DAOBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 186 Honderd en achttiende jaargang. 1915 ffbonnenentspflts per 3 masnden 11.ft. p. imtn.ffl. AtatafiBrtlJBUregiil. groots lettere naar plaatsraimte. BrieTen ft. N. V. Boisk- en Bandelsdrakkerfl t.h. BBRDIs. COSTER /.(TOB. Hoorton E 9. Taletor. S. ZATE It D A 0 10 J U N I. NEDERLAND. S Bit nummer bestaat alt 8 bieden. ALKMAAR, 10 Juni. Het Russische offensief blijft gunstige re sultaten opleveren en verrassingen van betee- kenis zijn geenszins uitgesloten. Wanneer een front eenmaal aan het wankelen en wijken kómt, dan weet men niet, wat er kan gebeu ren., De Russen hebben dat zelf verleden jaar omstreeks dezen tijd ondervonden, zij trach ten thans den Oostenrijkers een dergelijke er varing te geven. Wanneer men bedenkt, dat de Russen Loetsk hebben heroverd en over de beneden-Strypa zijn getrokken, dan begrijpt men onmiddellijk, dat het tusschen deze stre ken gelegen front met de nog door de Oos- tenrijksche troepen bezette Russische vesting Doebno ernstig gevaar loopt van onhoud baar te worden. En is eenmaal het groofe frontverband verbroken, dan is de kans groot dat de troepen over de heele linie terugge trokken moeten worden, zoo de gevolgen tenminste niet nog erger worden. Nog even aart de Russische voortgang in Galicië dien in Wolhynië niet, maar het is niet zeer waarschijnlijk, dat de Russische successen pi dseling zullen ophouden. De Russische troepen zijn talrijk en weluitgerust, zij be schikken oyer veel artillerie en munitie, hun cavalerie doet uitnemende werken, zij 6iadii onder leiding van den doortastenden opperbevelhebber Broesilof, die den „om ge zondheidsredenen" afgetredeij generaal Iwa- nof zoo uitstekend vervangt. Liet feit, dat de Russen reeds bij de 65.000 man gevangen namen, is zeer verontrustend voor de Oosten rijkers, die hun mannen hard noodig zullen hebben. De Oostenrijkers doen tot dusverre niets dan vijandelijke aanvallen afslaan, te- gen-aanvallen worden er door hen niet ge daan. Verlichting door een Duitsch offensief in het noorden, dat verwacht kan worden, indien de omstandigheden dit veroorlooven, bleef tot nu toe uit. Zoo is de veronderstel ling gewettigd, dat de Russen het behaalde voordeel kunnen voortzetten. Naar verluidt zou lord Kitchener zich zelf verder mét dit Russische offensief gaan bemoeien en zou te gelijkertijd een Engelsch offensief in het wes- t ten medehelpen om het den Eranschen bij Verdun en den Italianen aan de grens wat gemakkelijker te maken. Heel willig moet Rusland, dat reeds zelf troepen naar het westen zond, waaromtrent men in geruimen tijd niets heeft gehoord (slechts wordt thans gemeld, dat Japansche oorlogsschepen onder commando van admiraal Akiyama, welke de Russen overbrachten, in Engeland toeven en in verband hiermede duiken er geruchten op aangaande deelneming van Japanners op het Europeesche oorlogstooneel te water en te land), niet geweest zijn. Het wenschte bin dend'e belofte van een Engelsch ofitnsid, die met werd gegeven. Engeland heeft, zoo wordt vermoed, nog een zeer talrijk leger, maar houdt dat in het eigen land, ter verde tjiging van' zijn eigen .belangen. Ook de Eranschen klagen daarover. In de Echo de Paris wordt geëischt, dat de bondgenooten van Frankrijk volgens hun middelen van ver re of van nabij deel zullen nemen aan den strijd tusschen de Eranschen en Duitschers voor Verdun, opdat het Fransche bloed ge spaard wordt. De schrijver, de heer Herbette, zegt, dat dit denkbeeld totdusver nog nauwe lijks door de Fransche pers is geopperd. Men moet eehtcr weten, dat het op de lippen van alle Franschen ligt. Door het uit te spreken dient men de gemeenschappelijke zaak van de geallieerden, verklaart het blad. Dit is vooral tegen Engeland gericht. En daarom lijkt de oorlogsraad,, welke te Lon den wordt gehouden van het grootste ge wicht. Trouwens wanneer er geen be langrijke dingen op het spel stonden, dan zou minister-president Briand met enkele zij ner ministers niet naar de Engelsche hoofd stad zijn getrokken, om overleg te plegen met de Britsche regeering en de militaire raadsle den, dan zou ook de Fransche opperbevel hebber, generaal Joffre, niet deelgenomen hebben aan een belangrijke conferentie te Londen, waarin hij met den Franschen ge zant, den Engelschen minister van' buiten- landsche zaken, Sir Edward Grey, en den Engelschen minister van munitie, Lbyd Geor ge, allen leden van den oorlogsraad, van ge dachten heeft gewisseld. Eerst later kan blijken waarover deze be langrijke gedachtenwisseling heeft plaats ge had en welke de direct waarneembare mili taire en politieks gevolgen daarvan zullen zijn. Voorloopig is het feit een aanwij zing te meer, dat wij thans kritieks dagen van den eersten rang beleven ook al valt er van de meeste oorlogstooneelen niets te melden, zooals heden het geval is. len worden beschikbaar gesteld, bekendge maakt. Het toegewezen quantum zal uiterlijk Don derdag d. zijn KORTE BERIGHTEN. In dez itting van de Pruisische Land dag van 2 Juni moet 't rumoerig zijn toege gaan. Een sociaal-democratische afgevaardig digde, de heer Hofer, heeft met groote felheid de maateregelen in het belang van de volks voeding gecritiseerd. Vervolgens trok hij te velde tegen de agrariërs, die 40 jaren het Duitsche volk hebben uitgezogen. Ten laatste zei hijHet volk hier en in de loopgraven wil eindelijk vrede, vrijheid en brood". De sociaal democraten juichten hem luidde toe. De Bulgaren en Duitschers werken aan de Macedonische grens met koortsachtigen haast aan mijngangen naar de voorste stellin gen der geallieerden, men wil naar het schijnt een offensief inzetten door die stellingen te laten springen. Van Duitsche zijde wordt gemeld, dat zich op de Hampshire ook nog een Russische generaal en drie hoofdofficieren bevonden. In de Duitsche plaatsen aan de Gelder- sche grens was het tot dusver nog toegestaan elk gezin daar wekelijks een K. Gboter uit Holland in te voeren. Thans is de invoer van de geringste hoeveelheid boter verboden. De heeren Briand, Roques, Clémentel Denys, Cochin en Joffre kwamen te Londen aan. Volgens het Fransche legerbericht sloe gen de Franschen eenige hevige aanvallen bij de hoeve van Thiaumont af. Russische aanvallen werden, volgens het Oostenrijksch legerberichi, in Wolhynië en Galicië afgeslagen. De Oostenrijkers bezetten eenige bergen bij Asiago en beschoten met hun mortieren het pantserfort op den Monte Lisser. - Volgens het Italiaansche legerbericht weken de Italianen ten O. van Campo Mulo naar nieuwe stellingen terug. Volgens een Duitsch bericht zijn in Mei 56 schepen der Enterde tot zinken gebracht. Tegen den heer Liebknecht is een aan klacht wegens krijgsverraad ingediend. Het Noorsche ontwerp op de arbeids- scheidsgerechten is in het Lagting aangeno men. De staking is geëindigd. DE AARDAPPELNOOD. Het schip met aardappelen, dat gistermor gen vroeg uit Rotterdam te Amsterdam aan kwam, was des middags reeds bijna gelost. Het zijn zoogenaamde „Dunbars". De kwali teit van de aardappelen was met prima, het geen trouwens te begrijpen valt als men weet, dat het schip gedurende drie weken ge laden op stroom heeft gelegen. Den werklie den die met de lossing belast waren, werd echter opgedragen de rotte exemplaren te verwijderen. Onder deze voorwaarde'had de gezondneidsdienst geen bezwaar, dat de aardappelen in de consumptie zouden ge- oracnt worden, meldt het Handelsblad. Een der leden der redactie van het Han delsblad heeft persoonlijk de lading geim- speueero en kon constateeren, dat dq aard appelen er moer daad over het algemeen den tijd van het jaar ook in aanmerking ge nomen goed uitzagen; 't Zijn natuurlijk niet de aardappelen die men gewoon is te Amsterdam te eten, maar nood leerteten! Heden komt nog een lading uit Rotterdam en binnen enkele dagen kunnen dan de bete re kleiaardappelen „Red Star" uit Friesland worden verwacht. Van het vroege morgenuur tot laat in den namiddag was langs de lossingsplaacs tot in de Mamixstraat een lange rij handkarren op gesteld om de lading in ontvangst te nemen. Uit Haarlem wordt aan de flaagsche N. Crt. gemeld1: Een 60-tal huisvrouwen begaf zich giste ren naar het raadhuis van Schoten, om met den burgemeester den onhoudbaren toestand betreffende den aardappelennood te bespre ken. Drie harer werden bij den burgemees ter toegelaten. Deze zegde toe, zijn uiterste best te zullen doen om althans in de eerste behoefte te voorzien. Uit Gronngen wordt aan hetzelfde blad bericht: 'Gistermiddag om 3 uur trokken een paar honderd vrouwen uit de arbeidersklasse van het gebouw „De Toekomst" naar het stad huis. waar een drietal afgevaardigden een audiëntie zouden hebbep met den burge meester. De conferentie duurde ruim een uur, in welken tijd de betoogers in een stortregen stilzwijgend den terugkeer der afgevaardig den stonden af te wachten. Deze werden met hoera's weder ontvan gen, waarna de stoet naar „De Toekomst" te rugtrok, waar de resultaten der bespreking werden bekend gemaakt. Ook te Leiden zijn gisteren bij verschillen de aardappelhandelaren aardappelen in be slag genomen. BESCHIKBAARSTELLING VAN EIEREN. De directeur van het Rijks Centraal Admi nistratiekantoor voor de distributie van le vensmiddelen heeft aan de burgemeesters me degedeeld, dat thans voor de gemeenten recht streeks eieren zullen worden beschikbaar ge steld. 1 Eiken Donderdagmiddag wordt de prijs, waarvoor de eieren in de volgende week zul- a. v. in het bezit der gemeenten AARDAPPELEN VOORZIENING. Te Leeuwarden was namens de regeering een wagon aardapp< len van den heer Hoog land, handelaar te Broek op Langendijk in be slag genomen, die deze had aangekocht vooi de levering t enbehoeve van het garnizoen al hier. De heer Hoogland berichtte daar op den commandant van het garnizoen alhier, dat hij door force majeure in gebreke moest blijven te leveren. Het gevolg hiervan was, dat de wagon aard appelen heden alhier ten behoeve van het gar nizoen alhier werd gelost. BINNENLAND. Gemengd nieuws. BELASTING VOOR DE FIETSEN VAN QEMOBILISEERDEN. Naar de Vrijzinnig Democraat meldt, heeft het lid der Tweede Kamer aan den minister van Financiën de volgende vragen gesteld: Is het juist, dat de ambtenaren der directe belastingen zijn aangeschreven, de wet op de personeele belasting, ten aanzien van gemobi- liseerden, die bij hun ouders of andere inwo nende waren, in dier vcege toe te passen dat zij persoonlijk voor hun rijwiel belastingplich tig worden, met het gevolg, dat zelfs de arm ste soldaat deswege j 2 in hoofdsom moet be talen, verhoogd met heEmaximum-aantal op centen? Acht de minister deze aanslagen, welke dik wijls tot 4 a 5 stijgen en nog verdubbeld worden, wanneer de militair vergeet zijn rij wiel binnen 14 dagen, nadat hij daarvoor be lastingplichtig werd, aan te geven, niet zeer onbillijk en buiten elke verhouding tot de draagkracht van deze jonge mannen, wier ou ders voor hetzelfde rijwiel of in 't geheel niet, óf slechts voor 0.50 of ƒ1.in hoofdsom zouden zijn aangeslagen, met gewoonlijk het minimum aantal opcenten? Is de minister bereid: de ambtenaren der di recte belastingen naaer aan tes chrijven, den gemobiliseerden, die een vast tehuis hebben, geacht kunen worden hun rijwiel aldaar te blijven houden, in welk geval het hoofd van het gezin in dat teuuis voor het rijwiel van den gemobiliseerde belastingplichtig zou blij ven voor een veel lager bedrag? Indien tegen deze regeling overwegend be zwaar bestaat, is dan de minister bereid, de betrokken ambtenaren aan te schrijven, de ge- mobiliseerden, voor wie.een rijwiel dikwijls bij na onontbeerlijk is, om de betaling van deze zoo onevenredig en zwaar drukkende belas ting niet te bemoeilijken HET CONFLICT AAN DE SCHEEPSBOUW-M AATSC11APPIJ Het conflict aan de Nederlandsche Scheepsbouw-Maatschappij dreigt zich tot de Ned. Fabriek van Werktuigen en Spoor- wegmaterieel uit te breiden, wordt' aan de Flaagsche N. Crt. medegedeeld. Het stoomschip „Borneo" moest van assen worden voorzitn. De dertien man van de Ned. fabrfek, daartoe aangewezen, weigerden uit werk van de Scheepsbouwmaatsc, te verrichten, met dit gevolg, dat zij onmid dellijk Ontslagen werden. Hedenavond zaï het personeel der Ned. Fabriek vergaderen om zijn houding te bepa- DÊ „NEUTRALE". „De Neutrale", vereeniging voor Vrouwen kiesrecht. Nadat verschillende leden, uitge treden uit de Vereeniging voor Vrouwenkies recht, omdat deze in haar demonstratie de ge legenheid geeft te propagandeeren voor alge meen kiesrecht voor mannen en vrouwen, reeds in principe besloten hadden tot het op richten van een nieuwe vereeniging, is de con- stitueerende vergadering gehouden, waar sta tuten en huishoudelijk reglement zijn vastge steld. voorzitter werd verslag uitgebracht over den toestand. Daaruit bleek, dat de ontvangsten in 1915 938,12 en de uitgaven 918,41 hadden bedragen. De vereeniging telde 129 leden en 97 donateurs. De aftredende be stuursleden, de heeren J. de Veer en A. C. Roggeveen, beiden te Sdhagen, werden herko zen. Besloten werd in de tweede helft van September de gewone harddraverijen te hou den. Zij zullen bestaan in eene voormiddag harddraverij voor paarden, die geen hooger prijs dan 100 op de korte baan hebben ge wonnen, prijzen 100, 50 en 25, en eene namiddagharddraverij, internationaal met handicap, prijzen 150, 100, 50 en 25. De heeren P. D. Kaan, Anna Paulowna, K. A. Kaan, Wieringerwaard, J. Stammes, Anna Paulowna en C. A. Waaiboer, Wierin gerwaard, zullen worden uitgenoodigd het Destuur als keurmeesters bij te staan. KORTE BERICHTEN. De Koningin is voornemens heden een bezoek te brengen aan de rozenteritoonstelling te Aalsmeer. Naar de N. Rott. Crt. verneemt zal eerstdaags de Tweede Kamer een nota berei ken van den minister van oorlog, in verband nog met de debatten, onlangs in -de Kamer gehouden nopens den geneeskundigen dienst. De minister van marine heeft besloten tij delijk de uitzending van matrozen-vrijwilli gers naar Indië te staken, voor zoover in hun dienst door militieplichtigen kan worden voor zien. De directeur van den Provincialen Keu ringsdienst in Friesland waarschuwt belang hebbenden tegen den verkoop van een artikel dat, onder den naam „Sodaïne", ten verkoop wordt aangeboden ter vervanging van soda, als waardeloos en schadelijk. De tweede Indische leening van 50 mil- lioen gulden heeft de stoutste verwachtingen I overtroffen. Er is geteekend voor 123.867.400. Gistermiddag te 6 uur is de stoomkui- van de firma Van Leeuwen en Versteeve te Vlaardingen uitgebrand. Een groote hoe veelheid fust is verbrand. Het pand was laag, de inventaris niet verzekerd. In Zeeland konden de onteigenings maatregelen van aardappelen nog niet toege past worden, omdat de militaire commandant de aardappelen niet vrij wil geven. Ds. W. A. Kastein van Wervershoof is te Wormer beroepen als predikant der Ned. Herv. Kerk. Minister Posthuma ontving gisteren morgen als blijk van hulde een prachtig bloemstuk, bestaande uit lelies en orchideeën van de gemeente Gent (Vlaanderen). bij Maastricht is 1 WEGENS HET PINKSTER- FEEST ZAL DE COURANT MAANDAGAVOND NIET VERSCHIJNEN. DE DIRECTIE. In de plaats van den heer Pieters als be stuurslid werd gekozen de heer P. A. Blaauw, musicus alhier. Op verzoek van den voorzitter belastte de heer J. A. Verkuijl zich met het nazien der rekening en verantwoording van den pen ningmeester, den heer P. Stadt. De rekening en verantwoording werd accoord bevonden, waarna de penningmeester, onder dankzeg ging voor zijn accuraat beheer, werd gede chargeerd. Naar de op 14 dezer te houden algemeene vergadering te Rotterdam werd afgevaardigd de voorziftter', de heer A. Ohlen, terwijl tot plaatsvervangend afgevaardigde werd geko zen de heer P. Stadt. Bij de rondvraag werd op geanimeerde wijze van gedachten gewisseld, hoe in de komende wintercampagne de propaganda voor den volkszang te voeren. Besloten werd in het komende wintersei zoen op krachtige wijze voor den Nationalen Volkszhng te ageeren. De voorzitter sloot onder dankzegging aan de aanwezigen voor hunne tegenwoor digheid, de vergadering. VROUWENKIESRECHT. Gisterenavond had een openbare bijeen komst plaats in de versierde Buitensociëteit alhier, van de afd. Alkmaar van de Vereeni ging voor Vrouwenkiesrecht. Nadat de presidente, mej. E. v. d. Hoe ven, de bijeenkomst om 8J4 uur met een woord van welkom had geopend gaf zij het woord aan den heer W. van Diesen, lid der Prov. Staten van Noord-Holland voor Am sterdam V, na eerst nog te hebben opgemerkt dat de opkomst alles behalve schitterend was. De spreker zeide, dat het oogenblik voor het vrouwenkiesrecht aangebroken buiten gewoon belangrijk is. Argumenten die nieuw zijn, heb ik niet, want alle argumenten zijn reeds zoo dikwijls herhaald, dat ik niet met nieuwe te voorschijn kon ko men of kan geven. De rechtsgrond van het algemeen kiesrecht sluit in zich het vrou wenkiesrecht. De vrouw moet gehoorzamen aan de wet, .maar dan heeft ze ook het recht om over die wet mede te beslissen. Een rechts tond is er dus om het vrouwenkiesrecht te lebben. Wij hebben zeer begaafde vrouwen, De vereeniging zal den naam dragen van „De Neutrale", vereeniging voor vrouwen kiesrecht, en, strikt onzijdig ten opzichte van politieke en godsdienstige stroomingen, wer ken voor het beginsel: „gelijk kiesrecht voor man en vrouw". De vereeniging zal democratisch bestuurt worden, de leiding zal berusten bij een cen traal bestuur. In de statuten is vastgelegd, dat zoowel mannen als vrouwen bestuursfuuc ties kunnen bekleeden, maar dat geen enkel bestuurslid, hetzij centraal of locaal, lid' van een politieke partij mag zijn. VERGOEDING VOOR INKWARTIERING. Men meldt ons: De Raad der gemeente Velsen heeft op voorstel van den wethouder De Boer de volgenden otie aangenomen, wel ke aan den minister van oorlog zal worden op gezonden De Raad der. gemeente Velsen, overwegen de, dat de levensstandaard in de gemeente Velsen buitengewoon hoog is en het niet mo gelijk is voor de toegekende vergoeding van Jo cent per dag .voor inkwarting van militai ren het vereischte voedsel te verschaffing ver zoekt den imnister van Oorlog eerbiedig, doch dringend het bovengenoemd bedrag van 80 cent te verhoogen en op te voeren tot min stens 1 HARDDRAVERIJVEREENIGING „WEST-FRIESLAND". De Harddraverij-Vereeniging „West-Fries land hield Vrijdag hare algemeene jaarverga dering bij denv heer H. Raven te Schagen. Na de gewone welkomstgroet van den Te Biesland bij Maastricht is bij een landbouwer nekkramp geconstateerd. De man is reeds overleden. Tot Conservator van het Teyler-museum te Haarlem is benoemd dr. W. J. de Haas, leeraar aan de H. B. S. te .Deventer, in de plaats van prof. jhr. dr. Elias. Een onbekende gever heeft voor het R. K. militair-tehuis te Górinchem 2000 ge schonken' voor een grootere inrichting. Door een defect aan de gummislang van een gascomform heeft gisteren een onbedui dende ontploffing plaats gehad, die een begin van brand veroorzaakte, die dadelijk ge- bluscht werd in een perceel aan de korte Fan- nekoekstraat te Rotterdam. Bij nader onder zoek vondm en den bewoner en diens vrouw- bewusteloos. De hulp der reddingsbrigade kwam echter te laat voor den bewoner, daar hij reeds was overleden. STAQSNIfc-UWS. LANGEBAAN-DRAV EKIJEN. De bekende dravers met enkele nieuwelin gen zijn ingeschreven voor de iangebaan-cLra- venjen, welke de Kennemer Sportclub den tweeden Pinksterdag op haar gezellige baan aan de Nieuwpoortsiaan houdt. Een bijzon dere attractie vormt Allicht de- eerste course, een oraverrj onuer den man. Een mooie in schrijving is er voor de tweede draverij, ter wijl ooit de beide andere courses zeer bevre- uigenu oezocht zullen zijn, als alie paaiden „ia ueii start verschijnen. Alle reden dus om bij goed weer groote belangstelling te ver wachten. KLEINE OORZAKEN De wagen met kaas, die de fcmge week op eigen initiatief zijn vrachtje loste en dat op zoo n .onhandige manier deed dat alle kaas, wagen incluis in de gracht kwamen te liggen, uuct den kaasdragers meer onaangenaainhe: den berokkend, dan wellicht de lezers na ken nisneming van het bericht in onze courant van Vrijdag 2 Juni vermoed zullen hebben, want, wel werden alle kazen, op één na, op- geviscnt, maar 't bergloon en de schade aan de kaas toegebracht beloopen toch nog de niet onbelangrijke som van 87, die geza menlijk door het gilde der kaasdragers ver goed moet worden. Voor deze menschen een leelijke schadepost 1 AFDEELliNG ALKMAAR VAN DE NATIONALE VEREENIGING VOOR DEN VOLKSZANG. Bij de laatst gehouden ledenvergadering in de bovenzaal van café „Central" door de afd. Alkmaar van genoemde vereeniging wa ren aanwezig het 'bestuur en éen lid. De voorzitter, de heer A. Ohlen, opende de vergadering en heette allen welkom, het tevens betreurende, dat. de vergadering zoo slecht bezocht was. De voorzitter deelde mede, dat'de heer G. Pieters, secretaris, zijn functie had neerge legd en de heer J. A. Hoekmeijer bereid was gevonden de functie van secretaris op zich te nemen. advocaten, doctoren, schrijfsters, maar nog geen kiesters. Het doel is dusom dus ook vrouw te doen kiezen voor staats- en gemeen tebelangen. Prof. Opperheim heeft gezegd van de kiesbevoegdheia .gaat een opvoedende kracht uit. En van wie gaat er nu een nog meer opvoedender kracht uit dan van de vrduw? De vereeniging voor het vrou wenkiesrecht teft meer dan 20.000 leden, die hun belang overal in alle kleine en roote plaatsen op den voorgrond stelt. De eisen voor kiesrecht is dus niet dwaas. Wel zegt men: de vrouw is nog niet poli tiek genoeg ontwikkeld, heel goed zegt dan zoo ontwikkeld? Of gaan er geen propa gandisten het land door om de minder ontwik keiden voor te lichten? En op die vergaderin- n waar die propagandisten spreken komen ook vrouwen, en strijkt de man er wat van op, de vrouw neemt er ook wat van mede. Velen zullen zéggen, wanneer de vrouwen aan de politiek gaan doen zal het huisgezin er onder lijden, en zal menig huwelijk op echtscheiding uitloopen. En dat is toch niet zoo, waarom zou de vrouw zich niet op politiek gebied mo gen wagen, terwijl de man heit wel doet en er toch geen echtscheiding of huiselijke onaange naamheden uit voortvloeien? 't Belang van den Staat eischt dat de vrouw het kiesrecht krijgt. Mevrouw Haver heeft eens gevraagd: Waarom moet de vrouw in een constitutioneel land 't kiesrecht hebben? Het antwoord luid de, omdat het rechtvaardig en verstandig is, want door buitensluiten legt men haar het zwijgen op, en dat is schade voor het geheel. bpi. vervolgde: dan komt er nog bij, dat er vele zaken zijn, die de vrouw beter beoor- deelen kan dan de man, b.v. prostitutie en drankmisbruik. En juist daarin kan de vrouw zooveel doen, ja meer dan de man. Art. 80 van de grondwet beeft de moge lijkheid geopend voor het vrouwenkiesrecht, want de vrouwen hebben geen minder belang bij de doorvoerihg van algemeen kiesrecht dan de tot nu toe uitgesloten mannen. Het uitsluiten van een deel van ons volk kan niet, mag niet, en zal ook niet kunnen, en daarom aldus spr., maak propaganda om uw doel te bereiken. Het is geen eisch van enkele fana.- tisten, geen eisch van enkelen die gelijk wil len hebben, maar een eisch die gaat van Dol- lard tot Schelde. Spr. zeide: wij weten allen wat de memo rie van toelichting inhoudt, wij komen er dus niet op terug, alleen dit: het ministerie heeft blijkbaar het' kiesrecht nog niet aange durfd, hij was te bang dat tal van partijen zich nog meer zouden splitsen; principieel is men er niet tegen, men heeft het echter tij delijk uitgesteld, want men wilde niet alle vrouwen dat kiesrecht geven. Spr. schetste den politieken toestand van Europa en gaf tevens 's lands toestand in 't licht, en wat dat te danken heeft aan de vrouwen. Het steun comité b.v. waaraan de vrouw haar beste krachten gaf en geeft. Dan vroeg spr.: ver dient de vrouw dan niet ten volle de burger rechten? 'Laat ons dus hopen dat wanneer het vrou- CODRA

Alkmaarsche Courant | 1916 | | pagina 1