21 DAGBLAD VOOR ALKMAAR Van het Oostelijk Oorlogsterreln. Landweer, Landstorm en Militie. f No. 146 Honderd en achttiende Jaargang 1916. fr. p. YRIJDAG past f 1.25. Advertentieprijs 10 6t p. regel, pote tetters naar plaatsruimte. Brieven fr. R. V. Boek- en Melsdrakkerü v.tL RERMs. COSTER 4 ZOON, 23 JUNI .1 ENGELAND. GRIEKENLAND TURKIJE. AMERIKA. VARIA. NEDERLAND. Beneht aan onze abounds. WT jr K' h •••«cv*» ^"'"vr-^u ALKMAAR, 23 Juni. De hoop van de Fransche bladen, dat de successen der Russen de Duitschers zouden nopen hun aanvallen op Verdun te staken, teneinde alle beschikbare krachten naarhet Oosten te zenden, is tot dusverre nog niet in vervulling gegaan. Bij Verdun hebben de Duitschers opnieuw aangevallen, zoowel in de buurt van den heuvel 304 als van het fort Vaux. De eerste aanvallen hadden geen resultaat, bij de laatste werden eenige loop- gravenlinies bezet, welke, naar het laatste Fransche legerbericht meldt, voor het mee- rendeel werden heroverd. Het bombarde ment met zwaar geschut, dat aan beide ziji- den van de Maas met groote hevigheid voort duurt, wijst op meerdere actie. Over het geheel gaat het op het oogenblik op het Oostelijk oorlogstooneel niet anders dan op het westelijk. Ook daar is, althans tijdelijk, een toestand van evenwicht ingetre den, behalve aan den zuidelijken vleugel, waar de Oostenrijkers het loodje blijven leg gen. De Duitschers hebben, zegt een Times- correspondent, hun troepen in het centrum samengetrokken, ten einde de bedreiging van Wladimir Wolynski en Kowel af te wenden door hier een wig te drijven tusschen de Rus sische legers. Naar aanleiding van het bericht, dat gene raal Mackensen persoonlijk de leiding van deze operaties op zich zal nemen, meenen de deskundigen, dat hij zijn bekende phalanx- tactiek zal trachten toe te passen; maar het is duidelijk, zegt de correspondent, dat de verpletterende strijdmacht, welke hij bij de Doenajetsj en bij den opmarsch in Servië kon inzetten, hier nu niet haar werking kan doen, althans niet, zoolang geen zeer groote ver sterkingen van het Fransche en Italiaansche front zijn aangekomen. De eerstvolgende dagen zullen ons hier omtrent nader inlichten. In elk geval is het duidelijk, dat zich hier belangrijke gebeurte nissen kunnen afspelen of zou de strijd ook hier weer dood loopen? De bovengenoemde correspondent schrijft de aanvankelijk behaalde successen der Russen toe-aan de opmerkelijke uitbreiding van den munitieaanmaak. Als voorbeeld daarvan noemt hij een fabriek, welke honderd millioen patronen levert, dank zij de onafgebroken in spanning van de mannen en vrouwen, die sinds het uitbreken van den oorlog arbeiden zonder een rustdag. Na zeven geheime zittingen heeft de Fran sche Kamer weer een openbare vergadering gehouden. Een algemeene motie van ver trouwen in de regeering is aangenomen met 444 tegen 80 stemmen. In deze motie verklaart dë Kamer besloten te zijn in nauwe samenwerking met de regee ring steeds krachtiger de nationale verdedi ging te voeren. Zij onthoudt zich in de mi litaire operaties in te grijpen, maar wil de industrieele maatregelen op militair gebied krachtig en zorgvuldig bevorderd zien. Be sloten wordt tot de instelling van een delega tie ter uitoefening van een werkdadige con trole op de oorlogswinsten. De Kamer ver- trouwt voorts, dat de regeling met inspan ning van alle krachten den oorlog zal voeren, constateert met voldoening de door de geal lieerden behaalde resultaten, wijst op den be- wonderenswaardigen moed1 van het Fransche leger en spreekt haar vertrouwen uit in de overwinning. Griekenland heeft inderdaad een nieuw mi nisterie gekregen. Het nieuwe kabinet is reeds beëedigd. De heer Zaimis is minister president en minister van buitenlandsche za ken geworden. En nu er een nieuwe regee ring is, hebben de gezanten der entente er bij hun regeeringen op aangedrongen de blokkade op te heffen. Hieruit valt af te lel den dat ook de andere eischen der entente zullen worden ingewilligd. Zij zijn: demo bilisatie, welwillende neutraliteit van een ka binet, dat handelt in overeenstemming met de wenschen van het parlement. Of de positie van Griekenland in dezen oorlog thans ech ter definitief geregeld is? De Arabieren zijn tegen de Turken opge staan, hebben zich onafhankelijk verklaard, Mekka, Sjedda en Taif genomen en Medina nauw ingesloten. Men vertrouwt, zegt een telegram, dat de jaarlijksche bedevaart naar de heilige plaatsen, die twee jaren lang door den oorlog werd bemoeilijkt, thans weer kan worden hervat Het is voorts niet uitgesloten, dat Ameri ka en Mexiko spoedig nog een oorlogje op eigen houtje gaan voeren. Het Duitsche legerbericht van gisteren meldde o. a. Tusschen Sokal en Liniefka zijn de Russi sche stellingen door onze troepen genomen en tegen sterke tegenaanvallen gehandhaafd. Voortgezette pogingen van den vijand ons de successen ten noordwesten van Loesk te betwisten, bleven zonder succes. Ter weers- zijden van de Toerija en verder zuidelijk over de algemeene linie Swinioetsjy—Gorotsjof zijn de Russen verder teruggedrongen. Bij het leger van von Bothmer zijn her haalde sterke aanvallen van den vijand van de Linie HajworonkaBoboelintsje (ten noorden van Przewloka) niet zonder zeer zware verliezen voor den vijand afgeslagen. Het Oostenrijksche legerbericht luidde: Gisteren zijn bij Goerahoemora Russische aanvallen afgeslagen. Overigens ten zuiden van den Dnjester geen bijzondere gebeurte nissen. Ten westen van Msuiowezyk viel de vijand opnieuw met sterke strijdkrachten aan. Zijn stormkolonnes stortten ineen ten deele in het versperringsvuur der artillerie, ten dee le in de nstrijd met de Duitsche en Oosten- rijksch-Hongaarsche infanterie Hij leed zwa re verliezen. Bij Boekanof sloegen onze troe pen nachtelijke aanvallen der Russen af. De in Wolhynië strijdende verbonden strijdkrachten maakten ten noorden van Go- roekof, ten oosten van de linie Lokaczy-Kise- lin en bij Sokoel verdere vorderingen. Zoo wel op deze gevechtsterreinen als bij Kolki mislukten alle met groote hardnekkigheid herhaalde tegenaanvallen der Russen. Het Russische legerbericht meldde. In de streek van het bruggenhoofd Ikskul hevig artillerievuur der Duitschers. Hedennacht gingen de Duitschers, na voor bereiding door de artillerie, over tot het of fensief tegen de stellingen bij Dunaburg, langs den spoorweg naar Ponewiesj en den zoogenaamden Warschau-spoorweg. Zij wer den overal afgeslagen. In de streek van Doebatowska, twaalf werst ten zuiden van het Wisjnowoskoje- meer, gingen de Duitschers na hevige artille- ristische voorbereiding tot het offensief over en maakten zij zich meester' van een deel van onze loopgraven; aangekomen versterkingen echter dreven de Duitschers naar hun loop graven terug. Ten zuiden van Krevo trokken de Duitschers over de rivier Krevlianka, maar door ons vuur konden ze niet verder voortrukken en trokken ze terug op den wesr teliiken oever der rivier. Aan het Oghinskkanaal en de Yassalda ar tillerie- en geweervuur. In den loop van den dag schoot onze artil lerie twee Duitsche vliegtuigen neer, die bin nen onze linies vielenéene twee werst ten zuiden van het station Listopady, aan den Boiogoje—Siedletz, d.e andere bij Joek, tien werst ten zuidoosten van de uitmonding van het Oghinsk-kanaal. Bei de vliegtuigen werden vernield, de inzitten den gedood. In de streek van Gruziatin ging de vijand in dichte massa's tot het offensief over, maar hij werd uiteen gedreven en vluchtte, vele lij ken en gewonden achterlatend. In de streek ten westen van Sokoel aan de Styr sloegen wij door tegenaanvallen het Duitsche offensief af. Wij maakten ongeveer 600 gevangenen en veroverden eenige mitrail leuses. In dezelfde streek hevig vuur van' de zware artillerie van den vijand van My lok uit. In de streek van Raymiesto aan de Stochod, ten westen van het dorp Svidniki, en ten oos ten van Worontsjin, duren de uiterst hevige gevechten voort. Wij namen 4 officieren en 214 Duitsche soldaten gevangen. Dit geringe aantal gevangenen is te verklaren door de ui terste verbittering van onze soldaten, die geen kwartier gaven aan de Duitschers, om dat deze ontplofbare kogels hadden afgescho ten. Aan dezen aanval nam ook deel de dap pere afdeeling der territoriale reserve van Jaroslaf, welker commandant, hoewel ge wond, toch zijn gelederen niet verliet. Aan de Strypa ten westen van Gaivoronka, vermeesterden onze troepen enkele vijandelij ke loopgraafdeelen. Aan onzen uitersten linkervleugel zetten wij de vervolging van den vijand voort. Wij bezetten de stad Radantz (50 K.M. ten zuiden v#n Tsemowitsj. Bij de vervolging van den vijand namen wij 22 officieren en een dui zendtal soldaten gevangen en vermeesterden we 3 mitrailleurs en 27 pakken mitrailleurs munitie. ENGELSCHE VREDESDENKBEELDEN. Sir Edward Goschen, die van 1905 tot 1908 Engelsch gezant te Ween en was en daarna tot het uitbreken van den oorlog in gelijke positie te Berlijn, heeft eenige weken geleden in de Neue Züricher Nachrichten een brief geschreven over de denkbeelden van Engeland ten opzichte van een toekomstigen vrede. Sir E. Goschen deed dat om tegen over de artikelen van Duitsche, Oostenrijk sche, Fransche en Zwitsersche zijde in het blad: verschenen en onderteekend door man nen van beteekenis, ook de beschouwing van een Engelschman van naam te kunnen publi- ceeren. In dien brief komen belangrijke beschou wingen voor. Volgens Sir E. Goschen wordt in de Zwit sersche pers de meening verbreid, dat Duitschland, overwinnend te land en ter zee, geneigd is besprekingen over een toekomsti gen vrede te beginnen; dat Frankrijk en Rusland gereed zouden zijn daaraan gevolg te geven, maar dat Engeland ze daarin ver hindert. De hernieuwde beweging ten bèhoeve van den vrede is, aldus de gewezen diplomaat, in Engeland niet onopgemerkt gebleven. Maar zij heeft daarom in Engeland veel minder be langstelling gevonden dan in de neutrale lan den en in Duitschland omdat Engeland op dit oogenblik niet over den vrede denkt. Het geringe aantal van hen die voor den vrede gestemd zijn, is in Engeland niet groo- ter dan een jaar geleden. In het Parlement zijn zij bijna niet vertegenwoordigd. Zoodat het niet te veel gezegd is, dat met hen geen rekening behoeft gehouden te worden. De groote massa van het Engelsche volk weet dat het doel, waarvoor Engeland vecht, nog niet bereikt is, en, zoolang dit het geval niet is, kan men er zeker van zijn,'dat de Engel sche natie niet zou toestaan over vrede te spreken, en dat een Engelsche regeering die zich zou inlaten met vredesbesprekingen on middellijk zou worden omvergeworpen. Den nadruk wil Sir Edward Goschen leg gen op het feit, dat de Duitsche Rijkskanse lier nooit de voorwaarden heeft te kennen gegeven, waarop Duitschland bereid zou zijn vrede te sluiten. De Duitsche Kanselier schijnt van meening te zijn dat omdat de En tente-mogendheden er tot nu toe niet in ge slaagd zijn, overwinnaar te zijn, zij daarom overwonnen zijn en dat zij dus om vrede moeten vragen. Hierop hebben die mogend heden maar één antwoord: Zij ontkennen overwonnen te zijn. De toestand verandert elke maand en daarmede vanzelf de maatstaf die door Duitschland en dë neutrale mogendheden zou moeten worden aangelegd wanneer zij Engeland en zijn bondgenooten zouden wil len vergelijken met hun tegenstanders. Te meenen dat de Engelsche natie dóór tegen slagen zou worden afgebracht van zijn wil om te overwinnen zou een valsche meening zijn. Sir E. Goschen herinnert dan aan den toe stand van een'eeuw geleden, toen de Engel sche tegenstand ter zee langzaamaan Napole ons macht kleiner maakte. Meenen Duitschland en de neutralen zoo besluit de Engelsche diplomaat dat de Engelschen vergeten zijn dat dank zij hun pogingen, dank zij hun marine, dank zij hun financieele opofferingen de laatste po ging, te Waterloo, om een Europeesche he gemonie te vestigen is vernietigd? Zelfs al zou door een wonder aan de Entente-mogendheden morgen geen enkel kanon, geen enkel geweer en geen enkel sol daat overblijven, dan zouden hun vloten nog de macht hebben te beletten dat een enkel Duitsch vaartuig de baai van Helgoland zou verlaten. Zij zouden dan nog den geheelen Duit- schen handel met de overzeesdie landen kun nen vernietigen en Etótséhland een eeuw te rug zetten tot den tijd waarin het uitsluitend een landbouwstaat was. Wanneer het Duit sche volk en zij die het regeeren overtuigd waren van de juistheid van die feiten, mis schien zouden zij dan ertoe gestemd zijn, vredesvoorstellen te doen die door de En- tente-Mogendheden kunnen worden aange nomen. Die voorstellen moeten herstel geven voor de misslagen der Midden-Europeesche Sta ten en de door hen toegebrachte schade. Italië verklaarde zich solidair met deze ei schen. Uit Rome wordt nog gemeld, dat dë heer Zaimis den gezanten van Frankrijk, Groot-Britanbië, Italië en Rusland mededeel- dë, dat hij tengevolge van het aftreden van het kabinet Skoeloedis het minister-president schap aanvaardde. GRIEKENLAND EN DE ENTENTE. De heer Zaimis, in de Fransche legatie ontboden tijdens de conferentie der Entente gezanten, verklaarde namens den Koning, dat Griekenland alle eischen der Entente aan- aanvaart, aldus meldt Reuter, die uit St. Pe tersburg seint, dat de nota der geallieerden aan Griekenland eischt in de allereerste plaats demobilisatie van het Grieksche leger, vervolgen het optreden van een kabinet, dat de welwillende neutraliteit waarborgt en han delt in overeenstemming met dew enschen der Kamer, en tenslotte de vervanging van de po litie handelend onder vreemden invloed door een politie, die benoemd worcjt in overeen- stemmin gmet de Entente-mogendheden. ARABIë VERKLAART ZICH ONAFHANKELIJK- Te Cairo is het officieele bericht ontvan gen, dat Z. H. de Groot-Sjerif van Mekka, esteund door de Arabische stammen van est en Centraal-Arabië, de onafhankelijk heid van Arabië heeft afgekondigd, nadat het onder het Turksche wanbeheer en het gebrek aan optreden zoo lang geleden had. De ope raties, omstreeks 9 Juni begonnen, hebben geleid tot een belangrijk succes van de troe pen van den Sjerif. Mekka, Jedda en Taif zijn genomen; de garnizoenen gaven zich over, behalve die van twee kleine forten bij Taif, die naar gemeld wordt nog tegenstand bieden.,Het aantal troepen die zich te Mekka en Taif overgaven is nog niet bekend; te Jedda werden 45 officieren en 1400 man ge vangen genomen, 6 kanonnen buit gemaakt. Medina is, volgens de jongste berichten, nauw belegerd, en alle verbindingen met Hedjaz zijn in handen van den Sjerif. Het feit, dat Jedda in het bezit van den Sjerif is, maakt het mogelijk dat de betrekkingen ter zee worden hersteld en de handel met dë ha vens van Hedjaz wordt hervat. Men verwacht daarom, dat de jaarlijksche pelgrimstocht naar de heilige plaats, die twee jaren lang door den oorlog werd be moeilijkt, thans weer zal kunnen worden her vat DE VEREENIGDE STATEN EN MEXICO. Reuter meldt uit Washington: Er zijn aanwijzingen voor een mogelijke schikking met Mexico, maar president Wil son is voornemens de meest krachtige maat regelen te nemen, indien de poging om tot een schikking te komen, mochten mislukken. Uit El Paso is bericht ontvangen, dat Amerikaansche ruiters te Carrizol (Mexico) in gevecht zijn geweest met troepen van Carranza. Aan beide zijden waren de ver liezen zwaar. Nader wordt gemeld dat 40 Amerikanen zijn gedood. De verliezen der Mexicanen wa ren geringer. De Mexicaansche generaal Gonzales, die het bevel voert te Juarez, maakt bekend, dat 17 Amerikanen zijn gevangen ge nomen. EEN DUITSCHE ONDERZEEBOOT IN SPANJE. Naar uit Carthagena gemeld wordt kwam aldaar Woensdagavond de Duitsche onder zeeër „U 35" aan, om te dokken en gerepa reerd te worden. Het schip werd bezocht door den secretaris der Duitsche ambassade» aan wien de kapitein mededeelde, dat hij be last was met het overbrengen van een eigen handig schrijven van den Keizer aan Koning behandeling sche gevangenen in Kameroen. De onderzeeër verliet gistermorgen de ha ven; torpedobooten, buiten de haven liggen de, volgden zijn bewegingen. n KORTE BERICHTEN. Bij de besprekingen van den ondergang van de Hampshire" in het Lagerhuis, vroeg een afgevaardigde of het de admiraliteit be kend was, dat een schip, dat de Nederland- sche vlag voerde, op de plaats van de ramp was onmiddellijk voordat de „Hampshire5' daar aankwam en of de admiraliteit verden king had dat dit schip een mijnenlegger was. De heer Masnamara antwoordde dat hij me- dedeelingen van dien aard in de bladen had gelezen. Noor sche reeders, die zeer moeilijk bun- kerkoolen uit Engeland kunnen krijgen, zijn door de Engelsche overheid uitgenoodigd om vertegenwoordigers naar Engeland te zen den teneinde over de zaak te onderhandelen". Het Lagerhuis heeft eenstemmig het voorstel aangenomen om den koning te verzoe ken stappen te nemen om op 's lands kosten een gedenkteeken voor lord Kitchener te laten oprichten. Naar het schijnt, is de heer Venizelos van plan Oriekenland te verlaten. Mij is het niet eens of hij 't voor herstel van gezondheid doet of omdat zijn plannen schipbreuk hebben geleden. De Portugeesche ministers van buiten landsche zaken en financiën zijn te Londen aangekomen. Verschillende gemeenteraden in Enge land hebben, sedert de invoering van den zo mertijd de electriciteitsprijs met 10 procent verhoogd. Volgens een bericht uit Gothenburg is het Duitsche stoomschip Hollandia door een Russische onderzeeër beschoten binnen de Zweadscfae territoriale wateren. Dit resultaat van het onderzoek is aan het Zweedsche mi nisterie van buitenlandsche zaken meegedeelt. Prins Albert, den tweeden zoon van den koning van Engeland heeft deelgenomen aan den slag van Jutland, als luitenant ter 2e kl. Prins Albert is 20 jaar oud; in 1913 trad hij bij de vloot in dienst als adelborst MAILS AANGEHOUDEN. De stoomschepen „Prins Willem I", 9 Ju ni van Amsterdam naar West-Indië vertrok ken, en „Zijldijk", 20 Juni uit Noord-Amerika te Amsterdam aangekomen, hebben de post t^ Kirkwall moeten lossen. WEER VEE NAAR DUITSCHLAND. Donderdag, schrijft de Tel., passeerden weder onze grens naar Duitschland 26 war gons koeien, bevattende 208 stuks en 14 wa- In verband met den oorlogstoestand en de daaruit voortvloeiende belangrijke stijging van alle grondstoffen, in de eerste plaats van papier tot ongeveer 250 pCt. van den norma len prijs, wordt, in overeenstemming met be sluiten van de Vereeniging „De Nederland- sche Dagbladpers", het navolgende bericht l9. Met ingang van I Juli 1916 zullen alle froote bladen en ook vrijwel alle kleine bladen un abonnementsprijs verhoogen. Wjj hebben voor de Alkmaarsche Courant dien oorlogs toeslag vastgesteld op 20 cents per 3 maan den of IV2 cent per week. Deze oorlogstoe slag zal, zoodra meer normale toestandën zijn ingetreden, afgeschaft worden. 2°. De prijs der advertentiën wordt vanaf 1 Juli 1916 verhoogd tot 12 yi cent per regeL Advertentiën in de rubriek „Vraag en Aanbod" tot 30 cent. De opbrengst van dit alles tezamen de® nog slechts een gedeelte van de meerdere pa- pierkosten en volstrekt niet van de verhooging van alle verdere grondstoffen. Directie Alkmaarsche Courant Zij die ziuli met 1 Juli op dit blad abonneeron ontvangen de tot dien datnm te verschijnen nummers gra tis en franco. De Directie. 4 Sept. e.&. aanvang van de 2-J. op leiding tot Hulp in d« Huishouding, schoolgeld f 40 p. jaar, leeftijd van teel. minstens 15 Jaar. Aangifte Dinsdags en VrUdags 8 4 uur, tot uiterlijk 14 JULI in het Burgerweeshuis. Aangifte voor den Inmaakoumns, O lessen f O,Haandag 80 en Dins dag 87 Juni, 8 4 uur. Sept. 1917, opening van de 2-1. oplei ding tot Huishoudkundige, schoolgeld f 150,— p. Jaar, leeftijd van toelating 17 jaar. Inlichtingen worden gaarne verstrekt door da directrice J. F. BEUMER. De Burgemeester van A1 kjm aar brengt ter kennis van belangheb benden, dat de oltkeerlng der ver goedingen, loopende over het ttJd- vah van 16 Juni tot en met 85 Jont, sol plaats hebben ten Stadhui» op Haandag 86 Ja'nl na, voor seo» veel de LilDWDIB «m den LAID1TOBM betreft van 10—11 en voor nooveel de MTT.TTTK aan gaat van 11—18 nar. 1 Alkmaar, 23 Juni 1916. Els Burgemeester voornoemd, G. RIPPIN®. GEVONDEN VOORWERPEN. Een portemonnaie met geLd, een goudlen dameshorloge, een rozenkrans, een pakje inh. flanel, twee mesjes, een koralen beursje met geld, een paar dameshandschoenen, een siga renkoker, een sierspeld, een ledig stroopvat, een R. C. kerkboekje en een houtsnijmesje. Alkmaar, 22 Juni 1916. De Commissaris van Politie, W. Th. VAN GRIETHUIJSEN. gons. paarden, bevattende 80 stuks, zoodat dë uitvoer nog steeds n i e t is stopgezet DE VARKENS-DISTRIBUTIE IN GEVAAR. Een inschrijver voor distributie van var kens, deelt de Tel. medë, dus iemand, die het weten kan, gaf dezer .dagen de stellige verze kering, dat men hoogstens nog een maand geregeld zal kunnen voorzien in de behoefte aan regeeringsvarkens, doch dat men dan door uitputting van dm voorraad, voor moeielijkheden zal komen te staan, die vrij gelijk gesteld zal kunnen worden met de te genwoordige aardappelschaarschte. Niet onwaarschijnlijk houdt dan ook de circulaire aan de burgemeesters daarmede verband, waarbij de gelegenheid wordt opengesteld voor slagers om zelf varkens te koopen, waarbij .het bestede boven 80 cent per K.G. zal gerestitueerd worden. HOLLANDSCHE MATROZEN. AANGEHOUDEN. Ds „Morning Post" meldt, dat de autori teiten van den Tientsin—Pukof-spoorweg vijftig Hollandsche matrozen van de legatie- wacht hebben aangehouden, in de meening dat het Duitschers waren. De Hollandsche legatie heeft de noodige stappen gedaaü voor de onmiddellijke doorzending van deze Hol landers naar hun bestemming. mm mm—m-m emen» OURANT,

Alkmaarsche Courant | 1916 | | pagina 1