ïm DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. pene Beperlipardaplen r. Handelsschool No. 144 Moitderd en ^©httiend© Jaargang WOENSDAG 21 J UN I NEBEHLim Aangifte van Leerlingen. Abonnementspriis per 3 maanden f 1 fr. p. post f 1.25. AdYeitentieprijs 10 ct. p. regel, groote letters naar plaatsruimte. Brieyen ir. N. I Boek- en Handelsdrukkeril y.b. HERHls. QOSTER 4 ZOON. Voordam C 9. Telefnr. 3. ALKMAAR, 21 Juni. Het Duitsche legerbericht heeft zijn vroege- ren vorm herkregen: er wordt weer afzon derlijk melding gemaakt van het leger van von Hindenburg, het leger van den prins van Beieren, het leger van von Linsingen, het lé ger van v. Bothmer. Maar nu kunnen er niet, als weleer onder dteze „hoofden" belangrijke vorderingen worden geboekt, doch moet de communiqué-schrijver zich tevreden stellen met het noteeren van kleine acties en mag hij blij wezen, wanneer hij vijandelijke aanvallen als afgewezen kan vermelden, en vooral, als hij van een voordeel van beteekenis gewagen kan. De Duitschers verleenen zpoals men weet, de Oostenrijkers hulp en deze heeft in derdaad den Russischen opmarsch over een uitgestrekt gebïed tot staan gebracht Maar de Oostenrijkers zelve! Die hebben er weer geducht van langs gehad. De Serethlinie moesten ze prijs geven en de Daily, Chronicle deelt zelfs mede, dat het front van den Oos- tenrijkschen generaal von Pflanzer tioorbro- ken is, waarbij 20.000 gevangenen werden gemaakt, terwijl de verbinding tusschen de legers van v. Bothmer en v. Pflanzer werden verbroken; Reuter gaat nog verder en seint, dat Het Boekowina-leger van generaal v. Pflanzer doorbroken is en diat de Russen de eene helft naar de Roemeensche grens en de andere naar de Karpathen drijven. Uit de wederzijdsche legerberichten is echter tot dusverre een dergelijke catastrofe nog niet gebleken en men "waet dat het Engelsche blad en het Engelsche nieuwsagentschap dikwijls voorbarige, ohjuiste berichten om trent krijgsverrichtingen in het Oosten we reldkundig hebben gemaakt. Onmogelijk is het echter geenszins, datde Oostenrijkers weldra weer aan de Karpathen zullen staan wij hebben daarpp dezer dagen reeds ge wezen. In Griekenland schijnen de Bulgaren hun opmarsch te willen voortzetten, door, met - goedvinden der Grieksche regeering, alle Grieksche versterkingen jn Macedonië te be zetten. Havas seint uit Athene, dat het Grieksche kabinet waarschijnlijk zal aftreden en dat er heden in de Kamerzitting mededee- lingen daaromtrent werden verwacht. Ter zee zijn weer eenige schepen getoipil- leerd: het Engelsche stoomschip Beachy (1909, 4700 ton), het Fransche stoomschip Olga (1910, 3000 ton) en het Italiaansche stoomschip Poviga (1891, 3400 ton). De besluiten, genomen op de economische conferentie te Parijs zijn thans hekend ge maakt. Voordat dit geschiedde heeft de Fransche minister Clementel er in een ge sprek met journalisten op gewezen, hoe zeer de bezorgdheid van de entente-mogend- heden gerechtvaardigd is door de onophou- delijke pogingen van de Duitschers, die teh doel hebben zelfs in yollen oorlog, de ver overing van de wereldmarkt voor te bereiden. „Wij moeten, zeide de minister, niet door den vrede verrast worden, zooals wij door den oorlog werden verrast." De overeenkomsten, die, zoo wordt in een officiëele meüedeeling gezegd, de vijanden der geallieerden voorbereiden, hebben kenne lijk het doel hun de macht over de productie en de markten der geheele wereld te bezor- gen en andiere landen in den handel te be moeilijken. Om zulk een groot gevaar af te wenden, worden dën regeeringtn der gealli eerden dte volgende besluiten ter goedkeu ring voorgelegd!: Gedurende den oorlogstijd zal alle handel met vijandelijke landen of onderdanen van - den vijand of personen of firma's, die onder invloed van onderdanen van den vijand staan, verboden zijn. Voorts zal voorgesteld worden contracten met onderdanen van vij andelijke landen en die schadelijk voor dte nationale belangen zijn, onvoorwaardelijk op te schorten. Ook zullen de geallieerden de maatregelen tegen voorziening van de le vensmiddelen van den vijand verscherpen, ten eerste door eenheid te brengen in de con trabande-lijsten- en door allen uitvoer te ver bieden van artikelen, die tot absolute of voor waardelijke contrabande behooren; ten twee de door het toestaan van uitvoerconsenten naar neutrale landen, vanwaar uitvoer naar den vijand mogelijk is, afhankelijk te stellen in die landen van controleerende lichamen of bij het ontbreken van een dusdanig lichaam van bijzondere waarborgen. Daarna volgen de besluiten betreffende overgangsmaatrege len voor de periode van herstel op het ge bied van handel, industrie, zeevaart, enz. in de geallieerde landen. Allereerst zal het herstel verzekerd worden van de door den vijand geteisterde streken. Ruw materiaal zal verschaft worden en de koopvaardijvloot* zal weer op peil gebracht worden. Gedurende deze periode zal het gebruik dter natuurlijke hulpbronnen der ge allieerden dte voorkeur genieten. Ten vierde zullen er ter bescherming van han del, industrie enz. tegen overstrooming van aanbiedingen, oneerlijke concurrentie etc. be palingen worden genomen en een tijd wor den vastgesteld' gedurende welken dte handtel der vijanden aan speciale-behandeling zal zijn onderworpen. Ten slotte zullen bijzondere voorwaarden worden opgemaakt aan schepen van vijande lijke mogendheden en besluiten worden ge nomen over blijvende maatregelen tot we- dterzijdschen steun en samenwerking. De geallieerden zullen onverwijld stappen doen om zich onafhankelijk te maken van vij andelijke lhndten wat betreft de grondstoffen en bewerkte artikelen, die voor de normale ontwikkeling van het economische leven noo- dig zijn, zoomede voor him financieele han dels- en maritieme organisatie. Voorts wordt nog melding gemaakt van verbeteringen van het transport te land en ter zee, post, telegraaf en andere verkeers middelen tusschen de geallieerden en meer overeenstemming in de wetten op patenten, handelsmerken en auteursrechten'. Het stuk eindigt met een verzoek aan de vertegenwoordigers van de regeeringen der Entente om onverwijld de voorgestelde maat regelen te doen bekrachtigen in de volksverte genwoordiging, opdat de besluiten zoo spoe dig mogelijk in werking gesteld1 kunnen wor den. KORTE BERICHTEN. Het Oostenrijksche legerbericht erkent dat de Russen over de Sereth zijn getrokken. De Bulgaren moeten Oostelijk van Fio rina zijn opgerukt. Volgens Havas werden de Bulgaren bij een overeenkomst tusschen de Grieksche,en Bulgaarsche regeeringen, gemachtigd alle Grieksche versterkingen in Macedonië te be zetten. De regeering Van de Vereenigde Staten weigert in een antwoordnota aan Mexico de Mexicaansche eischen. Reuter meldt: De Russen hebben het Boekowina-leger van generaal Pflanzer Bal tin doorbroken en de -drijven -de eene helft naar de Roemeensche grens en de andere naar de Karpathen. Minister Boselli zal Dinsdag of Woens dag van de volgende week de regeeringspoli- tiek in de Italiaansche Kamer uiteenzetten. Een algemeen debat zal volgen besloten door een motie van vertrouwen. De geheime zitting van de Fransche Kamer is Zondag voortgezet. Er is alleen van uitgelekt dat vijf leden de regeering hebben geïnterpelleerd. In het Hoogerhuis hebben de heeren Lansdowne, Frensch en Derby warme hulde gebracht aan de nagedachtenis van Lord Kit chener Generaal French vermeldde, dat hij bij het uitbreken van den ooplog ge tracht had Lord Kitchener te overreden om het comman do te velde te voeren. De heer French zelf zou dan chef van zijn staf geworden zijn. De bemanningen der vrachtschepen in verschillende Spaansche havens weigeren uit te varen, alvorens hun door de reeders een loonSverhooging van vijf procent en een le vensverzekering is toegestaan. Naar aanleiding van den zeeslag bij het Sl^agerak heeft de firma Krupp 60.000 gul den, gestort in het rijksmarinefonds, 72000 gulden bestemd voor ondersteuningen te Es sen en 72000 gulden voor soldatenvrouwen van de fabriek van Krupp. De gemeente Manhelm zal 60.000 gul den1 voor de aanschaffing van melkvee beschik baar stellen, om de melkvoorzziening te ver beteren. De heer Vón Batocki, de president van den Duitschen voedingsaiensi heeft nu ook een tocht door het industrie-gebied in het Rijnland en Westfalen gemaakt om te zien wat daar voor de omvangrijke arbeidersbevol king kan worden gedaaü. Engelsche troepen hebben volgens een te legram uit Athene het eiland Eulos bij .Kreta) AARADAPPELENNOOD BIJ HET LEGER. Naar de Avondpost verneemt, hebben de verplegingsofficieren kennis ontvangen, dat de mogelijkheid bestaat, dat er voor de -troe pen geen aardappelen meer verkrijgbaar zul len zijn, en zij aan tot verstrekking van peul vruchten c. d. moeten overgaan. DE BROODREGELING. Vanwege het ministerie van Landbouw, Nijverheid en Handel, meldt de Haagsche N. Cot. is de volgende circulaire tot dte burge meesters gericht: Ik heb de eer u mede te deelen, dat mijne aandacht gevestigd wordt op de omstandig heid, dat in sommige gemeenten niet wordt toegestaan, dat de bakkers, boven den maxi mum broodprijs, vergoeding in rekening brengen voor het aan huis bezorgen van het brood. Naar aanleiding hiervan breng ik nog eens onder uwe aandacht, dat de door mij vastgestelde maximum broodprijzen, met uitzondering van het zoogenaamde regee- ringsbrood, berekend zijn contant afgehaald aan bakkerij of winkel, zoodat de kosten van aan huis bezorgen niet in deze prijzen begre pen zijn, waarmede ik u beleefd verzoek reke ning te houden. SCHAPENVLEESCH VOOR HET BIN- NENL. GEBRUIK. Het bestuur der Vereen, tot verbetering van de Schapenfokkerij in N.-H. heeft den Minister van Landbouw, Handel en Nijver heid dringend verzocht den uitvoer van scha penvleesch toe te staan, omdat groote hoe veelheden schapen slachtrijp zijn en de stand der weilanden zoodanig is geworden, dat de schapen geen voldoende voedsel meer heb ben en bijgevolg in gewicht en qualiteit te rug gaan. Op verschillende boerderijen zijn reeds perceelen, bestemd voor hooiland, aan het vee gegeven om in den voedselnood te voorzien. Voorts heeft zij er op gewezen dat in normale jaren van half Mei half Ju ni pl. m. 15 pCt. wordt uitgevoerd en nu nog slechts 0.2 pGj. voor binnenlandsch ge bruik is opgeruimd. Inmiddels heeft zij den minister van- oorlog verzocht dat aan het leger ter gedeeltelijke vervanging van rund- en var kens vleesch bok schapenvleesch worde verstrekt Hierdoor zou naar hare meening worden bevorderd dat: a. eenigermate dte algemeene vleeschnood wordt gelenigd, b. in zekere, hoewel geringe mate, scha pen van de hand kunnen worden gedaan; c. het gebruik van het belangrijk goed- koopere schapenvleesch onder de aandacht van het Nederlandsche volk wordt gebracht. Het bestuur van de Noord-Hollandsche Schapenfokvereeniging heeft gister in den Haag vernomen, dat het legerbestuur niet bereid is om Schapenvleesch aan de Militai ren te verstrekken. Aan den^-irecteur-generaal van den' land bouw is evénwel opgedragen zoo spoedig mogelijk een zoodanige regeling te maken, waardoor de uitvoer van schapen mogelijk wordt. De schapenhouders wisten deze toezeg ging te verkrijgen door op het groot te kort aan schapenweiden, ontstaan door het groot aantal schapen, te wijzen. HNNHNLAMX». EERSTE KAMER. REGELING VAN WERKZAAMHEDEN. De voorzitter deelde mede, dat de centrale afdeeling besloten heeft, dat de wets ontwerpen, van de Tweede Kamer ingeko men en waarbij verscheidene zijn welke spoe dige afdoening vèreischen, heden om 11 uur ih de afdeelingen onderzocht zullen wordten. Om 2 uur zal een openbare vergadering gehouden worden, waarna met het afdtee- lingsonderzoek wordt voortgegaan. Ook Donderdag, om 11 uur, zal in de af deelingen vergaderd worden. Vrijdag om 11 uur zullen in openbare ver gadering behandeld' worden de spoedver- eischende wetsontwerpen, welke hiervoor ge reed zijn. De vergadering werd daarna gesloten. TWEEDE KAMER. Na aanneming van het wetsontwerp in zake de kosten van de statistiek van in- en door voer, het wetsontwerp tot wijziging en aanvul ling van de wet tot regeling van het lager on derwijs en nog 2 wetsontwerpen waren aan de orde 4? vier wetsontwerpen tot bestendiging van der staat van beleg. De heer Juten (r. k., Bergen op Zoom) cri- tiseerde het optreden -der militaire autoriteiten te Be/gen op Zoom en de dienstregeling van de spoorwegen op den dag voor Pinksteren. Voorts kwam spreker op tegen de onvoldoende menage der manschappen en drong hij aan op verhooging van -de vergoeding voor ihkwartie- rin: ver heer de Jong (u. 1., Hoorn) achtte de ling voor de inkwartiering te laag. minister van oorlog stelde vast, dat de aangeroerde onderwerpen slechts in zeer ver verwijderd verband staan met deze wetsont werpen. Spr. zeide niettemin onderzoek toe. De wetsontwerpen werden z. h. s. aangeno men. Bij het wetsontwerp tot wettelijke voorzie ning van den overgang van de afdeeling ar beidersverzekering van het department van landbouw, n. en h. naar dat van waterstaat getoogde de heer Beumer (a.r., Kampen), dat de Raad van State in kennis had behooren gesteld te zijn van het Kon. Besluit, waarvan nu wettelijke voorziening werd gevraagd. De minister van waterstaat wees er op, dat de Raad van State hiervan kennis heeft gekre gen door het onmiddellijk aan dat lichaam toegezonden wetsontwerp. Het wetsontwerp werd. z. h. s. aangenomen Vervolgens was aan de orde het wetsontwerp tot tijdelijke verhooging van het maximum der vergoeding wegens kostwinnaarschap van dienstplichtigen van 1.50 tot 2 per dag. De heer Mendels (S. D. A. P. Schoterland) achtte deze verhooging onvoldoende. Spreker vroeg een berekening naar den thans gelden den loonstandaard. Men moet zich z. i. ook niet vasthouden aan een schaal. Ook moeten de verdiensten der vrouwen niet van de vergoeding worden afgetrokken. De heer Juten wilde de beslissing over de vergoeding niet in handen van den burgmees ter, maar in die van burgmeester en wethou ders of nog liever in die van een districts commissie. Spreker had nog eenige wenschen. De heer Dumaer v. Twist (a.r., Steenwijk) achtte de regeling der vergoeding eveneens on voldoende en stelde een motie voor, waarbij de Kamer als haar oordeel uitspreekt, dat art. van het K. B. van 29 Februari 1912, rege len de vergoeding, behóórt te worden her zien. Ook de heeren Spiekman (s. d. a. p., Rotter dam II), Kooien (r. k., Grave en Kolkman (r. k., Nijmegen) drongen aan op ruimere uit- keering. Beide laatsten wenschten verbetering te verkrijgen door nieuwe schatting van het en' voor het levensonderhoud noodig is. De heer Ter Laan achtte de motie-Dumaer- van Twist onvoldoende. Hij wilde eenvoudig -de beperkende bepaling van art. 4 van het Kon. Besluit van 22 Februari 1912 doen ver vallen naar aanlieding waarvan de heer Men dels eene motie indiende om -de Kamer gele- enheid te geven dezen wensch uit te spre ien. Minister Bosboom wilde de wenken om tot een betere regeling te komen, overwegen, doch achtte eenige beperkende bepalingen daarbij bepaald noodig. Hijried daar om in trekking van de beide moties aan. De minister was bereid, den aftrek voor de onderofficieren iets te verminderen. Na re pliek van de heeren Kooien, Dumaer van Twist, die zijne motie introk, de heer Mendels die eveneens zijn motie terugtrok, de heeren Kolkman en Ter Laan, werd het ontwerp zon der stemming aangenomen, evenals dat tot bekrachtiging van de overeenkomst met de Barak Djombang Stoomvaart-Maatschappij, tot aankoop -dezer onderneming. Hierna was aan -de orde de interpellatie-Hu enholtz. Interpellant vroeg, of de minister ereid is, om van uitzending van zeemihciens naar Nederlandsch-Indië, voorzoover zirzich daartoe niet vrijwillig hebben aangemeld, als nog af te zien, daar hij vreesde dat dergelijke uitzending als voorwendsel moet dienen, om te komen tot militiemannen. Te vijf uur wer den de discussies verdaagd tot 'savonds 8 uur. In de avondvergadering werd de behande ling van de interpellatie-Hugenholtz voortge zet. De minister van Financiën zei dat de heer Hugenholtz jarenlang wantrouwen gezaaid had in het marinebestuur. Spreker wees er op, dat twee ploegen mili ciens naar Indië waren gezonden, zonder dat dit tot eenigen tegenstand aanleiding gaf. De minister viel de werkwijze van den Bond aan emateerde uit „het Anker" en het „Correspon dentieblad". De-heer Hugenholtz repliceerde en zeide dat, als het bij -de Marine een janboel was, -dan was het de schuld van het schandelijk verkeerde beleid van den minister. De voorzitter: Ik mag niet toelaten, dat u het beleid van den minister schandelijk noemt. Dat is niet parlementair. De heer-Hugenholtz: Ik zeg „schandelijk verkeerde" beleid; dat is heel iets anders, een qualificatie van staatkundig beleid. Spr. meende, dat als maatregelen tegen vrijwilligers krachtens dte militaire strafwet niet mogelijk waren, dan was dat ook niet mogelijk tegenover miliciens. ij stelde, na een rede waarin hij de werk wijze van den Bond tegenover de beschuldi gingen van den minister verdedigde, de vol gende motie voor: De Kamer, van oordeel dat de uitzending van zeemiliciens naar Nederlandsch-Indië anders dan op eigen verzoek ongewenscht is en door de bijzondere tijdsomstandigheden niet noodzakelijk is, verzoekt den Minister van dezen voorgenomen maatregel af te zien, en gaat over tot de orde va neten dag. De motie werd ondersteund1 door de'.heeren Mendels, Albania, Sannes, De Jong en Roodhuyzen. en heer de Meester (U. L. Helder) was het niet duidelijk, dat de minister heil verwacht van de vervanging der vrijwilligers door mi liciens. Hij kon niet gelooven dat de minisr ter bet bedoeld heeft als een manifestatie, om indruk te maken op het Nederlandsche volk. De heer van der Voort van Zi/pe (A.-R. Tietjesrksteradeel) vond -dat het optreden der matrozen te Soerabaja de scherpste afkeu ring verdient. Ze hadden in ieder geval de Ka mer van den slechten toestand van het hospi taal te Soerabaja op de hoogte kunnen bren gen. De heer Models (S. D. A. P. Schoterland) vond dit belachelijk. De heer Duymaer van Twist (A. R. Steen- wijk) heeft steeds bezwaren gemaakt tegen het zenden van miliciens naar Indië en maak te die bezwaren nog. Het is het leggen van een onnoodigen last op ons volk. Voor een jongen die een christelijke opvoeding heeft gehad is het dienen aan boord onmogelijk omdat er alles gemist wordt wat op een christelijke levensbeschouwing lijkt. Nu wordt de minister zelf het slachtoffer van niet tij dig ingrijpen. De heer Ter Spill (V.-L. Utrecht) juichte het zenden van miliciens aaar Indië toe. De minister van Marine zeide, dat zeemi- Zij die zich met 1 Juli op dit blad abonneeren ontvangen de tot dien datum te verscJMinan nummers gra tis en Franco. De Directie. De BURGEMEESTER dter gemeente ALK MAAR brengt hierbij ter algemeene kennis, dat ingevolge heden ontvangen bericht MEER KUNNEN WORDEN VERSTREKT, zoodat de laatste bestelling niet is kunnen worden uitgevoerd. Alkmaar, 21 Juni 1916. s De Burgemeester voornoemd, G. RIPPING. MET - Jongens en meisjes, die het onderwfls wen schen te volgen aan ae HANDELSSCHOOL worden verzocht zich fa persoon of schrifte lijk vóór 25 JUNI a. s., aan te melden bij dan Directeur, den heer A. VERSTEEGE aan het MIDDAG van 2 tot 4 uur. Zij, die het overgangsexamen van de 3e naar de 4e klasse eenor FL B. S. met -jari gen cursus of het eind-examen eener H. B. 8. met 3-jarigen cursus met goed gevolg hebben afgelegd of van eene daarmede gelijk te stal len inrichting van onderwijs, waartoe onder meer te rekenen is de Handelsdagschool te ALKMAAR, zjjn vrijgesteld van het toela tingsexamen. Voor nadere Inlichtingen worden belangheb benden verwezen naar dsn Directeur der Had delsschool voornoemd. liciens zijn uitgezonden, omdat hij dienst plicht wilde stellen tegenover het vrijwilli gerskorpssysteem. Een massa-ontslag als thans noodzakelijk is wordt er door voorko men. De Minister dacht er niet aan den Bond te verbieden en vrijheden en burgerrechten aan de schepelingen te ontnemen. Spr. had doen verzoeken, die 50 zeemiliciens niet over de geheele vloot te verspreiden, mhar ze zoo veel mogelijk onder één commando bijeen te houden Ze zijn uit alle kringen gekozen. De Ministet kwam er tegen op aat in „Het Anker" artikelen voorkomen, welke weinig ontwikkelde menschen ,die slecht analyseeren, .neer den indrpk moeten geven dat zij door den Minister worden mishandeld-. ,De heer Mendels. U duit geen politieke critiek I De heer Duymaer van TwistJullie maken er een kruidenierswinkel van! (Luid gelach.) De heer Mendels: In de vrije maatschappij staan ook de klassen tegenocer elkaar! De Minister: Dat is het juist I Maar. hier is het het staatsgezag 1 De Minister eindigde met te verklaren dat hij, zoolang hij op deze plaats staat, zal zor gen dat het landsbelang wordt gediend De heer Hugenholtz repliceerde. De beraadslagingen werden gesloten. De stemming over de motie wordt bepaald op Donderdag as. na de pauze en de verga dering verdaagd tot dien dag elf uur. DE RIJKSMIDDELEN. De afgeloopen maand Mei heeft, w.at de op brengst van 's Rijks geldmiddelen betreft, een veel gunstiger resultaat opgeleverd dan over Mei 1915 moest geconstateerd worden. Het totaal steeg met 3,787,002,08 boven de op brengst in dezelfde maan van het vorig jaar verkregen. De geheele opbrengst der maand was 19,537,649,2914. Nu was Mei van verleden jaar wel een zeer ongunstige maand, daar -deze een mindere op brengst gaf van 1,419,017,35bij 1914 vergeleken. Doch we zijn dan nu toch met ƒ2,367,984,7214 boven 1914 gekomen. De directe belastingen hebben, voorname lijk door de nieuw ingevoerde inkomstenbe lasting, f 1,589,538,3314 meer .opgebracht dan in Mei 1915, de invoerrechten ƒ413,000 meer, de suikeraccijns ƒ1,220,000 meer, die op den wijn 25.000, die op bier en azijn 1200 en -die op het geslacht 215000. Een meerdere opbrengst -is ook verkregen op de be lasting van gouden en zilveren werken, en wel van 19.000 voorts ƒ215.000 meer van de zegelrechten, 541,000 meer van de registra tierechten en 64.000 meer van de hypotheek rechten. Een mindere ontvangst leverde de accijns van het gedistilleerd op, n.l. 69,000, en die op het zout van 2000. Ook de domeinen ble ven 66.000 achter en de loodsgelden 27.000 terwijl de successierechten 401.000 minder opbrachten. Uit deze vergelijkende cijfers blijkt, dat wanneer men de loodsgelden buiten beschou wing laat, de verschillende bronnen van in komsten réden tot tevredenheid hebben gege- v«a- i.,! liJJjuJ COURA hp7fi

Alkmaarsche Courant | 1916 | | pagina 1