DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. DE OORLOG. tpF No. 140 Honderd en aehtldeiide jaargang. «I,...—ri.pi|.rimannripn11 ft.p.pogtl 1.25. AdTettootleprlis 10ct p.regel. grootBIdtersnasiplaMmte. Bristenfi.N.Boek-aHaTidelsdratdteriiï.h.HERJIs.CI1STERZDflH. VoordamC9. Telefnr. TRIJDAG 16 JUNI. NEBERLANB. FRANKRIJK. ALKMAAR, 16 Juni. De militaire medewerker van de Times be toogt, dat het ingezette Russische offensief slechts een begin is van het te verwachten optreden der verbondenen. De krijgsverrich tingen op het Oostelijk operatie-tooneel,. schrijft overste Repington, zullen een groot gebied omvatten en wij staan paS aan het be gin van een grootsche en belangrijke bewe ging. De geallieerden komen ten slotte v in actie. Zij staan alle met draadlooze telegrafie met elkaar in verbinding, zelfs in Klein-Azië, en men moet ver en wijd rondzien als men met één enkelen blik den geheelen horizont, die spoedig in vlammen zal staan, wil om vatten. Wij hebben dezer dagen reeds betoogd, dat het oogenblik voor een algemeen entente offensief buitengewoon gunstig lijkt. Trou wens hoezeer de entente-landen samen werken, blijkt uit de berichten van het Russi- sche front, welke zeggen, dat de Russische stormcolonnes werden vergezeld door Belgi sche gepantserde auto's, dat Fransche officie ren gas-aanvallen leidden en dat er veel Ja- pansche munitie werd' gebezigd. De Engel- sche minister-president zegde generaal Jof- fre hulp toe, zonder dat echter nader is aan gegeven, of deze zal bestaan in rechtstreek- sche hulp door het zenden van Engelsche troepen naar Verdun dan wel door een offen sief aan het Engelsche front Dat de Russen nu ook ten noorden van de Pripel aanvallen hebben gedaan, kan betee- kenen, dat zij hun. reeds 400 K.M. lange front willen uitbreiden, kan echter ook slechts een afleidingspogen zijn. Waarschijnlijk zijn met het Russische offensief de grootste vorderin gen reeds behaald. Het heeft er inderdaad op het oogenblik veel van, dat het tot staan is gebracht. Althans, schot zit er de laatste da gen niet meer in. Gebeurtenissen van belang hebban er niet plaats, de Oostenrijkers mel den, dat hier dé toestand overanderd is en elders de aanvallen werden afgeslagen en de Russen geven geen nieuwe vorderingen aan, volstaan slechts met medé te deelen, dat er ruim 150.000 soldaten zijn gevangen geno men, een' zeer respectabel aantal overigens. Op het Westelijk oorlogstooneel slaagden de Fransch'en er in, een Duitsche loopgraaf op dé helling van den „Dooden Man" te ver overen, aan het Engelsche front is de toe stand onveranderd. De Italianen namen bij verrassing en met behulp van afgezeten cava lerie eenige Oostenrijksche stellingen in den sector van Montfalcone. In Zuid-Tirol vallen dé Italianen tevergeefs aan in elk geval is het Oostenrijksch offensief hier thans ten einde. Onmiddellijk na den slag bij Jutland heb ben we geschreven, dat men vermoedelijk niet te weinig zou rAmen, wanneer men het aantal omgekomenen op 6000 A 10 000 schatte. Uit officieele opgaven blijft thans, dat de Engel- schen 6104 en de Duitschers 2414 dooden en vermisten hebben. In de Oostzee heeft aan de Zweedsche kust een zeegevecht plaats gehad tusschen con- voyeerende Duitsche torpedobooten, een hulpkruiser en eenige gewapende trawlers met Russische torpedojagers, waarbij twee Duitsche convoyeerende kleine toipedoboo- ten en een Duitsche hulpkruiser in den grond geboord werden, terwijl de Russen noch verlies noch averij beliepen. Het bureau Wollf verspreidt het bericht, dat er een lijk is aangespoeld van den nieu wen kleinen Engelschen kruiser Carysfort. yWij merken hierbij op, dat Reuter reeds den 9den meldde, dat was aangespoeld het lijk van den. kok der Carysfort, dat deze kok was overgegaan naar de in den slag bij Jutland gezonken torpedojager Tipperary en dat dit werd medegedeeld, om te voorkomen, dat de Duitschers zouden beweren, dat de Carysfort was gezonken. aardappelen regelt, rekent, dat er dagen 220 tot 250 wagons noodig zijn. Om de moeilijkheden van haar taak duidelijk te ma ken, deelt de Matin, waaraan bovenstaande is ontleend, mede, dat in vredestijd het nor male goederenvervoer per spoorweg van de voornaamste Fransche havens uit naar het binnenland, drie millioen ton per maand be droeg' het is thans vier-en-een-half millioen ton. En het aantal beschikbare wagons is tengevolge der legerbehoeften aanmerkelijk verminderd. KORTE BERICHTEN. Bij de Engelsche vloot zijn een aantal admiralen, vice-admiralen en schoüt-bij-naeh- ten gepensinoeerd en door jongere krachten vervangen. De bevolking van Berlijn is sedert het begin van den oorlog inet 400.000 zielen ver minderd, waarvan de helft in de laatste 12 maanden. Het verbod van slachten van vee voor eilgen gebruik is in Duitschland in zooverre opgeheven, dalt de landraden voor dergelijke slachtingen vergunning kunnen geven. Een der Amerikaansche bedrijven, die tengevolge van den Europeeschen oorlog een buitengewonen omvang hebben gekregen, is de de bloemkweekerij. Vooral in sommige I Zuidelijke Staten, kweeekt men thans allerlei bloemen, die vroeger uit Italië en het Zuiden van Frankrijk ingevoerd werden. In Denemarken is boterfabriek, die meer j blikjes melk had uitgevoerd, dan waarvoor ze j vergunning had,, met 11000 gulden beboet. De Italianen deden aanvallen op dei hoogvlakte van Doberdo en het burggenhoofd I van Görz, welke niet alle werden afgeslagen, j ze maakten ongeveer 500 gevangenen. De Duitsche marinestaf betoogt nog eens dat de Engelsche verliezen in den zeeslag bij Jutland veel grooter waren dan de Duitsche. Volgens een bericht uit Madrid, willen aanzienlijke Spanjaarden koning Alfons voor Nobel's vredesprijs voordragen. De koning van Griekenland, meldt een Havas-bericht uit Athene, heeft nu ook de de mobilisatie van de vloot gelast. DE NOORDHINDER". (Officieel). Het Departement van deelt mede, dat, met het oog op de ding van het Engelsche mijnenveld Noordzee, het lichtschip „Noordhinder", zoodra de gelegenheid daartoe gunstig is ongeveer 18 zeemijlen in noordelijke richting zal worden verplaatst naar een punt ten N. O. van den noord-oostelijken hoek van het nieuwe mijnenveld. Van den datum van ver plaatsing van het lichtschip en de juiste lengte en breedte der nieuwe ligplaats zal nader mededeeling worden gedaan. TORPEDO 2033. De Haagsche Nieuwe Crt. merkt op, dat men ten aanzie VPI vdor een definitieve ontkenning van de Duit sche regeering, uitvoerig toegelicht, met do cumenten ondersteund en in de stelligste be woordingen veivat, dat geen Duitsch oorlogs vaartuig aan den ondergang van de Tuban tia schuld draagt. En deze positie is daarom hoogst onbe vredigend, omdat wij, tedwijl eenerzijds thans voor onze regeering de weg" om met Duitsche medewerking deze pijnlijke zaak tot volkomen klaarheid te brengen, schijnt te zijn afgesne den, anderzijds voor het raadsel blijven staan hoe de Tubantia het slachtoffer van een op haar afgeschoten torpedo is kunnen worden, zonder dat eenig oorlogsvaartuig daarbij be trokken was." „Het zij hier nogmaals gezegd, dat wij aan de duivelsche veronderstelling, als zou een ei- en of een door hen buitgemaakt schip der het Oberprisenhof te Ham- of als het vernederend van sans-gene, waar uitspraken burg of ah VPPP mede Berlijn onze Regeering op beantwoor ding laat wachten van haar Nota betreffende de ontwijfelbaar onrechtmatige, opzettelijke en brutale vernieling van onze „Berkel- stroom". Het einde van de Tubantia-zaak? Onder reserve van alle rechten en aanspra ken, zeggen wij en van de gevoelens die zij EEN 'STOOMSCHIP OPGELEGD. genomen 8 millioen K. G. zullen ter be schikking van de grossiers gesteld worden. De zaak van een centrale leiding zal de mi nister overwegen en met zijn ambtegenoot be spreken. Met alle kracht zal worden opgetre den tegen burgemeesters, die hun plicht niet nakomen. De heer Schaper weersprak, dat de levens middelen-voorziening van de regeer ing zoo gezond is. De heer Sannes (S. D. A. P., Veendam) drong aan op wijziging van de levensmidde lenwet in den zin van uitbreiding. Spreker Wa Het stoomschip „Maas" van de Naamloo-- - ze Vennootschap ftoutvaart te Rotterdam, wees op de mogelijkheid van onteigening u t- deeit de N. Rott Crt. mede, dat bevracht was breiding van straffen tegen taude^centrah- om een lading hout uit de Oostzee voor een aldaar gevestigde houtfirma naar hier te ver voeren, heeft daarvoor geen verguning om uit te varen kunnen verkrijgen. Wel kon een dergelijke vergunning worden verkregen, wanneer de reeder ij er in toestemde, in plaats van hout uit een Oostzeehaven te halen, een lading fosfaat van Tunis te halen, bestemd voor de fosfaatcommissie. De reederii heeft nu besloten het stoom schip „Maasop te leggen, daar de aange boden vracht een aanzienlijk verlies aan vrachtpenningen zou opleveren. BINNENLAND. TWEEDE KAMER. Aan de orde was de interpellatie-Schaper ovei de levensmiddelenvoorzieaing. dam) vroeg wie er nu baas is op het De heer De a; Marine uitbrei- in de Schaper (S. D. A. P., Appinge- baas is op het departe ment van landbouw, en wees er op dat de hier te lande voortgebrachte artikelen steeds duur der zijn geworden en de getroffen maatrege len dat tot gevolg hebben gehad. Spreker vroeg of wat met betrekking tot den uitvoer van aardappelen gebeurd is, wel van een be hoorlijk beleid getuigt De uitvoer is te groot geweest, de controle is te slap, schandelijke trucs zijn gebruikt. Spreker meende, dat de regeering moet zor gen, dat er eerst genoeg op de binnenlandsche markt is, voor er wordt uitgevoerd, en hoop te, dat de regeering maximum-prijzen voor de nieuwe lok aan suiker is er gebrek. Spreker vroeg of hier geen invloeden van belanghebbenden aan het werk zijn, die weten waar de suiker zit, maar het niet zeggen. Door onvoldoende controle is veel meer uitgevoerd dan geoor loofd is. Ook met betrekking tot het vleesch had spr. klachten. Ook hier betreurt hij den uitvoer op groote schaal. Spreker vroeg of er niets tegen te doen is, dat de boeren de koeien vasthoüden. Zoo noo- dig make men een nood-wet je. Voorts vroeg spr. waar de haring blijf en klaagde hij over willekeur met de broodkaarten. Een vaste leiding is noodigmen kan niet alles aan de commissie overlaten. Er moet een man komen die aan de Kamer verantwoorde lijk is. De regeering moet de zwendelaars straffen en desnoods de strafwet verscherpen. De inbeslagneming dient te geschieden tegen productieprijs en de gemeentebesturen moeten worden gedwongen om mede te werken. Spreker hoopte, dat als straks het 20 milli- oen-ontwerp aan de orde komt, een minister van landbouw de Kamer weer te woord kan zullen staan. Hij stelde in'verband met het door hem gesprokene zes vragen aan de re geering. De minister van binnenlandsche zaken zei- de, dat bij het intreden" van de ongesteldheid van den minister van landbouw geen tijdelijke minister is benoemd, omdat de daaraan ver bonden moeilijkheden te groot waren. Er is echter met spreker een verantwoordelijke mi nister ter beantwoording van de interpellatie gebleven. De gevolgde economische politiek achtte spreker juist. Hij somde op wat daarmede verkregen is. Hij ontkende niet, dat er fouten zijn begaan, maar de regeering kon niet alles doen! De duurte der levensmiddelen is een al- bedraagt 12.000 AARDAPPELEN, dappeloogst in Bretagne ongeveer 80.000 ton. Daarvan mag ton naar Engeland uitgevoerd worden. Van het overschot is 40.000 ton voor de Fransche troepen bestemd, verder gaat er een deel naar het Engelsche leger en de rest is voor de be volking van Parijs. Het vervoer van deze massa aardappelen, men kan zich voorstellen wat daarbij in een oorlogvoerend land komt kijken, zalwoor het grootste deel tusschen vandaag en 15 Juli plaats hebben. Er is voor elke acht ton aardappelen één wagon noodig. De militaire directie, dia het vervoer dar eallieerden de Duitsche torpedo 2033 tegen de Tubantia hebben afgezonden, geen oogen blik kunnen gelooven. Waarom niet, hebben wij meermalen toegelicht; ook technische re- denen maken de veronderstelling nauwelijks gemeen verschijnsel, dat alleen kan worden, aannemelijk. Men kan er van op aah, dat de beperkt. Het is buiten de; macht der regeering overgroots meerderheid van ons volk voor zulk een' bedenksel de schouders zal blijven ophalenzelfs de Duitsche pers durft er, na het aanvankelijk verspreid te hebben niet goed meer mee aankomen. De Duitsche Re geering heeft nimmer gedaanin haar Nota wordt een dergelijke mogelijkheid zelfs niet gezinspeeld." Voorts zegt het blad: ,?Voor het arbeiden van internationale commissies met de noodza kelijke medewerking van ten doode toe strij dende staten, is het nu helaas, de tijd niet Laat ons aannemen dat dit een van ae rede nen is waarom de Duitsche Regeering met een dergelijk voorstel bij dé onze (nog) niet is aangekomen." „Het zou, hoe moeilijk de thans ingetreden pauze in het Tubantia-drama ook te verdra- en is, de wond die aan onze zeevarende natie oor de ellendige vernieling van een onzer schoonste schepen is geslagen, om verzacht hebben, indien de Duitsche Regee ring had doen blijken dat zij, bij het vaststel len van haar overtuiging, óók zelve had voorgelegd. b deze vraag zich Een aanbod tot vergoeding van de door een Duitsche torpedo aan een volkomen schulde loos onzijdig vaartuig toegebrachte schade; een bereidverklaring zelfs maar, om de vraa; of op schadeloosstelling aanspraak is. nu na den oorlog voor het Hof van Arbitrage aanhangig te maken, zou hier te lande,, niet louter in stoffelijken zin, de scherpe kanten van het Tubantia-geval hebben afgevijld. Die blijven nu Bchrijnen, minstens even pijnlijk als da jongste, voor ons even onaanm om dat algemeene verschijnsel tegen te gaan Ter beantwoording van de gestelde vragen zeide spreker, dat er niet te veel aardappelen zijn uitgevoerd, maar een groot aantal zijn voor.de fabrieken gebruikt en voor veevottoer, toen zij nog goedkoop waren. Bovendien is er op groote schaal fraude gepleegdde regee- rmg heeft echter de burgemeesters daartegen gewaarschuwd. Spreker zette nader uiteen, wat de regeering met betrekking tot de inbeslagneming, toen er van gebrek bleek, heeft gedaan. Weldra zullen er nieuwe aardappelen aan de markt komen en de prijzen dalen. De uit voer van nieuwe aardappelen wordt geheel verboden' en zal eerst dan weer worden open gesteld, als in (je behoefte tegen redelijken prijs ruimschoots is voorzien. Spreker herinnerde aan het uitvoerverbod van peen en bloemkool, dat zal worden uitge breid door een verbod van uitvoer van luxe groente. De erwten en booen zijn tot ver over de gedane aanvrage uitgegeven. Erwten zijn er in overvloed, Wat het vleesch betreft, behalve kleine par tijen naar België is er geen slachtvee uitge voerd, alleen fok- en melkvee. Vooreerst zal in 't geheel geen uitvoer worden toegelaten. Ont eigening is hoogst moeilijk. Toch worden maatregelen geraamd om dit moeilijke vraag stuk de baas te worden. Onderhandelingen over invoer van vet en spek zijn gaande. Suiker wordt in groote hoeveéheden achter gehouden, maar het is niet bekend waar ze zit: Toch heeft spreker maatregelen genomen om suiker ia beslag ta nemen. De reeds ia be- seering van de uitvoering, en meer mededeel zaamheid van de regeering tegenover de Ka mer. DE STATEN-VERKIEZINGEN. In Zuid-Holland was de samenstelling der Provinciale Staten aldus: 48 rechts en 34 links, zij is thans: 43 rechts tegen 23 links, •n herstemming komen in 16 districten 20 links en 12 rechts. De rechtsclie partijen heb ben dus reeds de volstrekte meerderheid en daardoor kan reeds nu worden gezegd, dat de meerderheid der Eerste Kamer rechtsch blijft De stand in den Staten van Overijssel was tot nu toe 24 rechts, 23 links. De verkiezin gen van gisteren hebben als definitief resul taat gebracht het verlies van één zetel van rechts in Enschedé. Daar traden af twee so cialisten en één Roomsch-Katholiek. De laat ste is vervangen door een liberaal. De rechtsche partijen moeten dus bij dé herstemmingen een zetel halen in Zwolle óf in Ommen willen zij in Overijssel de meer derheid behouden. In Utrecht II verloren de Vrijzinnigen een zetel, in Schoterland eveneens. Volgens de beschikbare gegevens is het best gestemd in Overijsel, waar het grootste aan tal thuis blijvers in Zwolle was n.l. 1277 van de 5389 kiezers en het kleinste aantal in Steenwijk met 542 van de 4462 kiezers. In Zuid-Holland werd over 't algemeen wel het slechts gestemd, in den Haag bleven van de 48807 kiezers er 23755 van de stembus weg, terwijl Middelhamis in deze provincie het bes te figuur slaat met 980 thuisblijvers op de 5645 stemgerechtigden. In Friesland telde Sneek 5092 van de 13096 kiezers die niet van hun recht gebruik maakten, terwijl Leeuwar den in deze provincie het best voor den dag kwam evenwel nog met 4403 thuisblijvers van de. 15334 kiezers. In de provincie Utrecht staat het district stad Utrecht I met 3863 thuisblijvers van de 10541 kiezers bovenaan, terwijl in Amerongen het ijverigste gestemd werd hoewel hier van de 8013 kiezers nog 2554 geen stem uitbrachten. De R. K. Maasbode schrijft naar aanlei ding van dezen uitslag o.a. nder Gods zegen hebben de rechtsche werkers, den vervaarlijken linkschen aanval op de rechtsche meerderheid der Eerste Kamer afgeslagen" „Met Gelderland zeker rechtsch en Zuid- Holland eveneens in de rechtsche meerderheid in de Eerste Kamer tevens verzekerd." „Dat is de uitslag, zoo nuchter mogelijk geschetst." „Daarover mogen wij met heerlijke voldoe ning juichen. Nog is het alleen de vraag, hoever de rechtsche victorie zal worden doorgezet" up geen provincie waren zóó sterke ver wachtingen der linksche partijen geoouwd. uaugt zorg sioeg allen rechiscnen om het uart mj ue geuachte aan de hooge belangen, weike daar zouden worden besnst /loo kunnen wij met vreugae over de vic torie en met noop op verdere zege vervuld zijn. i och mag dat ons geen oogenblik doen vergeten, daL deze stemmingen, ais men de taai der cijiers over de geheele linie m elk der provinciën waar gesneden is, verstaan wu, Lot diepe bezinning maant. Wat is het, dat net liberalisme letterlijk overal meen zinkt ais een aangeschoten bal lon, waaruit de spannende gassen op een maal ontsnapten? z.ijn het de geweldige mokerslagen van onze beginselvaste overtuiging, van onze on verzettelijke geestdrift voor de Christelijke beginselen van regeerbeleid? Goddank, wij mug en ïoemen op groote beginselkracht, dié onze gelederen nog met eian doet voorwaarts vliegen. Maar trots onze schoone cijfers, welke schier overal toename vertoonen, blijkt toch idat wij niet de geheele stemmennalatenschap van het wegstervend liberalisme tot ons ge- dokken hebben en dat de grootste helft van wat liberaal-blauw was is aangezet met roo de menie. Men ontkenne de klaarblijkelijke feiten niet; rood' wast met dreigende snelheid. Nu weten wij de middelen, waarmee de so cialistische menners hun menschen lokken. Ditmaal hebben zij zich van de ontevre denheid over dé schrikkelijke duurte meester gemaakt voor hun stembusbelangen. Dat echter hun plat-materialistische metho de zoo groote successen aanbrengt, moet ons bij de vreugde der behaalde zege ot ernstig zelfonderzoek zetten. Bewustheid van ons beginsel, een heerlijke geestdrift voor de heilige zaak van het Chris tendom onder alle lagen van ons volk hebben Zij die zich met I Jnll op dit blad abonneeren ontvangen 'de tot dien datum te versoliijnen nummers gra tis en tiauuu. De Pireetie. kiezingen reeds nu vast. Een keerpunt in de steeds verder gaande eindscheiding, waarin wij de zijde van het (Christendom, rein en volledig Christendom, zullen kiezen. Deze les moge ook de rechtsche kiezers in dé provinciën Noord-Holland en Zeeland, waar de strijd nog wacht, reeds putten. Naast de vreugde over onze overwinning zal het hun kracht schenken voor een stoeren, principiee- wij voor alles na te streven. Boven de grofheid der materialistische ver leiding zullen wij hooger dan ooit te voren hebben te heffen de vaan van het rein en on bevlekt beginsel. Als een keerpunt staat de uitslag dezer ver- len strijd. De N. Rott. CL schrijft: De Statenverkiezing m Zuid-Holland heeft aan de vrijzinnigen niet opgeleverd wat wel licht weinigen hadden verwacht, doch wel velen hadden gehoopt. Winst ia er tot nu toe niet uit voortgekomen, schoon de kans daar op nog niet geheel is verkeken. Met name Gouda kan een zetel aan de vrijzinnigen brengen, die door een C.-H. man was bezet Daartegenover staat echter, dat te Leiden, en in Rotterdam V een vrijzinnige zetel ver loren is gegaan, te Leiden aan de kerkelijke partijen, die daar hunne beidé Candida ten in eens verkozen zagen, in Rotterdam V de zetel van den heer Mees, die voor de herstemming is uitgevallen. Aldus' kan in het algemeen gezegd wor den, dat de dag voor de vrijzinnigen niet gunstig geweest is. L^open alle herstemmin gen mee, dan houden *ij toch nog het verlies van één zetel te boeken. De verkiezing te Rotterdam heeft in het teeken van den aardappelnood gestaan. De bond van anti-revolutionnaire kiesverenigin gen heeft het juist ingezien, toen hij onder dit vaandel optrok al valt hij erom niet te roemen. Voor de vrijzinnigen is deze om standigheid niet gunstig geweest. Het gevolg hiervan, en van ae onverschilligheid in het eigen kamp zeer zeker ook, is, dat, behalve in district III, alle vrijzinnigen candidaten zijn uitgevallen. Aangenaam is dft niet, doch de strijd is van vrijzinnigen kant met beza digdheid en loyaliteit gevoerd, en dus zullen de vrijzinnigen het verlies kunnen dragen." Gemengd nieuws. BETOOGINGEN. Gisteren hebben er te Amsterdam, zegt de Tel., weer een aantal hongerbetoogingen plaats gehad. In een café in de Szaar Peter straat waren om 2 uur al 200 vrouwen, deels met kleine kinderen op den arm, bijeen. Er was ook een zeer groot getal stakers en uit gestotenen van de Nederl. Scheepsbouwmaat schappij bij, en de optocht, die na afloop werd gehouden, bestond ook voor een aan zienlijk deel uit hen. De spreekster, mej. Heijboom, zeide o. m.: Deze vergaderingen zijn nog maar min ia- tuur betoogingen, zij moeten groeien. De vrouwen moeten-wakker blijven en aanhou dend bij elkander komen óm te blijven betoo- gen, bij duizenden. Het gemopper bij den winkelier geeft niet. Als de vrouwen echter op de" straat haar gebrek, haar nood demon- streeren, zal de regeering van den ernst wor den doordrongen. De demonstraties van het arme en uitgehongerde volk moeten echter kalm, netjes en waardig zijn. Men bereikt zijn doel niet door ruiten in te gooien bij de winkeliers, die er eigenlijk niets aan kunnen doen. Ook in de Kinkerstraat werd eveneens een betooging gehouden in een café, om te pro testeeren tegen de dluurte der levensmiddelen. Het zaaltje was tjok vol, maar buiten ston den duizenden toehoorders(sters). De heer Lansing, als spreker optredende, zeide o m.In 1915 stierven er, volgens de statistieken, 5522 kinderen meer beneden het jaar dan in 1914. Dat is een gevolg van on dervoeding I (Teekenen van instemming) Wilt ge dien toestand nog langer dulden?... Geroep: „Neen, neen, nooit!" Welnu, vervolgde de heer Lansing, vrou wen en moeders, doet uw plicht en protes teert! Eisch voor de opbrengst van uwen ar beid: Brood en Vrijheid, Vrijheid en Brood! Buiten sprak de heer Spanjer ook enkele w'oorden tegen de menigte. Daarna trok men in optocht naar de Levensmiddelencommissie. Bij het bureau voor de commissie voor le- vensmiddelenvoorziening bestond de stoet, waarbij zich langzamerhand meerdere vrou wen hadden aangestoten, uit eenige duizen den kopper. De leiders verzochten daarop een onderhoud met de commissie, welker se cretaris, de heer H. Rootlieb, hen te woord stond. Een der leiders wees op den heerschendén nood en verzocht alle maatregelen te nemen, die verbetering in den toestand zouden kun nen brengen. De heer Rootlieb, overtuigd van den onge- lukkigen toestand, gaf als zijn meening te kennen, dat er gebeurt wat gebeuren kan. Aan het einde van dé samenkomst gaf een der manifestanten den heer Rootlieb te ken nen, dat, wanneer stads- en landsregeering geen middelen kunnen toepassen' om verbete ring aan te brengen, de duizenden vrouwen hier zelf voor zouden zorgen. De vereenigihg van groenten-, aardappel en fruithandelaren „Algemeen Verbetering" had gisteravond een vergadering belegd ter bespreking van den toestand bij den kleinen handeldrijvenden middenstand en meer in het bijzonder aangaande „de distributie en hare fevolgen voor den middenstand en de ver ruikers." i i COURAN L. P-,

Alkmaarsche Courant | 1916 | | pagina 1