Vleesch is kracht. Honderd en Zaterdag 1 Juli. no. %m< binnenland. Gemengd nieuws. UIT NOORD-SCHARWOUDE. Bij Kon. besluit is benoemd tot heemraad van Geestmer-Ambacht, de heer C. Brink man, alhier. f "4830 werf.veirt-ag Sm mept gxyji vastgesteld voor dezelfde zaak, waarna de vergadering door den voorzitter werd geslo ten om voor enkele reclames HL O. neg ewwn in ecmité te gaaa UIT HEERHUGOWAARD. De raad dezer gemeente vergaderde gister (Vrijdagavond). Afwezig de heer Appel. Ingekomen was een adres van inwoners van het Zuideinde Middenweg met verzoek om electrisch licht voor de a.s. herfst. De voorzitter zei, dat alvorens hierop in te gaan er natuurlijk heel wat berekeningen moeten- worden gemaakt. Wat de electrische kracht bij de boeren betreft zal heel weinig beteekenen. Als ze 4 a 5 uur per week de kracht gebruiken, zal het niet rendabel zijn. De uitbreiding voor het net( alleen zal reeds ongeveer 8000 kosten. De heer Schilder zei niet met den voorzitter mee te gaan, doch er voorloopig niet verdier op in te Willen gaan. De voorzitter' zou het adres voorloopig willen aanhouden om de noodige berekenin gen te maken. Wethouder Overtoom vroeg hoe men het nu voor de Zuid, met 25 perceelen zou kun nen aanvaarden, waar het voor de Noord.met 100 perceelen van de hand- gewezen werd. Spreker begreep niet, dat de heer Schilder ge- teekend had. De heer Schilder motiveerde verder zijn handteekening, waarop de voorzitter voor stelde een gunstiger tijd af te wachten en het adres dus voorloopig aan te houden, waartoe besloten werd. De electriciteitsrekening gaf aan een ont vangst van 6061,0514, een uitgaaf van 4678,271/2, alzoo een kasgeld van 1382,78. Hierbij is ruim l 6000 buitengewone ont vangsten, zoodat de winSt ongeveer de helft bedraagt. In de uitgaven is geen bedrag voor aflos sing opgenomen. Deze rekening zal worden nagezien door de heeren Krom, Bos en den Hartigh. Joh. Bruin, thans woonachtig te Callants- oog, werd afschrijving voor 8 maanden op de H. O. verleend. Voorts "werd mededeeling gedaan dat de onderwijzer van Twuijver, thans met zieken verlof, met 1 Augustus zijn functie wederom aan school III hoopt te aanvaarden. De tijdelijke leerkracht aan school IV is be noemd te Landsmeer; in haar plaats Werd een tijdelijke leerkracht aangesteld uit Ur- sem. Een opnieuw ingezonden adres van de af- deeling Noord-Holland van den Bond van Gemeente-ambtenaren, met verzoek om zoo mogelijk verbetering te brengen in de salaris sen van alle gemeente-ambtenaren, werd op voorstel van den heer den Hartigh naar B. en W. gezonden om prae-advies. De heeren Schilder, v. d. Oord, Overtoom en Wijnker stemden hier tegen. Hierna kwam aan de orde de aanschaffing en plaatsing van een weegbrug of weegbas cule. De heeren Pijper en Klaver waren beiden op dezelfde voorwaarden bereid de weegbrug te plaatsen. De commissie bestaande uit de heeren Met, Schilder en Poland, lichtten deze zaak nader loc. De voorzitter zeide, dat de bascule nu ook nog weer 27 duurder schijnt te zijn. De heer Overtoom vroeg hoe dit kan. 1 Mei is ze besteld en zou in 8 weken geleverd kunnen worden. Het toestel moest er dus nu al zijn. - De voorzitter verklaarde den heer Klaver bij zich te hebben gehad, die veel voor een .weegbrug bleek te gevoelen en deze wel voor eigen rekeüing zou willen aanschaffen. Ik heb hem echter, zei de voorzitter, naar de commissie verwezep, als gevolg waarvan dc heer Met aan de firma Boeke en Huidekooper medegedeeld heeft, een bestelling nog een paar. dagen op te schorten. Toen echter later bleek, dat na gedaan onderzoek van een weegbrug niets zou komen, bleek de bascule 27 in prijs te zijn gestegen. De heer Overtoom kon zich niet begrijpen, dat de heer Met dit uit eigen beweging, zon der de andere commissieleden te kenfien, de bascule voorloopig af te schrijven. De heer Met: Ik ben er in geloopen door het bezoek van Klaver. De heer Overtoom meende, dat het toch zpo de aangewezen weg niet was, om een raadsbesluit uit te voeren. Spreker had het meer fideel gevonden wanneer de commissie er over was geraadpleegd, De heer van der Oord wilde het toestel nu maar geheel afbestellen. De heer Pooland wenschte het den heer Met niet ten kwade te duiden, doch vond dat hij' wel wat vrijpostig gehandeld heeft. De heer Met zei niet Op eigen houtje te hebben gehandeld, doch gaf te kennen er zich voortaan niet meer mede te zullen bemoeien. De heer Overtoom deed het voorstel de bascule af te bestellen. Zoo ze meer moet kosten, dan het bedrag, waarop het eerste raadsbesluit is genomen. Als zoodanig werd besloten met alleen de stem van de heeren Blauw en Met tegen. P. de.Heer en echtgenoote zonden dankbe tuiging voo het verhoede salaris als vader en moeder in het armenhuis. Voor een vroedvrouw zal een nieuwe op roeping worden gedaan, diaar ongeveer de helft der sollicitanten zich heeft teruggetrok ken en er zich waarschijnlijk nog een terug trekt. Besloten werdi tot het aangaan van een geldleening groot 4000, zijnde 3600 als V« gedeelte voor aankoop van de Broeker- brug en Weg en Y 400 voor een telefoonkan toor, spreekcel en wachtlokaal; een en ander tegen een rente van ten hoogste 5 pet. en af lossing na 10 jaar. UIT WARMENHUIZEN. la voltallige zitting vergaderde Vrijdag de Raad, onder voorzitterschap van deo kesr K. Blom. Volgde aanbieding eener suppletoire be groting ia ontvangst en uitgaaf sluitende op 1358.60, welke werd goedgekeurd. De Af- en overschrijving tot ees bedrag in totaal vaa 3260 werd eveneens goedgekeurd Ingekomen was het verzoek van de heeren K. en R. Biersteker te Krabbendam om onthef fing van het bepaalde bij de Bouw- en Wo ning verordening. Dit betreft den bouw van twee dubbele wo ningen die dus 4 gezinnen herbergen. Nu rijn er slechts 2 regenbakken bij aangebracht voor elke 2 gezinnen één, aangezien er een Norton- pomp is, die een beste watervoorziening vormt Daarom willen aanvragers ontheffing van de bepaling, dat er bij elk gezin één regenbak zou zijn. - Het advies van de gezondheidscommissie is hierover ingewonnen en na onderzoek van be doelde nortonput door een scheikundige werd gerapporteerd dat dit water als drinkwater niet aanbevolen kon worden, al werd het vrij zuiver bevonden. Na eenige bespreking achtte men het gerap- Eorteerde geen motief om de gevraagde ont- effing te weigeren en werd het verzoek met algemeene stemmen toegestaaa. Ter voorziening in de vacatures zetters 's rijks directe belastingen, wegens periodieke aftreding van de heeren K. Barsingerhom en J. de Groot werden bij stemming nevens de zen op de aanbeveling geplaatst de heeren Swan en Nannes. B. en W. stelden voor het salaris van den heer K. de Geus, ambt. ter secretarie van 230 op 300 te bréngen. De werictijd is 3 uur voormiddaga per werk Na eenige bespreking algemeen goedgevom den bet salaris té brengen op 300. Het kohier Hondenbelasting wordt nu voor gelezen en afgemaakt en vastgesteld op 96 voor 60 honden. De raad begaf zich in comité generaal Na heropening volgt de mededeeling dat, waar de woning hij de gasfabriek inmiddels reeds ontruimd was, B. en W. nu voorstellen hef besluit tot de gerechtelijke ontruiming daarvan in te trekken. Aldus werd besloten. In de bepalingen voor het verhalen van schoolgelden van leerlingen, die te Alkmaar schoolgaan wordt overeenkomstig aanwijzing van den minister van Binnenlandsche Zaken eenige wijziging gebracht. Evenzoo in de verordening Hoofd. Omslag. De voorzitter bracht in bespreking de wen- schelijkheid om hier regeeringslevénsmiddelen beschikbaar te stellen. De heer Swan zeide dat daartoe reeds door den raad eerder is besloten. De voorzitter wees op de moeilijkheid om er' ees geschikt persoon voor te vinden. Nu heeft de heèr Remderts zich bereid verklaard. De bezoldiging zal nog nader geregeld wor den. Algemeen werd goedgevonden te trachten een regeling te verkrijgen. De heer de Gipot drong aan op afwerking der mdkvoorziening. Deze bleek nog niet te zijn goedgekeurd. De heer Biersteker wees op de noodzakelijk heid van het herstellen vaa een brugdak en leuning te Krabbendam. Dit zal geschieden. Spreker vestigde de aandacht op het enonn slecht gebruik van een gedeelte Armenraad. E>e heer Kraakman achtte het 't beste, den huurder dit dan te ontnemen. Zoo kan 't niet. De heer Biersteker zeide *t is een woestijn gelijk. Een onderzoek zal volgen. De hrér Swan drong er op han om de ver ordening op motorrijtuigen gereed te maken en om den verbreedt ng van den toegangsweg naar de zuurkoolfabriek te bewerkstelligen. Ook besprak de heer Swan het gebrek aan woningen dat zich hier voordoet. De voorzitter zeide dat er gebrek aan ter rein is. De heer Swan meende dat het Algemeen Armbestuur wel geschikt bouwterrein zal wil len afstaan. Dit zal nader worden overwogen. Te Alkmaar is een keuringsdienst op le vensmiddelen ingesteld zegt de heer Swan en daar Kunnen buitengemeenten ook in opgeno- tn-ïo «orden. Spreker zou iöiomaftó wenschen hoe duur aansluiting voor Wannoohuizen z.ou kesten. De voorzitter zeide een oproeping te ver wachten voor bijwoning der vergadering daarover; wij hebben besloten dan die verga dering bij te wonen. De heer Swan vond dat het water in de sloo- ten en poel enhier zeer verontreinigd werd. Anderen zijn,dat met hem eens. Men achtte meer toezicht wel gewenscht. Van alles wordt in 't water geworpen. En bij de zuurkoolfabriek is ook al heel wat aardappelloof te water gegooid zoodat het zelfs moeilijk valt er door te varen. De Voorz. wilde er de politie heenzenden met aanzegging om dat niet meer te doen. Er zal getracht worden verbetering in een en an der te verkrijgen. Naar aanleiding van eene opmerking van den heer Swan over de wenscnelijkbeid van het benoemen van een stembureau werd be paald dat dit benoemd zal worden op de vol gende vergadering. Hierna sluiting. Sessa gmyerÓK «cfie en uteren zet wejfce «raatragtfiiên de verschillende cor poraties dachten te moeten nemen voor het geval er niet binnenkort «en behoorlijke uit- ycerregeliig op de vroege aardappelen afko men zou. De verga' driag wan eenstemmig van meening, dat het niet aangaat de tuin bouwproducten, die bij slot van rekening toch het particuliere bezit van eiken tuinbou wer afzonderlijk is, door 't groote publiek zonder meer als „gemeengoed" gorden be schouwd. In alle kalmte, maar daarom niet minder vastbesloten werd' dientengevolge het bestuur opdracht gegeven, om, ingeval on verhoopt de omstandigheden daartoe dron gen, de noodige maatregelen te treffen en voorschriften uit te vaardigen. Ook werd nog de wenschelijkheid betoogd, dat het groote publiek doorloopend van de ware toestanden en verhoudingen in het tuinbouwbedrijf op de hoogte zou worden gehouden. In een na mens de vergadering opgesteld telegram van hulde aan den secretaris van den Nederland- schen Tuinbouwraad, werden deze beide punten mede aangehaald. Nalat de wijze van sorteeren en amballeeren der vroege aardap pelen onder oogen gezien was, besloot ae vergadering qp voorstel van het bestuur zich aan te sluiten bij dé Langedijker Groentccen- trale. UIT OUDORP. De Raad der gemeenet Oudorp kwam gis teravond bijeen in voltallige veragdering. Ingekomen was een schrijven van den mi nister van Binnenlandsche Zaken, inhouden de dem ededeeling, dat aan de gemeente Ou dorp een bedrag van 730 wordt toegestaan als oijdrage in de kosten van het onderwijs. Ter vervulling van de vacatures in het col lege van zetter worden de volgende dubbeltal len opgemaakt: D. Rood en J. Bleeker, G. de Jongh en C. Kramer. Hierna kwam aan de or de de behandeling van de rekening van het Burgerlijk Armbestuur over 1915, De reke ning werd'goedgekeurd met een bedrag van ƒ2486.69 tn ontvang en 1932.92 K in uit gaaf. Eveneens was ingekomen de berekening ""WW i ALKMAABS6HE OVERAL VERKRIJGBAAR. gaai. c.v«ieens w» aig'-r.uuicu uc voorzitter van het gemeentelijk E ledrtöch Bedrijf. D^e vaQ daQk aaQ de aftredende' commissieleden werd goedgekeurd met een bedrag van 3162.87 in ontvang en uitgaaf. Van den* Nederlanriscben Bond van Ge meente-ambtenaren was wederom een verzoek ingekomen tot herziening der jaarwedden. Dit schrijven werd voor kennisgeving aangeno men. Gosdgekeurd werd dc begrooting van het te vajj r 110oo Burgerlijk Armbestuur voor 1917 met een be- rS verdienen, de helft zullen betalen; de overige categorieën betalen vol geld. 4. Besloten werd den apotheker voor de armen-bediening vanaf l juli 10 cent meer per recept te betalen; aan mej. Rozendaal, verloskundige, op haar verzoek eervol ont slag te verleenecL Medegedeeld werd, dat er onderhandelin gen worden gevoerd om arme zieken, in het Protestantsch gesticht voor arme mannen en vrouwen, of in de R. K. Ziekeninrichting ter verpleging te kunaiea laten opnemen. Mejuffrouw W. J. Koningstem alhier is benoemd tot onderwijzeres te Julianadorp. UIT SCHAGERBRUG. Ds. P. Groeneveld alhier is herkozen tot voorzitter van hei Classichal Bestuur der classis Alkmaar. UIT OUDKARSPEL. Gistren werd' in het lokaal van den heer Bückman een vergadering gehouden door de schoolfeestcommissie. Besloten werd het schoolfeest dit jaar wederom te houden, en wel zoo mogelijk een rijtoer op Donderdag 27 Juli en het reisje met de hoogste klasse op Woensdag 9 Augustus. Hierna volgde de verkiezing van drie com missieleden in de plaats van Mej. P. Kroon, die bedankt heeft en de heeren A. C. Kroon en C. Rempt, aftredenden, die niet hejkiesbaar zijn. De uitslag der stemming was, dat wer den gekozen mej. Timmerman-Visser en de heeren E. Zaagman en A. Eecen, die allen hun benoeming aanvaardden. De rondvraag niets meer opleverende, sluit de vergadering, met een woord van dank aar en m 't bijzonder aan den heer Rempt, die zoo lang de fuctie van secretaris had vervuld. UIT HENSBROEK De Raad dezer gemeente heeft besloten ten behoeve van het gemeentelijke electriciteits-be- drijf behoudens nadere goedkeuring een drag ifi ontvang en uitgaaf van 1860. Van dep hooisteker J. de Boer was de me dedeeling ontvangen, dat hij in het vervolg zijne functie alleen wil waarnemen onder voorwaarde, dat hem zoo noodig vergoeding vergoeding wordt toegstaan voor het gebruik van een rijtuig. Met vijf tegen twee stemmen werd besloten die vergoeding niet toe te staan Aan J. de Boer werd nu eervol ontslag ver leend met behoud van pensioen. In zijn plaats werd met algemeene stemmen als hooisteker aangesteld de beer C. Wester. Hierna sluiting. UIT WIERINGERWAARD. Donderdagavond vergaderde 't Dep. Wie- ringerwaard tot Nut van 't Algemeen onder leiding van den heer H. Koster- Van de gehouden schoolreisjes werd door de commissie rapport uitgebracht. De lijsten hadden opgebracht ƒ308.80, saldo 1914 was 82.6214Tezamen' 391.42 y, Voor het tweedaagse!» reisje naar Amster dam (Ie en 2e klasse) was uitgetrokken 160 overgebleven 7.86 N. Reis Bergen uitgetrok ken 200. Overgebleven 40.21. Feestje laag ste klasse uitgetrokken 31.42^. Overgeble ven ƒ0.40. tezamen een saldo van 4853J4 welk bedrag op de Rijkspostspaarbank zal worden belegd. Tot bestuursleden werden ge kozen de Eeereü K. Visser en J. Schenk Kz. Deze verkiezing waB noodig wegens bedanken van dea heer J. A. Kaan en wegens aanvul ling Verder kwam de leeskring ter sprake, waar bij dew enschelijkheid werd geuit om enkele boeken uit de bibliotheek te doen verdwijnen, als zijhde ongeschikt. E>oor sommigen werd dit beaambd, terwijl anderen die boeken liever wilden behoudenGenoemd werd o.a. „Villa de IA Rose" en „Uit de Jordaan". De voorzitter zeide rekening te zullen hou den met event ueele klachten doch zou 't jam mer vinden wanneer dergelijke boeken werden geweerd, omdat de inhoud niet aan iedereen bevredigt. Na kennisneming van het bericht van B. en W- van Obdam, dat de Raad der gemeente heeft besloten een duurtetoeslag te verleenen van 80 aan het hoofd en 25 aan de on derwijzeres der gemeenschappelijke school te Spierdijk, onder voorbehoud dat de drie ande re gemeenten elk haar aandeel zullen betalen werd hierop gunstig beschikt en 26.25 wor den bijgedragen. Besloten werd voor de betrekking van admi nistrateur bij het G. E. B. een oproeping te doen. UIT URSEM. Onze dorpsgenoot, de heer F. Evers, be noemd tot tijdelijk onderwijzer te Veenhui- zen, ontving eveneens de mededeeling, dat hij met 1 Juli a.s. als onderwijzer met algemee ne stemmen te Landsmeer is aangesteld. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. Maar als gij veel vleesch eet, dient gij op uw i nieren, te letten. Vleesch is een ander woord voor kracht, Sommige vleescheteuüe volken zijn de beste en flinkste strijders ter wereld, rhaar er is even goed kracht »n ander voedsel; De Japanner voedt zich met rijst, de Italiaan met macaroni ens groenten, de Schot met meelspijzen Want hoewel vleesch een hoog voedingsgehal te bezit, maakt het spoediger urinezuur. En het is lichaamsbeweging, die verhindert dat dit vergift verzamelt en rugpijn, rheumaliek, jicht, zenuwpijnen, mergruis en -steen, water zucht, verharding oer aderen en nierontste- king veroorzaakt. Twee- of driemalen per dag vleesch eten zal u schaden, als gij hict voldoende lichaamsoe fening neemt, want vleesch maakt urinezuur en urinezuur veroorzaakt nierkwalen, rheuma- tiek en zenuwaandoeningen. Dit is de reden, dat zooveel vleescheters, die hun werk binnenshuis hebben, door rug hoofdpijn pijn, vreemde pijnen, duizeligheid. De heer Hazeloop bracht def inancieeleen waterstoornieseu geplaagd worden en zaak eeen ter sprake en meende dat de leeft" UIT WIJDENES. De Boerenleenbank alhier heeft gedurende heteerate halfjaar ontvangen 233580,30. Van 1 Januari tot 1 Juli 1915 bedroegen de ontvangsten 161280,8012, alzoo een ver meerdering van 72299y49ya. UIT DE RIJP- Dinsdagavond 27 juni vergaderde de Tuin- bouwvereeniging „De Rijp en Omstreken" met als voornaamste punt op de agenda „Mededeelingea en te nemen maatregelen in verband met mogelijken uitvoer van vroege aardappelen". In de zeer druk bezochte vergadering wer den uitvoerige medadeelingen gedaan om trent de door den Nederlandschen Tuin- houwraad en de groote Noord-HoUandscha kring zidh met zal ku.a<?a bedruipen. Hier- over zal echter in een volgende vergadering' verder worden kesproken. Nog kan worden vermei^ dat in 't nieuwe bestuur Ds. Bamoun als voorzitter zal ftmgeeren. UIT SCHAGEN. In de avondvergadering van den Raad van Schagen op 29 Juni kwamen aan de orde: 1. Voorstel van den heer P. Meurs inzake het adres betreffende de schoolbouw. In de vorige vergadering was een adres in gekomen van een honderdtal ingezetanen, waarin bezwaren tegen den voorgenomen schoolbouw werden ontwikkeld. De heer P. Meurs stelde toen voor dit adres voor kennisgeving aan te nemen, ter wijl de groep in den Raad, die eenigszins de bezwaren van adressanten deelt, het adres naar B. en W. om advies wilde verzenden. Tot genoemde groep worden beide wethou ders gerekend. Bij stemming verwierf het voorstel-Meurs 5 stemnien, terwijl de verwij zing naar B. en W. mede 5 stemmen verkreeg. Thans kwam dit voorstel opnieuw aan de or de, met het gevolg, dat het adres met 6 tegen 4 stemmen voor kennisgeving werd aangeno men. Afwezig wethouder P. Buis. 2. Op de aanbevelingslijst voor zetters voor 's Rijks directe belastingen werden ge- plaatst: a. vacature P. Buis; P. Buis en P boel; b. vacature W. Roggeveen: W. Rogge veen en J. Koster. 3. De verordening op de heffing van schoolgeld werd als volgt nader vastgesteld: Die heffing, of liever de ontheffing was tot beden wel iets willekeurig en hing voorna melijk van de welwillendheid van B. en W. af. Thans ia besloten dat zij, die geen hoofde- lijken omslag betalen, vrij van de betaling van schoolgeld zullen zijn; dat zij, die voor 250 zijn aangeslagen, dat is na een aftrek van 450, dus rij, die niet meer dan 700 blijven vermageren, rJuuwaci: iger en tnoede- ioozer worden. Zulke meuschen dienen min der vleesch te eten, overwerk en zorgen te vermijden, te zorgen voor voldoende lichaamsoefening en slaap, in ruime -mate water of melk te drinken, en hun nieren te hulp te komen met Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Dit geneesmiddel werkt rechtstreeks op de nieren en helpt haar om de nier-onzui verheden af te voeren. Te Alkmaar verkrijgt», bij Nierop^en Slot- houber, Langestr. 83. Toezeadinggesshiealt franco na ontv. v. postwis sels f 1.75 voor één, of f t0.voor zes doozen. Eischt de eehte Foster's Rugpijn Nieren Pillen waigert elke doos, die niet voorzien is van neven- staand handelsmerk. STADSNIEUWS. URGENTIERADEN. In navolging van het buitenland ontwaakt in ons land het streven om ook dp vrouw m Tiet belang van het land te doen arbeiden, haar zoodanig te bekwamen, dat ze, in geval van algeheele mobilisatie, ae taak van den 1 man kan overnemen, zoodat de bedrijven on gestoord kunnen voortgaan. De urgeutiera- den hebben nu een boekje doen uitkomen, dat zegt, hoe en waar de vrouw zich ter be schikking van haar land kan stelten. In dat boekje wordt een opsomming gege ven van de vakken, waar haar bulp kan noo dig zijn, de vereischten voor elk vak worden' beknopt omschreven en verschillende bizon- derheden duidelijk medegedeeld. Als richtin gen waarin men zich kan bekwamen en waar bij hulp noodig kan zijn, worden genoemd Post en Telegraphie. Eerste vereischte voor elke betrekking bij de Post is: onkreukbare eerlijkheid. Dit bedrijf kan ingedeeld worden in drie rubrieken: in postkantoor, telegraafkantoor en vereenigd post- en telegraafkantoor. In gToote steden is het werk vrij scherp gespecialiseerl, in de kleinere steden, maar vooral op dorpen rijn niet alleen deze drie afdeelingen dikwijls samengevoegd, maar ïeeft één beambte eene groote verscheiden heid van functies door hemalleente ver vullen. E«ne volledige opleiding met diploma kost ongeveer twee jaren. Eene verkorte opleiding kan dus nooit voeren tot dezelfde rechten ate de gediplomeerden bezitten. Leeftijd bij voor- keur tusschen 20—30 jaar. In grootere steden onderscheidt men aan de postkantoren: 1. Commiezen, welke een zeer verantwoor delijke en vermoeiende betrekking bekleeden. Een speciale cursus in post-aaöfrijkskunde zou onmisbaar zijn. Vooral vrouwen met acte voor aardrijks kunde M. O. en welke zeer flink zouden we ten aan te pakken, zouden in geval van nood voor deze betrekking na eenige oefening mis schien te gebruiken zijn. Veel staande arbeid. 2. Assistenten. Vereischten: M. U. L. O. Bij hen komt het vooral op handigheid aan. Zij doen dienst aan de loketten, behandelen postzegels, postpakketten, postwissels, enz. Een voortréreidende cursus is onmisbaar. Leermiddel: post-, telegraaf- en telefoongids, 0.30. Duur van den cursus twee drie i maanden. Volontairschap zeer gewenscht. 3. Kantoorknechts hebben het inpakken en verzegelen, het versjouwen van de zware postpakken te bezorgen. Lichaamskracht eene vereischte. Meest staande of loopende arbeid. Volontairschap noodig. 4. Bestellende beambten moeten minstens L. O. genoten hebben, vlot handschrift lezen en geoefendheid bezitten in hei ontcijferen van moeilijk schrift. Lichaamskracht noodig voor het dragen van de zware postzakken. Telegraafbeambten. Vereischtenminstens M. U. L. O., vreemde talen. Een cursus is on vermijdelijk. Duur van den cursus, indien er 3 uur per dag gewerkt wordt, circa 2 maan den. Goed zenuwgesteld is onontbeerlijk. Telefoon. De voorbereiding duurt onge veer zes weken, waarvan drie weken cursus en drie weken werken onder leiding. De rou tine doet het overige. Vervoer. De bezwaren voor vervoerdienst vervallen bijna geheel, indien men slechts door doel matige kleeding tegen weer en wind be schermd is. Spoorwegen. De directies der spoorwegen achten esne opleiding of een volontairschap bij den dienst op de spoorwegen aan te groo te moeilijkheden verbonden om haar in te voeren. Hiermede vervalt dus een van de voornaamste beweegredenen tot een specialen oproep. Men meent de vervanging door vrou wen alleen goed doenlijk bij den stations- dienst, welke niet veel speciale voorbereiding, maar alleen wat routine eischt, echter ook langs de lijnen. De inschrijving tot dezen tak van dienst zou dus niet tot de eerste of tweede keuze moeten behóoren. Om evenwel in geval van nood toch eene reserve beschikbaar te heb ben, wordt aangeraden slechts als derde keu ze dit vak in te schrijven. De gevraagde inlichtingen hieromtrent zijn zoowel voor de H. IJ. S. M, als voor de Staatsspoorwegen toegezegd. Tram. Deze dienst hangt af van het ver voermiddel in de plaats der inwoning en van de toezeggingen, welke verschillen al naar- dat de directies hieromtrent hare wenschen geuit hebben. De dienst is staande en gedurende den ge- heelen dag zeer vermoeiend. Het verdient zeer aanbeveling aan de directies te verzoe ken voor vrouwen het twee-ploegenstelsel ia te voeren. Voor een paardentram is voor den conduc teur behandeling van het paard natuurlijk vereischte. Flinke lichamelijke kracht is noo dig voor het remmen. Voor eene electrische tram is voor dm wageaböKwiröev natuurlijk oefening in het besturen r mibeerüjk, licha melijke kracht en sterke zenuwen noodig. Voor het conducteurschap is slechts eene zeer korte' oefening -noodig, een paar dagen zijn reeds voldoende. Onkreukbare eerlijkheid eene eerste vereischte. Rijtuig. Eene aparte rubriek wordt ge- opend' voor haar, die kunnen mennen, paard verzorgen, in- en uitspannen. Automobiel. Eene rubriek wordt geopend voor haar, die kunnen chauffeeren, hierbij in begrepen de bekwaamheid tot het verrichten van grootere of kleinere reparaties. Bootdienst hangt eveneens af van lokale omstandigheden, welke het beste ter plaatse bekend gemaakt worden. Gemeentelijke dienst. Gemeen tedienst. De inschrijving voor; Provincialen (Prov. Griffie) of Staatsdienst (verschil lende departementen) wordt hierbij inbegrepen. In alle drie rubrieken geldt de oproep voor zelfstandig werk. Hiertoe worden opgeroepen in het bijzon der alle vrouwen die hare universitaire Stu dies geheel of nagenoeg voltooid hebben. Al le geschoolde krachteh van alle faculteiten van al onze Hoogescholen komen daarvoor in aanmerking. Eveneens alle vrovwea, die door opleiding of practijk geoefend, zelfstandig werk'op zien zouden durven nemen. Onderwijs. Op alle onderwijs-inrichtin- gen, L. O., M. U. L. O., M. O., zoowel open bare als particuliere, zullen vrouwelijke leer krachten in alle vakken noodig zijn. Alle oud-leeraressen, alle diegenen, die ip het be zit vap acten zijn, in welk vak ook, worden hiertoe opgeroepen. Ook zij, die candidaats- of doctoraal-^xa- mm deden, kuünen hunne verkregen kennis nu in de practijk aanwenden. Oemeente-bedrijven. De politie, de brand weer en dé musea zullen waarschijnlijk geen m

Alkmaarsche Courant | 1916 | | pagina 9