TolojLrnuiim<Hi van heulen. opgeheven, zoodat de in die provincie aanwe zige aardappelen voor verbruik beschikbaar kwamen. Aan alle burgemeesters, is per telegram verzocht de voorraden aardappelen op te ne men en daarvan mededeeling te doen. Wan neer nog partijen van be teekenis aanwezig blijken te zijn, zullen ook deze in bezit worden genomen. Ten einde bet der bevolkig mogelijk te ma- kien, in plaats van aardappelen andere voe dingsmiddelen- te verkrijgen, is de tijdelijke opheffing van het uitvoerverbod van bloem kool en bosjespeen ingetrokken en is ook een uitvoerverbod van andere groenten uitgevaar digd. Voorts is een zekere hoeveeheid rijst te gen lagen prys ter beschikking van de bi king gesteld. De uitvoer van vroege aardappelen is ver boden en zal slechts worden toegestaan op zoodanig tijdstip en onder zoodanige vo»r- waarden, dat bet artikel in voldoende boe veelheden tegen redelijke prijzen voor het binnenland beschikbaar zal blijven. De aanvoeren van vroege aardappelen aan de veilingen zijn vooral in Noord-Holland reeds zeer aanzienlijk en .de prijzen voor den tijd van het jaar met buitengewoon hoog. Groote aardappelen waren daar in het laatst der week, eindigende 17 Juni, reeds te koop voor 5 k 6 per H.L., kleinere voor 4 k l 5 per H.L. De aanvoer bedroeg op de verschillende veilingen ui Noord-Holland op 15 Juni pl. m. 4300 H.L. Deze hoeveelheid wordt met den dag grooter, terwijl in de eerstvolgende dagen ook bet Westland, als mede Friesland als leveranciers aan de markt komen, zoodat bjj gunstig weer binnen eem- ge dagen voldoende nieuwe aardappelen voor het geheele land beschikbaar zullen zijn. Betrekkelijk groote partijen oude aardappe len zijn op sommige plaatsen met speculatie ve doeleinden opgehouden. Deze zijxr thans ailè in bezit genomen. üp de vragen van den heer Spiekman kan het volgende worden geantwoord: Toen den 7den Juni j.l. de uitvoer van aardappelen geheel werd stopgezet, lagen er in de haven van Rotterdam twee zeeschepen geladen met aardappelen, welke bestemd wa ren voor uitvoer naar Frankrijk. Daar de la ding dezer schepen bestond uit aardappelen, die voor het binnenland niet meer geschikt waren, werd besloten deze schepen alsnog ten uitvoer toe te laten. De aardappelen be hoorden tot soorten, die hier te lande niet gewild zijn, en bovendien was de waar, doordat zij te lang op verscheping had' moe ten wachten, sterk in kwaliteit achteruit ge gaan. Behalve deze ladingen, lagen er in de haven van Rotterdam nog een aantal lichters met aardappelen op scheepsgelegenheid te wachten, welke eveneens bestemd waren voor Frankrijk. Deze lichters zijn aanvankelijk aan gehouden en door verschillende deskundigen onderzocht. Deze waren eenstemmig van oor deel, dat het overgroote deel dezer aardappe len voor de consumptie hier te lande onge schikt moest worden geacht. De marktmees ter te Rotterdam heeft de aardappelen voor distributie in die gemeente beslist geweigerd. Niettemin is een 2-tal schepen, die pas waren aangekomen en waarvan de kwaliteit het minst geleden had, in bezit genomen. Deze scheepsladingen zijn aan de gemeente Am sterdam ter distributie onder de bevolking aangeboden. Een er van is inderdaad gedis tribueerd, de andere werd echter afgekeurd en naar Rotterdam teruggezonden. Aange zien ook de militaire overheid de aardappe len niet wenschte te panen en liet bedjrf met dén dag toenam, is besloten de aardappelen alsnog ten uitvoer toe te laten, met uitzon dering van die partijen, welke ook maar eeni- germate geschikt voor consumptie hier te lande worden'geacht. Deze partijen zijn in beslag genomen en zullen, indien zij daartoe geschikt blijken, alsnog worden gedistribueerd. DE MELKKWESTIE. De melkkwestie schijnt titans weel zoo foed als opgelost te zijn, schrijft de Tel. ,en enkele inrichting ontvangt misschien nog wel iets mindtt aan worut aangcviaagd, doelt over het algemeen wordt Amsterdam weer voldoende van melk voorzien. Men moet echter niet gelooven, dat dit plotseling zou veroorzaakt zijn door het eeuigszins wijdloopende communiqué uit den I laag, waarin zoo'n beetje het gemeentebestuur van Amsterdam of liever de levensmiddelencom missie de schuld werd gegeven. Het feit is, dat inderdaad de vorige week door de regee ring te weinig melk is aangegeven. Daaraan ligt dusrdé tijdelijke stagnatie iu de distribu tie van conaumptiemelk voor Amsterdam. BINNENLAND. TWEEDE KAMER. Het Haagsche Correspondentiebureau ver nam uit parlementaire kringen, dat een ern stig streven bij de leden der Tweede Kamer schijnt te beslaan, om te trachten het zomer reces reeds op 15 Juli te kunnen doen aan vangen. STATENVERKIEZING MIDDELBURG. Tegen de verkiezing voor de Provinciale Staten is, deelt het Hand'elsblad' mede, in het derde district te Middelburg Woensdag be zwaar gemaakt door een der aanwezige kie zers, den voorzitter der S. D. A: P., op grond dat door den voorzitter aan drie personen een oproepingskaart is geweigerd, om reden dat de identiteit van die personen niet bleek. Door het hoofdstembureau is een nieuwe telling geschied van de kaarten in het tweede district, waarvan de uitslag is, dat de lieer Adriaansc totaal niet 2597 doch 2598 stem men heeft verkregen en hij dus slechts 3 stem men bij zijn rechtschen tegencandidaat, den lieer Melis, is achtergebleven, die namelijk 2601 stemmen behaalde. GEDEPUTEERDEN VAN NOORD-HOLLAND. In aansluiting op ons bericht van gisteren, dat prof. G A.'van Hamel zijn functie als lid van Ged. Staten van Noord-Holland ter be schikking heeft gesteld, kunnen wij nog me- dedeelen, dat prof. van Hamel in de Woens dagmiddag gehouden vergadering van Gede puteerde Staten van Noord-Holland medege deeld heeft, dat hij zich niet herkiesbaar stelt als lid van Gedeputeerden. De heer van Ha mei werd daarop toegesproken door den Commissaris der Koningin, die hem dank zei voor de als Gedeputeerde aan de Provincie bewezen diensten. Daarop nam mr. van Ha mel afscheid van de leden van het college en later van het personeel der gouvemements- griffie. VERKIEZING GED. STATEN ZUID-HOLLAND. Naar aanleiding van het bericht dat de hee- De .Waal Malefijt, oud-minister van koloniën en burgemeester van Katwijk, die bij de jongste 'verkiezing voor het lidmaatschap der Prov., Staten- als zoodanig werd gekozen zou zijn aangewezen om wijlen den heer Veg- tel als lid van Gedeputeerden in de Staten van Zuid-Holland, op te volgen, deelt het Hbld. mede, dat desa heer De Waal Malefijt van dit voornemen zelf aiets bekend is. Trou wens, hij zou dit ambt ook niet ambieeren en zeker niet met het burgemeesterschap willen verwisselen. Hij denkt er niet aan Katwiik te verlaten, waar hij zich geheel thuisgevoelt." Gemengd nieuws. DE AANRAD1NG TE VLISSINGEN. De Zeekrijgsraad te Willemsoord sprak den korporaal-niachinedrijver, die terecht stond, beschuldigd dat hij in den namiddag van 2 April 1916 te Vlissingen tegen een 50- jarige vrouw heeft gepleegd poging tot het misdrijf van art. 242 Wetboek van Strafrecht, althans het misdrijf van art. 246 van de Wet boek, vrij van het hem ten laste gelegde. Ver dediger was mr. A. J. M. Leesberg, alhier. SIGARENWINKELIERS- EIGEN WERKMAKERS. In een gisteravond gehouden vergadering van sigarenwinkeliers-eigenwerkmakerst deel, het Handelsblad* mede, te Amsterdam gehou den, werd namens de op 13 Juni j.l. opge richte commissie rapport uitgebracht door den heer S. Sikkema, die mededeelde, dat zij ztch had gewend tot de distributie-commissie en tot de N. O. T., met verzoek, dat ook de eigenwerkmakers het genot van goed'koopere tabak zoudsn worden gedeeld. De comtpissie mocht echter die toezegging niet verkrijgen. Thans zal zij zich tot de re geering wenden en inmiddels samenwerking met den Middenstandsbond trachten te be werken. VERGEVEN? Een negental koeien, welke den avond te voren in een beestenwagen te Maastricht waren ingeladen, werden bij hun aankomst te Beek, den volgenden morgen, gestikt of vertrapt in den wagon gevonden. Vier van de 13 verzonden beesten waren nóg in leven. Of wel er was te weinig ruimte en lucht, of er is iets anders in'het spel. Men spreekt van vergiftiging. De Vereeniging tot Bescherming van Die ren heeft een aanklacht bij de justitie inge diend, zoodat de zaak thans in onderzoek is. UIT PETTEN. Wij deelden vóór eenigen tijd mede, dat de kerk te Petten door het springen van een mijn belangrijke schade had gekregen en dat de kerkvoogdij de herstellingskosten, geschat op ruim 300, niet betalen kon. Een oproep van Ds. Nieuwburg te St. Maartensbrug had ten gevolge, dat van verschillende zijden reeds 281,73 aan g-iften inkwam. De hoop "bestaat dus, dat Petten eerlang weder zijn kerkge bouw voor den dienst zal kunnen gebruiken KORTE BERICHTEN. De ireinpoetser A. D. M., te Hengelo, is hedenmorgen door een rangeerenden trein overreden en gedood. Aan dén AnnaUrisopolder, onder Kam perland, op Noord-Beveland, is de oever ver schoven over een lengte van 247 20 M. Tijdens korte afwezigheid der moeder, viel het driejarig dochtertje van den werkman Houkes te Rossum, in een pot kokend water. Door den gemeenteraad van Delft is be sloten de verstrekking van melk aan zieken en kinderen tegen verminderden prijs te continu- eeren. r- In verband met den duurte-toeslag van 10 procent is op een paar sigarenfabrieken te Lekerkerk een staking uitgebroken. Alleen op ie van de firma J. d. B. tgeld gewerkt. Aan Co. wordt nog ge- die van de firma J. rej. I I den secretaris van het provinciaal watersnood-comité in Noord-Holland, mr. F. G. Schalkwijk, is het kruis van verdienste van het Rqode Kruis toegekend. Te Worinerveer heeft zich bij een slager G. door 't openkrabben van een puistje, een geval van bloedvergiftiging voorgedaan. De man is na hevig lijden bezweken, Ds. L. A. Ballier, predikant te Paters- wolde is 'door het gerechtshof te Leeuwar den veroordeeld tot 75 boete subs. 30 da gen hechtenis wegens opruiing en het ver spreiden van opruiënde geschriften. De machiniste van Huistede, werkzaam aan hét station alhier, werd1 door een goede rentrein overreden. De heer Helleputte, de Belgische minister van openbare werken, is nabij Chalons-sur- Marne met zijn auto omgekanteld, hij heeft een dijbreuk en ingedrukte rib daarbij opge daan. STADSNIEUWS. DE KAASMARKT. De aanvoer.was heden geringer dan de vorige week. De markt was ook stugger. Van de Algimex hadden de handelaren de mededeeling ontvangen welke hoeveelheid door hen ten behoeve van het Zentrale Ein- kaufgesellschaift geleverd kon worden. Hier- meue hadden zij evenwel de levering nog niet. Het was niet uitgesloten, dat deze hen pas met een 14 dagen werd toegestaan. Het gewichtsverlies door inkrimping komt dan voor den handelaar. Nog was den handelaren medegedeeld, dat hun inkoopsprijs voor de Algimex niet hoo- ger dan 53,75 mocht zijn, zooals men weet ontvangen zij daarboven 2,75 per 50 K.G. Onder de naridelaren was het evenwel be kend gew,orden, dat het "pas opgerichte Land bouw Export-Bureau, dat zich ten doel stelt om te bevorderert dat in het. algemeen be lang de normale handelsbetrekkingen op landbouwgebied tusschen Nederland en he;t buitenland zoo mogelijk langs de normale wegen worden in stand gehouden en zoo noodig hersteld, een gevolg was van een door Engeland gestelden eisch, waarbij deze van de productie die uitgevoerd wordt een percentage eischt, en wel van het uitgevoer de van 1 Juni af. Voor kaas is dit percentage 30 petvoor varkens 50 pet. groenten en. aardappelen eveneens 50 pet. en voor eieren mede een belangrijk deel. Men is du» reeds op achter en de kaas handelaren, in de overtuiging, dat hierdoor de prijzen zullen stijgen, kochten al spoedig op speculatie voor 56 per 50 K.G. in. Alles kon men evenwel voor dit doel niet hebben, doch de boeren waren nu niet gene gen om voor 53,75 te verkoopen. De koo- pers voor de Algimex kochten ten slotte in voor 55 a 55,50, waardoor zijn hun ge heele winst verloren zagen gaan, terwijl de winst voor de speculatieve handelaren pas dan zal komen indien hun vermoeden juist is gebleken. De kans hierop moet evenwel niet zoo bijzonder groot zijn. In de laatst gehouden vergadering van de prijsbepalingscommissie, die elke week Vrij dagsavonds vergadert, en welke commissie bestaat uit de Algimex, de Noord-Holland commissie van kaashandelarei? en eenige ver tegenwoordigers van de producenten, was de Algimex er reeds voor te vinden om de prij zen iets hooger 4e stellen. Van Hollandsche zijde achtte men dit met het oog öp de Ne- deriandsche belangen niet wenschelijk. Men wilde Engeland, nu dat ook een deel van de productie wenscht, nief. dadelijk door prijs opdrijving ontstemmen. Op het oogenblik staat het zoo, dat het Landbouw Export-Bureau nog niet weet hoe de 3 per 50 K.O., die de door Engeland te betalen prijs met de marktprijs verschilt, ge dekt moet worden. PRO JUVENTUTE. In April van dit jaar vormde zich op initia tief van den heeren G. H. Honig, directeur van het Rijksopvoedingsgesticht voor jongens te Alkmaar en Mr. N. Muller Rechter in de Arrondissements-Rechtbank aldaar een vooi- loopig comité tot oprichting van eene vereeni ging „Pro Juventute" in het Arrondissement Alkmaar. In dat comité namen de navolgende heeren mede zitting Rector J. H. H. Bactsen, R. K. Geestelij ke en godsdienstleeraar aan het Rijks Opvoe dingsgesticht te Alkmaar; B. Beekman, voorz. van de vereeniging voor Kinderbescherming in het Arrondissement. Alkmaar; se cretaris van den Bijzonderen Raad van de H. Vincentius en Paulo te AlkmaarMr. W. C. Bosman, Deken der orde van Advocaten in het Arondjssement Alkmaar; Mr. C. van Lo keren Campagne, Officier van justitie bij de Aromdissements-Rechtbank te Alkmaar. Mr. A. Jl. F. M. N. Dorbeck, voorzitter van de Commissie van Toezicht over het R. O. G. te Alkmaar en secretaris van de Voogdijraad te Alkmaar; Mr. D. van Houweninge, Pres. van de Arrondissements-Rechtbank te 'Alk maar; Mr. E. Hijmans, subst. Off. van Jus titie bij de Arrondissements-Rechtbank te Alk maar; J. L. Kaikoene, Isr. Godsdienstleeraar aan het R. O. G. te Alkmaar; Th. van der Klei, vice-persident van de vereeniging voor Kinderbescherming in het Arrondissement Alkmaarpresident van de Conferentie van den-H. Laurentius van de Vereen, van dé. H. Vincentius enPaulo te Alkmaar; Mr. A. M. Ledeboer, Rechter in de Arrondissement- Rechtbank te Alkmaar; G. van Niekerk, Kape laan en Aalmoezenier van den Rijks Werkin richting te HoornA. P. F. J. Noorduyn, arts rsychiater aan, het IR. O. O. te Alkmaar; H. Soecker. secr. van de Vereeniging voor Kin derbescherming in het Arrondissement Alk maar, secretaris van de Conferentie van den H. Dominicus van de vereeniging van de H. Vincentius en Paulo te Alkmaar; Mr. K. A. Cohen Stuart, secrtaris van de commissie van Toezicht over het R. O. G. te Alkmaar; P. J C. van Toomenburg, voorzitter van den Voog dijraad te Alkmaar; H. E. Vinke, Predikant bij de Ned. Herv Gem. en Protestant Gods dienstleeraar aan het R. O. G. te Alkmaar. Nog dezelfde maand vergaderde het voor- loopig Comité onder voorzitterschap van den heer Honing en gcrd besloten tot het voorbe reiden van de oprichting der vereeniging. Op verzoek van Jen voorzitter verklaarden mr. van Houweninge zich bereid de volgende ver gaderingen te presideeren en werd een uitvoe rend comité benoemd bestaande uit de heeren Mr. D van Houweninge, Mr. C. van Lokeren ipagne, Mr. W. C. Bosman, Mr. W. N, Muller, G. H. Honing. Het uitvoerend comité Camp kwam in de eerste helft van Juni met zijn werk gereed, zoodat in de afgeloopen week op een daartoe belegde vergadering werd overge gaan tot oprichting der vereeniging terwijl de door het uitvoerend comité ontworpen sta tuten en reglement werden goedgekeurd en on veranderd vastgesteld, waarna werd besloten op de statuten de kon goedkeuring te vragen, Een bestuur van 7 leden werd gekozen, dat zich als volgt samenstelde: Mr. D. van Houweninge, voorzitterMr. C. van Lokeren Campagne, plv. voorz.G. H. Honnig, secr.; Mr. W. C. Bosman, Penningm. H. E. Vinke, Mr. N. Muller, B Beekman. In de meeste belangrijke arrondissementen van ons land bestond een dergelijke vereeni ging reeds sedert jaren, zoo zijn er vereeni- gingen „Pro Juventute" in Amsterdam, Rot terdam, 's-Gravenhage, Utrecht, Dordrecht, Arnhem, 's Hertogenbosch, Leeuwarden en Groningen. Het doel dier vereenigingen is in het kort geformuleerd: „de bestrijding van de misda digheid van de jeugd inet alle wettige midde len." De statistiek leert dat in ons Arrondisse ment groote behoefte aan eene dergelijke ver eeniging bestaat; uit die statistiek blijkt toch, dat in ons Arrondissement de aantallen jeug dige deliquenten die met den rechter in aan raking komen, grooter is dan in de Arrondis sementen Zutpheu, Dordrecht, Assen, Tiel, Groningen, Roermond, Heerenveen, Almelo, Zwolle, Winschoten en Zierikzee, terwijl er de drie groote steden Amsterdam, Rotter dam, 's Gravenhage buiten rekening gelaten slechts 8 Arrondissementen zijn, die een grooter aantal jeugdige delinquenten tellen. In aanmerking genomen de dichtheid der be volking en de aanwezigheid van een zeeha ven als den Helder behoeft dat ook geen verbazing te wekken. Juist in een tijd als deze is krachtige be strijding der misdadigheid der jeugd een eer ste eischhet is dan ook te hopen dat velen, ook buiten Alkmaar, als lid tot de vereeni ging zullen toetreden en dit zoo noodige en nuttige maatschappelijk werk naar vermogen zullen steunen. ARRONDiSSEMENTS RECHTBANK Uitspraken van heden Matthijs Frauriscus O., gedetineerd, rij wieldiefstal 5 maanden gev Klaas S., Harenkarspel, mishandeling, 20 boete óf 14 dagen hecht. Antonius Johannes D., Hoorn, vernieling van glasruiten,^ maanden gev. Nicolaas B., Wervershocd, 25 boete of 10 dagen hecht. Cornells B., Hoorn, mishandeling, 2 maan den gev. Laurens B., Helder, mishandeling, 10 boete of 10 dagen hecht. Eduard de V., (16 j.), Helder, 1 maand ge vangenisstraf (voorwaardelijk) met een proef tijd van 2 jaar. Reinier F., (14 j.), Helder, zonder straf te ruggegeven aan zijn ouders. Jeremias Z., (12 j.), Helder, 5 boete of 1 week Tuchtschool. Dirk G., (15 j), IJmuiden, 10 boete of 7 dagen Tuchtschool. „NIEUW LEVEN" MET „ORPHEUS". Zondag 2 Juli a s., des avonds 8 uur, geeft bovengenoemde vereeniging haar jaarlijksch concert in den Stadshout, waarvan het pro gramma als volgt is samengesteld: 1. Salve Regina Oberhöffer. 2. 'k Kwam leasonaal over bergen en dalen van Duise. Voor gemengd koor. 3. Psalm 83 Andriesen. 4. De liefste Plek Lóser. Voor mannenkoor. 5. Johannes en Jezuken Zweerts. Voor dameskoor. 6. Avondlied Vranken. Voor gemengd koor. Pauze. 7. In Mei k Olman. Voor gemengd koor. 8. Ave Caesar Roeske. 9. Naar Zee Roeske. 10. Les Martyrs aux Arènes de Pullé. Voor mannenkoor. 11. Zomermorgen Olman 12. Pres du fleuve étranger Gounod. Voor gemengd koor. Kunstlievende leden hebben toegang tot de Buiten-Societei*. DE URGENTIERAAD voor Alkmaar, daartoe in de gelegenheid ge steld door het college van Burgeineester en Wethouders roept de vrouwen van Alkmaar op zien tot het verrichten van arbeid tijdens Algemcene mobilisatie te doen inschrijven op 6 en 7 Juli van half 3 tot half 5 ten stadhui- ze (Oude secretarie.) NIEUWE'ZAAK. Men verzoekt ons te melden, dat de heer W. O, du Crocq zijn naar de eischen des tijcis ingericht sigarenmagazijn Payglop No. 6, alhier, heeft geopenddit is thans de 6e win kel, die door de familie du Crocq wordt ge opend, n.l. drie winkels in Utrecht, twee in Bussuin en thans te Alkmaar. PREDIKBEURTEN op 2 Juli. Oroote Kerk, 10 uur Ds. Kloosterman, bed. v. d. H. Doop. Avond 6 uur, Ds. Verwaal, Voorb. H. Avondmaal. Kapel, 10 uur, Ds. Vinke. Evang. Luth. Kerk, 10 uur, Ds. Makkink. Doopsgezinde Kerk, 10 uur, Ds. A, de Jong van Broek op Langeridijk. Rem. Oeref. Kerk, 10 uur, Ds. A. Klaver, rem. pred. te Hoont. Gereformeerde Kerk, 10 uur en avond 5 uur, Ds. Meiier, Hersteld Apostolische Oem. 10 uur en av. 5 uur, Godsdienstoefening. Uit de omgeving. BERGEN, Herv. Gem. 10 uur, Ds. Van den Kieboom. BROEK OP LANOENDIJK, Herv. Gein. 9.30 uur, Preeklezen. namiddags 3 uur, Ds. Kloosterman van Alkmaar. Geref. Kerk, 9.30 uur en 3.30 uur, Ds. de Chr. Geref. Kerk, 9.30 uur en 2.30 uur, Ds. de Bruin. EG MOND AAN DEN HOEF, Herv. Gem. 10 uur, Ds. A. Ie Gras. GRaFT, Herv. Gem. 10 uur, Ds. J. L. Brinkerink. HEER HUGOWAARD, Herv. Gem. 9.30 uur, Ds. J. Broekema. HEILOO, Herv. Oem. 10 uur, Ds. Eilerts de Haan. Evangelisatielokaal, 10 uur, Ds. Klooster man van Alkmaar. KOEDIJK, Herv. Gem. 9.30 uur, Ds. Sin- ninghe Damsté. LIMMEN, Herv. Gem. 9.30 uur, Ds. C. J. A. Bosch. NOORD-SCHARWOUDE, Herv. Oem. 9.30 uur, Ds O. J. Staal. OTERLEEK, Herv. Gem. 10 uur, Ds. Spaargaren OUDKARSPEL, Herv. Gem. Geen samen komst wegen schoonmaken van de kerk. OUDORP, Herv. Gem. 10 uur, Ds. Groot. 5 Juli. nam. 1.30 uur, Huwelijksinzegening DE RIJP, Herv. Gem. 10 uur, Ds. van der Most van Spijk. STOMPETOREN, Herv. Gem. Geen dienst wegens vac. de Rijp. SCHOORL, Herv. Gem. 9.30 uur, Ds. Boe- ke, SCHERMERHORN, Herv. Gem. 9.30 uur, Ds. Zijlker Geref. Kerk, 9.30 uur, Preeklezen. ZUIDSCHARWOUDE, Herv Gem. 9.30 uur, Ds. Teriet. Nederland. DE RUSSEN WEER GEKEERD. AMSTERDAM, 30 Juni. Bijzondere omstandigheden daargelaten wordt het ver bod! van politiewege om op een of andere wijze te demonstreeren met ingang van morgen weder opgeheven. DE ZIEKTEZORG-KWESTIE. AMSTERDAM, 30 Juni. Naar wij ver nemen heeft Ziekenzorg besloten burgemees ter Teilegen schriftelijk mede te deelen, dat dit ziekenfonds bereid is met de maatschap pij voor geneeskunde een standaard con tract aan te gaan diat als grondslag zal die nen voor de indivudueele contracten met de geneesheeren af te sluiten. POGING TOT ONTZET VAN GEÏNTERNEERDEN. AMSTERDAM, 30 Juni. Naar de Nieu we Rotterdamsche Courant meldt, is te Enkhuizen aangehouden een. thans te Rot terdam wonend Belgisch officier, die ge tracht had te Enkhuizen een visschersvaar- tuig te koopen. Zijn plan zóu zijn, om op Urk geïnterneerde officieren te verlossen. Verschillende personen te Enkhuizen en Urk zijn in verhoor genomen. DE MINISTER VAN OORLOG OP INSPECTIE. DEN HAAG, 30 Juni. De minister van ooflog bracht heden vergezeld van den in specteur der Genie Generaal-majoor Stuten en zijn adjuda nt kap. v. Everdingen bezoe ken aan de militaire hospitalen en ziekenin- richtingen te Breda, Bergen op Zoom, Mid delburg en Vlissingen. INTERNEER1NGSKAMP OLDENBROEK. OPGEHEVEN. DEN.HAAG, 30 Juni. Aangezien in de intemeeringskampen te Harderwijk en te Zeist juist voldoende ruimte is gekomen, door dat de geïnterneerde! aldaar elders in werk zijn gesteld, zul lei de geïnterneerden uit Oldenbroek outjer gebracht worden te Harderwijk, Het geheele denot in het leger kamp OJdenbroek zal dus opgeheven wor den, vertnoedelijk met uitzondering van in de omgeving te werk gestelden ge ïnterneerden, die dan in groepen het zij te Zeist of in de nabij gelegen plaatsen zullen worden ondergebracht. MILITAIRE VLRLOFSREGELING. DEN HAAG, 30 Juni.'Bepaald is dat militairen die minstens 8% maand onder de wapens geweest zijn, tot een aantal van 5% der sterkte onder zekere voorwaarden ge heel of gedeeltelijk (uitgezonderd kust- en grenswacht) vrijstelling van dienst kunnen krijgen. Ooit de landbouwers kunnen tot ui terlijk 31 Juli a. s. verlof krijgen van hun nen commandanten mits zij in de onmiddel lijke omgeving hunner garnizoenen kunnen werken, tegen een loon, dat plaatselijk voor hun arbeid wo/dt betaald, en arbeiders dier plaats of in de nabijheid daarbij niet wor den uitgesloten. DOODSLAG. AMSTERDAM, 30 Juni. De zesde ka mer der rechtbank, heden uitspraak doende in de zaak van den bekenden letterkundigen uit Hilversum, beklaagd van doodslag op zijn echtgenoote, nadat deze haar uitdrukke- lijken daartoe te kennen had gegeven, acht te het ten laste gelegde wettig en overtui gend bewezen, nam echter aan, gelet op de verklaringen der getuigen-deskundigen, dat beklaagde op het moment van het ple gen van de daad niet toerekenbaar was en ontsloeg hemm itsdien van alle rechtsvervol ging- Het O. M. had 6 maanden gevangenisstraf geëischt met aftrek der preventieve hechte nis. Beklaagde was verdedigd! door mr. J, Kap- pevne van de Coppello. MARKTBERICHTEN. ¥o«rluopi|; Kaanbertcht ALKMAAR, 30 Juni. Fabriekskaas. Kleine f 57.50, kleine boerenkaas f 60.commis sie fabriekskaas f 54.50, commissie boeren kaas f 56.90, middelbare boerenkaas f 56 50 Aangevoerd 606 stapels, wegende 275000 Kilagram. Handel (kleine) stug. ALKMAAR, 30 Juni. Graanmarkt. Aangev. 255 heet. Tarwe f 14.a 18 25. rogge f a eerst chev f 14.- a 15.25, haver f 9.— a 9 50, paardebooneii f <a bruine boonen f 20.a 34 50, ci- troenboonen f 27,.a 80.—, witte boopen f 31.— a J35, duivenboonen f a mosterdz. f a kanariezaad f 28.a karwljzaaad f a blauwm.zaad Groene erwten f 23.a 36. grauwe 25.— a vale f ALKMAAR, 30 Juni. Tuinbouw- en Han- delsvereeniging,, Algemeen Belang." Spinazie 9ia 10 per mandje. Postelein 9--0 Zuring 5 per mandje. Sla 22—38 25 krop. Andijvie 40 80 per 25 struik Uien 26—38 per 5 bos Raapstelen per 25 bos. Rabariiei 5 Wortelen 3062i/s 10 bos. Bloemkool ie koort 105—158 p stuk. 2e soort 6 f-8 3e soort 4» Komkommers 6n86 per stuk. Tuinboonen 13—15 per 100 stuks. Slaboonen per 100 stuks. Asperges ct. per bos. Peulen 911 per pond Doperwten 9—0 per jiond Aardbeien 9 -161 a pci pond. 8 10 per mandje.. Kersen 13 per pond Aardappelen: muizen f 1.35--1.75 per i4 mand, drielngen f 0.80—f I. LANGERIJKER GROENTEVEiLINQ. 29 Juni. 47400 bos wortelen, prijs bin- nentand f 3.10 a 6.20, prijs buitenland f ,9.10 a 31.70 per 10Q.bos. Nam. 4000 zak aardappelen. Schotsche muizen binnenland f 2.5® a 2.80, id. buiten land f 3.90 a 4.35, Schoolmeesters i 2,10 a 3.—, Gladblaadjes f 3.— a 3.90, drielingen f 1.20 a 2.-. 70 bos uien f 7.60 per 100 bos. BROEK OP LANOENDIJK, 30 Jnni. Op de heden gehouden veiling werden 49000 bos* wortelen aangevoerd,cJe prijs voor het binnenland varieerden van f 2 60 tot f 5.70, die voor het buitenland van f 10.— tot f 19.20. Afslag Vereeniging BEEMSTER, PUR- MEREND en OMSTREKEN. 3922 pond peulen f 7.— a 8.30 per 100 pond, H885 pond doperwten f 6.10 a 8.— p, lOOpottd, 2203 zak tuinboonen f 1.10'a 1.41 per zak 15 K G., sla f ^).70 a l,40per 100 krop, aard beien f 6.70 a 9.— per 100 mandies. Kruisbessen f i-.per 100 K.G. NOOKUSCHARWi UDE, 29 Jnni. Rah- barber f 0.a 0 per 100 bos, idem f 0. a 0.per 100 K.G., groote muizen f 0. a 0—, drielingen f 9.— a 0.—, Schotsche muizen f 2.65 a\3.30, idem voor het bui tenland f 5.10 a 7.30 andere muizen f2.60 a 3.40, idem voor het buitenland f 5:20 a 7.20, Schoolmeesters f 2.30 a 2.75, drielin gen f 1,90 a 2.40, Reinere f 0.50 a 0.70, wortelen f 3,10 a 16.80 p. 100 bos. MEDEMBL1K, 29 juni. Groote muizen f 2.30 a 2.80, kleine muizen f 1.50 i 1.70 Aanvoer 1600 manden of zakken.

Alkmaarsche Courant | 1916 | | pagina 2