DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. DE OORLOG. no. m Honderd en achttiende Jaargang 1916. ZATEIIIAÜ 1 JULI Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f t,— franco door het geheele Rijk fl,25. Afzonderlijke nummers 3 Cents. Telefoonnummer 3. Prijs der gewone Advertentiën Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat. Oroote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Uit den Raad. Handelsavondschool. NEDERLAND. ©it nummer bestaat uil 3 bieden. ALKMAAR, 1 Juli. De Russen zetten hun offensief in Boeko- wina met succes voort. De stad Kolomea, het spöorwegcentrum, en een belangrijk strate gisch punt, hebben ze hernomen. Het aantal gevangen genomen Oostenrijkers is gestegen tot 212.000 en „voortdurend stroomen nieu we gevangenen toe", zegt het Russische le gerbericht. In het zuiden van Boekowina (ten noordwesten, van Kimpolung) trachten 'de Oostenrijkera het offensief te hervatten met zeer aanzienlijke strijdkrachten, staat er ver der in dit legerbericht. Met belangstelling mag men afwachten, waartoe dat zal leiden. Loopt het op niets uit, dan kunnen er hier nog zeer ernstige gebeurtenissen volgen, im mers dringen de Russen van Kolomea uit door naar Stanislau, dan ziet het er voor het Strypa-front slecht uit en dan zal ook dat wel ingetrokken moeten worden. Bij Verdun slaagden de Franschen er gis termorgen in het bekende Thiaumont-werk te heroveren. „Niettegenstaande het buitenge woon hevige gordijnvuur, zegt het Fransche legerbericht, verdubbelden de Duitschers des namiddags hunne pogingen om de Fran schen weder te verdrijven. Zij leden zware 'verliezen. Te drie uur des namiddags gelukte het den vijand in een aanval het werk binnen te dringen door een krachtigen tegenaanval; echter kwamen de Franschen weder in het volkomen bezit van het werk." Aan den linkeroever hebben de Duitschers op den heuvel 304 terrein gewonnen. Op het Westelijk front hebben beide par tijen op verschillende punten plaatselijke aan varen gedaan, welke het karakter van ver kenningstochten schijnen te dragen. Omtrent het Italiaansche front verzekert het Italiaansche legerbericht, dat de i roepen de stellingen zijn genaderd, waarop de Oos tenrijkers van plan schijnen tot het uiterste tegenstand te bieden. Een Russisch legerbericht zegt, dat de Turken aan het Kaukasisch front met een groote strijdmacht tot den aanval zijn over gegaan op een Russische afdeeling van de voorhoede en dat zij er in slaagden het front te doorbreken. In het hierna volgende hevige gevecht konden de Russen den ouden toe stand heretellen. Overal dus actie maar beslissingen blij ven nog steeds uit. Zal dat anders worden ALKMAAR, 1 Juli. De heer Cloeck bracht Woensdag in her innering, dat te dezer plaatse-na de vaststel ling van de verordening op het hefien eener belasting op openbare vermakelijkheden werd geschreven (in het nummer van 25 Oc tober i91J): „Uit bovenstaande voorbeelden biiikt reeds voldoende, dat eed derde behan- ucuug va., ue wijziging dezer verordening bisast noodzakelijk is." Ons nogmaals aan een voorspelling wa gende, curven we zeggen, dat ook op het mans gevallen besluit tot instelling van de ine ie rli uur nog wel eens zal worden terugge- - komen. Waa;oui? Omdat deze beslissing een reactie is tegen den billijk en rechtvaardig te ach n a bestaanden toestand, tot welker aanbe veling weinig meer dan spitsvondigheden en schijn argumenten viel bij te brengen. iiet voorstel zou een slechte kans hebben gehad, wanneer de gascommissie niet was bevangen door de vrees van den gasprijs te moeten verheogen en. niet onder de bekoring van de overredingskracht des heeren Cloeck was geraakt. Logica en democratie schijnen dit raadslid hier in den steek te hebben gela ten, maar het zal waarschijnlijk slechts van korten duur zijn. Wanneer over eenigen tijd d< klachten van gasverbruikers over het ltatelijke karakter van de meterhuur. den heer Cloeck mochten brengen tot het inzicht, .Jat zijn initiatief in dezen er niet een is ge weest om trotsch op te zijn, dat het geen voorrecht is, zijn naam verbonden te weten «en een dergelijken maatregel, dan zou het cms niw verbazen, van hem de eerlijke verkla ring te zullen vernemen, dat hij fout is ge weest. De heer Cloeck is er de man niet naar om tegen beter weten in bij een vergissing te volharden, wel echter om haar ronduit te er kennen. Indien strakjes de verhooging van den gas prijs onafwendbaar mocht blijken, zal mis schien reeds het óogenblik zijn aangebroken om over de afschaffing van de meterhuur te praten. Zelden is een voorstel op zulke zwakke gronden verdedigd als dit Een paar staaltjes hiervan. Wethouder Lubbe achtte het billijk, dat èn de gemeente èn de gasverbruiker elk de helft van de meterkosten draagt en daar om was hij er voor, dat de gemeente den ver bruiker die kostendubbel laat betalen (te- reciit is door den heer Verkerk, opgemerkt, dat het bedrag van de aanschaffing thans reeds in den gasprijs zit, de gasverbruiker be utan uus nu reeds eens den meter en zal hem met ingang van neden in den vorm van ine- leinuur een keer extra moeten oetaien). De neer Luöoe uetoogue verdèr, dat de voor- uiinucis van gas tegen den kostprijs nu maai eens moeten beginnen met den gasme ter regen kostprijs te aanvaarden. Up ueze wijze zou een patroon, wiens personeel lan ge werxdagen, maar ook range vatanues aeelt, kunnen voorstellen de werkdagen on- vuaaueiu te laten eu de vacanues m te kor en, feu unde aidus een begin te maten toef een weiisciieujker arbeidsregeling 1 De heer Cloeck vond meterhuur zoo prach tig, dat hy zelfs daaruit winst wikte maken tü aiuus ook de aauiegxostcn dei buisieiding vinnen en veixiaarde zich ngeryxeiuju voor de verlaging der retributie, omdat haenn een ongeoorloofd element zitl Hij acnete meterhuur noodig om ue villa-bewo ners, die kieiue verbruixers zijn, aan ie pax- jLiay uiaar vergat de ruim twee duizeun vil las in Alkmaar aan te wijzen, waai' nu elke maand om huur voor een 2 of 3 iichtsmetei jui worden aaagekiopL Zoo ver ging hij, dak inj zien snelde op het zuivere koopmansstanu- punt en zei: „ik eisen, dat men iets verdient aan een klant", zoodat de heer kingers et nein aan moest nennneren, dat gemeente- expioitatie beoogt net dienen van het belang dei gemeenschap in haar geheel, ook al Re vert uit niet altijd winst op en daarin ver schut met het particulier bedrijf, dat zijn winst neemt, waar het die grijpen kan. Eerst in tweede instantie zei de neer Cioeck, uat ue mindere man wel een schadepost voor het oedrijt mag zijn, doch met degenen, die het dubbei.en dwars betalen kunnen. Huurt ge net, gebruikers van 2 en 3 liditsgasineteis, gij zult de helft van de 10.UÜU hebben op te brengen, omdat gij villabewoner zijl en ge moogt dankbaar zijn, dat gij de meterhuur maar enkel hebt te betalen het bedrag zou in tweevoud van u geheven kunnen worden, van u, die het immers dubbel en dwais beta len kunt! Dien troost heeft de heer Cloeck u mèt den meterhuur gegeven I De oude strijd over de verordening op het heffen eener belasting op opeubaie vermake lijkheden, ui 10 en 1913 aangebonden, is Woensdag opnieuw gevoerd, ier herinnering zij medegedeeld, dat de heer Cloeck bij de be- iiandeling der laatste begrooting op wijzi ging aandrong en toen van den heer Lubbe den raad kreeg, zelf met een voorstel te ko men. Dat was den 9den December. Den 24en Januari werd dat voorstel ingediend en den 3en Juni gaven B. en W. daarover hun oor deel. Ze deden dit op een wijze, dat we ons hebben afgevraagd: hoe durven ze? Zoo'n tekstcritiek van een college, welk3 eigen tekst er weieens zoo kritiek bij staat 1 Nu kon de heer Cloeck om deze bijlage hartelijk lachen. Immers niet hij had-het be vitte artikel ontworpen, doch het woordelijk ontleend aan de Delftsche verordening. Doch de heer Cloeck lachte niet Hij maakte zich boos en druk en zenuwachtig. Het was alsof hij Friesch bloed in de aderen had, dat im mers opstuift en bruist en kookt en bonst door de aderen. En in zijn woede is hij gaan schrijven, vol toorn en vol hartstocht, en Woensdag het geschrevene in den Raad voor lezend, heeft hij zich zelf opnieuw boos, druk en zenuwachtig gemaakt. De Franschen heb ben voor zoo iets een teekenend spreekwoord. Zij zeggen, dat een opgewarmde maaltijd nooit veel waard is. Het vlammende protest van den heer Cloeck had grooten indruk kunnen maken, wanneer het spontaan was uitgesproken of onmiddellijk na de verschij ning van de bijlage in de courant was ge plaatst. Nu echter de gelegenheid, om kiet geschrevene onder handen te nemen en het voortdurend te polijsten, ongebruikt was ge laten, miste het veel van zijn uitwerking het was „opgewarmd". Bovendien gelooven we achterna, dat er geen reden voor den heer Cloeck was om zoo forsch op te treden, om er zoo wild op los te slaan. Wat hij aan boos opzet weet, komt ons voor enkel on- iiandigheid te zijn. Wij kunnen niet aanne men, dat de burgemeester, zooais de heer Cloeck zei, bij het teekeuen Van ueze bijlage neeit gedacht: „Die zal 't vooreerst niet meer „wagen niet een voorstel te komen, die moet „wei overtuigd zijn, dat zoo iets builen zijn „kunnen ligt." Wij stelieu ons den gang van zaken aldus voor: het voorstel van den heer Uioeck is om auvies naai een gemeenie-anib- lenaar gezonden, die zich naar zijn beste ambtenaaregeweten van zijn plicht heeft ge kweten, d. w. z. woord voor woord heeft be keken en er zijn critische en ook zijn „ge zochte' aanmerkingen bij heeit geplaatst. Dit rapport had een leiddraad kunnen vor men voor B. eu W., het in zijd geheel over nemen, was ecüter met tactvol. Waar nog nooit te voren zulk een cntiek op een voor stel van ecu raadslid door hun college was geleverd, hadden zij dienen te bedenken, dat ueze bijlage den indruk zou kunnen wekken, uat zij juist oen heer Uloeck wilden treifea. lu bovenuien nadden zij in aanmerking moe ten nemen, dat hun eigen ontwerpen hoog stens bij uitzondering den toets van, zulk een uniek kunnen doorstaan, het toeval heeft mei alleen gewild, dat b. en W. in dezelfde oijiage een staaltje van een min-geiukkig voorstel zouden geven geiijk men in liet verslag der rede vau den heer Cloeck heeft kunnen lezen maar ook, uat B. en W. zeil een nieuwe zelfstandige verordening hadden omwurpen, waar,ze slechts een artikel in de bestaande verordeningen hadden moeten, ver vangen. Bijlage No. 05 bevatte het ontwerp voor een „verordening op de meterhuur voor gas en electriciteit", de raadsicden vonden Woensdag evenwel een nieuwe bijlage (No. 71) vóór zich, waarin B. eu W. mededeelden, dat de conclusie van hun voorstel werd ge wijzigd en wel aldus, dat in de „verordening, regelende het gebruik van gas door particu lieren" en in „het tarief en de voorwaarden voor de levering van electrischen stroom door het gemeentelijk bedrijf' een artikel door een ander werd vervangen. In dat nieu we artikel is bovendien' bepaald, dat de huur van den meter ingaat, zocdra de toestellen geplaatst en aangesloten zijn en van den eer sten tot den laatsten dag van elke maand loopt en dat voor de maand, waarin de toe stellen worden geplaatst of weggenomen, de huur van een geheele maand ia rekening ge bracht wordt. Een welwillend raadslid iieefi er de aandacht van B. en W. op gevestigd, dat zij deze zaak verkeerd hadden geregeld, vandaar deze nieuwe bijlage, welke echter niet aan de pers is verstrekt, zoodat het ge vallen besluit dan ook in de p'aatseiijke bla den in den oorapronkelijken d. i. foutieven vorm staat vermeld. Al was er waarschijnlijk geen aanleiding voor den heer Cloeck, óm uit te pakken ge lijk hij deed, dit neemt niet weg, dat er in zijn critiek veel rechtvaardigs za<t, dat de leden van het college van B. en W. nóch dbor schampere, nóch door hooghartige, noch dóór gemoedelijke opmerkingen kunnen weg praten. Wil dit college zijn voordeel er mee doen 't zal niet alleen aan den gang van zaken, maar ook aan de verstandhouding tus- schen het dagelijksch bestuur en den Raad ten goede komen. En dit laatste vooral lijkt nood'ig vandaar dat het misschien ten slot te toch wel goed ia, dat waar er raadsleden in het openbaar zwijgen, maar hun grieven op potten, er één is, die daarmede eens openlijk heeft gebroken, zij het dan ook, dat oogen- blik en vorm daarvoor gelukkiger hadden kunnen worden gekozen. Wat nu bovenbedoelde verordening betreft, zij zal in de secties worden behandeld. Het is te hopen, dat daar een regeling zal worden gevonden, waardoor tegemoet wordt geko men aan de bekende bezwaren, welke tegen deze verordening worden aangevoerd. Men kan zulk een regeling laten stranden op ex cepties, gelijk men vroeger heeft gedaan, men kan allerlei mogelijkheden bedenken, die de werking der verordening zouden te niet doen, wanneer zij werkelijkheden werden. Maar zou men niet de practijk willen laten spre ken? Laat men de verordening nu eens wat verruimen en afwachten wat de toepassing oplevert. Blijkt 't, dat al die mogelijke geva- ïtn zich inaerdaad voordoen, welnu, men herzie de verordening opnieuw men heeft dan de ontevredenen en de klagers overtuigd, dat aan hun verlangen met kan worden vol daan. Blijkt het daarentegen, dat zich in de piactijk allerlei theoretische bezwaren met voordoen^ dan heeft men een bron van ge rechtvaardigde klachten en ontevredenheids betuigingen, een broad, die anders voortdu rend weer zal opwellen, gedempt I let amenaement der Katholieken inzake de oprichting van een schouwburg is verwor pen met een stem meerderheid en de doorslag gevende riem was afkomstig van...... ecu Ka- rnoiiek. Vermoedelijk heeft de heer Ibink Me- icmuink aidus geredeneerd: ik wil geeft acnouwburg, dus ik stem ook tegen het voor stel, om le doen waken over hetgeen er in zulk een gebouw wordt gedaan. En zijn slem neut veel grooter gevolg nu zij het amende- uemènt deed vaileu, dan wanneer htj zich daarvoor, maar tegen liet lieele voorstel had Vi.kiaaru. immers nu is vrij zeker, dat de ivatuoliekeu nun medewerkmg in eik opzicht aau net scuouwburgpian zullen onthouden. Lu liet zou ons zeer verbazen, wanneer „Vreemdelingenverkeer" onder deze omstan- digneuen cie tienoodigde gelden bijeen weet ■te mijgen en kans ziet een behoorlijke exploi- iatie te ontwerpen. Wij betreuren het op de gronden, m het vorige overzicht ontwikkeld, u, beha.ve de v, ethouders, enkel de heer de Lange van de vrijzinnige raadsleden vóór het amendement ncett gestemd. De heei den Boesterd vond in een zonder- iuige opwelling gelegenheid het Io vivat te laten itooren, waarop de voorzitter slagvaar dig antwoordde. Aan dm vierden regel van het studenten lied kwam het raadslid niet toe. Deze luidt; doloris est antidotum, „dit is een tegengift te gen het leed". KORTE BERICHTEN. De Ooslenrijksch linies ten W. en Z. W. van Kolomea werden verder 'teruggeno men. Tiisschen het bosch van Avocourt en heuvel 304 deden de Duitschers zeer hevige aanvallen, een Fransch versterkingswerk werd veroverd doch viel daarna den Franschen weer in handen. De Italianen doen aanvallen bij Görz en Doberdo en in Seite Communi. De Paus zou hebben geprotesteerd tegen Christenvervolgingen der Turken in de ver- eenigde Staten zouden op verzoek van Frank rijk aan de katholieken bijstand verleenen. Canada stelde wederom een crediet van 62Yt milltoen gulden voor oorlogsdoeleinden beschikbaar. Het Ehiitsche vlootbericht meldt een klein gevecht tusschen Duitsche torpedoboo- ten en een Russisch eskader waarbij de Rus sen terugtrokken. De Times verneemt uit Boedapest, dat een geheim verdrag tusschen Duitscnland en Oostenrijksch-Hongarije ontworpen is, dat een heid zal brengen in de leiding van militaire en buitenlandsche zaken. De in Engelnad wonende mannen van militairen leeftijd, die onderdanen van geal lieerde landen zijn, moeten zich óf bij het Engelsche leger moeten aansluiten óf naar hun land terugkeeren. Bij de onderdrukking van een opstand te Augheras (Marokko) hebben de Spaansche troepen 91 Europeesche en 275 inlandsche manschappen verforen. De spoorwegstations in Zwitserland Aangifte van Leerlingen. OUDERS en VERZORGERS, die hunne of de aan hunne zorg toevertrouwde kin deren het onderwijs aan de Handels, avondschool wenschen te laten volgen, behooren zich daartoe aan te melden bij den Directeur dier inrichting, aan het school gebouw staande aan de Doelenstraat en wel op Haandag 10 «n Dinsdag 11 Juli a.s., 's avonds van 7 tot 9 uur. Leerlingen, die reeds vroeger de school bezochten, zullen opnieuw moeten worden opgegeven. Als leerlingen worden toegelaten zij, die den leeftijd van 12 jaar hebben bereikt en het toelatingsexamen met goed gevolg heb ben afgelegd. In bijzondere gevallen zullen leerlingen zonder toelatingsexamen kunnen worden toegelaten. Alkmaar, 1 Juli 1916. hebben nar de Vossische Zeitung verneemt, order gekregen om vrachtgoederen, met uit zondering van levensmiddelen voor Parijs en omtrek of voor doorvoer door Frankrijk niet meer aan te nemen. RUND- EN SCHAAPVLEESCH. De minister van landbouw, nijverheid en handel heeft een brief aan de commissarissen der Koningin gericht, waarin er op wordt ge wezen, dat ook het rundvleesch tot die voe dingsmiddelen behoort, welke in vergelijking met normale tijden aanzienlijk in prijs zijn ge stegen, tengevolge waarvan het voor een deel der bevolking, hetwelk gewoon is rundvleesch te gebruiken, moeilijk, zoo niet onmogelijk is zich van dit voedingsmiddel te voorzien. I loewel nu deze hooge vleeschprijzen groo- tendeels worden veroorzaakt door de tijdsom- standighedlen en voor een deel ook het gevolg zijn vap de oogenblikkelijke schaarste aan slachtrijp vee, waaraan vooralsnog niet te ver anderen valt, schijnt toch ook voor een ander deel door de slagers in sommige gemeenten een te hooge winst op het door hun verkochte vleesch te worden geëischt. teneinde nu aan dit laatste een einde te maken en althans deze oorzaak van de hooge rundveevkeschprijzen zooveel mogelijk op te heffen, heeft ae minister door tusschenkomst van de commissarissen dér Koningin een be roep laten doen op de medewerking van de ge meentebesturen, inzonderheid van die aer groote steden en de burgemeesters in overwe ging doen geven om, evenals dit in sommige gemeenten reeds ten aanzien van verschillen de andere voedingsmiddelen geschiedt, voor zooveel noodig ook den verkoop van rund vleesch van gemeentewege te laten plaats heb ben. Hierdoor zal het vermoedelijk mogelijk zijn, het vleesch tegen lagere prijzen dan de tegenwoordige beschikbaar te stellen, terwijl hierdoor tevens een zekere concurrentie tegen de slagers in het leven zou worden geroepen, hetgeen mede aanleiding zou kunnen geven tot billijker vleeschprijzen. Waar noodig, is dé minister bereid zijn me dewerking te verleenen voor het verkrijgen van slachtvee tegen redelijke prijzen. Voorts verzoekt hij de aandacht van de ge meentebesturen te vestigen op een vleeschsoort welke hier te lande in overvloedige hoeveel heid verkrijgbaar zou kunnen worden gesteld, doch ten onrechte niet gewild is, n.l. schapen- vleesch. Indien van dteze vleeschsoort een rui mer gebruik werd gemaakt, dan zou dit onge twijfeld de behoefte aan rundvleesch kunnen verminderen en daardoor de schaarste en duurte van die vleeschsoort in geringer mate doen gevoelen. f iet komt hem voor, dat ook van de zijde der gemeentebesturen kan worden medege werkt oin het gebruik van schapenvleesch te bevorderen. Door hiervoor op doelmatige wij ze propaganda te maken door omtrent de voe dingswaarde, de toebereiding, de prijzen in vergelijking niet die van andere vleeschsoorten enz. ae noodige gegevens te verstrekken, zou ongetwijfeld het gebruik van schaapvleesch in hooge mate kunnen worden bevorderd. Vooral door het houden van eenvoudige cursuussen in de toebereiding van schaap vleesch zou in dezen z. i. wat te bereiken zijn. VRUCHTEN EN GROENTEN. Men meldt aan de N. R. Crt. Het feit, dat io den laatsten tijd groote con tracten met het buitenland zijn en nog worden afgesloten betreffende de levering van versch groenten en fruit, voor zoover de uitvoer daarvan niet is verboden, heeft den fabrikan ten van vruchten en groentenprodueten aan leiding gegeven, zich te vereenigen ter geza menlijke behartiging hunner belangen. Nadlat in 't begin dezer maand een dertigtal van de voornaamste vruchten- en groen tencoe serven- fabrikanten van ons land besloten had tot op richting van den Nederlandschen Bond van Fabrikanten van Vruchten- en Groenenpro- ducten, werden in de statuten van dezen bond ALKMAARSCHE COURANT.

Alkmaarsche Courant | 1916 | | pagina 1