fflUILLBTOK. Na lange Jaren Telegrammen van heHen. van oordeel, dat de vrouwen van Neder land geen genoegen mogen nemen met de voorstellen tot Grondwetsherziening, zooals die door de Regeering bij de Tweede Kamer zijn ingediend, waarin het algemeen mannen- kiesrecht in de Grondwet verzekerd zal wor den en voor de vrouwen alleen de belemme ringen ter verkrijging van kiesrecht uit de Grondwet verwijderd zullen worden; van meening, dat het landsbelang vordert dlat mannen en vrouwen beide aan de verkie zingen kunnen deelnemen, zoodat uit de stembus de stem van het geheele Nederland- sche volk spreekt; overtuigd dat de rechtvaardigheidszin van oils volk niet gedoogt dat opnieuw in ons land een Grondwet van kracht wordt, waarin de rechten der vrouwen zoozeer ten achter gesteld worden bij die der mannen; spreken^ den' wensch uit, dat bij de open bare behandeling der voorstellen tot Grond wetsherziening in art. 80 en daarmede ver wante artikelen zoodanige wijzigingen zul len worden gebracht, dat na het in werking treden der nieuwe Grondwet alle vrouwen van ons land, evenals alle mannen, het kies recht zullen uitoefenen; en, dragen het Hoofdbestuur van de Veree- niging voor Vrouwenkiesrecht op, deze motie ter kennis te brengen van de Regeering, de Volksvertegenwoordiging en de Pers". Van anarchistische zijde is, naar h'et N v. d. D. meldt, een poging gedaan, om de zoo voortreffelijke orde in den kiesrechtstoet te verstoren. Op de Spiegelgracht kwam plotse ling uit de Weteringdwarsstraat een troep mannen en vrouwen, die een schild voor zich uitdroegen met het opschrift: „Het volk lijdt honger" zich tusschen de betoogers in dringen. Het geval bracht begrijpelijke emotie on der de dames, te meer, daar 't aan hoonende uitdrukkingen en scheldwoorden niet ont brak. Er waren op dat oogenblik te weinig politieagenten in dat gedeelte van den stoet, om de onwelkome manifestanten uit den op tocht te verwijderen. Op de Keizersgracht echter werden zij door een viertal agenten tegengehouden en aangemaand niet verder mee te trekken, doch de gracht op te gaan. Daaraan werd geen ge volg gegeven. De agenten ontrukten hun toen het hinderlijke schild en trapten het in el kaar, hetgeen met hevig verzet gepaard ging. 't Gelukte niet om de schreeuwende en toe rende bende zelve te verwijderen, zij bleef medeloopen tot aan het Singel bij de Sint Jo- risstraat. Aldaar stonden een twintigtal agenten, die hen van den optocht afscheidden en met de sabels in de hand hen dwongen deze straat in te trekken. Op dat punt ging 't eventjes warm toe, maar verder had de optocht geen last meer van op relletjes beluste demon stranten. VROEGE AARDAPPELEN. In een druk bezochte vergadering van de Tuinbouwvereeniging Katwijk en omstreken ia, zoo lezen we in het Leidsche Dagblad, een langdurige discussie gevoerd over het verbod van uitvoer van vroege aardappelen. Algemeen was men van oordeel, dat, Indien dit verbod niet binnen enkele dagen, wanneer de massa aanvoer komt, wordt ingetrokken, dit ten gevolge van de zeer hooge cultuurprij- kosten, voor de teelders ontzaglijke schade zou veroorzaken. Indien alle vroege aardappelen in Neder land moeten blijven, zal de prijs zóó dalen, dat het bedrijf niet alleen niet-loonend, doch beslist verlies-gevend zal zijn. De geruchten liepen, dat de grenzen eerst 15 Juli zouden worden opengesteld, wat de vergadering veel te laat achtte met het oog op het planten van navruchten, als kool, enz. Aardappelen rooi en voor een prijs, die niet loont, doet men ook niet zoo spoedig; men wacht dan het ui terste af, wat echter ten gevolge zal hebben, dat de teelt van de navruchten zeer inkrimpt. Tijdens deze gedachtenwisseling werden de gemoederen steeds oproeriger; men meen de, dat waar men onder de consumenten thans ging schreeuwen, de tuinders dit voor beeld maar eens moesten volgen. De voorzitter maande de leden tot kalmte aan. Voor het oogenblik zgg hij er niets on billijks in, dat de grens was gesloten. DE STAKINO DER GROENTEHANDELAARS. In de gisteren gehouden middagvergade ringen, Belegd door de Vereenig ing van Groenten-, Aaardappelen- en Fruithandela ren te Amsterdam, is besloten, schrijft de Tel. dat heden als protest de winkels te sluiten en naar het Engelsch, door L. O. MOBERLY. 33) „Je kon mij vrij wel om je vinger winden toen ik je voor het eerst leerde kennen daar ginds in het dennenbosch bij het mijnwer kerskamp", zei hij met een vurigheid in zijn stem, die slechts het vuur dat uit zijn oogen straalde evenaarde, „nu zou je weer met mij kunnen doen wat je wilde, wat je mij wou vragen, ik zou het je geven, al was het de helft van mijn koninkrijk, zooals men zegt. Er is niets dat ik niet voor je zou willen doen, besef je dat wel?" Op dat oogenblik besefte zij alleen een alles overweldigende be geerte van hem af te komen. Zij liad geen an dere gedachte dan hoe zij een einde zou ma ken aan dit ongewenschte onderhoud: in haar hoofd vormden zich reeds vluchtige plannen om te beletten elkaar ooit weer te ontmoeten. Maar zij had gelachen om yijn woorden, een verachtelijk lachje, dat zij niet onderdrukken kon, een lachje dat hem deed naderen met nog vuriger betuigingen op de lippen. „Het was een goede genius die mij van daag hier naar toe zond", zei hij, „ik ben een ruw, gevoelloos mensch tegenover u ge weest, ik ben bereid dat te erkennenmaar nu zou ik alles willen doen om het verleden goed te maken. Je kunt nu tienduizend maal meer invloed op mij krijgen dan je vroeger ooit gehad hebt. Vraag mij wat je maar wilt, en ik zal het voor je doen." „Ik begeer niets. Haar eigen verontwaar digde verwerping van zijn aanbod kwam geen inkoopen te doen. Deze staking moest opgevat woraen als een protest en Dinsdag zuilen de zaken wederom een normaal ver loop hebben. Als spreker trad o. m. op de heer Kits van het Ned. Arb. Secretariaat, hij hield een rede over het fiasco der regeeringspolitiek waar onder allen gebukt gaan. De heer Kits zeide dat het.de bedoeling is* een waardige actie te voeren en dus zal er geen stukje glas geschonden worden. Precies om 6 uur beklom de heer Speek- houdt op de groentenmarkt een van de opge worpen aarden wallen van het naburige bouw werk. De hooidcommissirie van politie had toestemming verleend voor deze bijeenkomst mits zij binnen een half uur zou zijn geëin digd. Er was politiemacht aanwezig, van wie eenige bereden agenten met een inspecteur van dat wapen. De orde werd echter geen oogenblik verstoord. Spreker gaf "een kort overzicht van degene waarvoor gestreden wordt. „Nu heeft de hoofdcommissaris gevraagd wat we zullen doen met de groetehandelaars die morgen openblijven. Spreker heeft daarop geantwoord. „Niets Met hen zullen we later in ons vereenigingsleven afrekenen I" Hij noodigde alle aanwezigen uit kalm te blijven en geen opstootjes te veroorzaken. „Ziet ge", zóo ging1 hij verder, „de burge meester weet ook niet alles. Daar zullen wel ambtenaren zijn die dit of (lat verkeerd heb ben gedaan. Als burgemeester kan het zijn wensch niet wezen dat zijn kinderen behan deld worden zooals gebeurd is. Nu hij dit weet, zal ongetwijfeld veel verbetering aan gebracht worden. Laat ons dit hopen en eensgezind onzen protestdag houden. We zullen om 10 uur te zamen komen achter het Rijksmuseum en "van daar een wandeling door de stad maken. Met een laatste opwekking om zonder uit zondering de winkels te sluiten, sloot de spreker binnen den vastgesteldeu tijd de bij eenkomst. ONDERHOUD MET WETHOUDER WIBAUT. Verschillende journalisten hebben in ver band met de gebeurtenissen der laatste dagen een onderhoud gehad met wethouder Wibaut. Allereerst kwam de bewering ter sprake als zou de socialistische coöperatie „De da geraad" door het gemeentebestuur worden bevoordeeld. „Daar is niets van' waar", verklaarde de heer Wibaut .met nadruk. De leveringen van aardappels aan de winkeliers worden be paald door den directeur van het marktwe zen, (niet vanwege het stadhuis), in verband met de aanwezige voorraden en de aanvra gen „De Dageraad" is precies behandeld als de andere winkeliers, noch in hoeveel heid, noch wat de hoedanigheid der betrok ken aardappelen betreft is de Dageraad be voordeeld. De Dageraad is echter voor eigen rekening in aardappelen gaan doen,- en dit schijnt kwaad bloedt bij de winkeliers te heb ben gezet. Waf de actie betreft der groentenwinke- liers, kon de wethouder echter den onder grond niet bevroeden. Indien het, aldus de wethouder, tegen den honger gaat, is het toch al een heel vreemd middel om daarvoor de gemeente de noodige groente te onthou den! Verder deelde de wethouder nog mede, dat wordt er geweigerd morgen dus heden te lossen, dat het dan door militairen zou ge schieden. Wethouder Wibaut zeidë nog, dat de rijst, welke de regeering ter beschikking stelt zoo lang de nieuwe aardappelen nog te duur zijn, afkomstig is van een groote hoeveelheid, te Rotterdam in bezit genomén. Waarschijnlijk zal reeds Dinsdag of Woensdag met (Je distributie der rijst wor den begonnen. De distributie geschiedt door het centraal bureau voor de distributie van levensmiddelen, zoo ongeveer op dezelfde wijze als de regeeringspeulvruchten, met vaststelling van de maximum hoeveelheid, In verband met de ééndaagsche sluiting der groentenwinkels, heeft de Vereeniging van Aardappelhandelaars in overleg met het ge meentebestuur, .maatregelen genomen voor ruimen aanvoer van groenten en nieuwe aardappelen ter markt, meldt de Haagsche Nieuwe Courant. Deze aanvoer bestaat uit 2500 H.L. nieuwe aardappelen, eenige duizenden bloemkoolen, eenige duizenden bossen wortelen, meer dan duizend zak peulen en andere groenten, in verhouding. Bovendien hebben 30 tuinbouwers uit. de omgeving van Amsterdam zendingen naar Joyce met buitengewone levendigheid voor den geest, naarmate zij zich het geheele vpor- val op het kantoor herinnerde. „Er is niets wat u voor ifiij doen kunt, niets, niets, behal ve u voor altijd van mijn levenspad verwij derd te houden, ik verlang nooit weer te zien." Nadat zij die woorden gesproken had? ont snapte zij zoo spoedig mogelijk uit het ge bouw en liet haar morgentaak half afgedaan zij schreef onmiddellijk een l^rief om haar betrekking op te zeggen en' toen zij van haar huisjuffrouw hoorde, dat de man, dien zij vreesde, haar adres ontdekt had, liet zij geen oogenblik verloren gaan en vertrok ook van daar. Waar James Douglas woonde en wat hij deed wist zij toen nog niet; zij wenschte het niet te «Weten; zij wist alleen dat zij, het kostte wat het wilde, iedere kans, iedere mo gelijke kans hem weer te zien, moest vermij den, zoo ontzettend groot was haar vrees voor den man dien zij beschouwde als de booze geest van haar leven. Na haar ont moeting met Eric Raebum had zij pas ver nomen dat James Douglas den naam Tracey had aangenomen en dat hij woonde op Ad dersham Grange, maar zij kende de reden nog niet waarom hij een anderen naam had aangenomen, ook van zijn huwelijk was zij volkomen onkundig. En nu, tegen haar wil, niettegenstaande een bijna onverdragelijken afkeer en terwijl haar fijngevoelige ziel in opstand kwam bij de gedachte aan hetgeen haar wachtte, spoorde een inwendige stem haar aan, den man dien zij vreesde, te gaan opzoeken en bij hem te pleiten voor mevrouw Marshall's man, voor Hetty's vader; den in vloed dien zij over hem bézat aan te wenden om den gevangene in vrijheid te stellen, die leed in zijn plaats." Mm toegezegd. Ook zijn. nog aanwezig 120U H.i_. oude aardappelen, aie eveneens ucoen ondier de bevolking zunen worden genracnt. Eerst zat door het marktwezen de gelegen heid worden geopend tot het dnjven van ge wonen handel en, mocht die door de Huidige omsiandigneden niet voldoende slagen, dan neemt de gemeente den verkoop zelf ter nanu, door op 20 verschillende plaatsen der stad kleine markten te orgainseeren, waar onder voldoende leiding en bescüennmg, de ver koop tegen lage prijzen zaï piaais neüben. De kuopiusugen zullen de noodige be scherming ontvangen tot aan hun wonmg toe. DE WATERSNOOD. Wie zou meenen, dat tnans geheel Water land van het wmer der oveisduomuig is be vrijd, vergist zien deerlijk, scunjit de lei. Verschillende meren, ais de Broekermeer, de Monnikmeer, de beimermeer, de Noordmeer, de tiuutsiotermeer en de biijkmeer, zijn nog geheel ol gedeeltelijk door ue zilte massa be dekt. Toch is men aan de laatste decimeters be zig. In vele polders blijkt nu echter, dat diKwijis tegen het advies der dijkgraven en poideropzicuters in'— de noodgemalen door uen F roy. Waters taai met op ue laagst-geie- geu pxaatseu zijn opgesteld, zoodal zij de polders met geheel kunnen leegmalen, en het vast poldergemaal het laatste water'moet ver wijderen. Daar deze gemalen veel minder ca paciteit hebben dan de noodpompen, duurt het door een en ander weer ettelijke weken langer eer aan het bewerken van den grond kan worden begonnen. De vier pompen van het electrisch noodge- maal bij Uitdam werken nog steeds om het water, dat door de noodgemalen der polders in Water lands; boezem wordt gebracht, naar zee te malen. Over de bewerking van het grasland, dat overstroomd is geweest, zijn de geleerden het nog niet eens. Sommigen laten alles aan de natuur over, anderen eggen het land en ver wachten, dat het gras dan wel zal opschie ten; weer anderen zaaien gras in den geëg- den grond, terwijl er ook boeren zijn, die hun land omploegen en daarin kool poten of mosterd zaaien. Zoo is bij Broek in Waterland een perceel van 10 H.A. met ruim twaalfduizend kool- planten beplant. Vee ziet men nog weinig in het land, om dat de beesten er geen voedSel vinden. De noodwaterkeering, door den Provinci alen Waterstaat aangelegd, blijft liggen tot Juni 1917, omdat men niet zeker is, dat de pas herstelde dijken in den komenden winter zoodanige stevigheid zullen hebben verkre gen, dat zij een hevigen storm kunnen weer staan. VAN EEN WINSCHOTER KIEZER. Meneer woont thans te Groningen, maar staat op de kiezerslijst te Winschoten, welke stad tot voor korten tijd de eer had, hem tot hare ingezetenen te mogen rekenen. En nu moest er gisteren, zegt de N. R. Ct., te Winschoten gestemd worden voor een afge- gevaardigde der Tweede Kamer. Daar mocht meneer niet ontbreken. Hij had steeds zijn burgerplicht vervuld en ditmaal zou hij er zich niet van onttrekken, alsm oest hij er ook een reis ommaken. Moeder de vrouw vond het natuurlijk goed, datm anlief een dag naar Winschoten ging. Maar in den loop van den dag kwam men moeder de vrouw vertellen, dat meneer hier te Groningen vertoefde i neen huis van het soort welks bestaan de wet verbiedt, maar dat noch thans niet uitgeroeid iseen huis dat kiezers en niet kiezer^ behoorden te ontwijken. Moeder de vrouw ging zich overtuigen en vorderde haar man op. Maar manlief liet op vorderen en vertoonde zich niet, omdat hij zich schaamdedat hij zijn burgerplicht niet zou hebben vervuld. MUZIEKFEEST TE HEILOO van den Provincialen Bond voor Harmonie- en Fanfarecorpsen in Noord-Holland, ten ba te van de slachtoffers van den watersnood Op een gisteren in de „Roode Leeuw" te Amsterdam gehouden vergadering, uitge schreven door bovengenoemden Bond, werd definitief besloten tot net houden van een mu ziekfeest te Heiloo, voor bovengenoemd doel en op een nader vast te stellen Zondag in Au gustus a. s. Tot deelname hebben zich aangemeld 25 van de meest bekende muziekgezelschappen in onze Provincie.' Behalve dat door alle deelnemenden eenige nummers zullen worden uitgvoerd zal elk deel HOOFDSTUK XXI. Hal's plan. Het was nauwelijks te verwachten, dat Hetty zou blijven in de betere stemming, waarin ze naar het huis op de heide was teruggekeerd, zonder van nu en dan in haar oude fouten te vervallen, te meer daar ziekte en onrust me vrouw Marshall meer dan gewoon prikkel baar hadden gemaakt en haar zenuwen in 'n zeer gespannen toestand gebracht. Den dag na Hetty's thuiskomst kwam haar moeder voor het eerst sedert het begin van haar ziekte beneden en Joyce had groote moeite de vrede tusschen het tweetal te bewaren en een vol doende hoeveelheid olie te gieten op wateren, die steeds in beroering waren. Met net inzicht van een waarlijk onzelfzuchtig karakter, be greep zij als bij ingeving, waarom moeder en dochter elkaar kwetst enen op welke punten de twee naturen met elkaar in botsing kwamen. En daar zij verstandig was en een helder in zicht had, zoowel als medegevoel, begreep zij, dat de beste manier om beiden te helpen was, haar aan te raden van elkaar te scheiden. „Zij zullen veel meer van elkaar houden, als zij ieder afzonderlijk wonen", dacht zij wijse lijk „beider natuur is te zeer verschillend van elkaar en komt toch te zeer overeen om geluk kig met elkaar om te gaan in- het dagelijksch levenals zij elkaar slechts nu en dan ontmoe ten, dan zullen ze in vrede en zonder wrijving samen kunnen vleen. Als zij zich door een ver keerde opvatting van plicht gebonden achten te trachten onder hetzelfde dak te blijven wo nen, dan kan het niet anders dan droevig af- loopen." „Ik ben een ellendig wezen," zei Hetty eens op een namiddag toen een bitter sarcastische uitval van mevrouw Marshall het meisje woe den gemaakt had, „ik liad mij nooit meer drif oemteBd corps eer» of twee nummers ten gehoo- re hrengen. net leest zat women gehouoen in oen tuin van het hotel „de ia Promenadete flettoo daartoe door de directie belangeloos beschik baar gestexd, en zal worden vooralgegaan door een optocht met barneten, waarmj uoox de corpsen om neurten matsuien zulxen wor den gespeeld. Zoo mogelijk nog deze week zullen eenige heeren worden uitgeuoodigd om een commis sie te vormen len tuide te overwegen, hoe door de ingezetenen aan dit leest luister kan wor den bijgezet. UiNibLAü Ds. VtiHAKE. Ds. Vetüake te Kuedijz verzoekt ons te meloen, dat hij aan net Provinciaal Kereoe- siuur een sonijven om opneiucrmg üceii ge zonden ova' net ten, dat zijn vonnis non is medegedeeld op zaterdag 17 Jüm, nadat reeus aes avonds te voren aigemeene publici teit in ue oiao^n aan ueze zaaa was gegeven, zoodat hij zijn vonnis net east uit ue Aik- maaiscue courant las. Voons werd door hem opheldering ge vraagd nopens net telt, dat van de vergade ring van het Prov. Kerkbestuur, die naar zijn meening geen puoüek karakter droeg, dooi nnuuei van net Prov. Kasdesiuur oi een zij- uer leden op de eai ol andae wijze, aan net publiek kennis is gegeven door het pubiicee- ren van een verslag in de Nieuwe Rotterdiam- sche couxaüt, welk verslag ook door ons wad ovagenomen. Tevens wad a door-hem in dat schrijven den nadruk er op gelegd, dat dit verslag een aaneenrijging kan genoemd worden van dom heden, onjuistheden en halve waarheden. Dit laatste ts feeds ten deele toegegeven, dioor het plaatsen van een ingezonden stuk in de Nieuwe Rotterdamsche Uouranit van de hand van e enzekae X (blijkbaar een lid van het Prov. Kakbestuur) waarin wordt getracht principieele vabeteringen aan te brengen. Een halve waarheid noemde hij het feit, waar de Nieuwe Rotterdamsche Courant spreekt van opportuniteitsgronden, die hem zouden hebben bewogen zich voorloopig in zijn gemeente te handhaven. Door Ds. Vethake is ex, naar aanleiding van een vraag over dit punt door Ds. Boers uit Grootebroek, in de breede betoogd, dat hij opportuniteitsgronden deed gelden op grond van zijn ovatuiging, nog altijd recht te heb ben in de Nederlandsch Hervormden kerk, daarbij steunende op den feitelijken toestand van de N. H. K. als een leervrije kerk. De verslaggever in de Nieuwe Rotterdam sche courant heeft hier de motiveering van de opportuniteitsgronden weggelaten en derhal ve de zaak in een vakeerd daglicht gesteld. Naar alle waarschijnlijkheid zil een en an- da door Ds. Vethake nader in een brochure worden toegelicht. Nog sprak Ds. Vethake er zijn verbazing over uit dat het Prov. Kerkbestuur, zonder nadere motiveering, hem een afschrift van het proces-vabaal, dat door hem ter verga dering moest Worden onderteekend, heelt ge- weigad. UIT BROEK OP LANGENDIJK. In de week van 13 tot 17 Juni werd aan de veiling alhia aangevoerd: 9512 zak aardap pelen, 162100 bos wortelen, 919 bos uiën en 13450 K.G. rabarber. KORTE BERICHTEN. Zaterdagmiddag had de Minister van Binnenlandsche Zaken een langdurige con ferentie met de heeren Stuhlemeyer en Wi- -baut. resp. wethouder van Rottadam en Am- steraam. DE ACTIE DER GROETENHANDELAREN. AMSTERDAM, 19 Juni. Heden wsa het een markt zooals nooit te voren. In den voor nacht marcheerden behalve sterke detache menten politie, een madht van ongeveer 650 militairen naar de Mamixtraat. Bij eiken toegang werd een militair en lata iemand van het marktwezen gevoegd, om door te laten, d eiop de markt noodig had. Verder werdien een aamtol militaire auto's uit Delft gerequireerd en werden op het terrein op gesteld, eenige auto's van de gemeentetram, een van de brandweer en een der groote vrachtwagen van de brandweer, benevens een honderdtal handkarren. Al deze maat regelen waren genomen om indien het noo dig was er voor te zorgen dat de bevolking tig willen maken. Ik was besloten, dat nooit meer te doen. Nadat' ik met dr. Brampton ge sproken had dacht ik zeker dat ik zou leeren mij zelf te bedwingen, hij heeft mij doen ver langen mijn afschuwelijk humeur te overwin nen en ik dacht, dat ik het overwinnen kon. En nu heb ik mij weer zoo gedragen. Ik ben een ellendi gwezen. Er stond zulk 'n wanhoop in haar oogen te lezen, dat Joyce zich over haar heen boog en niet kon nalaten haar een kus te geven. „Lieve, niemand kan op eens een heilige worden," zei ze op eigenaardigen toon, en „zelfbedwang is evenmin gemakkelijk te ver krijgen. Bedenk, dat wij het steile pad naar den hemel bestijgen moeten er steile heuvels beklimmen beteekent dikwijls teruggeglijden zoowel als vooruitkomen. Als het gemakkelijk was, onze fouten te overwinnen, dan zou de overwinning de helft van haar vreugde ver liezen 1 Ik zal je een heel eenvoudig middel ge ven tegen het zeggen van booze dingen ;n een bui van kwaad humeur. Probeer altijd tot twintig te tellen,voordat een persoon, die je boos maakt, antwoord geeft. Voorddt je bij achttien bent, als het niet eerder is; is het erg ste van de bui over; en dan schijnt het niet meer de moeite waara, booze woorden te zeg gen. Ga nu maar eens naar buiten, naar ae heide en lgat de frissche lucht je slechts hu meur wegwaaien," voegde zij er met een glim lacht bij „de preek is uit." Hetty sloeg haar armen om den hals van Joyce, kuste haar hartstochtelijk en riep „Als ik ooit iets waard word en het schijnt vandaag of dat nooit gebeuren zal, dan heb ik het te danken eerst aan u en dan aan rnr. Bramptpn. U heeft mij het eerst in de liefde doen gelooven en hij heeft mij doen verlangen foed te worden, evenals hij en u, ik zal er u eiden altijd dankbaar voor zijn als het mij ge lukt beter te worden." En zonder antwoord af van de hoofdstad geen gebrek aan groenten en aardappelen zou hebben. iHet oogenblik was hedenmorgen critiek. Er zou beslist wonden, wat er gedaan of liever wat er nagelaten zou worden. Even over vijf kwamen de aar dappelen losser en gin gen hoewel schoorvoetend ova tot lossen van regeeringsaardappelen. Liefhebbers om te koopen waren er niet, ook niet bij de groentenhandelaren. De aardappelen waren gedeeltelijk ook bestemd voor. de „Dage raad". De koetsiersv an deze coöperatie durfden echter niet te rijden. Door een paar militaire auto's waden toen de zakken aard appelen vervoerd. Aan die bandelaren, die vreesden dat zij ondaweg gemolesteerd te zullen worden, werd een militair geleide medegegeven. De groenten waren tegen 7 uur ook zoo goed als verkocht aan bekende groetehandelaren, zoodat ook hier de ge meente niet behoefde in te rgijpen en er dus geen gemeentewinkels zouden worden inge richt. Het zal nu de vraag zijn of de win kels heden in grooten getale zullen sluiten en de gekochte waren tot morgen zullen bewa ren. Tegen acht uur rukte een groot deel van de militaire macht in, waarvan een ge deelte uit IJmuiden was gekomen. COMMISSIE VAN RAPPORTEURS. DEN HAAG, 19 Juni. De commissie van Rapporteurs der Tweede Kamer, betref fende de grondwetsherziening komt a. s. Donderdag bijeen. Naar wij vernemen zou in de bijeenkomst de eerste lezing van het uit te brengen afdeelingsverslag plaats heb ben. De volgende week komt bijeen de com missie van regeling betreffendte het wets voorstel tot wijziging van art. 192 da grondwet. LOTISICO. DEN HAAO, 19 Juni. Het Gerechtshof te 's-Gravenhage maakte heden uit dat de overeenkomst tusschen Lotisico en haar po- lishouders een overeenkomst is van spel en wegens de wet misd'ien is verboden. ONTVANKELIJK VERKLARING VAN HOOGER BEROEP. DEN HAAG, 19 Juni. De Hooge Raad heeft ontvankelijk verklaard het hooger be roep van Chr. J. J. bij arrest van het hof van Amsterdam van 5 Januari -1916 veroor deeld tot 3 maanden gevangenisstraf we- gens het niet voldoen van een bevel, gege ven door een ambtenaar in functie, toen be klaagde met een auto reed onder de ge meente Limmen. EEN MEDICUS EN EEN DROOIST. VEROORDEELD. DEN HAAO, 19 Juni. De Haagsche rechtbank heeft den arts A, E. te Hilversum die mondeling aan een kind in 't Noordvij- verhout fosphorhoudende levertraan voor schreef en na gebruik daarvan eenige da gen later overleed, veroordeeld tot 7 dagen gevangenisstraf en den drogist J. E. te Lei denden, die de fosphoorhoudende lever traan beeft afgeleverd veroordeeld tot 3 da- gpr gevangenisstrafBeiden met een proef tijd van drie jaar. VEREENIGING VAN COMMANDAN TEN DER BRANDWACHT. DEN HAAG, 19 Juni. De Commandhnterf der Brandwacht te Leiden en 's-Gravenhage die reeds voor het uitbreken van den tegen- woordigen wereldoorlog daartoe het voorne men hadden opgezet, doch die zich genood zaakt zagen hun plan voorloopig uit te stellen hebben thans uitvoering gegeven aan hun denkbeeld, zich tot allen, die rechtstreeks of zijdelings met den brandweerdienst te maken hebben met ''t voorstel om zich te vaeenigen ten einde van elkanders ervaring gebruik te kunnen maken om met de noodige zaakkennis op te treden bij het bluschx van branden en om autoriteiten en publiek zoo goed mogelijk te kuüuen voorlichten bij het voorkomen van een der ernstigste rampen, die den mensch treffen kan. Hun bedoeling is om een vereeniging te stichten, waaraan ieda rechtstreeks of zijde lings met brand te makenen lid kan worden. Congressen te houden' en het uitgeven van te wachten liep zij als de wind de leerkamer uit en liet Joy^e alleen, die met een trilling van vreugde over haar woorden nadacht. De lange tijd van moeilijken strijd met Hetty de voortdurende pogiügen, haar eigen onge duld te bedwingen, het vast besluit den moed niet te verliezen, nooit de liefde en vriendelijk heid te vergeten, dit alles beteekende niets, in dien zij op het eind gevoelde, dat zij de gene genheid van het meisje gewonnen had dat al haar pogingen, niet vergeefsch waren ge weest. Het ploegen en eggen en zaaien in liet moeilijke veld van Hety's ziel, zou de moeite waard zijn geweest indien zij op het einde het veld zou zien wit worden om te oogsten, in dien zij terug kon komen, vol vreugde haar i schoven dragende. Zij glimlachte om haar eigen grillige verbeelding. Zij glimlachte we der, bij de gedacte, dat zij en Christoffel sa menwerkten ten bate van Hetty; er was zeker een genot voor haar in die gedachte, al was die samenwerking ook onwillekeurig. Hetty's woorden dfeden haar hart gloeien. „Indien ik ooit iets waard word, dan heb ik net te danken ten eerste en ten tweede aan mr. Brampton. En met dien waren gloed kwam tevens opnieuw het bewustzijn bij haar op van de oneindig groote macht van den in vloed ten goede van één menschelijk wezen zelfs. Christoffel had invloed op haai; uitge oefend', en Hetty, wanneer zij net steile pad naar boven besteeg, zou op een onnoemljjk aantal anderen invloed uitoefenen. Waarlijk het oneindig aantal cirkels, gevormd door een steen in een meer geworpen, was niets vergele ken bij de eindelooze macht van een invloed ten goede. (Wordt vervolgd.) K«d(trland.

Alkmaarsche Courant | 1916 | | pagina 2