FEUILLETOK. Na lange Jaren BINNENLAND. TWEEDE KAMER. Na schorsing van de vergadering wegens de niet-aanwezigheid van het vereischte aan tal leden werden de beraadslaging over de wetsontwerpen der regeering en het vorstel- Bos c. s. inzake de heffing van buitengewone belastingen voortgezet. De heer DE MONTé VER-LOREN (a.r., Breukelen) was geen tegenstander van dit voorstel, juist, omdat het geen heffing in eens is. Hij vereenigde zich met het denkbeeld-De Meester, om de leeningsopcenten vor de lage re klassen in de personeele belasting te verla gen. Verder besprak hij de .wijze, waarop de ze belasting van hei inkomen en het vermo gen naar den toestand van het oogenblik. fiij dacht aan de heffing van een surtaxe op de inkomstenbelasting en meer progressieve hef fing van de vermogensbelasting. Voorts op perde hij bezwaren tegen de groote verande ring, welke de minister in het ontwerp B heeft aangebracht. De heer VISSER VAN IJZENDOORN (v. 1. Gorinchem) merkte op, dat de wetsontwer- niet op zich zelve kunnen worden be schouwd, men had daarbij te letten op ons ge*- heele belastingstelsel en ook op wat de provin- des en de gemeenten heffen. Het zal ook wel niet de laatste druk zijn, die op de natie wordt gelegd. Hij' wilde wel 't voorstel van de regee ring steunen, maar kan niet meegaan met hen die uit deze belasting meer. willen halen. Spreker gaf verder den minister in overwe ging, het ontwerp te wijzigen in den geest van de denkbeelden van den heer De Geer. De motie-HUGENHOLTZ, inhoudend een verzoek aan den minister van marine om te rug te komen op de uitzending van zee-mili ciens naar Nederlandsch-Indië, werd verwor pen met 50 tegen 18 stemmen, waarna werd voortgegaan met de behandeling van de be lasting ontwerpen. De heer TER LAAN, (s. d. a. p., Rotterdam V) drong aan op de opneming van naamloo ze vennootschappen in het ontwerp der re geering. De heer MARCHNT(v. d., Deventer) ver dedigde het vorstel-Bos c. s.. Voor een hef fing in korten tijd pleiten z. i. psychologische argumenten, in tijden als deze is het volk het meest geneigd tot het brengen van offers. Voor directe betaling pleiten ook politieke argumenten, thans is men minder geneigd tot hardnekkig vasthouden aan eigen inzicht, ter wijl het crediet van het land door betaling uit belasting wordt verhoogd. Nog voerde spr. economische argumenten aan voor een heffing-in-eens, die onze krachten beschik baar doet blijven voor versterking der econo mische hulpmiddelen na den oorlog. Hij bestreed voorts het denkbeeld van den heer de Geer van een driejaarlijksche belasting. Spr. ontkende het vermogenverniëtigende ka rakter eener heffing-in-eens. Te 4 uur 10 was het woord aan minister Van G ij n. Echter werd toen de vergade ring verdaagd tot heden 11 uur. MINISTER POSTHUMA. Naar het Nieuws van den Dag verneemt, is minister Posthuma in zoover hersteld, dat hij met 1 Juli zijn werkzaamheden denkt te hervatten. Gemengd nieuws. AARDAPPELEN-NOOD. Nu geen regeeringsaardappelen meer kun nen worden verstrekt, heeft ae burgemeester van Gouda 10.000 K.G. regeeringsrijst aan gevraagd, deelt de Tel. medé. Bij den burgemeester van Zoetehneer- Zegwaard is bericht ontvangen, dat geen re- geerings-aardappelen kunnen verstrekt wor den. Daarop werd door den veldwachter bij bekkenslag bekend gemaakt, dat de menschen hun geld, dat zij vooruit voor de aardappe len hadden moeten betalen, konden terugha len, deelt dë Tel. mede, AARDAPPELEN. Men meldt ons uit Amsterdam, zegt de Haagsche Nieuwe Courant, dat in de giste ren gehouden vergadering van de levensmid delencommissie de voorzitter mededeelde, dat de laatste oude aardappelen uit Friesland zijn verscheept. Daarna beschikt de Regee ring niet meer over voorraden. De aanvoeren van de nieuwe aardappelen worden ruim en de prijzen zijn sterk dialende, hoewel nog te hoog voor algemeen gebruik. Rijst en bruine boonen tegen lagen prijs zijn thans in ruime mate aanwezig. WITTEBROOD. In verband met de medëdeeling van den naar het Engelseh, door L. G. MQBERLY. 36) Tracey's vrouw vroeg of hij dadelijk bij haar man wou komen) het dringende telegram noemde het een kwestie van leven en dood, het vrouwtje met de ernstige oogen, dat met Ja mes Douglas getrouwd was, blijkbaar niets wetende van zijn verleden, vroeg aan den vij and van haar man, hem ter hulp te snellen. Maar het inwilligen van haar verzoek was na tuurlijk onmogelijk, buiten kwestie. Hij moest dadelijk telegrafeeren dat hij zelf niet komen kondat hij met genoegen een plaatsvervan- ï'den. Het zou zeer gemakkelijk zijn een ander te vinden die gaan wou, verschei de- ger zou zenden. Het zou een ander te vinden die g ne van zijn collega's zouden dol blij zijn met zulk een gelukje een millionair te mogen be handelen, maar zelf gaan dat kon hij niet doen dat was onmogelijk. Den vorigen keer toen ze om hèm gezonden hadden, was hij onverhoeds overvallen. Hij had niet geweten wie de patient was dien hij moest opereeren voordat het te laat was, toen het oogenblik van opheldering kwam, ging zijn taak zijn krachten haast te boven het was haast meer dan men van een mensch kan ver wachten. Maar hèm te vragen nog eens te gaan, dat was te veel. Hij zou stellig telegrafeeren en weigeren. Hij duwde het dunne rose papiertje van zich af, haalde uit een vakje een telegram-formu lier en schreef met zijn duidelijk hand: „Me vrouw Tracey, Addersham Grange, Nehterby Toen wachtte hij legde zijn pen neer, nam het Minister van Landbouw aan de burgemees ters, dat deze aan de Joodsche bakkers toe stemming kunnen geven om heden (dit is een dag vroeger dan de andere bakkers) witte brood te bakken en te verkoopen, heeft de burgemeester van Leiden bepaald, dat alle bakkers aldaar reeds vandaag met het bak ken en verkoopen van wittebrood konden* aanvangen, zegt het Leidsche Dagblad. DEMONSTRATIE VAN VROUWEN. Ook te Delftzijl wordt door de onmiddel lijk belanghebbenden geprotesteerd tegëïi de duurte. Woensdagmiddag, zegt'de Tel., bega ven zich een honderdtal arbeiders-vrouwen naar het gemeentehuis. Twee harer hadden aldaar een onderhoud met den burgemeester. TEGEN DE DUURTE. Ook te Zaandam hebben de vrouwen een betooging gehouden tegen de duurte, deelt het Handelsblad mede, door het houden van een optocht door de gemeente, waarbij ver schillende borden met opschriften als: „Wij willen beter waschmateriaal" „De plicht is te zorgen voor eensgezindheid, maar die gaat door gebrek aan eten verloren", enz het karakter van de demonstratie aangaven. Een deputatie van vier vrouwen werd door den burgemeester op het gemeentehuis ont vangen, waar de burgemeester uiteenzette welke maatregelen van de zijde van het ge meentebestuur tegen de duurte waren geno men en de medewerking voor de toekomst werd toegezegd. Een deputatie van de Rotterdamsche vrou- wenvereeniging „Ons Belang" heeft gister voormiddag met den burgemeester en den wethouder Stulemeijer eene bespreking ge had over de duurte der levensmiddelen, waar bij werd medegedeeld, dat het gemeentebe stuur reeds voortdurend alles gedaan heeft en nog doet om verbetering te verkrijgen, deelt het N. v. d. Dag mede. Daarbij werd er op gewezen, dat de maatregelen om die ver betering te bréngen, niet van het gemeentebe stuur, doch van de regeering moeten uitgaan en dat dan ook het gemeentebestuur niet heeft opgehouden bij de regeering aandrang te oe fenen. Eindelijk werd de overtuiging uitgespro ken, dat de regeering thans krachtig streeft naar opheffing van de bezwaren, die de be volking ten opzichte van de levensmiddelen- voorziening ondervindt. EEN RAADSLID-LANDSTORMER. De Tel. bericht, dat Ged. Staten van Gel derland hunne goedkeuring hebben gehecht aan het besluit van den raad der gemeente Renkum, waarbij op voorstel van B. en W. werd verklaard, dat de heer G. Wolzak heeft opgehouden lid van den raad te zijn wegens zijn verbintenis bij den vrijwilligen land storm, hetgeen opgevat dient te worden als „krijgsman in werkelijken dienst", welk ambt onvereenigbaar is met het raadslidmaatschap. SLACHTHUISKWESTIE TE ARNHEM. De boekhouder aan het gemeenteslachthuis te Arnhem, die in verband met de aan die in richting gepleegde fraude was gearresteerd, is uit de voorloopige hechtenis ontslagen. Het onderzoek der justitie duurt voort. HET „TOEKOMSP'-DOSSIER. Onlangs werd gemeld, dat de heer F. Wirtz Jr., part. detective te 's-Gravenhage, gewei gerd heeft aan den rechter-commissaris voor strafzaken mededeeling te doen omtrent de herkomst van het „Toekomsf'-dossier, waar van hij aan prof. J. A. van Hamel een af schrift deed toekomen. Naar aanleiding hier van heeft de officier van justitie hem doen dagvaarden, deelt het „Vaderland" mede, ten einde te onderzoeken of hij bij die weigering volhardde en toen dit gisteren inderdaad bleek, is de heer Wirtz in gijzeling gesteld en naar het Huis van Bewaring gebracht. NEDERL. BANKETBAKKERS- VEREENIGING. Te Oroningen is Woensdag de 31ste alge- meene vergadering van de Nederl. Banket bakkers vereeniging gehouden, onder voorzit terschap van den lieer W. C. van Breda, uit Den Helder. Blijkens het jaarverslag van den secretaris, den heer J. C. Blankert, te Utrecht, steeg het ledental van 653 tot 683. Hoorn werd aangewezen als plaats voor de volgende algemeene vergadering. De afd. Utrecht zeide er op te .rekenen, in 1918 $fe vergadering te ontvangen. De aftredende bestuursleden, de heeren W. C. van Breda, den Helder, en C. Reijgers, Amsterdam, werden herkozen. In de vacature, ontstaan door het bedanken van den heer S. W. Taconis, te Heerenveen, werd gekozen de, rose papiertje op met het bericht, geschreven in het ronde, rechte handschrift van den tele- graafbeambte. Hij herlas ieder woord, alsof iedere lettergreep niet reeds in zijn geheugen was gegrift, toen vouwde hij het papiertje met vaste hand in kleine, steeds kleiner vierkantjes met samengetrokken wenkbrauwen in gedach ten verdiept. Trachten zich zelf te overreden, dat hij vol maakt goed een plaatsvervanger naar Adder sham kon zenden was een dwaasheid en dat wist hij. Mevrouw Tracéy had om hem gezon den omdat hij speciale studie gemaakt had van de zeikte waaraan Tracey lijdende was; zij hadden hem noodig en niemand anders omdat het bekend was dat hij de eenige man in heel Londen was, die in zulk een ge val tot een operatie wou overgaan en nog minder zou een ander een twèede operatie durven wagen wanneer een' instorting zou plaats hebben. Het was maar al te waarschijn lijk dat er een instorting had plaats gehad en in zulk een geval kon er geen twijfel aan zijn, dat ze hem noodig hadden en niemand an dere. Zijn geweten geruststellend met de ver kering dat Collingwood of Baines het even goed konden doen was èn zijn geweten èn zich zelf misleiden. Hij wist dat het niet waar was. Geen van die twee chirurgen zau het even goed kunnen; geen van beiden zou het krach tige middel van aanpakken dat zijn grootere durf hem zou doen wagen. Zij hadden gewei gerd de eerste operatie te doen, ze zouden ze ker weigeren nu te opereeren. Hij moest of zijn alles overweldigenden afkeer ovenvinnen en Tracey weer te hulp snellenof hij moesr weigeren en den milionair aan zijn lot overla ten Nu, laat hém maar aan zijn lot over. Wel ja, laat den kerel maar aan zira lot overDie gedachte was nauwelijks bij nem opgekomen of hij verwierp haar weder als een onmensche- lijke, onwaardige gedachte, en zachte herinne- heer C. A. Ciebas ts Groningen; in de vaca ture, ontstaan door het beüanken van den heer F. P. B. van Deventer te 's Graveahage, de heex W. Scheurkogel te Dfelft. Aangenomen werd. ae volgende motie De vergadering, overtuigd van de wensche- iijküeid van beperking van Zondagsarbeid, wenscht, dat dit punt grondig zal wordën odderzocht en te gelegener tijd te dezer zake voorstellen aan üe algemeene vergadering worden aangéboden. Besloten werd, aan de leden van het hoofd bestuur een toeslag toe te kennen. ONZE TAAL. Een der bladen schrijft: Het denkbeeld is zoo voor de hand lig gend, dat het ons", enz. Het is ons benieuwende of de gisteren be noemde taai-commissie ook tegen zulke taal- slijmerigheden optredend zal zijn, vraagt het Nieuws v. d. Dag. yULKSHUISVESTING. Bij Kon. besluit van 9 dezer is aan de ge meente 's-Gravenhage verleend een voor schot uit 's Rijks kas tot een bedrag van ten hoogste 2JU.U0U, ten einde genoemde ge meente in staat te stenen een voorschot van gelijk bedrag te verleenen aan de stichting Patrimonium aldaar, voor den bouw van 90 arbeiderswoningen, 3 winkelwoningep, 1 pakhuis en 1 bergplaats. Bij Kon. besluit van 9 dezer is aan de ge meente Velsen verleend een voorschot uit 's Rijks kas tot een bedrag van ten hoogste 207.000, ten einde genoemde gemeente in staat te stellen een voorschot van gelijk be drag te verleenen aan de Woningbouwveree- niging Velsen, ten behoeve van den Ijouw Van een 67-tal arbeiderswoningen en 4 win kelwoningen op van de gemeente in afpacht te verkrijgen terreinen. Ook aan de Gemeenten Amersfoort, Groenloo, Sliedrecht, Middelstum en Haats- bergen zijn voorschotten verleend, respectie velijk van 50.000, 43000, 14858.37, 7900 en 4500. TER WAARSCHUWING. Een dezer dagen is op de Vliereede een flesch opgepikt, meldt de Haagsche N. Crt, bevattende een hoeveelheid' vloeistof, welke uiterlijk deed denken aan melk. Toen de flesch geopend werd', gaf zij een flinken knal en verspreidde zich een hevige stank. De spatten van de vloeistof hadden een vernieti genden invloed op het laken van kleeding- stukken. Biji het vinden van flesschen met een derge- lijken inhoud zij men dus voorzichtig. ONTSLAG Ds. VETHAKE. Ds. Vethake ontving van het Prov. Kerkbe stuur van Noord-Holland een schrijven, waarin dit Bestuur bericht, noch voor het bericht» in de Alkmaarsche Courant, noch voor het uitgebreide verslag in de Nieuwe Rotterdamsche Courpnt inzake het verhan delde op de ontslag-vergadering verantwoor delijk gesteld wenscht te worden. Inzake het bericht in de Alkmaarsche Cou rant werd opgemerkt, dat een der leden den verslaggever van dat blad inlichtte in de ver onderstelling, dat het ontslagbesluit reeds ter kennisse van Ds. Vethake was gebracht. Dit geschiedde dus geheel ter goeder trouw. Wat het uitgebreide verslag in de Nieuwe Rotterdamsche Courant betreft, het modera- men van het Prov. Kerkbestuur betreurt het, dat dit onjuiste verslag het licht heeft ge zien. [Wij voegen hier gaarne aan toe, dat wij bij onzen berichtgever er op hebben aange drongen, ons de beslissing eerder mede te deelen, doch die aandrang stuitte af op de verklaring, dat deze eerst Ds. Vethake moest bereiken, voordat daaraan publiciteit wad gegeven. Red. Alkm. Ct.]. UIT BERGEN. De zangvaeeniging „Nieuw Leven" en „Orpheus", uit Alkmaar, zullen onder lei ding van den heer H. Lindeboom, in „de Rustende Jager", alhia, op Zondagavond a.s., te 8 uur, een uitvoering geven. Bij on gunstig'weer zal de uitvoering plaats hebben in de Tooneelzaal. UIT OBDAM. Donderdag, 22 Juni, vergaderde de Raad dezer gemeente in voltallige zitting, onder voorzitterschap van den burgemeester N. Dek ker. Na voorlezing en vaststelling der notulen werd medegedeeld dat ingekomen was. Een dankbetuiging van het onderwijzend personeel en ook van den veldwachter over de verleende duurtetoeslag. ringen vervingen haar. Het ernstige gezichtje van de vrouw van den mlil ionair vertoonde zich voor zijn verbeelding. Hij zag haar oo gen weder even angstig smeekend als haar stem hij hoorde haar met aandrang vragen haar echtgenoot voor haar te redden, rlii hoor de nog de woorden die zij gesproken had, toen zij hem met haar peinzenden oogen zoo smee kend had aangezien. „Red em voor mij, hij is mijn gansche we reld." Red hem voor mij, hij is mijn gansche we reld. Dat had zij toen tot hem gezegdJames Douglas, die zooveel gedaan had om zijn le^ ven te bederven en dat van de vrouw die hij liefhad, was de gansche wereld voor dat vrouwtje met haar donkere oogen, en zij zaj een Waad in hem, zij kende geen kw; rampton's gedachten keerden voortdurend terug naar dat eerste bezoek van hem op Ad- dersnam Grange, diep namiddag in Aplil, naar den welriekenden tuin; het statige park met zijn ruime vergezichten over vlakte en bos schen dit alles kwam in zijn geheugen te rug als de beelden in een kinematograaf en eindelijk de weelderig ingerichte kamer, waar de millionair te bed lag, de vrouw van den zieke met haar bezorgd gezichtje en de zieke man zelf op den rand van het graf. Lang zaam verflauwde het beeldhij wendde zich af van de strakke beschouwing van het tele gram dat hij opgevouwen in de hand had en keek het venster uit. Op den Aprilmorgen toen hij voor het eerst aan Tracey's legerstede geroepen was, had de plataan voor hét raam nauwelijks een waas van groen beginnen te vertoonen, nu werden de bladeren reeds bruin en goud kleurig in de scherpe Septemberlucht. De bosschen uit het park van Addersham Gran ge, die verflauwden voor 't oog zijner ver beelding, werden zonder twijfel ook reed1- De begroeting raa de Gezondheids-com missie, welke aanwees voor deze gemeente een bijdrage van 1218. Een schrijven van den heer C. Obdam, dat deze zijn benoeming tot hooisteker aanneemt. Goedgevonden werd het salaris der hooi- stekers te brengen van 7.50 op 10, Een verzoekschrift van de kantoorhoudster der telefoon om een jaarlijksche verhooging van 30. B. en W. adviseeren geen verhooging toe te staan, aangezien de' directeur der Post. en Tel. een salaris van 75 voldoende acht, ter wijl zij thans 100 heeft. De heer Ursem wees op de dure tijden en stelde voor een duurtetoeslag te verleenen. De voorzitter merkte evenwel op dat geen duurtetoeslag was gevraagd en dat het best mogelijk is dat door de Posterijen eerstdaags een verhooging voor alle kantoren wordt voorgesteld. Het verzoek wad nu voor kennisgeving aangenomen. Hierna werd op haar verzoek aan mej. Jansen met ingang van 1 Sept. eervol ontslag verleend als onderwijzeres aan de school te Spierdijk. Bsloten werd thans een oproeping te plaatsen voor een onderwijzer niet voor on- derwijzaes, met het oog op den gezondheids toestand van het hoofd der school. Verder passeerden verschillende raadsbe sluiten door Ged. Staten goedgekeurd. De begrooting van het Burg. Armbestuur gaf aan een vermoedelijk voordeetig 6aldo van 751.59. Thans kwam aan de orde een zeer belang rijk punt: Electriciteitsvoorziening. De voorzitter herinnerde er aan dat reeds in 1914 deze zaak was besproken doch dat met de intrede van den oorlog dit punt tot la ter was uitgesteld; evenwel door wisseling in den raad en door den heer Munsta indertijd gevraagd deze zaak weder in den Raad te brengen, zal voorzitter thans de eerste stap pen doen gn de electrificatie opnieuw aan de orde stel lof. Spr. wijst er op dat indertijd door de Kennemer El. Maatsch. de kosten van aanleg van het gemeentenet waren geraamd op 150(X), doch in den laatsten tijd zijn de materialen, inzonderheid koper, zoo enorm gestegen, dat de K. E. M. naar andere mid delen heeft omgezien, zoodat thans met het oog op die kosten geen ondergrondschen ka bel maar een bovengrondsch net de voorkeur zou vadienen, evenals dit thans is in de na burige gemeente Hensbroek. In dat geval zouden de kosten zijnvoor 100 aansluitingen 1300, voor 125 aansl. 14000, voor 150 aansl. 15000. De heer Boom, ingenieur der K. E. M., ter vergadering aanwezig, verkreeg nu het woord en geeft nadere toelichting over de al of niet wenschelijkheid eener bovengrondsche gelei ding, deelt mede dat na tien jaar opnieuw een som van 250 daaraan ten koste moet worden gelegd. Indien nu werd over, tot het oprichten van een Gemeen te-e teitsbednjf zou de K. E. M. uiterlijk 1 No vember stroom kunnen leveren, mogelijk reeds 1 October. Hierna kwam in behandeling een adres van de heeren Mul, Gottmer, Eg, Lohman, Veld kamp, Schneiders e. a. met verzoek aan den Raad om ova te gaan tot electrificatie van het dorp. De heer Ursem makte op dat de reden, die in 1914 bij het begin der mobilisatie, tot uit stel leidde, ten deele is vervallen. De heer van Diepen zag lieva een beslissing uitgesteld. Dé heeren Blauw en Munsta verklaarden zich voor elèctrificatie. Tot stemming overgaande, bleek de heer Van Diepen de eenige te zijn tegen het oprich ten van net Gem. Elec. Bedrijf.. De gemeente Obdam zal dus bij de K. E. M. aangesloten worden. De voorzitter feliciteade den heer Boom met den uitslag der stemming en hoopte dat het besluit de gemeente ten goede mag ko men. Naar aanleiding hiervan werd besolten een geldleening aan te gaan van 14000, a 5%, af te lossen in 30 jaar. aanvangende in 1918. Als gevolg van een besluit der vorige verga during, waarbij aan B. en W. werd opgedra gen preadvies uit te brengen over de weder invoering van den ouden tijd, deelde de voor zitter mede dat overleg was gepleegd met de beide h. v. scholen, beiden hadden bezwaren, bovendien stuitte mén op bezwaar bij het Rijks Schooltoezicht. B. en W. stelden daarom voor het adres van den heer Blauw c. s. voor kennisgeving aan te nemen. De heer Blauw meende dat het echta niet in het belang is van het onderwijs noch van de kinderen. Het adres wad voor kennisgeving aangeno men. Van de Oezondheidscommis was een schrij- roodbruin en oranje en goud. En daar ginds in het groote huis aan de helling van den heuvel zat het vrouwtje met de droevige oogen weda vol bange spanning op hem te wachten te wachten en te denken dat hij komen zou 1 Het zou niet bij haar opkomen, dat hij met-mogelijkheid neen kon zeggen op haar dringend verzoek. Zijn aarzeling, zijn twijfel zouden onbegrijpelijk zijn voor e$a eenvoudige en eerlijke goedheid als de hare; in haar oogen was het zeker onmogelijk, dat een dokter een oogenblik zou kunnen aarze len, wanneer het leven van iemand op het spel stond. Hij wierp het roze papier, dat hij had zitten vouwen weg, bladerde vlug in een spoorweggids, liet zijn vingers langs een der kolommen gaan en nam toen de pen weer op- Zij had James Douglas lief; het vrouwtje met het uitgeputte gezicht en de droevige oogen had den man lief die hem had doen lijden, die Joyce had doen lijden; zij va- moedde geen kwaad in hem, zij beschouwde hem als de goedheid zelve. En om harent wil t— om harentwil Hij trok het telegramformulier naar zich toe en schreef zonder aarzelen, met vaste hand, deze woorden: „Vertrek van Padding- ton. Zal oni twee uur te Netherby zijn." Hij had twee patiënten bezocht en haastig een zeker gedeelte van zijn opgestapelde cor respondentie afgedaan, toen een dienstmeisje hem kwam zeggen, dat een jonge mijnheer hem om een dringende redën wenschte te spreken. (Wordt vervolgd ven ingekomen, dat een paar woningen, van den heer Dikstaal niet voldoen aan de voor schriften. De voorzitter had den eigenaar hiermede in kennis gesteld, en deze beloofde een plan otot verbetering te zullen indienen, doch tot nog toe was daaraan niet voldaan. Voorz. zal wachten tot de volgende raadszitting, is het plan dan niet ingediend, dan zal het perceel onbewoonbaar worden verklaard. Hierna werd overgegaan tot wijziging van de vaordening op de woningbouw. Voorzitter heeft reeds een concept-verorde ning aan de Gezondheidscommissie om ad vies gezonden. Enkele vaanderingen ai nieu we aanvullingen zijn: Geen privaat mag wor den geplaatst langs den weg, enz. Bij de na 1 October nieuw te bouwen woningen moeten dep rivaen geplaatst worden boven een geslo ten vergaderbak of beerput. Geen gebouw mag worden bedekt met riet behoudens toe stemming van B. en W. Algemeen goedgevonden. Vervolgens kwam in behandeling een vaor dening op het Brandwezen. De voorzitter achtte het gewenscht een vast brandweercorps aan te stellen.. Goedgekeurd. Ten slotte: Vergoeding aan den melkleve- rancia N. Blauw. In een der vorige vagaderingen had de Raad zich uitgesproken over het toekennen van een tegemoetkoming aan den veehouder Blaauw. Het Dag. Bestuur heeft de prijzen der melk en het aantal liters nauwkeurig na gegaan en waarvoor B. en W. een tegemoetko ming willen geven van 2% cent per liter dit is 70.Daar door den leverancier echter ruim 41000 L. ten behoeve van de gemeente naren is geleverd, meent hij een winst te der ven van ruim 129. Na eenige besprekingen kwamen in stem ming drie voorstellentegemoetkoming van J 100, of70. Dit laatste werd aangeno men. - Na de rondvraag ging de vergadering over in geheime zitting ter behandeling van I ion- denbelasting en Hoofdelijken Omslag. KORTE BERICHTEN. Te Venlo zijn gistaen twee Duitsche „Feldwebel" onze grens overgevlucht, ornaat ze weer naar het front moesten vertrekken. Zij waren het oorlogvoeren meer dan moe, zooals ze vaklaarden. Te Oud-Alblas is een 4-jarig meisje aan nekkramp ovaleden. Bij een 7-jarig kind van de weduwe H. te Valtermond doet zich een geval van nona (slaapziekte) voor. Het kind slaapt se dert drie dagen. Te Emmer-Compascum is gisternacht een baggermachine vernield. Vaschillende machinedeelen zijn verdwenen en een riem is stuk gesneden. Te Zevenaar is een geval van nekkramp voorgekomen. Prof. dr. Kraus, oud-minista van wa terstaat, is uit Ned.-Indië van zijn inspectie reis langs de lijnen der Ned.-Indische Spoor weg-Maatschappij met het stoomschip „Ta- banan"'teruggekeerd en in den Haag aange nomen. STADSNIEUWS. TENTOONSTELLING VAN YOLKbllUlb- VESTINO. Dr. Noordduijn opende hedenmiddag in de kleine zaal van de Harmonie de door Volks huisvesting georganiseerde tentoonstelling van een achttal huiskama ameublementen voor dé arbeiderswoning. Deze ameublementen vormden inzendingen op de door de vaeeniging „Kunst aan het Volk" te Amsterdam uitgeschreven prijsvraag welke door de eerste architectai van ons land beoordeeld werd'. Een tentoonstelling van de ze ameublementen trok in Amsterdam duizen den bezoekas. Het eenige wat werd betreurd; was dat zij zoo kort duurde en wij stellen op den voorgrond dat dit ook van de tentoonstel ling alhier gezegd zal moeten worden. Slechts 3 dagen zijn de bewoners van Alk maar en omgeving in staat, om de resultaten van deze pogingen op het gebied van de smhakvolle inrichting eena arbeidaswoning te aanschouwen. iDeze gelegenheid mag Jieusch als een voor recht beschouwd' worden. Alkmaar is na Amsterdam de eerste plaats waar zulks geschiedt en dankt dit aan net be stuur van Volkshuisvesting. Een ieda die gevoelt voor volksopvoeding en volksgeluk bezoeke deze tentoonstelling. Een bezoek zal velen tot de erkenning bren1 gen, dat menig ameublement het niet alleen in de arbeidaswoning goed zal doen. Dat de Alkmaarsche Houtwarenfabriek Eik ai Linde van den heer Jansen met eai ont- wap van onze jonge Alkmaarschen architect, den heer Wils, zulk eai goed figuur maakt, zal mede voor vele Alkmaarders een vcldoe- een het ng zijn. Wé 'ie weldra gaan trouwen, kan hier leiddraad vinden hoe zij hun woning goedkoopst smaakvol kunnen inrichten. De tentoonstelling kan voor 5 en 10 ct. bezocht worden. Een bezoek is dus voor niemand bézwarend. - In zijn openingswoord verklaarde dë voor zitter het zich tot een aangenamen plicht te rekenen dë tentoonstelling te mogen openen en den wensch te mogen uitspreken dat het doel, dat de vereeniging er mede voorstaat er door mag worden verwezenlijkt. Spreker bracht een woord van hartelijken dank aan den heer Looinan als vader van deze tentoonstelling, hij wees er op dat niet de kostbaarheid maar het smaakvolle der meubelen, de woning van den werkman tot een voortdurende bron van geluk moet ma ken. De meubelen moetai met de woning een harmonisch geheel vormen. Dit is .een zékere voorwaarde voor geluk en vreugde. Spreka noemde het een goede gedachte om door het organiseeren dezer 1 en toonstel ling voorlichting te geven aan lien die ge vestigd zijn en vooral aan hen die zich zul len vestigen. Aan den heer Hoek bracht spreker dank voor de bloemenvasiering, aan den heer Jansen voor de betoonde behulpzaamheid en aan den heer Vos voor het vele, dat deze voor de tentoonstelling gepresteerd had. Hiermede verklaarde spreker de tentoon stelling voor geopend DE KAASMARKT. De kaasmarkt kenmerkte zich hedenmor gen door een ongekaid groote levendigheid

Alkmaarsche Courant | 1916 | | pagina 2