E l el «grammen van hwdfn. VRIJGELATEN TRAWLER, Tc IJmuittea is bericht ingekomen, dat de naar Cuxhaven opgebrachte stoomtrawler „Thor" is vrijgelaten, meldt het Hbld. De re den van het opbrengen is nog niet bekend. Na de vangst in genoemde plaats te hebben met een opbrengt van 4000 gulden, laadde de •tomotrawler weer ijs en kolen en vertrok op nieuw ter visscherij. UIT BERGEN. Brand. Hedenmorgen 11 uur geraakte de geheel vrijstaande timmermanswerkplaats van den heer C. van der Plas door spelende kinderen in brand. De vlammen grepen snel om zich heen en vonden een gewillig voedsel in den houtvoorraad, daarenboven was de werk plaats zelve van hout. De brandweer werd te laat gewaarschuwd, toen ze ter plaatse ver scheen, was de werkplaats reeds ingestort, ze kon het vuur slechts met een 350 Meter lange slang bereiken, de slang bleek op ver schillende plaatsen lek, de 'druk op de water leiding zeer gering, waardoor het niet ge lukte water te geven. De wind was voor de nabijstaande huizen gunstig. Voor den eige naar is dezen brand een onoverkomelijke schade, de werkplaats was juist vóór een paar maanden terug verplaatst ennog niet voor de verzekering overgebracht. Het ver lies is ruim 2000. Na eenigen tijd gelukte het de brandweer de slang zoodanig te herstellen, dat met Hin ken druk water kon gegeven worded, waar door de brand spoedig gebiuscht was. Bij den brand ging verloren het gereedschap van een gedetacheerd timmerman uit Amster dam, die in zijn vrijen tijd bij den heer van der Plas werkte, het was echter verzekerd. Twee kleine kinderen van 4 jaar hebben de werkplaats in brand gestoken en hadden veel plezier over hun succes, zij bevonden zich nog in dé werkplaats toen deze al brandde. Gelukkig zijn zij er tijdig uitgehaald. UIT AKERSLOOT. Bij de gisteren gehouden verkooping van het woonhuis aan de Oosterhoogeweg in eigen dom behoorende aan C. Verduin, werd den heer Jn. Bakker kooper voor de som van 975. Op de gehouden hondententoonstelling te 's-Gravenhage behaalde den heer B. uit de Zuid-Schermer alhier, met een Duitsche dog den 2en prijs. Door het bestuur van den Groot Lim- merpolder is in zijne laatste vergadering be sloten de woning van den Sluiswachter alhier af te breken, en een nieuwe te bouwen. De kosten van bouwen bedragen 3000. De werkzaamheden welke tijdens de Wa tersnood aah de Westzijde van den polder zijn gedaan, en andere hoogere uitgaven zul len dit jaar de kosten met 1.50 per H. A. verhoogen. DE WATERSNOOD. In de vergadering van dijkgraaf, heemra den en hoofdingelanden van den Anna Pau- lownapolder is medegedeeld, dat in geheime zitting besloten was, meldt de N. R. Crt. het volledig herstel van den Amsteldijk en den Oosterdijk op te dragen aan den heer J. v. d. Valk, den uitvoerder van de werken aan de hulpdijken, voor 800.000. De vergadering besloot geen uitvoering te geven aan het plan, den van Ewijckvaartsdijk op te hoogen, om daardoor bij mogelijke over strooming een deel van den polder voor die ramp te bewaren. Men zal de kistdam langs dien weg laten staan, tot de zeedijk klaar is. Daar ook reeds plannen gemaaakt zijn, om den Balgdijk te verhoogen, achtte men het on- noodig veel onkosten te maken aan het ver sterken van de binnendijken; na de voltooiing van dat werk rekende men den polder voldoen de beveiligd. DE AARDAPPELENNOOD.' Het Corr.-Bureau meldt: In verband met de opdrijving der aardap pelprijzen wordt ons-van bevoegde zijde me degedeeld, dat het Rijks Centraal Administra tiekantoor en de Aardappelvereeniging tot heden aan alle aanvragen van burgemeesters om beschikbaarstelling van consumptie-aard appelen hebben kunnen voldoen. De Telegraaf teekent hierbij aan: Geruststellend klinkt deze departementale verklaring geenszins. Er wordt beweerd dat tot heden aan de aanvragen der burgemeesters kon worden voldaan. Maar niet, dat ook voor de toekomst de aardappelvoorziening groot genoeg zal blij ken voor de behoefte. Onmiddellijk beslag leggen op de voorra den en den handel uitschakelen is wellicht het eenige middel om gebrek aan aardappe len te voorkomen. Dat maatregelen in overweging zijn om tot een oplossing te komen, lezen we, helaas, in dit communiqué niet. „Ik wil u wel dadelijk zeggen als dat el lendige meisje mijn jongen tot de een of an dere dwaasheid heeft meegesleept, ik niet ge makkelijk zal wezen om mee af te rekenen". Dit zeggende sloeg hij woest met de zweep die hij in de hand had naar een hooge plant. „Het kan mij niet veel schelen wat Hal uit voert, hij en ik hebben heel weinig sympathie voor elkaar, maar ik verzeker u één ding: ik verkies niet dat hij zich bemoeit met Hetty Marshall en al wat daarbij hoort. Daar ben ik beslist tegen, en ik kan heel onaangenaam zijn als de dingen anders gebeuren aan ik het wil. U moest maar eens aan de moeder van het meisje vertellen wat ik gezegd heb en haar aan het verstand brengen dat ik het meen ook." „Mevrouw Marshall is heel ziek en angs tig," antwoordde Joyce, „het verdwijnen van Hetty heeft haar heel ongerust gemaakt en ze is op 't oogenblik niet in staat,een schok te verdragen." „Uit alles wat ik er van hoor zou ik zeg gen, dat ze haar dochter geen heel gelukkig leven bezorgt," antwoordde Fenwich Smade lijk, „u kunt mij niet wijsmaken dat de moe der nu waarlijk treurt over haar verloren kind, terwijl zij altijd, jaren lang, als kat en hond met elkaar omgaan, dat is allemaal ge wauwel," „Het is toch moeder en dochter," ant woordde Joyce, nog altijd sprak ze met die zachte stem, die een kalmeerenden invloed scheen uit te oefenen, zelfs op dezen vertoorn den man, en ofschoon er veel oneenigheid tusschen hen geweest is, ik geloof dat me vrouw Marshall zich nu echt ongerust maakt." Een oogenblik keek mijnheer Fenwich stil zwijgend in het mooie, ontstelde gezicht van Dn Maasbode schrijft'; Naar wij vernemen liggen er op het oogen blik in de Waalhaven te Rotterdam 31 sche pen geladen met aardappelen, voor uitvoer gereed en alle gedekt met consent. Het grootste gedeelte is bestemd v-or Frank rijk. HET VLIEGEN- EN MDGGENGEVAAR. Het vorige jaar deed tk Centrale Gezond heidsraad een waarschuwing tegen het vlie- evaar - verschijnen, die veel succes had. rijd tegen insecten, die de gezondheid bedreigen, wordt thhns voortgezet door de uitgave van een plaat, waarop naast de vlie gen ook de muggen zijn afgebeeld. Onder toezicht van den Directeur van het Centraal Laboratorium, ten behoeve van het toezicht op de Volksgezondheid, den heer dr. C. W Broers, zijn de insecten door den beken den teekenaar J. Voerman Jr., op steen ge- teekend en van kleuren voorzien. De viegen- en muggenplaat, groot 65X86 c. M., vertoont de kamervlieg en de steekvlieg 20 maal vergroot, de malariamug en de ge ringde steekmug, 15 maal vergroot, terwijl en kele onderdeden, een voet en een slurf van de kamervlieg, afzonderlijk geteekend zijn; bo vendien komen op de plaat kleinere afbeeldin gen voor van muggen in rust. Zonder overla den te zijn, waardoor ze ook als schoolplaat bijzonder geschikt is* signaleert ze toch uitvoe rig de bacillenoverbrengers bij uitnemendheid de vliegen en muggen. Bij elke'plaat wordt kosteloos een exemplaar van de waarschuwing gevoegd. In scholen, hotels, café's, vergaderzalen en andere publieke inrichtingen is zij een spre kende waarschuwing. De Centrale Gezond- heisraad heeft de uitgave doen verschijnen bij de Erven J. J Tijl te Zwolle, waar zij tegen matigen prijs verkrijgbaar is. KOFFIE-ZETTEN MET KOUD WATER. Tot nog toe was iedereen'het er over eens, dat een eerste vereischte om koffie z'n kracht en geurigheidheid te geven was kokend water. Met dat idee moest men thans op gezag van 'n Duitsch chemicus breken. Deze man van de wetenschap heeft becijferd dat door het ge bruik van kokend water ongeveer twee derde van de waarde aan de koffie wordt ontrokken terwijl 25 procent nutteloos achterblijft. De 'De nieuwste geoorloofde methode is nu, koffie te zetten van koud water. Men neemt hiervoor de gebruikelijke hoeveelheid fijngemalen kof fie, en schudt die in een zorgvuldig gekurkte flesch met koud water goed heen en weer. Dat schudden herhaalt men om het uur. De vol gende dag heeft men dan een extract gekre gen, dat in smaaak en aroma verre de vol gens oude methoden getrokken koffie overteft. Het brouwsel dient, zegt het wetenschappelijk recept verder, goed gezeefd en voor net ge bruik verwarmd te worden. De koffiedik moet men niet weggooien, doch er versche koffie bij cjoen ai dan opnieuw schudden. Niet minder dan 40 procent gemalen koffife wordt op deze wijze bespaard. UIT OUDKARSPEL. De Raad dezer gemeente vergaderde gister avond voltallig. De notulen werden gelezen en goedgekeurd. Ingekomen stukken: Van het personeel van de gasfabriek dank betuiging voor de gunstige beschikking op het verzoek inzake pensionbijdrage. Van den telefoonhouder Heertjes dankbe tuiging voor de verhooging van salaris. Van het gemeentebestuur van Broek op Langendijk bericht dat zij accoord gaat met het besluit kleine uitbreiding gasfabriek x en aanschaffing motor-brandspuit, doch dat zij geen commissie voor onuerzoek electriciteit wenscficn te benoemen, doch na het bekend zijn van het aantal burgers die zich willen aansluiten, die benoeming zal worden over wogen. De voorzitter zei er toch zoo spoedig mo gelijk toe te zullen overgaan de commissiele den uit de andere gemeenten bij elkaar te ïocpcn, omdat de zaak bespoedigd moet worden en wij toch niet naar Broek kunnen gaan om te onderzoeken hoevelen er daar vóór aansluiting zijn. De heer van Lxter meende, dat men in Broek den tijd niet rijp vond om aan electri citeit te denken. Voorzitter zei, dat dit niet in het schrijven staat. Bovendien is er nog geen electriciteit, al is men vóór onderzoek. De heer Bouwens: Het schijnt wel dat er niets goed is, als het niet van hun kant komt. De voorzitter merkte op, dat wij dit toch niet mogen veronderstellen. Van den heer C. Hart was het verzoek in gekomen om 6 maanden afschrijving op de hondenbelasting, daar zijn hondje dood Is Wordt verleend. Van de slagers het reeds bekende verzoek, waarop B en W. voorstellen afwijzend te Joyce, toen haalde hij de schouders op en lachte, een niet onvriendelijke lach. „U is een van de vrouwen die verontschul digingen zou maken voor den Duivel in eigen persoon," zei hij, „en toch zou ik den ken dat u het leven ook niet is doorgekomen zoüder uw deel gehad te hebben en mis schien meer dan dat van de kwade zijde der dingen?" Zijn woorden namen den onder- vragenden vorm aan, in zijn oogen was ook een vraag te lezen. „Ik heb veel kwaad, maar-ook veel goeds in mijn leven ondervonden," antwoordde zij, blozende door zijn voortdurend op haar ge vestigde oogen, „maar het schijnt mij toe dat het goede altijd er boven uit komt." Hij glimlachte om de zonderlinge manier waarop zij zich uitdrukte, maar weder trok hij de schouders op en er was bitterheid in zijn stem toen hij zeide: „U mag gefeliciteerd worden Volgens mijn ondervinding ligt het goede, evenals de waarheid, op den bodem van een put zoo zeer op aen bodem dat het geheel onzichtbaar is en geheel buiten iemands bereik. Ik geloof dat het kwaad meestal boven komt. En wilt u beweren dat u veel van den „geest van het goede" gevon den hebt in Moorland Cottage, toen u daar voor 't eerst kwam?" „Zelfs Moorland Cottage heeft een geest van het goede," zei Joyce opgewekt, „zooals de meeste plaatsen en dingen, als wij maar goed zoekén." „Misschien zou u dien ook vinden in deze hoeve," antwoordde hij half als spot, half als vraag. „Wij hebben geen al te gunstigen naam in deze buurt, maar ik geloof niet dat wij zoo kwaad zijn als wij worden afgeschil derd. In ieder geval," er was iets uitdagends in zijn toon en zijn woorden, „in ieder geval beschikken, daar vóór kmringsdwnst nog de- zeitae motieven aanwezig zjjn ais toen ze werd ingesteld en ze toen ae keunoonen niet zeive zullen betalen, doch weer terughalen oij ae consumenten. De ontslagaanvrage van den heer O. Bet mus, huipaeuimeester armer, gaat in namieu van B. en W., daar nog niet kan worden uit gemaakt wanneer er een anderen keurmeester zal zijn en uus ook met wanneer net ontsiag dat op de meest eervolle wijze zal worden gegeven, kan worden verleend. Het onderwijzend personeel, uitgezonderd een, vragen een duurietoesiag. Daar dit pas ireaen is ingekomen, woiui gocugevonden dit in nanoen van B. en W. te stenen. De voorzitter zegt niet vooruit te willen ioopen, doch wel van oordeel te zijn, dat een duurtetoesiag noodig is. Er zal dan echter ook rekening dienen te worden gehouden met andere gemeente-ambtenaren. Hierna werd aangenomen het voorstel tot onderhandsche aanbesteding voor de werk zaamheden aan de gasfabriek. Daarvoor werd het volgende besluit genomen: Het leveren en plaatsen van een exhauster met omloop regulateur en bijbehoorende werken aan ue Maatscnappij tot vervaardi ging van gasmeters en toestellen voor gasfa brieken te Dordrecht voor 2125. Het bouwen van een 8 retorts half genera tor-oven met bijbehoorende werken aan de lirma Vaicken en Co., technisch bureau te Eindhoven, voor 4750. up ae voordracht van B. en W., overwe gende, dat het belang der vier gemeenten aan den Langendijk eischt een onderhandsche aanbesteding te houden betreffende levering en piaatsen van bovengenoemde stukken ten behoeve van de gemeenschappelijke gasfa briek Overwegende, dat de directeur der gasfa briek ais technisch adviseur tot gunning ad viseert; Gezien de gemeenteraad, wordt besloten de voorgestelde salarisregeling voor den nieuw te benoemen hulpkeurmeester zonder stemming aan te nemen. De ontvangsten van den keuringsdienst hebben bedragen te Harencarspel 7865, te Dudkarspel 173,42, te Noord-Scharwoude 988,70 en te Zuid-Scharwoude 156,48, to taal 1397,25.. Alle kosten kunnen uit dezen dienst worejen bestreden. Ook het voorstel om een gratificatie te ver- leenen van 50, werd' zonder stemming aan genomen. Goedgekeurd werden verschillende af- en oversell ij vingen op een bedrag van 1468 en betalingen uit den post onvoorzien 295; een en ander op den dienst 1915. Deze rekening sluit nu met een saldo van 777. Ingekomen was nog een prospectus voor verzekering tegen ongelukken voor het brandweercorps. Daar dit niet op zegel is en de kosten 50 cents per persoon of 100 to taal per jaar, zeer hoog zijn, wordt dit niet in behandeling genomen. De heer van Exter zou de keurloonen willen verlagen, omdat er nog al een flink bedrag overschiet. Daar echter geantwoord wordt, dat de exportslagerij hierin het groot ste aandeel heeft en men niet weet hoe het in normale tijden zal zijn, trok de heer van Ext ter zijn voorstel in. Ook schijnen de ontvang sten den laatsten tijd belangrijk minder. Hier na sluiting. KORTE BERICHTEN. Gisteren is een man door de politie aan gehouden die zijn vrouw op den 3 enKostver- lorenkade te Amsterdam met een mes in het in het onderlijf had gestoken. De vrouw is in bedenkelijke» toestand naar het gasthuis ver voerd. Het Kon. Nat. Steuncomité ontving tot heden 3.687.706.802. Te Sas van Gent is de lading van 160.000 K G. aardappelen in het motorschip Adriana" in beslag genomen. - Te Keunen-Venray heeft zich een geval van nekkramp voorgedaan. De nestor der Tweede-Kamer-leden, de heer T. Lieftinck, hoopt heden zijn 81sten ge boortedag te herdenken. Den 14en dezer zal een Nederlandsche ambulance naar Rusland vertrekken, onder leiding van Dr. C. W. J. Westerman uit Haarlem. Van het stoomschip „Duitschland" der Maatschappij Zeeland wordt de naam veran derd in „Zeeland" De. stoomschepen „Sephir" en „Kawi' resp. 2 en 19 Mei van Rotterdam naar Oost- Inaië vertrokken, hebben hun mails te Kirk wall moeten lossen. ^^^^^iddelburgjieeft^icl^eei^^vaj^n is er niets kwaads aan mijn jongen. Vergis u niet in hem, het is een beste jongen en of schoon wij elkaar niet altijd goed begrijpen en dat ook nooit zullen doen, zijn aard is niet kwaad." „Daar ben ik blij om," zei Joyce. Ze sloeg haar heldere oogen op tot de donkere oogen die op haar bgvestigd waren, „en als hij ons door zijn vriendschap voor Hetty, eenig denk beeld kan geven van de plaats waar zij naar toegegaan kan zijn, dan kan ik u niet zeggen hoe dankbaar wii zullen wezen". Zij wachtte niet op antwoord, maar liep haastig de lan derijen op tusschen de met braam begroeide hagen en keerde terug naar mevrouw Mars hall, die met de oogen naar de- deur gekeerd en een uitdrilkking van pijnlijke spanning, op haar lag te wachten. „Waar is zij waren de eerste woorden van de moede/, en die woorden toonden wel aan, dat haar gedachten sedert Joyce haar verlaten had in een nieuwe richting werden geslingerd, „heeft u haar gevonden? Heeft u iets van haar gehoord? Ik weet wel dat ik haar niet altijd liefgehad heb, zooals ik be hoorde ze scheen zich altijd te plaatsen tus schen Eric en mij, maar ik kan er toch niet aan denken dat zij zich in gevaar of in moei lijkheden zou kunnen bevinden. Ik heb over alles liggen nadenken, tenyijl u weg was, en ik weet dat ik haar meer had moeten liefheb ben dan ik doe. Maar het schijnt dat het niet bij mij was opgekomen haar lief te hebben zooals ik dat moest en nu schijnt 't dat u mij hebt doen begrijpen hoe verkeerd ik al dien tijd gehandeld heb. Ik kan niet zeggen dat ik nu veel.van haar houd, maar_ik zie de zaken toch anders in u hebt mij dé dingen anders leeren inzien. En nu Hetty zich misschien in moeilijkheden bevindt, herinner ik mij steeds, dat ze mijn kind is. Ze is mijn kind, ziet u en dat Iran ik niet vergeten". Qffetèi vwwlgdl nekkramp voorgedaan. De lijder is in het gasthuis opgenomen. Te Bergen-op-Zoom heerscht aardappe- lennood. Geen der handelaren heeft eenigen voorraad. De partijen die er nog zijn worden tegen exorbitant hooge prijzen te gelde ge maakt. In Amsterdam zijn ook bijna geen aard appelen te verkrijgen. De zoogenaamde „Mast", d. i. 5 kop en dan glad af, worden betaald met 0.80 h 1. Er zijn zelfs buurten waar in 't geheel geen aardappelen meer te koop zijn. Te Maastricht moeten voor elke kinder voorstelling in bioscopen de programma's vooraf door den burgemeester wordten goed gekeurd. Ds. C. J. Reinders, pred. der Ned. Her vormde Kerk te Anna Paulownapolder, heeft het beroep naar Harkstede en Scharnier aan genomen. De heer G. W. Abennan, (cand. der H. dienst) te Oegstgeest heeft het beroep voor de Ned. Herv. Kerk te De Cocksdorp (Texel) aangenomen. Wegens de groote uitvoer van gist, is er zoo'n klein garantum in Nederland dat het ergste te vreezen is, en binnenkort de bakkers voor het feit komen te staan dat zij hun brood zonder gist moeten bakken. Gisteren werd in Nieuwstraat te Almelo het 10-jarig dochtertje vanden heer M. al daar door een militaire wagen overreden. Em stig gekwetst is het kind in het ziekenhuis op genomen. t Gisteren is een man door 2 politieagen ten gearresteerd in de Saphatistraat te Am sterdam, wegens het vervoeren van 270 K.G. ongekeurd varkensvleesch. Aan het abattoir werd het vleesch voor de consumptie afge keurd. Gisteren heeft een vrij ernstigen brand gewoed in de bosschen van „Koudhom" na bij Voorthuijsen. Het vinden van een lont doet het vermoeden ontstaan dat er kwaad willigheid in het spel is. STADSNIEUWS. DIEFSTAL. Men meldt ons uit Amsterdam. In hooger beroep stond heden voor het Ge rechtshof alhier terecht een juffrouw uit Alk maar beklaagd van diefstal van verschillende goederen op een veiling te Alkmaar. Zij werd door de Rechtbank te Alkmaar tot 14 dagen gevangenisstraf veroordeeld. Beklaagde ontkende de diefstal te. hebben gepleegd. De advocaat-generaal mr. van Geuns, vroeg bevestiging van het beroepen vonnis. Mr. A. Zeldenrust, als verdediger van be klaagde, bepleitte voorwaardelijke veroordee ling. Uitspraak 22 Juni as. DAMMEN. In het Militair Tehuis „Waakt en Bidt" op de Laat, is gedurende de afgeloopen maand een onderlinge damwedstrijd gehouden, waaraan 16 militairen deelnamen. De wed strijd had onder leiding van den heer Schip per een aangenaam verloop. Met ambitie werd er gespeeld. Deze week was de strijd beëindigd en gisterenavond had de prijsuit reiking plaats. Eerste prijs met 26 punten de heer Leijdëkker; 2e prijs sergeant Compri met 25 punten; 3e prijs korporaal Baaij met 21 punten. Door dén leider werden de prij zen aan de winnaars uitgereikt, terwijl, aank zij de welwillendheid van een onbekende, ook de niot-prijswinnaars een klein prijsje ontvingen. Tegelijkertijd gaf gisterenavond de heer Zaadnoordijk een simultaan-séance tegen elf deelnemers. Hij won acht partijen cn verloor drie tegen de heeren Schipper, Leijdëkker en Sjouwerman. Door den Ned. Dambond wa ren eenige exemplaren van „Het Damspel" en „de Damschool" beschikbaar gesteld, die aan de militairen werden uitgereikt. Er wordt zoodoende voor het dammen een zeer goede propaganda gemaakt. VEREENIGING VOOR GEZINSVERPLEGING. De zusters verpleegden in April 61 pa tiënten, waarvan 40 kosteloos, 32 van deze laaatsten waren léden van het Ziekenfonds. Zij brachten in dien tijd 745 bezoeken, waar van 522 kosteloos. In Mei verpleegden ze 59 patiënten, waar van 48 kosteloos. Zij brachten 1118 bezoe ken, een getal dat in Januari slechts met 3 werd overtroffen, 881 werden kosteloos afge legd. In April werd 6 maal hulp verleend bij aflegging. Eén patiënt werd naar elders vervoerd. In Mei werd de hulp der zusters tweemaal ingeroepen bij aflegging. VERBETERINO. Onder rubriek marktberichten stond Vrij dag en Zaterdag abusievelijk vermeld voor fabriekskaas 58,50 en voor boerenkaas 53,50. Dit moest zijn bij gebleken na vraag fabriekskaas en boerenkaas, bei- den, 53,50. DE PROCUREUR-GENERAAL TEEKENT CASSATIE AAN. AMSTERDAM, 8 Juni. De Telegraaf deelt mede dat de procureur-generaal bij het Amsterdamsche Gerechtshof cassatie heeft aangeteekend tegen het arrest van dat Hof van 31 Mei 1.1. in welk arrest den heer Schroder werd vrijgesproken omtrent „Schurken in Europa." DE AARDAPPELENNOOD. AMSTERDAM, 8 Juni. Namens het be stuur der Federatie Amsterdam der S. D. A. P. is een telegram aan den minister van Binnenl. Zaken gezonden inzake de aard- appelennood. CONGRES MIDDENSTANDSBOND. AMSTERDAM, 8 Juni. In de heden ;ebouden bestuursvergadering van dén Middenstandsbond werd besloten in de buitengewone vergadering te bespreken: de levensmiddelen en de regeering. Het jaarlijksche congres zal te. Leiden plaats hebben op 6 en 7 September ek. Behandeld zal worden: lo. de bespreking van het middenstandscrediet, de boekhouding en het advies van de Algem. Borgmaatschap- pij 2o. handelswaarden de wet op ae oneerlijke concurrentie in de paaktijk. Het belastingvraagstuk zal behandeld worden zoodra de regeeringsplannen vast staan, en wil in een buitengewone vergade ring. DISTRIBUTIE. DEN HAAG, 8 Juni. Naar wij verne men heeft de Commissie van toewijzing in zake de marktdistributie aan elke aanvra ger, wiens aanvrage is geldig gebleken, verklaart over de maand Juni 25 procent van de aanwezige hoeveelheid toegewezen, Met betrekking op de aanvrage voor Juli die dezer dagen moet worden ingeleverd wordt er op gewezen dat op gelijke hoeveel heid, als in dezelfde maand van het vorig jaar, door de commissie niet is bedoeld. INBESLAGNEMING VAN DRAADLOOZE TELEGRAFIE. DEN HAAG, 8 Juni. Door de politie en de daarvoor aangewezen ambtenaren der post en telegrafie zijn bij verschillende in woners van den Haag installaties voor tele- frafie zonder draad in beslag genomen, roces-verbaal is .tegen de houders dier in stallaties opgemaakr REDDINGSSCHIP „DE ATLAS". DEN HAAG, 8 Juni. Hpt Departement van Marine deelt mede, dat de dienst van het reddingschip „Atlas", sinds 27 Maart in de Noordzee in de nabijheid van het lichtschip „Noordhinder", was gestatio- i neerd, met 7 Juni j.l. is ingetrokken, in ver band met de gewijzigde route der groote stoomschepen, waardoor de kans op onge lukken ieer veel is verminderd. In dezen dienst zal nu worden voorzien door H. M. politiekruiser „Zeehond" voor zoover dit met haar dienst is in overeenstemming te brengen. Het schip zal echter geen bijzon dere kenteekeningen dragen of voeren als reddngsschip. DE WATERSNOOD. AMSTERDAM, 8 Juni. Het Durger- dammer Die is thans leeggepompt. Verle den week werd de machine opgesteld voor de bemaling van het Blijkmeer. Toen alles- jereed was, bemerkte men dat de mond der mis tegen den Waterlandschen flijk g richt was en deze dus door den stroom ver nield zou worden. Thans wordt de buis ovr den dijk naar zee gelegd, zoodat de bema ling1 nog steeds uitgesteld is. INGEZONDEN STUKKEN. M. de R. Beleefd verzoeken wij U het volgende lijstje van aanwinsten der Openbare Lees zaal, alhier, gedurende de maand Mei 1916, op te willen nemen. Bij voorbaat dankend, Alkmaar, 1 Juni 1916. Het Bestuur. C. O. N. de Vooys, Historische schets van de Nederlandsche letterkunde. M. A. P. C. Poelhekke, Woordkunst. C. Bergman en H. J. Eymael, Nederland sche handelscorrespondentie. Statistiek der Gemeentelijke en Provinciale Finaflciën over 1913. A. Rutgers, Latijnsche Etymologische gra- matica. A. Rutgers, Latijnsche syntaxis. \V. Ph. E. van den Bergh van Eysinga, De ziel der menschheid, 2 dln. Caesar Oezeiie. De dood van Yper. 3dln. C. Orootfwff, De voetbal-scheidsrechter. Oosterbeek, Hotel en Pensiongids. Plattegrond van Alkmaar. van Booven, Tropenwee. Montesquieu, Grandeur et décadence des Romains, Politique des Romains, Dialogue de Scylla et d'Eucrate, Lysimaque et Pensées, Lettres persanes et Temple de Guide. J. van Breda de Haan, De rijstteelt In Ne- derlandsch-Indië. Onze gezondheid, orgaan van de „Vereeni- ging tot bevordering der gezondheid in de Grafische vaken in Nederland. Maandcijfers en andere periodieke opga ven betreffende Nederland en de Koloniën. Jaar 1915. De Oids, Jaargang 1912. AANWINSTEN DER NUTSB IB LIOTH EEK B. Björnson, Petra. Top Naeff, Voor de poort. BOEKAANKONDIGING. Verschenen de 5e afl. van het Geïll. maandolad „De Natuur" onder redactie van Dr. Z. P. Bouman. Inhoud: Demonstratie van de beweging van een punt, dat gelijk aan twee, drie of vier trillingen deelneemt, door J. W. N. Le Helix, Breda. Van Vogels en Fietsen door A. B. Wigman. De helm der Loopgraven door D. S. S. Afrikaansche die renleven en de Tse-Tse-vlieg, door P. J. Bob ieman van der Veen (slot). De Limburgsche Dakpannen-industrie (vervolg). 1 ïjdxege- ling,'door L. Y. Eenvoudige Proeven door. Dr. A. J. Snijders. Sterrenkundige mededee- lingen. Correspondentie. De jongste aflevering van „Het Kincl", veertiendaagsch blad voor ouders en opvoe ders, redacteur dr. J. H. Gunning Wzn., uit gever J. Ploegsma, Zwolle, bevat: Voor voorwoord aan wijlen Dr. Bos. (Ingezonden): Klikken, door M. J. Inia, met een naschrift der redactie. „Wanneer be ginnen", door T. Bruijn, met een naschrift van J. H. G. Wz... „Montessori tegen Mon- tessprie", door J. E. Prins-Willekes Macdo- nald. „Flulp bij beroepskeuze", door de re dactie. „Fröbel en Mqptéssoridoor de re dactie. 6e Vacantiecursus in Paedagogiek, „Barchem". Ingezonden door mevr. J. E. 's Jacob-van Heioma, idem door mevr. Ma- ris-Fransen van de Putte. Paedologische Va ria. No. 5 van „Leven en Werken", maandblad voor meisjes en jonge vrouwen, onder lei ding van E. G. Knappert en Annie Salomons, bevat: De stille Lach door Nico van Suchte- len. Een kinderrepubliek door E. Privo-Wil- lekes Mc. Donald. Onze Natuurmomenten door J. Drijver. Voor de jeugd, vriendin, eerste klein-kind-doopeling in de lente. A. L. v. W. door Adgusta de Wit. De Ürsula- legende E. C. Knappert, mede in Leven en werken door Milly Simons. Verzen door Jan J Zeldenthuis. De vacantie-cursussen der In ternationale school voor Wijsbegeerte te Amersfoort door Mr. Clara Wichmann. Ge luk en arbeid door Dr. Jo M. Ternée. Le vensliedje door Eliza Binger. Eenige Bijlage Onze Tribune. KUNSTEN EN WETENSCHAPPEN CABARET-LIEDJES. Dirk Witte blijft met het dichten en ccm- ponoeren van cabaret-liedjes voortgaan. Nu weder zijn er bij den bekenden Amsterdam- schen muziekuitgever Alsbach drie nieuwe uitgekomen: No. 7 „de kleine Soubrette",

Alkmaarsche Courant | 1916 | | pagina 2