VERZEKERT ÜW RUITEN ONDERLING. Telegrammen van lieden. ONDERWIJS I. Prins Az., Bierkade 11. Met *Jg«neene stemmen werd een motie aangenomen waarin wordt gezeegd Aan den veelvuldigen uitvoer van levens middelen, welke ons Tand overvloedig voort brengt, wordt dén huidigen noodstand gewe ten Voorts dringt men bij den minister aan op onmiddellijke sluiting der grenien en op bepaling der prijzen op het peil voor den oor log. Vervolgens werd een telegram aan minister Posthuma verzonden, met verzoek maatrege len te nemen welke leiden tot een betere distri butie van de aardappelen. Daar de toestand voor den klein handel onhoudbaar wordt ten gevolge van de abnormale prijzen van de aardappelen en groenten, hetgeen noodwen dig tot gevolg zal moeten hebben algeheelen winkelsluiting. Te Velsen nebben 200 vrouwen een betoo ging gehouden. Zij kwamen uit Velsen en wijkeroog en hadden in optocht door de ge meente geloopen. De burgemeester ontving de deputatie van drie vrouwen om hare klachten aan te hooren. Gisteravond zijn te Rotterdam wederom relletjes voorgevallen. Te omstreeks 9 uur waren wel een paar duizend menschen ver een igd in de omgeving van het stadhuis, zegt de Tel. Een zestiental jongens werden aan- ehouden en in het raadhuis opgeborgen. Te half tien, toen onder de menigte eenig ru moer begon te komen en hier en daar een paar klappen vielen, werden alle straten en stegen ontruimd. Hierbij zijn een paar ge voelige klappen met gummistok en sabel uit gedeeld. Een 13-jarig meisje werd verwond en in een apotheek binnengebracht en daar verbonden. Van een winkel aan de Botersloot is de spiegelruit ingegooid. De Maasbode voegt aan dit bericht nog het volgende toe: Een inspecteur der rivierpolitie, die een jongen onder groot gejoel en gejouw van het publiek wilde arresteeren, kreeg een steen te gen het hoofd en werd tamelijk ernstig ge wond. Toen een andere inspecteur zich bij hem vervoegde, kwam, een hagel van steenen op de twee politiebeambten neer, zoodat een van hen genoodzaakt was zijn revolver te trekken, waarvan hij echter geen gebruik be hoefde te maken. Op te merken valt, dat de relletjes gister avond een grootere uitgebreidheid hadden dan de beide vorige hvonden, waardoor om vangrijker politiemaatregelen noodzakelijk waren en ook de afzetting op veel grooter schaal werd gehandhaafd. Aan de arbeidersvrouwen Is de volgende op roep gericht, schrijft de Tel. Wij roepen uwe hulnjn voor het vele werk, dat móet verricht worffn voor de groote de monstratie tegen de duurte, welke zal plaats hebben op a. s. Maandag 19 Juni. richting. Wij willen slechts goede en goedkoo- pe levensmiddelen. Onze beweging kent partij noch politieke Met de spontaan gehouden betoogingen in de Haarlemmerpoortbuurt en de Jordaan is al iets bereikt, toevoer van aardappelen. Maar met de groenten, het vleesch en vet en zoovele andere levensbenoodigdheden moet het den zelfden weg op 1 Zooais het den laatsten tijd gegaan is, gaat het niet langer, en daarom, vrouwen, mede opgetrokken en mede geholpen aan het verspreiden en aanplakken der biljet ten voor de groote demonstratie van a.s Maandag, welke in nader aan te duiden lo kalen zal plaats hebben. DE AARDAPPELENNO0D. De landbouwmedewerker van het Nieuws van den Dag geeft omtrent den aardappelen- nood een groot artikel, waaraan wij het vol gende ontleenen: Al is er sedert eenige uagen stagnatie in den aanvoer van aardappelen, dit be.teekent nog lang met, dal wii zouden siaan vooi een aardappelnood of -scliaarscntc. Begin Maart had een inventarisatie ge leerd, dat er in ons land aanwezig waren ruim 614 miluoen H.L. aardappelen Tot 1 Juli - en dan zitten we steeus volop in de neuwe hadden we noodig 2 millioen H.L. oude aardappelen voor binnenlandsche con sumptie, zoodat konden worden uitgevoerd 4Va millioen 11.L. Onder deze 4Mi millioen H.L. zaten -3 millioen die vroeg weg moes ten j de rest bestond uit stevige soorien. l ot die soorten, die in geen geval mochten worden uitgevoerd, behooren: Roode Star, Bravo's, Blauwen, Bonte Blauwen, Jammen en Franschen. Aan de besturen der groote steden heeft de Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel in overweging gegeven, begin Maart, voor hun gein tenten aardappelen in te slaan, die toen golden J 2.90 per H.L. Die prijs was niet zoo hoog en men had dan de zeker heid tot den nieuwen oogst de bevolking te kunnen voorzien. De gemeentebesturen, ook dat van Amster dam, zijn daarop niet ingegaan. Was men er destijds wèl op ingegaan, dan was nu ner gens scliaarschte. Enkele gemeenten intusschen hebben op ei gen gelegenheid aardappelen gekocht, doch toen de aardappelprijzen opliepen, hebben zij haar voorraad met winst verkocht en zitten nu zonder. Die gemeenten, waaronder o. a. Veendam, Meppel, Tlilversujn, roepen nu om goedkoope regceringsaardappelen Door den lieer II. H. Steenhuis, aardap pelhandelaar te Coevorden, werd 27 April j.l. aan de besturen van een 70 der voornaamste gemeenten in ons land een schrijven gericht, waarin hij aanbood te leveren, franco aan ge meente, aardappelen van de soort Roode Star, tegen, den prijs van 3.60 per H.L. van 70 K.G. De gemeentebesturen hebben zich dus zoo goed als volkomen passief gedragen eu maar afgewacht, hoe het met de volksvoeding zou loopen. Amsterdam heeft wel eens betrekke- Jijk kleine partijtjes gekocht, maar een vol doende voorraad is toch nooit ingeslagen. De heer Wibaut, de wethouder van Am sterdam, die zich hoofdzakelijk bezig houd' met de zaak der levensmiddelen, werd ge vraagd wat B. en W. van Amsterdam bewo gen nadden niet in te gaan op het regeerings- aanbod van Maart. De lieer Wibaut deelde aan een der leden der redactie van het N. v. d. D. mede, dat het aanbod inhield, dat voor het geheele land 200 wagons aardappelen beschikbaar waren1. In Maarf, toen die mededeeling kwam liet de aanvoer van aardappelen te Amsterdam wei nig te wenschen óver. Niettemin was'de ge meente reeds uit eigen beweging ex toe over gegaan om in Friesland aardappelen op te koopen, bij welke gestie vooral de bedoeling voorzat prijsregelend ten behoeve van dit soort volksvoedgel op te treden. En dat met den landbouwer te Coevorden niet in relatie is getreden, vindt zijn verkla ring in het feit, dat de gemeente omtrent den- zUfden tijd in Friesland kocht. 't Ziet er met de aardappelenvoorziening wel treurig uit B. en W. van Amsterdam zijn er toe moeten overgaan om beslag te leggen op de hoeveelheden, die hier voor particulie ren werden aangevoerd Dinsdag is op deze wijze 2600 H.L. in het bezit der gemeente ge komen. Gisteren, is wederom op een vaartuig beslag gelegd en een schip, waarin naar men zegt 150 H.L. aanwezig moet zijn, ligt onder politietoezicht buiten de gemeente. Het zal ook naar Amsterdam gevoerd worden. Aan de handelaren zijn kaarten verstrekt, waarop zij de aardappelen aan de Groenten- markt kunnen bekomen. Alles zou nu in orde zijn als er maar vol doende hoeveelheden verkrijgbaar waren, doch naar aan B. en W. uit Den Haag is me degedeeld, bedraagt de geheele in het land aanwezige voorraad slechts ongeveer 50.000 H.L. Dat is voor niet langer dan 14 dagen toereikend. Het Nieuws van den Dag zegt tot slot, dat de groote schaarschte van aardappelen, be halve aan den enormen uitvoer, ook moet worden toegeschreven aan de drie volgende omstandigheden: lo. dat in den afgeloopen winter vele groote inrichtingen, jeneversto kerijen e. d. belangrijke voorraden ingesla gen en gedroogd hebben; 2o. dat ook veel aardappelen voor de militairen zijn gereser veerd. en 3o. dat de boeren, wegens de hoo- ge veevoederprijzen hun varkens met aardap pelen gevoerd hebben. DE WATERSNOOD. Het laatste ondergeloopen polderland, de Wilckebreekmeerpolder, in de gemeente Lands meer is thans drooggemalen. Naar de Telegraaf van bevoegde zijde ver neemt, zullen door de afgevaardigde naar de Provinciale Staten en de Tweede Kamer van dit district pogingen in het werk worden ge steld, overeenkomstig het plan-Visser, toch nog een nooddijk van Buiksloot af langs het Noordlhollandsch kanaal naar Purmerend aan te leggen, ten einde bij mogelijke over stroomingen in het najaar en den komenden winter, de pokier Oostzaan en Landsmeer en daarmede ook de geheele Zaanstreek daarvan .te kunnen vrijwaren. E>e zeedijken zijn dan ook bij Lange na niet te vertrouwen en zullen niét zoo spoedig deugdelijk hersteld kunnen worden, waarom dan ook Ged. Staten reeds besloten de kistdammen langs de Zaanstreek niet weg te doen nemen. EEN MISDADIG PLAN. Eergisteren schreven wij reeds dat zekere E. J. geboren Nederlander uit Antwerpen af komstig, thanè wonende te Rotterdam,, in laatst genoemde plaats was gearresteerd op vermoeden van het misdadige plan om in kis ten aniline bommen met dynamiet te verstop pen die in. verbinding met een uurwerk op ze ker tijdstip een der booten der Harwich-lijn -in de lucht zouden doen springen. E. J., de man heet Jurtz, was reeds eenige malen ver oordeeld wegens smokkelarij. Het Handelsblad deelt aangaande die zaak het volgende mede Op den aangehoudene werd een formeele aanstelling bevonden van de Duitsche z. g. „Marine-Nachrichtestelle", te Antwerpen, waaruit ondubbelzinnig bleek, dat E. Jurtz in Duitschen dienst is, het geen ten overvloede hier uit volgde, dat hij den Hollander, die helpen moest en de winsten van het smoickel- zaakje zou deelen, kon beloven, dat beiden onmiddellijk na de verscheping per auto naar en over de oostelijke grenzen zouden worden gebracht zonder eenige formaliteiten. Uit het op Jurtz gevonden stuk bleek boven dien, dat zijn eigenlijke lastgever de broeder is-van een der chefs van de Antwerpsche „Ma rine nachrichtestelle" lijn, te torpedeereri omdat daarmee.herhaalde lijk Belgische soldaten uit Nederland naar hun plaats van bestemming in het leger wer den vervoerd. Blijkbaar wilde men de Har wich-lijn het bedrijf doen opgeven, maar dit is niet gelukt en nu wordt het op deze nieuwe manier gepoogd. 1 JET TRAMONGELUK. TE BIGGEKERKE. Betreffende het tramongeluk, dat Zondag avond te Biggekerke gebeurd is, meldt het N v d. D. nog, dat de koetsier van de Jan Ple zier dopr de inzittenden op de naderende tram werd attent gemaakt, maar dat hij toch maar doorreed om nog te passeeren. Hier door was een aanrijding onvermijdelijk. Het rijtuig, waarin 12 personen zaten, werd in een sloot, geduwd en allen werden meer of minder ernstig verwond. De werkman E. had gedacht zich te kunnen redden door op de locomotief ie springen, hierdoor geraakte hij voor de locomotief en werd met verbrijzel den schedel opgenomen. De toestand van de andere verwonde per sonen was Woensdagmorgen bevredigend. BRAND IN DE „VAN DER PARRA". Volgens bij de Kon. Paketvaart-Maatschap- pij ontvangen telegram uit Penang heeft aan boord van het stoomschip „Van der Paria" een hevige brand gewoea, welke in die machi nekamer ontstond. De ,?Van der Parra" is midscheeps geheel vernield. Geen melding werd gemaakt van persoonlijke ongelukken, zoodat nog wordt aangenomen dat deze niet hebben plaats gehad. CENTRAAL GENOOTSCHAP VOOR VACANTIE-KOLONIES. Men schrijft ons: In de vergadering door het Dagelijksch Be stuur van het Centraal Genootschap te Eg- mond aan Zee in het kolpniehuis „Zwarten dijk" gehouden, is met de architecten Koch en Bodde uitvoerig de w.nschelijkheid en moge lijkheid besproken, om onder de tegenwoordi ge omstandigheden met den bouw van het nieuwe koloniehuis een aanvang te maken. Hoewel door de duurte der materialen de kos ten ongetwijfeld aanmerkelijk hooger zullen zijn dan deze twee jaren geleden werden ge raamd, heeft het Dagelijksch Bestuur, gezien den stand der ingekomen giften, besloten aan genoemde architecten op te dragen het bestek en de voorwaarden van- aanbesteding samen te stellen, waarna binnen korten tijd de aan besteding zal kunnen plaats vinden. r Het Bestuur ontveinst zich niet, hiermede een besluit van zeer 'gewichtige strekking te hebben genomen, dat een nieuwe groote ver antwoordelijkheid op dit bestuur laadt, maar is er van overtuigd, dat dit besluit onze.ijveri ge medewerksters vaa hef Ffoefllzervertamd met nieuwen lust en moed zal bezielen, om de oog ontbrekende gelden men d'enke aan de. meubileering enz! bijeen te brengen UIT HEILOO. De dienst in de Ned. Herv Kerk alhier zal voortaan in plaats v*n 9.30 te 10 uur aan vangen. UIT ZIJDEWIND. Nog steeds woekert de typhus alhier voort. Gister zijn er weer 2 nieuwe gevallen geconstateerd. Hoewel er wel ernstige zieken mj zijn, nebben er toch nog geen sterfgeval len plaats gehad. UIT OTERLEEK. In ons raadsverslag van Oierleek staat, dat het aanvangssalaris van de hoofden is 1000, dit moet zijn 1100, na 10 dienstja ren is dit 1200. enz. UIT EGMOND AAN ZEE. Aan den heer F. Boer, rijksveldwachter, alhier, is de rang van brigadier-titulair toe gekend. MOTORFIETS GESTOLEN. In den nacht van den 2den Pinksterdag werd uit de boerderij van dén heer A. de R., uit IJpolder VIII een motorfiets ontvreemd Gisteren werd deze bij dc bocht van het Oostzaander kanaal nabij Buiksloot in het riet teruggevonden. Van de daders is niets bekend, KORTE BERICHTEN. Gisteren viel tc Rotterdam de 9-jarige J. v. d. W. uit de Atjehstraat bij het spelen in de Rijnhaven. De inmiddels ontboden genees heer moest den dood constateeren. B. M., uit Hamburg, werd gisteravond in een pand aan den Houttuin te Rotterdam van 4000 Mark beroofd. De daders zijn on bekend. Te St.-Oedenrode is gisteren het 9-ja- rige meisje Dina Hazenberg onder-een mili taire auto geraakt. Aan de bekomen verwon dingen is zij na eenige uren overleden. In goed ingelichte parlementaire krin gen worüt aangenomen dat de Tweede Ka mer tot'Vrijdag 28 Juli bijeen blijft. STADSNIEUWS. DE AARDAPPELENNOOD. Met genoegen constateeren we, dat het ar tikeltje over den aardappelennood in het nummer van gisteren reeds eenige uitwerking heeft gehad. De firma's Hoogland te Broek op Lahgendijk en Al aan het Verdronken- oord, alhier, hebben daarin aanleiding ge vonden om haren afnemers 100 zak aardappe len te verstrekken tegen den prijs van 5.30 per 100 K.G., welke aardappelen 'gisteren nog werden verkocht voor 8 per 70 K.G onder voorwaarde echter, dat ze tegen regee- ringsprijs moesten worden afgeleverd. Hoezeer deze persoonlijke daad te prijzen valt, toch gelooven we niet, dat het particu lier initiatief afdoende te hulp kan komen en daarom blijven we aandringen op snelle hulp van gemeentewege. Op snelle hulp, immers wanneer ooit; dan geldt thans en hier: wie spoedig helpt, helpt dubbel. Elke dag vertra ging maakt nijpender den nood Ds. VETHAKE UIT ZIJN AMBT ONTZET. Het Provinciaal Kerkbestuur van Noord- Holiand heeft ten opzichte van Ds. Vetliake te Koedijk,' bij besluit vau 13 Juni 1.1., ver klaard, dat hij door woord en daad ten dui delijkste heeü getoond, dat hij zich van de Ned iierv. Kerk heeft afgescheiden en mits dien met langer tot haaf benuort. Het heeft hem' op grond hiervan uit zijn ambt ontzet en onbevoegd verklaard tot het vervullen van kerkelijke ambien en bedieningen. DE KAASMARKT. Bedroeg de aanvoer de vorige wéék ruim Oo.OOO K.C., een nog nimmer gekende hoe veelheid, heden was deze beiangi ijk minder Toch zal ze wel meer dan 250.000 K.G. be dragen. De prijs was 54 a 54.50 per 50 KG. De nieuwe Noord-Hollandsche commissie maakte bekend, dat de regeling inzake de le vering van het aantal wagons door de kaas handelaren nog niet geheel voor elkander was gekomen, waarom opnieuw aanbiedin gen voor de levering van 25 wagons voor de Algimex, het Nederlandsche lichaam van het Zentrale Einkaufgesellschaft, te Berlijn, wer den ingewacht Kaasmkoop voor een hooger bedrag dan voor 53.75 per K.G. kwam niet in aanmer king. Desondanks werd: er voor een grooter ge deelte hooger besteed. Gister te Hoorn en ook heden op de Alkmaarsche markt waren er fabrieken, die voor 53.75 verkochten, doch op een indirecte wijze van hun kaas- kooper wat bijbetaald kregen Deze kaashan delaren dóen dit om de orders maar te kun nen krijgen. De stemming onder de handelaren' is dan ook niet zoo gunstig. Zij ontvangen van de Algimex 2.75 winst per 50 K.G., doch staan voor een groote risico, aangezien hier van 0.25 per 50 K-O. af moet en bovendien 1 pet. voor het gatantiefonds. Nog moet de handelaar 9 pet. laten staan tot de aankomst van de kaas ter bestemder plaatse. Zijn er dan nog aanmerkingen, dan wordt hij nog gekort. Wij sprakèn een kaashandelaar, die nog van een op 27 April geleverde wagon afreke ning over deze 9 pet. moet ontvangen Deze handelaar deelde ons ook mede, dat gedurende de regeling met de «Aigiinex reeds 6 wagons waren geweigerd. Deze komen dan evenwel niet terug. Men heeft dan eenvoudig af te wachten voor welk bedrag zij in Duitsdiland gewaardeerd worden. Weet men nu, dat een wagon 10.000 KG. inhoudt, dan begrijpt men dat het hier over belangrijke be dragen gaat. De controleurs van de Algimex voor Friesland, Zuid-Holland en Noord-Holland bezochten heden de markt Deze Week zullen de kaasprijzen voor de eerstkomende weken opnieuw worden vast gesteld. Reeds teekenden 84 van de 104 fabrieken in Noord-Holland de verklaring, waarbij zij zich verbonden om advies van de commissie van producenten, die voor de prijsbepaling zeggingschap heeft verkregen, geen kaas aan te voeren. Dit advies zal eerst dan worden egeven, wanneer het de commissie van pro- ucènten mocht blijken; dat er geknoeid wordt i Waar de söemvr Noord-Hollandsche com-1 missie van een verbintenis voor da handela ren om 60 pet. van hun san koopen voer Duitschland beschikbaar te stellen,"niets wil de weten, en deze commissie er bovendien ge- noemen mede nam om de besluiten van de Vereen iging van Kaashandelaren voor hen onvneuü ie verklaren, daar zal dit advies evenwel niet spoedig noodig zijn. CONCERT, te geven door STEDELIJK MUZIEKKORPS, op ZONDAG 18 JUNI, van 7x/z9y* uur, van 8 tot 10 uur, in den Hout. Programma. Pauae. 1. Good By, March Jos. Kessels. 2. Ouverture, zu Operette „Dichter und Bauer" F. v. Suppé 3. Carnaval, Marsche-inter mezzo -N. Inconnu. 4. Spanish-ballet Desormes. 1. Seguidilla. 2. Havanaise. 3. Bolero de Cadix. 4. Cachuhha. 5. Zap ateado. 5. Roi Albert, Marche-militaire Eilenberg 6. Hiawatha, Indian-intermezzo Moret. 7. Tesoro mio, Valse populaire Becucci. 8. Finale. N. B. Wegens deelname door het Stedelijk Muziekkorps aan het groote Festival te Pur merend (40-jarig bestaan van het Purmeren- der Stedelijk Muziekkorps), eerstvolgend con cert op WOENSDAG 28 JUNI, van 8—10 uur. EEN AFSCHEID. Men schrijft ons: A.s. Woensdag, 21 dezer, geeft de lieer J. F. de Haas, directeur der Gemengde Zangver- eeniging „Zanglust", zijn laatste concert en neemt aan voorgoed afscheid als directeur van dit koor niet alleen, doch trekt zich te vens uit het muzikale leven terug. Bijna ieder in Alkmaar weet, dat het de heer de Haas was, die nu ongeveer 25 jaar geleden, toen de zang in onze veste ten doo- de gedoemd scheen, nieuw leven bracht. Op bescheiden voet vormde hij een koortje, uit sluitend voor mannenzang, uit zijne colle ga's, die, evenals hij,, het sigarenmakersvak uitoefenden bij den heer Helling, die voor oefening van 't koortje daartoe welwillend zijn kantoor disponibel stelde. Door ernstige studie en met den vasten wil een goed koor te vormen, wist de heer de Haas zich meer en meer op aen voorgrond te stellen en weldra breidde zijn koor „Excel sior" zich verbazend uit. Goede, ja zelfs uit stekende krachten zijn onder ziine leiding ge vormd en het koor gaf steeds betere uitvoe ringen, een waar genot voor hen, die van goeden zang wilden genieten. Het koor, dan weder toe-, dan weder afne mende in ledenaantal, werd na een 20-jarig bestaan ontbonden, daar door het oprichten van meerdere koren, zoowel voor mannen- als gemengden zang, de meeste en beste le den ontrouw werden. Nog verschillende an dere koren, onder welke met eere een groot kinderkoor genoemd mag worden, hebben onder zijne leiding het uitgaand publiek me- nii g genotvol oogenblik verschaft. Het is vooi voor den heer de Haas te hopen en wij gunnen het hem van ganscher harte dat deze afscheids-uitvoering schitterend mo ge ziju, niet alleen wat betreft de prestaties van zijn koor, doch ook dat een talrijk pu bliek moge aanwezig zijn, om hem. dfen be scheiden man, voor 't laatst te huldigen, als den man, die zonder aanstellerij, zonder mu zikaal gevormd te zijn, toch zooveel voor Alkmaarfs opleving der zang heeft gedaan. ZANGUITVOERING. Behoudens toestemming van B. en W., zal het Gemengd Koor „Zanglust" eene uitvoe ring geven in den Hout op Woensdag 21 de zer, des avonds ten 8 ure. Bij deze gelegen heid zal de heer J. F. de Haas voor het laaist als directeur fungeeren. In zijne plaats is oe noemd de heer Tamminga, alhier. Programma Gelukkig Vaderlaud Valerius Een liedje van de Zee Goeden Nacht. Na den Storm Van der Vliet. Psalm 84 de Vries. Op het Meer. (Pauze). Sterrennacht. Op het water J. F. de Haas. Pelgrimslied. Avondlied. Bede voor 't Vaderland Valerius. Moed gehouden. AVOND VOOR MILITAIREN. Voor een stampvolle zaal werd gisteravond een Sport- en variété-avond gegeven aan de hier in garnizoen liggende militiaren met wel willende medewerking van den heer B. Velle- man, Caberetzanger, alhier. De avond werd geopend met een acrobatisch nummer van den lieer Chr. v. d. Ven (mil.) met medewerking van den heer Tummers als komiek. De heer v. d. Ven deed zich als een uitstekend acrobaat kennen en hij oogstte evenals zijn partner een luid appleus. Daaaa werden enkele partijen geworsteld, door de militairen de Vries en Mijman, Ploivie en Koning. De eerste werd gewonnen door den heer Ploivie in 2 min. 47 sec. De tweede partij duurde 16 min. en werd gewonnen door den heer "Mijman. Van de beide winnaars werd de heer Ploivie na een spannend 'partij op punten winnaar van de uitgeloofde medaille. De wedstrijd stond onder uitstekende leiding van den heer B. Berklou te Rotterdam. Daarna trad de heer Velleman op. Hij gaf te hooren Sting Bom Plichtbrief van een keukenmeid en op verzoek de vijf internationalen. Ook hem viel een lang durig appleus ten deel. Met het oog op den tijd werd geen pauze gehouden en trad ver volgens op de heer Hartman, imitateur. Deze heer wist alle soorten dieren op meesterlijke wijze na te bootsen. Daarop volgde het op treden van de heeren Berklou en v. d. Ven als salon-acrobaten, een van de mooiste nummers Beiden vormden een uitstekend paar, hoezeer men hun werk waardeerde bewees het applaus dat op iederen stand volgde. Daarna trad de heer Tummers als Piano-Humorist op. Hij faf. „M'n eerste", „Leentje heet ze," „de amboer", waarmede hij zoo veel bijval vond zoodat hij genoodzaakt was nog 'n nummer tje toe te geven. Tot slot van den avond werd een boksdemonstratie gehouden tusschen de heeren Lascares Luberti (leerlingen) en Hart man Sirieg. De eerste partij was werkelijk een mooie partij en werd met 1 punt meer gewon nen door dien heer Lascarla. Van de 2e partij werd de heer Hartman als winnaar aangewe zen na 'a klein geschil. De overige avond werd aangevuld door de mil. Kapel onder leiding van den heer Hedel. Ook hen viel ve le malen applaus ten deel. Nadat de heer Vel leman namens de militairen, de heeren offi cieren en den heer.Hedél en alle medewer kenden had bedankt, werd déze gezellige avond gesloten. SCHEEPSBOUW. Van de scheepswerf „Nicolaas Witsen", firma W. F. Stopl en Zoon, Alkmaar, is met goed gevolg te water gelaten een stalen mo torboot, lang 32 voet, breed 8 voet met 10 P.K. motor, voor rekening van den. Rijks Wa terstaat'en bestemd voor den Bakendienst. PREDIKBEURTEN op 18 Juni 1916. Oroote Kerk, 10 uur, Ds. Verwaal, Avond 6 uur, Ds. Kloosterman. Kapel, 10 uur, Ds. de Pree. Evang. Luth. Kerk, 10 uur, Ds. Le Gras van Egmond aan den Hoef. Doopsgezinde Kerk, 10 uur, Ds. Westra. Rem.. Oeref. Kerk, 10 uur Ds. J. v. d. Dorp, Ned. Herv. Pred. te Hoorn. Gereformeerde Kerk, 10 uur en avond 5 uui» Ds. Meijer. Hersteld Apostolische. Genu 10 uur en av. 5 uur, Godsdienstoefening. Er is maar één Onderlinge Glasassurantie in Alkmaar. De Agenten zijn Gebr. Molenaar Nieuwesloot en J. Mienis, Bergerhout. Bestuursleden Jb. Cloeck. C. J. P. J. A. Hoksberqen, W. M.H. Pels. W. J. D. Appel. Jb. Lind. J. F. Lubbe. J. Rinoers. BURGELIJKE STAND. ONDERTROUWD: 15 Juni. Arend van der Heide eu Klaasje van. der Sluis. Gerrit Wit en An na Elisabeth Hoekmeijer. Marti- nus Johannes Jansen en Geertruida Jansen. Jacobus Johannes Poll en Neeltje dg Groot. Hendrik Groot en Margaretha Elisabeth Ris. Klaas van der Bijl en Gerritje van Essen. Johannes Julianus Oosterkamp en Helena Adriana Tel- leman. Willem Christiaan dd Crocq ea Johanna Donker. Ger rit Oukes en Marijtje Maartens. Bartholdus over de Linden en Afke Mulder. GEBOREN: 14 Juni. Arie, z van Johannes Korver en Bctje van Lee ren. Nederland. FRAUDE. ARNHEM, 16 Juni. Men is aan het ge meenteslachthuis alhier een ernstige fraude op het spoor gekomen waarbij in hoofdzaak eenige hoofdambtenaren betrokken moeten zijn. Het onderzoek, duurt voort. Een ambte naar is reeds gearresteerd. DE BURGEMEESTERS MOETEN DE AARDAPPELEN IN BESLAG NEMEN. 's-HERTOGENBOSCH, 16 Juni. Vol- fens berichten heeft de minister van land ouw aan alle burgemeesters van Neder land telegrafisch gevraagd, om opname te doen van de voorraden aardappelen in hun ne gemeenten, en die zelve in beslag te ne men. BEVEL TOT RUST EN KALMTE. ROTTERDAM, 16 Juni. De burgemees ter van Rotterdam heeft een bevel doen aan plakken, waarin staat, dat ieder zich rustig en kalm moet houden, daar de politie or- der heeft gekregen wegens storing der rust streng en scherp op te treden. UITVOER TEERKLEURSTOFFEN. DEN HAAG, 16 Juni. De centrale verf- stoifencommissie deelt mede, dat blijkens bericht van Hr. Ms. gezant te Berlijn, de Duusche regeering besloten heeft om teer- kleurstoffen, gelijkstaande met 25 pet. van het uitgevoerde in 1913, ook nu te doen uitvoeren. ADRESSEN OVER DEN ECONOM1SCHEN TOESTAND 1 AAN DE'TWEEDE KAMER. DEN HAAG, 16 Juni. De Tweede Ka mer heeft vandaag 49 adressen ontvangen van vak- en andere vereenigingen, allen be helzende den economischen toestand. TOELATINGS-EXAMEN K. M. A. DEN HAAG, 1 öjuni. Voor het toela- tings-examen van Kadet aan de K. M. A. hebben zich 95 adspiranten opgegeven. Dl EN Si WEIGËRINGSMANIFEST. AMSTERDAM, 16 Juni. De zaak: het dienstweigeringsmanifest diende lieden voor de 5e Kamer der Rechtbank. Het O.M. waargenomen door Mr. Luijkeu Glashorst, eischte een geldboete van 100 sub 25 da gen hechtenis voor mej. J. F. D. Mossel. Spr. meende, dat hiermedekon volstaan worden, daar rekening moet gehoudien worden met het motief, waarom beklaagde gehandeld heeft. Het fs echter een idealis me, zei spr., dat gevaarlijk kau zijn. Tegen den 2en beklaagde, Prof. Dr. J. van Rees, wordt eveneens een geldboete van ƒ100 subs. 25 dagen hechtenis ge- eischt, terwijl spr. meent dat bekl. dieiU te worden vrijgesproken ten opzichte van de beschuldiging van verspreiding van het manifest. Bekl. verdedigt zich zelf en liet uitkomen dat bij hem de bedoeling'niet be staan heeft op te ruien. Tegen 3e beklaagde, Mevr. Roland HoisL., -van der Schalk, wordt door het O. M. een geldboete geëischt van 100 subs. 25 da gen hechtenis, maar moet zij vrijgesproken worden van de beschuldiging van ver spreiding van het manifest. Tegen den 4en beklaagde, de heer A. El- brink, eischte het O. M. 50 boete subs. 20 dagen hechtenis, beklaagde moet echter worden vrijgesproken worden, meende Mr. Luijken Glashorst, voor het verspreiden van het manifest, doch eischte genoemde straf voor opruiiing. in Boekhomleii en aanverwante vakken ter opleiding voor praktijk en examens. Telefoon 22t»,

Alkmaarsche Courant | 1916 | | pagina 2