Dg candidatuur Mr. W. C. BOSMAN. ..and voor Nederlandsche handelaren, uit te Rotterdam zijn aangekomen, waai van de N. O. T. de uitlevering niet kan. locataan. lnditu de uitlevering niet zeer spot- u.g plaats vindt, zal dr. n.K aheén zeei v.vote schade veroorzaken aan de handela ren, maar bovendien een gevolg kunnen heb ben, dat de hooivoorraad voor den a.&. win ter onvoldoende zal zijn. GRATIS MELK. Het Handelsblad deelt mede, dat van de 500 koeieh die via Oldenzaal te Bentheini aankwamen, vele in zoo'n ongunstige condi tie verkeerden, dat zij onmiddellijk moesten worden afgemaakt. De andere koeien werden uitgeladen om gedurende een paar dagen in de weilanden weer wat op dreef te komen, om het verdere transport te kunnen doorma ken Zoolang deze dieren te Bentheim ver toeven, gaat de stadsomroeper twee keer gar dag den volke kond doen, dat onder toezicht de koeien kosteloos gemolken mogen wor- EEN OORLOOSKAS. De bekende groenteveilingsvereeniging „De Tuinbouw", gevestigd te Grootebroek (sta tion Bovenkarepel), heeft in haar gehouden vergadering besloten een oorlogsrisico-kas te vormen, door 1 procent extra te laten betalen van alle geveilde goederen. Eventueele schade, ontstaan door plotse linge sluiting der grenzen of stremming in het°verkeer, als direct gevolg van den oor logstoestand, komt voor een derde ten laste van de kooplieden en zal voor de rest uit genoemde kas worden vergoed. AANBESTEDING. Bij de te Beemster gehouden aanbesteding voor het bouwen van een koetshuis en bijko mende werken, onder beheer van den heer J. B. Verstraeten, voor rekening van den heer A. Dekker aldaar, waren 7 biljetten ingeko men. Ingeschreven werd door de heeren: G. Sijmon, de Rijp, 12175; Chr. Breg, Beets, 8999; N. Brinkman, Purmerend, 8620; P. Henke, Purmerend, 8240; P. de Groot, Purmerend, 8200; G. Tade- ma, Ilpendam, 8155; H. J. Brandt, Beem ster. 8000. L Het werk werd aan den laagsten inschrij- ver gegund. WATERSNOODSCHADE. Ten einde de door overstrooming geteis terde Doopsgezinde gemeenten te hulp te ko men, schrijft het Handelsblad, zal op de be stuursvergadering van den Ring Noord-Hol land het volgende behandeld worden: „De vergadering drage het bestuur op, het ver zoek te richten tot het bestuur van de Ver- eenigde Waterlandsche en Vriessche Doops gezinde Sociëteit in Noord-Holland, de ge meenten aan te schrijven tot het zenden van bijdragen ten behoeve van die gemeenten, welke geleden hebben door den watersnood en deze gelden naar billijkheid onder de ze schadelijflende gemeenten te verdeelen." „(Het verleenen van schadevergoeding aan personen blijve overgelaten aan de Commis sie voor den Watersnood)." BOTERHANDEL. Naar aan de Nieuwe Venlosche Courant wordt medegedeeld, is het met ingang van 1 Juni niet meer toegestaan dat boter met con sent, bestemd voor uitvoer, te Venlo wordt gelost om daarna per as naar de grens te worden vervoerd. Deze maatregel schijnt ge nomen te zijn naar aanleiding van het feit, dat op den uitvoer van boter met consent, op de wijze waarop dit tot heden geschiedde, geen behoorlijke contróle kon worden ge houden. UIT BROEK OP LANGENDIJK. In de week van 22 tot 27 Mei wad aan de veiling aangevoerd: 1620 bos en 1900 K.G. rabarber. UIT AKERSLOOT. Tot tijdelijk onderwijzeres aan de R.-C. Bij zondere School is met ingang van 1 Jui a.s. benoemd mej. M. A. Renkel, terwijl mei. J M. Veruuin voor één jaar als zoodanig is be noemd aan de R.-C. Bijzondere School te Wijkeroog gemeente Velsen. Door Burgemeester en Wethouders de zer gemeente is oepaald, dat de candidaatstel- ling voor een lid van den gemeenteraad (va cature Dl!) plaats hebben den 14en Juni a.s., de summing op 21 Juni a.s. en zoo noo- dig de herstemming op 28 Juni a.s. UIT HEER-HUOOWAARD. De kermis aan het Noordeinde trok Zon dag veel bezoekers, vooral omdat daar een harddraverij werd gehouden. Hieraan na men 9 paarden deel De uitslag was als volgt: le prijs de heer 1'. Borst te Veenhuizen. Ie piemie dc heer J. Moeijes, 2e premie de heer C. Pool, le troostprijs de heer N. Pool, 2e troostprijs J. Leewater, allen te Heer-Hu- go waard KORTE BERICHTEN. De uitvoa van bier is verboden. Bij een militaire oefening in de omstre ken van Breda is een militaire auto, waarin gezeten waren overste Benteijn en kolonel van Wijck, van den dijk gevallen. Kolonel van Wijck werd licht verwond. Overste Ben teijn kwam er ongedeerd af. Bij Kon. Besluit is benoemd tot heem raad van deü Anna-Paulownapolder de heer J. Blaauboer Czn., te Anna-Paulowna. Door onbekende oorzaak stortte Zater dagmiddag het dak in van een dans- en ke gelzaal van de groote Vauxhall te Haarlem. Door den schok werd de bovenverdieping van een er voor liggend huisje ingedrukt, en kwam gedeeltelijk op de straat neer. De 69- jarige bewoner raakte verward tusschen de neerkomende balken, inwendig gekneusd wad hij naar het Gasthuis gebracht. Vrijdagnacht brachten ongewenschte en ongenoode gasten een bezoek aan Ricardo's advertentie-bureau te Amsterdam en haalde, daar zij niets van hun gading konden vinden, een schrijfbureau geheel overhoop. In de Luxemburgsche Kamer heeft de eerste minister hulde gebracht aan hetgeen door Nederland voor Luxemburg en Luxem burgers in den vreemde gedaan is. De Kamer juichte de woorden van den minister harte lijk toe. Wegens den Amerikaanschen gedenk dag is morgen het consulaat der Vereenigde Staten van Noord-Amerika te Amsterdam ge sloten. Naar men aan „Het Volk" mededeelt, zijn de bij het begin der mobilisatie in dienst genomen chauffeurs bij het leger? die toen werden aang. nomen op een salaris v?n 3 per dag, en waarvan nog een 280 in dienst zijn, tegen 15 Juli uit den legerdienst ontsla gen. Volgens het Javaanse!;? Tijdschrift „Djawi-Scvaja"', is „Vondels Lucifer' verja- vaniseerd (dus niet speciaal vertaald) en op gevoerd te Moetilan (Java). De reciteering in zacht klinkende zang zal gesteund worden door een gamelan slendro. Tot lid der commissie, benoemd om de statuten te ontwerpen en de eerste regelingen te heffen, naar aanleiding van de besluiten genomen op de algemeene vergadering der Vereen, voor Vrouwenkiesrecht, gehouden te Zwolle, is o. m. gekozen mevrouw A. Mo lenaar-Abbesté te Zaandam. STADSNIEUWS. „Het juridisch element heeft de laatste ja ren in den Raad een verzwakking onder gaan, weiKe een gemeente als Alkmaar noode kan lijden." Aldus schreven we den 6den November 1914 naar aanleiding van het bericht, dat nu wijlen de heer Boelmans ter Spill bedankt had ais lid van den gemeenteraad. Daarbij zat de stille hoop voor, dat men zou pogen der vrijgekomen zetel te doen be zetten door een jurist, die onder zijns gelij ken de eerste mag heeten, door mr. W. C. Bosman. Deze wensch is niet in vervulling ge gaan, de heer Cloeck werd in die vacature ge kozen. Thans echter doet de gelegenheid zich voor om den heer Bosman lid van den Raad te maken en het verbaast ons niet, dat de heer Cloeck als ijverig bevorderaar van deze candidatuur optreedt. Het is onze volle overtuiging, dat de kie zers met dezen canüidaat eer zullen inleggen, indien zij hem naar den gemeenteraad af vaardigen. De persoonlijkheid van den heer Bosman staat ons daarvoor borg. Als man van bekwaamheid, werkkracht en zelfstan digheid kent iedereen hem de vrijzinnige kiezers in dit district behoeven zeker niet te worden herinnerd aan de met zooveel succes bekroonde leiding, welke hij in het zoo moei lijke verkiezingsjaar 1901 aan „Eensgezind heid" heeft gegeven als secretaris en later als voorzitter. De heer Bosman is vrijzinnig, het program van „Eensgezindheid" onderschrijft hij vojkomen. Wij zouden echter geen oogen- blik aarzeien deze candidatuur warm aan te bevelen, indien de hr. Bosman niet deze over tuiging ware toegedaan, omdat hij bij uitne mendheid die eigenschappen bezit, welke ie mand tot een goed gemeenteraadslid stempe len. Ook onze gemeente heeft reeds menig maal ondervonden welke waarde zijn advie zen hebben het zou onbescheiden wezen een zeer actueel voorbeeld aan te halen, waarbij het gemeentebestuur zijn hulp heeft ingeroepen, maar het is reeds voldoende, wanneer wij wijzen op het belangrijke aan deel, dat de heer Bosman in 1900 heeft ge nomen in het met zoo goeden uitslag gevoer de proces van de gemeente tegen een ontsla gen gemeente-ontvanger en de Maatschappij van Zekerheidstelling voor ambtenaren en beambten. Ook op andere wijze dan als rechtskundig adviseur heeft hij zich verdien stelijk gemaakt voor de stad zijner inwoning. Het secretariaat van de Kamer van Koop handel en fabrieken, zijn lidmaatschap van verschillende commission, vooral zijn wer ken voor de Ambachtsschool, east als aeae- tans, thans als voorzitter, brachten hem in aanraking met tal van zaken, welke in den gemeenteraad moeten worden behartigd. Maar ook was hij wel eens op post, wannea men hem niet zag. Thans mogen wij wei me- dedcelen, welk een ijverig kampioen hij is geweest voor de oprichting van een gymna sium in deze gemeente. Dit vraagstuk stond in 1904 zéér .précair. In den gemeentaaad hadden de stemmen gestaakt. Vóór de vol gende raadsvergadering, waarin de beslis sing zou vallen, verschenen er in dit blad een tweetal artikelen, even schap als scherp zinnig, waarin het belang van een gymna sium krachtig werd bepleit en de argumenten der tegenstanders forscü werden ontzenuwd. Die artikelen, van de hand van mr. Bosman, hebben er zeker niet weinig toe bijgedragen dat het voorstel inzake de oprichting van een gymnasium werd aangenomen met 10 tegen 7 stemmen, een besluit, dat thans wel ieder een zeer verstandig zal vinden. Wie met den heer Bosmau over gemeente zaken spreekt, merkt onmiddellijk, dat bij voortreffelijk op de hoogte is, een practi- schen, ruimen blik heeft op zaken en toestan den, zijn oordeel eerst na nauwgezette ova- weging geeft, maar dan ook onbewimpeld en onbeschroomd. Komt' de heer Bosman in den Raad, dan zal men hem stellig vaak in de oppo sitie vinden, maar wij twijfelen niet, of ook dikwijls zullen zijn adviezen het nemen van degelijke besluiten bevorderen. Gerust durven wij dezen candidaat een wegbereider noemen, die niet alleen va- keerswegen tusschen Alkmaar en omgeving hielp tot stand brengen, maar die ook in de toekomst wegen zal aanwijzen om onze stad bloeiender en aantrekkelijker te maken. Juist in een belangrijken en moeielijken tijd, als ongetwijfeld ook voor onze gemeente zal aanbreken, kan er veel afhangen van de me- werking van een scherpzinnig man, die in tal van financieele en verkeersondernemingen een practische ervaring heeft opgedaan, als slechts weinigen ten deel valt, die de ge meente door en door kent en die door een gezonden hervormingslust bezield, bereid is de belangen zijner geboortestad actief te be hartigen en haar vooruitgang op velerlei ge bied te bevorderen. En daarom geiooveu we. dat de liea Bos man in deu Raad uitstekend op zijn plaats zal zijn en dat dus ook de kiezers, die dezen candidaat voor district 1 helpen afvaardigen, een goed werk zullen doen. Laat ieder kiezer, die a evenzoo ova denkt, morgen daarvan getuigenis afleggen. Waar met verrassingen bij deze vakiezing te rekenen valt, wekken wij deze kiezers op, toch vooral niet te meenen, dat het zonder hun stem ook wel zal gaan, maai- sporen hen met den meesten aandrang aan hun stem op mr. W. C. Bosman uit te brengen en dat liefst zoo vroegtijdig mogelijk te doen. VERGADERINGEN DER AFDEELING ALKMAAR VAN DE S. D. A. P. Na de redevoeringen, waarvan Zaterdag verslag gegeven is, werd in de Vrijdag gehou den buurtvergadaing der S. D. A. P. gele genheid gegeven tot debat. Hiervan maakten de heeren Bronker en Cloeck gebruik. De heer Bronker stelde de vraag, waarom de S. D. A. P. met een candidaat voor deze vakiezing aankwam, terwijl, zooals nu bleek, deze slechts met eischen van volstrekt demoaati- schen aard aan komt die ook alle in de lijn van den „Eensgezindheid-candidaat" liggen. De heer Cloeck vroeg of het niet de eigen schuld van den heer Verkerk was, dat' die z.g. onjuistheid in het manifest van Eensge zindheid voorkwam. Had de heer Verkerk immers niet in de Vonk geschreven: „De strijd gaat wea als altijd tusschen kapitaal en proletariaat en arbeid. De strij'd gaat om verheffing van de klasse der verdrukten of behartiging van de belangen der bezitters." Wat de toevallige samengang van enkele punten in het S. D. A. P. program en het Eensgezindheidprogram betrof, dit komt door de opvattingen van de S. D. A. P. wier voorman Bebel immers eens heeft gezegd. „Wij hebben alzoo steeds het stand punt ingenomen dat het er niet in de eerste plaats om gaat of wij het een of ander bereiken, hoofdzaak is, dat wij eischen stellen, die geen andere partij stellen kan." Een an dere vraag blijft dan toch echter, aldus de heer Cloeck, of die eischen kunnen worden vervuld. Er is zoo, zeide de debater, dezen avond veel overdreven, zooals trouwens op verkie zingsvergaderingen het geval pleegt te zijn. en hoog is opgehemeld het groote aandeel dat de socialisten gehad hebben in het voor komen van allerlei ellende die 't gevolg zou zijn van den toestand. Spr. zou echter wel eens op andere dingen willen wijzen. Bij de oprichting van het Steuncomité waren de so ciaal-democraten afwezig. Wat het Taylorey- steem betreft, de heer Bosman werkt het tegen alleen al door zijn voorzittersschap van de Ambachtschool, die inrichting, welke de werklieden in een geheel andere richting opvoedt. Verder sprak de heer Cloeck het tegen dat het Eensgezindheidprogram door de S. p. A. P. zou zijn beïnvloed. Eveneens ontkende de debater dat sommige leden zich niet aan het „EensgezindheicP'-program hielden. Het was hier echter mee zooals de heer de Wit reeds bij de vaststelling van het program zeide, dat „de een harder loopt dan de anda." Dat eenige raadsleden te gen het voorstel-Lubbe hadden gestemd, ge schiedde volgens hun inzicht toch geheel in het belang van de gemeente. De heer Cloeck bestreed ook, dat de retribu tie eoi indirecte belasting zou zijn en betoog de dat het gaspotje eigenlijk al veel mea dan 100.000 had belmoren te zijn. Eindelijk verzocht debater nog niet dade lijk. omdat enkele leden van Eensgezindheid zich niet aan het program hielden, het va- trouwen aan Eensgezindheid op te zeggen, dat gebeurt in de S. D. A. P. toch ook niet ais a eens vaschil van meening is. Na de totstandkoming van het „Eensge- zindheid"-program heeft men nog heel wei- nig gelegenheid gehad om S. D. A. P.-leden in commissies te benoemen. Spreker was a overigens een warm voorstander van. Verda stelde spreker de financieele poli tiek van Amsterdam tegenova die van Zaan dam en coustateade, dat het daar, waar men verwachtte, dat het dorado voor de arbeiders zou zijn, de inkomens tot 900 nog zwaarda belast waren dan te Amsterdam. Bovendien, de gasprijs is in Zaandam nog y» cent hooger dan te Alkmaar. De heer Verkerk kwam vervolgens aan het woord. Hij vroeg of het feit, dat, toen hij twee jaar geleden voor retributie-afschaffing pleitte, 7 raadsleden aan zijn zijde stonden en bij zijn voorstel van dit jaar geen een, niet op oeginselverandering der „Eensgezind- heid"-heeren duidde. Spr. kwam er ook te gen op, dat men Zaandam met zijn S. D. A. P.-bcstuur voortdurend aanhaalde als voor beeld van slecht financieel gemeen tebeheer. In Zaandam is de boel spaak geloopen door den oorlogstoestand, waardoor die gemeente 100.000 aan havengelden alleen al derft. Bovendien ondervindt men nog de naweeën van het slechte gemeentebeheer da libaa- len. Verder vond spreker, dat de heer Cloeck een kwade zaak had verdedigd en hij kwam nog terug op het tegenstemmen van enkele leden van Eensgezindheid bij de retributie afschaffing en het niet invoaen van een meer progressieve inkomstenbelasting. De hea Cloeck antwoordde en zeide, dat bij Eensgezindheid niet van beginselvaande- ring gesproken kon worden. Als enkele le den niet volgens het program stemden, ze de den dit dan toch in net belang der gemeente naar hun inzicht. En wat Zaandam betrof, hij had geen bezwaar tegen de hooge belas tingen, maar tegen de opvatting van het ge meentebestuur over de wijze waarop het geld er moest komen. De heer Bosman is, aldus spreker, als can didaat van Eensgezindheid gesteld, omdat hij het program van Eensgezindheid onder schrijft, dat spreekt van zelf en dat behoeft ook niet in het manifest uitgedrukt. Voor de sociaal-democraten vindt ge altijd een excuus, aldus spr., dat zelfde vraag ik voor de léden door „Eensgezindheid" in den Raad gebracht. De heer Westerhof bestreed den heer Cloeck vervolgens over zijn opvatting van de Ambachtsschool en het Taylor-systeem en oordeelde, dat deze elkaar nog in het geheel niet uitsluiten. Bovendien was het toch een feit, dat het percentage geschoolde arbeiders met den dag verminderde. De heer van 't Veer beantwoordde de vraag van den hw Bronker en zeide, dat, al onderschreven een sociaal-democraal en een liberaal hetzelfde program, het toch nog verschil maakte w i e van beiden dit deed. De heer Verkerk .sloot ten slotte de verga dering, na opgemakt te hebben dat het ci- teeren- van Bebel niet juist geweest was, daar de S. D. A. P. ook wel degelijk opbouwt, met een woord van dank aan de aanwezi voor hun tegenwoordigheid en aan de d< ters voor hun woorden. Zaterdagavond had een niet zeer druk be zochte vergadering in het café het Gulden Vlies plaats, waar de heeren Westahof, van 't Vea en Verkerk nogmaals hun redevoe ringen hielden, waarop ditmaal echter geen debat volgde. Waar dit in het verslag van Zaterdag niet voldoende duidelijk bleek, zij er nog even op gewezen, dat de heer Verkerk het z.g.n. gas potje, dat bijna 100.000 bedraagt, be schouwt als te veel betaald geld, als een indi recte belasting en dat de retributie op het buizennet z. i. behoort te worden afgeschaft, daar deze slechts dient om buiten den hoofde- lijken omslag om, in den vorm van een specia le belasting; geld in kas te krijgen. Behalve het onderwijs roerde de heer Verkerk ook de schoolvoeding- en -kleeding aan, die z. i. door de gemeente zelve ter hand dient te worden genomen, wanneer blijkt, dat het particulier initiatief met of zonder steun der gemeente daarin niet voldoende voorziet. Hij stelde dit standpunt tegenover dat van den heer de Wit, die uit' beginsel geen voeding op school wenscht en de ouders, die hun kinde ren niet behoorlijk konden voeden, naar het armbestuur verwees, hetgeen spr. in lijnrech te tegenspraak met het program van Eensge zindheid noemde. VOETBAL. Laatste dag der Bekerwedstrijden Z. V. V. wint na verlenging van E D. O. Spartaan slaat E. D. O. met 21. Z. V. V. klopt Alcmaria in de finale met 4—2 Nog geen enkele maal hebben de Beker wedstrijden zoo'n uitstekend valoop gehad als dit seizoen. De dag van gisteren was een waardig slot, en 't moet voor de rege- lings- en bekercommissie een groote voldoe ning geweest zijn, dat men algemeen zoo te vreden was. De wedstrijd tusschen Z. V. V. en E. D. O., die om ongeveer elf uur aanving, was één van de beste gedurende via Beka-Zondagen ge speeld. Z. V. V. was geheel, E. D. O, bijna volledig. De partijen gaven elkaar niets toe. Het uitmuntende verdedigen van de beide achterhoeden voorkwam alle gevaarHet zeer goede koppen van de Z. V. V/ers viel telkens weer op. De voorhoede van de Zaandammers was beter dan die van E. D. O., maar te Kiefte in 't Haarlemsche doel weerde zich kranig. Toen 't uur om was, stond het nog 00, waarop moedig aan de verlenging werd begonnen. Geen der partijen gaf den ander iets. toe, tot eindelijk na een groot half uur verlengen P. Swart van Z. V. V. den strijd besliste door 't maken van een schitterend doelpunt, dat met gejuich werd beloond en waarover de E. D. O.-keepa zelf zijn bewon dering uitsprak. i Door deze 10 overwinning kwam Z. V. V. in de finale. Om over twee kwam E. D. O. met een veel zwakker elftal opnieuw in 't *veld tegen de Spartaan, die vier invallers had. Met 21 overwonnen de Amsterdammers. Daarna kwam de finale tusschen Alcmaria en Z. V. V. Alcmaria miste den linksback en Z. V. V. had één wijziging in 't elftal van '8 morgens. Het eerste half uur was het een mooie spannende wedstrijd. Z. V. V. doel puntte na 4 minuten door de linksbuiten. Na zeven minuten maakte Alcmaria's rechtsbin nen gelijk, terwijl kort daarna de middenvoor onzen stadgenooten de leiding bezorgde. Voor de rust wist Z. V. V. echter nog wee doelpunten te maken, zoodat rust inging met 3—2 voor Z. V. V. 't Spelpeil was zeer slecht ;eworden en in de tweede helft was 't niet be er. Z. V. V. was te vermoeid en Alcmaria speelde zonder 't minste vuur. Een fout in de verdediging gaf den Zaandamschen mid denvoor gelegenheid onhoudbaar nummer vier te maken en daarmee wa sde strijd be slist. 'tWerd een heen en weergetrap zon der eind en zonder succes. Met den stand 4—2 kwam 't einde. Z. V. V. won welva- diend den Akmaria-Beker. Daarna had de uitreiking der prijzen plaats. De voorzitter van Alcmaria gaf na een korte openingsrede het woord aan den heer de Boer, die na een woord van hulde ge richt te hebben tot de vereenigingen voor hun moedig volhouden en na de jongelui opgewekt te hebben tot beoefening van de voetbalsport, achtereenvolgens met een kort woord de "prij zen aa nde aanvoerders overhandigde. L. V. V. kreeg den Beker voor een jaar in bezit. Alcmaria won een zilveren lauwertak en Spartaan kree gde verguld zilveren medaille, uitgeloofd door de heeren Stikkel en Swets. Bestuur en regelings-commissie van Alc maria vonden dat het niet aanging om E. D. O., dat zich steeds zoo sportief heeft gedra- fen, zonder prijs naar huis te laten gaan. laar werd daarom een zilveren medaille als vierden prijs aangeboden, (deze zal haar zoo spoedig mogelijk worden toegezonden) waar voor de heer Pigge namens E. D. O. de Commissie hartelijk dank zei. De voorzitta van Alcmaria reikte daarna aan den aanvoer der der Cadetten de elf zilveren draagmedail- les uit, vorige week gewonnen. Deze dankte met eenige welgekozen woorden. Met een woord van dank aan allen, die op één ofandese wijze tot het succes der Beker wedstrijden hadden meegewerkt, sloot de voorzitter den Bekerwedstrijd en 't seizoen, dat achta ons ligt. DE EERSTE NIEUWE AARDAPPELEN. Hedenmorgen werden alhier op de veiling van de Tuinbouw- en Handelsvereeniging „Algemeen Belang" door de Gebrs. Volkas, van St. Pancras, de eerste nieuwe aardappe len aangevoerd, welke reeds flink van stuk waren. Ze werden aangekocht door den heer N. Kokkes te Bergen. PROV. VERGADERING VEREEN. VAN VRIJZINNIGE HERVORMDEN. Hedenmorgen te elf uur vergaderde de ver- eeniging van Vrijzinnig Hervormden in oord-Rolland, in "de zaal van de Unie, in de Koorstraat alhier, ten einde aldaar haar provinciale vergadering te houden. Ds. Eilers de Haan opende de ver- adering en herinnerde er aan dat Le Vrijzinnigen, hoewel niet meer levende onda den druk vau de kwestie over: „Het in geest en in Hoofdzaak" nog altijd pal iiioeicn oiijvei, ai act u legen een uti&tuiiings- geest en een laksheid, de poging voor de studiebeurs voor studenten voor toekomstige vrijzinnige predikanten goed is geslaagd. Wij moeten mea doen, het is niet genoeg dat er voldoende vrijzinnige predikanten ko men. Er is nog maar één vrijzinnige hoog- leeraar aan onze academie. Wat te doen is is een ernstige vraag. Maar zeker zal a geld gegeven worden voor de leiding van jonge lieden in vrijzinnige geest, ik hoop dat de lezing van Eerdmans mag leiden tot het doel. De notulen gelezen door ds. A. Rutgas van der Loeff waden goedgekeurd. Uit het jaarverslag deelen wij mede, dat a in de organisatie van de vaeeniging sedert het vorig jaar weinig vaandering kwam. De moeielijke tijdsomstandigheden hebben ook op het vereemgingsleven ongunstig in gewerkt, zoo ook de watersnood. Kan des ondanks gezegd worden Luctor et emago, dan ligt hierin rede tot blijdschap. Het aantal toegetreden gemeenten bedraagt 22. Het aantal afdeelingen 28, daarenboven zijn 9 kerkeraden en 27 lakvoogdijen tot de vereeniging toegetreden. Het aantal predikanten die lid zijn buiten het verbond van een afdeeling kwam van 19 op 21. Correspondenten zijn geworden Ds. C. Met in Oost Zaandam, Ds. A. Weeder te Koog a. d. Zaan, de heer J. P. Avis te Wor- merveer, mevrouw Vogelzang de Bruine te Bussum, Ds. P. Nieuwburg te Zijpe, ds. G. A. v. d. Bergh van Eysinga te Santpoort. Summa summarum, wij zijn in het afge- loopen jaar in onze organisatie zea weinig vooruit gegaan. Amsterdam voerde een krachtige aotie voor onze beginselen. Reeds zijn giften in gekomen voldoende voor 13 godsdienstoefe ningen. In Amsterdam nam men aan de kerkelijke verkiezingen deel. Men wist het tot 37 ha- stemmingen te brengen en leed een eervolle nederlaag. De toenemende krachtsontwikke ling en de verdeeldheid onder de rechtsche partijen, geven hoop dat binnen afzienbaren tijd in de Ned. Herv. gemeente van Amster dam de vrijzinnige candidaten in het college zullen komen. Met erkentelijkheid werd gewag gemaakt van ds. Engelberts te Amsterdam, die daad werkelijk opkwam voor evenredige vertegen woordiging en eenige beurten aan vrijzinni gen afstond. Beverwijk en Haarlem hadden bij de ker kelijke verkiezingen evenmin succes. Purmerend leed een groot verlies door het vertrek van ds. H. C. S. Wanting. Uitvocuge mededeelingen werden over verschillende plaatsen in het vaslag bracht. In het afgeloopen jaar gaf het stuur aan 8 gemeenten bijdragen voor de predikantstraktementen tot een gezamenlijk bedrag van 1196.85. Twee afdeelingen, n.l. Alkmaar en Bever wijk ontvingen een toelage tot een bedrag van 400. Van een gratis verkrijgbaar ge stelde circulaire voor de propaganda wad reeds een druk gebruik gemaakt. Ten slotte werd geconcludeerd, dat het afgeloopen jaar een jaar van langzamen groei onder onguns tige omstandigheden was. Het aan de orde stellen in deze vergadering van onze ver houding tot het Hooger onderwijs hangt na tuurlijk samen met de jongste benoeming van een kerkelijk hoogleeraar en raakt een kwestie die voor geheel de Hervormde kerk een levenskwestie kan worden, wij stellen het op hoogen prijs, aldus het jaarverslag, dat order leiding van een man als prof. Eerd mans, door N.-Holland dit onderwerp aan de orde wordt gesteld. Het bestuur kreeg machtiging om in de toekomst al of niet een kort jaarverslag voor de vergadering te laten drukken. De rekening van den penningmeester die in ontvangsten 1888.38 en in uitgaven 1904.90 had bedragen, werd goedgekeurd. De begrooting voor het komende jaar in ontvangsten geraamd op een bedrag van 2125 en een uitgaaf van 2387 werd on gewijzigd vastgesteld. Met het oog op het te verwachten tekort, werd met klem aange drongen op vermeerdering van inkomsten, te meer, waar nog een subsidieaanvrage voor een predikanttoelage was ingekomen. De verkiezing voor één lid van het Pro vinciaal Bestuur wegens het periodiek aftre den van den heer J. J. Krijns te Alkmaar kwam hierna aan de orde. Uit de voordracht van de heeren J. J. Krijns en C. Uitentuis te Broek in Water land werd de heer J. J. Krijns met 22 van de 34 uitgebrachte stemmen herkozen. Nog bracht de secretaris verslag uit van de vorige algemeene vergadering. De behandeling van den beschrijvingsbrief van het Hoofdbestuur was hierna aan de or de. De voorzitter bepaalde zich hierbij tot liet doen van eenige huishoudelijke mededee lingen, o. m. zal alsdan de voorzitter geko- zen moeten worden en het bestuur hoopte zeer dat ds. Niemeyer uit Bolsward wea herkozen zal worden. Aan het provinciaal bestuur werd ovage- laten om de afgevaardigden voor de alg vergadering van 15 Juni te Amsterdam uit een lijst van candidaten aan te wijzen. De vraag die wordtvoorgelegd, zou een jaar geleden niet aan de orae gesteld kunnen worden. Sinds 1876 leven wij onder een wet die de teologische faculteit niet stelt onder een of andere kerk. Daarvoor bestond de eisch dat een Hoogleeraar lid was van de Ned. Herv Kerk. Onze tegenwoordige toestand is een gun stige in vergelijking met andere landen. Spreker wees op de verschillende doceeren- de Hoogleeraren, om den indruk te geven, dat die wetenschappelijk een goede klank hebben, die het publiek niet in de kwestie mengt De tegenwoordige regeling zal nu anders worden. De commissie van voordracht is meer onder den invloed van rechts gekomen. De vraag kan komen of wij niet op het verle den zullen hebben terug te zien, als op een tijd die gansch anders was dan de heer- schende. Leiden was steeds overwegend aan den vrijzinnigen kant. In Groningen heeft men de zaak als van ouds gedeeld. Utrecht is geheel in rechtsche handen gebleven. Prof. Canne- ieter is daar meer bij toeval kunnen optre- en. Aan de Universiteiten heeft men dan ook zoo goed als gedeeld. KA 7 i n n f 1TArv/l-itliir «O iw

Alkmaarsche Courant | 1916 | | pagina 2