DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Tu hl Wit# Mogstmtt. Kamer van Koophandel en Fabriekei. I®. 1.54 Honderd en achttiende jaargang. 1916 XAAIDAG 8 JULI 2-iarIge Opleiding flnlp In de HnlsMog. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagenuitgegeven. Aboanesnenispffs per 3 maanden voor Alkmaar fl,—tiaoco door het geheel® üfk fl3< Afzonderlijke numinm 3 Cents. Telefaonmutuner 3. Prijs der gewone Advertentiën Per regel f o,i2i Bij groote eonlraGten rabat. Oroote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aam de N. V. Boek- en Handeladrufekerij v/h. HERMs. COSTËR ZOON, Voordam C 9. Opleiding Kinderjuffrouw, dipl. Tesselsobade. Handelsavondschool. OOMMECOURT, LA BOISSELLE MAMETZ FAY CARNOY FRIZE Bbcquimcoust DOMPIERRE ROYE ALKMAAR, 3 Juli Het Engelsch-Fransche offensief begonnen! Ongeveer een jaar zal het geleden zijn, dat de Engelsche minister van munitie, de heer Lloyd George, in een redevoering verklaarde, dat men het 40 dagen en 40 nachten lang ijzeren kogels en grootere projectielen zou laten regenen op de Duitache stellingen in België en Frankrijk en dan die Duitache troe pen zou terugdrijven. Thans, na een zevendaagache inlei ding met allerhevigst artillerie-vuur en ont wikkeling van stikgas is Zaterdagmorgen om half acht, nadat een ontzettende beschieting der kanonnen gedurende anderhalf uur was voorafgegaan, tot den aanval overgegaan. Het is bij de rivier de Sotnme, dat thans in het noord-westen van Frankrijk een poging tot doorbraak wordt gedaan, tusschen Atrecht en Roije. Slaagt deze poging, weten de Engelschen en Franschea hier met gewel dige ovennacht door de Duitsche linie heen- te breken, dan kunnen ze zoowel achter de Duitsche troepen tot aan de Noordzee als achter die troepen van Soissons tot Verdun een invloedrijke positie innemen, welke den Duitschers zal noodzaken snel hun linies te rug te nemen, omdat dan het onderlinge ver band is verbroken en de achterwaartsche ver bindingen worden bedreigd. Ziehier het groote succes, dat het groote offensief kan opleveren, wanneer het slaagt, aangegeven. Na de eerste dagen vechtens is het resultaat der krijgsverrichtingen echter nog niet zeer aanzienlijk. De terreinwinst is nog gering. De Engelschen vallen aan ten Zuidten van Atrecht en tusschen de Ancre, een zijriviertje van de Somme, en de Somme, de Franschen aan weerskanten van de Somme. Met behulp van het hierbij gevoegde schetsje kan men op een kaart uit een schoolatlas het operatieveld gemakkelijk vinden. De Engelschen hebben op het gedeelte van het fronit, waar de Duit schers nog ia Februari vorderingen maakten, maar weinig succes te boeken, zuidelijker echter bezetten zij Montauban, Mamets en Fricourt (de plaatsen liggen in deze volgor de), terwijl de Franschen eenige dorpen tus schen Fay en Dompierre veroverden. De vor deringen zijn echter zoo gering, dat ze niet op een kaart kunnen worden aangegeven. Het is hieruit reeds duidelijk, dat de Duitschers zich niet hebben laten verrassen door dit of fensief. Trouwens dit wordt ook ronduit er kend door de Engelsche dagbladcorrespon denten, die verklaren, dat de DuitBchers al lerminst verrast waren door den aanval, zij wisten, dat die aanval zou komen en hadden zich op uitnemende wijze versterkt in de dor pen. Soms werd er zoo ontzettend gevoch ten, dat een dorp veranderd scheen in een heksenketel, zoodat het onbegrijpelijk was, dat er nog iemand in het leven kon blijven. Er zijn reeds Engelsche gewonden te Londen aangekomen en die verklaarden, dat dit of fensief heel wat anders was, dan dat bij Loos in de Septembermaand van het vorige jaar, daar nu alles nauwkeurig overdacht was, elke beweging weken te voren was over legd. Maar wat voor den aanvaller geldt, geldt ongetwijfeld in niet mindere mate voor den verdediger. Achter de stukgeschoten en ontruimde stellingen vinden de verdedigers verbindingsstellingen, gereed om hen op te nemen, en daarachter rijn weer nieuwe stel lingen in gereedheid gebracht Kunnen ze daar stand bieden, dan moeten de aanvallers weer van voren af aan beginnen, moet het weer dagen en nachten kogels en granaten re genen, voordat opnieuw terreinwinst kan worden gemaakt als er tenminste voldoen de troepen rijn om een nieuwen aanval met succes te volbrengen. Alleen indien de ver dedigers niet stand kunnen houden in hun nieuwe stellingen bestaat dus de mogelijk heid van een doorbraak Gegeven de uitgestrektheid van het aan valsfront hebben de Duitschers niet buiten sporig veel gevangenen moeten achterlaten de Franschen melden 6000, de Engelschen 3500. Met belangstelling mpg men afwachten hoe de verdtere gevechten zich hier zullen ont wikkelen. Zij kunnen beslissend rijn voor het verdere verloop van den oorlogg, ook voor rijn duur. Zij kunnen een aanzienlijke wijzi ging brengen in de oorlogskaart en wanneer rij dit niet dooi, dan bestaat de mogelijkheid, dat van verdere pogingen daartoe wordt af gezien. Terwijl dus de strijd in het Westen van het Fransche front is begonnen, duurt die in het Oosten, bij Verdun, met onverzwakte he vigheid voort Ook nog op andere plaatsen is er actie, bijYperen en in Champagne, maar dit heeft, voorloopig althans, niet veel te beteekenen. Anders staat het bij Verdun. Daar is sinds Zaterdag het verdedigingswerk van Thiaumont blijkens de Fransche leger be richten, opnieuw door de Duitschers ver overd, daarna opnieuw door de Franschen heroverd het Duitsche legerbericht van gisteren geeft de voorstelling, dat het Duit sche bezit onaangetast is gebleven. De Rus sen ritten in Boekowina de Oostenrijkers nog steeds geducht achterna. Zij hebben him tegenstanders nu ongeveer op de plaats te ruggedreven, waar deze begin Mei van het vorige jaar stonden. Nog wat verder en ook Stanislau is heroverd. Twee duizend Oostenrijkers werden hier gevangen gemaakt het meerendeel der gevangenen was dron ken, zegt het Russische legerbericht laconiek. Elders hebben geen krijgsverwikkelingen van beteekenis plaats gehad. De Russen verkla ren dat rij het Duitsche tegenoffensief, de Oostenrijkers, dat zij het Italiaansdie' dito tot staan hebben gebracht en op de neven- operatieterreinen zetten alleen de Turken aan het Kaukasische front hun offensief voort, ter wijl het, eigenaardig genoeg, op den Balkan nog steeds stil blijft' Voor het oogenblii komt het er dus voor al op aan, wat er gebeurt op het westelijk oorlogstooneel tusschen Atrecht en Roye en bij Verdun en op het oostelijk in Boekowina. Daar kunnen belangrijke beslissingen worden behaald, daar echter kunnen rij opnieuw ge lijk krijgen, die meenen, dat er in den mili tairen stand van zaken geen groote verande ringen meer zijn te verwachten. HET OFFENSIEF DER ENTENTE. Het Britsche hoofdkwartier meldt; Zaterdagmorgen, omstreeks 7.30, ging het Britsche leger over tot een hevigen frontaam- val, over een front van meer dan 20 mijlen (32 K.M.) ten N. van de Somme. Een hevige beschieting, die ongeveer IX uur duurde, ging aan den aanval vooraf. Hevige gevechten werden tusschen de Som me en de Ancre en ten Noorden van de An cre tot Gommecourt geleverd, terwijl aan het geheele frontkrachtig gestreden werd. Wij hebben ten gevolge van een aanval het Duit sche loopgravenlabyrinth over een 100 yards diep front van zeven mijl bezet en de krach tig versterkte dorpen Monaubaa en Mametz stormenderhand veroverd. Een aanval der Duitschers tegen Montau ban ondernomen, werd met groote verliezen voor den vijand afgeslagen. Het moreel der troepen is uitmuntend. In het centrum, waar onze aanval zich over een front van vier mijl uitstrekte, hebben wij vele sterke punten genomen, terwijl de vijand andere nog bezet houdt én steeds nog tegenstand biedt Ten Noorden van de Ancre tot Gomme court wordt eveneens verwoed gestreden; wij waren niet in staat eenige gedeelten van het terrein, dat wij hij onze eerste aanvallen genomen hadden, te behouden, terwijl andere gedeelten in ons bezit bleven. Tot nu zijn 3500 gevangengenomen Duit schers onze verzamelstations gepasseerd. On der hen bevonden zich twee regimen ts-com- mandanteu en de heele staf van 'een regiment. Het groote aantal gedoode vijanden, op het slagveld gevonden, wijst er op, dat de ver liezen der Duitschers zeer zwaar zijn, vooral in de buurt van Fricourt, dat genomen werd. Eenigen onzer aideeiingen drongen gister avond op verschillende punten tusschen Sou- chy en Ieperen in de Duitsche loopgraven door, en brachten de bezetting verliezen toe, alvorens terug te trekken. Een dezer afdee- lingen maakte 16 gevangenen. 1 Gisteren verrichtten ons vliegwapen goed werk, ondanks den zwaren wind. Er werden talrijke bommen geworpen op vijandelijke de pots spoorwegknooppunten, batterijen, loop-, graven enz. Ook gedurende de gevechten van heden viel er een levendige vliegersbedrijvigheid waar te nemen. Bijzonderheden zijn nog niet ontvangen. Onze vliegmachines vielen een trein aan tusschen Douai en Kamerrijk. Een hunner daalde tot op een hoogte van 900 voet en bracht een goederenwagon tot ontploffing. De andere vliegers zagen den geheelen trein in vlammen gehuld en hoorden nog meerde re ontploffingen. Het Fransche legerbestuur meldde: Ten Noorden en Zuiden van de Somme zijn de Engelsche en Fransche troepen, na de artillerie-voorbereiding en verkennings tochten van de vorige dagen van morgen tot het offensief overgegaan over een front van 25 mijl. De geallieerden vielen vanmorgen en vanmiddag aan en veroverden de eerste stelling der Duitschers, De Franschen hebben ten Noorden van de Somme de toegangen tot het dorp Harde- court bezet, waar het gevecht voortduurt. De dorpen Dompierre, Becquincourt, Bus- su en Fay, ten Zuiden van de Somme, rijn in onze handen gevallen. De Franschen alleen hebben meer dan 3500 ongewonde Duitschers gevangengeno men. De Duitschers ondernamen hevige tegen aanvallen op onze nieuwe stellingen in de buurt van Hardecourt. Ons versperrings- vuur en 't vuur onzer infanterie berokkenden den Duitschers aanzienlijke verliezen, die zich ia wanorde moesten terugtrekken, waar bij 200 krijgsgevangenen in onze handen ble ken, waarvan 6 officieren. Bij verder voortdringen op den rechter oever van de Somme maakten wij ons na een levendig gevecht van het dorp Curlu (ten Noord-Oosten v^n Bray aan den straatweg van Peronne naar Albert, Red.) meester, dat wij in zijn geheel bezetten. Ten Zuiden van de Somme behielden wij alle stellingen, die wij gisteren veroverden, en maakten wij in den loop van den nacht nog eenige vorderingen tusschen Herbecourt en Asservillera. Volgens de jongste berichten bedraagt het totale aantal der ongewonde Duitschers, in den loop van gisteren door onze troepen krijgsgevangen gemaakt meer daa 5000. Tusschen de Oise en de Aisne namen wij een Duitsche patrouille gevangen, die bij Vailly in onze linie trachtten door te dringen. In Champagne ondernamen wij talrijke pa trouille-tochten naar het Duitsche front. Ver scheidene onzer afdeelingen konden in de Duitsche loopgraven doordringen, welke zij met behulp van handgranaten schoonveeg den. Zij brachten 15 Duitsche krijgsgevan genen mede terug. Het Duitsche Legerbericht zegt: Over een breedte van circa 40 K. M. begon gisteren de sedert vier maanden met onbe perkte middelen voorbereide groote Engelsch- Fransche massa-aanval, na een zeer krachtige voorbereiding met artillerie en gassen, die ze ven dagen duurde Aangevallen werd op beide oevers van de Somme en van de Aucre van Gommecourt tot in de streek van La Boiselle. De vijand be haalde geen noemenswaardige voordeden, doch leed zeer zware verliezen. Daarentegen gelukte het hem op enkele punten de voorste linies van de beide aan de Somme grenzende divisie-sectoren binnen te dringen, zoodat er de voorkeur aan gegeven werd, deze divisies uit de volkomen in elkander geschoten voor ste loopgraven terug te trekken naar de posi ties, gelegen tusschen de eerste en tweede li nie. Het in de voorste linie ingebouwde en overigens onbruikbaar gemaakte materieel ging hierbij, zooals steeds in een diergelijk geval, verloren. Verband met deze groote gevechten hielden de artillerie-aanvallen als mede verscheidene kleinere offensieve onder nemingen op de aansluitende fronten en ook ten Westen en Zuid-Oosten van Tahure (Champagne). Zij mislukten echter overal. De vijandelijke vliegers legden groote be drijvigheid aan den dag. Onze eskaders dwongen den vijand op vele punten den strijd aan te binden en brachten hem zware verliezen toe. Voomaïnelijk in de streek van het aangevallen front en in het Maasgebied zijn vijftien vijandelijke vliegtuigen neerge schoten waarvan acht Engelsche en drie Fransche binnen onze linies. De eerste Frhr. von Althans heeft rijn zevenden tegenstander buiten gevecht ge steld. Wij hebben geen vliegtuig verloren, al zijn ook eenige bestuurders of waarnemers gewond. KORTE BERICHTEN. De Italiaansche Kamer heeft met 391 tegen 45 stemmen een motie aanvaard, waar in genoegen wordt genomen met de regee- ringsverklaring. Te Parijs zal die volgende week naar ver luidt een conferentie plaats vinden van de mi nisters van financiën der entente-mogendhe- den. Zij zullen, heet het, e enalgemeen finan cieel plan voor de entente vaststellen. De Qrieksche regeering heeft de voor stellen van de Entente aangenomen, welke voorstellen strekken tot bespoediging van de demobilisatie. Deze zal einde Juli zijn afge- loopen. Hetbestuur der' sociaal-democratische groep van den Pruisischen Landdag heeft be sloten om te verzoeken, dat Liebbnecht, voor het geval, dat rijn vonnis vóór de nieuwe zit ting van den Landdag rechtskracht heeft ver kregen, onverwijld uit rijn gevangenschap zal worden ontslagen. Zoowel in Engeland als in Ierland wordt er een verzoekschrift geteekend om Sir Roger Casement te begenadigen. In de Finsche haven Mentilotto bij Rau- mo heeft volgens een telegram pit Stocholm, een brand groote hoeveelheden katoen, koffie, koloniale waren, machines enz. verhield, die daar uit Zweden waren aangevoerd en op rol lend materiaal wachtten om verder te worden vervoerd. De echadle loopt in de milliocnen. Het s. s. Teane van de Wilson-üjn, het s. s. Windermere en het Italiaansche zeilschip Carla Allerto rijn tot zinken gebracht. Van Duitsche rijde wordt het Times-be- richt over onderhandelingen ten opzichte van een geheim DuiischrOostenrifkschrtiotir gaarsch verdrag tegengesproken. BINNENLAND. EERSTE KAMERVERKIEZING. Het bericht, dat de heer Vliegen door de. Soc. dein. Statenclub ih Friesland voor de Eerste Kamer candidaat zou zijn gesteld, is onjuist. De club nam dienaangaande nog geen besluit, wordt thans gemeld. TWEEDE KAMER. De commissie van rapporteurs der Tweede Kamer over de nieuwe wet op het recht van zegel, behooreude tot het complex der in 1915 ingediende nieuwe belastingvoorstellen komt a.s. Woensdag bijeen. Genuingti niauws. NIEUWE REGELING VARKENS- UITVOER. De TeL deelt mede dat in de gemeente Hoornaar een proef genoemen zal worden met het verstrekken van uitvocrconsenxen voor varkens aan landbouwvereen. Sommige fokkers hebben zich reeds bereid verklaard, hun varkens af te staan. UIT DE STREEK. (De vroege aardappelen). Men schrijft ons: De nieuwe uitvoerregeling betreffende de vroege aardappelen geeft hier heel wat druk te. Zooals bekend woirdt de helft der groote muizen voor uitvoer toegelaten, terwijl naast de andere helft speciaal de hier in Nederland meer geliefde kleinere sorteeringen geheel voor binnenlandsch gebruik worden gereser veerd. Ten behoeve hiervan zijn bepaalde zeef ma ten voor Schofsche en andóre soorten muizen voorgeschreven, welkei maten nog niet bij al le landbouwers ingeburgerd zijn. Aan de veiling wordt hier echter streng op toegezien. Doet het geval zich voor, dat van een partij, door een vrachtvaarder bijv, aangevoerd een paard zakken bij keuring niet aan de vereischte maten voldoen, dan wordt de geheele partij voor 't binnenland Bij genoegzame deelname aanvang van den cursus Sept. e.k. voor het examen Juqi 1918, schoolgeld f 40,— per Jaar, leeftijd van' toelating 17 Jaar. f 40,- per jaar, aanvang Sept. e.k., au vangsleeftijd minstens 15 jaar. Aangifte voor belde opleidingen Dins dags en Vrfjdags I1 uur tot nl ter- li Jnll ln bet Burgerweeshuis. Inlich tingen verstrekt de Directrloe, J, F. BEUMER. Aangifte van Leerlingen. OUDERS en VERZORGERS, die hunne of de aan hunne zorg toevertrouwde kin deren het onderwijs aan de Bundels- avondBeliool wenschen te laten_volgen, behooren zich daartoe aan te melden bij den Directeur dier inrichting, aan het school gebouw staande aan de Doelenstraat en wel op Maandag 10 ea Dinsdag 11 Jnll a.ëu, 's avonds van 7 tot 9 nur. Leerlingen, die reeds vroeger de school bezochten, zullen opnieuw moeten worden opgegeven. Als leerlingen worden toegelaten z&, die den leeftijd vari 12 jaar hebben bereikt en het toelatingsexamen met goed gevolg heb ben afgelegd. In bijzondere gevallen zullen leerlingen zonder toelatingsexamen kunnen worden toegelaten. Alkmaar, 1 Juli 1916, VERGADERING op Woensdag 5 Juli, des avonds half negen uur, ten Stadhulze. A. PRINS Voorzitter. Mr. J. VKRDAMSecretarie. achtergehouden. Aan de veilingen namelijk worden alle par tijen in twee gedeelten geveild: en wel het bepaalde gedeelte voor export toegelaten, en het resteerende voor binnenlandsch gebruik. Een en ander brengt in de veiling groote vertraging. Vooral nu 't tegen 't drukst van de campagne loopt, is de veiling bijna niet af te werken. Dat de aanvoer van beteekenis wordt mag blijken, dat nu geregeld dagelijks 200 tot 3(X) volgeladen schuiten het veilings gebouw passeeren, om afgeslagen te worden. Men gevoelt hoe deze „dubbele wijze van veilen," grijpt in 't vei lings leven. Men be gint tegenwoordig omstreeks het midden van den dag en 't wordt 8 19 uur 's avonds voor de laatste schuit de veiling passeert Wat de prijzen betreft, deze zijn den laat- 8ten tijd gestegen. De Schotsche muizen gelden nu voor bin nenlandsch gebruik ongeveer 2.35, voor de buitenlandsche markt 2.65, zoodat gemid deld 2.50 per V2 H.L. wordt bedongen. De Kiosksianen en Dues worden gemiddeld ver kocht voor 2.25 per zak. Zoo is dus de toestand voor de aardappel bouwers vrij wat verbeterd en hoopt men hier vurig, dat de prijzen boven de 2 blij ven loopen. Een prijs van f 2 h f 2.50 geeft vooral met een rijk beschot, zooals dit jaar, een loonend bedrijf. De gedeeltelijke uitvoer dagteekeni echter nog maar van een paar dagen, zoodat pas in de Volgende weken kan blijken, in hoever re de vroege aardappelverbouw hl of niet loo nend is geweest. TRAMVERKEER GEOPEND. Het verkeer op de lijnen Amsterdam— Edam, AmsterdamAlkmaar en Monniken damMarken is hersteld deelt het Nieuws v. d. Dag mede en de dienstregeling van Octo ber 1915 is wederom ingevoerd. De laatste dagen is hard gewerkt om de baan in de Buiksloter- en Broekermeren, welke nog niet geheel droog waren, gereed te maken; maar thans is men zoo ver, dat zij ter plaatse be reden kan worden en gisteren de opneming vanwege het rijkstoezicht plaats vond. Zoo is dan na de. 5e maand de normale toestand hersteld en behooren de tijdelijke verbindingen te water tusschen Amsterdam, Schouw en Broek tot het verleden. De Maat schappij kan zich thans toeleggen op de ver dere afwerking van de overstroomde haam- vakken en op de uitbreiding van den dienst ALKMAARSCHE COURANT. ATRECHT.

Alkmaarsche Courant | 1916 | | pagina 1