Uitslag Verkiezing 1916. Uitslag Verkiezing 1913. Regeeringsrijst. Jhr. H. METERS. YAH BENTHEM en GLINDERMAN. Telegrammen van heden. Ook de afzonderlijk opgegeven opbrengst van posterijen telegrafie en telefonie vermeldt stijgende cijfers. De meerdere opbrengst over Mei bedraagt 377.000. Het totaal bedrag over de eerste 5 maanden van 1916 is 78,052,414,07*4, tegen 60,635,830.70*4 in hetzelfde tijdperk van 1915, zoodat men op verleden jaar thans 17,416,583,37 vooruit is. De opbrengst der opcenten, geheven ten ba te van het Leeningsfonds 1914, is 3,107,149,3234 enover de eerste 5 maanden 11,741,697,33. Verleden jaar waren deze cijfers 1,506,368,28*4 en 3,902,978,87. Gemengd nieuws. AMBULANCE-TREIN. Met den bouw van den ambulance-trein, welke in constructie is bij de Ned. Fabriek van Werktuigen en Spoorwegmateriaal de z. g. „Werkspoor" in haar inrichting te Zuilen, is men1 zoover gevorderd, dat Donderdag 29 Juni het bezoek wordt tegemoet gezien van Z. K- H. Prins Hendrik. Deze'trein bestaat uit 15 wagens, waarvan 10 zijn bestemd voor het opnemen van gekwetsten. EEN VROUWENDEPUTATIE BIJ MIN. CORT. Gisterochtend te ongeveer 12 uur vervoeg de zich aan het departement van binnenland- sche zaken de deputatie, schrijft het N. v. d. D., bestaande uit mej. Van Zelmv. d. Berg, Mej. Kist—Bootsman, Mej. Huisboomv. d. Capelle en den heer Spanjer, die namens vele Amsterdamsche vrouwen den minister van binnenlandsche zaken een adres' in zake de duurte der levensmiddelen tér hand wilde stellen. De deputatie had Maandagavond telegrafisch den minister om een onderhoud verzocht, maar ten gevolge van een misver stand bereikte dit telegram den minister eerst gistermorgen. Aangezien minister- Cort van dér Linden gistermorgen in de Tweede Ka mer aanwezig moest fijn, werd aan de depu tatie geseind, dat de minister haar hedenmor gen zou ontvangen. Zij was echter reeds naar Den Haag afgereisd,.zonder dit tele gram te hebben ontvangen. De minister van binnenlandsche zaken, die in de Tweede Kamer vertoefde, werd van een en ander in kennis gesteld, kwam daarop da delijk naar zijn departement en ontving de deputatie. De conferentie duurde bijna U/2 ur. Van het medegedeelde en de resultaten dezer conferentie werden aan de pers geen inlichtingen verstrekt daar het comité beslo ten had zulks te doen in de vergadering van vrouwen, die Donderdag op het terrein van de Amsterdamsche IJsclub zal worden ge- honden. DUURTEBETOOGING. Door de afdeeling der S.D.A.P., den Mep- peler Bestuurdersbond, de Soc. Dem. Vrou wenclub en de Coop. „Vooruit" werd giste renavond te Meppel, vermeldt de Tel., op het stadsland een druk bezochte duurtebetooging gehouden. Na afloop gingen de betoogers naar het gemeentehuis, waar de burgemeester eenige afgevaardigden ontving. De burgemeester zou ernstig overwegen in hoeverre aan het verzoek der betoogers voor de distributie van levensmiddelen kon wor den tegemoet gekomen. De betoogers gingen daarna kalm uiteen. VROUWEN-BETOOGING TE ZAANDIJK. Gistermorgen, deelt het N. v. d. D. mede, om 9 uur, werd in café „De Zwaan" te Zaan dijk vergaderd door eenige huisvrouwen, om te protesteeren tegen de duurte van de levens middelen. Eenige honderdén huismoeders waren aanwezig. Na afloop der vergadering ging men in optocht naar het gemeentehu's van Zaandijk, om daar den burgemeester te spreken. Deze ontving een deputatie van de vrouwen, doch kon tot zijn spijt niet veel troost geven. Van daar ging de stoet naar het gemeente huis van Koog aan de Zaan om ook daar den burgemeester over den onhoudbaren toestand té spreken en op verbetering aan te dringen. De deputatie werd door den ge meente-secretaris ontvangen, onder mededée- ling dat de burgemeester niet aanwezig was. De betoogende vrouwen waren daarover zeer slecht te spreken. In de optochten werden borden medegeno men met opschriften als: „Wij eischen maat regelen!" „Weg met den honger!" DE BRUINE BOONEN- EN RIJST- VOORZIENINO. Gistermorgen hebben de 500 h 600 winke liers die rijst en bruine boonen van de ge meente Amsterdam ontvangen, deze, tegen inwisseling yan dun bon, in ontvangst ge nomen, deelt de Tel. mede. Gisteren zijn 300 balen rijst uitgegeven. Heden worden er 1000 balen regeeringsrijst verwacht. DE HAARLEMSCHE GROENTEN- HANDELAARS. Te Haarlem is gisteren een vergadering be legd van groentenhandlelaars, waar een aan tal hunner uit solidariteit met de Amsterdam sche beroepsgenooten ook te Haarlem den verkoop van groenten wilden staken. Het grootste deel der aanwezigen wilde echter niet tot staking overgaan, doch besloten werd om geen oude regeeringsaardappelen aan te koopen, wanneer die komen, meldt de Tel. DE KNOEIERIJEN TE ARNHEM. Het Nieuws van den Dag deelt mede In de Maandagavond gehouden geheime Raadsvergadering te Arnhem hebben, B. en W. den Raad médedeelingen verstrekt aan gaande de aan het Gemeentelijk Slachthuis aldaar gepleegde fraude. B. en W. deelden den Raad mede, dat verschillende ambtenaren aan het slachthuis geld aangenomen hebben voor werkzaamheden aan het Slachthuis, bui ten weten en zonder goedkeuring van B. en W., waardoor gehandeld is in strijd met hun instructie en waardoor de belangen van het Slachthuis zijn geschaad. Bovendien wordt de boekhouder van het Slachthuis verdacht, zich schuldig te hebben gemaakt aan verduistering van gelden van het Slachthuis, gepaard met vervalsching der boeken. Hij is deswege door B. en W. geschorst. De Raad besloot omtrent de andere ambtenaren geen oordeel uit te spre ken, alvoren de justitie over den boekhouder uitspraak heeft gedaan, aangezien het moge lijk is, dat het justitieel onderzoek feiten a&n het licht brengt, die de schuld van anderen verlicht of verzwaart. EEN HOUTBUREAU. Naar de Tel. verneemt wordt in verband met de verwachte toenemende schaarschte in hout, overwogen om onder de auspiciën van de N.O.T. een houtbureau op te richten, ten einde te sterke prijsopdrijving te voorkomen. SPIONIT1S. Op het vliegterrein op de Deelensche heide nabij Arnhem, werd Maandag een luitenant- vliegenier gearresteerd als verdacht van spU onnage ten dienste van een der oorlogvoe rende mogendheden. Per militairen auto naar de kazerne over gebracht, werd hij na verhoor onmiddellijk op vrij voeten gesteld. VERKOCHTE SCHEPEN. Uit Enkhuizen wordt aan de N. R. Ct. ge meld De beide groote raderbooten „Gronin gen" en „Holland1" van den veerdienst Enk huizenStavoren, welke kortén tijd geleden uit de vaart zijn genomen, zijn verkocht aan de firma Dahl te La RocheLle. DE TENTOONSTELLING IN «ROEK IN WATERLAND. Naar aanleiding dezer tentoonstelling mel den wij nog het volgende: Met welk doel dieze tentoonstelling is in gericht vinden wij vermeld op de eerste blad zijde van de brochure „Na den Watersnood," uitgegeven door bovengenoemde Commissie, waarvan Voorzitter is den heer J. H. W. Le- liman, architect en Secretaris den heer A. Keppler, directeur van den Woningdienst, en welke gericht is tot de bouwkundigen. Wij lezen' daar „Het is een belang niet alleen voor de streek zelf, maar voor ons land, dat bij; her stel der watersnoodschade die faam behou den blijft. De bekendheid die ons land door zijn eigenaardige schoonheid geniet, heeft een tweeledige beteekenis. Zij heeft gevol gen van stoffelijken aard door het drukke vreemdelingenbezoek en bevordert ook indi rect het welvaren. Maar bovenal heeft zij mede tot gevolg dat velen zich blijvend tot ons land voelen aangetrokken en er sympa thie voor gevoelen. Die bekoring, die roep van schoonheid, magr niet verloren gaan. Er is egen enkele reden die dat verlies zou ver goelijken wanneer het nageslacht ons reken schap zou vragen. Wij doen nu een ernstig beroep op uwe medewerking opdat de plaatsen die zoo zwaar bezocht zijn, hun eigenaardig karak ter zullen behouden." Ziehier in het kort weergegeven wat de Advies-Commissie beoogd. De brochure verlucht met eenige voorbeelden van goéde en slechte bouwkunst, behandelt het onder werp in bijzonderheden. Het is te hopen dat het ijverig streven der Commissieleden er toe moge bijdragen dat de aardige karakte- restieke Waterstreek na den opbouw niets van zijn ouden trant verloren zal mogen heb ben. Reeds velen begrijpen het idee van de Advies-Commissie en maken gebruik van haar kostelooze adviezen. UIT SCHAGEN. Ds. D. E. Boeke, die voor eenige weken afscheid heeft genomen van de Ned. Herv. Gem. te de Cocksdorp op Texel, wegens zijn benoeming tot Evangelisatie-predikant der Ver. voor Inwendige Zending in N.-Holland, hoopt Zondag 2 Juli, des morgens tot zijn d (Anna Paulo Wegens misstelling herplaatsen wij nog eens de uitslag dit disirlst. der verkiezingen voor de Provinciale Staten Aantal ©eldige Jhr. A. W. O. J. Stemdistristen. kiezers. stemmen Gevers Udo Verkerk Alkmaar I 574 449 272 129 48 1320 907 431 291 185 Alkmaar II 1191 820 438 192 190 Alkmaar III 930 713 330 259 124 Alkmaar IV - 385 343 190 135 18 Akersloot 662 542 463 42 37 Castricum 453 116 52 58 6 Egmond aan Zee 206 178 144 26 8 Egmond-Binnen I 192 174 165 8 1 Egmond-Binneu II 658 610 514 79 17 Heemskerk 618 497 287 187 23 Heiloo 325 303 239 39 25 Limmen 175 147 120 20 7 Oudorp 703 523 309 135 79 Aantal Kiezers 584 1265 1144 857 373 600 201 176 452 645 532 318 170 694 Geldige stemmen 539 1119 1006 772 364 575 190 174 278 623 489 307 168 664 Van Benthem 284 450 472 320 189 458 146 158 66 466 251 236 118 312 Boelngans ter Spill. 257 657 529 445 171 99 46 18 214 150 240 73 52 346 ©linder- man 285 450 471 821 191 444 143 155 67 456 256 236 115 310 Schuckink Kool 237 600 476 412 172 113 39 13 190 154 212 66 48 345 Totaal 8392 6322 3954 1600 768 Totaal 8011 3926 3297 3900 3077 Totaal 6474, onwaarde 152, geldig 6322 stemmen. Zoodat herkozen is: 7268 Totaal 7801, onwaarde 123, geldig 7268 stemmen. Zoodat herkozen werden: arbeid te Breezand (Anna Paulówna) inge leid te worden door Ds. A. E. van Griethuy- sen van Huisduinen en Zondag 9 Juli, 's avonds te Schagen door Ds. H. E. Vinke van Alkmaar. Ds. Boeke gaat alhier wonen. UIT WIERINGERWAARD. Het land in het oostdeel van Anna-Paulow- na heeft, alhoewel er zelfs dit jaar geen on kruid wil groeien, toch nog niet alle waarde verloren. De Gez. Kaan alhier hebben tenminste hunne boerderij, bestaande uit 20 H.A. plus een geheel in elkander gezakt huis uit de hand verkocht aan den heer A. de Graaf te Anna-Paulowna tegen 1300 per bunder KORTE BERICHTEN. De Tweede Kamer zette in haar avond vergadering de behandeling voort van de in terpellatie over dï uitzending van zeemiliciens naar fndië. Over de motie-Hugenholtz zal Donderde Utd worden De Koninklijke Petroleum-Mij. heeft in 1915 een winst gemaakt van bijna 30 millioen gulden. De oud-gouvemeur-generaal Idenburg heeft zitting genomen in het eere-comité voor het Koloniaal Onderwijscongres, dat hier ter stede zal worden gehouden. Het heden naar Indië vertrekkende s. s. Prinses Juliana, van de Maatschappij Neder land, doet de reis weer door het Suez-kanaal. De Avondpost zegt dat het voornemen bestaat om de lichting 1907 der bereden wa pens (artillerie en cavalerie) op 1 Augustus a. s. met verlof huiswaarts te zenden anti-rookvereemging opgericht, ben zich verbonden geen sigaren meer te roo- ken, voor deze tot de prijzen van vóór 1914 zijn teruggebracht zonder in kwaliteit te dti- len, De burgemeester van Baam heeft den Gemeenteraad voorgesteld over te gaan tot de oprichting van een levensmiddelenbureau. Het Leidsch Dagbl. meldt, dat de Ko ningin dezen zomer voor eenigen tijd Haar verblijf zal vestigen in de villa Duinlust van mevrouw de wed. A. de Koster, dicht bij den tol tusschen Katwijk-Binnen en Katwijk-aan- Zee. Een groot duin-terrein ligt om deze villa heen. Twee wagons regeeringsaardappelen bestemd voor Breda, zijn voor het gebruik afgekeurd. Onmiddellijk zijn maatregelen genomen voor nieuwen aanvoer, De stoomschepen „Kangean" en „Rem brandt," onderscheidenlijk op 30 Mei en 10 1 Juni van Amsterdam naar Oost-Indië ver trokken, hebbeh de mail te Kirkwall moeten ontschepen. HM Vanwege de Regeering zijn te Rotter dam 80.000 balen rijst in beslag genomen; omtrent de distributie daarvan behoudt de Regeering zich alle rechten voor. N De invoer van boter uit Nederland in Duitschland is thans nog alleen toegestaan via de grensstations Benfheim, Emmerik en Gronau. Gisternacht heeft te Velsen een zware brand' gewoed. De bakkerij van den heer Denkers is geheel afgebrand. De bakkers winkel en het woonhuis brandden gedeelte lijk uit. Te Tilburg is in de wollenstoffenfa 'briek van de f rma G. en 7n een 14-jarige arbeider met zijn heefd tusschen cene wals- machine geraakt. Het hoofd werd verplet terd. Bij den Raad van State is aanhangig een credietaanvraag voor nieuwen aanbouw van schepen ten behoeve van de verdediging van Ned.-lndië. B. en W. van Rotterdam hebben bij den gemeenteraad het voorstel ingediend tot het aangaan van een 434 percentsleening van 6.000.000. Er is definitief besjotcn tot de oprichting van een tehuis voor Oud-Indische militairen in de nabijheid van Nijmegen, met daaraan verbonden arbeidsbeurs en voorschotbank. De heer Willem Mengelberg is door de concertdirectie Hugo Heller uitgnoodigd twee concerten in Weenen te dirigeeren. Te Anna Paulówna is broepen bij de Ned. Herv. kerk ds. O. Reinders. Als protest tegen het besluit van de kerk voogdij der Herv. Gem. te Groningen, waarbij aan predikanten met kinderen een duurtetoe- slag verleend werd, heeft jhr. mr. O. Q. van Sv/inderen die om deze redenen als kerkvoogd ontslag nam, aan vier predikanten zonder tinderen ieder 200 doen toekomen. .In de gisteravond gehouden vergadering van de afdeeling Groningen der S. D. A. P. is besloten, bij de herstemming alleen den ei gen candidaat, den heer L. J, H.(Eversen, te steunen. De afdeeling Zwolle der S. D. A. P., heeft Maandagavond vergaderd en betoonde zie hzeer ontstemd over het advies van het hoofdbestuur. Er is besloten ontheffing van dat besluit te vragen pi den soc.-dem. candi daat te handhaven. Het vijfjarig zoontje van den heer E. te Vogelenzang is gisteren aan nekkramp over leden. STADSNIEUWS. DE LEVENSMIDDELEN VOORZIENING. Het dagelijksch bestuur van het perma nente comité van actie tegen de duurte, uit de afdeeling Alkmaar van de S. D. A. P„ den Alkmaarschen Bestuurdersbond en de Algemeene Arbeiders-Coöperatie „Voor waarts", bestaande uit de heeren J. van Cleef, voorzitter, K. van 't Veer, secretaris en G. Oukes, penningmeester had op zijn ver zoek tot een onderhoud met den burgemees ter. op hedenmorgen ten 10 ure nog geen antwoord ontvangen. Bij zijn komst ten stadhuize vernam het comité evenwel, dat dit onderhoud, waar de burgemeester juist ter plaatse was terugge keerd, kon worden toegestaan. Gedurende het onderhoud met den burge meester, dat een uur duurde, wezen de hee ren den burgemeestér op den nood der ar: beidersbevolktng en de daarmede gelijkge- stelden tengevolge van de duurte. Zij brach ten naar voren, dat er een sterke gisting on der de arbeidersbevolking, door de enorme prijsstijging, geconstateerd moest worden en waren van meening, dat de burgemeester, in dien hem werkelijk de belangen van de ge meentenaren ter harte ging, moest ingrijpen. Wel bestond er in deze gemeente een le- vensmiddelencommissie, doch hiervan had men niet veel te zien gekregen. De oprichting van het comité van actie was dan ook hier van het gevolg. De burgemeester merkte op, dat de levens middelencommissie geen groote bevoegd heid had én meer een adviseerend lichaam was voor den burgemeester, al hield deze zich aan haar adviezen. Het dagelijksch bestuur van het conflté van actie zeide nog, dat een betere regeling in de aardappelenvoorziening allereerst noodig was. Op grond van verschillende genoemde gegevens was men van meenimg, dat de advi- seur-groentewinkelier van de levensmidde- lencómmissie, inzake het aanvragen van re geeringsaardappelen, te veel de bélangen van de handelaren had laten gelden. Ook de beschikbaarstelling van het regee- ringsvet, door, middel van het armbestuur, maakte een punt van bespreking uit. Door het noemen van feiten wilde men aantoonen. dat in dezen bevorrechting plaats had. De burgemeester zegde een onderzoek toe en vroeg welke artikelen de heeren als het eerst noodig beschouwden. Hierop werden als zoodanig aardappelen vet, vet spek, groenten, peulvruchten, rijst, visch, brandstoffen en melk voor zieken, her stellenden en zwakke kinderen, die niet bi, machte waren het verschil in prijs bij te beta len, genoemd. Ook op de huishuuropdrijving werd gewe zen. Nog drong men er ten sterkste op aan om de prijzen van de van Regeeringswege verstrekte levensmiddelen zoodanig te rege len, dat de prijzen niet hooger werden opge voerd dan ze door de Regeering waren vast gesteld. De distributie- en vervoerkosten moesten voor rekening van de gemeente en niet voor die van de consumenten komen. Een der leden merkte op, dat de Regeering opgave noodig oordeelde van de benoodigde hoeveelheden kool en aardappelen voor den as. winter. De burgemeester verklaarde in deze reeds de opgave van de groentehandelaren ontvan gen te hebben, zoodat hij dus reeds met de gedachte hoeveelheid bekend was. De handhaving van de noodzakelijke con trole was mede volgens het comité noodza kelijk. Verschillende gevallen hadden, zeide men, bewezen dat deze door betrouwbare men- schen moest geschieden. Voorlichting van mannen uit de arbeidersbeweging was nood zakelijk. De burgemeester had hier niets tegen en verklaarde die voorlichting te zullen inwin nen. Het was ook zijü meening, dat allereerst in dte behoefte van eigen volk moest worden voorzien, pas daarna mocht worden uitge voerd. De burgemeesters kondén z. i. in deze te weinig doen. Spreker zegde evenwel zijn volle medewerking toe en zou het verhan delde reeds morgen in een vergadering van B. en W. ter sprake brengen. COLLECTE. De in deze gemeente gehouden collecte voor den Gewapentien Dienst alhier gehouden bedraagt 149.29. GESLAAGD. Gisteren werd bevorderd tot cand. veearts aan de Rijksveeartsnijschool te Utrecht den heer C. N. v. Buren alhier. TARIEFVERHOOGING. In de laatste vergadering van het bestuur der afdeeling Alkmaar van den Nederland- schen Barbier- en kappersbond is besloten het tarief voor haarsnijden met 5 cents te ver- hoogen. VERPACHTING KERMISINRICH- TINGEN. Van de op 15 Juni j. 1. ten stadhuize alhier ehouden VERPACHTING van STAND- LAATSEN voor KERMISINRICHT1N- GEN op de kermis in dit jaar alhier te hou den. was de uitslag als volgt. Toegewezen werd deplaats voor een WA- FELKRAAM op de Steenenbrug, aan J. van der Zee te Dordrecht, voor 175.25. Een POFFERTJESKRAAM op de Nieu wesloot, van Mei. H. M. van der Steen te Utrecht, voor 183. Een LUCHTSCHOMMEL op de Paarden markt, van D. J. van Dam te Edam, voor ƒ510.10. I Een DRAAIMOLEN, op de korte Nieuwe- sloot van J. U. Gaillard te Amsterdam, voor 87.50. Een DRAAIMOLEN op de Laat, van N. J. van Dam te Edam, voor 260. Een PARADETENT op de Paaréenr markt, aan J. Klein te Hoorn, voor 104. Voorts wérden 12 standplaatsen voor pa lingstallen toegewezen, voor een gezamenlijk bedrag van 552,35. Reeds vroeger werden bovendien bij onder- handschfe inschrijvinggen toegewezen de standplaatsen voor Een SCHOUWBURGTENT bij de Groote Kerk aan L. J. Kinsbergen te Amsterdam. Een SCHOUWBURGTENT op de Laat aan J. B. Delmonte te' Amsterdam. Een BEYNETSKRAAM op de Steenen brug aan L. Hoefnagel te Breda.. Een STOOMCAROUSEL, met CAKE WALK op het Hof aan A. Benner te Gorin- chem. Een AEROPLANE op de Paardenmarkt aan A. Benner te Gorinchem. Een FIGUUR (8) BAAN op de Paarden markt aan L. Benner te Dordrecht. NIEUWE ZAAK. De Gebr. Spier openen heden in het perceel 14 aan het Payglop hoek Vlaanderhof een winkel in werkmansgoederen voor alle moge lijke vakken enz. 4 De ruime uitstalkasten en de groote voor raad bieden de belanghebbenden steeds wel de gewenschte keuze. Ook stukgoederen zijn in ruime mate verkrijgbaar. VERPLAATSING ZAAK. De heer Piet Oudes opent heden in het pc ceel 185 aan de Laat tegenover de R. K. Kerk zijn van de Ridderstraat verplaatsten goud- wii.kel. v 1 De groote voorraad gouden voorwerpen in de uitstalkasten, doet denken aan de woorden van minister Patijn„een regen van goud daalt in Nederland neer" ook in letterlijken zin op waarheid berusten. Winkeliers, die zich belasten met den ver koop van regeeringsrijst, in welk geval door hen geen andere rijssoorten mogen worden verkocht, gelieven zich daartoe aan te melden aan het bureau voor levensmiddelen voorzie ning LIMMERHOEK 8. ALKMAAR, 21 Juni 1916. De Burgemeester van ^Ukmaar, G. RIPPING. Nederland. HOFBERICHT. DEN HAAG, 21 Juni. Men verzoekt ons te melden. Ten einde te kunnen genieten van Duin- en zeelucht en tevens hare werkza >m heden op gebruikelijke wijze voorttezeit -n heeft de Koningin besloten zich gedu ènde eenigen tijd met d'ep rinses te .vestigen te Katwijk-buiten. De Prins is voornemens ge durende dien tijd een reis naar Zwits VI te ondernemen ten einde daar bergtochten te maken. ADRESSEN DISTRIBUTIE AAN DEN MINISTER VAN LANDBOUW. DEN HAAG, 21 Juni. De besturen van vereenigingen van Nederlandsche gemeen ten en van de vereeniging van kleine stede lijke en plattelandsgemeenten hebben den minister van landbouw een adres gericht waarin zij verklaren zich ten volle te kun nen vereenigen met het aan den m in.is 1 er gerichte adres van B. en W van Amster dam, Rotterdam en Den Haag inzake w. 0. betreffende beschikbaarstelling van levens middelen en te onderschrijven de in dat adres ontwikkelde bezwaren. Adressanten zijn van meening dat de zorg voor de aan wezigheid van vereischte levensmiddelen in handen der regeeriijg moet blijven en de rem een ten slechts met locale distributie be- rooren te worden belast. UITSPRAAK DIENSTWEIGE RINGSMANIFEST. DEN HAAG, 21 Juni. Het Gerechtshof van 's-Gravénhage heeft de straf vari 2 maanden gevangenisstraf door de Haagsche Rechtbank opgelegd aan bestuursleden der vereeniging van dienstweigering terzake van als oprichtefs deelnemen aan een verboden vereeniging, veranderd in een geldboete van 75 of 10. dagen hechtenis voor 3 der beklaagden en in een geldboete van 60 of 8 dagen hechtenis voor de vierde beklaagde DE OUDERDOMSRENTE. DEN HAAG, 21 Juni. Heden is in de af titelingen tier le Kamer aangevangen het onderzoek van het wetsontwerp tot verlee ning van ouderdomsrente waarover als rap- Ërrteurs zijn benoemd de heeren Bast en atenberg, v. d. Berg, v. d. Hoeven, van Lamsweerde en Bavinck. 2 WARE MISHANDELING. AMSTERDAM, 21 Juni. Voor het Hof alhier stond heden in hooger beroep terecht de 2Ujarige bakkersknecht P. J. J. uit Anna Paulówna, die wegens mishandeling, zwaar lichamelijk letsel tengevolge hebbende, door de Rechtbank te Alkmaar op 16 Mei j.l. tot 4 jaar gevangenisstraf werd veroordeeld. Beklaagde heeft in den nacht van 6 op 7 Feoruari j.l. op hét station te Anna-Paulow na een conducteur dér H. IJ. S. M. met een nies een steek in den buik toegebracht, .waar door deze in geen 6 weken zijn werk heeft kunnen verrichten. Beklaagde zeide zich niets meer van die zaak te kunnen herinneren, dan dat hij op genoemd station met een mes rondgezwaaid heeft, en smoordronken i£ geweest. Tehuis gekomen hoorde hij dat hij een conducteur had gestoken. Een deskundige die beklaagdes geestver- mogenens heeft onderzocht verklaarde dat beklaagde een vreeselijk driftig persoon was, dat stoornis in het geheugen was waar te nemen en onvastheid van wil. De adv.-generaal ,eischte op grond van minderwaardigheid en het blanco strafregis ter van beklaagde bevestiging van het vonnis der rechtbank van Alkmaar, doch verminderd tot dien tijd van 3 jaar. De verdediger, Mr. Baron van Haersolte, bepleitte het niet normaal zijn van beklaag de, schetste hem als een minderwaardig in dividu en beval hem in de clementie ^der rechtbank aan. Uitspraak 28 Juni a.s. DE WATERSNOOD EN DE MIDDEN STANDERS. DEN HAAG, 21 Juni. Naar wij verne men heeft dezer diagen aan het departement van financiën een conferentie plaatsgehad tusschen den minister en het provinciaal be stuur van Noord-Holland, de watersnood commissie, het landbouwwaarborgfonds, de Hollandsche Maatschappij van Landbouw, de directeur-generaal van den landbouw en de voorzitter en secretaris der commissie tot credietverschaffing aan den door den oorlogscrisis getroffen middenstand de heeren Fock en Coster, om te beraadslagen over het geen gedaan moet worden voor de middenstanders in de door den watersnood getroffen streek. Het resultaat der bespre kingen was, dat de regeering zal voorstel len om voor deze categorie van personen ongeveer hetzelfde tedoen als voor den mid denstander die door den oorlogscrisis ge- jn

Alkmaarsche Courant | 1916 | | pagina 2