Telegrammen van heden. TsrftdeïiRf t. i. gemoeiiteraad y. Alknaar. het fraaie handwerkonderwijs moest worden ingeruimd. hierna werden de diseussiën over dit punt gesloten Mej Niemeijer gaf nog eenige inlichtingen over inmaaidlesschen. De voorzitter üeelde nog mede, dat mej. v. d. Woude, met het oog op haar toekomst plannen, met 1 September ontslag wensdite als leerares. De voorzitter wijdde eenige waardeerende woorden over haar werk en uitte de otsie wenschen voor haar toekomst. Onder appiaus bracht spreker haar dank voor het door haar gegeven onderwijs. Hierna was men genaderd aan de pauze en sloot de voorzitter de bespreking over de punten van de agenda. „DOLLE HANS." Naar wij vernemen zal de N. V. „Het Tooneel", Directeur WiLem Royaards, op 29 Mei a.s. alhier in de Harmonie eene op voering geven van „Dolle Hans" met Henri Brondgeest in de titelrol. Verder treden in dit stuk op: Mevrouw Marie Holtrop en de heeren Gerard Vrolik, Ko van Dyk of L. Erfman, Co Balfoort, Johan te Wechel, Wil lem Westerman, Karei Baars e. a. De speci aal voor dit stuk vervaardigde decors, cos tumes etc. worden medegebracht, zoodat de voorstelling geheel gelijk zal zijn aan alle voorafgaande vertooningen te Amsterdam en Rotterdam. Van de verschillende beoordeelingen qver stuk en spel laten wij hieronder een en an der volgen uit de voornaamste bladen. N. Rott. Crt.: (Johan de Meester). „Maar aan welke geweldige dingen wist Fabri- cius te raken. Wat al ontzettends roert hij aan en met hoeveel handigheid weet hij, met zulk leed ons schokkend, een kleurig geheel ons voor te houden. Een prachtrol voor Brondgeest. Hij maakte er iets voortreffe lijks van." De Telegraaf: (Barbarossa). „Het stuk is geweldig ingeslagen. Na het 2e bedrijf werd er zes- zevenmaal gehaald en aan het slot klonk een ovatie die minuten lang aanhield." Alg. Handelsblad: (van Bruggen). „Een succes dat klonk als een klok." Nieuws van den Dag: (J. H. Róssing). „Het bleef een oogenblik stil en toen daver de de zaal van de toejuichingen." De Maasbode: „Het spannend drama is door Royaards' gezelschap machtig mooi vertolkt." Het Centrum: „Het succes was geweldig en in alle opzichten verdiend." De Tijd: „Dit nieuwste werk van Fabri- cius, op voortreffelijke wijze door Royaards gezelschap gespeeld, is een werk van edele menschflijkheid." BINNENLAND. EERSTE KAMER. De voorzitter heeft gisteravond' in de ver gadering medegedeeld, dat hij aanst. Don derdag zal voorstellen om het wetsvoorstel betreffende de Indische leening, indien dit heden door de Tweede Kamer is goedge keurd, nog in deze bijeenkomst van de Eers te Kamer op aanst. Vrijdag te behandelen, tegelijk met het ontwerp-Oorlogswinstbelas- ting, dat eveneens urgent is. gen bes Gemengd nieuws. VERSTREKKINO VAN KUNSTMESTSTOFFEN. De Kunstmest-Commissie maakt bekend, dat de verdere verstrekking van Chili-salpeter na aflevering der met de stoomschepen „Andijk" en „Riouw" naar Nederland onderweg zijnde en bereids in Engeland aangekomen ladingen zal worden gestaakt; Daar dan iedere bestel ler van kunstmeststoffen zal hebben ontvan- den door hem voor de voorjaarslevering estelde hoeveelheid. Dat in verband daarme de binnenkort op nader aa nte geven wijze ge legenheid zal worden gegeven tot het doen van nieuwe bestellingen van superphosphaat, zwavelzure ammoniak, Chilisalpeter en am- moniak-super voor de bemesting van den oogst 1916/17. UIT SCHOORL. Vrijdag a. s. hoopt de heer P. Strooker thans rijksveldwachter te Zuid-£ijpe, zijne be trekking als zoodanig alhier te aanvaarden. UIT BERGEN. Het adres van de Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer over het sluitingsuur van het postkantoor is met succes bekroond. Voortaan zal ieder jaar van 1 April tot 30 December het postkantoor inplaats van tot half acht 's avonds tot 9 uur geopend zijn. Voor dit jaars deze maatregel reeds Maan dag j. 1. ingegaan. UIT EGMOND-BINNEN. In de Dinsdag gehouden raadsvergadering waren met kennisgeving afwezig de heeren Groen, de Wit en Zonneveldt. Van Ged. Staten waren verschillende Raadsbesluiten goedgekeurd terug ontvan gen. Van den heer Molenaar was ingekomen een dankbetuiging voor de aan hem verleen de gratificatie. Van de heeren Verhegge, Straatman, J. H de Wit, R. Beukers en van Mej. Kropman was bericht ingekomen, dat zij de benoeming tot leden der comm. van schoolverzuim aan namen; ook de heer W. Apeldoorn ver klaarde die benoeming aan te nemen. Van den heer C. Apeldoorn was bericht in- ;ekomen, dat hij wegens hoogen ouderdom, edankt als lid dier commissie. Medegedeeld werd, dat Mr. P. M. van Sonsbeek voor den tijd van 6 jaren was be noemd tot burgemeester dezer gemeente, hier na volgde algemeene felicitatie. De rekening van het Burgerlijk Armbe stuur te Egmond Binnen sloot met een voor- deelig saldo van 150.63)4 en die van Wim- menum met een batig saldo van 370,73. Het verslag van de gemeente over 1915 werd ter inzage gelegd, hier uit bleek, dat het aantal inwoners met 23 was vermeerderd en dat er 7 huwelijken waren voltrokken. Ingekomen was een schrijven van de afdee ling Alkmaar van den Bond van Gemeente ambtenaren om herziening der salarissen. Door B. en W. werd voorgesteld dit voor kennisgeving aan te nemen, of indien er een voorstel uit den raad komt, zal men dit gaar ne ter sprake brengen. De heer Groot zou dit liever in een voltalli ge vergadering bespreken. De heer Noort stelt voof om het voor ken nisgeving aan te nemen. Alzoo werd besloten. Ingekomen was een verzoek vand en Bond der R. K. Bijzondere Onderwijzers, wijzende op den duren tijd. B. en W. wijzen er op, dat hier al verhoo ging. en gratificatie is gegeven; moest deze toestand langer duren uan zou er nog eens een gratificatie gegeven kunnen worden. Het schrijven werd voor kennisgeving aan genomen. Goedgevonden werden een paar af- en over schrijvingen. De begroting voor het beharden van den Limmerweg was door den opzichter gemaakt het zou ruim 2000 worden. Goedgevonden werd hier voor een geldlee- ning aan te gaan van ten hoogste 2500. Goedgevonden werd dit werk aan te beste den en dan ongeveer Augustus met het werk te beginnen. Vastgesteld werd het kohier hondenbelas ting, welke aangaf 47 honden met een bedrag van 78. Bij de rondvraagw erden nog enkele slechte wegen besproken, waarna de openbare verga dering werd gesloten. UIT HOORN. De heer L. H. Heyligers, part. klerk der belastingen is met ingang van 1 Juni a.s. be noemd als klerk 3e kl. der belastingen, alhier standplaats hebbende. UIT BROEK OP LANGENDIJK. Ds. J. de Bruin alhier heeft bedankt voor het beroep naar Barendrecht. UIT HEERHUGOWAARD. In het lokaal van den heer D. Pijper ver gaderde de vereeniging ter bevordering van yetrouw schoolbezoek. Uit een ingekomen schrijven bleek, dat de heeren Dr. Post en J. Dierdorp hadden be dankt als lid, wegens vertrek naar elders. De heer M. G. Visser nam het secretariaat waar. Uit de rekening van den penningmees ter, den heer W. Molenaar, bleken de uitga ven te hebben bedragen 274.52, de inkom sten 338.67, alzoo een batig saldo van 64.15. Opgemerkt werd, dat de laatste ja ren wat bezuinigd is, aangezien dit jaar een bezoek aan Artis met de oudere leerlingen aan de beurt is. Hoewel de bootprijs vrij wat hooger en alle consumptie vrij wat duurder is, werd toch besloten met de leerlingen van 10 jaar en ouder deze reis te maken per boot en wel in de heenreis over Purmerend, terug langs de Zaan. Uit de verstrekte opgaven bleek, dat ongeveer 100 kinderen dit reisje zullen mogen meemaken, dat plaats zal heb ben op Woensdag 31 Mei, met een boot van de heeren Govers Co. Aan het schoolfeest voor de jongeren zul len ongeveer 170 kinderen mogen deelne men, waaronder begrepen zijn de nieuwe leerlingen. Met het oog op de hoogere vrachtprijs en de duurte van melk, brood, be ter, kaas enz., werd besloten ditmaal van de gemeente 100 subsidie te vragen; tevens zal den Burgemeester worden verzocht, of voor dit feest wit brood gebakken mag wor- den. Voor de scholen No. 1 en 2 zal het feest bestaan in een rijtoer naar Egmond en Ber gen, voor de scholen 3 en 4 in een bezoek aan Egmond en Schoorl, beide op Dinsdag 6 Juni. Nog bleek uit de opgaven, dat ongeveer 200 leerlingen niet meer dan 2 schooltijden hebben verzuimd; indien de middelen toerei kend zijn, zullen deze leerlingen nog een prijsje ontvangen. Zouden nog niet vele ouders in de termen vallen lid der vereeniging te worden? Geen prijsje? 't zou erg tegenvallen. RECHTSHERSTEL. Een Russische krijgsgevangene ontvluchtte uit Duitschland naar Nederland. De Rus werd echter op Nederlandsch grondgebied beschoten door de Duitsche grenswacht en viel gewond neer. Duitsche soldaten over schreden de grens en sleepten den Rus op Duitsch grondgebied. De Nederlandsche regeering heeft toen de aandacht der Ehiit- sche regeering op dit feit gevestigd en nu is toezegging gedaan dat de Rus, thans npg verpleegt in het hospitaal te Aken bij her stel aan de Nederlandsche overheid zal wor den overgeleverd. EEN MUISJE MET 'N STAARTJE. Een verlaten aanzien had gisteren de eie- renmarkt te Eidhoven. De boeren gaven er de brui van om hun eieren voor 5 cent te moeten afstaan zoodat er bijna geen boer ter markt kwam en die er nog kwam liep rond te drente len en zoo de publieke opinie op te nemen. Waarom ze geen eieren medebrachten? „Omdd ze zich door gienen Regeering, en ur gienen minister lieten dwinge! (De ïnbe- miinstreek, met 50.000 K. G. dynamiet, ten behoeve der steenkolenmijnen, Hoewel de Maatscn. „Nederland" voor miigen tijd mededeelde dat het s. s. Prinses Juliana zou opgelegd worden, is dc Maarsch. van haar voornemen teruggekomen en zal het stoomschip 20 Juni e. k. weer naar Ned. In- dië vertrekken. Door de rechterge werden, gisteren te Utrecht een Belg tn een Duitscher aangehou den, die voor gezamenlijke rekening looddief stallen pleegden en de opbrengt er van broe derlijk deelden, een mooi combinatie. HOOFDPRIJZEN STAATSLOTERIJ. No. 19847, ƒ1500. No. 16848, ƒ1500. No. 4083, 1000. Nos. 3594, 5563, 5577, 12637, 19064, 20122, 400. Nos. 4127, 5306, 5669, 8406, 9805, 15658, 16240 ƒ200. Nos. 4152, 8937, 11986, 12819, 14007, 15034, 16977, 18133, 19079, 100. f, een adres van d. d. 30 April 11. van de ge- gende vergadering een voorspel te doen in zaaien lijke leeraren aan het Gymnasium, zake het bedrag aan de weduwe Koeman uit deur gienen slagneming M „vwv, last van aen minister). „Dan moar liever de djers aan de verkens gevoerd 1" Ook zijn er tal van boeren, holder den bol der, lid van de veilingsvereenigingen gewor den, meldt het Hbld. en zenden het product nu naar den bond, voor export naar Duitsch land. De boeren eischen in doorsnee 7 ct. voor een ei, en anders „maar veur den export, of wc ête ze zeivers op!''. Dat is zoo ongeveer de cirkelloop van den gedachtengang der Meie- rijsche boeren. TWEEDE KAMERVERKIEZING. WINSCHOTEN. De Nieuwe Rott. Crt. meldt, de anti-revolu- tionnaire partij in het district Winschoten zal geen candidaat voor de a. s. Kamerverkie zing stellen. KORTE BERICHTEN. De heer A. H. J. Smit, referendaris aan het departement van financiën is in den ouderdom van 54 jaar te 's-Gravenhage overleden. Een nog al cholerisch temperamentach tige burgervrouw, kocht bij een slager in de Scheepmakerij te Schiedam een pond vet. Een uur later bracht zij het terug, zij wilde het niet hebben. De slager weigerde. Het vrouwtje argumenteerde en eindelijk zoo straf, dat zij het manneren toonbankblad stuk sloeg met naar vuist. Dat pondje vet kan haar duur komen te staan. Het bericht uit Bussum over Pisuisse, dat hij per deurwaarder is aangezegd toch te zingen, al was 't voor een half of '/t leege zaal in het gebouw Novum, aldaar, is sterk overdreven. Pisuisse deelt zelf mede, dat hij de aanwezigen gemoedelijk heeft toegespro ken en gezegd heeft dat zijn „Levenslied" 't niet kon halen bij het „Nachtegalenlied," hij raadde daarom het publiek aan: heen te gaan, hun entreegeld terug te halen en gaan luisteren naar die filomelen. Het publiek lachte enging getroost weg. Gisteren is weder een extra trein van Rotterdam—Feyenoord vertrokken naar de ITALIAANSCH L EG E RB E RICHT. ROME, 24 Mei. Is de buurt van Garda hebben vijandelijke troepen gezamenlijk in de Rivazone gevechten begonnen. Vliegers- activiteit op de Baldo werd waargenomen. Van de Etsch tot Astico verkenningsgevech ten. Tuscshen de Astico en Brenta en in het Suganadal hebben onze troepen zich op de hoofdlinies teruggetrokken, nadat vijande lijke aanvallen waren afgeslagen. Deze be ging geschiedde in volmaakte orde en zon- derd ruk van den vijand. In de Boven-Car- devole heeft een Italiaansche afdeeling stormerderhand een belangrijke stelling van -dij .vijand op de Honte Sief veroverd. 50 man'werden gevangen genomen, waar onder een officier. Munitie werd buitge maakt. Overigens hevige artilleriegevechten ten N. W. van Görz, op de hoogten en in den sector van Mont Falcone. Eenige vij andelijke vliegers hebben bommen gewor pen in de buurt van Venetië. Vnkele perso nen werden gewond, schade werd niet aan gericht. DUITSCH LEGERBERICHT. BERLIJN, officieel 24 Mei. Links van de Maas sloegen wij gemakkelijk met ma chinegeweren en infanterievuur vijandelijke aanvallen af aan de Zuid Westeiijkke hel ling van den Morte Homme. Thuringsche troepen namen het vlak aan de Maas gele gen dorp Cumières in storm en maakten meer dan 300 Franschen waaronder 8 of ficieren gevangen. Oostelijk van de rivier herhaalde dev ijand zijn verwoede aanval len in de streek van Donaumont en leed zware verliezen. Tijdelijk verloren terrein werd door onze regimenten heroverd, wij maakten daarbij 550 gevangenen, de ge vechten duren voort Nederland. ENGELSCHE GEWONDEN. ROOZENDAAL, 24 Mei. Alhier kwam een hospitaaltrein met ongeveer 100 Engel- sche gewonden aan. VLISSINGIN, 24 Mei. De trein met En- gelsche gewonden kwam hier 1.30 aan, in totaal waren er 94 w. o. 15 zwaar gewon den en 5 die krankzinnig waren geworden. VOORDRACHT DIRECTEUR NED. BANK. AMSTERDAM, 24 Mei. Voor de benoe ming van directeur der Nederlandsche Bank te Amsterdam staat als no. 1 op de voor dracht de heer Joost van Vollenhoven, lid der Tweede Kamer en lid van de uitv. com missie der N. O. T. Mr. van Tienhoven zal zijn mandaat wegens hooge leeftijd neer- U^GEÏNTERNEERDE DUITSCHE OFFICIEREN GESTRAFT. AMSTERDAM, 24 Mei. Van ded rie geïnterneerde Duitsche officieren over wie in den Haag krijgsraad is gehouden we gens het niet opvolgen van bevelen van den fortcommandant Majoor Baron van Bolcop zijn twee gestraft met drie weken mili taire detentie. De derde wegens hetzelfde misdrijf maar met bijkomende beleedigin- gen voor den fortcommandant met vijf we ken. De gestrafte officieren zijn in appèl negaan. Dfe MAATSCHAPPIJ NEDERLAND. AMSTERDAM, 24 Mei. De Prinses Ju liana der Maatschappij Nederland zal on geveer 20 Juni weer uitvaren. SCHIP GEZONKEN. LONDEN, 24 Mei. Lloyds meldt dat bij het op een mijn loopen van het stoom schip Rhenass, 6 personen zijn verdron ken. ZWARE BRAND. AMSTERDAM, 24 Mei. Hedenmiddag is in de Madurastraat nr. 5 een groote brand uitgebroken. Voorzitter de Burgemeester de Heer O. RIPPING. Secretarie de Heer DONATH. Aanwezig 16 leden. Afwezig met kennisge ving de heeren Stoel cn Leguit. 1 Vacature. a. een schrijven d.d. 20 April 1.1. van den heer A. Fortuin, houdende bericht, dat hij ontslag neemt als lid van den Raad. b. een schrijven d. d. 9 Mei van Mej. Pot- harst, houdende dankbetuiging voor hare benoeming tot onderwijzeres aan de 3de Gemeenteschool. c. een schrijven d. d. 26 April 1.1. van Mej. Koch, houdende dankbetuiging voor hare benoeming tot onderwijzeres aan de 1ste Gemeenteschool. d. een schrijven d. d. 10 Mei 1.1., No. 13 van de Ged. Staten, ten geleide van het goed gekeurde raadsbesluit van 19 April 1. 1-. no. 10, tot aankoop van het perceel Houttil 14. a—e voor kennisgeving aangenomen. e. een adres, ongedateerd, den 19 April 1. 1., ontvangen, van de Alkmaarsche Vereeni ging van Handelaren in Brandstoffen „Gemeenschappelijk Belang", verzoekende ten spoedigste eene beslissing te nemen be treffende de te maken spoorlijn langs de kanaalkade De Voorzitter zegt, dat de beslis sing niet van hem afhangt en stelt daarom voor het adres voor kennisgeving aan te ne men. Aldus besloten. houdende het verzoek hunne jaarwedden te willen herzien. Voor kennisgeving aangenomen. De heer C1 o e c k heeft tegen dit adres hetzelfde bezwaar als tegen dat der arbei ders. Hij dringt er op aan, dat de heeren hun advies wat nader uitwerken. Met welke gemeenten moeten we de zaak vergelijken. De heeren zeggen maar, dat de salarissen achterstaan bij andere gemeenten, maar wel ke gemeenten bedoelen zij? Het adres wordt in handen gesteld van B. en W. om bericht en raad. g. een schrijven d. d. 8 Mei 1.1., no. 126, van de Rijkscommissie tot het opmaken en uit geven van een inventaris en eene beschrij ving van de Nederlandsche monumenten van geschiedenis en kunst, daarbij verzoe kende te willen besluiten tot aankoop van het pakhuis „de Vigilantie". h. een adres d. d. 13 Mei 1.1. van het bestuur der vereeniging „de Ambachtsschool voor Alkmaar en Omstreken", houdende het ver zoek de subsidie voor die school met ƒ1000 te willen verhoogen en te brengen op ƒ12318. i. een adres d.d. 20 Mei 1.1. van de afd. Alk maar van den Ned. Bond van werklieden in openbare diensten en bedrijven, houden de het verzoek in art. 8 van het werklieden reglement de daar gemaakte uitzondering inzake de werkuren voor de stokers aan t gemeenteslachthuis te doen vervallen. j. een adres d,d. 20 Mei 1.1. van bewoners en eigenaren van perceelen aan den Kooltuin, daarbij verzoekende te willen besluiten tot demping van genoemde gracht, fk gesteld in handen van B. en W. om bericht en raad. k. een adres, ongedateerd, den 20 Mei 1.1. ontvangen van J. Lind Az.c. s. houdende het verzoek, indien tot demping van den Kooltuin wordt besloten, de achter hunne perceelen komende strook grond in erf pacht te mogen ontvangen. 1. een schrijven d.d. 16 Mei 1.1. van de Com missie ad hoe, inzake de levering van lino leum ten behoeve der 6de gemeenteschool, waarbij over genoemd onderwerp rapport werd uitgebracht. De commissie, bestaande uit de heeren Ringers, Cloeck, Fortuin en Leguit. deelt me de, dat het haar bij onderzoek gebleken is, dat de heer directeur der gemeentewerken verzuimd heeft te onderzoeken, of de Alk maarsche behangers en stoffeerders in staat waren aan de te stellen leveringsvoorwaar den te voldoen. De commissie zou he* op hoogen prijs stel len, wanneer bij voorkomende levering ten behoeve van de gemeente-inwoners van Alk maar de gelegenheid gegeven zal worden daarnaar tn te schrijven. Het lid der commissie, de heer den Boes- terd, heeft geen enkele vergadering bijge woond, reden waarom 't rapport niet door hem onderteekend is geworden. Het rapport wordt voor kennisgeving aangenomen. m. een adres d.d. 23 Mei 1.1. van de afdeeling Alkmaar van het Ned. Ond.. Gen., houden de het verzoek de jaarwedden der onderwij zers te willen herzien. Gesteld in handen van B. en W. om be richt en raad. n. een schrijven, ongedateerd, den 5en Mei ontvangen van mej. de Wed. B. J. Veer, daarbij het pakhuis „de Vigilantie" aan de gemeente te koop aanbiedende voor 4000. Gesteld in handen van B. en W. om be richt en raad. o. een adres d.d. 22 Mei 1.1. van het Bestuur van den Bond „Meemschut", inhoudende het verzoek te willen besluiten tot aan koop van het pakhuis genoemd sub letter n. Als voren. een schrijven d.d. 22 Mei 11. .van den heer J. Eits, houdende dankbetuiging voor zij ne benoeming tot onderwijzer aan den cursus in de Fransche taal aan de 6e Ge meenteschool. K*rt Raadsveralag. BENOEMING LEDEN STEMBUREAUX. Benoeming van leden voor het stembureau district I. Van het le district werden de voorgedragenen benoemd, evenals de voorge dragenen in district 2 van het le kiesdistrict. Als voorzitter van het stembureau district 2 wensch de heer A. G. ten Boesterd niet in aanmerking te komen. Als voorzitter wordt nu gekozen de heer P. N. Leguit. Voor de verkiezing van een lid der gemeenteraad. Tot leden van de stembureaux in het le, 2e, 3e en 4e stemdistrict, voor de verkiezing van een lid der Prov. Staten worden eveneens de door B. en W.. voorgedragen heeren benoemd en als voorzitter der stembureaux in district 2, 3 en 4, resp. de heeren: G. Th. M. van den Bosch, J. F. Lubbe en G. C. Zaadnoordijk. TOELAGE STADS-VROEDVROUWEN. B. en W. stellen voor aan d'e beide stads- vroedvrouwen eene toelage in eens te ver- leenen van 40 aan mej. A. W. J. Vetter en 60 aan mej. C. W. van der Weele naar aan leiding van hun adres d.d. 5 Maart 1.1. De heer J Cloeck wenscht dat op de toelage van 150 niet werd afgedongen. Hij wijst er op dat die vrouwen nog wel menig maal aan de armen uit eigen zak nog toestoppen. De voorzitter vindt het verwijt over de uitge drukte twijfel in de bijlage wel wat vreemd. De heer Mr. D. Sluis is er uit beginsel tegen een toelage te geven. De heer ten Boesterd P- te keeren wordt aangenomen met 10 tegen 6 stemmen Tegèn stemden de heeren Me ienbrink. de Lange, de Wit, Lubbe, Zaad noordijk en Ringers. Voorstel grondaankoop bij de Spoor straat. De beer de Wit licht het voorstel na der toe. De heer ten Boesterd wil deze zaak goed afdoen, en ook de tuintjes geheel willen nemen. De heer de Wit wijs) er op dat de commissie dat eveneens wilde, maar geen grond meer verkrijgen kon. De heer Van den Bosch toont aan dat een kleine verbetering groote voordeelen heeft. De voorzitter gelooft ook dat men de tuin tjes zou verminken, dat de welstand er niet op bevorderd zou worden. Laat ons nu de zaak aangrijpen nu de gelegenheid er is om verbetering aan te brengen. Het voorstel wordt goedgekeurd. Voorschot aan de vereeniging voor volks huisvesting „Alkmaar." Aangenomen. Vaststelling jaarwedde marktmeester ter kaasmarkt. De heer Verkerk vraagt hoeveel de jaarwedde was, en of die jaarwedde wordt verhoogd. De voorzitter zegt, dat de marktmeester tevens bij de politie was, nu echter niet meer, de jaarwedde is dus onvoldoende. De heer de Wit is het met den heer Ver kerk eens. De voorzitter legt de zaak nader uit en zegt dat de marktmeester nu 500 krijgt. De heer Udo betoogt dat er niets te veel wordt betaald. De heer ten Boesterd oordeelde het ver keerd, dat de man nog voor politiediensten werd betaald, die hij niet presteerde. Voor stel zonder hoofdelijke stemming aangeno men. Vaststelling primitief kohier belasting 1916 en suppl. kohier belasting 1915 goedgekeurd. Suppletoire bègrooting 1915'16 kwam in behandeling. De heer de Lange maakte eenige opmerkingen. De heer Cloeck ver wonderde zich er óver dat men bij die Fransche cursus dadelijk twee leerjaren wil invoeren. Spreker heeft geïnformeerd, hem is gebleken dat er aan de 4e gemeenteschool slechts twee leerlingen zijn voor het 2e jaar, spreker begreep nief waarom die niet naar de herhalingsschool gingen. Voorstel goed gekeurd. CONCERT- EN SCHOUWBURG GEBOUW. De heeren G. Th. M. van den Bosch en Mr. A. J. M. Leesberg stellen voor in het voorstel van B. en W. (Bijlage no. 47), be treffende de oprichting van een concert- en schouwburggebouw, achter het bepaalde sub e te laten volgen: „die naast toezicht op het financiëel beheer, er voor waken, dat in het gebouw geene opvoeringen, tooneelstuk- ken of vergaderingen plaats hebben, die niet voldoen aan de algemeen geldende regels van orde en zedelijkheid." De heer Udo verheugde zich er op dat dit adres door „Alcmaria" is in orde geko men, spr. zag gaarne dat men geheel vol deed aan het verzoek en ook terrein aan den Bergerhout afstond. Dit terrein is beter oor deelde spr. dan datgene van den heer Kal- verboer (tusschen Pms Hendrikstraat en Kennemerstraatweg). Maakt men in den Bergefhout inderdaad een goede schouwburg, aan zal dat inder- daaahet terrein niet ontsieren. Een schouw burg is een reclame voor de stad, dus moet men haar niet wegstoppen. De voorzitter oordeelde dat de schouw burg op het gedachte terrein niet weggestopt wordt. Men kan voor een goede voorgevel zorgen, en dat is voor een dergelijk gebouw alles. De stad breidt zich aan die zijde uit. De heer Sluis zal tegen het voorstel stem men, hij acht het van geen gemeentelijk be lang. Laten de voorstanders die een schouwburg noodig vinden voor de geestelijke bevredi ging van hun behoefte zelf zoo iets stichten. De heer Verkerk, als voorstander van ge meentelijke exploitatie verheugde zich over het voorstel van B. en W. Tegenover den heer Sluis voerde spreker aan, dat ook ker ken door de publieke kas worden gesteund. Dan protesteeren de menschen evenals nu de heer Sluis niet. Het terrein van de oude gasfabriek vond de spreker wel zoo geschikt, als de Bergerhout. De voorzitter meende dat men daar te veel last van de passeerende booten zou hebben. De heer Ringers ver klaarde zich voorstander van een concertge bouw. Tegen plaatsing in de Bergerhout was spreker ten zeerste. De heer van den Bosch, opmerkende dat de R.-K. sceptisch staan tegenover het huidig tooneel, was toch voor het voorstel van B. en W., waarop hij het amendement heeft ingediend. Het terrein aan den Limmerhoék vond spreker geschikter dan de andere genoemden. De voorzitter zag gaarne dat de heer van den Bosch zijn Limmerhoek maar bij zijn'an dere idealen opbergde. Het terrein van den oer bleef spreker steeds nog het en wijst er op dat de jaarwedde van 350 niet het eenige is waar zij van moesten leven. De lieer Ringers had gehoopt, dat er een tusr schenvoorstel zou komen om 100 te geven, en betuigt adhaesie wat de heer Cloeck heeft gezegd'. Het voorstel Cloeck wordt verwor pen na in stemming gekomen te zijn met 12 tegen 4 stemmen. Voor stemden ae heeren Cloeck, Verkerk, Udo en Sluis. Voorstel Ringers wordt gesteund door den heer Van den Bosch. De heer ten Boesterd wil de verhouding 40 60 dus 80 en 120. Voorstel Ringers aangenomen met 9 tegen 7 stemmen, tegen stemden de heeren de Lan ge, de Wit, Lubbe, Zaadnoordijk, Luiting, ten Boesterd en Thomson. Toekenning jaarlijksche toelage aan de Wed D. Koeman, langdurige discussie, de heer Udo verklaart zich voor de toekenning, daar deze weduwe het noodig heeft. Een voorstel van den heer Verkerk om in een vol heer Kalverboer bleef spreker steeds nog beste achten. De heer Sluis voerde tej den heer Verkerk aan dat deze met zijn schuldigingen aan het adres van den heer Ringers had moeten zijn, als deze principieel tegenstander was geweest. Spreker's tok ontvangt geen subsidie en wil die ook niet. De kerk moet niet afhankelijk zijn van de Staat. Spreker zegt dat hij niet zoo krente rig zal zijn, om een dergelijk gebouw niet te betreden, want hier is het om ae schouwburg te doen en niet om de gehoorzaal. Daarom blijft spreken tegen: Wie een schouwburg wil, die betale hem zelf, maardaar heeft men niet genoeg fut voor. Lange discussie volgt tusschen de heeren Udo, Ringers en Mr. Sluis, over de terreinen waar de schouwburg zal verrijzen. De heer Meienbrink wenscht geen geld te voteeren dat niet op de begrooting is ge bracht en kan dus niet medestemmen. De heer de Wit oordeelde dat de eele zijde van liet voorstel genoeg was sproken, spr. stelde voor het voorstel van B. en W. in tweeën te splitsen: le of de ge meente de zaak zal steunen en 2e of men de Bergerhout zal afstaan ja of neen. Aller eerst kwam in stemming het voorstel van den heer Udo, om indien men de schouw burg zou bouwen, de Bergerhout zou af staan. Dit voorstel werd met 9 tegen 7 st. verworpen. Voor stemden de heeren Ver kerk, Cloeck, Udo, Luiting, Leesberg en Thomsen. Het voorstel van B. en W. werd voorzoo- veel punt a betreft aangenomen. Punt b werd aangenomen met 13 tegen 2 stemmen. u 141 144 wx tt» a WMHidai 34 Mei 1014. in 5 34 151 168 173 Z 215 Z 278 Z 290 Z zn it- 298 Z 335 2! 307 21 429 2! 470 2! 504 2! 682 2t 508 2i 611 Z 615 Z 631 2- 638 25 688 703 731 740 850 881 940 1001 1028 1886 180.' 1901 1929 1930 19C- i. 1962 i: 1975

Alkmaarsche Courant | 1916 | | pagina 2