DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. DE OORLOG. Kamer fan Koophandel en FabrieKei. Broodvoorziening. No. 127 Honderd en achttiende jaargang. 1916 DINSDAG 30 ffiEL NEDERLAND. nhnnno—antgprijg pet 3 „m.to \-, p. post f 1.25. Mïertettiepriis 10 ct p. reiel, greote letters naar plaatsruimte. Brieven Ir. N. Beek- en Handelsdrakkerii lA HER Ills. COSTER ZOO», Voordam C 0. Telelnr. 3. ALKMAAR, 30 Mei. Bij Verdun is de toestand nog steeds de zelfde. De Duitschers pogen vooruit te ko men, maar het lukt hun niet. In een uitvoe rig rapport van den Engelschen generaal Ilaig, wordt er de aandacht op gevestigd, dat de strijd bij Verdun vervanging van Fransche troepen op een aanzienlijk deel van hun verdedigingsfront noodzakelijk maken, en dat door de aankomst van nieuwe forma ties uit Engeland en de overbrenging van an dere troepen het mogelijk is geweest verlich ting te verschaffen aan het Fransche leger. Er staat nu ook een Australisch korps, ter wijl er voorts Canadeezen en Zuid-Afrikaan- ders zijn de Indische troepen zijn in ver band met het klimaat naar het Oosten ver trokken. De Duitsche artillerie is blijkens het laatste Engelsche legerbericht, de laatste 24 uur zeer actief op verschillende punten geweest, vooral bij Atrecht, maar infanterie-actie heeft er niet plaats gehad. De Oostenrijkers maakten weer eenige vorderingen in de vlakte van Asiago en meer noordwaarts verrassende resultaten heb ben ze echter de laatste dagen niet behaald. De verrassingen schuilen op dit oogenblik in Griekenland. De Grieksche regeering heeft een krachtig protest aan de centrale mogendheden en Bulgarije gericht, het lijkt er niet naar, dat zij meer zal doen. De regee ring heeft de deur eenmaal opengezet en daardoor beide partijen in staat gesteld op Grieksch grondgebied den strijd te voeren. Was het niet koning Konstantijn, die her haaldelijk verklaarde, dat hij buiten den krijg wilde blijven, om zijn land voor de ver schrikkingen te bewaren? En nu bezetten na de Franschen en Engelschen en Serviërs de Bulgaren en waarschijnlijk ook de Duit schers en Oostenrijkers zijn gebied. Reuter geeft echter te kennen, dat het nog onzeker is, of de opmarsch der Bulgaren het begin is van een offensief of een deel van een alge meen plan van verdediging, teneinde de stel lingen te versterken. Uit dezelfde bron ver luidt, dat deze gebeurtenissen op de Griek sche bevolking een' zeer onaangenamen in druk hebben gemaakt en dat er een agitatie wordt gevoerd, om de onzijdigheid prijs te geven, met Bulgarije te breken en partij te kiezen voor de entente. De regeering krijgt talrijke telegrammen in die richting, terwijl de oud-minister-president Venizelos veelvul dig telegrafisch wordt gesmeekt het volk te redden. In elk geval mag men zeggen, dat nu de Bulgaarsche troepen de Grieksche grenzen zijn overgetrokken, dit den toestand op den Balkan in een nieuw stadium doet treden, waarvan de verdere ontwikkeling nog niet is te voorzien. KORTE BERICHTEN. President Poincarê heeft een bezoek aan Verdun gebracht. Een Russische onderzeeier deed Zater dagavond in de Oostzee een aanval op een convooi Duitsche ertsschepen, doch brak na een aantal granaten afgevuurd te hebben het gevecht af. De Russen pogen, naar de Oostenrijkers melden, tot nu toe te vergeefts een offensief in Bessarabië. De Bulgaren gaan voort Grieksch grondgebied te bezetten, dit verwekt, volgens Havas en Reuter groote ontstemming in Grie kenland, de Grieken vrag enVenizelos den toe stand te redden. De Duitsche keizer heeft voor het eerst van z'n leven in de tram gezeten. Wolff sein de het over, het moeteen heele gebeurtenis zijn geweest. De Daily Express beschrijft een vreemd geval van een soldaat die aan den Yser ge wond was, en nu slechts over dag zien kan, maar tegen den avond blind wordt. De Russen zetten hun offensief tegen Bagdad voort. Volgens de Temps is de Fransche vlie ger Gilbert, voor de tweede maal uit Zwitser land ontsnapt, op Franschen bodem, aangeko men. Italië voert 3 Juni den zomertijd in. Het Russische ministerie van Marine is geheel uitgebrand. NEDERLANDSCH SCHIP OPGEBRACHT. Volgens een Wolffs-telegram uit Emden is het Nederlandsche zeilschip „Holland" on der verdenking Duitsch oorl der onderzoek te Borl voltalligheid verdaagd tot 2 uur. Dan werd besloten Woensdag te vergade ren. Aan de orde was het wetsontwerp tot rege ling van U. L. O. en M. U. L. O. De heer Tydeman (v. 1., Tiel) verklaardde er zich mede ingenomen, dat het ontwerp aan het voortgezet lager onderwijs de vrijheid geeft, zich verder uit te breiden en zich te ont wikkelen. Zoo door het opnemen onder de leer vakken van de beginselen van gemeente- pro vinciaal- en staatsrecht van Nederland en van de beginselen van handelskennis. De heer Tydeman vroeg ook een bepaling in het wetsontwerp betreffende het toelaten van de on- en minvermogende M. U. L. O. scholen. De heer Otto (u.l., Amsterdam III) Bloot zich bij den heer Tydeman aan. De heer de Jong (u.l., Hoorn) was door het ontwerp niet volkomen bevredigd maar ging toch met de regeering mee. MINISTER POSTHUMA. Op de van het lid van de Tweede Kamer, den heer Schaper, in verband met de onge steldheid van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel gestelde vragen, luidt het antwoord van den heer Cort van der Lin den, Minister van Staat, Minister van Bin- nenlandsche Zaken, tijdelijk voorzitter van den raad van ministers: Het laat zich aanzien, dat de Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel na betrek kelijk korte rust de dagelijksche leiding van zijn departement weder zal kunnen op zich nemen. Het landsbelang vordert niet de tijdelijke vervanging van den minister van landbouw, nijverheid en handel. De algemeene leiding van het departement is toevertrouwd aan oen secretaris-generaal, op den voet zooals zulks bij verloven der departementshoofden gebruikelijk is. Personen buiten het departement staande, worden als deskundigen geraadpleegd, doch van beslissenden invloed is daarbij geen sprake. VOLKSONDERWIJS. Te Amsterdam is Zaterdag en Zondag ge houden de 50ste algemeene vergadering van de Vereeniging Volksonderwijs. Zij werd geo- Eend met een feestrede van den voorz., den eer C. A. Zelvelder, die daarin een overzicht gaf van de geschiedenis der vereeniging en de personen herdacht die zich bijzonder voor de vereeniging en haar streven hadden ver dienstelijk gemaakt. een huldeblijk aan te bieden aan den onver- moeiden secretaris-penningmeester der veree niging, den heer Klaas de Vries Szn. Hem werd een eikenhouten ameublement aangebo den. De vergadering stond op en zong den heer de Vries een „Lang zal hij leven toe". De heer de Vries dankte voor het hem ge brachte eerebewijs. Prof. Frantzen ten derde male het woord verkrijgend, huldigde den voorzitter die ou derdom en jeugd in zich vereenigt. Spr. bood hem een leuwerkrans aan. Ook de heer Zelvelder dankte voor de hul de. De heer Paul Odar sprak uit naam van de Belgische Federatie en deed zijn woorden vergezeld1 gaan van een lauwerkrans met lin ten in de Belgische kleuren. De voorzitter sprak de hoop uit, dat de Belgische broeders eerlang weer hun vrije va derland mochten betreden (donderend ap plaus), en dat in den strijd om de gemeen schappelijke belangen tusschen Noord en Zuid een vruchtbare samenwerking mocht ontstaan. Daarna was het officieele gedeelte afgeloo- pen. De leden gingen koffiedrinken en maak ten vervolgens een boottocht in de haven. Dr. D. BOS. In „de Schakel", het orgaan van den Gods dienstig Democratischen Kring, heeft prof. Kohnstamm een waardeerend artikel gewijd aan de nagedach tenis van dr. Bos. Wij knip pen uit dit opstel het volgende ,Bos was wars van dogmatisme op alle ge- 16 jaar tabak, sigaren of sigaretten te verkoe- pen of op andere wijze te verstrekken of te doen verstrekken. TUBERCULOSEBESTRIJDING. Volgens de Tel. heeft de Vereeniging tot be strijding der Tuberculose te Baam, een „voe dingsfonds" gesticht, dat ten doel heeft aan tuberculeuse patiënten, en zoo mogelijk aan zwakke huisgenooten, voedingsmiddelen te verstrekken op voorschrift van den geneesheer Een vereeniging die navolging verdient UIT OTERLEEK. De in de vorige zitting als spoedig te houden aangekondigde vergadering van den Raad had gistermiddag ten 31ji uur plaats en eindigde om 7 uur. De voorzitter deelde mede, dat de Rijksbijdrage voor het Herha- lings-onderwijs op 57 gesteld was. De suppletoire begrooting was door Gedepu teerde Staten goedgekeurd, alsmede de ge dane af- en overschrijvingen en het kohier voor den Hoofdelijken Omslag. Bovendien was van Gedeputeerde Staten de mededee- ling ingekomen, dat zij tegen de weglating van het eerste lid in art. 2 der ontwerpveror dening voor de Ambachtsschool geen be zwaar zullen maken. Met 5 tegen 2 stemmen werd besloten om het bekende adres van Nieuw Leuzen voor kennisgeving aan te nemen. Voor het adhae- siebetuigen stemden de heeren Couwenhove en Vader. Hierna kwam het verzoek van de aïd. Alkmaar van den Bond van Gemeenteambte- houdende het verzoek om tot de her- treffend juist woord, maar.dat geldt ook bui ten het economische gebied. Juist zijn diep be sef, bij alle erkenning overigens van de noodzakelijkheid van het streven naar formu leering dat het leven zich nooit in een for mule laat brengen, dat het moet gesteld wor den boven alle formule, deed hem door alle verschil van formuleering heen zoeken naar het gemeenschappelijk leven. En dat maakte hem tot den aangewezen man om het vertrou wen te wekken van velen. „De tweede omstandigheid is deze, dat Bos waarlijk democraat was. Niet in het „denkend deel der natie", maar in het gansche volk stel de hij zijn vertrouwen. En wie vertrouwen ;eeft, die wekt vertrouwen. Bij zijn begrafenis loorde ik hoe een der eerbiedwaardigste man nen onder zijn politieke tegenstanders van hem getuigd had„Bos is een van de zeer wei handeling. De heer de Jong meende, waar de burge meester het hoofd was, de secretaris als knecht van de gemeente de ziel genoemd kon worden waar alles om draaide. Spreker was voor salarisverhooging van de secretaris. Om het salaris voor ae se cretaris zoo laag te stellen omdat het in een hand zat oordeelde spreker een verkeeerde zienswijze van Gedeputeerde Staten. De voorzitter las voor hetgeen hieromtrent reeds in de vergaderingen van den Raad van 7 Aug. 1906 en 28 April 1913 was verhan deld. In het adres komt weer de kwestie van het bescheiden te kunnen leven. Vraag is wat men daaronder verstaat. Z. i. ging het niet aan om er op te wijzen dat de burgemeester en secretaris achtergesteld staan bij de schoolhoofden. In een kleine plaats als Verschillende telegrammen van gelukwensch nigen, die inderdaad gelooven in de vrijheid oterleek denkt men er niet aan om een bur- ilde-telegram Ja, hij' geloofde in haar. Hij maakte ernst met gemeester-secre haar zijn gansche leven.-Hij streed voor de van spionage door een en tot na- van anker gelegd. BINNENLAND. TWEEDE KAMER. Te 1 u. 40 werd de vergadering wegens on- werd ontvangen, en voorts een hu gezonden aan H. M. de Koningin, Tegenwoordig waren 126 af deelingen, uit brengende 324 stemmen. De rekening en verantwoording over het jaar 1915 werd goedgekeurd, sluitende in ont vangsten en uitgaven met een bedrag van 8947.95. Het nadeelig saldo bedraagt thans ƒ1976.80. De volgende algemeene vergadering zal te Breda gehouden worden. Te 6 uur had een feestdiner plaats, waar bij verschillende tafelredevoeringen werden uitgesproken, terwijl des avonds de leden in gezellig samenzijn in Parkzicht bijeen kwa men. Zondagmorgen werd de vergadering voort gezet. Met bijna algemeene stemmen werden tot bestuursleden herkozen de heeren C. A. Zel velder en dr. E. van der Stadt Kzn. In de fi- nancieele commissie werd in de plaats van den heer B. Heymans te Utrecht, die niet her kiesbaar was, de heer E. J. Eggink, te Hoorn benoemd. Daarna bood de voorzitter, de heer C. A. Zelvelder, namens het hoofdbestuur aan de vereeniging een gedenkboek aan, dat de se cretaris, de heer KI. de Vries Szn., met groote zorg heeft samengesteld. De secrtaris voegde daaraan toe, dat we gens de zeer hooge kosten van de uitgave, het gedenkboek niet kosteloos ter beschikking kon worden gesteld. Tot eereleden van de vereeniging had de huishoudelijke vergadering van Zaterdag be noemd de heeren mr. H. Goeman Borgesius en prof. mr. B. H. Pekelharing. De voorzitter deelde mede, dat van de Ko ningin een telegram van dankbetuiging en ge lukwensch ingekomen was. (Applaus) Vervolgens hield het hoofdbestuur receptie. Het eerst betrad een commissie het podium, ten einde een huldeblijk aan te bieden. Als Woordvoerder der commissie sprak prof dr. Jl. J. A. A. Frantzen. De penningmeester der commissie, de heer S. de Vries Szn. verkreeg het woord tot het mededeelen van enkele cijfers. Het resultaat is dat een bedrag van 5000 kon worden over handigd, bestaande uit 4100, o 136 afdeelingen, en ƒ900 van enkel gingen, die van haar sympathie deden blij ken, n.l. een vijftal vrijmetselaarsloges, 33 af deelingen van het Ned. Onderwijzers-Genoot schap en van den Bond van Nederlandsche Onderwijzers en 31 departementen van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen. Aan het hoofdbestuur zal vóór 1 Juli een oorkonde ter hand gesteld worden, waarin al les geboekstaafd is. De voorzitter zeide, dat zelden een zoo sym- Eathieke hulde aan een vereeniging werd ge- racht. Het hoofdbestuur aanvaardde natuur lijk zeer gaarne de voorwaarden, waaronder deze schenking geschied. Prof. Frantzen kreeg opnieuw het woord; ditmaal als woordvoerder van een kleine commissie, die zich gevormd had, ten einde vrijheid;" óók van zijn tegenstanders, en daar door alleen reeds had hij de helft bereikt van zijn doel, die tegenstanders te winnen als me destanders voor de groote taak eener waarlijk nationale politiek". Gemengd nieuws. VEELOOS WATERLAND. Het N. v. d. Dag deelt mede, dat er in de eerste weken nog heel weinig veel te zien zal zijn in Waterland. Tegen aller verwach ting groeit het gras er heel weinig. Vele boe ren hebben daarom hun vee, dat ze nog hiel den, bij vakgenooten in de Purmer, de Beem- ster en elders uitbesteed, totdat zij zelf ge noeg voedsel voor hun dieren hebben. Ook zijn er boeren die al hun vee na de over strooming hebben verkocht, zij haasten zich echter niet om nieuw, duur vee aan te koo- pen. In die boerderijen wordt dus absoluut niets voortgebracht. De schade in de vee houderijen van Waterland bedraagt vele dui zenden. DE EERSTE URGENTIE-RAAD. Leeuwarden is de eerste stad waar een Urgentie-raad tot stand kwam. Hij is sa mengesteld uit drie Bestuursleden, mevrouw PatijnVan Doom, Presidente; mevrouw Buisman, vice-presidente, Mevr. SikkesSe- verijn, Secretaresse. Het gemeentebestuur verleent krachtigen steun, heeft uitstekend ge legen lokaliteiten afgestaan, welke van ge meentewege zullen schoongehouden worden, den worden. De inlichtingen, wat het aantal vrouwelij ke hulpkrachten voor de gemeentebedrijven, voor de scholen en voor de post en telegra- prie betreft, zijn reeds grootendeels ontvan gen. Het bestuur, dat, evenals alle overige Ur gentie-Raden, geheel zonder fondsen werkt, werd reeds voor den aanvang zijner werk zaamheden verblijd met een gift ad 50 van de afdeeling „Tesselschade". WEER EEN TABAKSPRIJZEN-VERHOOGINO Naar wij vernemen, zullen de prijzen der sigaren weer omhoog gaan, zegt de Tel. De eerste prijsstijging bUjkt slechts het be van een voortdurende stijging, waarvan het einde vooraf niet té bepalen is. Als reden de zer prijsstijging geldt de zeer dure tabak. Bij de veilingen te Amsterdam en Rotterdam werden de prijzen enorm opgedreven, door dat het grootste deel van den aanvoer voor Düitschland werd opgekocht. De Duitsche agenten, die tegen eiken prijs kochten, maak ten de markt duur en schaarsch. De aanstaande verhooging geldt natuur lijk weer in hoofdzaak de goedkoopere soor ten beneden 10 cent. ROOKEN DOOR KINDEREN. De afdeeling van den Bond van Nederland sche onderwijzers te Baam, heeft naar de Telegraaf mededeelt: aan den gemeenteraad een verzoek gericht om in de politieverorde ning een bepaling op te nemen, waarbij 't aan iedereen verboden is aan kinderen beneden de gemeester-secretaris met 1400 te salariee- ren. De raad was het hiermede eens, doch zou het salaris van den secretaris wel willen ver- hoogen. De voorzitter verlangde dit niet en ver klaarde een verhooging niet te zullen aan vaarden. De werkzaamheden nemen wel toe, maar er blijft nog wel een vrije dag over. Het adres werd hierop voor kennisgeving aangenomen. Het bekende adres voor de Kon. Ned. Automobielclub werd mede voor kennisgeving aangenomen. Van de heeren de Wit en Albada was be richt ingekomen dat zij- hun herbenoeming als lid van de commissie van schoolverzuim aannamen. De des morgens gehouden kasopname wees overeenkomstig de boeken een bedrag aan van 687.51. Een paar ingekomen bezwaarschriften te gen; den aanslag van den Hoofdelijken wer den in handen gesteld van de heeren de Jong en G lijnis ter onderzoek. Een verzoek van het Groene Kruis om een jaarlijksche subsidie van 5 waarvoor de schoolbibliotheek in mindering ontsmet kan worden, werd voor kennisgeving aangeno men. j Op voorstel van den heer Vader werd be- sloen om het kind van den heer Klerk uit Schermerhom toe te staan de school aan de Stompetoren te bezoeken, tegen dit voorstel stemde de heer Couwenhove. De kinderen van den heer Faber zullen de school kunnen blijven bezoeken mits het verschuldigde schoolgeld betaald zal worden. De verslagen over de Volkshuisvesting en over de toestand van het L. O. in de ge meente werden voor kennisgeving aangeno men. Ditzelfde geschiedde met net voorge lezen verslag over de toestand van de ge meente. Besloten werd om eenige onvoorzien uit gaven over 1915 goed te keuren. De voorzitter verklaarde het inzake de verhoogingen minder gelukkig te vinden, dat men juist altijd begint bij de loonen van de hooger geplaatsten. Spreker oordeelde het beter indien men bij de het laagst gesalari- eerden begon en stelde voor om de beloo ning van de gemeente-arbeider direct te ver- hoogen en met de begrooting van 1917 het loon van de bode-gemeenteveldwachter te verhoogen. Spreker zou dit beter oordeelen dan dat men begon met de lui, die zich toch wel zullen redden. Nu de bepaling inzake de subsidie per leerling uit de gemeente, die de ambachts school bezoeken niet meer terugwerkende kracht zal hebben, oordeelde de voorzitter, dat men de regeling later nog wel eens kalm ter hand kon nemen. Op voorstel van den voorzitter werd met algemeene stemmen besloten om aan den los sen arbeider 18 ct. inplaats van 14 ct.. per uur uit te betalen. De voorzitter deed hierna mededeeling voor eenigen tijd van den heer Nobel een schrijven ontvangen te hebben, houdende het De Burgemeester van Alkmaar brengt ter kennis *van belanghebbenden dat de eerstvolgende verwisseling van [broodkaarten zal plaatsheb ben op Woensdag 31 Mei 1916, in het|perceel Limmerhoek No. 8 van 9—1 en 2—5 uur, en dat op dien dag aan bakkers en meelhandelaren geen meel zal kunnen iworden verstrekt. De Burgemeester voornoemd, <3. RIPPINQ. VERGADERING op Woensdag 31 Mei, des avonds half negen uur, ten Stadhuize. A. PRINS Voorzitter. Mr. J. VERDAM, Secretaris. verzoek om mij met eenige hier in verbinding te stellen, om te trachten in de gemeente leerlingen te krijgen voor Landbouwhuis- houdonderwijs. Ds. Heep had ook een dergelijk schrijven ontvangen en bezocht spreker er over. Spre ker wenschte de yaak in den Raad te bren gen. In de courant las spreker, dat er aan den reeds een cursus zou worden later werd dit tegengesproken. >p verscheen een advertentie door den heer Swiep onderteekend, waarbiji leerlingen werden opgeroepen. Blijkbaar is spreker dus uitgeschakeld. Ds. Heep toch zou de be slissing van den Raad afwachten. De neer Blom verklaarde van den heer Swiep vernomen te hebben, dat de zaak nog geenszins vaststond. De heer de Jong was van meening, dat de heer Nobel blijkbaar eerst wenschte te weten of er deelname zou komen. Na eenige verdere bespreking oordeelde men het algemeen! beter om de zaak verder te laten loopen, om er zoo noodig op terug te komen. De voorzitter deelde nog mede, met hei oog op de daaraan verbonden moeielijkhe- den, in verband met de circulaire van den minister over de cent toeslag voor de con- sumptiemelk, geen gevolg aan deze circulaire te hebben gegeven. v De consumptiemelk-leveranciers vroegen bovendien geen toeslag. Nog deelde de voorzitter mede van plan te zijn om bij trouwgelegenheden de armenbus niet meer op de tafel te plaatsen. De bus werd voor het laatst geledigd en de inhoud vastgesteld op ,j U'AiUpi De heeren Vader en Dekker werden belast met het nazien van de gemeente-rekening. En nu, aldus de voorzitter, hebben wij het punt „gratificatiën, duurtetoeslag of geheele of gedeeltelijke herziening van de Jaarwed den van het onderwijzend personeel De heer Vader verklaarde al dadelijk meer voor salarisherziening dan voor duurtetoe slag te gevoelen. De voorzitter zeide, dat den dag van de mo bilisatie van den heer de Wit de kinderen geen onderwijs hebben genoten. De vol gende week werd het onderwijs door den deer Aibada beurt om beurt gegeven aan 3 klassen. Hierop viel de vacantie in en deze neeft men een dag of wat langer laten loo pen. Tenslotte besloten wij om de drie hoog ste klassen naar Stompetoren te sturen. De heer Aibada zeide toen wel vier klassen te kunnen hebben. De twee hoogste klassen gingen daarop naar Stompetoren. Den 25sten October 1914 zijn de 7 Bel gische kinderen er bij gekomen. Hiervan ont vingen twee extra rekenles. Dit duurde tot de heer de Wit verleden jaar weer terug kwam. Wenscht men nu een gratificatie voor bewezen diensten te geven, dan zou het waarnemend hoofd een gratificatie toeko men voor die Belgische kinderen en voor die tene klasse die hij volgens zijn eigen wil meer heelt gehad. Het hoofd aan den Stom petoren komt dan ook een gratificatie toe voor die 2 hoogste klassen, al kwam het aantal leerlingen, daardoor nog lang niet bo ven het wettelijk maximum. Mej. Krug en mej. Schild hebben die Bel gische kinderen handwerkonderwijs gege ven en diende men dus' dan ook te bedenken en het hoofd hier heeft ook aan de Belgische kinderen les gegeven. Het toekennen van een gratificatie voor bewezen extra diensten oor deelde de voorzitter dus nogal ingewikkeld B. en W. wenschen dan ook geen voorstel daartoe in te dienen. Het is sprekers mee rling, dat een ambtenaar al wat voor heeft Zijn jaarwedde staat vast Hij wordt niet werkloos zooals menig ander en heeft ook geen last van verliezen zooals een koopman. Wat de duurte betreft, wij moeten alt duur betalen. De heer de Jong oordeelde, dat men rekening behoefde te houden met een leer ling meer of minder in de klas. De voorzitter wees er nog op, dat het on derwijs in de gemeente al duur is. Voor 55 leerlingen heeft men hier 4 leerkrachten en kost het onderwijs 90 per kind bruto. Ook krijgt men de verbouwing van de school nog te betalen. Van Oudorp ontving men wel eens 350 per jaar vergoeding. Nu ontvangt men niets. De voorzitter betoogde verder, dat men het ook kon zoeken in het verminderen van COURANT. -li 4 /vnlnnirnM rt A f\ ITflilloiHV

Alkmaarsche Courant | 1916 | | pagina 1