DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. im im Honderd en atMtiende jaargang. fï. p. post f 1.25. Advertentieprijs 10 ct. p. regel, groote letters naar VRIJDAG Brieven fr. N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v.h. HERffls. COSTER fi ZOON, Voordam C 9. Telefnr. 3. 9 JUNI. NOORWEGEN. NEDBRLAND. RögGerings- Aardappelen. ALKMAAR, 9 Juni. De gisteren hier geopperde onderstelling, dat het Russische legerbericht wel eens de mededeeling zou kunnen bevatten, dat de Oostenrijkers de vesting Loetsk hadden moe ten prijsgeven, is juist gebleken. De Russi sche communiqué-schrijver heeft zijn tot dus verre ingenomen houding van geheimzinnig heid nopens de resultaten van het ingezette offensief laten varen en thans verklaard, dat de stad Loetsk bezet is. Deze stad behoort tot den bekenden Russischen vesting-driehoek Loetsk-Rowno-Doebno, waarvan nu alleen nog maar Doebno in Oostenrijksche handen is. Men kan thans vaststellen, dat de Oosten rijkers onder Jozeph Ferdinand zich hier 30 K.M. hebben moeten terugtrekken. Waar de Russen verklaren, dat zij de Ikwa reeds overtrokken en aan de overzijde hun offensief voortzetten, daar kan het niet anders of ook Doebno zal spoedig ernstig gevaar loopen. Mén ziet dus, dat het Oostenrijksche front hier een aanzienlijke indeuking heeft gekre gen, terwijl de kans zeer groot is, dat de deuk vergroot zal worden. Maar niet alleen hier in Wolhynië, doch ook in Galicië leverde het Russische offensief succes op. Het staat wel is waar nog niet in de legerberichten, maar men zal er morgen wel van hooren: de Oos tenrijksche mededeeling, dat de Russen aan de beneden-Strypa opnieuw met sterke troe penmachten aanvallen en dat de strijd daar nog'niet geëindigd is, klinkt onheilspellend genoeg. Daarbij.melden de Russen een steeds toenemenden buit. Zij schijnen zich uitste kend gereorganiseerd te hebben en ruim schoots van artillerie en munitie te zijn voorzien. Zelfs wordt gemeld, dat Fransche officieren de gevechten mede leiden. Hoe het zij het offensief van generaal Broesilof wekt groote verwachtingen op. Al melden de Oostenrijkers eenige vorde ringen in Italië, duidelijk blijkt, dat zij niet in staat zijn den oorlog aan twee fronten te gelijk te voeren. Dat de Duitschers in het noorden met roffelvuur zijn begonnen, wijst op de waarschijnlijkheid, dat von Hinden burg door een afleidings-offensief in het noorden den bondgenooten in het zuiden te hulp zal komen. Niet louter toevallig tracht Rusland in de buurt van Roemenië voordeden te behalen. Met Griekenlands onzijdigheid schijnt het nu wel haast op een eind te zullen loopen- De minister-president Skoeloedis heeft in de Kamer medegedeeld, dat de bezetting van het fort Roepel door de Duitschers en Bulgaren en de verdere inval een zuiver militair doel hadden, nóch de onaantastbaarheid, nóch de belangen van het land in gevaar brachten en hij heeft geprotesteerd tegen de geruchten, volgens welke de Grieksche regeering op slinksche wijze tegen de militaire belangen van de entente-mogendheden zou hebben ge handeld. Maar het Engelsche departement van buitenlandsche zaken heeft voorzichtig' lijk bekend gemaak, dat de houding der Grieksche regeering in verband met den toe stand, die door de prijsgeving van Grieksch grondgebied aan de Bulgaarsche troepen is ontstaan, het voor de bondgenooten heeft noodig gemaakt zekere voorzorgsmaatrege len te nemen. De Engelsche regeering heeft alvast zekere voorzorgsmaatregelen genomen nopens den uitvoer van steenkool en de Grieksche schepen in -Engelsche havens, waarvan het doel is, te voorkomen, dat er voorraden naar den vijand gaan. Het treffen van beperkende maatregelen ten aanzien van de Grieksche havens is bij de bondgenooten in overweging. Aldus luidt de officieele mededeeling. Uit latere berichten blijkt, dat de Engelsche re geering in de eerste plaats last heeft gegeven eiken uitvoer van steenkolen van Cardiff naar Griekenland te beletten twintig daar lig gende Grieksche schepen, die bunkerkolen wilden laden, kregen volgens de Times last, de dokken onmiddellijk te verlaten om ruimte te maken voor andere schepen. Bovendien ko men de „maatregelen ter zee" neer op een blokkade van de Grieksche handelsvloot. Naar de Daily Telegraph meldt, worden alle Grieksche schepen, die op weg naar Griek sche havens zijn, aangehouden en opgebracht naar Malta of Fransche Middellandsche Zee havens, en geen Grieksch schip mag uitva ren. Dat is dus een vredesblokkade, die feitelijk is .een handelsblokkade, welke niet ten doel heeft de verbindingswegen over zee van een vijandelijke kust af te snijden, maar van een „bevriende" kust, een dwangmiddel van een sterkere tegenover een zwakkere. Wat de entente het heet, dat Italië niet in de blokkade-maatregelen is gekend nu wil dwingen, is nog niet bekend. Alleen wordt gemeld, dat de onmiddellijke demobilisatie van het Grieksche leger niet een der eischen was. Of het besluit der Grieksche regeering, om de twaalf oudste lichtingen naar huis te zenden, met de blokkade in verband staat, is niet duidelijk. Het laat zich echter denken, dat er in officieele Grieksche kringen groote activiteit heerscht, dat er tal van bijeenkom sten van den ministerraad plaats hebben en dat de minister-president voortdurend be sprekingen met den Koning heeft. Kolennood en ondragelijke duurte van levensmiddelen bedreigen het land, dat naar alle waarschijn lijkheid zich geplaatst ziet voor de noodza kelijkheid om zich uit een hachelijke positie te redden door gewapenderhand partij te kie zen in het groote conflict der naties. Van het Verdun-frqnt is er geen nieuws. DE ALGEMEENE WERKSTAKING. Volgens een bericht uit, Christiania zijn bij de algemeene werkstaking in Noorwegen in het geheel ongeveer 87.000 arbeiders betrok- ren. De algemeene staking is vannacht in de grootste orde begonnen. Het staat nu wel vast, dat ook de georganiseerde arbeiders, zij het voor de meesten eerst na verstrijking van den opzeggingstermijn van veertien dagen, aan de staking zullen deelnemen, waardoor het aantal stakers, schat men, op 120.000 zal kers, komen. De wet geeft de regeering het trecht te verbieden, dat er uit de stakingskas betalin gen worden gedaan. Een groot deel van de transportarbeiders, die zonder opzeggingstermijn zijn aange steld, heeft heden het werk gestaakt, waar door er aan de haven reeds groote moei lijkheden zijn gerezen. De geheele pers ziet den toestand donker n. Men gelooft, dat de arbeiders een sta ting den heelen zomer kunnen uithouden. Ook de post zou er bij betrokken kunnen worden. Van de kranten zullen over veer tien dagen misschien alleen nog de socialisti sche verschijnen. KORTE BERICHTEN. Onder de officieren, die hun leven heb- >en verloren met oen ondergang van het En gelsche oorlogsschip Queee Mary, was ook een Japansch officier, commandant Chusake Shimömura. Bii Thyborön, ou de Noordwestkust van Jutland, spoelen veel lijken en hoopen wrak hout uit den zeeslag aan. Van de Invincible zijn vermoedelijk 968 officieren en manschappen omgekomen, van de Defence-860. Naar verschillende Italiaanscheb laden melden heeft de entente de handels-blokkade van de Orieksche havens afgekondigd. Volgens een bericht uit Saloniki hebben de Bulgaren aan de Grieksche bevelhebbers hun voornemen te kennen gegeven om alle verstrekingen aan de Orieksche grens te be- zetten De Duitsche vlieger Kandulski, die den maarden Franschen vlieger Pégoud in een luchtgevecht heeft gedood, is nu zelf eenige dagen geleden als slachtoffer van een lucht gevecht gevallen. Bij Mulhausen is hij door een der jongste Fransche vliegers gedood. Poincaré heeft den tsaar telegrafisch ilukgewenscht met de mooie overwinning der Russen en koning George met de groote resultaten door de dappere Engelsche zeelie den behaald. Li Yuan Tung heeft ziin ambt als presi dent der Chinees ene republiek aanvaard. Te Te Peking is het rustig. De kalmte keert te rug. Twee Zwagers van den Oostenrijksche troonopvolger vechten aan het Westfront in de voorste linies van het Belgische leger, President Poincaré heeft ze reeds gedeco reerd. In Noorwegen is het tappen en verkoo- poopen van sterken drank en de invoer ervan, vanaf heden geheel verboden. De Russen hebben Soetsk ingenomen en weder 11.000 Oostenrijkers gevangen geno men. Van de kruiser Hampshire, waarmee Lord Kitchener is omgekomen, zijn een dekof- ficier en 11 leden der bemanning op een vlot aan land gedreven. Volgens een bericht uit Kopenhagen heb ben de Duitschers via Wilna 70.000 man versterking uit de vestingsteden in Oost-Prui sen ontvangen en vallen in de omgeving van Jacobstadt en Iskoul hevi gaan, teneinde de Oostenrijkers in het Zuiden te ontlasten. DE AARDAPPELEN-NOOD. Gisteren deelden wij reeds mede dat de Fe deratie Amsterdam van de S. D. A. P. den Min. van Binnenl. Zaken een telegram deed toekomen om ingrijpende maatregelen te nemen, inzake den aardappelnood. Het tele gram geeft omtrent dien nood het volgende „De veet te kleine hoeveeheid, die voor ver koop voorhanden is, wordt bovendien nog ver- tocht tegen hongersnoodprijzen, die door de arbeidersklasse niet betaald kunnen worden In de laatste dagen wordt zelfs 80 ct. tot 1 per vijf kop gevraagd. ,,Waar naast het brood de aardappel het hoofdvoedsel van den Amsterdamschen arbei der en deze nu voor hen onbereikbaar is ge worden, ontstaat in de volksbuurten een stem ming van vertwijfeling. ,Waar de minister van Landbouw in deze kritieke dagen niet te bereiken is, dring ik er bij Uwe Excellentie op aan direct maatregelen te doen nemen, opdat zoo spoedig mogelijk te Amsterdam een voldoende hoeveelheid aard appelen tegen redelijke prijzen kan worden ge. distribueerd." DE OORZAAK VAN DEN AARAPPELENNOOD. De Nederl. schrijft dat de oorzaak van de aardappelschaarschte moet gezocht worden in een ongelooflijke schavuitenstreek van enkele bij den uitvoer betrokken exporteurs en een regeeringscontroleur, die waarschijnlijk door den exporteur in quaestie (één of meer) is om gekocht. E>e zaak moet zkh als volgt hebben toege dragen De regeling van den uitvoer ge schiedt door de z. g. n. Aardappel-vereeni- ging onder rijkscontrole. In die Aardappel- vereeniging zitten uiteraard groote exporteurs die tegelijkertijd deskundigen zijn. Nu was in overleg met de regeering bepaald, dat de z. g. n. wit-vleezige aardappelen, die voor de con sumptie van geen waarde zijn, mochten wor den uitgevoerd en van dezen uitvoer hebben enkele exporteurs gebruik gemaakt tot het smokkelen van groote partijen consumptie aardappelen. Dit kon echter niet geschieden zonder hulp en medeweten van een der rijks controleurs, die aan de grens de taak der dou- ergemakkelijken. Toen de regeering van den verboden uitvoer de lucht kreeg en de burgemeesters telegrafeerde om de aardappe len aan té houden, waren de gelarden wag gons (of schepen) telkens juist te voren ver trokken. Daaruit bleek, dat de smokkelaars werden ingelicht en van de voornemens der regeering op de hoogte waren. Het departe ment moet toen een valsch bericht hebben uit gegeven, slechts aan zeer enkelen als zooda nig bekend, en ook dit bericht bereikte den exporteur. Toen was de schuldige spoedig ge vonden. Het was een der rijkscontroleurs, die reeds bekend moet hebben en onmiddellijk ontslagen is. Het onderzoek tot het instellen van een strafvervolging tegen den exporteur, die van valsche verklaringen en stukken ge bruik moet hebben gemaakt, is reeds in vol-' len gang. Het Handelsblad meldt dat 100.000 kilo aardappelen, zoogenaamde „Dunbars", te botterdam in beslag zijn genomen. Deze zijn reeds onderweg naar Amsterdam. Gisteren werden in Friesland niet minder dan 70 wag gons met aardappelen onteigend. Ook deze aardappelen, merk „Red Star", zullen per snelste gelegenheid naar de hoofdstad wor den verzonden. Voor het brandspuithuisje achter het postkantoor te Bussem waar van gemeente wege gisteren voor het eerst aardappelen ver kocht werden, stonden de koopers den gan seden dag in dichte drommen geschaard zegt de Tel. Uren wachten hadden de menschen er voor over om een zakje aardappels huiswaarts te kunnen brengen. Van 'smorgens 8 tot s avonds 9 uur, met een kleine pauze, werd bijna 2 wagons verkocht tegen den prijs van 6 Vt cent per K. G. Niet meer dan 2 K. G. voor twee dagen mag burgemeester had gezegd, dat de vrouwen binen acht dagen zouden terugkomen, als er geen afdoende verbetering kwam, werd zij stormachtig toegejuichd, zegt de N. Rt. Crt. STADSNIEUWS. per gezin worden afgeleverd. Wanneer echter, zooals nu geen controle middel, b.v. de broodkaart, wordt gebruikt, is het met den besten wil onmogelijk na te gaan of de verdeeling rechtmatig geschiedt. De gemeentelijke aardappelenverkoop is isteren te Bussem weer stopgezet, zpoals de elegraaf meldt. De aflevering in het wilde werkte bedrog in de hand. De verkoop zal voortaan geschieden op ver toon van aardappelkaart, waarop staat aan egeven op welk uur van den dag men een oeveelheid. van 5 K. G. tegen 33 cent kan ontvangen, De kaarten konden reeds worden afgehaald. Morgen neemt de verkoop op nieuw een aanvang. Door het tijdig ingrijpen van B. en W. te Weesp worden ook te Weesp regeeringsaard- appelen verkocht voor 0.25 de 5 kop. Te Ve'sen, in het al evenmin rooskleurig, daar worden de aardappelen verkocht alleen per 2 Y, liter per gezin en per dag. Groente is slechts tegen ongekend hooge prijzen te beko men, regeeringsvet heelemaal niet en suiker in zeer geringe hoeveelheid. Te Dordrecht hebben de hooge aardap pelprijzen aanleiding gegeven tot een vrou wen-demonstratie. Door bekkenslag opgeroe pen, verzamelden zich om 3 uur ver over de duizend arbeidersvrouwen voor het stadhuis om te protesteeren tegen den hoogen prijs der aardappelen. Er waren reeds maatregelen getroffen om aardappelen door tusschenkomst van de aard appelhandelaars aan het publiek te doen ver- koopen tegen 10 cent per kilo. De gemeente zal dan nog 2 cent per kilo moeten bijpas sen. De vrouwenverzameling voor. en om het stadhuis vaardigde een zevental harer af, die door den burgemeester zijn ontvangen. Deze heeft ongeveer een half uur met haar gespro ken. Een harer bracht verslag uit aan de ver zamelde vrouwen en omstanders; hare mede deeling, dat er vandaag aardappelen voor 10 cent per kilo verkrijgbaar zouden worden ge steld, werd met gezis en gefluit ontvangen. Toen zij daarentegen vertelde, dat zij den VERKIEZINGEN PROVINCIALE STATEN. Gisteravond werd in de groote zaal der - Harmonie een matig bezochte openbare ver gadering gehouden, uitgeschreven door de Centrale Vrijzinnige Kiesvereeniging voor de Provinciale Staten. De heer F. J. Aukes herinnerde in zijn ope ningswoord aan de woorden van het mani fest der Centrale: „nog altijd wordt het groote belang van de Statenverkiezing door u onderschat" en hoopte, dat de warmte, door de vrijzinnigen ontwikkeld bij den stembusstrijd, omgekeerd evenredig zal zijn aan de thans getoonde belangstelling. Spreker zeide, dat de „Centrale" zich ge lukkig acht een man als de heer Udo bereid te hebben gevonden een candidatuur te aan vaarden. (Applqus). De heer Udo, het woord verkrijgende, be gon met te wijzen op het politieke bestand, dat na het uitbreken van den oorlog in ons land werd ingesteld. De verbreking van dat bestand dankbaar aanvaardende, omdat het hier ook geldt, dat rust roest, wenschté spre ker in het midden te laten, welke der politie ke partijen daaraan schuld, is. Spreker juichte het toe, dat het Nederlandsche volk thans weer energie genoeg toont, om voor zijn po litieke idealen te strijden. Hij betreurde het evenwel, dat er door de vrijzinnigen zoo wei nig élan aan den dag gelegd wordt bij de verkiezingen voor de Provinciale Staten. Uit voerig ging spreker de drieledige taak der Provinciale Staten na, n.l. de regeling en het bestuur dér provincie, de verkiezing van Ge deputeerde Staten en de verkiezing van de Eerste Kamer der Staten-Generaal. Hij stond daarbij stil bij de historische ontwikkeling der provinciale huishouding en constateerde een toenemende uitbreiding, daar bijv. de Staten van Noord-Holland de krankzinnigen verpleging ter hand hebben genomen (de ge stichten Meerenberg en Duin en Bosch) en de electriciteitsvoorziening (de K. E. M. zal weldra geheel door de provincie worden be- heérd). Andere provincies richten keurings diensten in of maken verkeerswegen. Verder subsidieert het provinciaal bestuur het am- bachts- en vakonderwijs (in deze provincie met 118.000) en instellingen van algemeen belang (zooals de openbare leeszaal te Alk maar, waarvan spreker het hoopt te beleven, dat ze dusdanig van overheidswege zal wor den gesteund, dat deze nuttige instelling in de ruimste mate zegen in deze plaats zal ver spreiden). Voorts kan het provinciaal bestuur veel doen ter aanmoediging van landbouw en veeteelt, waarvoor echter slechts 18.300 op de begrooting is uitgetrokken. Eindelijk heeft de provincie het toezicht op water- en veenschappen en veenpolders. De Provinciale Staten kiezen verder de Gedeputeerde Staten, die toezicht uitoefenen op de gemeentebestu ren. Als belasting-ambtenaar zou spreker gaarne zien, dat Gedeputeerde Staten hun passieve houding ten aanzien van gemeente lijke belasting-verordeningen lieten varen. Ook wees hij er op, dat Gedeputeerden, zoo lang er geen administratieve rechtspraak is, reent spreken in geschillen van bestuur. Van daar dat het niet onverschillig is welke ïfian- nen er zitten in de Provinciale Staten, om de leden van het college van Gedeputeerden te kiezen. Van den geest, den ijver, het initiatief, de politiek der leden van de Provinciale Sta ten hangt inderdaad veel af. Spreker meent, dat de zaken het best worden oehartigd in vrijzinnig vooruitstrevenden geest, daar hij overtuigd is, dat het conservatieve kapitalis me der reciiterzijde te weinig doet en de den klassenstrijd preekende sociaal-democratie de zaken radicaal in het honderd dreigt te gooien. Vervolgens behandelde spreker dé verkie zing van de Eerste Kamer door de Provin cial Siaten, daarbij een terugblik werpende op de totstandKoining van üeze regeling en terloops wijzende op de verschillende opvat tingen omtrent het bestaansrecht en de be- staanswenschelijkheid der Eerste Kamer. De Eerste Kamer is er en zij heeft zich de laatste jaren meer doen gelden, dan spreker in het belang van haar prestige' acht. Herin nerende aan den stembusstrijd van 1913, ver maarde spreker dat de sociaal-democraten, toen het landsbelang voor het partijbelang aanzagen en daardoor de pogingen van den te vroeg ontslapen staatsman Bos tot het vormen van een concentratie-ministerie deden, mislukken. Er. kwam een extra parlementair kabinet, met den bezadigden Cort van der Linden en den stoeren werker Treub, dat on danks den oorlog hard heeft gewerkt en nog veel tot stand zou kunnen brengen, ware er niet de Eerste Kamer in haar tegenwoordige samenstelling. Toen minister Treub zijn wij zigingsontwerp op de vermogensbelasting indiende, om aan de hoogst onbillijkheden dier belasting, voortspruitende uit een ver ouderde waardebepaling van onroerend goed (landerijen) een einde te maken, en de Twee de Kamer dit met links tegen recht aannam, verwierp de Eerste Kamer het met rechts te gen links, hetgeen spreker noemde een be wijs van bekrompen conservatief kapitalisme. In de Eerste Kamer zal liet wetsontwerp no pens de heffing .ineens thans wel worden aan genomen, zoodat deze Kamer honderdmaal erger zal moeten slikken, dan wat zij eerst weigerde te aanvaarden. De BURGEMEESTER der gemeente Alk maar brengt hierbij ter algemeene kennis, dat van heden af REGEERINGS-AARDAPPE LEN verkrijgbaar zijn bij onderstaande per- tegen den prijs van 7 CENT PER KI LOGRAM, zullende tegelijk ten behoeve van het zelfde gezin PER DAG NIET MEER mogen worden afgegeven DAN HOOG STENS 10 K. O. Ingezetenen en verkoopers, die van laatst genoemde bepaling misbruik makken, zullen van het voorrecht tot het bekomen van deze aardappelen verstoken worden. De namen der winkeliers en groentenhan delaren zijn F. Al, Laat, C. Appel, Snaarmanslaan, l. P. Bek, Oudegracht, J. Bek, Zeglis, C. Benjamin, Stuartstraat, W. G. Bireman, Rop- jeskuil, A. Boersen, Fnidsen, J. Brasser, Ber- gerweg, K. Bruijn, Ramen, J. E>ekker, l ieilig- and, J. Deugd Jr., Drebbelstraat, J. Deugd, Sr. Drebbelstraat, ri. Geels, Visscherslaan, H. Geels, Westerweg, J. J. Geels, Middenstr., 3. Joon, Koningsweg, T. Kleverlaan, Overdie pad, S. Kok, Forestusstraat, P. Kom Jr. Hei- igland, H. Kramer, Heul, E. Mak, Heul, A. Ou des, Vamebroek, K. Pander, Egelenbur- gerlaan, H. Pastoor, Doelenstraat, Wed. O. v.d. Pol, Breedstraat, G. W. v. d. Pol, Schou tenstraat, K v. d. Pol, Ridderstraat, W. Pur- mer, Hofplein, P. Poorter, Lindenlaan, W. Scheepmaker, Stationstraat, H. Schipper, Oudegracht, Ji. Schoenmakers, Westerweg, Schouten, Langelaan, C. Schuit, Gashou derstraat, J. Sneekes, Lindenlaan, H. Vaske, Verdronkenoord, J. Vaske, Verdronkenoord, M. Versteeg, Verdronkenoord, T. IJpelaan, NJieuwpoortslaan, J. Zaadnoordijk, Baansin- gel. ALKMAAR, 9 Juni, 1916. De Burgemeester voornoemd, G. RIPPING. Een tweede voorbeeld van agressief op treden der Eerste Kamer noemde spreker het gebeurde met de Eedswet. Spreker vreesde, dat de rechtsche meerderheid der Eerste Ka- mer 'alle voorstellen van het vrijzinnige kabi net zal blijven verwerpen, waartegen de rechtsche minderheid in de Tweede Kamer zich heeft verzet. Tenzij het ministerie het voorbeeld van dr. Kuyper kan volgen en door ontbinding der Kamer van de Provinci ale Staten een Eerste Kamer van zijn richting kan verkrijgen. Belangrijke voorstellen zijn thans aanhangig. De grondwetsherziening stelt algemeen kiesrecht in ljet uitzicht, het geen spreker toejuicht, en oplossing van het onderwijsvraagstuk, waarover hij zich voor alsnog niet wenschte uit te laten. De financieele ontwerpen van dit ministe rie, welke beoogen een belasting naar draag kracht, ziet spreker stranden op het brand- kast-conservatisme der Eerste Kamer. Er zijn jaarlijks aanzienlijke tekorten, er zullen nog vele millioenen noodig zijn voor de sociale zaken en nu wil de rechterzijde de meerdere bedragen vinden uit invoerrechten en accijn zen, de linkerzijde echter uit directe belas tingen, waarbij een veel billijker verdeeling der lasten mogelijk is. Spreker stond hierna stil bij de Ouder domsrente. De behandeling van het ontwerp- Treub in de Tweede Kamer vormt zijn mee ning met de fraaiste bladzijde van de ge schiedenis der rechterzijde, welke deze ge heele zaak te veel door een politieken bril heeft bekeken. Spr. bewondert het betrekkelijk ontwerp niet in alle deelen, de uitkeering is te laag, daarentegen de leeftijd waarop zij begint te hoog, maar de eerste stap op den weg naar Staatspensioen wordt gedaan. Doch van dit ontwerp komt niets, wanneer de regeering de Eerste Kamer niet kan ont binden, wetend, dat zij een Eerste Kamer van andere richting terug zal krijgen. Daarom moet de regeering macht krijgen tegen de halstarrigheid van deze Eerste Kamer. Nóg zijn de Provinciale Staten van Noord-Hol land links, maar men weet niet wat er gebeu ren kan. Daarom reeds is het plicht van de vrijzinnige kiezers der Staten ook in dit dis trict om links te stemmen. Tenslotte wees spreker echter ook op het be lang van deze verkiezingen voor het kabinet- Gort van der Linden-Loudon, dat ons met zooveel energie buiten den oorlog heeft ge houden, dat uiterlijk zal winnen in aanzien en innerlijk in kracht, wanneer het thans krijgt een blijk van waardeering bij de a.s. verkiezingen. Den 19en Juni rust dus op de vrijzinnige kiezers in dit district een ernstige taak. Laten zij toonen die waardig te zijn. a een korte pauze werd gelegenheid gege ven tot debat. (Woidt vMwolgdl. DE KAASMARKT. Heden werd op de kaasmarkt de grootste aanvoer geconstateerd welke ooit te voren be reikt werd. Was er de vorige week 275.000 K.G. aan gevoerd, een hoeveelheid grooter dan ooit te voren, ditmaal werd zelfs deze hoeveelheid overtroffen. Stellig loopt het aantal aange voerde K.G. vandaag nabij de 300.000 K.G. Wat dit voor de gemeente beteekent, zegt het feit, dat deze hierdoor vandaag een 1500 aan wik- en weegloonen ontving,, reeds vol doende. De nieuwe Noord-Hol landsche Commissie van de Zentrale Einkaufstelle, bestaande uit N.V. L. W. Heil en Co., exporthandel te Haarlem, P. Kool Jz. te Alkmaar, de N.V. Kaas- en Exporthandel J. C. Keg en Co. te ALRMAARSCHE COURANT.

Alkmaarsche Courant | 1916 | | pagina 1