DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. DE OORLOG. Uittering VcrgoeÉp, Landweer, Landstorm en Militie. rscnooi en m No. m 1916 DONDERDAG 15JUNL TOELATIS G Honderd en achttiende jaargang. m.nii,.o«aBfg[.riig p8I 3 11._ ft. p. ppst f 1.25. Jdrataffleprijs W «t p. «el. groote IbHbb «aar plaatsruimte. Meren It. B.Boek- err Esiidelsdrakkeril i.h. BERffls. COSTER ZOO», ïocidant C 9. Tal sint. 1 Y ARIA. NEDERLAND. ALKMAAR, 15 Juni. Een Engelsch blad vergelijkt het Duitsch- Oostenrijksche offensief van veldmaarschalk von Mackensen in 1915 met het Russische of fensief van generaal Broesilof en komt tot de slotsom, dat de Russen van 511 Juni 107649 man gevangen namen en 124 kanon nen buitmaakten eü dat de Duitscbers en Oostenrijkers van 414 Mei 103.500 gevan genen en 69 kanonnen kregen. Op het oogenblik wordt de Russische buit opgege ven als bestaande in 130 kandnnen, terwijl er 1720 officieren en omgeVeer 120.000 solda ten gevangen genomen zijn. Dit bewijst de hevigheid van het Russische offensief. Giste ren wezen we er echter op, dlat dit offensief eenigermate aan het verslappen was. Ook vandaag hebben wij dien indruk. De Russen erkennen in hun laatste legerbericht, dat langs den weg naar Wladunir Wolhynsk (dat is dus ten Westen van Loetsk) de Oos tenrijkers verwoeden tegenstand bieden. Dit is hierom opmerkelijk, omdat daar gisteren rust heerschte in de gevechten, d. w. z. ex daar weinig contact bestond tusschen de we- derzijdsche strijdmachten. Blijkbaar hebben de Oostenrijkers hier meer macht gekregen. En ook ten noorden van 'Boeczacz blijven, volgens het Russisch legerbericht, de Oosten rijkers krachtige tegenaanvallen uitvoeren. Zelfs de bruggenhoofdstelling van Czemo- witz hebben de Russen nog niet in hun bezit, daar worden nog hevige gevechten geleverd in de buitenwijken. Dit alles wijst op een verslapping van het Russische offensief, maar ook nu voegen wij, evenals gisteren, er aan toe, dat dit van voorbijgaanden aard kan zijn, dat de Russische legers even op adem moeten komen en straks hun opmarsch weer zullen vervolgen. Eigenaardig is het, dat de Duitschers mel ding maken van een Russischen aanval ten noorden van Baranowitsj, waar verleden jaar omstreeks half September zoo verwoed werd gestreden en waar de Duitsche en Üos- tenrijksche troepen, thans tot zevenmaal toe een Russischen aanval moesten afweren, ter- J wijl het Russische legerbericht enkel gewaagt van schermutselingen en overigens melding maakt van een afgeslagen Duitschen aanval ten zuiden van Smorgon, waarover het Duit sche legerbericht geheel zwijgt. Het schijnt, dat de Turken aan het Irak- en het Kaukasisch front wat meer in actie komen Verder is er geen nieuws. De Duitschers hebben op den oostelijken Maasoever bij Ver dun weer eenige vorderingen gemaakt, maar overigens hebben ex enkel slechts artillerie gevechten en mijnacties op het westelijk front plaats gehad. DE ECONOMISCHE CONFERENTIE. De'economische conferentie der geallieer den is heden geopend. Minister-president Briand begroette de gedelegeerden. „Het is niet voldoende te overwinnen," zoo zeide hij, „wij moeten ook na de overwinning door economische eenheid de intensieve ontwikke ling van de materieele hulpbronnen der ge allieerde landen, de uitwisseling hunner pro ducten en de verdeeling over de wereldmark ten waarborgen. De oorlog heeftdoorslaand aangetoond aan welke economische slavernij men ons wilde onderwerpen. Het kwaad was reeds zeer ver gevorderd, de vijanden waren reeds op het punt te slagen, de ontzaglijke opoffe ringen zuil enechter niet vergeefs gebracht zijn, wanneer wij de economische bevrijding van de wereld weten te verzekeren en gezon de handelspractijken herstellen door een vrije aaneensluiting aer bondgenooten. Wij zul len daarvoor vastberaden nieuwe wegen moeten inslaan en door eenheid en coördina tie van onze verschillende handelingen de productie en den handel der vijanden in het nart treffen. Wij moeten ook het economisch herstel der verschillende landen, die geleden hebben onder de bezetting der vijanden, bevorderen. Daarvoor zal de solidariteit der geallieerden buitengewone maatregelen tot schadevergoe ding van den overwonnen vijand, van verde diging en bescherming moeten eischen. Ten slotte zullen wij de inrichting van ons econo misch verbond moeten versterken tegen het gemeenschappelijk 'gevaar. Deze vergadering van beproefde deskundi gen op elk gebied is de krachtigste waarborg, dat de noodige beslissingen getroffen zullen worden." De heer Briand eindigde aldus: „Het is noodig, dat door de besprekingen, die thans beginnen, reeds een krachtige oorlogswind waait en dat de vaste wil om te overwinnen blijkt. De heldenmoed en het lijden onzer dappere soldaten, de rouw, die de dood alom heeft verspreid, de hoop, gewekt door zooveel grootsche opofferingen, zullen van bezielen den invloed' zijn op uwen arbeid, die ten doel heeft een betere toekomst voor te bereiden." KORTE BERICHTEN. De ltaliaansche socialistische Kamer- groep doet in een manifest een beroep op de nieuwe regeering om zich niet te verzetten te gen het streven naar vrede, dat zich bij alle volken in steeds sterker mate openbaart. De krijgsraad te Dublin heeft inzake kapitein Coltnurst beslist, dat hij op de jour nalisten, Skeffington, Dickson en Mc. Intyre, die hij op staanden voet had laten doodschie- ten, moord had gepleegd, maar dat hij tijdens den daad krankzinnig was. iDe opperbevel hebber heeft de uitspraak bekrachtigd. Kapi tein Colthurst wordt dus voorloopig in een krankzinnigengesticht opgesloten. Het voederen aan vee van aardappelen, die nog als menschelijk voedsel kunnen dienen is thans in Duitschland geheel verboden. Om de Leipziger jaarmarkt te bevorde ren, wordt aan de kooplieden, die met hunne waren de aanstaande herfstmarkt bezoeken mits de oorlog, dan nog niet geëindigd is, 50 pet. reductie op de reiskosten verleend. Hunne goederen zullen na afloop van de markt vrachtvrij naar hunne woonplaatsen terug gevoerd worden. Om het fokken van klein vee onder het spoorpersoneel te bevorderen, heeft de Pruisi sche minister van spoorwegen bepaald, dat oud hout en afval tot e enmaximum van 1 kub. M. kosteloos aan elke beambte kan wor den afgestaan voor het bouwen van hokken of stallen. Koning Nikolaas van Montenegro heeft den Tsaar een telegram gezonden, om hem geluk te wenschen met de overwinningen van zijn Russische broeders, „wrekers van zijn rampspoeden". „Ik strek" vervolgt hij „mijn door ouderdom en vermoeienis verzwak te armen uit naar den Tsaar-bevrijder en naar Rusland''. De algemeene staking in Noorwegen duurt voort. De regeering heeft Dinsdag ver klaard dat van dien dag af de staking als wettig zou worden beschouwd. Het landarbei derscongres is Dinsdag in geheime zitting samengekomen om over den toestand te be raadslagen. Meer dan 50 restaurants in Christtania moesten sluiten, daar zij hun zaken wegens het alcohol verbod der regeering, niet konden voortzetten. Het schenken van bier, dat wel K daar aan all'e journalist Jules He- eer Hedeman was Ne ter van geboorte, doch als Fransch- deman gesneuveld. De heer Hedeman was Ne an g, derlanae, man genaturaliseerd. Hij was redacteur van de Buitenlandsche politiek aan de Matin. DE TUBANTIA EN DE DUITSCHE REGEERING. De Nordd. Algem. Zeit. schrijft naar aan leiding van het olficiëel bezoek te Berlijn van overste Canters, in verband met de torpillee- rmg der lubantia o.m. Op een der door overste Canters aan den Duitsche marinestaf voorgelegde torpedo stukken was het nummer 2033 ingeslagen. Er werd uitgemaakt, .dat dit stuk een hef boom van het afsluitventiel van de Duitsche 45 cM. bronstorpedo 2033' was. De Duitsche torpedo 2033 werd den 6en Maart 1916 te 4 uur 43 'saam. (midden-Eu- ropeesche tijd) ongeveer vier zeemijlen ten noordoosten van het lichtschip Noord-Hin der door een Duitsche torpedo op een Engel- schen torpedojager met drie schoorsteenen afgeschoten, die met nog twee andere En- gelsche torpedojagers voer; hij miste echter het doel. Er was toen ook een onderzeeër in de buurt. De torpedo no. 2033 werd door geen Duitschen onderzeeër, noch door eènig an- der Duitsch oorlogsschip weder aan boord genomen. In den nacht van 15 op 16 Maart, waarin de „Tubantia" verging, bevond zich geen Duitsche onderzeeër nog eenig ander Duitsch oorlogsvaartuig binnen het bied van tien zeemijlen rondom de waar de „Tubantia" ten onder is gegaan. Dat torpedo's, die geen doel hebben getrof fen, niet zinken, kan volgens de verklaring der Duitsche marine-autoriteiten, ten gevolge van een weigering van het zinkapparaat voor komen. Bij het door de Duitsche autoriteiten inge stelde onderzoek werd, zooals ook het door hen betreurde verlies van het kostbare schip eischte, gebruik gemaakt van alle ten dienste staande middelen, en dat onderzoek leidde de Duitsche regeering tot de bsliste overtuiging, dlat geen Duitsch oorlogsvaartuig de „Tu bantia" in den den grond heeft geboord. De Duitsche regeering handhaaft dus de Nederlandscfie officieren van de „Tubantia" hebben onder eede verklaard dat zij ieis zien hebben waarvan zij niet zeker zijn; hebben zij een meineedige verklaring afg& legd; óf de verklaring van de Duitsche re- geering is onjuist. Nu is de kapitein-luitenant ter zee Canters naar Berlijn geweest en heeft daar geruimen tijd vertoefd. De Duitsche regeering is in de gelegenheid geweest dien officier te bewijzen,. I dat de torpedo 2033 niet door een Duitsch oorlogsschip op de „Tubantia" is afgescho ten. Mogen wij nu niet van de regeering vra gen, dat zij ons mededeelt of overste Canters die bewijzen gezien heeft? Heeft overste Canters de overtuiging gekregen, dat de laatst door ons genoemde mogelijkheid niet bestaat? Heeft de Duitsche regeering alles gedaan om den Nederlandschen zee-officier te bewijzen, dat inderdaad een drijvende tor pedo het ongeluk veroorzaakt heeft en dat dus de officieren van de „Tubantia" onwaar heid moeten hebben gesproken?" Er is meer, schrijft de N. Rott. Crt De Duitsche regeering wacht er zich wel voor, te erkennen, dat de Tubantia haren dood aan eene Duitsche torpedo dankt; slechts zegt zij, dat deze in den bewusten nacht niet door een Duitsch schip is afgeschoten, en acht het mo gelijk, dat de mailboot op een drijvende tor pedo liep. Maar geeft zoodoende de regee ring te Berlijn niet tevens toe, dat de Duit sche marine torpedo's gebruikt, die, door welke oorzaak dan ook, niet onschadelijk worden, wanneer zij hun doel gemist heb ben? Torpedo's dus, wier gebruik verboden is door artikel 1 van het achtste tractaat van 1907? Is het te veel, zoo men van iemand, die zelf betoogt, door een onrechtmatige daad u waarschijnlijk groote schade bero! kend te hebben, iets anders verwacht, dan het hooghartige bescheid, dat onze regeering de eer had uit Berlijn te ontvangen? DE LEVENSMIDDELEN-POLITIEK. De sociaal-democratische Kamerclub hield gisteren een vergadering, waarin o. a. de le vensmiddelen-politiek der regeering een on derwerp van bespreking zou uitmaken. INVOER VAN BLOEMBOLLEN IN DUITSCHLAND GEOORLOOFD. Blijkens criculaires door een Rotterdamsch expediteur aan verschietende bloeinbollenhanr delaars gezonden, is door hem een telegram ontvangen luidende: „Blumenzwiebeln heute freigegeben." Blijkbaar is de invoer, van bloembollen dus weer geoorloofd, schrijft de Tel. BINNENLAND. Engelsche zeege- plaats, reeds geopperde stelling dat de Tubantia te- arijvend orpei zégt hij voorts, hebben achter den kop voor gen een drijvende mijn is geloopen. De Duitsche torpedo's van het soort 2033, het zwaartepunt een drijfkamer, waarin door geringe ondichtheden bij langdurig» drijven water kan verzameld worden. De torpedo krijgt dan een meer hellend Vlak, en ook deze ligging kan bij een botsing het ontstekings mechanisme in werking brengen." Die geop perde stelling is echter in strijd met de onder eede voor den Raad van Scheepvaart afge legde verklaringen, van den commandant èn van de officieren der Tubantia. Die officie ren hebben de bellen-baan gezien en daarop volgde ontmiddellijk de ontploffing. Het Handelsblad zegt o.m.: „Een van tweeën is aan te nemen. Of die TWEEDE KAMER. Na een discussie óver de regeling van werk zaamheden en de behandeling van de inter pellatie van den heer Schaper betreffende de levensmiddelen voprziening werden eenige wetsontwerpen aangenomen, waarop de alge meene beraadslagingen aanvingen over de re-, geeringsontwerpen tot heffing van buitenge wone belastingen ter gedeeltelijke bestrijding van de kosten van den oorlogstoestand en het voorstel-Bos c. s. tot heffing van een buiten gewone belasting tot dekking van oorlogsuit gaven. De heer de Oeer (c. h., Schiedam) vond in beide wetsontwerpen een goede gedachte, door een tijdelijke heffing de lasten weg te nemen. In den overgang van vermogensaftapping tot een zware inkomstenbelasting zag spreker een groote pnincipieele verbetering. Voor de middelbare vermogens had in het Het ontwefp tot regeling van het U. L. O. en M. U L. O. werd zonder stemming aange nomen. De Kamer ging over tot trekking der nieu-1 we afdeelingen, waarna de beraadslagingen j werden verdaagd tot hedenochtend 11 uur. STATENVERKIEZINGEN IN GELDERLAND. De verkiezingen voor de Provinciale Sta ten dit jaar van zooveel gewicht omdat de uitslag voor geruimen tijd beslissend is voor partij-verhoudingen in de Eerste Kamer zijn begonnen. Zooals men weet, is de Eer ste Kamer thans in meerderheid rechtsch en is ook de meerderheid in verschillende Pro vinciale Staten rechtsch, zoodat bij een' ont binding der Eerste Kamer deze Staten ook weer rechtsche senatoren zouden afvaardi gen. Ln Zuid-Holland, Gelderland, Friesland, Overijsel en Zeeland wordt een omzetting van de Provinciale Staten beproefd. Gisteren hebben verkiezingen plaats ge had in Groningen en Drenthe, waar de Sta ten overwegend vrijzinnig zijn, en in Gelder land. In laatstgenoemde provincie was de verhouding 36 van rechts en 26 van links, na de stemming is de stand 33 tegen 18. Links Verloor één zetel, n.l. ZaltbommeL Heden hebben de verkiezingen plaats in Zuid-Holland, Friesland en Overijsel, mor gen in Zeeland. De R. K. Maasbode schrijft over den uit slag in Gelderland o. m. „Men moet nimmer te vroeg of te luid jui chen. Maar zonder te juichen mogen wij toch wei zeggen, dat de uitslag in Gelder land zeer bevredigend en zeer bemoedigend kan heeten. Gelderland heeft een krachtig en prachtig antwoord geleverd op den aanval van het linksche blok. Deze reden tot juichen is er reeds, dat de kans op omwerken van Gelderland voor de linkerzijde reeds verke ken is. Gelderland blijft rechtsch, zie daar het voorbeeld, dat de andere provinciën heden zullen verstaan" „Zalt-Bommel zorgde, dat eldexs desnoods een zetel verloren kon gaan. Want elke partij heeft rekening te houden met de kans van eenig verlies. Welnu, Zalt-Bommel won een zetel voor rechts en nivelleerde zoo bij voor baat het verlies van een zetel, dat wij in eenig district zouden kunnen lijden".... De verminderde animo der linksche kie zers, teekent zich bijna in alle districten van Gelderland af, tegen de goede cijfers van rechts." Ten einde hedenavond geen aanleiding te geven tot opwinding of samenscholing, hebben de dagbladen te Rotterdam besloten, aan den uitslag der Staten-verkiezingen niet vóór morgenochtend bekendheid te geven. De gebruikelijke publicaties aan de bu reaux blijven dus ditmaal ook geheel achter wege. ontwerp-Bos een veel langere betalingstermijn moeten zijn gesteld. Spreker zou dien termijn voor de minder kapitaalkrachtigen op 6 boek jaren willen zien gesteld. De groote technische fout van het regeeringsontwerp is z. i. dat het alleen rekening houdt met den toestand van het inkoopen of vermogen in de eerste drie ja ren. Spreker zou wenschen, dat naar het reële in komen werd betaald1 in plaats dat de fictie werd geschapen, dat de inkomsten over drie jaar elk jaar gelijk blijven. Deze fout heeft er ook toe geleid], de bedrijfsinkomsten te laag aan te slaan. Spreker wees er op, dat de aftapping zoo op verkapte wijze weer wordt ingevoerd en toon de dit ten aanzien van de oorlogswinsten aan. De fout is z. i. het gemakkelijkst in het voor stel der regeering te herstellen. Spreker zou afwachten, wat de regeering hieromtrent zal zeggen. Regeling van werkzaamheden. Op voorstel van den heer Schaper (S. D. A. P. Appingedam) werd zonder stemming be sloten diens interpellatie betreffende de levens middelen-politiek morgen om 11 uur aan de orde te stellen. Hierna werd de beraadslaging over de belastingontweipen voortgezet. De heer De Meester (u.l.* den Helder de voorkeur aan het regelingsvoorstel boven dat van den heer Bos c.s. De heer Kooien (r. k., Grave) kon zich niet vereemiging met de extra-heffing van vermo gens boven 50.000 gulden, welke heffing slechts een deel van het volk drukt, en had be zwaar tegen de waardebepaling van onroe rende goederen naar de verkoopwaarde. Ook de heer van den Tempel (S. D. A. P., Amsterdam IX.) verkoos het regeerings- voorstel boven dat van de heeren Bosch c. s. onder voorwaarde dat de opbrengst aanzien lijk zal worden opgevoerd door aanneming van het amendement der S. D. A. P. tot ver zwaring vaa het heffingstarief. MAATSCHAPPIJ TOT NUT VAN 't ALGEMEEN. Gisteren werd te Amsterdam de 130e al gem. vergadering der Mij. urArtis gehouden. Mevr. M. E. LelimanBosch opende deze bijeenkomst met een woord van welkom en wees er op dat dit jaar het eerste is van de nieuwe wet die spreekt van een meer demo- cratischen geest. Spr. zeide o.m. het is van het allerhoogste belang dat de arbeid van de Nutsdepartementen hun instellingen en in richtingen beantwoorden aan den hoogsten eisch, aie in billijkheid mag gesteld worden. Wie zich „op" gevoelt, zei spr., vindt zijn troost in het verleden, haalt op wat hij ge daan heeft, wie echter in het verleden eed prikkel, een aansporing voor den toekomst ziet, staat niet stil bij wat hij gedaan heeft, maar denkt aan wat hij zal en doen moet Spreekster bracht hulde aan de, nagedach tenis van Dr. Bos. Het voorstel van het hoofdbestuur, de uit gave van de „Mededeelingen" te staken en voor het uitgeven en kosteloos verzenden aan de leden van een Maandblad, orgaan der Maatschappij op de begrooting onder de uit gaven uit te trekken een bedrag van 5200, werd aangenomen. Voorstel hoofdbestuur subsidieverleening badinrichtingen werd aangenomen. Het voorstel van het hoofdbestuur subsi die cursussen kook- en huishoudonderwijs, voorstel hoofdbestuur verschaffing van grond aan landarbeiders, en tot het benoemen van een commissie tot het samenstellen van een handboek voor de volkshuisvesting, en hier voor 1500 uit te trekken, eveneens. Het voorstel van het hoofdbestuur om sub sidie te verleenen van 1000 aan een Nuts- commissie voor volksbestuur, en de uitgave van de kleine geschriften in haar tegenwoor- digen vorm ta staken, wordt aangenomen Het voorstel van het hoofdbestuur om haar te machtigen, hetzij een bedrag van ten hoogste 2500 voor het op naam der Mij op het Grootboek ingeschreven kapitaal te beleenen, hetzij ten hoogste nominaal 20.000 van dat kapitaal te vervreemden, werd ook aangenomen. Aangenomen werd het urgentie-voorstel dep. Voorburg, dat gewijzigd werd naar de inzichten van prof. Brugmans, om voor het behoud der schoonheid van Nederland 200. beschikbaar te stellen. De begrooting, sluitende met een bedrag van 56.405 werd daarop behandeld en goedgekeurd. Over den bijzonderen leerstoel in-, de pae- dagógiek ondervraagd, zeide prof. Brugmans dat de Groningsche Universiteit als centrum van empirische psychologie aangewezen is voor het arbeidsveld van den wetenschappen De Burgemeester van Alkmaar brengt ter kennis van belangheb benden, dat de nltkeerlng der ver goedingen, loopende over het tijd vak van 6 Juni tot en met IS Juni, zal plaats hebben tem Stadhulze op Try dag 16 Jnnl a.s., voor zoo veel de L11TDW1SIB em den LANDSTORM betreft van 1011 en voor zooveel de MILITIE aan gaat van 1113 uur. Alkmaar, 14 Juni 1916. De Burgemeester voornoemd, JAN DE WIT Dz„ lo. Burg. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengerj ter kennis van be langhebbenden, dat zij die na afloop der zo- mervacantie hunne kinaeren de Burgerschool of de Meisjesschool wenschen te doen bezoe ken daarvan aangifte moeten doen vóór of op 15 Juli a. s. bij de hoofden dezer scholen, on der overlegging van het geboorte- en imen- tingsbewijs van het betrokken kind. kinaeren moeten den leeftijd van zes ja ren hebben bereikt. Kinderen, die binnen de eerstvolgende zes maanden na het tijdstip der toelating, dien leeftijd zullen hebben bereikt, kunnen, onder goedkeuring van Burgemeester en Wethouders, op de genoemde scholen wor den toegelaten. De gelegenheid tot aangifte voor de Bur- erschool is aan het schoolgebouw in de Bril- «steeg op Maandag en Donderdag van half een tot half twee uur en voor de Meisjesschool op Maandag en Vrijdag van 3'tot 4 uur, aan het gebouw der school aan de Oude gracht. waarbij de ouders worden uitgenoo- digd die aangifte voor zooveel laatstgenoem de school betreft, te doen vóór 1 Juli e. k. Deouders of verzorgers van z. g. buiten leerlingen worden uitgenoodigd de aanvragen tot toelating tot de betrokken gemeentebestu ren vóór ljuli a. s. Ten slotte noodigen Burgemeester en Wet houders belanghebbenden uit, hunne aanvra gen niet tot het laatste oogenblik uit te stel len. Burgemeester en Wethouders voornoemd, JAN DE WH' Dz., Voorz. Lo. Burg. DON AT H, Secrtaris. Alkmaar 15 Juni 1916. lijken paedagoog. En het hoofdbestuur blijf dankbaar voor den grooten steun van pro vincie, gemeente, universiteitsfonds en het de partement Groningen toegezegd. Intusschen heeft het curatorium het uitgezicht geopend dat binnen afzienbaren' tijd een benoeming zal kunnen worden gedaan, die zoowel aan de theoretische als aan de practische eischen voldoet. Daarom is het noodzakelijk het ge voteerd bedrag beschikbaar te houden ten einde de curatoren in staat te stellen zich vol ledig van de door haar aanvaarde opdracht té kwijten en het de maatschappij mogelijk te maken dit groote volksbelang te beharti gen. De post werd hierna aangenomen. Gemengd nieuws. BETOOG INGEN. Eenige honderden vrouwen trokken giste renmiddag naar het stadhuis te Gouda, waar door het bestuur van de Vrouwenclub een bespreking plaats had met den burgemeester over de duurte der levensmiddelen, meldt de Tel. De burgemeester beloofde de regeering direct met de klachten in kennis te zullen stel len. Op het voetbalterrein van Olympia had daarna een meeting plaats. Ook te Haarlem kwamen gisterenmid dag een 600 vrouwen onder aanvoering van de Soc.-Dem. Vrouwenclub op het Prinsen hof bijeen, terwijl de Raad vergaderde. Een deputatie nam plaais op de publieke Raads- tribune. Besloten werd het duurte-adres dier Vrouwenclub dadelijk in behandeling te ne men. De heeren Poppe en Spiesz (soc.-dem.) drongen beiden aan op het nemen van maat regelen. De eerste protesteerde tegen den on- behoorlijken uitvoer naar het buitenland, ter wijl de arbeidersklasse gebrek gaat lijden. Verschillende artikelen zijn ontzettend duur, andere als rijst en' suiker zijn zelfs in de ar- beiderscooperaties neer meer te krijgen. Mr. Anoreae drong er op aan, dat door de gemeente drang wordt uitgeoefend op de re geering, om een regeling te treffen, waarbij alle aardappelen in het land worden geïn ventariseerd en deze van dag tot dag worden onteigend, naar gelang der behoefte. Het adres der Vrouwenclub werd ten slot te voor kennisgeving aangenomen. Na afloop van de behandeling van deze zaak, ging de vrouwen-deputatie naar buiten. Een harer riep: „We magge aardappelen met biefstuk in het Kenaupark h^len-welke scherts door de vrouwen met gejuich werd ontvangen. De vrouwen trokken daarna «TL-JL COURANT

Alkmaarsche Courant | 1916 | | pagina 1