DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Het Sarlappel-Bltïoerver&od en de Bouwers. LANDSTOR1 „PAK MË MEE". No. IP, Honderd en achttiende jaargang. DON DE1DAG 29 JUNI DUITSCHLAND. Broodvoorziening. 1916 Deze Courant wordt èlken avond, behalve op Zon- en .Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f V~; feanco door het geheels Rffk f 1,25. Afzonderlijke nummers 3 Cents. Telefoonnummer 3. Prijs der gewone Advertentiën Per regel f 0,10. Bij groote eontraaten rabat Qroote letters naar plaatsruimte. Brieven teanco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. INfELAND. Bericht aan onze abonné's. Jaarklasse 1916. Bericht aan de Lezers Tan ALKMAAR, 29 Juni. Het belangrijkste bericht vha heden is niet van militairen, doch van economischen aard. In het Lagerhuis is n.l. medegedeeld, dat de regeeringen van Engeland en Frankrijk: bij onderling overleg tot het' resultaat zijn ge komen, dat het voor de bondgenooten niet wens die lijk is hun gedeeltelijke toepassing van de Declaratie van Londen voort te zet ten en dat den Koning daarom zal worden aangeraden de tót dusverre afgekondigde ko ninklijke besluiten in te trekken, welke'wijzi gingen ia de declaratie brachten, terwijl de hoop werd uitgesproken, dat de andere bondgenooten met het besluit zouden mee gaan. Wij brengen in herinnering, dat er in 1909 te Londen een conferentie is gehouden van tien zeemogendheden, waarop een „declara tie" werd vastgesteld. Bij deze „declaratie van Londen" werd voornamelijk het vraag stuk der oorlogscontrabande geregeld. Er werden drie lijsten vastgesteld n.L van vol strekte contrabande (krijgsbehoeften en andere zaken, welke uitsluitend en onmiddel lijk tot den oorlog, dienen), van' voor waardelijke contrabande (goederen die zoowel tot oorlogsdoeleinden als tot vreed zaam gebruik kunnen dienen) en van goede ren, die nooit als contrabande zijn te be schouwen. Engeland heeft deze verklaring van Londen niet bekrachtigd (het Hoogerhuis weigerde dit). Na het uitbreken van den oor log heeft Engeland tot tweemaal toe, n.l. bij besluit van 20 Augustus en 29 October 1914, deze „verklaring" nietig verklaard. Het heeft „orders in councils" (koninklijke besluiten) uitgevaardigd, waardóór voor den onzijdi- gen handel over zee allerlei beperkende bepa lingen werden iqgesteld, waartegen' neutrale landen, en vooral Amerika, herhaaldelijk heb ben geprotesteerd. Er werden bijv. neutrale schepen en ladingen' prijs verklaard, waarbij' dit als een onrechtmatige daad was te be schouwen. De neutrale handel op Duitsch land, die geen contrabande-artikelen vervoer de, werd onder gezag en toezicht van Enge land gesteld. En Frankrijk volgde'dit voor beeld. Toen Duitschland zich den 5den Mej j.L tegenover de Amerikaansche regeering bereid verklaarde tot tegemoetkoming aan de onzijdigen ten aanzien van den onderzee ërs-oorlog, verbond het daaraan de voor waarde, dat Amerika van Engeland gedaan zou krijgen zijn bekende orders in council, de z.g.n. blokkade op langen afstand, de wil lekeurige contrabande-verklaring in te trek ken. Thans zal Engeland' een Soortgelijk be sluit nemen. Thans ia dus de mogelijkheid zeer groot, dat ook Engeland' zal terugkee- ren tot de normen van het oorlogsrecht, zoo als die golden vóór dezen oorlog. Thans schijnt aan den z.g.n. Engelschen'uithonge- ringsoorlog tegen Duitschland en den' Duit- schen onderzeeërsoorlog tegen de Engelsche handelsmarine een einde gekomen, onder vindt de neutrale scheepvaart minder belem meringen van twee kanten, bestaat er weer meer vrijheid op de zeeën. Want het is niet aan te nemen,- dat de Engelsche Koning zal weigeren, noch dat Engeland en Frankrijk tot een wijziging in de handelspolitiek zou den willen overgaan, waartegen de andere entente-landen zich zouden verzetten. Het militaire nieuws geeft geen aanleiding tot bespreking. De tóestand bij Verdun ver anderde niet, het tasten en zoeken aan het Westelijk front heeft nog niet tot iets geleid, de Italianen hebben nog eenige vorderingen gemaakt, maar zij erkennen, dat de tegen stand der Oostenrijkers in felheid en1 taaiheid toenèemt, waarbij de tegenstanders zegt het Italiaansche communiqué'worden ge steund door hun overheerschende en krachtig voor de verdediging ingericht^ stellingen. In het Oosten kwamen de Duitschers ten Westen van Sokoel iets vooruit de Russen melden overigens alleen verschillende afgeslagen offensief-aanvallen der Duitschers, ook ten zuid-oosten van Riga, waar de Duitschers sterke troepenmachten hadden ingezet, dïe, dank zij de juist bijtijds aangekomen verster kingen en de hulp der artillerie, door de Russen teruggeworpen waden. In Boekowina schijnen de Russen ook niet meer op te schieten. Ovaal bestaat dus op het oogenblik een toestand van evenwicht Voor hoe lang ech ter? LIEBKNECHT TOT TUCHTHUIS STRAF VEROORDEELD. Het gisteren gewezen vonnis in het proces-Liebknecht luidt: twee jaar, zes maanden en drie dagen tuchthuisstraf, ver- wijdaing uit het leger wegens poging tot ver raad in oorlogstijd, ongehoorzaamheid onder verzwarende omstandigheden, verzet tegen het staatsgezag. Het met redenen omkleede vonnis wad na opheffing van de zitting met gesloten deuren tegen vier uur gistermiddag bekend gemaakt. Bij bepaling van de straf is de krijgsraad van net standpunt uitgegaan, dat Liébknecht niet heeft gehandeld met eerlooze bedoelingen maar dat politiek fanatisme de drijfveer is ge weest bij: rijn misslagen. Daarom wad de laagste straf die mogelijk is, gegeven en werd ook afgezien van ontzetting uit burgerlijke rechten. Liebknecht kan in hooger beroep gaan. HET CASEMENT-PROCES. Gisteren gaf de Lord Chief Justic zijn beslis Heden gaf de Lord Chief Justic rijn beslis sing op het betoog van den raadsman, dat de aanklacht wegens verraad buiten het konink rijk ongegrond was. Hij vaklaardle, dat, in dien een man de rijde koos van 's Konings vijanden buiten het rijk, deze man verraad pleegde. Casement's raadsman zeide toen af te zien van getuigenverhoor, maar beklaagde zou een vaklaring afleggen, waarna de ver- dediger het hof zou toespseken. Onmiddellijk na de pauze las Casement, met doodelijk bleek gelaat en met een van aandoe ning trillende stem, een verklaring voor, waar in hij zeide de léren nimmer te hebben aange raden aan de rijde da Turken of Duitschers te strijden, maar hen altijd a op gewezen te hebben, dat rij geen recht hadden te strijden dan alleen voor Ialand. Hij had Duitschland armer verlaten dan hij er gekomen was, hij had nimma een cent Duitsch geld gehad. Aangaande den opstand in Ierland va- klaarde hij. dat deze beweging niet door Duitschland was aangesticht; geen pfenning was hier voor uitgegeven. KORTE BERICHTEN. De Luxemburgsche regeering zal, een zaak gelastigde naar Parijs zenden om naar aan leiding van aanvallen van vliegers in Luxem burg, (waar Duitsche fabrieken rijn!) een vriendschappelijk vertoog tot de Fransche re- geering te richten. Het Pruisische ministerie van binnen- landsche zaken zal weldra een centraal bu reau instellen voor de besrijding van woeker ten aanzien van1 artikelen van dagelijksch gebruik. Dinsdag is er te Berlijn een betooging voor dén heer Liebknecht gehouden. Ongeve r 20 personen rijn in hechtenis genomen. De Orieksche verkiezingen zullen den 13den Augustus worden gehouden. De gemeenteraad van Livomo heeft een prijs van 500 uitgeloofd voor een ieder die er in slaagt een öostenrijksche duikboot te vernietigen. Het bestuyr van de handwerkskamer te Berlijn heeft zich vaklaard voor het denk beeld om den zomertijd, tot een vaste instel ling te maken. In Frankrijk rijn 34 Engelsche dienst weigeraars uit gewetsbezwaren ter dood ver oordeeld. Het vonnis is in gevangenisstraf vaanderd. Behalve 116 soldaten, matrozen en agen ten die te Dublin bij den opstand sneuvelden, rijn ook 224 burgers omgekomen. Hieronder laten wij volgen heigeen van de andae vagaderingen der tuinbouwvereeni- gingen door onze correspondenten wordt be- rich: Schreven wij gisteren reeds, dat er door het bekend worden van den uitvoerregeling voor nieuwe aardappelen er van het stopzetten da veilingen wel niets zou komen, thans kunnen wij cqnstateeren, dat dit indadaad het geval is. Toen de bouwers gisteren aan de veiling te Broek op Langendijk door bulletins kennis namen van 't regeaingsbesluit, Waren rij hiaover hoogst tevreden. Wel maakten allen de opmerking dat 't sorteaen da aardappel len (slechts die grooter zijn dan 4 c.M. mo gen uitgevoad worden) heel wat wak met zich zal brengen. Men had dit intusschen a gaarne voor over. Het regeaingsbesluit bleek al aan stonds invloed op de marktprijzen te hebben. De regeling zal echter wel groote moeilijk heden met zich brengen. Wel worden de aard appelen in manden aangevoerd, waardoor men door te „hutselen" den inhoud spoedig kan overzien, maar als men weet, dat men da gelijks met duizenden manden te doen krijgt, dan zal het niet best mogelijk rijn om te voor komen, dat a ook aardappelen beneden de 40 m. M. uitgevoerd worden Uit het verhandelde in de vagadering te Broek op Langendijk, bleek wel het duidelijk ste, dat de bouwers niet alleen vechten voor een loonend bedrijf, doch ook gaarne willen profifeeren van de buitengewone prijzen, die een gevolg rijn van buitengewone tijden. Het heette daar, dat de aardappelen voor ƒ,2 en 2.50 de zak niet geteeld kónden worden. In de stukken die den Ned. Tuinbouwraad ova den uitvoa van nieuwe aardappelen met de regeaing wisselde, wordt er evenwel opgewe- zen, dat voor een loonend bedrijf de aardap pelen thans 2.50 per zak moesten opbren gen. Toch zal men niet willen beweren, dat daar de prijs te laag genomen zal zijn. Te Broek op Langendijk toch besloot men tevens om een huldigitigstelegram te zenden aan den redacteur van den Ned. Tuinbouwraad voor de kloeke wijze waarop hij tegenoya de re- ring de belangen van de tuinbouwers had leit En van hen komt deze berekening, fat, men met deze berekening wel uit kan werd ons trouwens ook door#vooraanstaanden uit de tuinbouworganisaties bevestigd. Een akker van een snees toch kost thans 4.huur, de bemesting van deze akker kost eveneens 4.het spitten, wieden en rooien van zoo'n akka kost thans ongeveer 10. Waar men nu van een snees 8 a 19 zak aard appelen teeltf daar is het duidelijk dat a een voldoende winst blijft. Bovendien mag niet vergeten worden, dat de akka aan huur en bemesting voor de nateelt niets kost. Bij een prijs van 2.50 per zak kosten de aardappelen voor eigen volk minstens 50 ct. per 5 kop, een prijs, die voor de groote stads bevolking te hoog genoemd1 moet worden. Indien de regeermg dan ook alle aardappe len zelf op kocht en het kwantum dat a Voor het binnenland te veel is, tegen den hoogsten prijs aan het buitenland verkocht, dan zou het mogelijk zijn om een deel van de winst te ge bruiken voor het beschikbaar stellen van aard appelen voor hen die het noodig hebben tegen een 1 ageren prijs, terwijl het andere deel van de winst aan de mobilisatiekosten ten goede kon komen. Men zou bij doorvoering van dit idee de mobilisatiekosten, wellicht op het buitenland kunen vahalen. Ook stond men alsdan sterker tegen het drukken van de prijzen door het Zentrale Ein- kaufgezellschaft,, aangezien het sterkste mid del daartegen is een centrale vakoop Organi satie. De door „Nieuw Leven" uitgeschreven spoedvagadering op uitnoodiging van het bestuur van „De Noordermarktbond", wad door ruim 100 personen bijgewoond. Bij de opening dezer vergadaing schetste die voorzitter den toestand' der tekra van al- latei veilingsproducten, vooral van aardap pelen. Dat de toestand onhoudbaar is, blijkt wel uit hel feit, dat de groote marktvaeeni- gingen in Noord-Holland de handen ineen slaan en dat allerwegen spoedvergaderingen worden gehouden. Inmiddels, zegt &pr.„ is a eenige vaandëring gekomen, aangezien de grenzen, zij het dan onder streng bepakende bepalingen, ook voor de aardappelen 'wor den geopend, met ingang van morgen, Sehotsche muizen, met de zeefmaat van 50 m.M., alle andae muizen met een zeefmaat van 35 m.M., mogen naar Oost en West het land' uit, evenwel nog met deze bepakende bepaling, dat van deze groote aardappelen nog 50 pet. binnen moet blijven. De besturen da samengaande vaeenigingen zijn van oor deel, dat zoowel ten aanzien da Regeaings- besluiten als ten aanzien da Z. E. 6. voor Duitschland aan de marktbesturen volledige volmacht tot eventueel handekfl moet wor den gegeven."zoo noodig ook tot het stopzet ten van al de veilingen in Noord-Holland. Uit de debatten blijkt men met de mi- nisterieele beschikking niet hoog weg te loo- pen en koestert men vrees voor te lage prij zen. Men akent, dat a voor de massa eten moet blijven in het land, maar ook dé te- Ier moet een bestaan hebben, -en het gaat niet aan, dat deze de Nedalandsche bevolking moet voeden. Hoewel al aanstonds stemmen opgingen om te protesteaen tegen dó maat regelen vap dim Minister, en eveneens stem men exen voetstoots de markt stop te zetten, of het rooien te staken, wad het daarheen ge leid, dat met algemeene stemmen aan het be stuur volledige volmacht tot handelen, wad gegeven. ,Door het bestuur wad met ernst aangedrongen door te gaan met rooien en zich stipt te houden aan.de gegeven voor schriften. Door 34 aanwezigen werd een abonnement genomen op „De Tuinbouw", het orgaan van den Nederi. Tuinbouwraad. De Tuinbouwvaeeniging „De Eendracht" hield gisteravond een spoedeischende vaga- daing, om zoo noodig maatregelen te ne men tegen het uitvoervabod en tegen de Duitsche inkoopvereendging. Aanwezig wa ren 86 leden. De voorzitter, de hea van Exter, opende met welkom de vergadaing, wijzende op de noodzakelijkheid van het beleggen van deze vagadaing. Gelukkig is vanaf heden voor aardappelen wea eenige uitvoa toegestaan, zij het dan ook met beperkende bepalingen. Hulde hia- voor aan de besturen van dé Veilingvaeeni- gingen, aan wien het gelukt is, dit voor ons pasklaar te maken. Wat de Duitsche inkoop vereent gi n g betreft, die wil a bij ons niet te best in, doch a zal weinig aan te doen rijm Dit zullen wellicht ook de groentehandelaars hebben begrepen, toen ze goedvonden hun naam te zetten, om voor die vaeeniging te koopen. Het schijnt niet in de bedoeling da Duitsche regeering te liggen, de prijzen niet loonend1 te doen zijn; mocht dit echta wel het geval zijn, dan is in de gecombineerde vagadering van veilingsbesturen besloten om te trachten en kele personen uit de besturen in de Duitsche inkoopvaeeniging opgenomen te krijgen. Uit een hierna voorgelezen telegram blijkt, dat heden is toegestaan 50 pet. van de Schot ten en muizen uit te voaea, boven een maat, respect van 40 en 35 m.M. Uit een circulaire van die Rijkscommissie van toezicht op de vereemging Groenten- Centrale blijkt, dat streng op de maat zal worden toegezien en waar noodig strenge maatregelen zullen worden' genomen. Latere telegrammen deelen als niet-oifici- eel mede, dat de uitvoa van alle groenten is toegestaan, met eenige uitzondaing voor aardappelen en peen. Ook wordt onder voorbehoud medege deeld, dat bloemkool op denzelfden HaUim (29 Juni) mag worden uitgevoerd. Van dé 50 pet bestemd voor het buiten land, zal 25 pet. naar Duitschland en 25 pet. naar Engeland worden uitgevoerd. Alle artikelen zullen moeten worden ge veild, zonder eenige uitzondaing. De vergadering is vrij algemeen van oor deel, dat de maat van 40 mil. te apjKd groot is, daar hiervoor ongevea 80 pet. van de aard- m zal moeten binnen blijven, hea A. Swager stelt voor, met de ge nomen maatregelen voorloopig genoegen te nemen. Wanneer blijkt, dat maatregelen ge nomen moeten worden, staan die veüingveree- nigingen klaar. Een da lqden makt op, dat vele leden met de maatregelen geen genoegen zullen nemen en stelt stemming voor. Een ander makt op, dat men tegenwoor dig behandeld wordt als een kléin1 kind, dat met een kluitje in het riet wordt gestuurd, in de hoop het daarmede zoet te krijgen. Besloten wad ten slotte het a op aan te sturen, dat de maat van 40 pet. kleiner wordt ai het veilingbestuur vrij mandaat te geven, om met het at of niet sluiten der veiling naar bevinding van zaken te handelen. De voorzitter denkt, dat in de uitvoa wel spoedig vabetering zal komen, daar het bin nenland met de genoemde maatregelen wel spoedig meer dan genoeg zal hebben'. De heer A. Swager brengt een woord' van hulde voor de solidariteit van het bestuur uit dé Streek, en verzocht ook de solidariteit van dezen kant te laten komen door te rooien wat gaooid kan worden. Spreker deelde vader mede, dat ook niet- leden tijdelijk als veiter moeten worden toe gelaten. Een voorstel om voortaan per zak en niet per baal te veilen, kreeg geen bijval. Een anda lid' stelt voor, om te trachten alle groote aardappelen uitgevoadi te krij gen, daar hierin voor het binnenland toch geen handel bestaat/ Daar men algemeen van oordeel is, dat de regeering wel in de easte plaats deze maat regel zal nemen en het niet gewenscht is met twee voorstellen te komen, wordt hteróp niet verder ingegaan. Op voorstel van een ander lid werd' beslo ten voor de aardappelsproeiera hooga loon in óverweging te nemen. Een anda lid wees a op, dat er door groentewinkeliers fraude wordt gepleegd met regeeringszuurkool. (Spreka noemde Rot terdam) en vroeg of daar vanuit déze vaga daing niets aan te doen its. Men meende echter, dat dit niet op den weg van deze vaeeniging lag. In verband met Sen córlogsföestan'd en 8s daaruit voortvloeiende belangrijke stijging van alle grondstoffen, in Se eerste plants van papier tot ongeyea 250 pCt. van den aormas- len prijs, wordt, in overeenstemming met be sluiten van de Vaeeniging „De Nederland» sehe Dagbladpers", het navolgende bericht; 1°, Met ingang van 1 Juli 1916 zullen alle froote bladen en ook vrijwel alle kleine bladen un abonnementsprijs vorhoogen. Wij hebben voor ds Alkmaars.die Courant dien oorlog» toeslag vastgesteld op 20 cents per 3 den oT Wa cent per week. Deze oorlogstee- slag zal, zoodra mea normale fnes^nrfan rijn ingetreden, afgeschaft worden. Aanbod" tot 30 cent De opbrengst van dit alles tezamen Sél» nog slechts een gedeelte van de meerdere pa- pierbosten en volstrekt niet van de varfioogmg van alle verdere grondstoffen. Direöüa Alkmaaasche Courant. De BURGEMEESTER van ALKMAAR brengt ter kornis van belanghebbenden: dat de eastvolgende verwisseling van BROODKAARTEN zal plaats hebban op VRIJDAG 30 JUNI 1916, in bet Bureau voor Levenamiddelenvoorat» ning, LIMMERHOEK No. 8, welk Bureau daartoe op dien dag geopend zal zijn van 0 tot 1 en van 2 tot 5 uur; en— dat op dien datum aan Bakkers en Meelhandelaren GEEN MEEL ZAL KUNNSN WORDEN VERSTREKT. De Burgemeester voornoemd, 0. RIPPINQ. Landstortnpllchllgen van de Jaar klasse 1010, die prijsstelten op indeeling bij ds zeemacht of bij de veldartillerie, kun* nen zich daarvoor ter gemeente-seeretarie opgeven róór of op 5 Juli a.s., tussahen 9 uur voorm. en 2 uur namiddags. Voor zoodanige indeeling komen In de eerste plaats in aanmerking zij, die voor den dienst daarbij het meest geschikt wor den geacht. Voor de veldartillerie zullen bij voor keur worden gekozen dienstplichtigen, die met paarden kunnen omgaan en vertronwd of althans bekend zijn met hun verzorging zij moeten ten minste 1.62 M. lang rijn. De aanmelding brengt op zich zelf niet mede, dat aan den wensch van den land- stormplichtlge zal worden voldaan. Bovendien zal indeeling van Iardstorm- pllchtigen van genoemde jaarklass'e bij de ZEEMACHT en da VELDARTILLERIE alleen plaats hebben, indien het bg de Tweede Kamer aanhangige wetsontwerp tot wijziging der wet van 31 Julf 1015 (Staats blad no. 345) daarvoor tijdig tot wet wordt verheven. ®aat bedoelde Indeeling door, dan zal de opkomst plaats hebben voor de zcemaelit in het tjfdvab vaa G-—10 Augustus tt.a. voor de veldartillerie in het tijdvak van 1—* Augustus o.m, Alkmaar, 28 Juni 1916. De Burgemeester der gemeente Alkmaar, ffl. RIPPIN®. Zooals onzen lezers bekend zal zijn, zijn alle grondstoffen, sa dairmede ook as prijzen van papia, zoowel als die van foto's eneliehe's enórm gestegen, en was het ons in de laatsto maanden al bijna otidooulp ons blad la denzelfden vorm tegen den reeds zeer lagen prijs to leveren. Wij hoopten steeds dat deze stijging «ene tijdelijke zon zijn, doch nu de toestand steeds ongunstiger wordt en in ds naaste toekomst geene verbetering te wachten is, zien wig ons genoodzaakt ons blad vanaf 1 Juli n^et EEN OENT por nummer te verhoogen, ter gedeeltelijks bestrijding der meerdere kosten. Wij varirouwen, dat onze lazers dszs ge ringe prijsverhooging van slechts EEN CENT PER WEEK volkomen zullen billijken. DIREOTII „PAK ME MSB".

Alkmaarsche Courant | 1916 | | pagina 1