DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Na lange Jaren Broodvoorziening. No. 126 Honderd en achttiende jaargang. 1916 MAANDAG 29 MEI FEUILLETON. VRIJDAG2 JUM a.s. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagenuitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar fl,franco door het geheele Rijk fl»25. Afzonderlijke nummers 3 Cents. Telefoonnummer 3. Prijs der gewone Advertentiën s Per regel f 0,10. Bij groote eontraeten nabal ©roote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Man d els drukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. AMERIKA. NEDERLAND. Broodvoorziening. inhouding van Regeerings- meel gedurende zes weken, van heden af. ALKMAAR, 29 Mei. Van Verdun is er geen nieuws. De Oosten rijkers hebben twee forten van Arsiero ver overd en zij staan ook bij Asiago bij de for ten, terwijl zij bij de Brenta vorderingen blij ven maken. In het geheel verklaren zij thans 250 vierkante kilometers Italiaansch grondgebied te hebben bezet. De Eagelsche veldtocht onder generaal Smuts in Zuid- Afri ka is ook weer op gang gekomen de Duit- schers trekken volgens een bericht uit Londen zuidwaarts terug. De Bulgaren hebben op Qrieksch grondge bied Rupel, een fort aan de Stroema, dat den pas van Demirhissar naar Serres beheerscht, bezet. D. w. z. dat het Grieksche grondge bied door de middeb-mogendheden is ge schonden. Beide partijen hebben zich dus ten opzichte van het beklagenswaardige Grieken land, dat tusschen twee bee te vuren in zit, niets te verwijten. Of de Grieksche regeering nu weer een papieren protest zal sturen? Het ligt echter voor de hand dat zij het optreden der Bulgaren heel wat ernstiger zal vinden, dan dat der Engelschen, Franschen en Servi ërs. Volgens Havas hebben de Bulgaren het plan alle Grieksche versterkingen, welke na den Balkanoorlog aangelegd zijn, te bezetten. Het is niet onmogelijk, dat zich ook op dit oorlogstooneel, waar maandenlang rust heeft geheerscht, belangrijke krijgsverrichtingen gaan afspelen. De rede van president Wilson heeft als het ware de voorwaarden te kennen gegeven, waarop Amerika bereid is de bemiddeling tusschen de oorlogvoerende mogendheden te aanvaarden: vrijheid der zee en onschend baarheid van de kleine naties. Leest men de redevoeringen van de^heeren Asquith en Grey en v. Bethmann Hollweg, dan vindt men deze eischen daarin terug. Wel is waar zinspeel de de heer Wilson er op, dat het oogenblik van bemiddeling nog wel in een ver verschiet kan liggen, maar tegelijkertijd gaf hij duide lijk te kennen, dat het belang van Amerika een spoedig einde van den oorlog eischt. Na deze redevoering is bij het Amerikaan- sche Huis van afgevaardigden een motie in gediend, inhoudende dat het Amerikaansche congres met bezorgdheid een niet-afdoenden en voorbarigen vrede in Europa zou zien. De republikeinsche afgevaardigde Gardner, die de motie indiende, zeide: „Ik geloof, dat het tijd wordt de aandacht te vestigen op den grooten groei van de partij in Duitschland, die voor vrede tot eiken prijs is. Niets zou nadeeliger zijn voor de toekomstige veiligheid van de wereld dan dat de Vereenigde Staten medeplichtig werden aan de Duitsche pogin gen om te ontsnappen aan de straf voor Duitschland's misdaad tegenover de mensch- mar het fingelMh, door L. @L MÜBERLY. 23) HOOFDSTUK XIV. IK MOET HET SPEL WAGEN. „Mijnheer Brampton is de beste man dien ik ooit ontmoet heb, wat hij zegt is goed en hij zegt, dat het eemge, wat ik doen kan, is, de heele waarheid aan Humphry te vertellen en hem te vragen mij mijn vrijheid weer te geven." „En indien hij dat weigert?" „Dan móet ik mij aan mijn woord hou den; ik kan mijn belofte niet intrekken." Dulcie Graham sprak langzaam, maar met zeer vaste'stem; zij zag Tom Lancing eerlijk aan, zonder esnig teeken van aarzelen of wei felen; een verheven moed schitterde in haar oogen. Dulcie zou den volgenden dag het ziekenhuis verlaten en Tom was haar van avond in zuster Janet's kamertje komen op zoeken, het vertrekje, dat het ongelukkige meisje het eerst een gevoel had gegeven van rust en vrede. Het was een heel klein ka mertje, maar zuster Janet had zich de moeite gegeven het vroolijk en gezellig te maken, er waren aquarellen aan den muur, photogra- phieën en ornamentjes op den schoorsteen, boeken en tijdschriften op tafel; dat alles gaf heid." Stellig is de komende presidentverkiezing niet vreemd aan deze republikeinsche motie, welke, zoo zij spoedig in behandeling komt, kan laten zien, of de meerderheid der volks vertegenwoordiging het al of niet met presi dent Wilson eens is. EEN REDEVOERING VAN PRESIDENT WILSON. President Wilson heeft, zoo wordt uit Washington geseind, zijn met belangstelling verwachte redevoering gehouden voor den bond voor vredes-bevordering. Hij zeide, dat de oogmerken van den Europeeschen oorlog op het oogenblik van niet-materieelen aard zijn. De groote naties in de wereld moe ten het eens worden over de grondslagen van hun gemeenschappelijke belangen. In de eerste plaats heeft ieder volk er recht op zijn eigen soevereiniteit te kiezen; in de tweede plaats hebben kleine staten er recht op den zelfden eerbied voor hun soevereiniteit en onschendbaarheid te genieten als de groote staten; en ten derde heeft de wereld er recht op bevrijd te zijn van elke verstoring van den vrede, die in een overval zijn oorsprong vindt. De heer Wilson zeide, dat de Veree nigde Staten deel willen nemen aan elke ver eeniging van naties, die dit doel na wil stre ven en tegen schending vrijwaren. De rechten en eigendommen van de Veree nigde Staten vervolgde de president lijden van den oorlog groote schade. Hoe langer de oorlog duurt, hoe meer wij er bij betrokken worden. Aan den oorlog dient een einde gemaakt en als dit geschiedt, heb ben wij er even groote belangen bij als de oorlogvoerenden, dat er een duurzame vrede komt. Als ons ooit het voorrecht te beurt mocht vallen den stoot te geven voor het tot stand komen van vrede tusschen de Oorlogvoeren de volken, ben ik overtuigd, dat het volk der Vereenigde Staten wenscht, dat zijn regee ring de volgende gedragslijn in overweging zal geven: le. een schikking tusschen de oor logvoerenden over hun eigen rechtstreeksche belangen. Wij zullen, daar wij geen partij zijn in het geschil, geen stoffelijke voordee- len voor ons zelf verlangen; 2e de stichting van een algemeenen volkerenbond om de vol strekte veiligheid van de handelswegen ter zee voor alle volkeren der wereld te Handha ven en te voorkomen dat een oorlog wordt begonnen óf in strijd met verdragen óf zon der waarschuwing en zonder de punten van geschil aan het oordeel van de wereld te hebben voorgelegd. Dit lijkt mij een krachtige waarborg voor territoriale onschendbaarheid en politieke onafhankelijkheid. KORTE BERICHTEN. Te Odessa wordt een fabriek gebouwd om jodium uit zeewier te bereiden, ze zal jaarlijks 6400 K.G. kunnen produceeren en in de Russische behoeften geheel kunnen voor zien. De Franschen maakten vorderingen bij de hoeve van Thiaumont en dreven de Duit- er iets rustigs en gezelligs aan en het gevoel van rustigheid werd nog vermeerderd door het uitzicht uit het 'open venster, waar men de platanen kon zien en het fluweelige gras van den ziekenhuistuin, de grijge gebouwen van het museum en de laboratoriums. Het geheele uitzicht gaf meer den indruk van een open vierkant academieplein dan van een plek binnen het bereik van het drukke, roezi ge Londensche leven. Dulcie stond dicht bij het raam, ze keek een oogenblik op van Lan- cing's ontsteld gezicht en vestigde haar oogen over den tuin en op de blauwe lucht, alsof zij hulp en kracht wilde vragen aan een sterkere dan zij zelf was; haar stem was heel rustig en beslist toen zij weer sprak. „Ik kan mij niet onttrekken aan mijn belof te'herhaalde zij, terwijl haar oogen die van den man dien zij liefhad, ontmoetten, „Hum phry heeft zooveel gedaan voor moeder en mij, ik heb een groote schuld aan hem, en het zou niet eerlijk zijn als ik niet betaalde, en ik moet betalen op de eenige manier die moge lijk is." „Met je zeil?" vroeg Tom bijna woest, „wil je je zelf opofferen aan een denkbeeld? Wil je volhouden en je belofte houden te genover een man dien je niet liafhebt? Ik kan daar niets moois in zien. Geloof je dan niet, dat het eerlijker is je engagement te verbre ken, dan te trouwen zonder liefde?" „Ja, dat geloof ik als een algemeene re gel", zei ze zacht, maar onder die zachtheid was een standvastigheid verborgen, waarvan Tom zich volkomen bewust was; „als ik in gewone omstandigheden met Humphry geën gageerd was en daarna had begrepen, dat ik schers, die in Champagne een aanval hadden gedaan bij Navarin, weer uit de eerste linie terug. De Oostenrijkers bezetten 250 K.M. Italiaansch grondgebied. De Oostenrijkers hebben zich meester ge maakt van een fort ten Zuid-Westen van Ar siero. Volgens telegrammen uit Saloniki zou den de Bulgaren Qrieksch grondgebied heb ben betreden. Volgens een Wolff-telegram zoii een Russische mijnenveger op een mijn zijn ge zonken. Generaal Galliéni is overleden. Men voelt er in Ierland veel voor het onderkoningschap maar af te schaffen, het is duur en nutteloos. Graaf Bernstorff moet aan den Duit- schen keizer gevraagd hebben, hem maar terug te roepen omdat hij toch niet meer nut tig kon zijn in Amerika. Als zijn opvolger wordt Prins von Bülow genoemd. LICHTER GETORPEDEERD. Een van de twee lichters, gesleept door de sleepboot „Lauwerzee", van Rotterdam naar Londen, en 25 Mei uit den Waterweg ver trokken, is in de Noordzee door een Duitsche onderzeeër getorpedeerd en gezonken. Met den anderen lichter kwam de „Lau werzee" behouden te Londen aan. Menschen- levens gingen hierbij niet verloren. BINNENLAND. NATIONALE VROUWENRAAD VAN NEDERLAND. Bovengenoemde vereeniging door de ge beurtenis van einde Maart aan den bij voort during onzekeren internationalen toestand herinnerd, heeft bij een algemeene mobilisatie, zelfs tot tien grootst mogelijken omvang op gevoerd, en blijvend tot het einde van den oorlog, maatregelen beraamt, om met mede werking van de Vrouwen van Nederland aan de moeielijkheden daardoör ontstaan doeltref fend het hoofd te kunnen bieden. Zou zulk een mobilisatie plaats vinden, dan zou zij zeer waarschijnlijk plotseling op een niet te bepalen tijdstip geschieden, en dan is deze organisatie noodzakelijk, zelfs urgent, opdat ^r onverwijld en zoo practisch mogelijk ge handeld worde. Die mobilisatie brengt dan mede een onttrekking van mannelijke arbeids krachten, met het gevolg van een stokking in de openbare bedrijven. Het onverwijld en practisch handelen der vereeniging bestaat nu hierin om die onttrokken arbeidskrachten aan te vullen door vrouwelijke, en dat te doen zonder oponthoud, zonder wanorde, snel en nauwkeurig. De bond kreeg volle instemming van den Ministers van Binnenl. Zaken en Oorlog en van den Opperbevelhebber van Land- en Zeemacht. De directies van Poste rijen en Telegraphie, Spoorwegen en van den Inspecteur van den militairen dienst -Het Dag. Bestuur brengt de mededeelingen over aan de urgentieraden, die steeds in aantal toenemen. De voorbereiding is reeds in hoofdtrekken geregeld, cursussen en medewer ken als volontairs hebben reeds plaats, doch alleen om een onmisbaar quantum practische kennis op te doen. Ook de medewerking van verschillende Gemeentebesturen is verzocht en grootendeels verkregen evenals van part. Tramwegmaatschappijen. De organisatie houdt aan enkele principes mij vergist had, zou ik mijn engagement da delijk verbroken hebben. Maar dit is heel iets anders. Ik heb zoo veel verplichting aan hem, hij heeft moeder en mij geholpen, toen wij in groote moeilijkheid verkeerden, en ik kan niet ontkennen, dat hij mij alleen hielp in het vaste geloof, dat ik zijn vrouw zou worden. Het was een overeenkomst, een harde en moeilijke overeenkomst Ik geloof niet, dat het goed was zulk een koop te slui ten, maar ik heb het gedaan, en ik kan niet inzien, dat ik het recht heb mij terug te trek ken, nu ik begrijp, dat ik iets voor een ander voel Ik heb getracht mij zelf wijs te maken, dat ik mijn aandeel van de afspraak niet be hoefde te vervullen, maar mijnheer Bramp ton heeft mij tot het inzicht gebracht, dat er slechts één manier is om het spel te deelen." Zij trachtte te glimlachen; het was een droevig glimlachje en Lancing kwam plotse ling naar haar toe, hij kon niet anders. „Er kan geen man op de wereld zoo slecht zijn, dat hij je alleen zou willen helpen, op voorwaarde, dat je zijn vrouw wou worden. Het is laag, zooiets te doen". „Hij heeft dat ook niet met ronde woor den gezegd", antwoordde Dulcie, „maar het was een stilzwijgende overeenkomst, en ik kan niet beweren, niet begrepen te hebben wat het was. En ik voel niet, dat ik zelf iets doen kan om het engagement te verbreken. Ik kan Humphry alleen de heele zaak verkla ren, ik kan hem alleen de waarheid zeggen en indien hij mij de vrijheid niet wil terugge ven, moet ik mijn belofte tegenover hem hou den." „En je zelf en.mij opofferen. Is dat zoo- streng vast: I. Zij beweegt zich niet op het terrein der industrie, ook niet op dat van den landbouw. II. Zij zal er voor zorg dragen, dat bij eventueele overname van het werk, steeds die genen zullen vóórgaan, die voor haar brood moeten werken. Eveneens zullen die vrou wen vóórgaan, wier man of vader de vorige betrekking bekleed had. III. Zij zal het echter hoogst ongewenscht achten, indien huishoudens met kleine kinde ren beroofd zouden worden van de moeder. De verwildering der jeugd, welke in andere landen tot zulke betreurenswaardige propor ties groeide, zou zooveel mogelijk gekeerd moeten worden. IV. Zij staat het principe vóór, dat gelijke arbeid gelijk loon verdient. Er zijn ook enkele groepen waar geen loon ■eëischt mag worden (helpsters in de zie- enhuizen b.v.). In elke hoofdstad zal een Urgentieraad ge vestigd zijn en vervolgens in nog een klein aantal andere steden. De Urgentie-Raad van iedere hoofdstad is [emachtigd om inschrijvingen van werk- rachten uit hare provincie, welke tegen eene eventueele overplaatsing- geen bezwaar heb ben, in ontvangst te nemen. Het Dag. .Be stuur in Den Haag ontvangt van deze specia le inschrijvingen onmiddellijk mededeeling. (Voor den verplegingsdienst b.v. is deze rege ling vooral van gewicht). De voorloopige groepeering van werk krachten is: Groep I. Post en telegraphie. Groep II. Vervoer. Groep III. Gemeentebedrijven. Groep IV. Winkelbedrijf. Groep V. Administratief werk. Groep VI. Verplegingsdienst. Groep VII. Huiselijke Bezigheden enz. Tevens zullen zij alle werk ter hand ne men, dat op een gegeven oogenblik het beste door hen kan verricht worden. De Nationale Vrouwenraad bestaat uit 42 en met pl.m. 80.000 leden. 1 de Hoofdbesturen der 42 aangesloten Vereenigingen hebben het verzoek ontvan gen van het Dag. Bestuur, hare afdeelingen op te wekken tot eene aansluiting bij de Ur gentie-Raden. Hare medewerking kan van onberekenbaar nut zijn. Groote lichamen, zooals de Volksbond tegen Drankmisbruik, zooals de verschillende Vereenigingen tot Be scherming van het jonge meisje, de Ned. Bond voor Ziekenverpleging enz. zullen een ieder op haar terrein de oragnisatie kunnen steunen bij de uitvoering van hare werkzaam heden. Door de groote medewerking van alle au toriteiten laat zich aanzien, dat van die zijde althans alle kansen voor het welslagen van deze poging gegeven zijn. Het zal nu echter van de vrouwen afhangen, in hoeverre of zij in deze gewichtige zaak zullen medewerken. Indien ooit, dan is het nu, dat zij toonen kun nen, hoe groot hare belangstelling in haar land is, hoe ver of hare daadwerkelijke mede werking en opoffering zal gaan. Gij vrouwen van Nederland, wordt dus lid dezer vereeniging, sluit u aan, opdat, mocht het eens zijn dat alle strijdbare mannen op geroepen worden, om hun land te verdedi- en, er geen stokking komt in de openbare be- gen drijven. Opdat gij dan kimt invallen en ver- llen die betrekkingen, thans vu. door een man,'broei ngen, tnans waargenomen eder of vader. Deze veree- als het hoort, ons beiden ongelukkig te ma ken?" riep hij uit, „je bekent, dat, als je met ien man trouwt, je je niet gelukkig zult voelen." „Gelukkig 1" zij huiverde, „ik zal diep on gelukkig zijn. En toch kan ik niet inzien, dat ik mij zou mogen onttrekken, omdat de om standigheden nu veranderd zijn. Ik moet hem alles vertellen en hem laten beslissen. Hij heeft zoo veel voor mij gedaan op één voor waarde; het is stellig mijn plicht die voor waarde na te komen, tenzij hij mijn schuld wil kwijtschelden." „Dulcie I" Lansing legde zijn hand op haar schouder en keek haar ernstig aan, „moei* je dan niet billijk zijn tegenover mij evengoed als tegenover dien anderen man?" Door die aanraking van zijn hand, steeg het bloed haar naar de wangen, haar oogen werden droeviger, maar haar stem bleef vast. „Mijn belofte aan hem ging voor, hij heeft de eerste rechten; dan kan ik niet ontkennen. Maak het niet moeilijker voor mijhet is al zoo erg moeilijk. Ik kan alleen doen wat ik inwendig voel, dat goed is, en ofschoon mijn gevoel mij bedriegen kan, toch moet ik de stem van mijn geweten volgen. Maak het niet moeilijker voor mij. Ik strijd tegen iets, wat ik het liefste ter wereld zou wenschen, ett die strijd is zoo moeilijk." Haar lippen trilden erbarmelijk, er waren tranen in haar oogen, maar met een groote krachtsinspanning on derdrukte zij ze en voordat Lancing ant woord kon gevèn herhaalde zij bedaard: „Ik ben naar dr Brampton gegaan en heb hem raad gevraagd, omdat ik ra den grond van mijn hart hoopte, dat hij mij zou raden, De Burgemeester van Alkmaar brengt ter kennis van belanghebbenden dat de eerstvolgende verwisseling van broodkaarten zal plaatsheb ben op Woensdag 31 Mei 1916, in het perceel Limmerhoek No. 8 van 9—1 en 2—5 uur, en dat op dien dag aan bakkers en meelhandelaren geen meel zal kunnen worden verstrekt. De Burgemeester voornoemd, RIPPING. De BURGEMEESTER der gemeente ALKMAAR;|brengt ter algemeene kennis dat C. J. BOL, broodbakker, wonende alhier, Omval 11door hem, wegens taet in strijd met de voorschriftenbakken van wittebrood, is gestraft met Alkmaar, den 29 Mei 1916. De Bargemeester voornoemd, O. RIPPING. De BURGEMEESTER van ALKMAAR brengt ter kennis van de ingezetenen, dat de Heer COMMISSARIS der KONINGIN in deze provincie voornemens is de gemeente te bezoeken op Voor hen, die Zijn HoogEdel Gestrenge op dien dag wenschen te spreken, zal daartoe gelegenheid bestaan ten stadhuize des na- middags omstreeks half één, indien zij zich vooraf laten inschrijven op de audiën- tielijst, welke van heden af ter Gemeente secretarie wordt aangehouden. De Burgemeester voornoemd, G. RIPPINQ. HINDERWET. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene ken nis, dat zij bij hun besluit van heden ver gunning hebben verleend aan H. W. OUD- HOFF, rijwielhersteller aldaar, tot het op richten van een MOFFELOVEN in het per ceel St. ANNASTRAAT, Wijk C, No. 11. Alkmaar, den 27 Mei 1916. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. RIPPING, Voorzitter. DONATH, Secretaris. niging verdient heit volle succes waarnaar zij streeft. Het Dagel. Bestuur van den Nat. Vrouwenraad van Nederland is gevestigd te 's-Gravenhage, Presidente Mevr. H. van Bie- maHijmans. Gemengd nieuws. IN VOER VAN LANDBOUWWERK TUIGEN UIT AMERIKA. De „Nederlandsche Vereeniging van Ijzer- handelaren" heeft een adres aan de Minister van Landbouw, Handel en Nijverheid ver- wordt, dat in den be- zonden, waarin laatsten tijd vele landbouwmachines, mijn engagement te verbreken en alleen aan uw geluk en aan het mijne te denken. Maar ik wist al dien tijd, wat ik behoorde te doen en zijn raad kwam geheel overeen met mijn eigen geweten." „Dus moet dit een afscheid wezen?" Lansing's stem beefde en die trillende stem bracht Dulcie's besluit meer aan het wanke len dan iets nog gedaan had. Toen hij daar stond, met het zonlicht op zijn gelaat, be greep het jonge meisje duidelijk, alles wat zij opgaf, wanneer zij aan zijn smeekbede weer stand bood. Het gezicht van haar verloofde een don ker, knap, onheilspellend voorkomen, ver toonde zich een oogenblik voor haar geestes oog; een oogenblik verscheen het haar als een sombere, akelige achtergrond voor den blonden man, die naast haar stond, den man wiens blauwe oogen niets dan openhartig heid en oprechtheid bevatten, wiens mond gevormd scheen voor „heerschappij en mannelijk werk", den man wiens geheele op treden haar een gevoel gaven van veiligheid en kracht. Als een plotselinge ingeving be greep Dulcie wat het beteeken en zou een man als Tom Lancing steeds aan haar zijde te hebben, altijd te kunnen steunen op zijn kracht, altijd te weten, dat welke menschelijke gebreken hij ook mocht hebben, zijn idéalen tioog en zuiver waren; en bij diezelfde plot selinge ingeving begreep zij ook hoe diep de kloof was die twee menschen als Humphiy Tracey en den man, dien zij liefhad, van el kaar scheidde. (Wondt vervolgd) ALKMAARSCHE COURANT.

Alkmaarsche Courant | 1916 | | pagina 1