DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. DE OORLOG. r. im Handelsschool No. 181 Honderd en achttiende jaargang. fr. p. post f 125. MPA'A N 1) A O naar plaat&rnlmte. Brieven fr. N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v.h. HERIHs. COSTER 4 ZOOR, Voordam C 9. Teiefnr. 1 5 JU NL VARIA. NEDERLAND. Aangifte van Leerlingen. ALKMAAR, 5 Juni. Hetgeen er tot dusverre sinds Zaterdag be kend is geworden over den zeeslag bij Jut land, is weinig geschikt om den belangstel lende een goed denkbeeld te geven van het geen er is gebeurd. Wij weten met zekerheid nog eigenlijk be droefd weinig. Wij weten niet, waarom er een Engelsch slagkruisers-eskader langs de Deensche kust voer en ook niet wat de „nach Norden gericlitete Untemehmung" van de Duitsche vollezeevloot is geweest. Wij weten niet, hoeveel schepen er verloren zijn gegaan en ook niet welke schade schepen hebben ge leden, die teruggekeerd zijn. Wij weten al leen, dathoe meer berichten er komen, hoe meer beide partijen den indruk teweeg trachten te brengen, dat de tegenpartij een nederlaag heeft geleden. Aan beide kanten rekent men heelemaal naar zich toe. Of liever men rekent maar de helft. De Dujtschers feilen alleen de eerste helft van het gevecht, waarin zij de Engelsche vloot geknauwd hebben, de En- gelschen daarentegen laten het gevecht eerst beginnen toen de Engelsche versterkingen kwamen. En deze voorstellingen, welke op halve waarheden berusten, en dus erger zijn dan heele leugens, dienen om de meest dwa ze beschouwingen aan den man te brengen. Het is eigenlijk zielige lectuur, welke op de ze wijze wordt gegeven, wordt geschreven engeslikt I Verder kibbelt men nog over het lot van eenige schepen en zal dat misschien nog eeni- ge dagen blijven doende Engelsche Warspi- te, waarvan de Duitschers het verlies blijven volhouden, een schip der Duitsche Kaiser- klasse (24.700 ton), welke' de Engelschen verklaren vernield te hebben, en de Engelsche Euryalus (12.200 ton, van 1901), welke in de Duitsche voorstelling verloren gegaan heet te zijn. De Engelsche admiraliteit zegt niet te twijfelen, dat de Duitsche verliezen in elk opzicht zwaarder zijn dan de Engelsche en de Duitsche admiraliteit maakte precies het tegenovergestelde bekend. Men zal het over die geschillen wel nim mer eens worden. Zoolang de officiële be richten geen ander licht op de gebeurtenis sen werpen, houden we vast aan onzen eersten indruk, Zaterdag uitvoeriger ontwik keld, dat n.j. de Engelsche vloot de feitelijke overwinning heeft behaald, maar dat van een moreele Duitsche overwinning mag wor den gesproken. Te land hebben de Duitschers weer wat van het Fransche front bij Verdun afgeknab beld. Zij hebben vorderingen gemaakt door het dorp Damloup te nemen en door voort gang te maken in de richting van het ten Westen daarvan gelegen fort Vaux. Mis schien gaat er morgen weer een deel Van die vorderingen verloren, maar een ander deel blijft dan toch in Duitsche handen. Bij Yperen is het precies zoo gegaan. De Duitschers wisten Engelsche stellingen ten zuidoosten van die stad' (bij Zillebeke) te ne men en de Canadeezen slaagden er in „den vijand van het grootste deel van het terrein, dat hij gewonnen had, te vedrijven." De Italianen, die zich langzamerhand her stellen van de onaangename verrassing, welke zij hebben ondergaan, bieden thans den Oos tenrijkers krachtigen tegenstand, zoodat er zich hevige gevechten hebben ontwikkeld. De Oostenrijkers verklaren Zaterdag 5600 gevan genen te hebben gemaakt en veel terrein te hebben gewonnen. Volgens de Times is het Orieksche fort Pheapetra bij Kruchewo door de Bulgaren bezet. In het Oostenrijksche legerbericht over het Oostelijk oorlogstooneel wordt verklaard, dat het leger van Jozef Ferdinand over een frontbreedte van 25 K.M, onder trommelvuur staat. Dit wijst erop, dat de Russen van plan zijn, in Galicië en Wolhynië tot den aanval over te gaan, niet opwaarschijnlijk met het doel, het den Italiaan wat gemakkelij ker te maken. EEN „LUCHT-DREADNOUOHT". Boven het meer van Constanz heeft dezer dagen een nieuwe reusachtige zepplin proef tochten gemaakt. De nieuwe luchtkruiser heeft een lengte van 240 M. (de grootste lengte was tot dusverre 168 meter) en een inhoud van 54.000 kub. meter (tot dusverre slechts 19 tot 20.000 kub. meter). Het gevaarte draagt vier gondels (tot dusverre slechts twee) en is evenals een mari ne-kruiser bewapend met artillerie, machine geweten, torpedo's en pantsers. Het kan eeni- ge tonnen springstoffen meevoeren, en heeft een bemanning van 30 tot 40 personen. Naar den vorm gelijkt het nieuwe vaartuig volko men op een visch, en is niettegenstaande zijn reuzen-afmeting slank en sierlijk van bouw. De stüur-inrichting is een geheel andere dan bij de vroegere modellenzij vertoont van achteren gezien een volmaakt kruis. De vier gondels zijn niet alle even groot; voor aan de spits is de langste gondel beves tigd, dan hangen in het midden van den romp twee kleinere gondels, naast elkander en die vierde, iets kleiner dan de eerste, hangt achteraan en reikt bijna tot het stuur. Een loopgang, in den romp gebouwd, verbindt on derling de vier gondels, waarin men met een trap afdaalt. In de flanken van den romp, die 24 afzonderlijke gas-cellen draagt, zijn naar men zegt, dat, het afsluitbare nissen waarin kleine artillerie-stukken saan opgesteld. Bo venop den romp is weer, evenals bij de oudere modellen een platform gebouwd, waarop een stuk licht.gescnut en eenige macht staan. De motoren, die 3 tot 4000 paardenkrach ten ontwikkeling, verleenen het schip een snel heid van 90 K.M. per uur. Het stuurvermo- gen komt de volmaaktheid nabij. Zoo draait het schip in minder dan één halve minuut om zijn eig enas. Onder een hoek van 45' (een richting, die vooral bij den aanval op zee schepen zeer gunstig is) beweegt zich het schip met volle'snelheid voorwaarts, vele kilo meters lang, en zonder ook maar een streep de horizontale lijn te verlaten. Vooral deze nieuwste vinding isvan groot belang, daar door den schuinschen stand de ballon als tref-object voor den aanvaller aanmerkelijk verkleind wordt. Deze „Ueber-Zeppelins" zul len dan ook hoofdzakelijk bestemd zijn voor den strijd met de vijandelijke vloten. KORTE BERICHTEN. - De Duitsche keizer heeft zich naar Wil lemhaven begeven om de vloot te bezoeken. Op de spoorlijn MoskouNisjniNow- gorod rijdt een trein, die als landbouwten toonstelling is ingericht; er zijn 5 wagons, waarvan 4 verschillende modellen bevatten en 1 als zaaltje voor lezingen is ingericht. Door de Russische overheid is een gere gelde post- en telegraafverbinding met Trebi- zonde ingesteld. Te St. Petersburg moeten zich op het oogenblik over de honderdduizend vluchtelin gen uit de Westelijke provinciën bevinden. De correspondent van de Daily Tele graph te Saloniki seint dat de Qrieken en Bulgaren een overeenkomst hebben getroffen ten aanzien van het bezit van het station De- mir Hissar. Het is thans bezet door een ge mengde Grieksch-Bulgaarsche brigade. Volgens de Daily Chronicle neeft de En gelsche regeering gekocht al wat Noorwegen in het volgende jaar aan visch uitvoert. Daar mee heeft zij niet alleen voor eigen bevolking gezorgd, maar Duitschland voor een belanrij- ke bron van voeding ontnomen. Verleden jaar was Duitschland er het eerst bij om de vangst van dit jaar op te koopen. Nu vischt het ach ter het net. Het Duitsche vloot bericht geeft het ver lies toe van den kleinen kruiser Ebing. DE OPPERBEVELHEBBER OP INSPECTIE. Wij vernemen, meldt het N. v. d. Dag, dat de opperbevelhebber van land- en zeemacht met eenige militaire en maritieme autoriteiten hedenavond Den Haag zal verlaten, ten einde morgen en Woensdag in de stelling van Den Helder te vertoeven en ook de eilanden Texel, Vlieland en Terschelling te bezoeken. WITTEBROOD. Naar aanleiding van de in het blad lm en uitvoer uitgesproken verwachting dat, wan neer de aanvoeren van tarwe in de eerstvol gende tijden op gelijke hoogte blijven, het te verwachten is dat met Pinksteren op den feestdisch wederom wittebrood zal prijken, deelt het Rijksgraanbureau aan de Haagsche Nieuwe Courant mede, dat het met de aanvoe ren nog niet zoo gunstig staat om te mogen verwachten1 dat althans reeds tegen Pinkste ren weer dagelijks wittebrood zal kunnen ut en eenige machine-geweren worden gebakken en de bruinbroodregeling dan zou kunnen worden ingetrokken. ZWAAR GESCHUTVUUR. Zwaar geschutvuur was te Axel hoorbaar, het uiteenspatten van granaten in het westen was duidelijk zichtbaar. POST AANGEHOUDEN De mail per stoomschip „Roepat" van Am sterdam vertrokken naar Ned.-Indië, is te Kirkwall van boord gehaald. BINNENLAND. ONGEREGELDHEDEN ONDER HET MARINEPERSONEEL TE SOERABAJA. Het Tweede Kamerlid de heer Hugenholtz heeft de volgende vragen tot den minister van marine gericht: Is de minister bereid aan de Kamer vol ledige mededeeling te doen omtrent de jong ste ongeregeldheden, die te Soerabaja onder het marine-personeel hebben plaats gehad? Wat is daar geschied, welke waren de oor zaken; op welke wijze heeft de regeering de orde hersteld; wat heeft zij gedaan tof weg neming van bestaande grieven, en welke zijn de direct uit het voorgevallene voortvloeien de gevolgen? Gemengd nieuws. ZES VRAOEN. Een lezer der Haagsche Post had geïnfor meerd naar zes allerinteressantste dingen, uit welk gebit is de „tand des tijds". hoeveel spaken heeft het „rad van avontuur' en zoo meer. Andere lezers gaven daarop thans de volgende antworoden 1Uit welk gebit is de tand des tijds ,Uit het gebit van een veelvraat. 2. Hoeveel spaken heeft het rad van avon tuur? 13; het rad is het summum van on geluk. 3. Waar wordt de sluier der avondscheme ring geweven Beter dit niet te vermelden, wegens moeielijkheden met de N. O. T. 4. Welke brandstof onderhoudt het liefde vuur? De kool, die geliefden over en weer vaak yerkoopen. 5 Waar begint de nieuwe dag op aarde? Aan het einde der wereld. 6. Van welk hout is het juk der dwingelan dij Dat maakt men niet meer van hout, men is geëindigd met Yser. Gisteren promoveerde te Zaandam de voetbalvereeniging Z. V. V. tot 2ekiasser en vierde tevens haar 15 jarig bestaan. Etema- teurs en voetbalvrienden gaven haar een zil veren beker. Het volgend jaar zal deze als wisselprijs dienst doen. DUURTE iOESLAG VOOR H. IJ. S. M.-PERSONEEL. Het Centraal Comité van H. IJ. S. M.-vak- vereenigingen hield gisteren in het gebouw „Handwerkers Vriendenkring" te Amsterdam een vergadering van het H. IJ. S. M.-perso- neel, ter bespreking van den noodtoestand van het spoorwegpersoneel. In die vergadering werd ten slotte de vol gende motie met overgroote meerderheid van stemmen aangenomen: „De vergadering, uitgeschreven door het Centraal Comité van H. IJ. S. M.-vakvereeni- gingen, gehouden op Zondag 4 Juni 1916, te Amsterdam, in „Handwerkers Vrienden kring" gehoord de besprekingen overwegende, dat het zoowel in het belang van het personeel ais van de directie en van het publiek is, dat gerekend kan worden op een physiek sterk, voor zijn taak berekend spoorwegpersoneel gelet op het feit, dat de koopwaarde van het geld inmiddels met ruim 30 pet. is ge daald en de loonen van het H. IJ. S. M.-jer- soneel beslist ontoereikend waren, om in-de enorm stijgende duurte der levensbehoeften te voorzien en dat het personeel dientenge volge niet in staat is langer weerstand te bieden aan den ecsnomischen druk; rekening houdende met het feit, dat de ver betering der allerlaagste loonen en de extra uitkeering aan de laagst bezoldigden totaal onvoldoende zijn, om hierin te voorzien en geenerlei tegemoetkoming bracht in den ach terstand van hen, die 1500 en meer veruie- nen; betreurt het, dat de directie der H.' IJ. S. M. nog niet is overgegaan tot een voldoende verhooging der loonen; draagt het Centraal Comité van H. IJ. S. M.-vakvereenigingen op, deze motie ter ken nis van de directie en van de regeering te brengen en er in een onderhoud bij de auto riteiten op aan te dringen, om .aan het per soneel een toeslag te verleenen van ten min ste 3 per week op alle loonen". Na dé vergadering van H. IJ. S. M.-perso- neel werd in „Krasnapolsky" te Amsterdam een bijeenkomst gehouden van ambtenaars- organisaties der Maatschappij. Deze vergadering betuigde sympathie met de in de och tend-vergadering aangenomen motie van het Centraal Somite van H. IJ. S. M.-vakvereemgingen en draagt het bestuur op alsnog toeslag te vragen op de loonen van 1500 en meer, hoewel deze uitkeering onvoldoende wordt geacht voor den financi- eelen achterstand van het personeel: Hét behandelde zal ter kennis gebracht worden van de regeering, de directie en den raad van toezicht van de H. IJ. S. M. UIT HEILOO. NLDERL. BUND VUUR VROUWEN KIESRECHT l'ROV. LANDDAG TE HEILOO. Gisteren hield bovengenoemde bond een prov. Landdag te Heiloo op het landgoed van uil. mr. 1J. van i uieesi. Een gedeelte van het Aikmaarsche Sted. Muziekkorps luisterde dezen lanudag up. Het openingswoord werd uitgesproken door mej. j. Westerman, voor zitster tier aid. Amsterdam. Spreekster heette de heertn tn dames 'welkom, de heeren wer den voorop genoemd, omdat, zeide zij, de bond de heeien niet minüeiwaardig achtte, doen samenwerking verlangde tusschen hee ren en dames naast elkaar, opdat het doet dat de bond voor oogen heeft gesteld, verwezen lijkt zal worden, een samenwerking tot heil der maatschappij. Spr. verklaarde dat de sa menkomsten in Overijsel en gisteren te Huis ten Heijde en den Haag goed beZet waren, ook hier was een vrij groote opkomst. Spr. wees er op, dat er eerstdaags stemming zal zijn voor de Prov. Staten en ook in verschil lende gemeenten voor gemeenteraadsleden. Men kan dan mannen de stembureaux zien binnengaan, arbeiders en .heeren met hooge hoeden op, ten einde hun burgerplicht te vol brengen, maar vrouwen ziet men niet op gaan, en toch die richting moet het uit. Als curiositeit deelde spreekster me de, dat te Amsterdam bijvoorbeeld bij een stemming, het gymnastieklokaal eener meisjesschool als stembureau werd gebezigd. Het hoofd dier school noch de onderwijze ressen waren bevoegd om ook haar stem uit te brengen. Spreekster zeide dat het gesprokene opge helderd zou worden door een tableau, vooraf verzocht zij de dames en heeren 't welkomst lied te zingen. Na het zingen werd het gor dijn voor het podium opgetrokken en zag men den gevel van een stembureau, waarvoor een agent van politie flaneerde, diveres leden van het vrouwelijk geslacht, doctoren, advocaten, dienstmeisjes, naar stem eveneens willende uitbrengen, werden door den sterken arm van Hermandad geweerd, maar kruiers, koks mallootige dandy's, een individu dat geheel ten laste was van zijn vrouw, mochten wel hun stem komen uitbrengen, en op de vraag van 'tdienstmeisje aan het individu: moet jij ook al stemmen? gaf het individu ten ant woord: zoolang mijn vrouw de kost voor mij verdient met wasschen, ga en mag ik stem men. Hierna trad de heer Sibinga Mulder uit Bussum op. Zoo zijn wij dan opgegaan naar Heiloo, aldus begon deze spreker, om in Gods vrije natuur voor onze beginselen te strijden, om in tie majesteit van de natuur het doel, de gelijkstelling van mannen en vrouwen op staatkundig gebied te bespreken. Spr. bedoelt allereerst degenen, die op 't oogenblik ten op zichte van het kiesrechtvraagsuk de leuze aan- hetfen „alles of niets." Verder behandelde spr. de voorgestelde grondwetswijziging van het ministerie Cort v. d. Linden, waarbij de be letselen tegen vrouwenkiesrecht uit de grond wet worden genomen, de regeling van het vrouwenkiesrecht aan den gewonen wetgever wordt overgelaten, onder uitdrukkelijk beding echter, dat maatschappelijke welstand geen criterium mag zijn voor het verleenen van kiesrecht aan de vrouw. Is eenmaal het algemeen kiesrecht ver overd, zeide spreker, heeft de vrouw een maal haar intrede gedaan in het wetgevend lichaam, dan zal het ons allen ten goede ko men, zoodat zelfs de tegenstanders van het vrouwenkiesrecht zullen moeten zwichten voor de tastbare bewijzen, dat noch gezins^ leven noch staatkundige functie er onder lijdt. De gansche evolutie moet echter har- moniscfl in aansluiting zijn met de maat schappij. In 't belang van het vrouwenkies recht raadde spr. aan: vraag niet het betere, waar ge thans Jiet goede kunt krijgen, maar aanvaardt dat goede en zorg dat er een ge zonde, degelijke ontwikkeling komt, want zijn de vrouwen eenmaal voldoende ontwik keld voor haar taak, dan zal de evolutie ook zonder schokken geschieden. Spr. herinnerde er aan, dat mevr. v. Riel- Smeenge, de ijverige voorstandster, in „de Ploeger" gezegd had, dat niet alle vrouwen genoeg zijn voorbereid voor het vrouwen kiesrecht, zij wil dan ook opleidingen en be sprekingen en eerst na 5 jaar een kiesrecht voor de vrouw. In elk geval is het thans de taak, de maatschappij rijp. te maken in den kortst mogelijken tijd, door overtuigende woorden en geschriften en te beginnen met een beroep te doen op het eerlijkheidsgevoel der mannen. En wanneer wij vragen: „Wach ter wat is er van den nacht", dan zal het ant woord luiden: „Een heldere glans ver toont zich aan den hemel, een glans die een mooien dag voorspelt." Onder applaus sloot spreker zijn rede met het reciteeren van een toepasselijk vers. Hierna werden weer een paar levende beel den gegeven: een proefje (van vrouwenkies recht) dat smaakte en het algemeene kies recht: een man komt ten tooneele een pak voortkruiende op een kruiwagen waarop: algemeen kiesrecht, een vrouw gebogen on der den last volgt De kruiende man vraagt: zouden wij haar ook geen kruiwagen geven? Na deze allegorische voorstelling trad als spreekster op mevr. M. Boissevain-Pijnappel, de voorzitster van den Bond. Het was spr. een genoegen de groote menigte toe te spre ken die gekomen was om te zien en te hoo ien wat er vertoond en gesproken zou wor den. Spreekster zei, dat een groot aantal vrouwen hunkeren naar het stemrecht, dat de tijd van afwachten voorbij en de tijd van handelen nu aangebroken was. En op de vraag van het vóór of tegen is volgens spr. geen blanco, er is slechts één antwoord: en wel óf men is er vóór óf men is er tegen. Spreekster schetste de evolutie der vrouw in Noorwegen. Zij wees er op/ dat slechte voe ding tevens drankmisbruik inhield, de vrou wen van Noorwegen vroegen dus aan de Kamer een kookschool-. Jaar op jaar kwamen zij er op terug en eindelijk toen zij kiesrecht verkregen, kwam ook de vraag bij de Kamer ter tafel„wat wilden die vrouwen met een Kookschool En bij het eerste opgaan der vrouwen naar de stembureaux kwam ook het Kookschoolvoorstel in wording. Gevolgbe tere voeding minder drankmisbruik. Bij den Balkanoorlog kwam het vrouwen vraagstuk nog meer op den voorgrond: Een doctores wilde haar hulp, haar krachten, haar kennis geven ten bate der lijdenden, dat mocht niet, een zelfstandige positie mocht zij niet innemen, wel ondergeschikt b.v. ver pleegster. Wij hebben ons aangeboden, zeide spr., tot hulp in de Nederlandsche hospita len, maar, neen, dat mocht niet, dat was on zedelijk, zei de Minister. In Augustus 1914 werd uit tal van plaatsen hulp gevraagd, onze organisatie verleende hulp, en toen de' mannen terug kwamen,'moesten de vrouwen wijken, en zoo zal het blijven totdat de vrouw de gelijke van den man zal geworden zijn. Spreekster zei, dat in Duitschland b.v. de mannen zeiden: de vrouwen behooren in het huishouden. Maar thans laten zij die zelfde vrouwen, die in het huishouden thuis- hooren, in de loopgraven van Polen wer ken, en het land beploegen, rooien enz. In Frankrijk moest in een plaats de maire naar het front, niemand achtte zich geschikt zijn functie waar te nemen, een jonge vrouw Jongens en meisjes, die het onderwijs wen- schen te volgen aan de HANDELSSCHOOL worden verzocht zich in persoon of schrifte lijk vóór 25 JUNI a. s., aan te melden bij den Directeur, den heer A. VERSTEEGE aan het schoolgebouw (Doelenstraat, hoek Nieuwe- sloot) bij voorkeur op DONDERDAGMID DAG van IK tot 2K uur en ZATERDAG MIDDAG van 2 tot 4 uur. naar gen met 3-jarigën cursus met goed gevolg hebben afgelegd of van eene daarmede gelijk te stel len inrichting van onderwijs, waartoe onder meer te rekenen is de Handelsdagschool te ALKMAAR, zijn vrijgesteld van het toela tingsexamen. Voor nadere inlichtingen worden belangheb benden verwezen naar den Directeur der Han delsschool voornoemd. echter nam zijn zetel in en thans, dus bijna 2 jaar is zij daar nog als maire en de bevolking is tevreden. En dan 't systeem van Duitsch land, Frankrijk, België, Engeland, de vrou wen moeten veel kinderen ter wereld brengen, voor het leger, om den haat en de wraak te koelen. Spreekster vroeg, brengen wij daar on ze kinderen voor op De vrouw behoort Btem- rècht te hebben omdat zij iets in zich heeft wat geen man heeft n.l. de moederlijkheid. Voor eenigen tijd is in de Tweede Kamer een voorstel gedaan tot naturalisatie van vreemdelingen, een lange discussie volgde, 't Eind van 't lied toch naturaliseeren. En nu zal men zien dat die nieuwbakken Nederlan ders met Nederlandsche betrekkingen schoot gaan, en de Nederlandsche vrouw? Zij kan toezien. De wet zegt immersgeen vrouw mag in aanmerking komen voor burgemeester of ontvanger of iets dergelijks. Er is veel te doen voor onzen Bpnd zei spreekster, helpt ons dus, steunt ons, waar gij ook maar kunt. De eco nomische strijd wacht ook ons. misschien heel spoedig, en dan heeft het land de vrouw noo- het Wilhelminagasthuis ontslagen. Verpleegd dus thans 2 mannen, 1 vrouw en 2 ;ig, helpt dus nu de vrouw, opdat zij dan ha re beste krachten zal kunnen geven. Spreek ster sloot haar rede met te wijzen op de nood zakelijkheid dat ook de stembus voor de vrouw opengaat, opdat zij voorbereid is en ge reed om dan de groote verantwoordelijkheid op zich te nemen. Mej. J. Westerman sloot den landdag met een woord van dank aan de opgekomenen, wees er op dat vrouwen ook rustig konden werken, getuigende de verschillende dames dié moeite deden om leden te winnen, of bloe men te verkoopen. Zij richtte het woord nog tot de mannelijk opgekomenen om de vrouwen in hun actie voor stemrecht te steunen. Hierna werd door de muziek het afscheidslied ge speeld het welk door de ruim 700 aanwezi gen werd mede gezongen. DE POKKEN. Sedert de vorige opgave van Donderdag zijn geen nieüwe gevallen voorgekomen. Een man en een vrouw zijn uit de verpleging in .Verpleegd worden kinderen. Het aantal in observatie genomenen ver minderde met 3 en bedraagt dus thans nog 4. De patiënten uit het ziekenhuis, die afzonder lijk werden gehouden, zijn evenzeer uit de ob servatie ontslagen. UIT HEER1IUGOWAARD. In de rijdag gehouden raadsvergadering waren afwezig de üeereu Appel en Schilder. Medegedeeld werd, dat door B. en W. als waarnemend hoofd der school No. 1 was be noemd de heer J. Horst, van den fielder, en ais tijdelijk onderwijzeres voor handwerken mej. Koorman. Aan den onderwijzer van Twuijver, welke aiüjd nog ziekelijk is, was nog een maand verlof verleend. Van oen Armvader en -Moeder was een verzoek ingekomen om hun salaris met 1Ü0 ie verhoogen en het te brengen op J 300. B. en W. meenden hierover eerst het ad vies te moeten inwinnen van het Armbestuur De heer de Hanig deeiue mede, dat deze zaan door het Armoestuur was besproken en dit was overtuigd, dat het hun toekwam. De Raad kon zich met dit advies vereeni gen, zoodat het gévraagde zal worden toege staan. De commissie der Weegbrug bracht advies uit en zeide een tarief voor het wegen is van een varken op 25 cent, dat voor een koe of paard op 50 cent per stuk opgesteld en we zen de plaats aan van de weegbrug bij dm heer J. Klaver; deze wilde hem plaatsen en bedienen voor 25 per jaar of voor dezelfde van het weegloon. De heer Met gevoelde het meeste voor het laatste, spr. meende, dat de heer Pijper mo gelijk ook wel genegen zou zijn de brug te plaatsen en zou het mogelijk jaar om jaar kunnen. De heer Overtoom geloofde niet, dat de heer Klaver zich op zou geven, daar deze er een gebouwtje voor zou laten maken. Goedgevonden werd om dm heer Pijper hierover ook eens te vragen. Ingekomen was een verzoek der commissie voor getrouw schoolbezoek, om dit jaar een subsidie te mogen ontvangen van 100. De heer van der Oord vond het gem mo- ALRMAARSCHE COURANT. q pa MKT

Alkmaarsche Courant | 1916 | | pagina 1