DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. DE OORLOG. !i©fid©r4 m aiMtiend© Jaargang No. Ml 1916. ZATERDAG 17 Statenverkiezingen. MDERLAIÜ. Regearingiaardappeten. pfiI 3 maanden f 1-, It. p. post 11.25. Mieitentiepiiie 10 ot p. regel, groote letters nan plaatsruimte. Bneren fr. tl. tf. Beek- en BaniMmkkeiii r.ti. HERffls. CBSTER ZOO*, loordam C 9. Telefiir. 3. ALKMAAR, 17 Juni. Maandag is de dag voor den Noordhol- landschen kiezer voor de Provinciale Staten Van beslissende beteekenis op den. uitslag van den grooten politieken strijd, die bij deze Staten-verkiezingen is gevoerd, zal deze ge westelijke uitspraak niet zijn. De uitslag staat onwrikbaar vast: de partijen van rechts heb ben hun positie van meerderheid in verschil lende Povinciale Staten en daardoor ook in de Eerste Kamer gehandhaafd. Van een „om gaan" van onzen Senaat bij ontbinding kan geen sprake meer zijn. Men heeft het der concentratie kwalijk genomen, dat zij een „aanval" op de Eerste Kamer heeft gedaan maar het ligt in den aard der zaak, dat, had „rechts" de meerderheid in de Tweede Kamer en „links" in de Eerste, ook „rechts" al zijn krachten zou inspannen om de Eerste Kamer zoo spoedig mogelijk „om" te krij gen. En laat ons er dadelijk aan toevoegen, dat „rechts" zich daarvoor veel meer inspan ning zou 'getroosten, dan „links" thans heeft gedaan. Zeker, de partijen ter rechterzijde beschikken over middelen, om" de kiezers naar de stembus te krijgen, welke de vrijzin nigen moeten ontberen, maar daarnevens be zitten zij er andere, welke de vrijzinnigen niet behoeven te missen. Daar is een voortref felijke organisatie, welke tot in het kleinste gehucht doorwerkt. Daar is bezie ling voor de beginselen, daar is ijver voor de zaak en niet slechts tijdens de enkele we ken vóór de verkiezing, maar het geheele jaar door wordt gezorgd, dat, alles in de puntjes is, zoodat er bij de mobilisatie van het kiezerskorps niets ontbreekt. „Rechts" en „rood" steken elkaar in dit opzicht naar de kroon en de palmen der overwinning zijn dan ook weer bij deze Staten-verkiezingen door hen behaald. Zij vragen nimmer: „zou er kans zijn?", hun parool is. „altijd be proeven, nooit versagen, volharden tot het einddoel is bereikt, al kost dat ook jaren van arbeid". Bij de vrijzinnigen is helaas al te vaak „het zal wel gaan" of „het zal niet gaan" een tee- kenende uitdrukking. Gaat hei wel, dan gaat het van zelf. Gaat het niet dan liever lui dan moe. Wij weten wel, dat het niet overal zoo is in den lande, maar in dó meeste streken is het helaas toch aldus gesteld. En maar al te vaak wordt er van enkele bekwame, bereid willige krachten in spannende dagen vóór een verkiezing schier bovenmenschelijk werk geeischt, om het verzuimde in te halen, om het trage kiezerskorps in beweging te krijgen. Wanneer er 30 procent en meer van de kie zers thuis blijven, dan weet men wel waar die gezocht moeten worden. Het is de onver schilligheid van de thuisblijvers, welke in vele districten den doorslag geeft. Wij hebben na afloop der Kamerverkiezin gen in 1913 het allernoodzakelijkst genoemd, dat in 't district Alkmaar dó organisatie van dó vrijzinnigen in de komende periode ge ducht ter hand zou worden genomen. Niets is er van gekomen. In de stad zelf wordt, dank zij den ijver van enkele personen, ge zorgd, dat er bij de gemeenteraadsverkiezin gen niet al te veel thuisblijvers zijn, het ei genlijke verkiezingswerk wordt er uitstekend verricht. Maar buiten de verkiezingen om? Maar in de buitengemeenten? De Centrale Liberale Kiesvereeniging voor de Provinciale Staten is uit haar sluimer ge wekt. Zij is aan het werk getogen. Zij heeft gemeend, dat het ook haar plicht was in dit district met een eigen candidaat te komen. Het is, afgezien van de algemeen, landelijk politieke beteekenis van deze verkiezingen, ook wel een eigenaardig geval: den candi daat, dien zij indertijd stelde en naar de Sta ten van dit gewest afvaardigde, is daar van kleur veranderd, is van liberaal christelijk historisch geworden. In den heer A. W. Udo vónd zij thans haar man. Zij heeft sinds zijn candidaat-stelling gedaan wat zij kon om deze candidatuur te bevorderen. Voor zoover dó kiezers den heer Udo niet hebben leeren kennen uit zijn werken als lid van den Alk- maarschen gemeenteraad, vondón zij daartoe gelegenheid in de openbare vergaderingen te Alkmaar, te Egmond a. Zee, te Akersloot en te Uitgeest, of in 't verslag, dat van eerstge noemde vergadering is verschenen. Geen vrij zinnig kiezer zal bezwaar kunnen hebben op den heer Udo zijn stem uit te brengen. „Zullen wij gaan stemmen?" zullen som migen zich echter wellicht afvragen. Ons antwoord op die vraag luidt: wis en zeker. Ook in dit district komt het er bp aan dat er goed gestemd wordt, dat men zich een gang naar het stembureau getroost en daardoor getuigt. Men doet een goed werk, wanneer men Maandag ter stembus gaat. In de eerste plaats is dit niet meer dan een staal tje van zijn plicht kiesrecht is kiesplicht en wie van zijn stem geen gebruik maakt, toont, dat hij haar niet waard is. Maar dan, zoo er getrouw gestemd' wordt, krijgt men een afspiegeling van den stand der partijen, kan misschien de overwinning worden be- haald, maar heeft men zeker een maatstaf ter j beoordeeling van der partijen sterkte in dit district. En bovendien bezit toch iedere vrij zinnige stem in dit district deze waarde, dat zij het totaal aantal in den lande doet stijgen Men toone zeggen wij dus tot de vrij zinnigen in dit district zich Maandag niet ont- of mismoedigd, maar steune de ijverige werkers, die de verkiezingen hebben voorbe reid, men stemme den candidaat, die van vaste beginselen is en deze beginselen in het openbaar heeft besproken en verdedigd, men rade, als het kan vandaag nog, en anders morgen of overmorgen, de tragen en de lau- wen, de onverschilligen en de weifelmoedi- gen aan naar de stembus te gaan en volge door een flinke opkomst de partijen van de rechter- en de uiterste'linkerzijde, die van geen thuis blijven willen weten, maar er te recht een eer' in stellen, het grootst mogelijke aantal stemmen uit te brengen KORTE BERICHTEN. In Duitschland zijn de groentenprijzen ten gevolgen van het natte weer erg gestegen. Ook worden op de groentenmarkten in Keu len bij de poeliers kraaien verkocht tegen 24 cents per stuk, die gretig aftrek vinden. Een Fransche particuliere heeft aan de Fransche vloot een bestuurbaren waarne mingsbaton geschonken. De Pruisische regeering zal den vlas oogst van dit jaar in beslag nemen. Het Poriugeesche Staatsblad deelt mede dat er 3000 tot 4000 Portugeezen naar Mo- i zambique gezonden zullen worden, ten einde aan het offensief tegen de Duitschers in Oost- Afrika deel te nemen. Het Beiersche ministerie heeft den ko ning voorgesteld dó mandaten van de kamer leden een jaar te verlengen. Ft zullen dus geen algemeene verkiezingen in Beieren ge houden worden. In geheel Engeland ijvert het lagere postpersoneel thans voor loonsverhooging. -Vc ALKMAAR, 17 Juni. Het Russische offensief is na eenige dagen van stilstand weer op gang gekomen. Krach tige aanvallen hebben de Russen in Wolhy- nië en in Galicië gedaan, waarvan sommigen werden afgeslagen, anderen daarentegen eenig voordeel opleverden. De terreinwinst, welke wordt gemeld, is echter van niet zoo groote beteekenis, maar wel is het van be lang, dat men opnieuw 14.000 gevangenen genomen heeft. Het aanzienlijk aantal gevan gen gemaakte Oostenrijkers wordt in de En- gelsche bladen verklaard door de Russische artillerie, welke gebruik maakt van een nieuw soort granaat, in ongeloofelijke hoeveelheden iieschikbaar. Haar uitwerking veroorzaakt een algemeene paniek en deze leidt tot het zich vlug overgeven en het spoedig vluchten. Wel is waar melden de Russen thans en kele nieuwe, plaatselijke successen, maar dui delijk blijkt, dat zij op krachtigen tegenstand stuiten. Mefkwaard'ig blijft, dat zij Czemo- witz nog steeds niet hebben kunnen nemen. De Daily Telegraph schrijft deze omstandig heid toe aan de natuurlijke sterkte der stad, de Daily Chronicle verklaart den verwoeden tegenstand der Oostenrijkers op dit punt ten deéle uit de vrees van de midden-mogendhe- den voor de uitwerking, welke de val van de ze vesting zou hebben op de openbare mee-> ning in Rumenië. Aan het Westelijk front sloegen de Fran- schen Duitsche aanvallen af bij den Dooden Man (op welks zuidelijke helling zij loopgra ven veroverden over een front van 1 K.M.) en bij Thiaumont op den oostelijken Maas oever. Bij Verdun zoo min als elders is er dezer dagen een wijziging in den stand van zaken gekomen. Alleen de Turken melden eénige vorderingen op verafgelegen oorlogsterrei nen en berichten-, dat zij de tegenstanders, die zich sedert eenigen tijd op 't eiland Keusten genesteld hadden en van daar aanvallen de den op de Klein-Aziatische kust, door artille rievuur noodzaakten het eiland te ontruimen De Fransche Kamer besloot met 412 tegen 138 stemmen in" geheime zitting te gaan. De democratische conventie in Amerika heeft voor dó presidentsverkiezing een pro gram aanvaard, waarin men zich verklaart vóór de Monroe-leer en waarin iedere orga nisatie, die ten doel heeft de belangen van vreemde mogendheden te dienen door de re geering, politieke partijen of volksvertegen woordigers te intimideeren, veroordeeld wordt als te zijn noodlottig voor de natio nale eenheid. Natuurlijk is deze passage, waarvan vermoed wordt, dat zij is geredi geerd door president Wilson zelf, gericht te gen de Duitsche samenzweerders in Amerika. Ex-president Roosevelt heeft- medegedeeld, dat hij wegens ongesteldheid zich niet meer met de verkiezingen kan inlaten. De herkie zing van president Wilson zou zeker zijn wanneer Amerika niet het land der politieke onmogelijkheden wasl 'oensdag is in Engeland een oproeping verschenen tot de gehuwde dienstplichtigen om van 24 Juni af op te komen. Alle lichtin gen en groepen, die -de dienstplichtwet omvat, zullen aan onder de wapenen*zijn. Eenige groote kolenmijneigenaren in Engeland hebben, een overeenkomst aange gaan met een aantal invloedrijke reders om onmiddellijk na den oorlog door onderlinge samenwerking de internationale klanten zoo doeltreffend mogelijk te kunnen bedienen. De combinatie moet een kapitaal van 1200 mil- lioen vertegenwoordigen. Van Duitsche zijde wordt het Russische bericht tegengesproken, dat bij het zeegevecht voor de Zweedsche kust Duitsche torpedoboo ten in den grond zouden zijn geboord. Alleen het hulpschip Hermann moet zijn gezonken. De brief van Lord Kitchener, gedateerd 10 Mei 1915, warain hij om 300.0000 vrij willigers vraagt, wordt in Londen ten bate van het Roode Kruis bij opbod verkocht. Het hoogste bod is 12000, tot 30 Juni kan nog een bod gedaan worden. De Fransche Kamer is gisteren om half drie in geheime zitting gegaan, ter behande- deling van de verdediging van Verdun. Het voorstel daartoe was met 412 tegen 138 stem men aangenomen. Ex-president Roosevelt is ziek geworden daarom neemt hij geen candidatuur voor de a. s. presidentsverkiezingen in de Verenigde Staten aan. De Democratische Conventie heeft bij acclamatie de heeren Wilson en Mar hall op nieuw benoemd tot candidaten voor het presi dentschap. De Italiaansche regeering heeft het spoorwegverkeer tusschen Milaan en Venetië voorloopig voor particulieren stopgezet, om dat de spoorweg thans te veel noodig is voor troepenverplaatsing. In het Hongaarsche Huis van Afgevaar digden verklaarde graaf Tisza. dat alle par tijen het er over eens zijn, dat na het ant woord van de tegenstanders op de vredesui tingen der Midden-Staten, slechts voortzet ting van den oorlog mogelijk is. Naar bericht wordt heeft de Democrati sche partij in de Vereenig-den Sjaten hooge in voerrechten op haar programma. Men is in Rusland tevreden over de re sultaten der leening in Amerika. TEERKLEURSTOFFEN. De Centrale Verfstoffen-Commissie bericht, dat blijkens mededeeling van Hr. Ms. gezant te Berlijn de Duitsche regeering thans heeft goedgevonden de hoeveelheid in Nederland in te voeren teerkleurstoffen gelijk te stellen met 125 pet. van het verbruik in 1913. Hier mede is thans aan een der verlangens tege moet gekomen, welke door een deel der Ne- derlandsche verbruikers van teerkleurstoffen in de bijeenkomst van begin Februari van dit jaar werden uitgesproken. Over het tweede punt, waaraan de Centrale Verfstoffen-Commissie in, opdracht van be doelde bijeenkomst in het bijzonder haar aandacht heeft gewijd: de verlaging der prij zig acht. Spreker achtte de verklaring der re geering onvoldoende, ook omdat zij zich be roept op gemis aan medewerking van de bur gemeesters. Hij weet een deel van hetgeen ge beurd is aan de instelling van de commissie De regeering was inzake de aardappelen niet voldoende ingelicht. Spr. herinnerde aan een toezegging van den minister, dat hij dó grens niet voor de aardappelen zou openen, zoolang ze niet voor redelijken prijs in voldoende hoeveel heid te koop waren. De commissie voor de levensmiddelen te Rotterdam kon dus niet op het bekend aanbod van het distributiebureau ingaan. Spr. vroeg, waarom het dictributiebureau de aardappelen voor hoogere prijzen kocht dan waarvoor ze op de vrije markt te koop waren en besprak vervolgens de circulaire, in Mei van het genoemde bureau uitgegaan, waaruit volgens den minister bleek, dat de regeering gewaarschuwd heeft. Wat Rotter dam betreft, heeft het gemeentebestuur geen dag, geen uur verzuimd en toch is met groo te moeite gisteren pas 700,000 K.G. van de aangevraagde 2 miljoen K.G. ontvangen. Spr. maakte nogmaals aanmerking op het beleid der regeering. De heele fout ligt z. i, in den opzet van Augustus 1915. De uitvoer moet van één centraal punt uit worden gere geld. Het werken van commissies is geble ken aan bedenkingen onderhevig te zijn, ook voor de suiker, waar de meest belanghebben den het grootste woord voeren. Ook de ta bakscommissie critiseerdó spreker. De circulaires aan de burgemeesters waren niet onderteekend. Spreker vroeg, of deze zaak wel bij landbouw, dat voor de produ centen zorgt, terwijl het hier het belang der consumenten geldt, thuis behoorde. Ze be hoort z. i. bij een afzonderlijke afdeeling van binnenlandsche zaken of bij een afzonderlijk departement van levensmiddelenvoorziening. De heer Snoeck Henkemans (c. h., Apel doorn) critiseerde eveneens het benoemen van Kamerleden tn de commissies, maar waar schuwde er tegen de volle schuld van de moei lijke omstandigheden op de regeering te leg gen. Spreker behandelde" het verband tusschen hooge prijzen in het buitenland en de pr in het binenland. Hij betwijfelde of net vee door de sluiting van de grenzen goedkooper zal worden. Ook voor de aardappelen komt de minister er met grenssluiting niet. De uitvoer van de eerstnoodige levensmiddelen moet door de regeering ter hand genomen worden. Er moet zijn een oentraal-bureau van uitvoer. De heer Tydeman (v. 1., Tiel) bracht hulde aan de regeering voor de krachtige wijze, waarop zij blijkt te zijn opgetreden. Men staat hier voor een ingewikkeld en hoogst moeilijk probleem. Spreker bestreed een opmerking van den heer Sannes en erkent -dat er een en ander niet in den haak is en dat er fouten zijn gemaakt. Zoo is het z. i. te betreuren, dat er met de aardappelenvoorziening geen krach tige maatregelen genomen zijn. De regeering zal strenger moeten optreden tegen personen, -die de levensmiddelen vasthouden. Nieuwe strafbepalingen achtte spreker niet noodi Wat de suiker betreft vertrouwde hij dat-I regeering de voorraden zal wet ente vinden. Spreker kwam tegen den jegens <J ter van landbouw geuiten laster zen. zijn de onderhandelingen nog altijd loopende. Aan een der commissieleden, die zich in het begin van Maart te zake naar Berlijn heeft begeven, bleek toen reeds dade lijk, dat op een algemeene prijsverlaging niet de minste kans bestond. Slechts voor een be trekkelijk kleine groep van verfstoffen scheen eenige verbetering mogelijk. Teneinde dit punt nog nader te bespreken zullen zich nu twee leden der commissie andermaal naar Duitschland begeven, om met de directies van vijf van de voornaamste Duitsche verfstoffa brikanten, welke bij deze aangelegenheid in het bijzonder zijn betrokken, nog nader over leg te plegen. EEN SPION. Door -de marechaussé's is uit het in staat van beleg verklaard gebied geleid de koop man P. de Meester, uit Hoek, van wien ont dekt is dat hij speurdersdiensten verrichtte voor een vreemde mogendheid (Duitschland.) BINNENLAND. TWEEDE KAMER. De behandeling van de interpellatie-Scha per over de levensmiddelenvoorziening werd voortgezet. De heer van der Molen (a. r., Sliedrecht) zeide dat de regeering het ten aanzien van de aardappelen niet verder heeft kunnen brengen dan tot de verklaring, dat er „waarschijnlijk" voldoende voorraad is, terwijl hij voor de toe komst geen waarborg tegen herhaling aanwe- ;ens den minis- 0op. Hij meende, dat de bevoorrechte positie van land- en tuinbouw moet worden terugge drongen in plaats van de productie daarvan te bevorderen. De beginselen van de politiek der regee ring waren de eenig mogelijke. In het 20 mil- lioen-ontwerp zag spr. echter een wijziging daarvan. Ook hij heeft echter den indruk ge kregen, dat bij de regeling van het vraagstuk der volksvoeding de leiding niet voldoende is. De minister make een nieuwe afdeeling I aan zijn departement met een bekwaam man aan het hoofd. Spr. drong ten slotte op krachtige maatre- gelen tegen nalatige burgemeesters en op ten vooruitziende politiek aan. De heer Hugenholtz, (S. D. A. P., West stellingwerf) zeide tot den minister eenige vragen te willen richten aangaande de voor genomen uitzending van 50 miliciens naar udië. Het verlof daartoe werd verleend en de in- terpelatie bepaald op Dinsdag. De behandeling van de interpellatie-Scha per werd voortgezet. De heer van den Tempel (S. D. A. P., Amst. IX.) verdedigde het ge meentebestuur van Amsterdam tegen de be schuldigingen van den heer Teenstra. Amsterdam is op de circulaire van 17 Ja nuari omtrent den aankoop van aardappelen niet ingegaan, omdat de voor de hoofdstad benoodigde voorraad niet was op te bergen. Wat betreft de beweerde weigering van Amsterdam om aardappelen per wagon te ontvangen, wees spreker er op, dat door het distributiebureau zelf de keuze werd gelaten tusschen wagon of schuit en dat door het gemeentebestuur nooit de conditie van ver voer per schuit is gemaakt. Dó toestand is nu zoo, dat groote stedón in de tweede helft van de volgende week zon der aardappelen zullen zijn. De heer Marchant (V. D., Deventer) stond sceptisch tegenover de maatregelen der regee ring. Eenerzij ds wordt er niet genoeg ge zorgd voor goedkoope levensmiddelen, ander zijds wordt er niet voldoende gelet op het ge vaar van des-organisatie door het ingrijpen ind en gewonen gang van zaken. Hij wilde centrale leiding, uitgaande van het Departe- Zij die zich met 1 Juli op dit blad abonnecren ontvangen de tot dien datum te verschijnen nummers gra tis en traneo. De Directie. De BURGEMEESTER der gemeente Alk maar brengt hierbij ter algemeene kennis dat nog een waggon Regeeringsaardappelen ten behoeve van de ingezetenen dezer gemeente is ontvangen, welke aardappelen tegen den prijs van 7 cent per K. G. verkrijgbaar zullen wor- den gesteld! bij de reeds gemelde winkeliers en handelaren in groenten en voorts bij M. Besteman, St. Annastraat, A. Boon, Stu- artstraat, L. Jansen, Kooltuin, P. Reuzenaar, Nieuwpoortsdwarsstraah Gebr. Zweekhorst, Zeglis, D. Windei", Toussaintstraat en K. Twisker, Laat. Ten aanzien van den verkoop blijft bepaald dat per dag aan hetzelfde gezin niet meer zul len mogen worden verstrekt dan hoogsten 10 K.G. Aan de verkoopers wordt bovendien de verplichting opgelegd een register aan te leg gen, waarin met aardeekening van naam en woonplaats van den kooper en met aanwij zing van dagteekening nauwkeurig wordt vermeld ELKE verkochte hoeveelheid. Winkeliers en ingezetenen die zich schulidg maken aan overtreding, zullen van het voor recht tot het bekomen van deze aardappelen worden uitgesloten. Alkmaar, 17 Jluni 1916. De Burgemeester voornoemd, JAN DE WIT Dz. Lo. Burg. agenten der regeering met vaststelling van de wettelijke bepalingen om de gemeenten te kunen dwingen tot betalen van haar aandeel in de kosten. De heer Duys (S. D. A.P., Zaandam) deed mededeelingen over de moeilijkheden, te Zaandam ondervonden, bij dó verkrijging van levensmiddelen voor het distributiebu reau. Minister Cort van der Linden repliceerde Hij verklaarde daarbij dat, zoo noodig, tot in beslagneming van rijst zou worden overge gaan, en dat een uitvoerverbod van viseh ge reed lag. Het denkbeeld van de instelling van een uitvoerbureau wees spreker af, evenals dat van de instelling van een afzonderlijk de- lartement van levensmiddelenvoorziening. 9e leiding moet bij het departement van land- jouw blijven. Echter zal het denkbeeld van meer centralisatie worden overwogen. Daarbij zullen niet alle commissies van particulieren kunen worden gemist. Evenwel zal worden na gegaan of kamerleden kunen worden uitge schakeld. De heer Teenstra repliceerde, ter wijl de heer Schaper daarna nog het woord voerde. Te 5 uur werd de interpellatie ge sloten en de beraadslagingen verdaagd tot Dinsdagmorgen 11 uur. TWEEDE KAMER VERKIEZINO WINSCHOTEN. Voor een lid der Tweede Kamer in het dis trict Winschoten, gister gehouden verkiezing n uitgebi (vac. Bos.) werden uitgebracht 6160 geldige stemmen, Jbr. Mr. Dr. E. A. van Beresteyn, V. D.) kreeg 3384 en de heer R. Stemhuis ment van Landbouw en daarbij voor de dis tributia aanstellen van de burgemeesters als soc. dem.) 2776 stemmenè Gekozen werd dus Mr. Dr. van Beresteyn. DE PROV. STATENVERKIEZINO IN ZEELAND. De verhouding in de Statenvergadering van Zeeland was 21 rechts en 20 links en de heer v. Dalsum, die tot ge enpartij gestemd wilde worden. De heer v. Dalsum die zich in Hulst niet verkiesbaar had gesteld, is daar gisteren door een R. K. vervangen, en de heer Kokebeeke in Goes door een a. r. In Middel burg is een der aftredenden anti-rev. niet her kozen, herstemming zal daar komen tusschen den vrijz. con en een vrijz.-dem. Zit ting hebben dus thans 22 leden der rechtsche en 19 der linksche zijde. Gemengd nieuws. DE AARDAPPELENNOOD. Te Arnhem is weer gebrek aan aardappe len ontstaan, meldt de Haagsche Nieuwe Courant. De vorige week werd in den nood voorzien door de komst van acht wagons re geeringsaardappelen; waar evenwel bijna twee wagons per dbg noodig zijn, was deze voorraad spoedig op. De aanvoer ondervindt groote moeilijkheden door het gebrek aan transportmateriaal, zoodat geregelde aanvoer van voldoende hoeveelheden niet mogelijk was. De gewone aardappelen zijn voor de meeste gezinnen te duur, aangezien ze 30 cents ongeveer per K.G. kosten. In de aardappelennood te Leiden is heden morgen voorzien, schrijft de Haagsche N. Crt., door de aankomst van 60,000 K.G. re- geerings-aardappeleh. Aangezien men de be volking van de komst dezer zending dadelijk op de hoogte wilde stellen en dit niet kon aoor middel van aankondiging in de bladen, geschiedde de bekendmaking door middel van bekkenslag. Aan den schipper, die de aardappelen van Rotterdam naar Leiden moest vervoeren, was een premie uitgeloofd, indien hij gisteren morgen tijdig te Leiden aankwam. DE AARDAPPELHANDELAARS EN DE DUURTE. Een paar honderd handelaars hadden gis teren den geheelen middag in het gemeente lijk veilingsgebouw te Amsterdam staan wachten op gemeente-aardappelen. Eindelijk kwam er één enkel schuitje, veel te weinig dus om allen te voorzien. Als protest wilden de aanwezigen toen heelemaal geen aardap- Bit nnmtner bestaat alt 8 bladen ALKHAARSCIB pn

Alkmaarsche Courant | 1916 | | pagina 1