DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Landweer, Landstorm en Militie. Na lange.Jaren No. 188 Honderd en adittiemde jaargang. 1916 WOENSDAG U JUNI. ÏEÜILLKTG». KDIKLAND. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 1,i franco door het geheele Rijk 1,25. Afzonderlijke nummers 3 Cents. Telefoonnummer 3. Prijs der gewone Advertentiën Per regel f0,10. Bij groote contracten rabat. Qroote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. ALKMAAR, 14 Juni. De Times ziet in het Russische offensief het „meest schitterende voorbeeld van den nieu wen geest van onderlinge samenwerking." Rusland, zoo betoogt het Engelsche blad, is op het juiste oogenblik tot den aanval over gegaan, de Oostenrijkers hadden immers hun beste troepen en him zwaar geschut tegen de Italianen opgesteld. En inderdaad valt met het krachtig optreden der Russen een ver slapping van het Oostenrijksche offensief sa men. Het zou echter niet zoo heel wonder lijk zijn, wanneer de Russen de samenwer king lichtelijk eenzijdig vonden en zich af vroegen, wat, terwijl zij belangrijke vorde ringen maken aan Styr, Djnester en Proeth, dt Engelschen au wel deden, om te maken, dat de legers der verbondenen niet als ver schillende legers, maar als één legermacht vechten. Wel is waar zijn de Engelschen! bij Yperen tot plaatselijke aanvallen overge gaan en heroverden zij daar hun oude stel ling ten zuid-oosten van Zillebeke, over een front van 1500 el, maar dit blijft slechts „klein werk". Toch is thans voor de entente het oogenblik buitengewoon gunstig, om ge lijktijdig op alle fronten tot den aanval over te gaan. Maar tot dusverre wordt het offen sief alleen aan de Russen overgelaten, die er intusschen voor hebben gezorgd, dat de Oos tenrijkers heel wat van hun prestige en van hun militaire macht hebben' ingeboet De eenige troost, dien zij hun tegenstanders hebben gelaten, is, dat deze niet ingesloten werden. Het Russische legerbericht erkent, dat op vele punten de Oostenrijksch-Hon- gaarsche en de Oostenrijksch-Ehiitsche troe pen er in geslaagd zijn zich terug te trekken buiten, het bereik der Russische legers. Dit kan een feit van beteekenis worden, omdat de verdedigers dodr tijdwinst in gunstiger omstandigheden kunnen komen en wellicht in staat zijn in goede ojinemings-stellingen en met behulp van reserves de offensieve kracht te breken van het leger, waarvan bui tengewoon veel gevergd is. Wanneer men bedenkt, dat de Russen 115.000 tegenstanders en de Oostenrijkers 2000 gevangen genomen hebben, dan begrijpt men ook, hoezeer de Oostenrijksche Legermacht verzwakt is en dus ook in welke mate zij versterkt moet wor den, om krachtig te kunnen optreden. Toch schijnt het Russische offensief over het ge heel eenigermate te verslappen, doch dit kan natuurlijk van voorbijgaandea aard zijn. De bezetting van Czernowitz door de Russische troepen valt elk oogenblik te wachten. Reeds 1 naar het Engelsch, door L. O. MOBERLY. 30) „Kan ik u ergens naar toe brengen?" was de volgende vraag van den dokter. „U ziet er zoo moe uit, misschien heeft u een hqel eind geloopen en kent u den weg niet goed in Londen. Waar wou u naar toe gaan? Zeg of ik u helpen kan?" „ik kende Londen in 't geheel niet", zéi ze huiverend, „ik heb geen lust er verder kemiis mee te maken. Het is een afschuwelijke stad, afschuwelijker dan ik ooit had gedacht. Ik was van plan naai- huis te gaan, maar ik heb geen geld meer over, geen halven cent, en ik ben bangik weet niet wat ik doen moet.' Brampton zag haar onderzoekend aan; een deel van een seconde kwam er twijfel op in zijn hoofd. Misschien was ze toch niet aan- ders dan een bedelaarster misschien was dit het oude kunstje om geld te krijgen, door te doen of men geen treinkaartje meer betalen kon naar een veraf gelegen spoorwegstation. Misschien had hij zich vergist in de meening, dat de oogen van het meisje onschuldig wa ren en onwetend. Maar hij zette dien twij fel dadelijk van zich af, hij schaamde zich, dat het zelfs maar even bij hem was opgeko men. Het meisje, geleund tegen het hek, was klaarblijkelijk geen bedelares; de vrees _in haar stem was echt en niemand kon die uitermate groote ^uitputting hebben voorge wend, een uitputting, die dreigde haar on den grond te doen zinken. Wat haar ook mankeerde, en hij was van plan uit te vinden wat het was, zij misleidde hem zieker niet en nu wordt er verwoed om gestreden, en al hebben de Oostenrijkers het bruggehoofd nog weten te behouden, het staat te voorzien dat zij het en daarmede Boekowina moeten prijs geven. Moest hetzelfde lot Lem- berg ten deel vallen, dan kan men de verou derde beeldspraak van de Russische stoom wals weer bezigen, die opnieuw aan het rol len is geraakt maar nu in dé voor de Rus*- sen goede richting De Duitsehers zijn weer een klein eindje gevorderd op den westelijken Maasoever. Oostenrijksche vliegers hebben bommen op Venetië geworpen en „lichte materieele schade" veroorzaakt, Italiaansche vliegers lieten bommen vallen op Triest en Italiaan sche torpedobooten hebben de haven van Pa renzo (Istrisch schiereiland) beschoten. Griekenland besloot, naar Havas meldt onder depressie der geallieerden, tot alge mene demobilisatie over te gaan. KORTE BERICHTEN. Gisteren had onder groote belangstel ling in de St. Paul&kerk te Londen een her denkingsdienst voor Lord Kitchener plaats. De Russiche commandant, wiens troe pen over de Roemeensche grens trokken, heeft verklaard dat hij daartegen maatregelen heeft genomen. De Russen bezetten Zadagora, Snyatin en Horodenka. In Wolhynii rukten zij tot on geveer 20 K. M. ten W. van Loetsk op. Volgens het Fransche legerberickt dron gen de Duitsehers in eenige loopgraven op de hellingen ten O. van de heuvelgroep 321 bij Verdun. De Bulgaarsch-Roemeensche grens is gestoten. In Frankrijk is men het nu eindelijk eens geworden over den zomertijd, hij zal van nacht ingevoerd worden. Ook Portugal zal nu den zomertijd in voeren. Den 17en dezer 's-avonds om'elf uur zullen er de klokkeneen uur vooruit gezet worden., De Fransche Kamer houdt 16 Juni een geheime zitting, waarin de regeering verkla ringen zal afleggen nopens de verdediging van Ver dun en de oorzaken der tegenslagen bij de eerste aanvallen der .Duitsehers. Het Italiaansche kabinet heeft den ko ning zijn ontslag aangeboden. De koning houdt zich een beslissing voor, totdat hij den toestand heeft onderzocht. De Kamer gaat tot na de oplossing van de crisis uiteen. De Fransche ministers, die met generaal Joffre in Londen zijn geweest voor den oor logsraad, zijn alweer teruggekeerd. Er moet algeheele overeenstemming gedurende de be sprekingen geheerscht hebben. De economische conferentie der entente komt vandaag te Parijs bijeen. Versterking trachtte niet te bedelen. De motregen was veranderd in een Üevigen regenbui, het water vloog tegen het hoofd en de schouders van het jonge meisje aan, haar hoed, werd een ,weeke vochtige massa, haar rokken hingen slap langs haar beenen, het water droop er uit en vormde plasjes op de steenen. ?,U moet liever met mij naar huis gaan", zei hij vriendelijk, terwijl hij zijn hand weef op haar schouder legde, „u kan hier niet blij ven staan in dien aanhoudenden regen, en als u in Londen niemand heeft om naar toe te gaan, moeten wij er wat op bedenken en zien wat u doen kunt. Wij kunnen in dien regen niet buiten blijven staan om de zaak te be spreken. Mijn huishoudster zal uw kleeren drogen, ga met mij mee naar huis." Het meisje kromp inéén door zijn aanra king met een vernieuwden blik van angst, maar Brampton sprak voort met zijn kalme, geruststellende stem. „Wees niet bang", zei hij, „mijn huis is hier dichtbijik ben dokter, zooals ik u reedb zei, ik ben verbonden aan het St. Jude^ zie kenhuis." Hij wees naar het groote grijze gebouw achter zich, „en er is geen redén om bang voor mij te zijn. Ik wensch alleen u te helpen en ik zal mijn best doen er wat op te vinden, maar u moet hier niet in dien stort regen blijven staan, hier kan ik niet met u praten." Of de toon van gezag in zijn stem, óf de vertrouwbaarheid- van zijn gezicht, overwon haar vrees, want zonder langer te aarzelen volgde zij hem naar zijn huis en naar zijn kamer, en de warmte en gezelligheid van het vertrek bracht een glans van iets dat aan ge noegen deed denken in haar verschri oogen. Voordat hij verder met haar praatte, riep hij zijn huishoudster, juffrouw Jackson, en gaf de vreemdelinge aan haar zorgen over en die goede ziel uitte vela uitroepen van van 4e blokkade en maatregelen tegen Duit- sche concurrentie zullen ter sprake kómen. Qriekenland is tot algeheele demobilisa tie overgegaan. Slechts 40.000 man het le ger op vredessterkte zullen onder de wape nen blijven. Het Skandtnavische vredescongres is op den Tweeden Pinksterdag te Stocckholm ge opend. Vrédesvereenigingen der drie Noord- sche landen, de Vereenigde Staten, Nederland Zwitserland en Polen ziin er vertegenwoor digd. Wegens het nijpende gebrek aan arbeids krachten voor den landbouw, zullen de Deut sche Staatsspoorwegen van de daarbij werk zaam zijnde 5200 krijgsgevangenen er 1700 tijdelijk afstaan ten behoeve van den aan staanden oogst. Vischworst wordt thans in Duitschland verkocht voor 2 Mark het pond. Zij is echter zoo weinig smakelijk, dat de honden er zelfs niet aanwillen, zegt de N. R. CL GEEN GOEDEREN MEER UIT NEDERLAND. Naar men aan de Haagsche N. Crt. meldt, is door de Duitsche regeering het besluit ge nomen, dat de Belgische gemeenten geen goederen meer mogen koopen in Nederland. De gemeentebesturen moeten zich in het vervolg met de aanvragen tot aankoop wen den tot den verplegings-officier (4de armee) voor dé burgerlijke bevolking, welke deze aanvragen doorzendt naar Berlijn, waar een beslissing wordt genomen. De commissie- F les kens, die de aaakoopen in Nederland voor de Belgische gemeenten regelt, zou gisr termiddag naar aanleiding van deze beslis sing vergaderen. WEER TWAALF WAGONS VEE UITGEVOERD. Op het emplacement van het spoorwegsta tion S. S. te Zevenaar hebben de vorige week naar de Arah. Crt. meldt, tien wagons met rundvee gestaan, bestemd, naar Duitschland. Reeds Zondag 1.1. kwam een twaalftal wa gons aan, waarvan er twee door mochten, terwijl de overige tien achterbleven. Blijkens dén naam op de afsluithekken waren de die ren afgezonden door de firma Zilversmit en Pinto. Er moet- ieis met de consenten niet in den haak geweest zijn, want eerst Zaterdag zijn de dieren, welke door een paar knechten van de firma Zilversmit tijdig van voeder en drinken werden voorzien, naar Duitschland uitgevoerd. Het was, zoo vernam het blad, géén dragend vee, ten minste „kennelijk'' dragend, doch melkvee. VERHOOGING SIGARENPRIjZEN. De Zuidelijke Bond van Sigarenfabrikan ten heeft besloten met ingang van heden dé prijzen der sigaren wederom te verhoogen en te brengen van 2% op 3 cent en van 3 cent op 3y2 cent DE HONGER STAAT VOOR DE DEUR Om te spreken over oorlogsbrood, dat ze onsmakelijk vinden en dat voor velen onver teerbaar blijkt, over oude aardappelen, die medelijden en verzweeg haar verbazing, die zeker door haar heer zou worden afgekeurd Zij trok het meisje gauw haar natte kleeren uit, gaf haar droge kleeren van zichzelf, die ten minste warm en droog waren, al pasten zij haar niet. Warme thee en toast bij het keukenvuur volgde en met de thee en toast dischte juffrouw Jackson menig verhaal op van de goedheid en vriendelijkheid van haar mijnheer. En toen het jonge meisje terug kwam in de kamer, van den doktei was ér een klein kleurtje op haar wit gezicht en een minder opgejaagde en verschrikte uitdruk king in haar oogen. „Zoo is het beter", zei hij vriendelijk, ter wijl hij een grooten armstoel voor haar bij- schoof; „nu u zich minder nat en ellendig voelt, moet u mij eens vertellein, wat er ge beurd! is, waarom u in dit gedeelte van Lon den is gekomen en dan zullen wij eens wat wij er aan doen kunnen. Ik weet uw naam niet eens of waarom u naar de stad is geko men." Hij was benieuwd! of zij een poging zou deen om haar naam te verzwijgen, maar zi; antwoordde zondér schroom: „Ik heet Hetty Marshall; het kan mij niet schelen u te vertellen, waarom ik naar Lon den gegaan ben. Ik had het aan niemand wil len. zeggen, maar u ziet er zoo goedhartig uit, u zult mij zeker wel begrijpen." „Misschien wel", was het vriendelijke ant woord, „vertel mij alles wat u wilt, het zal veilig bij mij zijn. Christoffel Brampton was gewend, vertrouwelijke mededéelingen té -ont vangen die om hulp bij hem kwamen, zei den, dat de dokter nèn altijd begreep en zijn rijke verbeelding stelde hem bijzonder vlug in staat de gedachten van anderen te volgen en zich op een standpunt te plaatsen, geheel verschillend van het zijne. „Wilt u mij eerst 'zeggen waarom u alleen duur zijn en slecht; over capucijners, die al lengs van 15 cent per kop zijn gestegen tot 35 cent; groene erwten, die nu 37V2 cent per liter zijn (vroeger 15 cent) en over al die an- uere veel te hooge prijzen van grutterswaren en verdere dagelijksche behoeften, waren gis termiddag in „Amsteis Werkman", Nieuwe ^eliestraat te Amsterdam, een duizend vrou wen saamgekomen, meldt het Hbld. „Tot' hiertoe en niet verder", stond in het strooibiljet, „dit moet uit duizenden vrou wenmonden de regeefing in het gelaat wor den geslingerd. De mannen zijn over het al gemeen, de goede niet te na gesproken, te amlendig om op te treden; dan moeten de vrouwen het zelf doen." Als spreekster trad op mevr. Zelm-van den Berg. Spr. zeide o. m., dat waar protes teeren niet hielp, wij ons moeten verzetten met de daad. „Wij zijn hier bijeengekomen", vertelt de voorzitster, „om spontaan te demonstreeren tegen de duurte, zpoals dat. ook Vrijdag is geschied. Toen er aardappelennood kwam, toen hebben wij geprotesteerd. Wij zijn met onze klachten naar den burgemeester gegaan. Wij hebben daar vijf kwartier gewacht. ,De burgervader was het met ons eens, dat de toestand niet rooskleurig was. Wij hebben verteld dat de aangevoerde aardappelen niet te eten waren en de burgervader betuigde zijn spijt, dat de toestand zóó was." De heer Kits, bestuurder van het Plaatse lijk Arbeidssecretariaat, wees op het onhoud bare van dén tegenwoordigen toestand. Ver schillende stemmen gingen uit de vergadé- ring op, waarop spr. verzocht tot kalm hou den, en geen opstootjes te maken. Want, ver volgde spr., dan krijgen wij nog den naam van „schorem". Medegedeeld werd, dat de vrouwen zich in optocht naar de aardappelenmarkt zouden begeven, „teneinde de uitbuiters daar te la ten zien aat men bezig is zich te mobilisee- ren". Door een aantal straten van dé Jordaan trok de stoet, die zich onderweg verdrievou digde, naar de aardappelmarkt en toen op verlangen van honderden vrouwen, naar het stadhuis, om daar bij burgemeester Tellegen te protesteeren. Op de binnenplaats van het stadhuis werd een rondgang gemaakt. -Voorop liepen eenige vrouwen, die up lange palen borden droe gen met de opwekking om te blijven, protes teeren. Boven de borden waren eenige plak ken bruin brood en een bos raapstelen vast gemaakt in burgemeesterskamer komend, werd de deputatie van vier vrouwen en twee mannen door den burgemeester en wethouder Wibaut ontvangen. De heer Spanjer voerde het eerst het woord, zegt o. m. dat de gemeente ge zorgd heeft dat er aardappelen kwamen, maar dat die zoo slecht zijn, dat zij oneet baar zijn. Spr. legt een door den burgemees ter geteekende kaart van een der vrouwen neer, waaruit blijkt, dat haar 1 is verstrekt omdat haar man gemobiliseerd is. Spr. zeide, dat U.3U voor het levensonderhoud blijven voor die vrouw en haar kipderen. Mevr. Zelm neemt hierop het woord; zegt o. m., dat de vrouwen klagen, dat zij niet ai- De Burgemeester van Alkmaar brengt ter kennis van beiangheb» benden, dat de nitkeerlng der ver goedingen, loopende over het tijd vak van 6 Jnnl tot en met 15 Juni, zal plaats hebben ten Stadhuize ep Yrfjdag 10 Jnnl a.s., veor zoo- veel de LIIDWOIB en den LANDSTORM betreft van 10—11 en voor zooveel de MELITLB1 aan* gaat van 11IS uur. Alkmaar, 14 Juni 1916. De Burgemeester voornoemd, JAN DE WIT Dz., Io. Burg. is in Londen en nog wel in dit gedeelte van de stad Het is niet heel verstandig van een jong meisje alleen in een wijk als deze rond ie loopen. Er zijn vrij wat ongewenschte personen in enkele van onze straten en plei nen." „Dat weet ik wel", Hetty huiverde en tril de. „O, ik ben zoo verschrikt, zoo vreesdij k verschrikt en s nachts zij zwéeg en Brampton keek haar ontsteld aan, ofschoon zijn stem kalm bleef. „U hebt den nacht toch niet dwalende 'door Londen doorgebracht?" vroeg hij, „waarom ging u niet ergens in, waarom zocht u geen schuilplaats?" „ik wist niet waar ik naar toe moest gaan; een gedeelte van den nacht heb ik rondge dwaald, een poos heb ik op een bank bij dé rivier gezeten ik geloof dat het op de Embankment was. Maar daar was het vreese lijk", zij huiverde, „en de menschen waren zoo akelig, ik geloof, dat ik altijd van hen zal droomen. Ik wist niet, dat er zulke men schen op de wereld waren", zij legde haar hand op haar oogen, alsof ze iets vreeselijks, dat haar vervolgde, wilde verbergen. „Brengt nooit meer een nacht op d'ie ma nier door, blijf nooit, op straat ronddwalen, of op de Embankment zitten", sprak Bramp ton op bijna strengen toon, „als u niet weet. waar u logeereu moet, vraag dan aan een po- litie-agent wat u doen moet, hij zal u raac! geven als u geen kennissen' hebt, waar u lo- geeren kunt, of, als u dicht bij een spoorweg station is, ga dan naar een der beambten en vraag of hij u in verbinding wil stellen met de Travellers Aid Society en- ga nooit naar het een of ander logement, dat u bij toeval opmerkt en niet kent. En doe nooit meer wat u nu gedaan heeft, ronddwalen of in Londen trachten op u zelf te passen." „Be zal het nooit meer dóen", riep zij uit HUTDIBVET. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene ken nis, dat zij bij hun besluit van heden, onder een voorwaarde, vergunning hebben ver leend aan J. SPAAN, sigarenfabrikant te SL Pancras, tot het oprichten van een SIGA RENFABRIEK, waarin DROGERIJ van Si garen, in het perceer BIERKADE, Wijk C, No. 9. Alkmaar, den 14 Juni 1916. Burgemeester en Wethouders voornoemd, JAN DE WIT Dz., Voorzitter, 1°. Burgemeester. DONATH, Secretaris. leen alles duur moeten betalen, maar ook nog bedrogen worden door den winkelier. Koopt men aardappelen b.v., dan is men ver plicht er groenten bij te koopen. De burgemeester vroeg waar dat heeft plaats gehad. Mevr. Zelm noemt het adres. De derde vrouwelijke spreekster beklaagde zich er over dat er geen reuzel te verkrijgen is. De slagers weigeren eenvoudig, minder vet te verkoopen dan men kan besteeden. Spr. vraagt om dien onhoudbaren toestand te doen veranderen. De laatste spreekster heeft haar kindje van drie maanden bij zich en snikkend vertelt zij dat zij van de 1 mobilisatietoelage maar 30 cent voor zich kan overhouden. De heer Wibaut neemt hierop het woord en zegt o. m„ dat klachten over levensmid delen van, allerlei aard gericht moeten wor den tot het secretariaat voor de levensmidde lenvoorziening. De zesde spreekster wijst op de buitenspo rig hooge prijzen der groenten. Spr. wijst er op, dat als de toestand zóó blijft, voor de ge volgen niet ingestaan kan worden. De heer Wibaut zeide, dat de regeering zal ingrijpen, de zaak is in behandeling. De burgemeester Tellegen noemde- wat de heer Spanjer tot hem had gezegd een krasse met een overtuiging,- die duidelijk bewi dat haar ondervinding haar een les geleer* had. ,;Ik ben van huis gégaan, omdat"', zij aarzelde en keek beschaamd, „ornaat ik wat anders verlangde. Altijd hetzelfde leven, al tijd hetzelfde doen, verveelde mij zoo. Ik had een gevoel of ik het niet meer kon uithouden. En daarom ben ik weggeloopen. Ik dacht, dat ik. hier misschien werk zou vinden en een nieuw leven zou kunnen beginnen." „Beteekent dat, dat u geen gelukkig tehuis hebt? Of dat u niet tracht u zelf gelukkig te maken; dat zijn twee heel verschillende din gen." „Gelukkig?" Haar oogen fonkelden. „Mijn moeder haat mij, zij heeft mij altijd gehaat; ik ben nooit echt gelukkig geweest thuis. Ik heb een vriend, die veel van mij houdt, maar zijn vadér haat njij ook; daarom is alles heel moeilijk. De eenige waar het mij. om spijt is juffrouw Dane. He Dane verdriet heb ge* pen", eindigde zij met een plotselinge veran dering van stem. „Juffrouw Dane?" Brampton dacht na, welk een soort vrouw het wezen kon, wier invloed" bij machte was zachtheid te brengen in de stem van het jonge meisje, een berouw- vollen gloed te roepen in haar oogen, die een oogenblik te voren zoo woest geflikkerd had dén. „Ik heb nooit iemand gekend als juffrouw Dane", ging de zachte, bijna done .stem voort, „zij is heel anders dan iemand, aie ik ooit te voren ontmoet heb. Zij is bij ons in huis gekomen om mij les te geven en ik ben telkens en telkens ellendig tegen haar ge weest. Ik heb niet goed gewerkt en ik heb haar een massa last veroorzaakt. Maar toch houd ik veel van haar. Zij dóet mij voelen, dat het mogelijk zou kunnen wezen, goed te zijn en dat er goedheid in de wereld is. Zij et spijt mij als" ik juffrouw daan door weg te loo- COUR

Alkmaarsche Courant | 1916 | | pagina 1