DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. irnhool en M A\'Q. MS Honderd en achttiende Jaargang 1D1& IA1IÏD1G li juii TABLA. fiegeeringsaardappeten. TOELATIHG Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagenuitgegeven. Abonnementsprijs per. 3 maanden voor Alkmaar franco door het geheele Rijk f 1,25. Afzonderlijke nummers 3 Cents. Telefoonnummer 3. Prijs der gewone Advertentiën Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat. Oroote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 0. JïEBERLiOT. ALKMAAR, 19 JunL Czemowitz is gevallen, de Russen hebben deze stad, die zij van 15 September 1914 tot 17 Februari 1915 hadden bezeten maar toen weer moesten prijs geven, heroverd. Hard nekkig hebben de Oostenrijkers haar thans verdedigd, maar de Russen hebben volgehou den en het gewenschte succes behaald.Niet slechts heeft de Oostenrijksche weerstand op nieuw een knak gekregen, maar ook is een stad verloren gegaan, welke niet enkel van strategische béteekenis was, maar ook van politiek belang mag heeten: Roemenië ligt dicht bij! Het eenige lichtpuntje voor de Oostenrijkers is, dat zij hier slechts 1Ó00 ge vangenen moesten afstaan. Het resultaat van, den veertiendaagschen strijd der Russen is, dat dfe Russen een linie bezet houden van Loetsk tot Czemowitz. De Oostenrijkers hebben verder ernstige gevaren te duchten. Reeds hebben de Russen een ge deelte van den spoorweg naar Lemberg in handen, reeds staan ze minder dan 60 mijlen van die stad. De kans is zeer groot, dat zij spoedig een aanzienlijk deel van Galicië zul len bezetten en weer de Karpathen zullen naderen, waar ze reeds eens met een inval in Hongarije dreigden. Blijkens de Russische le- gerberichten zijn er reeds Duitschers van de Fransche grens overgebracht, die hardnekki ge tegenaanvallen uitvoeren en behalve de naam van generaal von Bothmer, die aan de Strypa tot een tegen-offensief is overgegaan, wordt die van den Duitschen generaal von Linsingen weer genoemd, die aan den' Styr aanvallend optreedt. Slagen de Duitsche troepen er echter niet in, spoedig een belang rijk voordeel te behalen, dan ziet het er wel naar uit, dat Lemberg spoedig verloren zal gaan en dat de Duitsch-Oostenrijksche troe pen zich zullen moeten terugtrekken op de Boeglinie, welke men zich waarschijnlijk nog wel herinnert als we de vesting Brest Litowsk noemen, die den 28sten Augustus dbor de Duitschers werden veroverd. Deze terug tocht zou beteekenen het prijsgeven van ver overd en gezuiverd gebied over een breedte van 160 K.M. En dan verder? Aan het westelijk front hebben bij Verdun infanterie-gevechten plaats, welke echter geen verandering in den stand van zaken brachten. Patrouillegevechten werden elders aan het front geleverd en in de lucht was veel actie. Ter zee verloren de Engelschen een torpe dojager bij een aanvaring. De Italianen deelen mede, dat de Oostenrij kers nog geen troepen aan het front in Trente hebben onttrokken en dat van Italiaanschen kant hier een tegenoffensief is ondernomen. De Daily Mail verneemt uit Athene, dat volgens een verklaring van minister Rallis de Grieksche regeering niet van plan is toe te geven aan den druk der verbondenen. Een deel der Engelsche pers dringt er op aan, dat Griekenland nu maar voorgoed zal wordten aangepakt. De entente, zoo betoogt de Daily Chronicle, moet thans krachtig, eensgezind en onverwijld' handelen. Zij zal het Grieksche volk op haar hand hebben en dat volk zal wel korte metten maken met de anti-entente-poiitiek van het hof. Van de Grieksche regeering dient geëischf onmiddel lijke opheffing van den krijgswet in het ge heele land, aftreden van het ministerie-Skoe- loedis en een algemeene verkiezing. Een on- weerstaanbaren druk dienen de vloten der geallieerden uit te oefenen, om Griekenland te dwingen, want een politièk van speldeprik- ken dient tot niets, daar het volk lijdt en de regeering hierdoor niet worden gedwongen. „Wij hopen, zegt het Engelsche blad ten slotte, dat ons ministerie van buitenlandsche zaken zal besluiten tot een beslissend optre den, waartoe, naar wij meenen, Frankrijk, Rusland en Italië allen meer dan bereid zijn." De Engelsche pers maakt voorts met vol doening melding van het transport der 100.000 Serviërs, in vier weken tijds en over zeeën, welke door onderzeeërs onveilig wer den gemaakt. De transportschepen waren alle Fransche schepen, maar de voortdurende waakzaamheid der Engelsche vloote maakte den waterweg veilig. De 100.000 Serviërs zijn nu gekampeerd in de vlakten en - dalen ergens in de buurt van Saloniki, zij dragen nieuwe Engelsche en Fransche uniformen en zijn met geestdrift vervuld door de gedachte van op te zullen rukken. Hieruit blijkt, dat spoedig ook op dit oor logsterrein actie te wachten is. Naar de Ti mes meldt leggen de vliegers groote activi teit aan den dag zij zijn de stormvogels, die het naderend omweer aankondigen. Al vallen ze niet op de slagvelden, de Dood spaart ook de hooggeplaatste militai ren in dezen tijd niet. En hij vraagt niet naar natie of verbond. Engeland betreurt zijn generaal Grierson, chef van het voor Frank rijk uitgeruste expeditieleger, zijn lord Ro berts en zijn lord Kitchener, Frankrijk zijn generaal Galliéni, Duitschland zijn generaal von Emmich, zijn maarschalk von der Goltz en nu ook zijn oud-chef van den generalen staf General-Oberst Helmuth von Moltke. Wel tragisch is de dood van dezen hoogen militair, wien het leven ontvlood', terwijl hij deelnam aan een plechtigheid ter eere van de nagedachtenis van een ander beroemd mi litair. Men weet dat Helmuth von Molitke veel heeft te danken, veel heeft geleerd van zijn grooten oom, dat hij rusteloos heeft ge arbeid aan de uitrusting en de versterking van het Duitsche leger, het geweldige instru ment, dat hij na het uitbreken van den oorlog heeft gehanteerd. Hoog is hij geprezen om zijn voorbereiding, welke het voeren van een oorlog op twee fronten mogelijk heeft ge maakt, en om zijn leiding in den veldtocht. Maar aan Mame en IJser is zijn ster gaan dalen. Hij is, naar het heette om gezondr heidsredeneo, heengegaan en vervangen door den minister van oorlog, generaal von Fal- kenhayn. Hij werd na eenigen tijd1 chef van den waarnemenden generalen staf, een colle ge, dat te Berlijn zetelt En thans is hij op 68-jarigen leeftijd een tragischeu dood ge storven. HELLMUT VON MOLTfCÏH General-Oberst von Moltke, chef van den plaatsvervangenden generalen staf, is Zon dagmiddag om half twee, tijdens de rouw- plechtigheid, die in den Rijksdag ter nage- oachtems van veldmaarschalk von der Goltz Pasja plaats had, aan een hartverlamming overleden. i Heilmut Johannes Ludwig werd in 1848 te Gersdori, in Mecklenburg-Schwering, ge boren, als tweede zoon van den Landlrat Adolf von Moltke. Hij .bezocht eerst het gymnasium en nam vervolgens dienst bij het ü8ste regiment fusiliers. In den loop van den ooriug van '70 bracht hij het tot luite nant. Na het sluiten van den vrede, van '76 tot '79, studeerde hij op de Militaire Acade mie, en behaalde daar zijn rang als eerste- luitenant. Na het verlaten van de Academie kwam de jonge Moltke hij was toen 31 jaar bij den grooten generalen staf, en bracht het in 1881 tot kapitein. Een jaar'later werd hij tweede adjudant van zijn beroemden oom, graaf von Moltke En hij bleef dat ook nog in 1888, toen de oude Moltke op zijn dringend verzoek ont heven werd van zijn post als chef van den generalen staf, en president werd van de commissie voor de Landsverdediging. In laatstgenoemd jaar werd Heilmut von Molt ke majoor. Drie jaren later stierf de groote Moltke. Dadelijk werd zijn neef, de majoor, tot dienstdoend1 vleugel-adjudant van den keizer benoemd. In 1896, dus op 47-jarigen leef tijd, avanceerde hij tot kolonel, in welke hoe danigheid hij commandant van het Kaiser- Alexander-Garde-Grenadier-Regiment no. 1 werd, wat hij drie jaren lang bleef. In het jaar 1902 werd von Moltke luite nant-generaal, en in 1904 generaal-kwartier- meester, als hoedanig hij dus weder" bij den generalen staf kwam. 'Vier jaren later be reikte hij het hoogste wat er voor den mili tair te bereiken valt hij werd tot chef van den generalen staf, en tevens tot generaal der infanterie bevorderd. In 1914 werd hij Gene ral-Oberst EEN DRIJVEND HOOFDKWARTIER OP DEN DONAU. Onder de Hongaarsche vloot bevindt zich een pronkstuk, 'dat speciaal gebouwd is voor hoogvaardigheidsbekleedèrs. Het is met alle denkbare luxe ingericht; de wanden zijn ver sierd met dure gobelins en prachtige schilde rijen, de groote salon is in stijh Louis XV. Makkelijke slaaphutten en eonfortabele bad kamers met marmeren basins staan ter be schikking van de gasten:. Tijdens de verove ring van Servië heeft het schip een groote rol gespeeld, doordat het voor Belgrado maar schalk van Mackensen als woning diende en een tijdlang zetel avn het hoofdkwartier was. Van daar uit werd het offensief geleid. Het lag toen voor de uitmondign van de Save in de Donau. Alle mededeelingen van de onder bevelhebbers kwamen daar aan en vandaar werd ook op een morgen bevel gegeven tot den artillerieaanval op Belgrado, het volgende oogenblik donderden de 1500 kanonnen met zoveel kracht, dat de „Aartshertogin Louise" door den luchtdruk heen en weer gegooid werd. KORTE BERICHTEN. Zoodra het Engélsche parlement weer sariienkomt zal Lord Kitchener er worden herdacht. Minister Asquith zal dat doen in het Lagerhuis, Lord Lansdowne in het Hoo- gerhuis. De Engelsche torpedojager „Eden" is Zatredagnacht gezonken bij een aanvaring in het kanaal. 31 leden der bemanning en de kapitein zijn gered. Twee andere officieren worden vermist. In Dfiitschland zal met 1 Juli de prijs van het krantenpapier opnieuw worden ver hoogd. De Duitsche regeering zal echter maat regelen nemen dat de dagbladpers het papier tegen den thans geldenden prijs kan blijven ontvangen. Zij acht het in dezen oorlogstijd van groot openbaar belang dat het verschij nen van de bladen gewaarborgd is. Het aantal Canadeezen, dat nn over zee in Engelsche dienst is, bedraagt 340.000 man De werving gaat druk door. De wetgevende vergadering van Singa pore heeft met algemeene stemmen besloten vijf jaar lang jaarlijks 2.400.000 voor de Engelsche schatkist bij te dragen, en zoo de kolonie het kan dragen, nog vijf jaar langer. De stad Havre heeft voor haar museum het werk van Raemakers, dat thans op het stadhuis tentoongesteld wordt, aangekocht. Tot 25 Mei 1.1. zijn volgens het Duitsche ministerie 2440 Duitsche juristen gesneuveld, waarvan 1574 uit het Koninkrijk Pruisen. VERPLAATSING LICHTSCHEPEN. (Officieel). Het departement van Marine deelt mede, dat in verband met de uitbreiding van het Engelsche mijnenveld in de Noordzee behalve de reeds vermelde voorgenomen ver plaatsing van het lichtschip „Noordhinder" ook het lichtschip „Schouwenbank" zal wor den verlegd. De nieuwe ligplaats van dit Lichtschip zal zijn ongeveer 51o 41 N. Br. en 3o. 18 O. L. van Greenwich. Van den datum van verplaatsing en de juiste lengte en breedte zaf nadere mededee- ling worden gedaan. GIFT VAN DE KONINGIN. Naar de „Reichspost" mededeelt heeft onze Koningin op een schriftelijk verzoek van de schtgenoote van den burgemeester van Wee- nen, verscheidene wagons gecondenseerdè melk laten sturen voor kinderen en vrouwen. Het blad roemt dit waarlijk koninklijke ant woord van het moederhart der Koningin. Het koninklijke geschenk wordt verdeeld onder dte arme vrouwen der reservisten. AARDAPPELENUITVOER. Is dezerzijds de uitvoer van nieuwe aardap pelen stilgezt, anderzijds, over de Duitsche grens, is een gelijke maatregel genomen be treffende den invoer deelt het N. v. d. D. me de. Een Amsterdamsch exporthuis heeft van zijne Duitsche handelsrelatiën bericht ontvan gen geen nieuwe aardappelen te zenden, wijl het volgens „Kriegsministerielles Befehl", den Duitschers verboden is in het buitenland nieu we aardappelen te koopen. Men mag dus nu wel zeker verwachten, dat de nieuwe oogst in ons land blijft. Te Zeddam, onder Bergh, zijn 2 soldaten, hulp-komiezen gearresteerd, die aan smokke laars de behulpzame hand boden bij het over brengen van varkens, koeien en een partij van 100 Titer olie. BINNENLAND. DE HERSTEMMINGEN VOOR DE PROVINCIALE STATEN. Het Correspondentiebureau bericht het volgende Tusschen het Centraal comité der Vrijzinni gen en het Partijbestuur der S. D. A. P. is overleg gepleegd ten aanzien van de herstem- fingen voor de Provinciale-Staten in de pro vincies Zuid-Holland, Overijsel, Gelderland, Zeeland en Utrecht. De overige provincies werdien voorloopig niet in dit overleg, daar in deze een herstemmingsaccoord tusschen Vrij zinnigen en sociaal-democraten niet in aan merking komt of zooals in Friesland naar verwacht wordt door dei provinciale or ganisaties zal worden getroffen. Het overleg leidde tot het resultaat, dat bei de partijen de districtsbesturen met den mees ten aandrang het volgende zyllen adviseeren. In de districten waar candidaten der vrij zinnigen met mannen der rechterzijde in her stemming komenAalten, Ede, Ommen, Ame- rongen, Gouda en Middelburg, steunen de sociaal-democraten de vrijzinnige candidaten zoo krachtig mogelijk. In de districten waar de sociaal-democra ten met candidaten van rechts in herstemming komen; Rotterdam I, II, IV en V en Utrecht steunen de vrijzinnigen zoo krachtig moge lijk de sociaal-democraten. In de districten Zwolle, Voorst, Zutpben, Utrecht I en Rotterdam III trekken de sociaal democraten hun candidaten die in herstem ming komen terug, en bevorderen de verkie zing der vrijzinnige candidaten. In Den Haag trekken de sociaal-democraten en de vrijzinnigen ieder één hunner in her stemming komende candidaten terug en bevor deren beide partijen zoo krachtig mogelijk de verkiezing van vier vrijzinnigen en één sociaal democraat In Dordrecht trekken de vrijzinnigen één hunner in herstemming komende candidaten terug en bevorderen beide partijen zoo krach tig mogelijk de verkiezing van één vrijzinnige en één sociaal-democraat. Gemengd nieuws. BETOOGING VOOR VROUWENKIES RECHT. D i t kan zeker worden geconstateerd, dat de demonstratie van de achttienduizend vrou wen en mannen, maar toch voor het over- groote déél vrouwen, gisteren in Amsterdam gehouden ter verkrijging van kiesrecht voor de vrouw op dezelfde voorwaarden ais voor den man. een groot succes is geweest, schrijft het Hbla. Een succes voor de initiatief neemsters, voor de leidstefs, voor de betoog- sters. Want kalm en waardig hebben de dui zenden hun wenschen kenbaar gemaakt en in den langen stoet, die drie kwartier in be slag nam om voorbij te trekken, spraken al leen de opschriften van borden en doeken en vaandels. Ln die waren welsprekend genoeg. Op het IJsclubterrein waren in de morgen uren afgevaardigden en leden bijeen gekomen van al de aideeiingen der Vereeniging voor Vrouwenkiesrecht; ook van al dé andere bon den en maatschappijen, aie wilden mee be- toogen. Zij schaarden zich bij en achter de bordjes, zoodat de opstelling,-omstreeks één uur begonnen, vlug van stapel liep en tegen tweeën de bereden politie, net muziekkorps en de cavalcade van drie personen, dragende het schild van vrouwenkiesrecht, het terrein konden verlaten, gevolgd door den schier eindeloozen stoet. Leden van het hoofdbestuur wandelden voor in den optocht, voorafgegaan dbor groepen: de eerste, voorstellende de landen waar de vrouwen reeds volledige polijieke rechten verkregen. Deze vrouwen waren in ;eelwit gekleed. Dan weer groep geelwit ge-, leede vrouwen, voorstellende de landen, waar de vrouwen een gedeeltelijk kiesrecht bezitten. Dan de Neder landsche. Maagd, om stuwd door de elf provinciën en Neder- landsch-Indië, allen gekleed in de groene kleur, allen hoopvol de grondwetsherziening tegemoet ziende. Provinciegewijze volgden dan de afdeel in- gfcn en in elke provincie zag men een paar vrouwen in de typische, oude dracht van het gewest. In Noord-Holland reeds dan nog in een hooge sjees Marijtje uit Broek-in-Water- land, met haar Teun. Op de afdeelingen van de Vereeniging voor Vrouwenkiesrecht .volgden o. a. deputaties van den Mannenbond voor Vrouwenkiesr recht, het hoofdbestuur van Nosokomos, de Nederlandsche Bond' van Rijkstelefonisten, het hoofdbestuur van den Vrijzinnig Demo- cratischen Bond met afdeelingen, de Bond van Nederlandsche Onderwijzers, de Bond van Jonge Democraten, het hoofdbestuur van de S. D. A. P. en de leden van de Soci- aaf-Democratische Vrouwenclubs uit ver schillende plaatsen, allen met vaandels en doeken, die frisch kleurden in roodwitte tin ten. De geel-witte banieren werden ontplooid, linten en vaantjes wuifden. En de toeschou wers, die overal te hoop stonden of die in ca- fé's en woonhuizen zich hadden opgesteld, la zen: Huisgezin en Staat Vinden baat. Bij vrouwenraad. Waar de vrouw mee kiest, Hetd rankgebruik 't verliest. Dan vertelde een doek: En zou ik moeder zijn En vloek enoorlog niet? Het opschrift indertijd in de groote hal van de tentoonstelling „De Vrouw". De BURGEMEESTER der gemeente ALK MAAR brengt ter kennis van de handelaars en winkeliers in GROENTEN, dat alsnog een wagon REGEERINGS-AARDAPPELEN is aangevraagd en noodigt hen uit, indien zij van deze bestelling Aardappelen wenschen te ontvangen op de bekende voorwaarden, daar van onder opgaaf van hoeveelheid, aangifte te doen aan het Bureau voor Levensmiddelen^ voorziening, LIMMERHOEK 8 vóór Woens dag 21 Juni a.s., des voormiddags 12 uur. De Burgemeester van' Alkmaar, JAN DE WIT Dz., 1°. Burg. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter kennis van be langhebbenden, dat zij die na afloop der zo- mervacantie hunne kinderen de Burgerschool of de Meisjesschool wenschen te doen bezoe ken daarvan aangifte moeten doen vóór of op 15 Juli a. s. bij de hoofden dezer scholen, on der overlegging van het geboorte-"en inen- tingsbewijs van het betrokken kind. De kinderen moeten den leeftjjd van zes fa rm hebben bereikt. Kinderen, die binnen de eerstvolgende zes maanden na het tijdstip der toelating, dim leeftijd zullen hebben bereik^ kunnen, onder goedkeuring van Burgemeester m Wethouders, op de genoemde scholen wor den toegelaten. De gelegenheid tot aangifte voor da Bur gerschool i6 aan het schoolgebouw in de Bril- lesteeg op Maandag en Donderdag van halt em tot half twee uur en voor de Meisjesschool op Mamdag en Vrijdag van 3 lot 4 uur, aan hel gebouw der school aan de Oude gracht. waarbij de ouders worden uitgeno» digd die aangifte voor zooveel laatstgenoem de school betreft te dom vóór 1 Juti e. h. De ouders of verzorgers van z. g. buiten- leerlingen worden uitgenood'igd de aanvragen tot toelating tot d rm vóór 1 juli a. s. tot de betrokken gemeentebestu- Ten slotte noodigen Burgemeester an Wet houders belanghebbenden uit, hunne aanvra- rn niet tot het laatste oogenblik uit te stat in. Burgemeester en Wethouders voornoemd» JAN DE WIT Dz., Voora. La Burg. DONATH, Secrtaris. Alkmaar 15 Juni 1916. Verderop las mm Vrouwenkiesrecht moet er zijn, Wil de wet rechtvaardig zijn. Helpt moederzorg brengen in dm Staat „Geen sekseverschil bij de stembus"; op een ander het woord van minister Cort van der Linden'„Zoodra het kiesrecht door medebur- ;ers wordt verlangd, is er recht het te onthou- irn". Onder de propagandaplaten der vereenl ging zagen wij o.a. een reeks van „zwartjes", met deze pakkende opschriften „Op 't kantoor, als klerk. Dom wij hetzelfde werk". „In dé fabriek „Werken we geliek". Voor de klas „Komen wij beiden te pas". „Om ziekte te weren, „Strijden zoowel dames als heereo". „Maar komt 't op kiezen an, „Dan kiest allen de man". 1 Ietsverder als embleem. „Wij vragen het Kiesrecht ook ter wille der kinderen", of „Eerst als de vrouw het kiesrecht heeft, zullen wij iets tegen den drank vermogen". (William Stead), enz. Na een wandeling van drie uren omstreeks kwam de stoet weer op het IJsclubterrein, waar, telkens in groepen van vier, een twaalf tal spreeksters en sprekers het woord voer den vanaf hoog opgerichte katheders. Nadat het derde viertal had gesproten, werd de volgende motie voorgelezen en aan genomen onder luid handgeklap: „De vrouwen en mannen, vertegenwoordi gende verschillende politieke, vrouwen- en vakvereenigingen, na te hebben deelgenomen aan de betooging, georganiseerd door de Vereeniging voor Vrouwenkiesrecht voor: „Kiesrecht voor de vrouw op dezelfde voor waarden als voor dm man, dus nu algemem vrouwenkiesrecht in de grondwet", op Zon dag 18 Juni 1916, in openbare vergadering op het terrein van de IJsclub te Amsterdam bijeen; -.to. A 'vdtijmj mmm

Alkmaarsche Courant | 1916 | | pagina 1