DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN DE OORLOG. let Aardappel-uitvoerverbod en de Boem no. m Honderd en achttiende Jaargang Abonnementsprils per 3 iMfan f 1—, fr. p. pust f 1.25. AdMteDfleprlJs 10 ct p. regel, groote lettere near plaatsruimte. BrieYen fr. N. Boek- en RandeLsdrnkkerfl Y.h. HERlfls. COSTER fi ZOOR, Voordam E 9. Telefnr. 1 WOENSDAG 28 JUNI Bericht aan onze abonnees. Broodvoorziening. Maximum-Prijzen Groentensoorten en vroege Aardappelen. 1916. NEDERLAND. ALKMAAR, 28 Juni. De berichten, waarover wij op bet (Ogen blik, waarop wij dit schrijven en dat is heden eenige uren vroeger dan andere dagen beschikken, brengen niet zeer veel nieuws. Er wd/dt overal hard gevochten en de ge vechten kunnen de voorbereidingen van al lerbelangrijkste gebeurtenissen zijn, maar voor zoover thans kaq worden nagegaan, leidden zij niet tot een wijzigipg van eenige beteekenis aan een der fronten. Bij Verdun rust de groote strijd weer even en worden de kleine, min of meer hevige gevechten voort gezet. Ook aan het Engeische front kwam het herhaaldelijk tot patrouille-gevechten, welke wellicht de voorboden van ernstiger ontmoetingen zijn. Op het Oostelijk oorlogs- tooneel is geen verandering. Alleen maakte het Duitsche leger van von Linsingen eenige vordering bij Sokoel, daar dus, waar onlangs het voorwaarts dringen der Russen op een doorbraak naar Kowel scheen te zullen uit- loopen. Het krijgsplan der Russen was er blijkbaar op gericht om na de verovering van dit belangrijke spoorwegknooppunt aan het oprollen te gaan, d. w. z. de Duitschers naar het noorden en de Oostenrijkers naar het zui den te drijven en ze,dan successievelijk ge vangen te nemen. Er is niets van gekomen misschien échter komt het nog. De Italianen hebben nu niet slechts Arsie- ro maar ook Posina heroverd1 en ze marchee- ren noordwaarts. Het Oostenrijksche legerbericht vermeldt een „om strategische redenen eerst heden ge geven" toelichting, waarin wordt gezegd, dat men reeds in den nacht van 24 op 25- Juni begon met de sedert een week reeds voorbereide gedeeltelijke ontruiming der eerste linie, die men bij een aanval had be zet, maar welker ligging in het terrein niet gunstig was. Er is dus,-meent de Oosten rijksche communiqué-schrijver geen sprake van een Italiaansche zegepraal en overwin ningen, waarvan de Italiaansche berichten valschelijk gewagen. Het klinkt wel een beetje verdacht 1 Alleen pleit eenigermate voor deze lezing, dat de Italianen geen gevangenen maken. En voor de rest zal de naaste toekomst wel spoedig beslissen, wat er van deze onwaarschijnlijk klinkende Oostenrijksche lezing waar is. Im mers, wanneer de Oostenrijkers in de thans aan het Italiaansche front ingenomen stellin gen stand kunnen houden, dan mag worden aangenomen, dat zij zijn overgegaan tot de befaamde achterwaartsche concentratie, om door. een kortere linie in te nemen, troepen voor het Oosten vrij te krijgen. Indien dus blijkt, dat ook in het Oosten de Oostenrijkers sterker zijn geworden, zal ook dit wijzen op de juistheid der Oostenrijksche lezing. Voor- loopig doet men echter goed met daarachter een vraagteeken te plaatsen! KORTE BERICHTEN. Minister Asquith zal binnenkort het La gerhuis gelegenheid geven om de voorstellen der economische conferentie ie Parijs te be spreken. Het Pruisische Heerenhuls heeft de op centen op de 'inkomstenbelasting aangenomen De zitting van het Huis is gesloten. Naar de „Vorwarts" mededeelt, is de ad vocaat Grasso aangenomen als Liebknechts verdediger. r De broeder van den beklaagde, Dr. Theodor Liebknecht, heeft verzocht als tweeden verdediger toegelaten te worden. De opperbevelhebber van és Chineesche vlooi stelde eiscben aan den president onder bedreiging van onafhankelijkheid van een deel der vloot. Tusschen de Zweaedsche en de Britsche regeering is een overeenkomst tot stand geko men over het postverkeer. DE VISSCHERS-KWESTIE TE IJMUIDEN. Men seint uit IJmuiden: Door de vereenigde reedera te IJmuiden is in eene gisteren gehouden vergadering inzake de concent-kwestie besloten de reeds aange voerde en in de Rijksvischhal opgeslagen visch voor eigen rekening aan te koopen en naar Duitschland te verzenden met den mees- ten spoed, en met vele rappe handen is nu een aanvang gemaakt met de verpakking en imlading der visch in de gereedstaande wa gons. Echter heeft men eenige moeilijkheden om het daarvoor benoodigde ijs en materiaal om de visch te verzenden, te verkrijgen. AARDAPPELEN NAM? ENGELAND. De Times schrijft, dat in Engeland in het laatst van deze week tenzij er verandering in den toestand komt 3 stuivers per pand voor aardappels betaald zal moeten worden, terwijl de nieuwe aardappels wel 4 stuivefs zullen kosten. Het blad wijst er op, dat deze prijs het drievoudige is van de gewone pi zen en dringt er op aan maatregelen te tr feu om onmiddellijk de Nederlandache oogst, welke zal mogen worden uitgevoerd, voor Engeland: te verwerven als eenige uitweg uit de moeilijkheid. Bij dte onrustbarende daling der prijzen oi de aardjappelveilingen en het nog maar steea gesloten blijven der grenzen voor uitvoer van aardappelen en groenten, heeft het bestuur van „De Noordennarktbond" het noodig ge oordeeld een spoedvergadering te beleggen met de besturen der aangesloten vereenigin- gen. Mededeeling werd gedaan van reeds ge houden conferenties met de marktbesturen van andere groote veilingen in Noord-Hol land en hoewel deze vergadering een kalm verloop had, meende men toch, dat de toe stand thans voor de tuinders onhoudbaar wordt, nu prijzen worden gemaakt zelfs be neden de bedrijfskosten. De telers der pro ducten oordeelen, dat men toch waarlijk niet met zich behoeft te laten spelen1 als de kat met de muis. Hoewel respecteerende het op treden van den' NederL Tuinbouwraad, was deze vergadering van oordeel, dat de markt- besturen ook het onze in de gegeven of nog komende omstandigheden handelend moet kunnen optreden in samenwerking der ande re marktbesturen. Na ernstige besprekingen namen de besturen op zich in de te houden ledenvergaderingen te trachten het daarheen te leiden, dat het marktbestuur volledige vol macht bekome tot handelen, zoowel ten aan zien van evenfueele Regeeringsbesluiten als van de prijzen, waarop zal worden gekocht door de Inkoopvereeniging voor Duitschland bij eventueele opening der grenzen. Voorloo- pig zal den leden worden geadviseerd nog door te gaan met rooien $n de veiling van aanvoer te voorzien, in afwachting van1 maat regelen door de marktbesturen gemeenschap pelijk te nemen. In spoedeischende vergadering kwamen de leden van de vereeniging „De Tuinbouw1' te St Pancras bijéén op 27 Juni, ten huize vaa den heer Gerritsen. Niet minder dan 107 van de 161 leden waren opgekomen. De voorzitter, de heer P. Gootjes, opende de vergadering mei de mededeeling, dat in grijpende maatregelen, als de uitvoerverbo den voor aardappelen, groenten enz., deze bijeenkomst noodig maakten Na lezing der notulen, welke met dank, onveranderd werden goedgekeurd, zette de voorzitter bet doel der vergadering uiteen. Hij deelde mede, hoe in de verschillende bon den van Tu inbouwvereenigingen in dien om trek besproken is den zeer nadeeligen druk van de uitvoerverboden op de tuinbouwpro ducten, zoodat de prijzen der aardappelen en groenten niet meer loonend waren. Om tot opheffing van dit groente-uitvoer-verbod te komen, was een vergadering belegd op 16 Juni te Alkmaar. Aldaar was besloten voor te stellen aardapels boven 40 m.M. voor ron de en 35 m.M. voor muizen-aardappelen vrij te mogen uitvoeren en de kleinere te bestem men' voor het binnenland. Mede werd nog samenwerking verkregen tusschen de 4 bonden in 't Noorderkwartier, om een commissie samen te stellen tot rege ling van de bepaling en vaststelling der prij zen voor aardappelen en? met de vertegen woordigers uit Duitschland in den Haag. Om te voorkomen, dat de prijzen beneden het loonende zouden dalen, werd sterk ge dacht aan staken van aanvoer ter veiling, doch dan dienden de besturen te weten, dat zij de leden achter zich hadden. Daarom werd algemeen dezer dagen vergaderd om daarover met de leden te beraadslagen en vroeg de voorzitter ook aan deze zeer talrijk bezochte bijeenkomst „vrij mandaat van han delen bij te lage prijzen, desnoods door dte markt te sluiten." Na eenige discussie werd dit mandaat bij acclamatie verleend. Nadat nog menig woörd gesproken was, om vooral te doen uitkomen, dat de bouwers over 't algemeen 't niet zoo rooskleurig heb-1 ben als 't groote publiek het wel meent, en men zeer zeker bereidwillig was om mede te werken tot beschikbaarstelling van de noodi- ge hoeveelheden voedsel, doch dan ondier deskundige controle, dat 't volk, hetwelk lijdt onder de hooge prijzen er ook alleen van ge niet. en niet zij, die 't goed' kunnen betalen, mede op den zak van den boer teeien, sloot de voorzitter de vergadering met den wensch, dat deze bijeenkomst in 't belang van den tuinbouw mocht geweest zijn. Vergadering van de Tuinbouw-Vereeni ging „Groentecultuur" te Broek op Langen dijk, op Maandag 26 Juni 1916, des avonds 7 uuf, ten lokale van den heer J. de Boer. De voorzitter, de heer C. Slot, opende de vergadering, met te wijzen op de ernst der tijden, waarin vooral dte tuinbouwendte bevol king is geraakt. Maar het gevaar dreigt nu niet van den kant van een buitealandschen vijand', maar van 's lands Regeering, door toe te geven aan het geschreeuw der groote massa. De Tuinbouwraad, waar onze belan gen worden behartigd, heeft getracht om hierin verbetering te brengen, maar ook zon der resultaat. Nu ,ook dit lichaam niet dat gene kan verkrijgen, wat wij willen, moeten wij ons op alle gebeurlijkheden voorberei den. Mogen de besprekingen, diê hedenavond gevoerd zullen worden, ons in deze den goe den weg wijzen. De notulen, hierop door den secretaris, den beer G. Oijevaa^ gelezen, worden zon der op- of aanmerkingen goedgekeurd. De voorzitter, de heer C. Slot, nam hierop het woord. Is het aangenaam, zeide de heer Slot, met zooveel leden te vergaderen, minder aange naam is het om te verdedigen tegen aansla gen. Wanneer wij geen maatregelen treffen, zijn wij het kind van de rekening, want de land- en tuiabouwende bevolking wordt zwaarder belast dan eenig ander bedrijf. En dén heeft onze streek nog het minst te liidten, maar dat neemt niet weg dat het zwaard van Damocles ons boven het hoofd hangt. De prijzen kunnen niet zoo blijven. Z. Exc. heeft gezegd, wanneer de prijzen boven het norma le gaan, zullen de grenzen worden gesloten. Het is ons niet te doen om de grijzen boven het normale op te voeren, maar datgene te vragen wat het waard is. Laten wij daarom dte zaak eendrachtig en nuchter beschouwen, opdat wij den weg mogen vinden, dien wij moeten inslaan, en te zorgen, dat niet zij, die het luidst schreeuwen, maar zij, die al hun tijd en krachten hebben gegeven, te kweeken, hetgeen goed1 is tot spijze, het loon voor hun werken verkrijgen. Door den heer P. Slot werd hierop inge leid het punt: „Machtiging Markt-Conlmissie tot sluiting dter veiling als de Regeerings- maatregelen er toe dwingen, mede in verband met prijsvaststelling der Duitsche Inkoop- Vereeniging". Verschillende beschouwingen werden hier over gegeven en dte algemeene geest van dte vergadering was dan ook, dat de tuinbou wers niet op de manier van die schreeuwende vrouwen uit de Jordaan, maar op een waardi ge wijze hun belangen moeten verdedigen. Zij moeten zich meer laten hooren en voe len, opdat Z. Exc. ook eenmaal zal zeggen, evenals hij dat gedaan heeft van de schreeu wers: „ik heb van hen geleerd". Zeker, de vergadering Was ook van mee ning, dat onze Regeering moeielijke tijdten doormaakt en zij voor nooit tevoren1 gekende dingen komt te staan. Daarom kunnen de ge nomen maatregelen niet altijd naar den zin zijn van iedereen en moet veel over het hoofd worden gezien, maar zooals het thans is, mag en kan het niet langer duren. Hierop werd het besluit, genomenf waarbij aan de Markt-Commissie machtiging werd gegeven tot sluiting der markt wanneer geen andere maatregelen werden getroffen. Een telegram van hulde werd nog gezon den aan den N. T. R. voor dte wijze waarop de belangen van dte land- en tuinbouwers werden voorgestaan. kaal van den heer A Bak, onder leiding den heer Jb. Zwetsman, ter behandeling van het onderwerp „Uitvoerbelemmering van aardappelen en groenten". Na opening werd dit punt ingeleid door eten voorzitter, die mededeelde de pogingen, welke zijn aangewend om uitvoer van aard appelen te verkrijgen. De secretaris las hierop eenige artikelen uit het Tuinbouwblad, hierop betrekking hebbende, voor. Na eenige besprekingen werd aan het bestuur opgedragen te doen wat mogelijk is, desnoods de veilingen stop te zetten, wanneer de prijs der producten niet loonend is. Voorgesteld werd dat hij, die zich niet houdt aan de besluiten die in dezen genomen worden, zijn lidmaatschap dter ver eeniging verbeurt, hetgeen met applaus werd begroet Hi< sierra werd de volgende motief door het bestuur voorgesteld, met applaus aangeno men: „De Algemeene Vergadering der Tuin- bouwvereeniging „dé West", gehouden den 27 Juni, besluit, na bespreking van den on- houdbaren toestand door het uitvoerverbod van vroegeaardappelen, het bestuur te machtigen, om, indien dit het wenschelijk acht, mede te werken aan het zoo spoedig mogelijk stop zetten der veiling» Vervolgens werd ingeleid het volgende punt, n.l.: middelen van verweer tegen de Zentrale Einkaufverein. Als middtel werd aangeraden om dep roducten voor een te la gen prijs op te houden en te bewaren. Aan net bestuur werd' opgedragen te doen wat mo gelijk is, om de pnjz enloonend te doen zijn. Bij de rondvraag deelde de heer W. de Geus mede, dat de keurmeester een partij goed mag nakijken en de eigenaar er op wij zen als er iets aan mankeert. Als commissie lid tot nazien der werkzaamheden van den werkman der vereeniging werd benoemd1 dte heer P. Brouwer. Door de kunstmest-commissie werd mede gedeeld, dat de kaarten van de kunstmest al len ingeleverd moeten worden. De lieer P. Geus Cz. vroeg naar gezamen lijke inkoop van turfstrooisel. Ter gelegener tijd' zullen opgaven gedaan kunnen wordten bij de vereeniging. De drie grootste bestel lers vormen de commissie Hierna sluiting der door 92 leden bezoch ts vergadering. In de gisteravond gehouden vergade ring van de Tuinbouwvereeniging „De Toe komst" te Zuid-Scharwoude werd machtiging verleend aan het bestuur, om indien de be trokken vereenigingen het noodig oordeelen, de veiling eventueel in verband met de re-1 geeringsmaatregelen te sluiten, daartoe over te gaan. Ook in deze vergadering, die even eens zeer druk bezocht was, was men over het uitblijven van den gedeeltelijken uitvoer van nieuwe aardappelen zeer ontstemd. Zooals men weet is het standpunt van den Minister, dat dit eerst dan zal worden toege staan, wanneer een voldoende aanvoer op de binnenlandsche markt tegen redelijken prijs verzekerd zal zijn. Aan de markten aan de Langedïjken en ook die in de Streek en de andtere markten in Noord-Holland, is men overtuigd, dat men hiertoe zijn volle mede werking verleend heeft. In andere streken, vaomamelijk in Friesland, is dat niet het ge val. Men heeft daar te veel in voorkoop ver kocht aan exporteurs, die in nauwe relatie staan met de Duitsche „Einkauf-Zentrale". In haar schrijven van 14 Juni heeft de Rijkscommissie van Toezicht op de vereeni ging „Groenten-Centrale" er de regeering dan ook reeds op gewezen, dat het een lands belang zou zijn, den'eventueelen uitvoer van vroege aardappelen geheel over dte veilingen te laten loopen en geen rekening te houden met de gedane vóórkoopen. De markt daalde gisteren te Broek op Langendijk zoodanig, dat de bouwers ver klaarden niet meer voor een loonend bedrijf te staan. Deze prijs, ongeveer 1,50, was nog wel gelijk aan dien van vóór den oor log, doch met het oog op de meerdere kosten voor den landbouwer, moét deze, wil het bedrijf loonend zijn, minstens 2,50 per zak zijn. Ook de wortelen, die nu 2,60 per 100 boa gelden, konden hiervoor niet geteeld worden. Gaarne stellen de bouwers tegen lagen prijs voor hen die het noodig hebben hun producten beschikbaar. Het vorig jaar dteed men dit ook met de kool en uiën. Dat deel wat naar buiten ging, maakte alles evenwel weer goed. In de dorpen aan den Langendijk en ook In de andere plaatsen worden door de tuin- bouwvereenigingen thans aardappelopnamen gedhan. Die te Broek op Langendijk wees uit, dat een 160-tal bouwers nog 120 HA., waarvan 25200 zak gehaald kan worden, op het veld hebben staan. Deze hoeveelheid kan door die In de an dere plaatsen wel met vijf vermenigvuldigd worden. Wat het staken van den aanvoer betreft, zoover zal het wel nief komen. Wij verne men n.l., dat de regeering de toezegging heeft gedaan, dat met ingang van Donderdag 29 dezer de grenzen worden opengesteld, doch uitsluitend voor bchotsche aardappelen, grooter dan 40 m.M. en wel voor 50 pet. van de hoeveelheid. De overige 50 pet. van deze soort zal voor binnenlandsch gebruik bestemd blijven. Een staking van den aanvoer zou trouwens voor de bouwers zelf beteekenen, dat hun bedrijf voor dit jaar absoluut niet meer loo nend zou zijn. Vóór 1 Augustus toch moeten de nieuwe aardappelen uit den grond zijn, wil men deze nog met resultaat voor den teelt van andere producten, kunnen gebruiken. Ieder Nederlander zal deze bouwboeren, die zich in dezen tijd reeds zoodra het maar dag wordt op het land bevinden, een loo nend bedrijf gunnen, doch ieder Nederlan der zal het er ook mede eens zijn, dat in het land van de producten voldoende tegen ma tigen prijs voor eigen volk beschikbaar moet zijn, BINNENLAND. TWEEDE KAMER Voortgezet werden de beraadslagingen over het wetsontwerp tot heffing van buitengewo ne belastingen ter gedeeltelijke bestrijding der kosten van dm oorlogstoestand en over het voorstel van den heer Bos. c. s. tot heffing ee- ner buitengewone belasting tot dekking van oorlogsuitgaven. De heer Marchant (v. 4, Deventer) bepleit te de prioriteit van het voorstel Bos c. s. op drieërlei gronden: lo, beoogt het de heffing van eeg veel hooger bedrag; 2o. brengt het een afzonderlijken aanslag voor de bedrijfsinkomsten en 3o. beoogt het slechts één aanslag. Spreker zette kort het verschil tusschen het regeeringsvoorstel en het voorstel Bos c. s. De heer van den Tempel (S. D. A. P., Am sterdam IX) ondersteunde net voorstel-Mar chant, waardoor onvruchtbaar werk kan voor komen worden. De voorzitter erkende dlat er tal van argu menten zijn om de prioriteit te geven aan net pn voorstel Bos c. Hij zou zich "dus tegen het voorstel-Marchant niet verzetten. Het voorstel Marchant werd aangenomen zondter hoofde lijke stemming. Aan de orde was nu de behandeling van de artikelen van het voorstel van wet van den heer Bos c. s. tot heffing eener buitengewone belasting tot dekking van oorlogsuitgaven. Artikel' 1 werd in stemming gebracht en verworpen met 38 tegen 21 stemmen. Voor: dte sociaal-democraten, de vrijzinnig- democraten en de heeren Smeenge, Ooster- baan en Heeres. De heer Marchant nam thans het voorstel terug. In verband met den oorlogstoestand en de daaruit voortvloeiende belangrijke stijging van alle grondstoffen, in de eerste plaats van papier tot ongeveer 250 pCt. van den norma len prijs, wordt, in overeenstemming met he sluiten van de Vereeniging „De Nederland- sche Dagbladpers", het navolgende bericht. 1°. Met ingang van 1 Juli 1916 zullen alle groote bladen en ook vrijwel alle kleine bladen hun abonnementsprijs verhoogen. Wij hebben voor de Aljanaarsche Courant dien oorlóg» toeslag vastgesteld op 20 cents per 3 maai> den of D/a cent per week. Deze oorlogstóe- slag zal, zoodra meer normale toestanden zijn ingetreden, afgeschaft worden. 2°. De prijs der advertentiën v?pï0t vanaf 1 Juli 1916 verhoogd tot 12# cent per regel Advertentiën in dn rubriek „vraag «n Aanbod" tot 30 cent De opbrengst van dit alles tezamen dekt nog slechts een gedeelte van de meerdere pa- pierkosten en volstrekt niet van de verhooguig van alle verdere grondstoffen. Directie Alkmaarsche Courant ZU die zich met 1 Juli op dit blad abonneeren ontvangen de tot dien datum te verscbtlnen nummers gra> tls en franco. De Dlreetle. De BURGEMEESTER van ALKMAAR brengt ter kennis van belanghebbenden: dat de eerstvolgende verwisseling van BROODKAARTEN zal plaat» hebben op VRIJDAG 30 JUNI 1916, in het Bureau voor Levensmiddelenvoonrie- ning, LIMMERHOEK No. 8, welk Bureau daartoe op dien dag geopend zal zijn van 9 tot 1 en van 2 tot 5 uur; endat op dien' datum aan Bakkers en Meelhandelaren GEEN MEEL ZAL KUNNEN WORDEN VERSTREKT. De Burgmeester voornoemd, O. RIPPING. De* BURGEMEESTER der gesteente ALKMAAR brengt hiermede ter|algemeens kennis onderstaande lijst van eenige groen tesoorten en vroege aardappelen, met daarvoor aangenomen maximum-prijzen ia den kleinhandel (afgehaald aan den winkel of bij straatverkoop door venters, die gees winkel hebben). (Deze prijzen hebben betrekking op varsche waar van gewone hoedanigheid, en voor zoover de aardappelen betreft, op de gewone' soorten vroege aardappelen, dus niet ep de fijne Zandaardappelen). Bloemkool Ie soort 12 ets. p. stok. n 2e 8 K 0 Z.Q. uitschot 4 Bosjes peen Ie soort 0 m 0 bos vab £5 wortelen. Bosjes peen 2e soort 4 m van 25 wortelen. Peulen Ie soort 18 K G. 2t 14 000 Doperwten Ie soort 19 a n 15 Vroege dardappelen (ronde) 10 Vroege aardappelen (muizen) O Deze lijst geldt van 29 Juni a.s. af tot nadere aankondiging. Klachten over nIet-inachtneming van bo venvermelde maxima, alsmede wensehen om voor bepaalde op de lijst niet vermelde ar tikelen maxima vast te stellen, of wel om met het oog op plaatselijke omstandigheden voor eene bepaalde gemeente-wflziging in de maxima te brengen, behooren gerlcntte worden tot den Burgemeester. Alkmaar, den 28 Juni 1916. Da Burgemeester voornoemd, RIPPIN®. Aan de orde was de behandeling van de artikelen' van het wetsontwerp „verdedigings- belasting". De artt 1 5 werden aangenomen z. h. s. Op artikel 6 lichtte de heer Kooien, (rJc-, Grave) een amendement toe om hem die het vruchtgebruik van vermogen heeft, belasting plichtig te doen zijn als ware hij voor 4/5 ei genaar van het vermogen: De minister van Financiën, dte heer Van Gijn, zeide dat het amendement tot grove on billijkheden zou kunnen leiden. Spreker ont raadde dus de aanneming er van. De heer De Montê Verloren (a. r., Breuke- len) verdedigde nader het amendement De heer Kooien repliceerde. De minister dupliceerde. De heer de Meester (u.l. Helder meende eveneens dat het tot groote onbillijkheden kon leiden. De meerderheid der commissie van rapporteurs is dan ook tegen het amende ment. Het amendement werd verworpen met 48 on 18 stemmen. egen: de linkerzijde die heeren De Geer COURANT

Alkmaarsche Courant | 1916 | | pagina 1