f KÜÏLLET0 N. Na lange Jaren BEKEIiWEDST1ÜJ DEJN die hem het zilver ter waarde van 3000, ten verkoop had gegeven en die „onbekende" is eenvoudig niet te vinden. Zoo heeft de ju stitie hem op vrije voeten moeten laten; de zaak is niet tot klaarheid gebracht kunnen worden. KERSEN. Naar aanleiding van de berichten uit som mige streken des lands, waar de kersenoogst totaal zal mislukken vanwege de nachtvor sten der laatste dagen, meldt men aan de Haagsche Nieuwe Courant uit het land van IJsselstein, bekend om zijn kersenboomgaar den, dat daar de oogst uitstekende vooruit zichten biedt, daar de vorst geen schade heeft gedaan aan ait ooft De publieke verpachtingen hebben nog niet piaats gehad, maar er is wel reeds een boomgaard onderhands verpacht. Deze boomgaard, die de laatste jaren 500 h 600 deed, eens zelfs voor 400 werd ver pacht', heeft thans de kapitale som van 1000 LEVEND VERBRAND. Men meldt uit Arnhem aan de Haagsche Nieuwe Courant: Hedennacht hebben de kleeren van de 85- jarige mej. U. de M., wonende Prins Hen drikstraat alhier, vlam gevat aan een nacht lamp. Haar pogingen tot blusschen fhisluk- ten, en evenmin slaagde zij er in naar buiten te komen. In den gang is zij hedenmorgen totaal verbrand gevonden door de dienstbo de, die in het sousterra in sliep en niets be merkt had. NOORDHOLLANDSCHE TRAM. De herstelling van de lijnen der Noord- bol landsche Tram, meldt het Handelsblad, is tot no gtoe voorspoedig verloopen. De tram dienst zou dus op beide lijnen geopend kunnen worden, maar de provinciale nood- keering is hiervoor een beletsel. Terwijl te Edam de noodige opruiming met bekwamen spoed door de militaire macht geschiedde, werd omtrent afbreken te Purmerend geheel of gedeeltelijk, nog door de betrokken auto riteiten van gedachten gewisseld. Eerst thans kan met het maken van 3 coupures worden aangevangen. De directie hoopt, dat op 1 Juni de nieuwe dienstregeling zal kunnen in gaan. UIT BROEK OP LANGENDIJK. Zooals wij gisteren reeds meldden vierde ;isteren Broek op Langendijk haar 25-jarig lurgemeestersfeest. 25 Mei 1891 had H. M. de Koningin-Re gentes de heer A. Slot, wethouder der ge meente benoemd tot burgemeester. Gedurende het burgemeesterschap van den heer Slot is Broek op Langendijk tot groote bloei gebracht. De over de geheele wereld bekende groen- tenveiling kan als zoodanig genoemd wor den. Aanvankelijk wilde de burgemeester van een huldiging niets weten met het oog op den rouw over zijn overleden vrouw, doch ten slotte stemde hij in een beperkte feeste lijkheid toe. Een feestcommissie met den heer J. Bouwens als voorzitter, bracht een en an der in gereedheid. De polder zorgde voor een keurige inwendige versiering van het Raadhuis. Ten half twee ure werd de jubilaris per landauer door de commissie van zijn woning naar het raadhuis gebracht, waar de jubila ris, voorzien van ambtsketen, te midden1 van zijn verwanten en vele genoodigden, in de versierde raadszaal plaats nam. De oudste wethouder, de heer J. Kostelijk, sprak aldaar den jubilaris toe. Spr. zeide, dat 't hein hoogst aangenaam was den bur gemeester op dit oogenblik namens den Raad een hartelijk woord van welkom te kunnen toeroepen. Spreker herinnerde er aan, dat 25 jaar geleden de jubilaris als burgemeester werd benoemd, en herinnerde er aan hoe in de raadsvergadering van 25 Mei 1891, de toenmalige wethouder J. Slotemaker als voorzitter de vergadering opende en een toe passelijk woord richtte tot de benoemde bur gemeester. Het deed spreker een groot ge noegen te k ionen constatceren dat ae wenscli van den to.nmaiigen wethouder is vervuld geworden - Hierna bracht 9preker in herinnering, hoe in de raadsvergadering van September 1891 het verzoek van den groentenafslager ter ta fel bncht om een overdekking aan te bren gen op de afslagplaats, welk verzoek werd ingewilligd. Spreker oordeelde het overbodig alles te releveeren, wat er sindsdien door den burge- naar het Engelsch, door L. G. MOBERLY. 21) HOOFDSTUK XII. DE GEVANGENIS. „Neen, ik kan niet gaan, ik dacht dat ik den aanval kon overwinnen en mijzelf dwin gen op te staan en de reis te doen zooals ik wel meer gedaan heb, maar ik kan het niet. Mevrouw Marshall viel terug op het kussen en keek Joyce met bezorgde oogen aan. ,Ik weet niet noe ik het zal kunnen verdragen niet te kunnen gaan, maar het is mij onmo gelijk." Dewroege morgenzon stroomde de schaars gemeubileerde slaapkamer binnen; bij dit niets verbergende licht kwam iedere lijn van het gelaat der z'eke vrouw met vreeselijke duidelijkheid uit en de verwoesting, aange bracht door den aanval van pijn van den vorigen dag, ontroerde Jopce en wekte op nieuw haar medelijden op, op dien Junimor- gen. Ofschoon mevrouw Marshall beslist geweigerd had de gouvernante toestemming te geven bij haar te waken of zelfs op de so fa in haar kamer te slapen, was Joyce toch menigmaal stilletjes binnengeslopen gedu rende den nacht en nu, vroeg in den morgen, stond zij, met een kopje thee in de hand. naast het bed van haar patiënt. „Drink dit eerst eens uit en laten wij dt zaken daarna bepraten en zien, wat er aan gedaan kan worden," zei ze tot antwoord op de wanhopige woorden der z'eke. meester ter bevordering van het marktwezen is gedaan. De verplaatsing van de laadplaats van Heerhugowaard naar het Zuiderdal bracht spreker speciaal naar voren. Hoewel spreker huiverde om de garantie voor het spoor inzake het personenvervoer voor de lijn naar Alkmaar te teekenen, de tijd heeft bewezen, dat toch de voorzitter, wiens werk dit was, de juiste kijk had op dë zaak. Ook noemde spreker de gemeenschappelij ke gasfabriek. Het binnenkort te verwachten post- en tele graafkantoor noemde spreker mede een be wijs van de energie van den jubilaris. Spre ker concludeerde, dat het voor een gemeente van enorme waarde was, of een burgemees ter met zijn tijd meegaat, in plaats van een conservatief standpunt in te nemen. God, aldus spreker, heeft u grootelijks ge zegend door u dezen dag met de uwe te doen beleven en al is het, dat Hij ook u de roede niet spaarde, laat het u een troost zijn, dat Hij kastijdingen zend dengene die hij lief heeft. Geve Hij u op uw verderen levensweg de kracht en die lust om het werk, door Hem u in de hand gelegd, met lust en opgewekt heid te volbrengen. Dat de goede verstand houding, waarin wij ons als raad van Broek op Langendijk met onzen burgemeester ver heugen, moge bestaan blijven. Dat wij, al is er soms over eenig punt verschil van mee ning, nooit ons persoonlijk belang, maar naar aller beste weten, altijd het belang der gemeente op het oog mogen hebbed. De dichter Beets zei: „Partijman wezen wil ik niet, ik wensch geheel mijn volk te be- hooren." Onze burgemeester was wel partijman en dat is geen schande, maar veeleer te loven, doch partijdig was hij niet. Hij nam zooveel mogelijk tegenover andersdenkenden een ro yale houding aan. Geboren diplomaat, han dig oru op het juiste oogenblik waardig een besluit te nemen. Met zoo'n burgemeester aan het hoofd willen wij hopen, dat de raad van Broek op Langendijk nog menige goede zaak voor de gemeente tot stand moge bren gen. Spreker eindigde met een dronk op het welzijn van den jubilaris. De burgemeester bracht hierop allen har telijk dank voor de hem gebrachte hulde. Spr. zeide aanvankelijk van geen huldiging te hebben willen weten. Met nadruk ver klaarde spreker overtuigd te zijn, dat de wet houders en de Raad het hare er toe heeft bij gedragen om het regeeren van zijn geliefdi gemeente mogelijk te maken. Dat net inzake 't gemeentelijk leven tot dit hoogtepunt geko men was, daarvoor had men God te danken. Spreker herinnerde er aan, dat geen der man nen, die hem in 1891 omringden, meer in le ven waren. De Raad heeft zich herhaaldelijk vernieuwd. De gemeente is in zielental bijna verdubbeld. De welvaart is toegenomen. Wij hebben daarbij te zien op Hem, die ons dit aiies schonk. Spreker bood den wethouder zijn benoemingsbesluit aan, dat door den wethouder werd voorgelezen. Ds. de Bruin sprak den wensch uit, dat God den jubilaris nog lang moge sparen. De voor het raadhuis opgestelde school kinderen zongen den burgemeester een twee tal liederen toe. Het hoofd van de christelijke school, de heer Ouwenhand, hield vooraf een toespraak, waarin hij den jubilam namens het opko mende geslacht huldigde. Na het gezang der kinderen sprak de bur gemeester een woord van dank en verzocht hij het eerste couplet van het „Wilhelmus in te zeten. Hieraan werd, mede door de groote om standers, ook voldaan, waarop Z.d. verzocht ook het 2de couplet te zingen. In de raadszaal bood hierna de voorzitter van de feestcommissie, de heer J. Bouwens, den jubilaris namens de burgerij, onder het uitspreken van een kernachtige toespraak, een zilveren tableau in lijst aan. Dit tableau, vervaardigd in de zilverfabriek van de heeren van Kempen te Voorschoten, bevatte de gra vures van het wapen der gemeente, het oude en nieuwe raadhuis, de aankomst van den eersten zandtrein voor den spoorlijn en den tegenwoordigen toestand, het oude en nieu we veilingsgebouw, een dorpsgezicht en het inscriptie: „De ingezetenen van Broek op Langendijk aan hun burgemeester A. Slot, ter gelegenheid van zijn 25-jarig jubileum 1891 25 Mei 1916". De burgemeester antwoordde hierop in waardeerende woorden, waarop de heer Zee man van Zuid-Scharwoude namens de vroe gere commissie van Beheer der Groentenvei ling, tot den jubilaris het woord richtte, „Er kan niets aan gedaan worden," luidde het korte antwoord. „Ik moet hier blijven liggen en het verdragen dat is altijd de eenige manier. Ik moet het verdragen, zoo goed als iK. kan, terwijl hij Het is ons noodlot, wij worden achtervolgd door een wreed noodlot: de ironie van het noodlot." Zij herhaalde de Wanhopige woorden met een grinunigen lach, alsof zij spotte met hun ellende. „Ik denk liever niet, dat iets ons op die ma nier overkomen zou," sprak Joyce, met zeer kalme stem. „Ons leven kan niet bestuurd worden door het noodlot. Ik heb nooit zoo iets kunnen gelooven: het is niet het nood lot, dat ons regeert, maar een God, die Lief de is." Mevrouw Marshall lachte. God Waartoe dient het, zoo tot mij te spieken? Ik ben geen kind. U denkt toch niet, dat ik geloof in een God van liefde, is 't wel? Ik heb al heel weinig reden in Hem te gelooven, behalve als een tiran, iemaud die ons kwaad doet uit kwaadwilligheid al leen, die onze ellende vol genot aanziet. U kunt kinderen alleen beetnemen door ze ver haaltjes te vertellen van een liefhebbend God. Die verhalen zijn klinkklare onzin." „Als u heel veel van iemand houdt, wenscht u dan niet te doen wat werkelijk het beste voor hem is?" zei Joyce zacht, zonder eeni- gen afschuw te toonen van de woorden der zieke vrouw; zij wist immers dat zij voort kwamen uit overstelpende bitterheid van haar hart. „Ik zou met hand er tand willen vechten voor den persoon dien ik liefheb," antwoord de mevrouw Marshall met merkwaardig schitterende oogen. „En, indien u wist, dat hetgeen werkelijk het best voor hem was, een tijdlang pijnlijk of moeilijk voer hem moest wezen, ja hem hem daarbij uit dankbare herinnering een gouden horloge met inscriptie en een inge- raveerd beeld van het veilingsgebouw aan- liedende. Spreker gewaagde daarbij van de ;oede verstandhouding die er steeds tusschen ien geheerscht had. De burgemeester constateerde met voldoe ning hetzelfde. Het Broeker Fanfarecorps bracht hierna door het geven van eenige muzieknummers zijn hulde aan den jubilaris. Van de daarop volgende receptie werd door een groot deel van de bewoners ge bruik gemaakt. Met bewondering aan schouwden allen het kunstwerk van zilver smeedkunst. Burgemeester Bos van Oudorp en Brink man van Noord-Scharwoude richtten mede nog een kort woord tot den jubileerenden collega. Hetzelfde geschiedde door den evan gelist Barends uit Heiloo. De burgemeesters van Oudcarspel en St. Pancras verschenen mede op de receptie. Des avonds bleven eenige genoodigden in de raadzaal gezellig bijeen. UIT SCHERMERHORN. In de vergadering van de Vereeniging „Eendracht" is benoemd tot voorzitter de heer C. Groenewoud Kramer, in plaats van den heer J. Wonder, die als zoodanig had bedankt. Besloten werd op Woensdag 7 Juni a.s. een rijtoer te maken met de schoolkinde ren naar Bergen en Bergen aan Zee. Den 6en Juni a.s. zal cene verkiezing werden gehouden voor een lid van den ge meenteraad, welke vacature is ontstaan door hel vertrek van den heer J. Rolff. UIT ANNA-PAULOWNA. Ds. Reinders, predikant bij de Ned. Herv. Gemeente alhier, is beroepen te Scharmer- Harkstede (Groningen). De heer W. Nauta, alhier, is gisteren te Leeuwarden geslaagd voor het examen vrije- en orde-oefeningen. UIT HARENKARSPEL. Tot voorzitter van den polder Schager- waard is door stemgerechtigde Ingelanden herkozen de heer P. Raap alhier. UIT STOMPETOREN. Gisteren meldden wij, dat er een cursus is opgericht voor landbouwhuishoudonder- richt voor meisjes van 16 jaar en ouder, woonachtig in de Schermer en omliggende plaatsen. Men leze echter: Bij genoegzame deelneming z a 1 zoo'n cursus opgericht wor den. UIT WINKEL. Vergadering van het departement Winkel der Maatschappij van 't Nut van 't Algemeen gehouden bij den heer A. Wit. Tegenwoordig slechts 7 leden. De heer H. G. Groenhof wordt als lid ge balloteerd. Na opening der vergadering door den voor zitter en lezing der notulen door den secrtaris worden na het doen van enkele mededeelingen van huishoudelijk enaard op voorstel van het Hoofdbestuur enkele wijzigingen aangebracht in het ontworpen en ter goedkeuring ingezon den reglement. Verslag van de Nutsbibliotheek en Spaar bank worden voor kennisgeving aangenomen, onder het verblijdend bericht, dat de spaar bank aan de Nutskas kan afdragen 122.75. Aan juffrouw P. Witlam werd voor haar zorg voor vuur en licht tijdens de bibliotheek avonden 4 toegekend. Voor het huldeblijk aan de Vereeniging „Volksonderwijs" (aanbieding van een reser vekapitaal) werd besloten 25 bij te dragen. De heer A. de Ridder, die als lid van het bestuur de voorzitterssfunctie bekleedt werd als zoodanig herkozen. De behandeling van den beschrijvingsbrief voor de Algemeene Vergadering, heeft tot re sultaat dat den te kiezen afgevaardigde zal worden opgedragen te steunen het voorstel in zake het maandblad en het voorstel inzake bad- en zweminrichting, en zoo mogelijk het voorstel inzake bevordering van lichaamsoefe ning. Overigens vrij mandaat. lot afgevaardigde werd gekozen de heer Dr. Kars en tot dien plaatsvervanger de heer H. G. Groenhof. Volgens de ledenlijst werd aangewezen de heer R. Kuiter en tot diens plaatsvervanger de heer W. Keetman Wz. Bij de rondvraag sprak de heer van Leer- sum nog over woningvoorziening ingevolge de woningwet, waarop door den voorzitter werd medegedeeld wait dienaangaande in die richting van gemeentewege is gedaan Daarna sluiting misschien veel smart veroorzaakte, zoudt u het toch niet opgeven, al morden zij mis schien of begrepen zij het niet, is het wel „Ik zou altijd strijden om het geluk te be vorderen van den persoon, dien ik liefhad," herhaalde mevrouw Marshall. „Ja. en veronderstel dait de persoon, dien u liefhad, heel ziek was, dhn zou u voort gaan hem ook tegen zijn wil medicijnen in te geven. U zou geen enkele behandeling na laten om hem beter te maken, hoe moeilijk en vervelend het ook voor hem was. U zou gestadig voortgaan met hetgeen de dokter u aanraadde omdat u wist, dat het voor het welzijn was van den patiënt." „Ik begrijp wel waar u naar toe wilt, maar ik ben het niet met ueens. U zult mij nooit tot uw meening overhalen," zei me vrouw Marshall gemelijk; „mijn leven is vernietigd zonder eenige reden, hard, on rechtvaardig, onbillijk. Er is geen andere beschouwing mogelijk. Ik deed niemand ter wereld kwaad, ik leefde fatsoenlijk en be daard en ik deed niets verkeerds, toch is er plotseling geheel buiten mijn schuld, vreese- lijk verdriet over mij gekomen. Dat was on billijk. O! ik weet wel, dat u mij godslas terlijk vindt, het kan mij niets schelen wat u van mij denkt. Indien er een God is, dan is het een God van verschrikking en wreedheid Waarom moet ik nu te ziek zijn om juist van daag, den eenigen dag van het jaar op reis te gaan Het is onzinnig wreed mij te be letten vandaag te gaan om Zij hield haar woorden plotseling in en weer sprak Joyce met haar zachte stem: „Kan ik ook gaan en iemand voor u opzoe ken? Ik zou u zoo graag wilen helpen, wer kelijk u kunt mij best laten gaan.' „Mij graag willen helpen?" Mevrouw Marshal's harde lach klonkspottend. „Ik heb den tijd, dat u hier is, niet gemaakt tot zulk UIT STOMPETOREN. Den 25en Mei hield de Onderlinge Brand waarborgmaatschappij voor roerende goede ren van Veehouders en Landbouwers, geves tigd in de Schermeev hare gewone jaarlijksche vergadering. Bij de voor de vergadering ge houden verkiezing van een directeur en 2 com missarissen werd de periodiek aftredende di recteur, de heer D. de Jong herkozenzoo ook werd herbenoemd de heer F. de Boer als commissaris terwijl in de vacature van com missaris, ontstaan door het vertrek van den heer W. Schermerhom, werd voorzien door de benoeming van den heer M. Couwenhoven. Uit -de rekening over 1915, die in de Be stuursvergadering in de maand Maart gehou den, door commissarissen reeds was goedge keurd, bleek dat in 1915 zijn toegetreden 8 nieuwe deelhebbers met een verzekerd bedrag van 55510, 19 polissen zijn verhoogd met 29055, een vermeedering dus van 84565 daarentegen zijn 7 deelhebbers geroyeerd met ƒ51185 en 2 polissen verlaagd met 4920 en bedroeg op 31 December 1915 een bedrag van 1390715. Aan brandschade behoefde niets te worden vergoed. De ontvangsten hebben bedragen 1740.63}^. de uitgaven ƒ787.01 waardoor het kassaldo is gestegen tót 5650.99 waar van 2848.42 als reserve mag worden aan gemerkt. Aan wol is verzekerd geweest van 8090. Aan tijdelijk vee voor 2000 en aan tijdelijk hooi en veevoeder voor2880. UIT BERGEN. Men deelt ons mede, dat in Bergen mor gen wèl wittebrood wordt gebakken. KORTE BERICHTEN. De staking van kleermakers bij verschil lende firma's te Tilburg is opgeheven, nadat de patroons in een duurtetoeslag van 10 pet. en 1 cent loonsverhooging hadden toege stemd. Woensdagnacht is een wielrijder in de Molensteeg te Amsterdam door een achter hem aankomende fietser bewusteloos gesla gen. Na bijgekomen te zijn, miste hij zijn horloge, ketting, sigarenkoker, hoed en por tefeuille, inhoudende 50. Tot groot gerief der binnenscheepvaart is gisteren het gat onder de spoorbrug, nabij het station Anna Paulowna, weer open ge komen. Vier maanden was het gesloten, daar de spoordijk als waterkeering heeft gediend. In het district Winschoten worden van Vrijz.-Dem. zijde als candidatuur voor de Tweede Kamer (vac. Bos) genoemd jhr. mr. dr. E. A van Beresteijn, burgemeester van Veendam en prof dr. Ph. Kohnstamm te Am sterdam. Te Haarlemmermeer hebben de boeren den ouden tijd weer ingevoerd. De ouders dei' schoolgaande kinderen hebben den Raad een adres gezonden om ook de scholen weer op den ouden tijd te doen aangaan. Te Heemskerk is de hoogbejaarde I K. gisterenmiddag door de stoomtram overre den en terstond gedood. Te Opperdoes zijn gisteravond twee mannen en drie kinderen door den bliksem getroffen. Een der mannen was direct dood, de andere was doof en verschroeid gewor den. Te Melick was gisternamiddag een mi litair bezig op den zolder van de wacht met het poetsen van zijn geweer. Het wapen, dat nog geladen was, ging onverhoeds af: het scliot drong door ae zoldering en trof den zich in het daaronder gelegen vertrek bevin denden militair Ingenhut uit Vlodrop, die bijna op slag gedood werd. Zondag a.s. 10l/a-E'1/«uur: Z. V. V.—Edo. 2-8 uur: Spartaan—verl. (Z. V. V.Edo). 3-4Vt, Finals: Alcmaria Victrix— winn. Z. V. V.—Edo. Voorverkoop Fa. DU FBEJ1KE. Kaarten 's morgens genomen, zijn ook voor de beide andere wedstrijden geldig. STADSNIEUWS. DE KAASMARKT De aanvoer op het marktplein was heden nog grooter dan de vorige week. Van een markt kon evenwel niet gesproken worden. Zooals reeds voorzien was, was de prijs he den lager dan de vorige week. Berichtten wij, dat de Centrale Einkaufstelle de prijs heden J 3,lager zou stellen, in werkelijkheid be droeg de daling 4,per 50 K.G. De door de commissie gestelde noteering een pad van rozen, dat u gaarne iets zou wil len doen om mij aangenaam te zijn. Wij heb ben u 'n hondenleven bereid. Hetty en ik. Ik zie dat best in en toch beweert u. dat 't u ple zier zou doen mij van dienst te zijn. Klets praatjes!" „Het zijn geen kletspraatjes", antwoordde Joyce, dë vrouw toelachende, „denk er nu maar net over of mijn leven hier een pad van rozen is ja of neeen. Misschien zullen er langzamerhand weer bloemen bloeien langs dat pad. Waar wij op dit oogenblik alleen aan moeten denken, is uw reis van vandaag en of ik in uw plaats kan gaan. Zeg mij alleen of ik u helpen kan. Ik zal uw boodschap ge trouw overbrengen." Het was duidelijk, dat mevrouw Marshal's eerste ingeving was. ronduit voor het aanbod van Joyce te bedanken, maar de een of ande re bijgedachte scheen verandering te brengen in haar besluit. „Als ik het u doen laat," zei ze zeer weife lend, „indien ik u de waarheid mededeel, dan moet u beloven dat u het aan niemand vertel len zult, aan niemand. Ik wil liever geen an der in mijn plaats zenden, maar ik kan 'tzelf niet en als ik u zend, wilt u dan beloven alles geheim te houden?" „Ja zeker wil ik dat. Ik ben volkomen be reid te beloven aan niemand te vertellen wat u mij vertelt," antwoordde Joyce, die zich wat nieuwsgierig begon te voelen; „u kunt mij vertrouwen." „Ik geloof dat ik dat kan." Mevrouw Mars hall keek haar ernstig aan; „ofschoon uw haar grijs is en u geen jonge vrouw meer bent, bent ge nog heel mooiik veronderstel, dat u dit zelf wel weet zonder dat ik het zeg. En u hebt niet alleen een mooi gezicht, u hebt ook een edele ziel." Zij sprak op haast droomerigen toon, een toon. geheel verschil lend van net krassend geluid van gewoonlijk. was dan ook heden 58.50 per 50 K-O. Me» denke evenwel niet, dat deze prijs door alle fabrieken, die geen afwijkende producten aanvoerden, gemaakt werd. Slechts een 20 pet. van den aanvoer kreeg dit bedrag uitbe taald. Wij spraken heden nog een directeur van een groote fabriek, die de vorige week nog de door de Einkaufstelle gestelden prijs uit betaald kreeg, doch zich nu voor hetzelfde product met 5,per 50 K.G. minder te vreden moest stellen. De boeren hebben voor dezen toestand dan ook slechts één uitdrukking: „Het is een rommel". De kleine kooplui, die voor het inkoopen voor de Centrale Einkaufstelle niet meer in aanmerking komen, en zich met een toege dacht bedrag per week tevreden moeten stel len, ziet men nog wel op het marktplein rondloopen. Handel is er evenwel niet. Alles werd door de Centrale Einkaufstelle aangewezen en voor den vooraf bepaalden prijs opgekocht. Ds. VETHAKE. In zijn Woensdag gehouden vergadering besloot het Classicaal Bestuur der Nea. Herv. Kerk Ds. Vethake te Koedijk provisio neel te schorsen en de beslissing in zijn zaak in handen te stellen van het Provinciaal Kerkbestuur. Ds. Vethake zal nu vóór deze beslissing niet meer in de Nedl Herv. Kerk kunnen preeken. SCHOOLFEEST VAN VOLKSONDERWIJS. Men schrijft ons. Ook dit jaar viert Volksonderwijs zijn schoolfeest, het 33ste. Ongeveer 600 kleintjes zullen den 5den Juli op de speelplaatsen der verschillende openbare scholen onthaald worden, zich daar met allerlei spelletjes vermaken, een namid dag in school jolig zijn. Den 12en gaan ongeveer 900 leerlingen der hoogste klasse per drie dekker „Alkmaar" naar Schoorldam om den dag in ae Schoorl- sche duinen door te brengen. Ongeveer 1500 kinderen, feestvierend om dat zij gedurende het schooljaar 1915'16 niet meer dan 3 maal willekeurig hadden verzuimd. Wat heerlijken dag voor henwat vermoeiende dpg voor hun onderwijzeressen en onderwijzers, voor haar en hen, die weder om bereid zijn nongerige en dorstige kelen te laven. Maar ook wat een voldoening voor Alk- maarsch burgerij, van wie ook dit jaar weer gevraagd zal worden door hun bijdragen die feestviering mogelijk te maken. Nog nimmer deed de Commissie een ver- geefsch beroep op hun offervaardigheid. Mogen velen dit jaar bedenken, dat de 'aarüigu bedenke -ooU33 uopppiuisuoAaj mp uazfud araSooq tere bijdrage gewenscht maakt. Geeft, geeft voor het Alkmaarsche School feest! OVERREDEN. Heden te omstreeks kwart over twaalf ge raakte de vier jarige J. P., wonende in de Tuinstraat alhier, onder een bestelwagen der H. IJ. S. M., waardoor beide wielen 't kind over 't lichaam gingen. Dr. Dirken verleende de eerste geneeskundige hulp, de toestand van den kleine is zeer zorgerlijk. EXAMENS. KRANKZINNIGENVERPLEGING. Deze examens zijn voortgezet met de candi daten van het gesticht Duin en Bosch te Bak- kum. De uitslag was als volgt: Eerste gedeelte. 12 candidaten, afgewezen 3, geslaagd de zusters E. van Eijck, L. Engel, J. Hulstof, T. Kaas, A. Spoelstra, A. Spoelstra en C. E. v. Ulden en de broeders P. Kaas en C. Klok. Tweede gedeelte. 13 candidaten, afgewezen 5, geslaagd de zusters T. Hartog, M. Homberg, D. de Jong, E. van der Laan, G. Nagtegaal, H. Peters, J. M. Rinkema en A. de Vries. Derde gedeelte. 14 candidaten, afgewezen 5, geslaagd de zusters A. Bot, O. Goedhart, M. A. Jerpha- nim, N. van Rennes, A. G. Urban en A. van der Zee en de broeders C. Dijkhuizen, A Giethoorn en P. W. Gutteling. Deze examens worden elders voortgezet. LEDEN EXAMENCOMMISSIE K. M. A. De minister van oorlog heeft o.m. benoemd in de comm. aan welke in dit jaar het rang- schikkingsonderzoek zal worden opgedragen Joyce glimlachte en bloosde. „U moet mij niet ijdel maken. Ik ben bang dat mijn ziel maar heel gewoon is", zei ze „maar in ieder geval, ik ben betrouwbaar. U kunt volkomen zeker zijn, dat ik aan niemand zal vertellen, wat u geheim wilt houden. U kunt op mij vertrouwen." In mevrouw Marshall's oogen kwam weer die angstige blik, dien Joyce reeds meer had opgemerkt en zij sprak fluisterend. „Mijn naam is niet in werkelijkheid Mars hall" zei ze, „maar Hetty weet niet waarom ik van naam veranderd ben. Ik heb een reden verzonnen, die zij zeer bereid was te geloo ven en zij brak haar hoofd nooit over die re den van die verandering. Zij nam alles wat ik haar vertelde aan als iets heel gewoous, en zij weet ook niet, wat ik u zal vertellen. Ik heb het zelfs voor haar geheim gehouden. Mijn man," zij zweeg, alsof het haar moeite kostte voort te gaan. „Het was zijn schuld niet begrijp dat goed hij mag zwak geweest zijn, maar hij was niet slecht. Wat er gc- is beurd is was zijn schuld niet. Maar hij dwangarbeid en ik mag eens in de drie maanden opzoeken. Hij leeft veroordeeld tot dwangarbeid en ik mag hem >pzo geheel voor dien dag en dat doe ik cók: en nu de dag is gekomen en ik ziek ben en niet naar hem kan toegaan. En toch zegt u, dat het geen wreed noodlot is, dat mij hierin ver hindert." „Laat mij een boodschap van u aan hem gaan overbrengen," zei Joyce vol vuur. „Of schoon het een vreeselijke teleurstelling voor hem zal wezen u niet te zien, toch is een bood schap van u beter dan niets. Het zal zeker een troost voor hem wezen bericht te krijgen van u, door iemand, die u pas gezien heeft." CWoflütt vewelfld

Alkmaarsche Courant | 1916 | | pagina 2