FEUILLETON. Na lange Jaren VERZEKERT UW RUITER ONDERLING. tlef om nu 100 te vragen. De heer Overtoom meende, dat het te veel is. De heer de Hartig zou de vele subsidito voor schoolfeesten willen afschaffen; als de commissie de kinderen feest wil geven, dan moet ze maar met circulaires rondgaan. De heer Overtoom is wel vóór schoolfeest, maar zou het dan maar wat eenvoudiger wil len hebben, op dat het niet zoo veel kost. De heer Poland meende, dat als het werd toegestaan, het een bezwaarlijke post zal worden, want dan kwam het ook de Bijzon dere school toe. Het voorstel werd in stemming gebracht en verworpen met 7 tegen 2 stemmen. De heeren Met en Blom stemden vóór. Het voorstel van den heer Wijnker, om voor dit jaar 80 te geven, werd verworpen met 5 tegen 4 stemmen: vóór de heer Wijn ker. Blom, Poland en Met. Algemeen werd goedgevonden, evenals het vorige jaar, 60 te geven. De rekening van net Burgerlijk Armbe stuur werd goedgekeurd met een batig saldo van 1035,92. Aan den heer Visser, hoofd der school 3, is eervol ontslag verleend tegen 1 September Verzocht was op 1 Augustus. De heer Krom vroeg, zoo dit eenigszins mogelijk is in deze vacature ean katholiek te benoemen, daar het bijna alle katholieke kinderen zijn, die deze school bezoeken. De voorzitter zegt, dat die mogelijkheid er is als zij er zich voor aanmelden. Goedgevonden werd een af- en overschrij- Medegedeeld werd, dat Broek op Langen- dijk bereid was deel te nemen tegen 50 per cent voor de overname der Broekerbrug en zij het onderhoud van den weg op zich zou nemen. De heer v. d. Molen was niet te bewegen geweest de brug voor minder af te staan, zoodat deze 14600 moet kosten. Na eenige bespreking werd goedgevonden dat de gemeente tegen dezen prijs deel zou nemen voor 25 percent der brug en 25 per cent voor de overdracht. Van den heer Poland was een verzoek in- ;ekomen, om gedurende de zomermaanden [e vergaderingen van den Raad 's avonds te houden. Besloten werd om tot 1 September des avonds om 7 uur voortaan ter raadsver gadering te komen. Aan mej. Sellemans, verloskundige, werd op verzoek eervol ontslag verleend. Hierna sluiting. De heer M. Gravendijk, candidaat voor den H. Dienst te Rotterdam, is alhier beroe pen als predikant der Oeref. Kerk. UIT ANNA PAULOWNAPOLDER. Het bestuur van den Anna-Paulownapol- der heeft besloten meldt het N. v. d. D. be langrijke dijkwerken uit te voeren in het sy steem D KORT DAG. Een Nijmeegsche dame vraagt een „dag - meisje van half acht tot acht uur. ALLEMAAL IN HET STAMBOEK. Gelezen in de „ICniibanier": „Zondag 7 Mei hield de Mariavereeniging alhier .hare tweede bijeenkomst. Ofschoon we gens den 1 en Zondag in Mei er reeds veel op het programma stond van de meeste leden was de vergadering druk bezocht. Allen tee kenden is een daarvoor bestemd stamboek en bestelden broches. Bij tusschenpoozen werd er een lustig lied gezongen en speelde de pas toor een mooi deuntje." HOOFDPRIJZEN STAATSLOTERIJ. Nos. 1218, 8059, 11169, 16085. 1000. Nos. 7577,9175, 9371, 11171, 12841, 17075, 18847, 400. Nos. 2935, 8718, 9034, 13133, 13231 200 Nos. 1182, 4712, 6635, 7149, 10919, 12264, 16414, 10650, 17518, 19967, 20060, 3927 100. STADSNIEUWS. Je Muralt. De werken ziin aangenomen door den aan nemer J. v. d. Valk te Amsterdam en worden uitgevoerd onder leiding van den Zeeuwschen waterbouwkundige J. Nieuwdorp te Rilland- Bath. UIT BROEK OP LANGENDIJK. In de week van 29 Mei tot 3 Juni werd aan appeien, 470 bos en 8600 K.G. rabarber. KORTE BERICHTEN Bij een onderhoud met het bestuur der Vereeniging van directeuren bij den post- en telegraafdienst heeft de directeur-generaal der posterijen en telegrafie medegedeeld, dat het in zijn bedoeling ligt, te komen tot een alge- meene verbetering van de materieele positie van het personeel. De Britsclie regeering heeft een zilveren bokaal geschonken aan kapitein Pieter Sper ling van het s.s. Westlancf ter zake van de Maart 1.1. ng van de opvarenden op 7 den verongelukten Britschen zeiltreiIer DE VERKIEZING. Verleden Maandag hebben wij uiteengezet, waarom wij de verkiezing van Mr. W. C. Bos man tot lid van den gemeenteraad een Alk- maarsch belang achten. Op de toen aange voerde gronden dringen wij er vandaag bij de kiezers in district 1 kort maar krachtig op aan, op dezen candidaat morgen hun'stem uit te brengen. DE KAASUITVOER EN DE PRODUCEN TEN ALHIER. Op eene heden alhier gehouden vergade ring van alle zuiveifabrieKen in Noord-Hoi- ,ana, waar 8t> tabrieken vertegenwoordigd waren, werd eene commissie benoemd, be- staauue uit de heeren H. K. Koster te Wie- ringerwaard, A. Commandeur te Berkhout, D de Boer Dz. te Stompetoren. P. A. A. Ooms te Hoorn, J. But Nz. te Berkhout, j. Koopman Jr. te Beemster en G. Nobel ie Lutjewinkel, aan wie onbeperkte volmacht werd gegeven om de belangen van producen ten te bevorderen in overleg met den handel, met betrekking van den uitvoer van kaas. DE WOLPRIJS. Naar wij vernemen is de prijs der opgevor derde wol, scheer 1916, door het legerbe stuur bepaald op 1.95 per kilo. Het bestuur der Vereeniging tot Verbete ring van den Wolhandel in Noord-Holland te Alkmaar, welks voorzitter in de Regeerings- commissfe zitting heeft, wekt zijn leden per circulaire op te zorgen dat de wol zoo goed mogelijk wordt afgeleverd, d. w. z. droog en ontdaan van alle vuil (dotten), terwijl liet vpor degenen, wier partij wol van verschil lende kwaliteit bevat, gewenscht, zoo met dringend noodzakelijk zal zijn, deze partij zelve te sorteeren, opdat men bij de afleve ring geen gevaar zal loopen, dat wanneer in eenige j .irtij een zeker deel. minderwaardige wok schuilt, deze partij geheel als minder- waai.iig wordt aangerekend. Speciaal wordt er op gewezen dat het ge wenscht is: lo. eerste knip van oudere te scheiden; 2o. de fijnere van de minder fijne soorten ai te zonderen; 3o. dat het noodig is de z.g. taaie vachten apart te houden. HOUDING S. D. A P. BIJ DE HER STEMMING VOOR DEN GEMEENTERAAD. In de Zaterdagavond door de afd. Alkmaar van de S. D. A. P.-gehouden leden-vergade- personeel bij de Posterijen, Telegrafie en Te lefonie gehouden, met het doel eene afdeeltng Alkmaar en omstreken te stichten. De verga dering werd geleid door den heer J. P. van Brink uit Amsterdam. Nadat de voorzitter in korte trekken de wenschelijkheid van lo cale aaneensluiting had aangetoond, besloten ue aanwezigen tot de oprichting over te gaan. lot leden van het voorloopig bestuur werden benoemd: de heer P. Vrije, Bergen, voorzitter, de heer Mooij, Alkmaar, secreta ris, de heer H. de Nijs, Uitgeest, penning meester. v Weldra zal in eene volgende vergadering de nieuwe ajdeeling naüei wumui oevestigü. POSTDUIVEN-VEREEN1G ING. „ALCMARA VICTRIX". Bovengenoemde vereeniging hield gisteren Zondag een onderlinge wedstrijd van Eindho ven. Ie. prijs L. van Vuuren D. A. 14. 353; 2e. J. Huiberts, 1912 K. 1943; 3e J. W. Schwitters E 14. 1420; 4e prijs G. Wayboer, W 15 1050; 5e prijs A. Ji. van der Kamer D A 14. 329; 6e prijs S. Koster 1911 Z 5787. OPENBARE LEESZAAL EN BOEKERIJ. Door het Bestuur van de vereeniging tot oprichting en ïnstanduouding van een Open- Dare Leeszaai- en Boekerij is' tot den Kaao het verzoek gericht ue jaarujkscne subsidie der gemeente te walen vernoogen en te willen oreugen up ten minste J 1200, waarvan j 4uu ais Huurwaarde van liet pand Doeien- straatt 2ö en J SOU in geld. in een uitvoerige memorie van toelichting wordt aan üe hand van statistische gegevens aangetoond, dat de snede ontwikkeling van net leeszaalbedrijf vooral tot stand genomen is onder den invloed van verhoogde subsi dies. Geconstateerd wordt op grond van al üe gegevens, dat de Aikmaarscne Openbare Leeszaai en BoeKtiij een voorname brou is gewoiaen, waarun de inwoners Kennis en untwikkeung putten, welke nun behoeften aan ontspanning en verbeelding kan bevredi gen ais te voren te Alkmaar niet mogelijk werd geacht, dat de instelling tegemoet komt aan het niet genoeg te waardeeren toenemend streven naar algemeene ontwikkeling en naar nuttige ontspanning. Er wordt op ge wezen, dat de gevraagde 1200 voor de voortgezette volksontwikkeling in vergelij king met de tienduizenden guldens voor het onderwijs een luttele som is, terwijl verder wordt aangetoond, dat de Alkmaarsche lees zaal tot de van gemeentewege laag gesubsi dieerde instellingen behoort. Vermeerdering van gemeentesubsidie is ook in verband met de door de regeering en de provincie verleende subsidies een drin gende eisch. Het niet toestaan van üe thans gevraagde subsidieverhooging zou beteeke-, uen aan de instelling de gebiedende voor waarde tot gezonde ontwikkeling onthouden, zou neerkomen op het verminderen van de thans bestaande en zich anders steeds uit breidende belangstelling, zou niet slechts stilstand .tengevolge hejpben maar den achter- steleel van in beslag nu_. maximumprijzen, de prijzen El, verdeeling en er levensmidde len, die "ons volk ontbeert, worden terugge bracht tot het peil van vóór den oorlog. On der de mededeeling, dat op hetzelfde oogen- blik in 20 plaatsen mi ons land dergelijke ver gaderingen plaats hebben, wekte spr. allen met kracht op, dit adres, hetwelk aan het eind dezer maand aan de regeering zal worden verzonden, te teekenen. Handtekeningen daarvoor zullen overal worden verzameld. Ds. Schermerhom, met applaus begroet, zei- de, aan den eenen kant verachting voor het proletariaat en aan den anderen kant medelij den met het proletariaat te gevoelen. Verach ting voelde spreker voor dien ellendigen geest van slaafsheid, lamlendigheid en berusting, die de degeneratie van het volk, dat weg schuilt in zijn krot en achterbuurt, demon streert. Zij moesten het uitschreeuwen, dat zij recht hebben op een menschwaardig bestaan. Denkt spreker aan het lot, dait deze klasse in het verleden heeft moeten dragen, dan krijgt hij me delijden en gevoelt hij dat zij berust uit on macht. Spreker noemde den tijd van thans voor hen, die propaganda maken voor beter leven, een tijd van beproeving. Nu moet het blijken, wie vasthoud aan zij idealen Er moet in de menschen iets ziin, üai zjuu maar niet eenvoudig neerlegt bij de besluiten, die gegeven worden. Kritiek uitoefenen is gemakkelijker, maar de dingen kunnen ook zoo slecht worden ge daan, dat iedereen komen moet met zijn kri tiek. Met vrijmoedigheid zeide spreker, dat de regeering heeft te waken voor de belangen van land en volk en de verantwoordelijkheid van tiaar werk heeft te dragen. Beorodeelt men den toestand, dan heeft men het recht, om een scherp afkeurend oordeel uit te spreken. On ze regeering is een klacseregeering, die dat nu nog niet ziet, moet wel stekeblind zijn. Aan de eene zijde worden vermogens ge maakt en aan den anderen kant gaat een klas se van menschen gebukt onder den wanhopig slechten toestand waaronder wij leven, wat doet de regeering voor die massa menschen? Spr. heeft met die massa op 't oog, niet alleen de handwerkende proleratiër, maar ook het heirleger van kleine burgers, ambtenaren, zoo als onderwijzers, enz. Deze breede schare van menschen leeft op diit oogenblik ih een aller- ellendigsten toestand. Spr. wees op de prijzen, die betaald moeten worden voor vleescn,kaas, aardappelen, suiker enz. En de regeering zorgt er niet voor, dat die noodzakelijke le- striid. (Krachtig applaus). Gedurende ae pauze werd door velen het te verzenden adres geteekend. De tweede spreker, de heer Wokia, uit den Haag, noemde net feit, dat een doel millioe- nen opstapelt, terwijl een ander deel op den rand van net gebrek leeft, het kardinale punt, waardoor men kon zten, hoe het in werke lijkheid staat met de solidariteit van de bour- goisie, met het arbeidende volk in Neder land. Een regen van goud: daalt over Neder land neer en het volk wordt ondervoed. De aandeelen van de Holland-Amerika-lijn ste gen tot 215 pet. De scheepvaartmaatschappij Nievelt, Goudriaan en Co. keerden in 1914: 16 pet. en in 1915, na geweldig ruime af schrijvingen, ruim 100 pet. uit. Spr. somde een aantal van die maatschappijen, die groo- te oorlogswinsten maken, op, en noemde de oorlogsbelasting het bewijs, dat de Neder- landsche regeering zich in de eerste plaats bewust was, dat ze de Nederlandsche bour geoisie in het winstmaken zoo weinig moge lijk móest hinderen. Ook bewees de regeering, dat zij zich in de tweede plaats aan de bourgoisie verplicht achtte, om de uitvoerpolitiek te bevorderen. De S. D. A. P. werkt er toe mee, om den indruk te vestigen, dat dit ministerie is: een volksministerie. En Cort van der Linden, de père noble, troont als een landsvader. Dit ministerie is het ministerie van Treub ge weest, de behartiger van de financiersbelan- gen en het ministerie van Posthuma de be hartiger der belangen van de groote en klei ne agrariërs, de uithongeraar van de groote massa van het Nederlandsche volk. (Krach tig applaus). Cont van der Linden was de man van de Tuchthuiswet, was de man, die de Hooger- huis-zaak maakte tot het schandaal van de Nederlandsche Justitie. Cort van der Linden was de man, die het bloed van de stakers te Dordrecht heeft laten vloeien. Uitvoerig betoogde spr. de taak, die de re dering heeft ter bevordering van de buiten- tandsche belangen voor de Nederlandsche aardappelen worden reeds nu apgekocht voor 1000 1100 ring, ter bespreking van de herstemming werd de volgende motie aangenomen, toung Harry. I „De afd. der S. D. A. P., bijeen in gebouw De te IJmuiden aangebrachte schipbreu- „Voorwaarts", op Zaterdag 3 Juni, ter be- i—arnffaaritinr „rii. I 8preking der a. s. herstemming voor een lid van den Oemeenteraad, besluit met op 4 na red din van Young Har kelingen zijn op Tast van de regeering in vrij gesteld. Omtrent de te 1 lock van Hol heid land aangebrachte schipbreukelingen is nog geen bussing genomen. De gemeenteraad van Amersfoort be sloot de gemeente-werklieden en de politie agenten een duurtetoeslag toe te kennen en de periodieke verhoogingen ingaande 1 Ja nuari 1917 te vervroegen. De 20-jarige O. B. uit Randwijk, viel Zaterdagmiddag nabij het station Zetten on der een beladen kar, het rad" ging over haar borst, zoodat zij opslaggedooa werd. ORAPJES UI T,,DE MAASBODE". HARTELIJK GEMEEND. Uit Avicultura: „Merel." Te koopgoed zingende merel 5.—- welke door zijn gezang ae buren last veiioorzaakt, een maand proef, verp. vrij". Je kan cius net beest zelf een maand op proef krijgen om te zien of je buren wel ge noeg geplaagd worden. naar het Engelach, door L. O. MOBERLY. 24) Terwijl de lange zomerdagen voorbij gin gen en mevrouw Marshall langzaam een zeke re mate van gezondheid terug kreeg, werd de ze gedachte bijna een obsessie voor Joyce, zij kon ze niet van zich af zetten moest zij haar invloed op James Douglas traditen te gebruiken? Moest zij dat doen ter wille van recht en billijkheid? Het denkbeeld alleen te genover den man te staan die zij vreesde, was haar bijna ondragelijk en de mogelijkheid dat die Sir Humphry 1 racey uit den trein haar zou opsporen en het geheim van haar omge ving openbaren, vervolgde haar als een nacht merrie. En door al die andere vrees en bere keningen heen kwam steeds die vraag voor den dag. „Moet ik niet zien iets te doen om mijnheer Rpphum tphelnen?" algemeene stemmen de kiezers vrij te laten, op grond dat van geen der beide candidaten heil voor de arbeidersbelangen is te verwachten". STATEN-VERKIEZINGEN. De districts-federatie Alkmaar van de S. D. A. P. zal Vrijdagavond a. s. te 8 ure in de kleine zaal van de Harmonie een openbare vergadering houden, voor de a. s. Staten-ver- kiezingen. Als sprekers zullen optreden die heeren J. Verkerk en J. Westerhof. BENOEMD. 's-ORAVENHAGE, 5 Juni. Benoemd tot leera'ar aan de Rijks Hoogere Burger school te Alkmaar de heeren J-. F. J. At kins en A. J. Leckie, beiden thans leeraar. POSTERIJEN, TELEGRAFIE EN TELE FONIE. Zaterdagavond 8 uur werd in het lokaal ,'t Gulden Vlies" alhier aan de Koorstraat, een vergadering van leden van middelbaar feit alleen, dat haar moeder's ziekte Joyce tot de andere aantrok, scheen al den sluimeren den haat en jaloerschheid in het hart van het onge meisje op te wekken. En terwijl voor het bezoek van Joyce in de gevangenis deze ge hoopt had dat er een vrienddijker verhouding was ontstaan tusschen Hetty en haar zelf, merkte zij nu dat haar weerspannige leerling verder dan ooit van haar verwijderd was. Zij was weer wantrouwend, norscher. minder be reid de vriendelijke bereidwilligheid van haar I gouvernante te beantwoorden. De wederzijd- sche antipathie tusschen moeder en dochter kwam meer uit dan ooit en Joyce ging 'savonds uitgeput naar haar kamer, uitgeput naar lichaam en geest. Maar haar geduld liet haar nooit in den steek, verminderde nooit Tegenover de zenuwachti uitgang van deze instelling, tot schade van de volksverheffing, van de geestelijke volks kracht en de algemeene volkswelvaart. Ten slotte wordt verklaard, dat de gevraagde sub sidie ook noodig is, omdat een eenigszins be tere salarieering van een voor zijn taak berekend personeel, dat voldoende ontwikke ling bezit om het publiek te helpen en voor te lichten, en de steeds toenemende werk zaamheden te vervullen, niet langer achterwe ge mag blijven, dat naast hetgeen vrijwillig voor ae instelling gedaan wordt, er arbeid moet worden verricht, welke minstens matig dient te worden beloond. VERBETERING. Op verzoek van den schrijver verbeteren we van de fouten, welke in zijn ingezonden stuk van Zaterdag voorkwamen even deze dat de heer Groen niet ons u") beschuldigt van eenzijdigheid, maar ziin eigen beschou wing ze"), daar deze het schouwburg- vraagstuk alleen in verband bracht met het stadsschoon. ALKMAARSCHE BAD- EN ZWEMINRICHTINO. Genomen baden van 27 Mei tot 3 Juni: Heeren 366, Dames 44, Onvermogend 94. Totaal 504. Tempt, hoogst 65o. Laagst 63o. PROTESTEVERGADERINO. TEGEN DE DUURTE De Zondagmiddag in de Harmoniezaal vanwege het Plaatselijk Arbeiders Secretari aat, de Vrije Socialisten vereeniging en de af- deeling Alkmaar van de I. A. M. V. belegde st\ protesFvergadering tegen de voortdurende stij- I ging der levensmiddelen en voor demobilisa- I tie, was goed bezocht. leven en geaurenae uen zomer, uic vuigui-, was haar eig enleven zeer verre van een pad vol rozen. Weliswaar behandelde mevrouw Marshall zelf haar met veel meer beleefdheid en vriendelijkheid na het bezoek dat Joyce in haar plaats in de gevangenis had afgelegd, maar Hetty had haar vroegere houding van toeschietelijkheid weer aangenomen, afwisse lend met uitbarstingen van Hevige woede. Het :htige prikkelbaarheid van mevrouw Marshallde buien van slecht humeur van Hetty toonde zij dezelfde vreinde- lijkheid. Liefde is het eenige wat beiden kan hel pen", dacht zij steeds, „en Liefde is volhar dend." i Het voorval in het boschje, f letty s tranen, Hal Fenwich's woorden, was zij geenszins vergeten, maar zij had niets meer gezien van de bewoners van Greystone Farm en ze be gon te hopen dat er geen grond was voor haar onrust, toen die onrust op een zekeren dag in Juli opnieuw werd opgewekt. H'rt was een gewoonte geworden dat zij me vrouw Marshall haar ontbijt boven bracht op haar slaapkamer en haar later hielp aan- kleeden, want hoezeer haar patiënt er ook te gen was, had zij haar overgehaald zich niet te spoedig geheel gezond te verklaren, en het was gewoonlijk tien uur of later voordat zij De vergadering werd geopend door den heer Klomp, die een tot de regeering gericht adres, dat uitging van het Rev. Soc. Comité tegen den oorlog voorlas, waarvan geëischt werd, dat de regeering ten spoedigste zooda nige maatregelen afkondigt inzake de levens middelen, aat door een streng doorgevoerd naar de leerkamer Icon gaan en met Hetty üe- ginnen te werken. Het was een stilzwijgen de overeenkomst dat haar leerling piet ooe- ken en schriften gereed zou zijn voör het on derwijs dat de weerspannige jonge dame ver- l-koos te ontvangen. Op dezen Juli-morgen echter, toen Joyce de leerkamer binnentrad, gepantserd voor hetgeen een dagelijke strijd was geworden, vond zij niemand ui de ka mer, geen boeken verspreid op tafel, geen spoor van Fiotty te bespeuren. In de Slaap kamer van het jonge meisje was ook niemand en er kwam geen antwoord toen Joyce haar naam riep ih den tuin. Uit een verder onder zoek bleek, dat Hetty's hoed en wandelschoe nen verdwenen waren en Joyce, een weinig ongerust, ging zitten om den morgen te be steden aan het verstellen van huishoudelijke dingen, terwijl mevrouw Marshall op boo- zen toon opmerkte: „U had moeten opletten, dat zij niet alleen ging ronddwalen. Hoe kunt u weten of ze hier op de heide niet door een ellendigen landlooper wordt aangevallen? Ik heb u in betrekking genomen om op Hetty toe te zien en clat doet u nu op zulk een manier." Joyce hield haar antwoord terug en zei niet dat mevrouw Marshall haar sedert het ontbijt geheel in beslag had genomen; zij had zich al lang geoefend geen noodelooze verklaringen te geven en stelde Hetty's moe der zoo goed mogelijk gerust. Maar toen liet later werd en het jonge meisje nog steeds niet terug kwam, begon Joyce zich ernstig ongerust te maken. Om vijf uur maakte 1 zij zich gereed de hei op te gaan en de zwerve ling te zoeken met een gevoel dat hoe vruch teloos zulk een vaag zoeken waarschijnlijk vensbehoeften kunnen worden verkocht tegen prijzen van vóór den oorlog De nieuwe aardap in Friesland opgekoc... per H.A. Zij gaan straks over de grenzen en daar zal men ae nieuwe aardappelen kunnen eten. De regeering doet niets voor het proleta riaat. En als straks de bezittersbelangen me debrengen, om voor het dierbaar vaderland te vechten, dan zal tot datzelfde proletariaat gezegd worden, dat het daarvoor zijn bloed zal moeten offeren. Kan iemand, die nadenkt, inet enthousiasme strijden voor een vader land, waar men hem alleen toestaat om hon ger te lijden? Denkt men na,-dan moet men ae onbeduidendheid van die vaderlandsche leuze, waardoor overal de menschen worden opgezweept, gaan inzien Spr. hield over het algemeen niet veel van adressen; de regeerders slaan er alleen acht op, wanneer ze uitgaan van de kapitalisten, zooals met de 22. Van het te verzenden adres verheugde het spr.. dat het niet zoo zoetsap pig gesteld was. wanneer dat komt uit de ziel van het volk, dan staat daar achter de gebalde vuist, die dreigt met de daad. En dan alleen heett een adresbeweging etoige beteekenis. Wij hebben het recht, te eischen, dat de regeering haar levensmidaeienpolitiek verandert. Dit moet de onverzettelijke wil zijn van het proletariaat. Doet de regeering dat niet, dan moet het proletariaat een ande ren weg bewandelen. Het machtige middel, waarover de arbeidende klasse beschikt, is de staking. Met dit middel, zal, zoo noodig, ge streden moeten worden. Spr. deelde nog me de, dat reeds het idee naar voren was geko men, om op den dag van de aanbieding van het petitionnement een staking voor één dag, als een dreigement, uit te roepen. Dit Kan verwezenlijkt worden, wanneer de arbei ders maar bewust'worden, dat ze moeten optreden, om hun leven béter en dragelijker it maken. Spr. geloofde nog steeds in de verlossende kracht van den mensch zelf. Wil de arbeidende klasse uit de misère, waarin ze verzonken ligt, verlost worden, dan zal ze zelf moeLen optreden. Het gaat niet aan, om tiet voIk zonder, verzet langzamerhand ach teruit te laten gaan. Daarvoor staai er te veel op het spel. Er moet komen, afgescheiden van geloof of politiek, één arbeidersbesef. Een zij't ge in lijden en ontberen. Om te over winnen zult ge ook één moeten zijn in- den kapitalisten. werd mede aan op één imperialistische politiek uitvoerig besproken. De groqte belangen van de petroleumko- ningen in Ned. Inaië moeten door deze re geering gediend worden. De regeering acht het niet noodig, om de aangegane overeenkomsten voor de beharti ging van die belangen aan het volk bekend te maken, omdat het volk nu eenmaal -niet meer is dan een uitgezogen, onderdrukt pro letariaat. Wie zijn ooren heeft gebruikt, zal weten, dat de regeering, wanneer zij het noodig oordeelt, net leger in den oorlog zal storten, ook al wordt de neutraliteit niet ge schonden. Het intrekken van de verloven op 31 Maart noemde spreker een politieke ma noeuvre van de n jeering, om ons volk een paniek fe gewennen. In geen enkel zicht is deze regeering ook maar voor cent te vertrouwen. (Krachtig applaus). Daarom is maar één eisch mogelijk, n.l.: demobilisatie. Het proletariaat moet tegen de bourgoisie in verzet komen. Mac Donald zei reeds, dat het Nederland sche volk tot het meest hongerlijdende volk behoort. De bourgoisie wordt rijk en breidt haar macht uit en het proletariaat heeft ge toond, het juk der slavernij te verdienen. Wij hebben dit te veranderen. Spreker's meening over het adres is volko men dezelfde als die van Ds. Schermerhom. De theorie va nde zich noemende Marxisten in de S. D. A. P. bewees, aldus spreker, dat zij van Marx niets hebben begrepen. Wanneer het proletariaat niet optreedt, zal het nooit overwinnen. Het socialisme is niet onvermijdelijk in dien zin van het woord, dat net zou komen, desnoods on danks de arbeiders, zooals dikwijls wordt voorgesteld. Het socialisme kan niet ar\ders zijn dan de vrucht van het product, de wil, om er voor te strijden. Doet het proletariaat dat niet, dan zal het nooit van het kapitalis me verlost worden. Spreker huldigde Karl Liebknecbt, die het proletariaat ook op de straat voorging. wezen mocht, iets uitvoeren in ieder geval verkieslijk was boven wachten op iets dat niet kwam. Mevrouw Marshall's toon was veranderd. In plaats van de beschuldigin gen en uitbranders van dien morgen, zei ze op kouden toon, dat indien Hetty verkoos haar huis en haar moeder te verlaten, zij het met genoegen doen Konhet was niet noodig zich het hoofd te breken met een zoo stijl- hoofdig en lastig wezen. „Ik heb nooit van naar gehouden", zei ze mei dezeifue ongevoeligheid, die j-oyce reeds tevuron haü pijn gedaan, „zij en ik zijn altijü in alles antagonisten geweest. Mijn man is alles voor mij. Ik heb geen plaats in mijn teven voor een dochter; het kan mij niets schelen of ik haar ooit weerzie, van haar ge boorte af aan is ze nooit iets anders voor mij geweest dan een last en een verdriet." „Maar zij is de dochter van uw man ook", zei Joyce zacht, „bedenkt u wel altijd, dat zij zijn kind is, zoowel als het uwe?" „Daar hoéf ik niet aan herinnerd te wor den", was het bitse antwoord, „zij stelde zich tusschen hem en mij, dit heb ik u vroe ger ook al gezegd, en het is niet noodig een lang gezicht te zetten en een heele massa nonsens te vertellen over moederliefde en al I daf soort dingen, omdat ik het toch niet met u eens ben en die mooie gevoelens voor Het ty toch niet heb. Ik denk niet dat u ze ook zou hebben als u haar moeder was", voegde zij er met een lachje bij. „Ze is werkelijk niet een dochter waar men zich op kan be roemen en ik breek mijn hoofd dan ook niet over haar. Zij kan best voor zich zelf zor gen." fïïeréi vwvolgtfl Eenige Zweedsche jongelieden, die tot dwangarbeid waren veroordeeld, omdat zij anti-militaristische propaganda maakten, huldigde spr. mede. Ook de Russische Doema-leden, die van de tribune tot de massa spraken en de vaan van het socialisme hooghielden, alsmede de dap pere Iersche socialisten, die ,tot hert eind toe in hun strijd tegen de regeering hebben vol hard, bracht spr. zijn hulde. Aan het eind van spreker's rede volgde een krachtig applaus. De heer Klomp sloot met een krachtig woord van protest tegen de levensmiddelen- politiek van de regeering, alsmede tegen de aanranding van de vrije meeningsuiting door de vervolging van de onderteekenaren van het dienstweigeringsmanifest, enz., de verga dering. BURGELIJKE STAND. OEBOREN 3 Juni. 4 Juni. an, z van Jan Kok en Trijntje ,'ooijer. Wilhelmina Josephina, d. van Willem Eduard de Haas en Wilhelmina Josephina Meijsser. Gerardus, z van Nicolaas Jonker en Cornelia Veldman. Johannes Antonius, z. van Hendrikus Boere- boom en Cornelia Maria Coppens. 5 Juni'. Anna Margaretha, d. van Hermanus Rijkenberg en Guurtruida Jacoba Rijser. OVERLEDEN 3 luni. Jacob Koning. 77 jaar. CORRESPONDENTIE. Ingezonden stukken, welker schrijvers ons onbekend zijn worden niet opgenomen. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. x 5 Juni. Medegedeeld door het Kon Nederlandsch Meteorologisch Instituut te De Bilt Geldig tot den avond van 6 Juni. VERWACHTING Matige tot krachtige westelijke tot zuidelij ken wind, meest zwaar bewolkt, waarschijn lijk nog regenbuiën, iets zachter. Er i« maar éón Onderlinge Olasassurantle in Alkmaar. De Agenten rijn 6hbs. Molewaar, Nieuwsaloot en J. Mibots, Bergerhout. Bestuursleden 1 b Cloick. C J. P J. A. HOKSBmOlN M.H. Pcls. W J D. Afpbi.. W. Jb. Lin». J. F. Lubbi. J. Rwobrs. TUU UV v, 4^ O j c, waa gv-^vu w£.vsvui,* I OA AltVH J d.

Alkmaarsche Courant | 1916 | | pagina 2