DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Verjaring ran Schuldrerderingen. BAKKEN VAN WITTEBROOD. No. 132 Honderd en aehttiende jaargang. 11)16 fiboniieientsprlls per 3 maanden f 1.— fr. p. post f 1.25. Advertentieprijs 10 cL p. regel, groote letters naar plaatsroimte. Brieyen fr. N. Boek- en Handelsdrnkken] v.h. RERIBs. COSTER 4 ZOON, Voordam C 9. Telefnr. 3. DINSDAG 6 JUNL DUITSCHLAND. NEDERLAND. Regeermgs-Aardappelen. ALKMAAR, 6 Juni. Het Weensche legerbericht, dat gisteren gewaagde van voorteekenen van een op han den zijnd Russisch offensief, is juist ge weest. Blijkens de Oostenrijksche en Russi sche legerberichten is het nieuwe Russische offensief op het Oostelijk oorlogstooneel thans begonnen. Toen de Russen sterk in ver drukking waren, brachten de Italianen aflei ding en sinds eenigen tijd drong de Italiaan sche pers er bij de Russen op aan een weder dienst te bewijzen. Het offensief, dat de Rus sen onlangs begonnen om de Franschen zij delings te hulp te komen, werd tegen de Duit- schers ingezet, er werden daarbij eenige voordeelen behaald, welke naderhand weer verloren zijn gegaan. Het tweede Russische offensief van dit jaar richt zich op de Oos- tenrijkers, die aan het zuidelijk deel van het Oostfront staan. Het Weensche legerbericht zegt, dat over het geheele front van de Proet tot de bocht van de Styr bij de stad Kolki een groote slag is ontbrand. Dat is niet gering, immers dit gedeelte van het front in Bessarabië, Oost- Galicië en Wolhynië is ongeveer 240 kilome ter lang, dat is dus de afstand van den Hel der naar Maastricht! Bij Okno (ten zuiden van den Dnjestr), wordt volgens het Oostenrijksche legerbe richt om het bezit der voorste Oostenrijksche stellingen met verbittering gestreden, ten noord-westen van de bekende stad Tamopol gelukte het den Russen op enkele punten bin nen te dringen in de Oostenrijksche loopgra ven, waaruit zij door een tegenaanval echter werden verdreven, ten westen van Tamopol, bij Nowo Alekinets (aan de grens) en ten westen van de vesting Doebno werden de Russische aanvallen tijdig gestuit, terwijl noordelijker nog fel gevochten wordt. Het Russische legerbericht deelt mede, dat zich den 4den Juni bij het aanbreken van den dag een gevecht begon te ontwikkelen1 van de Pripet tot aan de Roemeensche grens, zoodat in deze lezing het gevechtsfront nog een 60 K.M. noordelijker wordt uitgebreid. Vermeld wordt voorts, dat de Russische troepen op talrijke punten belangrijke resultaten hebben bereikt, maar geen enkele bijzonderheid wordt daaromtrent opgegeven. Wel wordt gezegd, dat tot dusverre ongeveer 13.000 ge vangenen werden gemaakt, er kanonnen en mitrailleuses werden veroverd, de strijd zich steeds meer ontwikkelt, de artillerie bol werken en schuilplaatsen van de Oostenrij kers vernietigt en de infanterie in samenwer king met de artillerie de Oostenrijksche stel lingen bemachtigt. Voor de bepaling van den uitslag van den eersten dag van het Russische offensief biedt het Russische legerbericht slechts één gege ven: het aantal gevangenen, dat weliswaar groot is, maar waarbij men toch ook reke ning moet houden met de omstandigheid, dat de getallen in het Oosten uiteraard veel grooter zijn dan in het Westen; 1 gevangene op 20 meter gevechtslinie is niet zoo heel bar. Den eersten dag schijnen de Oostenrij kers het er niet slecht afgebracht te hebben. Maar men moet wel bedenken, dat ze op den aanval waren voorbereid en dus hun maatre gelen hebben kunnen nemen, zoodat er van een verrassing, welke den aanvaller meestal oogenbhkkelijk eenige winst bezorgt, geen sprake is geweest. Hadden de Oostenrijkers nu reeds klop gekregen, dan stond het er voor hen al heel slecht voor. Eerst de vol gende dagen zal kunnen blijken of de Oos tenrijkers in staat zijn aan de Russische aan vallen tegenstand te bieden, dan wel of de Russen zich in de afgeloopen maanden zoo hebben kunnen voorbereiden, dat ze niet slechts offensief optreden, omdat de belan gen der entente dit eischen, maar omdat ze inderdaad sterk genoeg zijn om den tegen stander uit zijn stellingen te verdrijven. Bij Verdun belemmert het ongunstige we der de operaties, aan het Italiaansch-Oosten- rijksche front bieden de Italianen met succes tegenstand, behalve ten Oosten van Arsiero, waar de Oostenrijkers den berg Panoccio stormenderhand namen. De Dijitsche rijkskanselier heeft een rede voering gehouden, welke hoofdzakelijk voor binnenlandsch gebruik bestemd is. Alleen over de grenzen gaat de verzekering, dat Duitschland het zijne heeft gedaan om den weg naar den vrede te banen en dat, waar het met hoon en spot is teruggedreven, thans ieder verder spreken over den vrede, van Duitschen kant, voorloopig van geen waarde en zelfs uit den booze is. En terwijl dé geal lieerden de oorlogskaart hopen te verbete ren, moeten en zullen de middenmogendhe- den doorvechten tot de eindoverwinning, vreezend dood noch hongerduivel, maar eensgezind voortstrijdend en dragend de ont beringen in de rotsvaste zekerheid van te zul len overwinnen, aldus de heer v. Bethmann Hollweg. Deze verklaring is een officieele bevestiging van de opvatting, dat hat er voor den vrede nog niet gunstig uitziet. Trouwens de zee slag waarover nog steeds geschreven en gewre\en wordt heeft er stellig ook niét toe'medegewerkt om het einde van den ooi- log dichterbij te brengen. Het kan welis waar ejk oogenblik verkeeren en men weet ook nooit wat er in het geheim geschiedt, maar te oordeelen naar hetgeen publick wordt, zal de tweede jaardag van den oor log den vrede niet zoo nabij vinden als on langs mocht worden gehoopt. DE ZEESLAG. Naar aanleiding van het bericht der Duit- sche admiraliteit, dat een Engelsche torpedo jager op 31 Mei bij de Humber is getorpe deerd en dat de kruiser Euryalus in het ge vecht bij het Skagerak geheel is uitgebrand, deelt de Engelsche minister van marine aan Renter's agentschap mede, dat sedert het ge vecht van 31 Mei er geen Engelsche torpedo jager noch eenig ander oorlogsschip, van wel ken aard ook, bij de Hamber of elders is ver nietigd door een duikboot of ander wapen. De Euryalus bevond zich niet in de Noordzee tijdens den slag en is dan ook niet door het Duitsche gschutvuur in den grond geboord. Uit het feit, dat deze beide valsche berichten officieel door de Duitsche admiralitiet worden verspreid, valt op te maken dat zij geen mid del verzuimt om de Engelsche verliezen, die reeds voltallig zijn opgesomd, fe overdrijven. Bij zijn bezoek aan Wilhelmshaven heeft de keizer vice-admiraal Scheer, commandant der openzeevloot, tot admiraal bevorderd en hem zoowel als vice-admiraal Hipper, den com mandant van den verkenningsdienst, 4e orde Pour le Mérité verleend. Voorts zijn eereteekenen toegekend aan een aantal officieren en manschappen, die in dé gevechten in de Noordzee zich bijzonder on derscheiden hebben. De keizer heeft op het graf der voor het va derland' gesneuvelden op het garnizoenskerk hof te Willemshaven een krans laten'neerleg gen. Gistermiddag hebben de keizer en de keize rin de gewonden in de lazaretten bezocht. De keizer heeft ook telegrammen van geluk- wensch en aan dé Oud-Admiraals Von Tir- plitz en von Konen gezonden, waarin hij hen dankt en huldigt voor hetgeen ze voor de vloot gedaan hebben. bprekende over de censuur zeide de kanse lier: „Slechts twee woorden wil ik daaromtrent „zeggen; elke politieke maatregel heelt zon der, uitzondering in dezen oorlogstijd slechts „ten doel, den oorlog lot een zegevierend „einde te brengen. Alleen uit dit oogpunt „moet de censuur worden uitgeoefend, zij „moge dan politieke of militaire censuur hee- „ten. Ik zaï er naar streven, uat bij politieke „aangelegenheden, die siechts los verband „houden met de oorlogvoering, de stift van „aen censor zoo weinig mogelijk wordt ge bruikt (bravo). De pers, die ondanks groo- „te moeilijkheden een hooge opvatting van „haar taak heeft, moet in de rechtmatige en „onpartijdige bespreking der oogmerken „zoo weinig mogelijk aan banden worden „gelegd." (bravo). Verder wijdde de kanselier veel tijd aan een verdediging tegen allerlei schatschriften en pamfletten, die hem en de regeering ver weten den oorlog uitgelokt of niet krachtig genoeg gevoerd te hebben, of die het hem kwalijk namen vóór den oorlog toenadering met Engeland te hebben gezocht. liefde van het Duitsche volk uit en eindigde met te zeggen: „Onze jonge marine heeft den eersten Juni „oudere berekening onzer vijanden in de war „gestuurd en een grooten slag geslagen. Ook „deze overwinning zal ons niet tot groot sprekers maken; wij weten wel dat Enge land daarmee nog niet verslagen is, maar „zij is ons toch een voorteeken van een toe komst, waarin Duitschland ook op zee ge- „lijke rechten voor zich en daardoor ook „voor kleine volken' duurzame vrijheid der „thans door de alleenheerschappij van .Enge- „land gesloten handelswegen ter zee zal be rechten. „Dit is het heldere, veelbelovende licht ,van den len Juni." (Stormachtige toej. van het geheele huis en de tribunes. Het grootste deel der afgevaardigden was opgestaan. Steeds herhaald bravo-geroep en handgeklap, waarvoor de rijkskanselier dankte. De toe juichingen herhaalden zich dan eenige ma len). KORTE BERICHTEN. Er zijn in Duitschland in totaal 19 vacan- tiedagen aan schoolkinderen gegeven wegens behaalde overwinningen. - Een Qrieksch convooi moet bij Doiran zijn beschoten. Blijken mededeeling in de London Ga- zette is van 8 dezer af aan in Engeland ver boden de invoer van bier, metalen baden, vloervegers, kasregisters, hop, grassnijders, leeren artikelen (met uitzondering van gor delriemen, schoenen en handschoenen), naai machines, kachels, toiletartikelen die glyceri ne bevatten, wringers en mangels. De invoer is echter toegestaan onder een bijzondere ver gunning van het departement van handel. HET EINDE DER BRUINBROOD-PERIODE. De Staatsct. bevat een schrijven d.d. 5 Juni van den minister van Landbouw, Nijverheid en Handel aan de burgemeesters, waarin de minister mededeelt, dat hij besloten heeft in te trekken lo. met ingang van 19 dezer: het verbod aan de meelfabrikanten om gebuild tarwemeel af te leveren 2o. met ingang van 24 dezer; het verbod om wittebrood te bakken. Vanaf den 24 dezer zal dus bij de bakkers het wittebrood weder verkrijgbaar zijn. Wij herinneren, dat de tegenwoordige regeling den 24 April j. 1. is ingegaan, zoodat de bruinbrood-periode 9 weken heeft geduurd. DE VLEESCHPRIJZEN. De onzekerheid omtrent de bedoelingen der regeering aangaande den uitvoer van vee heeft de voedingscommissie te Dordrecht aan leiding gegeven een adres tot den minister van landbouw enz. te richten. Zij verzoekt daarin den minister dringend alsnog te laten afkondigen: dat hij het uitvoer verbod niet zal intrekken, enzij de veepnjzen en dienengevolge de vleeschprijzen op een meer normaal niveau zijn teruggeloopen. Gisteren is naar het Handelsblad meldt, aan het departement van Landbouw; Nijver heid en Handel eene bespreking gevoerd over den uitvoer van vee en vleesch. Besloten werd ddt in de eerstvolgende maan den geen rundvleesch, noch slachtvee, noch eenig ander vee, dragend of melkgevend, meer zal worden uitgevoerd. Slechts op twee kleine partijen is op grond van overwegende 'redenen alsnog de uitvoer Alle verdere uitvoer van vee of runderen zal worden geweigerd. HET HANDELSVERKEER TUSSCHEN DUITSCHLAND EN NEDERLAND. In tegenstelling met een vroeger bericht van het „B. T." schrijft dit blad thans, dat de Zen trale Inkaufsgeselschaft für Kase slechts een gedeelte van haar monopolie heeft vrij gege ven. De maatschappij had tot nu toe alleen „Wie mij dat, zeide de kanseljer, na bijna „twee jaar getuige te zijn geweest van een „wereldramp met hekatomben van menschen- „offers, als een misdaad aanrekent, moge zijn „aanklacht voor God verantwoorden (bewe- „ging). Ik zie mijn vonnis rustig tegemoet." (lev. toej.). De heer von Bethmann Hollweg sprak in geestdriftige, krachtige bewoordingen zijn vast vertrouwen in de kracht en de warme den handel met Zweden en Noorwegen en in beperkten omvang ook met Zwitserland toege staan. Daarentegen heeft zij nog geen toe stemming verleend tot directen inkoop in Ne derland, welk land bij de kaasvoorziening een veel grootere rol speelt dan Zweden en Noor wegen. Het „B. T." voegt hieraan toe, dat, wanneer het werkelijk in d'e bedoeling ligt, tot een verlaging der kaasprijzen te geraken, ook de import uit Nederland voor den handel vrij gelaten moet worden, moet worden. „WIE IS DIE SCHAVUIT?" Men herinnert zich de interruptie van mr. Ter Spill, toen de minister van oorlog bij de behandeling van het buitengewone crediet in de Kamer de aandacht vestigde op het feit, dat een der munitiefabriekanten in ons land ter verhooging der te maken winst, het harde staal zacht gemaakt had. Het orgaan „De Metaalbewerker" deëlde nu Zaterdag mede, dat de firma Nering Bö- gel te Deventer, mede leverancier van grana ten is, en het staal daarvoor zacht heeft laten maken. „De arbeiders, die daaraan werken schrijft het blad krijgen hun extra in tarief verdiend loon als de granaten zijn goedge keurd en moet endat missen, nu bedoelde gra naten door de legerautoriteiten zijn afge keurd." „De directie der Deventer Ijzer- en Machi nefabriek v/h J. L. Nering Bögel deelt mede, dat inderdaad ter vergemakkelijking van den arbeid een kleine partij stalen staven, „hand warm" was gemaakt en op deze wijze tot gra naten verwerkt. Aangezien het maken van gra naten vroeger nooit tot het bedrijf der firma had behoord, viel deze fout, meende men, wel te verklaren, en opzet met inin oirbare bedoe lingen was dan ook hoegenaamd niet in t spel. De directie heelt zich inmiddels reeds met het munitiebureau in verbinding gestejd, dat op het oogenblik geen nadere mededeelin- gen Kon doen. Schietproeven zullen, naar de lirma meende, nog moeten aantoonen ol en in welke mate ae op-bovenomschreven wijze ver vaardigde granaten minder deugdelijk zijn. Intusschen gal men gril toe dat een lout is be gaan, zij t in onwetendheid. Men was nu aoor ervaring tot beter inzicht der tabricage gekomen en zal tegen herhaling van het ge- oeurae waken".- BINNENLAND. FkOP. AALBERSE. Mr. P. J. M. Aaioerse is oenoemd tot ge woon noogieeraar aan ae technische Hoo- geschooi te ueilt en wei m ae vacature ont staan aoor ae oenoeming van mr. D. van tiiom tot hoogleeraar in de staathuisnoua- kunae aan üe Kijksuniversiteit te Leiden. Prol. Aalberse zaï het nandeisrecnt, mijn recht, ae aroeios- en iabriekswetgeving en de staathuishoudkunde aoceeren. Bij Air. Aalberse s benoeming tot hoog leeraar -i- schrijlt de Maasbode past een geiukwensch aan den benoemde wegens deze eervolle erkenning zijner wetenschappelijke beteekenis en is voor de Technische Hooge- school een aanwinst, welke zij zien m uen Katholieken geleerde verzekert. Vooral van de sociale wetgeving en het arbeidersvraagstuk heeft mr. Aalberse, die na aen dood van den heer Schaepman tot algevaardigde voor Almelo werd gekozen, gedurende zijn veeljarig Kamerlidmaatschap steeds veel werk gemaakt. Met welke precisiteit hij een onderwerp als de oneenijke concurrentie benanaeiu ueeft, ligt ieder, die de officieele stukken van het ontwerp-Aaioerse heelt geraadpieegu, nog versch m het geheugen. Een overvloed van materiaal is in die uöcumenten verwerkt en deze ruime, alzijdige motiveenng van hei ontwerp heeft het tot een vlot succes doen worden. .In de Kamer behoort Mr. Aalberse tot de jongere leaen van de Roomsch-katholiekt tractie het meer democratische deel der groep, ofschoon hij het steeds met de sociaal democraten aan den stok had, die hij met groote gevatheid en welbespraaktheid be streed. Te Leiden bekleedde hij het wethou derschap en maakte hij zich verdienstelijk op het gebied der R.-K. arbeiders-organisatie. De Maasbode zegt verder o.m. nog iwee eischen worden hem gesteld. De universiteit vraagt van hem wetenschap. Ka tholiek Nederland verwacht van hem katho lieke wetenschap. Door de benoeming tot hoogleeraar moet 'Mr. Aalberse aftreden als Kamerlid en, pas iOt het hoogleeraarsambt geroepen, zal hij zich wel niet voor een herkiezing beschik- oaar stellen, zoodat de zetel voor Almelo va cant komt. FRAUDE. Voor de Haarlemsche Rechtbank heeft gis ter tercht gestaan een verificateur van de postzegeldrukkerij van de firma Enschede. De man kocht aan het postkantoor gave biljetten postzegels van 1 cent en verwisselde die aan de drukkerij tegen vellen misdruk, die hij dan aan postzegelverzamelaars te koop aanbood. Te Amsterdam werd dé fraude ont dekt. Wegens verduistering is 2 maanden ge vangenisstraf tegen hem geëischt. HET VERGAAN VAN DE „NOORDZEE". De Raad voor de Schepvaart heeft heden uitspraak gedaan betreffende het vergaan van de sleepboot Noordzee. De raad is van oor deel, dat de „Noordzee" hoogstwaarschijnlijk op een mijn heeft gestooten en dat dit de oor zaak van de ramp is. Voor zoover is na te gaan, waren de reddingsmiddelen goed in or de en is bij het verlaten van het schip alles gedaan, wat mén redelijkerwijze van schipper en scheepsvolk kan verwachten. De vermissing van twee leden der bemaninng is niet aan ee nige nalatigheid van de anderen toe te schrij ven. DE VEREENIGING VAN KLEINE STEDELIJKE EN PLATTELANDS GEMEENTEN OPGEHEVEN. De Vereeniging voor kleine stedelijke en plattelandsgemeenten in Nederland heeft te Utrecht een buitengewone algemeene vergade ring gehouden, ter behandeling van het be- stuursvoostel om de vereeniging te ontbinden, nu de Vereeniging van Nederlandsche Ge meenten hare statuten zoodanig heeft gewij zigd, dat voldoende waarborgen zijn gegeven voor een behoorlijke behartigingder belangen van de kleine gemeenten. Van de 253 gemeenten, die lid der vereeni ging zijn,, waren 71 gemeenten vertegenwoor digd. Na uitvoerige discussie werd het bestuurs voorstel met bijna algemeene stemmen aange nomen. Het bestuur werd met liquidatie der ver- aiging belast. 1 Aan het einde dier vergadering werd beslo ten inzake de levensmiddelenvoorziening ver schillende stappen bij de regeering te doen DE POKKEN. In, verband met sinds 3 weken niet meer voorkomen van nieuwe gevallen heeft de ge meentelijke gezondheidsdienst te Amsterdam bet dagelijksch uitgeven van het pokken-com-' muniqué gestaakt. DE INBRAAK BIJ Jhr. DE BEYER. Mr. Bourlier, advocaat te 's-Gravenhage, leitte gisteren voor den Hoogen Raad in de bekende zaak betreffende heling van gouden en zilveren voorwerpen gestolen in de woning van jhr. De De BURQEMEESTER van ALKMAAR brengt hierbij ter kennis van de brood bakkers, dat door den Minister van Land bouw, Nijverheid en Handel met ingang van 84 dezer ls ingetrokken bet ver» bod om wittebrood te bakken. Alkmaar, 6 Juni 1916. De Burgemeester voornoemd, G. RIPPING. De BURGEMEESTER van ALKMAAR brengt hieroij ter kennis van ae Winkeliers en Handelaren in Groenten, gevestigd in deze Gemeente, dat in het laatst dezer week zal worden ontvangen een wagonlading AARDAPPELEN, oogst 1915, uitsluitend ten behoeve der Ingezetenen, van welke Aard appelen ae inkoopsprijs zal worden bepaald op Hoogstens o.oO per 1Ü0 K.G., terwijl de verkoopsprijs nader zal worden bekend ge maakt. Zij, die van deze zending eene hoeveelheid ten verkoop wenschen te ontvangen, kunnen zich onder opgaaf dier hoeveelheid aanmel den oij den heer H. PASTOOR (Doelenstraat No. 14) vóór DONDERDAG a.s., die hun de voorwaarden zal mededeelen, waaronder de distributie zal plaats vinden. Jun De Burge G. RIPPING. Pi Alkmaar, 6 Juni 1916. Burgemeester voornoemd, BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR herinneren belanghebbenden er aan, dat de schuldvorderingen ten laste der Gemeente over het jaar 1915, ingevolge de bepalingen der Wet van 8 November 1815. (Staatsblad No. 51), vóór of op den laaisten JUNI a.s. moeten worden ingediend, bij ge breke waarvan zij verjaard of nietig zijn. Voor zoover nog vorderingen moeten in komen, wordt eene spoedige inzending daar van aanbevolen. Burgemeester en' Wethouders voornoemd, G. RIPPING, Voorzitter. DONATH, Secretaris. Beyer' alhier, ter zake waarvan H. J. F. de B., rijwielhandelaar te 's-Gravenhage (ook betrokken in andere zaken betreffende diefstal of heling van goederen, gestolen on der andere in de woning van minister Treub) wérd veroordeeld tot drie jaar straf. gevangems- Mr. Bourlier betoogde, dat wetsschendin, heeft plaais gehad, doordien het gerechtshoi heeft schuldig verklaard en veroordeeld' tet zake van het misdrijf van „heling," terwijl uit het arrest van het hof niet blijkt, dat het mis drijf waardoor de goederen zijn verkregen, aan de heling is voorafgegaan, zulks ook niet in het arrest is gemotiveerd en uit het arrest evenmin blijkt, op welke afzonderlijke bewijsmiddelen èn het bewijs van de misda dige herkomst der goederen (in casu diefstal) èn het bewijs der heling is gebaseerd. Conclusie O. M. 13 Juni. DE GODSVREDE GEHANDHAAFD. Aan het bestuur van de combinatie van vrijz. en vrijz. dem. kiesvereenigingen in het district Winschoten werd de volgende motie medegedeeld Het bestuur van de centrale anti -revoluti onaire kiesvereeniging in het district Win schoten, heden 3 Juni te Scheemda vergaderd overwegende dat het bij deze stembus niet gaat tusschen rechts of links overwegende, dat hier dus alleen persoon lijke voorkeur den doorslag kan geven besluit' de candidatuur van jhr. mr. dr. v. Beresteyn aan te bevelen. DE TUCHTELOOSHEID EN DE SCHOOL. Eenigen tijd geleden heeft de minister van Binnenlandsche Zaken als vrucht van het overleg met de Tucht-Unie, een circulaire ge richt tot de di9trict-schoolopzieners, om hen uit te noodigen tot het nemen van maatregelen ter bestrijding der tuchteloosheid door middel van de school. Naar aanleidipg van deze cir culaire heeft het bestuur van de Tucht-Unie het voornemen opgevat om den 17en Juni a. s. te Amsterdam een buitengewone algemeene vergadering te houden, waarvoor met eenige personen, alle districts- en arrondissements schoolopzieners, en verder alle belangstellen den zullen worden uitgenoodigd. De bedoeling is eenige leiding te geven aan en de groote lijnen te trekken voor de bespre kingen. waartoe de circulaire ongetwijfeld aanleiding zal geven. Als leider der debatten zal optreden het lid van het algemeen bestuur de heer P. Otto, lid der Tweede Kamer, ter wijl de algemeene secrtaris de heer J. Kleef- stra het onderwerp zal inleiden. UIT TEXEL. Op de 4de Iammerenmarkt, heden gehou den bedroeg de aanvoer plm. 4000 stuks lam meren. Prijzen van 20 tot 27 gulden. Gemid deld werd voor goede partijen 21.50 22.50 besteed. Handel willig. UIT HENSBROEK. Op initiatief van de afd. „Hensbroek en omliggende gemeenten" van het vakonderwijs zou in vereeniging met de afdeelingen Spier dijk, Hoogwoud en Wognum een zomercursus worden gegeven in lijn- en vakteekenen voor de leerlingen der teekenscholen. De heeren Boom uit Amsterdam en Deelders uit Hoorn waren reeds bereid gevonden als leeraar op te treden, docht tot aller teleurstelling heeft ALRMAARSCHE 1 klk/i: vaN DlN kijKMv/iiNCjLLiLK. bij ue aerae lezing der öegrooung meid ue njKsj^nseiier m den nytsuag een ïeüe. iNaar aanleiding van Duuaunanus üereiawn- ngheiu om vreue te sluiten verklaarde ae uei_r von bethmann tionweg oat lauitscmana sedert y December, toen mj voor t eerst over vreue sprak, op alle tronten nog veel sterker is Komen te Siaan uan toen, spreker consta teerde verscmiiende voordeeien uoor ue Oen- iraien behaaicf, ais de overwinning Dij Koet el Ainara, net offensief van de uustenrijiters tegen itaiiè, het misiukie Kussiscne Maart-oi- lensief, ue overwinningen bij Verdun en den zeeslag oij Jutland, tike verdere bespre king van den vrede van Duitschland uit gaande, na den gebleken onwil van de geal lieerden, is ïjuei en zehs schadelijk (geroep „zeer juist"). OClutUigd UIMiWÖ.

Alkmaarsche Courant | 1916 | | pagina 1