V DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Monderc' en achttiende Jaargang 1918. DINSDAG 20 JUNI ©UITSCMLAÏÏD. NEDIMAN®. Ho. 148 Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zou- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar flr*S franco door het geheele Rijk f1,25. Afzonderlijke nummers 3 Cents. Telefoonnummer 3. Prijs der gewone Advertentiën s Per regel f0,10. Bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOONVoordam C 9. ALKMAAR, 20 Juni Op het Oostelijk oorlogstooneel trekt zich thans aller aandacht samen. Wel gewagen de legerberichten uit het Westen van strijd, maar de toestand blijft daar steeds' ongewij zigd. Anders daarentegen staat het in het Oosten. Daar blijven die Russen nieuwe vor deringen maken, vooral in Boekowina, ter wijl daarentegen de Duitschers en Oosten rijkers verwoede tegenaanvallen doen in Wolhynië en ook in Galidë den Russischen opmarsch hebben vertraagd. Hier geldt de vraag, of de film, die we eerst aan1 ons oog hebben zien voorbijtrekken en die nu aan het terugrollen is, deze laatste beweging zal voortzetten en of we andermaal in ge dachten zullen toeven bij al de plaatsen, wel ke ons verleden jaar in omgekeerde volgor de werden vertoond Over de oorzaken van het Russische succes heeft de Russische generaal Broesilof eenige merkwaardige dingen gezegd. „Het groote succes van mijn legers, zeide hij, is geen gevolg van toeval of zwakheid der Oostenrijkers, maar van de toepassing van alle lessen,, geleerd in twee jaren van verbitterden strijd tegen de Duitschera. De hoofdoorzaak van ons succes was de vol strekte samenwerking van alle wapens. Op ons geheele front begon dë aanval op het zelfde uur; het was voor den vijand onmo gelijk troepen van het eene gedeelte van het front naar het andere te zenden, daar onze aanval op alle punten even grooten druk oefende. De voornaamste strijd ia geleverd in den sector voor Rowno. Hier wonnen wij het meeste terrein, hetgeen beslissend is voor 's vijands strategie op het geheele oost front. Indien wij Kowel nemen, dan bestaat er reden voor de onderstelling, dat het ge heele oostelijke front moet worden terugge nomen, daar Kowel een spoorwegknooppunt is, dat van buitengewoon groot nut is ge weest voor\de verbindingen1 van Duitschera enOostenrijkers. De Duitschers steunen in dezen sector met alle beschikbare troepen, die kunnen worden aangetrokken; sommigen komen van het west-, anderen van het noor delijke oostfront. „De aard van de moderne loopgraven, waardoor zij zoo moeilijk te vernielen zijn, is in verband met het aantal gevangenen oorzaak, dat zij een gevaar worden voor de verdedigers, zoodra de stalling in rug en flank wordt bedreigd, want het is on mogelijk snel te ontkomen. Bovendien - be schikken wij voor het eerst over voldoende munitie, waardoor wij in staat waren sper vuur te leggen, zoodat de vijand oömogelijk ongedeerd door de gevaarlijke zone van het granaatkartetsvuur kan komen en er niets anders overblijft dan overgave. Het is thans nog moeilijk de politieke gevolgen van on zen opmarsch te overzien, maar het is zeker, dat zij voor O.-H. verreikend zullen zijn; het is onwaarschijnlijk, zoo niet onmogelijk, dat de Duitschers dit jaar groote versterkingen voor de Oostenrijkers- zullen zenden. De val van Czemowitsz zal een diepen indruk ma ken in. Roemenië en de overige Balkanstaten. Deze weken zijn slechts het begin van onze zomercampagne en ofschoon de Duitschers wellicht nog enikele kleine successen zullen behalen voor hun definitieve nederlaag, zul len wij den oorlog steeds krachtiger tegen hen doorvoeren. De algemeene toestand is bovendien verbeterd door de Engelsche vlootactie." Tot zoover de Russische leider van dezen veldtocht. Wat dezen laatsten zin be treft van het verslag der Times elk En- gelsch blad is er tegenwoordig op uit om de aandacht te vestigen op de beteekenis van 'de Engelsche vloot zeker slaat zij op de aanwezigheid van Franschen en Belgen met hun artillerie, munitie en gepantserde auto's op dit oorlogsterrein. Nu is er ook een Britsche troepenafdeeling aangekomen, wel ke niet slechts opnieuw getuigt van de sa menwerking der geallieerden, maar teven3 een bewijs te meer is, dat Engeland wel dé gelijk baas ter zee is. Deze Britten hebben echter een grooten ommetocht via Archangel moeten maken om pp het oostelijk oorlogs terrein te kunnen komen en wanneer men be denkt, dat Russen langs een soortgelijken om weg naar 't westelijk oorlogsterrein zijn ver voerd, dan begrijpt men, dat hetzelfde mili taire effect gemakkelijker had kunnen worden bereikt, indien die Russen in Rusland geble ven en die Engelschen naar Frankrijk gezon den waren, maar ook, dit het hier een be- toogiog geldt, ter symboliseering van de eenheid en de samenwerking der entente-mo- gendhedea. De Times meldt, dat de Iersche kwestie verdeeldheid in het Engelsche kabinet heeft gebracht en dat de voorstellen van minister Lloyd George waarschijnlijk voor eenige mi nisters aanleiding zal zijn om hun ontslag te vragen. Italië kreeg een nieuw ministerie, dat den oorlog krachtiger zal doorzetten en op doel treffender wijze zal voeren en welks minister president Boselli bij de aanvaarding van zijn functie vol vertrouwen een groet heeft ge bracht aan generaal Cadoma „den eminen ten aanvoerder, die de Italiaansche soldaten ter overwinning leidt." Uit het Verre Oosten komt het bericht, dat de Japansche troepen te Tientsin zijn geland, naar het heet om de Chineesche regeering hulp te verleenen in verband met den op stand. DE RIJKSKANSELIER UITÖEDAAGD. De Rijkskanselier heeft, toen hij in den Rijksdag de schrijvers van geheime schot schriften op dien kaak stelde, met name ge noemd den „Geaerallandschaftsdirektor" Kapp. Deze heeft den heer von Bethmahn Hollweg deswege tot een tweegevecht met pistool uitgedaagd. De Rijkskanselier heeft het duel geweigerd, op grond, dat hij in het belang van den lande tegen een aanval op zijn politiek is opgeko men. De heer Kapp verklaart nu dat hij zich genoegdoening zal zien te verschaffen, „op een oogenblik waarop den rijkskanselier niet meer de dekmantel van den oorlog, zijn posi tie en de kneveling van de pers ten dienste staan." KQRTE BERICHTEN. Het nieuwe Italiaansche kabinet is gis termorgen door dén koning beëdigd, de heer Boselli is minister-president. De heer Boselli zond het volgend tele gram aan generaal Cadorna: „Bij de aan vaarding van mijn ambt als minister-prisi- dent breng ik vol vertrouwen een groet aan den uitnemenden legeraanvoerder, die de soldaten van Italië ter overwinning leidt." Japan heeft op verzoek van de geallieer den 600 man troepen naar Peking en Tientsin ezonden, ter bescherming vAn hunne en dë apansche belangen in Noord-China. De Belgische socialisten, die den wijk naar Parijsch genomen hebben in een verga dering met algemeene stemmen een motie aan genomen waarin de Belgische socialisten zeg gen te zullen weigeren het denkbeeld van vre de te overwegen zoolang België niet zijn poli tiek en economische onafhankelijkheid en zijn ongeschondën gebied teruggekregen heeft. Te Berlijn is bekend gemaakt, dat jonge lingen, het 17dè levensjaar voltooid hebben, verplicht zijn, zich voor den landstorm, aan te melden. In de jongste strafzitting der strafkamer te Osnabrück is een landbouwer, die groote partijen graan had achtergehouden niettegen staande de opvordering ervan, veroordeeld tot 3000 gulden boete en openbaarmaking van het vonnis. Bij de Franscke spoorwegen zijn voor verschillende werkzaamheden 25.000 vrouwen in dienst, niet alleen als conducteur, poetser, kruier, maar zelfs op de kleine stations als chef. t LICHTSCHIP „SCHOUWENBANK." Officieel). Ten gevolge op het bericht van 17 Juni j.l. dteélt het departement van Marine medé, dat het lichtschip „Schouwen- bank" heden is verlegd naar een plaats, gele gen op 51 graden, 41 minuten, 51 seconden N.B. en 3 graden, 17 minuten, 21 seconden O.L. van Greenwich. ZEEVISCH. (Officiéél). In verband met het voornemen om uiterlijk met ingang van 1 Juli a.s. een nieuwe regeling te treffen voor de beschik baarstelling en de distributie van zeevisch met inbegrip van Noordzeeharing, kan zeer spoedig een" uitvoerverbod1 voor zeevisch worden verwacht Het ligt echter niet in de.bedoeling der regeering om in het geheel geen visch te dben uitvoeren. Integendeel zal de vischhit- voer geregeld blijven plaats hebben, echter op consent. Reeds is te Ymuiden een ambte naar van 's rijks belasting belast met de uit gifte van consenten voor haringuitvoer. BINNENLAND. STATEN-VERKIEZINGEN. Gisteren heeft de stemming voor' de Pro vinciale Staten van Noord-Holland plaats gehad. Belangrijke verschuivingen hebben zich daarbij nog niet voorgedaan. In Amsterdam in district III en IV werden dadelijk herkozen: de puplaire S. D. A. P.-er J. A. v Zutphen en de oud-hoogleeraar prof. G. A. van Hamel. In twee andere districten zijn onmiddellijk uitgevallen in II de heer Cnr. E. H. Boissevain en in VIII prof. van Embden, beiden vrijzinnig-democraat. Van de 15 zitting hebbenden zijn dus twee dade lijk herkozen. De overige aftredenden ko men in herstemming. In Haarlem komen de aftredenden in herstemming n.l. de heeren jhr. mr.J. N. G. Boreel van Hoogelanden (lib. aftr.), Jhr. mr. D. E. van Lennep (Cb.H. aftr.) tegen de heeren Mr. J. B. Bosman, Mr. J. H. Monnik (a.-r., Mr. J. H. Thiel (v.-d.) en L. J. C. Poppe S. D.) In Velzen is gekozer het aftr. lid de heer P. Vermeulen (a.-r.). Te Hoorn zal herstemming plaats hebben tusschen de heeren A. Commandeur (R.-C.) en J. Winkel (Lib. afix.). Zaandam: Herstemming tusschen de hee ren: B. W. Binnendijk S. D. aftr.), Joh. W. Dekker (lib.)K J. E. w. buys (S. D. aftr.) en P. van Mever (V. D.). Te Edam is gekozen de heer J. Korthals Altes (Lib. aftr.). Den Helder: Herstemming tusschen de heeren: E. J. Bok (lib. aftr.), G. J. O. D. Dik kers (lib. aftr.), A. W. Michels (S. D.) en A. G. A. Verstegen (S. D.). Te Enkhuizen werden gekozen dë heeren: P. Bos (R. K. aftr.) en S. Groot (A.-R.). Te Schagen werden gekozen: Jb. Zijp (lib. aftr.) en K. Breebaard (lib. aftr.)* Te Purmerend herstemming tusschen de heeren: J. Koopman (lib. aftr.), C. Nolet (R. C.), Jb. de Vries (S. D.) en J. wildschut (lib. aftr.). Te Weesp werden gekozen de heeren Mr. H. Verkouteren (C. H. aftr.) en Mr. J. N. J. E. Heerheus Thijssen (R. C. aftr.). In district Nieuwer Amstel" werd gekozen de heer M^ J. W. M. Westerwoud (R.C. aftr.). Van de aftr. leden behooren dus 14 tot de rechter partijen, 25 tot links (20 vrijzinnigen, 5 sociaal-democraten). De rechterzijde heeft bij dë stemming alléén in de muurvaste di stricten de overwinning behaald. In Amsterdam verloren de vrijzinnigen een zetel in Amsterdam II, daar.net aftre dende V D. buiten herstemming blijft en in Amsterdam VIII waar de V. D. eveneens is uitgevallen. In Purmerenid-Amsterdam II, V, VIII en IX en Haarlem moeten oriehoeksverkiezingen plaats hebben. Overzicht der stemming in N.-Holl. is dus: Oude Aftr. Geko Geko Totaal In her stand zen bij zen bij gekoz. stem candi- eerste ming daatst. stemm. R. L. R. L. R. L. R. L. R. L. R. L. 23 54 14 25 1 7 5 8 5 17 35 Gemengd nieuw®. DE STAKING DER GROENTENHANDE- LAREN. Gisteren ten 10 ure had de groote optocht van groentenhandtelaren te Amsterdam plaats. Zonder incidenten liep dë optocht van stapel en zonder wanordelijkheden werd de stoet op een der hoofdpleinen ontbonden waarna ieder deelnemer van dien stoet weer naar huis toog,, doch zijn winkel gesloten hield voor den verkoop. De politie dëed echter na afloop vaq. den optocht overal het volgende bulletin, aanplakken: DEMONSTRATIES EN MANIFESTATIES VERBODEN. Met het oog op dë kans van rustverstorin- en nu alle verschillende groepen van langhebbenden de gelegenheid hébben ge had, zelfs langs den luidruchtigen weg van straatdemonstraties, hun wenscheri en grie ven te uiten, zullen van af morgen, 20 Juni 1916, door dë politie te Amsterdam geen de monstraties of manifestaties op den openba ren weg meer worden toegelaten. VROUWENDEMONSTRATIE TEGEN DE DUURTE. Op een viertal plaatsen in Amsterdam wer den gistermiddag speciaal voor vrouwen be legde vergaderingen gehouden om te pro testeeren tegen dë duurte. Alle vergaderin gen waren dicht bezet. Bij het verlaten der vergaderingen werd een stoet geformeerd. Voorop een groot wit doek met de woorden: „De straat qp tegen honger en duurte. Op voor uw kin deren Een groot aantal vrouwen stonden op den stoet te wachten, allen gewapend met op schriften als: „een vrouw, die haar kinderen laat hongeren, is geen moeder," „weg met de broodwoekeraars" enz. Maar, hoe zonderling het bij deze demon stratie tegen de duurte ook moge klinken, één opwekking was er die het meeste succes had; die was vóór de duurte, en bevatte het korte vertoog aan hen die in legislatieve hoogheid zijn gezeten: „Sla de bitter op." In den stoet zelf, zegt het Hbld., werden tal van börden gedragen met opschriften als: „Wij hebben regeeringsbrood en regee- ringsezels!" „Vrouwen lijdt geen honger, er is voedsel genoeg!" „De meusch die hon ger heeft, is niet vrij„Weg met Posthui ma," stond er ergens kortweg. „Weg met de levensmiddelenwoekeraars" „Als de regee ring zoekt, zijn de levensmiddelen wel te vinden!" Ook regenschermen van allerlei aard waren groen en geel beschilderd met de woorden: „Honger 1", „Demobilisatie" enz. De geheele schare begaf zich naar het stadhuis om een adres aan den raad te over handigen. Het adres werd echter door den portier van het stadhuis in ontvangst geno men. Daarop trok de stoet de stad door. Voor de stoet echter ontbonden werd, sprak mevrouw RolandHolst en de heer Kits de verzamelde menigte toe, de mededeeling van den hoofdcommissaris van politie en be schouwingen daarover bleven echter achter wege, zoodat de groote menschenmassa zich ordelijk verspreidde. Een wanklank deed' zich echter voor in en bij een winkel vap De Ijageraad en eenige andere winkels, die aardappelen verkochten, die door de vrouwen bestormd werden, zoo dat er des middags omstreeks twee uur een groot gedrang ontstond. Een agent van po litie loste, om de orde te handhaven, een schot in de lucht. Met steenen en ook aardappelen werden de ruiten ingeworpen. ACTÏE VAN HUISMOEDERS. Te Baam hebben ongeveer 600 huismoe ders uit de arbeidersklasse zich met een ver zoekschrift tot den burgemeester gewend deelt de Telegraaf mede, om verschillende goedkoo- pe levensmiddelen verkrijgbaar te stellen. GEEN HULP VOOR DEN BOER. Volgens het N. v. d. D. heeft de landbouw- vereeniging „Ons Belang, te Purmerland be sloten een paar afgevaardigdën naar den mi nister van oorlog te zenden, ten einde te be werken, dat aan gemobiliseerden, werkzaam in het land- en tuinbouwbedrijf, meer verlof wordt gegeven Voor den boer is dikwijls geen hulp te verkrijgen. Ze heeft andere landbouwvereenigingen om steun verzocht. EEN AARDIGE VERGISSING. Het Algem. Handelsblad deelt aan het slot van zijn bericht aangaande de arrestatie van den inbreker Jopie de Roos mede: „Het bleken een paar oudë bekendfen van de justitie te zijn: de één genaamd Roos, één van de gebroeders van het bewuste trio, de andere een zekere Rubeek, die ook al meer malen met de justitie in aanraking was. Oorlog en Landbouw geven deze week geen gewone audiëntie.. Onnoodig te zeggen dat beiden thans vei lig achter slot en grendël zitten." Wij zijn van oordeel, dat men de zaken nu toch waarlijk binnen de perken van het poli tiek fatsoen behoorde te houden, zegt de Tel. SMOKKELAARS BETRAPT. Vier Duitschers, kooplieden uit Essen en Keulen, vertoevende te Rotterdam, zegt de N. R. Crt., zijn aangehouden in een pakhuis aan den reijenoorddijk, waar zij bezig wa ren flesschen met slaolie, stukken spek, ka zen en zeep te verpakken in manden, welke verder met kropsla Werden aangevuld; met het doel, gelijk zij bekend hebben, een en an der naar Duitschland uit te voeren. Zij wa ren voornemens deze manden te laden in een spoorwagen, die op htm bestelling geplaatst was op den Persoonsdam, voor het gebouw van de groenteveiling. DE BEMALING IN WATERLAND. Eindelijk komt er meer teekening in dë droogmaling der polders, welke voor eeni ge weken nog blank stonden zegt het N. y. d. D. De Broekermeer is thans na veel opont houd, zoover gevorderd, dat men het electri- sche hulp-gemaal wegens gebrek aan watertoe voer heeft moeten stilzetten, wel ligt hier nog een plas, doch dien zal men door middel van het permanente gemaal zien te verwijderen. Ook in de Buiksloter-, Belmer- en de Mionnik- meer wordt meer en meer land zichtbaar. Roestbruin, troosteloos in hare kille doodsch- agtfphto ZQ die zleh met 1 fall jM-WfeïiP °P dit blad aboiuneeren, IV ontvangen de tot dien datum te verseluUnen nummers grt^ tie en lranoo. De Directie, heid liggen die dorre vlakten, waar eens weel derige landouwen groenden. Alles met een dikke sliblaag bedekt. De kleilaag is hier reeds verhard, een enkel grassprietje tracht zich er doorheen te boren. Het Hemmelandi bij Monnikendam, dat voor kort weer onderliep, staat nog gedeelte lijk onder water; bij deze uiterwaard moet het vanzelf weer wegvloeien. HOOG WATER. Naar aan de TeL gemeld wordt is het nog zelden voorgekomen, dat men in dit seizoen zooveel last heeft van hoog water op veel plaatsen van Noord-Brabant Zelfs in hooge zandstreken, zooals in de omgeving van de Mierden, is er een nooit ge kende waterstand. Al de hooilanden staan 'onder en het gras, dat reeds was gemaaid, ligt te drijven. Bij Uden en in andere plaatsen staan die weilanden eveneens blank, zoodat zelfs d!e hooiverpachtingen niets uithaalden, daar de gegadigden niet durfden pachten, vanwege 't water. Die verpachtingen worden dan ook uitgesteld tot de volgende week. Als het war ter niet spoedig verdwijnt, zal die hooioogst enorme schade lijden, hoe mooi overigens Eet gewas moge zijn verschenen. DE DUURTE. Gisteren vervoegden zich te Steenwijk on geveer veertig vrouwen aan het gemeente huis teneinde den burgemeester te spreken over dë drukkende omstandigheden, waaron der hunne gezinnen tengevolge van de duur te der levensmiddelen gebukt gaan. Een drie tal hunner werd bij den burgemeester toege laten en eenige oogenblikken welwillend te woord gestaan. Nadat zij de belofte ontvangen hadden, dat al het mogelijke gedaan zou worden om zooveel mogehjk dezen noodtoestand te hel pen verlichten, gingen allen, even ordeljjjk als zij gekomen waren, heea UIT TEXEL. Op de laatste der 6 lammerenmarkten gis teren gehouden, werden plm. 1600 lammeren aangevoerd. Prijzen van 17.50 tot ƒ24.— Goede partijen golden gemiddeld ƒ20/—. Handel matig. UIT SCHAOEN. Op dë paardenmarkt van gisteren waren 254 paarden aangevoerd tegen 180 in 1915. De prijzen waren -als volgtMerries met veu- 900, Rijtuigpaarden 725 h halfjarige 475 h f 625, len ƒ800 900, Drie- en een 'I Tweejarige ƒ350 400, Veulens 250 6 325, Werkpaarden 325 650, Ketten 275 600, slachtpaarden 250 h 350. De handel was vlug. De prijzen hoog. Voor al ruinen van verschillende leeftijd voor Duitschland waren zeer prijzig. UIT OTERLEEK. Hoewel voor het district Hoorn In de ge meente Oterleek dë meeste stemgerechtigden niet waren opgewekt om te stemmen, zelfs niet bekend waren met de politieken overtuiging der gestelde candidaten, hébben van de 147 toch nog 114 zich eeü tocht naar 't stembu reau zetelende aan 't uiterste Noordelijk punt je in de gemeente getroost. Ongeldig waren er 2 stemmen. Op den heer Winkel werden 74, op den heeren Commandeur en Michels elk 19 stemmen uitgebracht KORTE BERICHTEN. Door den hoogen stand van het Zuider zeewater (een gevolg van N. W. wind) is de polder Oosterkoog, tusschen Edam en Schar dam, ondërgeloopen. Te Ottersum hebben rijksambtenaren gis teren twee soldaten in uniform betrapt op de poging tot uitvoer van buk. In den Moehof te Velp (O.) is Zondag het tweejarig dochtertje van B. verdronken en gevonden in de beek, die achterhet erf liep. De kleine had bloempjes geplukt. Zondagavond is op dén weg tusschen Delfzijl en Appingedam de bakkersknecht J. R. uit Oosterwijtwerd (Fr.) door een auto overreden en gedood. Te Maastricht zijn Zaterdag weer 4 uit Duitsche krijgsgevangenschap ontvluchte Russen aangekomen. Vanwege de Engelsche regeering is den heer P. Sperling te Ouddorp, kapitein van de Steenkolen- en Scheepvaartmaatschappij, als blijk van waardeering voor de redding van de bemanning van den Britschen zeiltreiler Yomg Harry een zilveren bokaal uitgereikt met opschrift: aangeboden door de Britsche regeering aan Pieter Spelling. Zondagnacht is te Nieuw-Gennep de boe renstel ling van J. D. M. geheel afgebrand. De oorzaak is onbekend', het vee werd gered. De Britsche regeering heeft aan den heer F. P. Gnodde, kapitein van het stoomschip ALKMAARSCHE COURANT. o

Alkmaarsche Courant | 1916 | | pagina 1