DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Van hat Wast# florlagstarrein. Goiikoepe Lgyniddeleii. No. 156 Honderd en achttiende jaargang. 1916 WOENSDAG 5 JULI plelding Kinderjuffrouw, dipl. Tesselsc&ade. -jarige Opleiding Hnlp in de Haisboading. erscbe si gebakken Regeerings-ZeeYiscb. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 1,franco door het gehesle Rijk fl«2§. Afzonderlijke nummers 3 Cents. Telefoonnummer 3. Prijs der gewone Advertentiën Per regel f o,12*. Bij groote contracten rabat, letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Groote NEDERLAND. Met SO ct. oorlogstoeslag op de abonnementsprijs per 3 maanden. ALKMAAR, 5 Juli. De algemeene toestand leert heden, dat het offensief in Noord-Frankrijk geen vorderin gen van beteekenis heeft gemaakt. De Engel- schen verklaren La Boisselle geheel in bezit te hebben genomen, de Franschen berichten, dat zij ten zuiden van de Somme de dorpen Belloy-en-Santerre en ook Estrées op een aantal huizen na, waar nog weerstand' wordt geboden, hebben bezet en de Duitschers, dat zij Hardecourt hebben heroverd. De Franschen melden voorts, dat de Duit schers voor de vierde maal het Thiaumont- werk bij Verdun, hebben bezet Van de „hooge batterij bij Damloup wordt alleen gezegd, dat zij door de Duitschers be schoten wordt. De Russen behaalden een voordeel bij Barnowitz, ten noorden van de Pripet-moe- rassen, waar zij bij een doorbraak 72 officie ren en 2700 soldaten gevangen namen en 11 kanonnen buitmaakten. De Duitschers dron gen, onder generaal von Bothmer (ten noor den van Kolomea en ten zuid-westen van Stanislau) de Russen over een front van 20 K.M. lengte 10 K.M! achteruit. De Engelsche legerberichten spreken niet slechts niet van vorderingen, maar vesti gen den nadruk op de versterkingen der Duitschers, op den taaien tegenstand, die deze op alle punten blijven bieden, op stor men en regens, die het offensief hebben ge stoord, terwijl ten slotte erkend wordt, dat een gedeelte van de verdedigingslijn ten zui den van het dorp la Boisselle moest worden prij3 gegeven. Uit Fransche legerberichten blijkt, dat de Duitschers geen enkelen tegenaanval hebben beproefd op de Fransche troepen, die de ver overde stellingen hebben bevestigd. Waar van Engelsche zijde wordt medege deeld, dat de Duitschers de verdediging uit voeren met de aan het front beschikbaar staande troepen en alleen aan Rijkel en omge ving strijdkrachten hebben onttrokken, daar is de veronderstelling gewettigd, dat die te gen de Engelschen worden gebruikt. Een dergelijke tactiek laat zich zeer goed verkla ren. Het is mogelijk, dat bijkomende omstan digheden de Engelschen hebben belemmerd hun krachten te ontplooien en vorderingen te maken, maar vooral niet minder waarschijn lijk is het, dat de Engelschen in militaire kwaliteiten moeten onderdoen voor de Franschen. In de Duitsche oorlogsliteratuur vindt men vaak de Franschen zeer geprezen en de Engelschen daarentegen beschreven als niet zoo te duchten tegenstanders. Het Engel sche leger is om zijn sterkte en can zijn ge brek aan bekwaam kader wel eens genoemd een athleet zonder hersenen. Wat daarvan waar is, zal spoedig blijken, maar dat er in het Duitsche hoofdkwartier in dezen geest wordt gedacht, wijst de gang van zaken wel aan. Slaagden de Duitschers er in, de Engel schen tegen te houden, dan zou dit niet al leen allicht minder bondgenootschappelijke gevoelens in Frankrijk opwekken, doch dan zouden de Franschen zich in hun vooruitge schoven stellingen in gevaarlijke posities be vinden, waarin zij aan verschillende aanvals- mogelijkheden blootstaan. Dat de Engelschen voelen zware lasten te zullen moeten dragen, blijkt uit een bericht uit Londen, volgens het welk de Duitsche staf voorbereidingen maakt tot het ondernemen van een krachtig tegen offensief aan het front tusschen de Belgische grens en Atrecht, alwaar een geweldige ar tillerie moet zijn samengetrokken1. En de En gelsche oorlogscorrespondenten blijven het den lezers voorhouden: Onze verliezen zul len verschrikkelijk zijn. De Daily Telegraph moge in allen ernst spreken over „geduchte aanvallen, die zoo onheilspellend op de Germaansche fronten beuken', de Engelschen zullen heel wat meer moeten presteeren, zal er inderdaad over zoo iets kunnen worden gesproken. Overigens zal de aanval der geallieerden zich uitbreiden. Reeds nu deelt het Fransche legerbericbt mede, dat Fransche verkenners tusschen Avre en Aise zeer actief zijn geweest en binnengedrongen zijn in de eerste loop graaflinie der Duitschers ten noordwesten van Beuvraignes, dat 5 kilometer ten zuiden van Roye is gelegen, terwijl uit het Duitsche legerbericht blijkt, dat aanvallen ten noord oosten van Yperen, ten westen van La Bassée en ten zuidwesten van Lens werden afgesla gen. Duitsche patrouilles drongen ten zuidoos ten van Armentières in de Engelsche en in den Elzas ten westen van Mülhausen in de Fransche stellingen door. Uit het Fransche legerbericht blijkt, dat de Duitschers voor Verdun nog niet verflauwen. Mogelijk kan men spoedig van een alge meene actie op het geheele westelijke front" spreken. De Russen hebben een verrassend offensief ten noorden van Pripet-moerassen ingezet. Militaire schrijvers hebben er zich al over verbaasd, dat dit niet reeds eerder geschied de, daar hierdoor had kunnen worden voor komen, dat de Duitschers de Oostenrijkers ten zuiden van die moerassen te hulp snel den. Met belangstelling mag men de verdere ontwikkeling van dit offensief afwachten. In het zuidelijk gedeelte van het front in het Oosten voerde generaal von Bothmer, die zoo lang in het nauw gezeten heeft, een suc cesvollen offensieven stoot uit, die hem mis schien wat meer vrijheid van beweging heeft gegeven. Ook hier dus pogingen over en weer om zooveel mogelijk troepen te binden en tegen standers schaakmat te stellen. Wanneer nu ook aan het Italiaansche front weer offensieve actie ontstaat, dan zal er ge streden worden over een front van 1700 K.M. d. L over een afstand van Alkmaar naar IJsland of van Alkmaar naar Toulon. f HET OFFENSIEF. Uit het Engelsche hoofdkwartier wordt ge meld: Hevige onweersbuien en stortregens be lemmerden eenigszins de offensieve opera ties. De toestand ten zuiden van de Ancre is over het algemeen dezelfde gebleven. De operaties in den loop van den dag van gisteren bestonden in hoofdzaak uit minder belangrijke plaatselijke acties, die ten doel hadden het gewonnen terrein te behouden. Het totale aantal gevangenen bedraagt thans meer Han 5000. De vijand, versterkt met talrijke bataljons, van andere sectoren van het front aangetrok ken, blijft een zeer taai verzet bieden aan on ze troepen op alle punten. Gedurende den nacht had een hevig gevecht plaats in de om geving van La Boisselle. Onze troepen stre den met groote dapperheid tegen de hevige aanvallen van den vijand, die een klein ge deelte van de verdedigingswerken ten zuiden van het dorp heroverde. Voor het overige bleef de toestand hier ongewijzigd. Meer zuidwaarts werd eenig terrein ge wonnen. Gedurende den nacht veroverden onze troepen een bosch en maakten zich ver der meester van oorlogsmateriaal en maakten krijgsgevangenen. Op het overig gedeelte van het front voortdurende loopgravenstrijd; ver schillende overvallen werden gedaan, waar van er vooral twee succesvol waren bij Ar mentières. Een na een hevige beschieting be proefde vijandelijke overval werd afgeslagen, eenige gewonde krijgsgevangenen bleven in onze handen. Een heel bataljon van het 186ste regiment Pruisische infanterie gaf zich over aan de Engelschen bij Fricourt Het bataljon were aangetrokken oA de zeer zware verliezen aan te vullen, maar de loopgraven waarheen zi; oprukten, bleken slechts een onvoldoende dekking tebieden tegen het vernietigende En gelsche artillerievuur. Na een kort schijnver- zet gaven de overlevenden elL. 20 officieren en 800 man, zich over. Ten zuiden van het gebied van onzen aan val in de buurt van Montauban werd terrein gewonnen. De toestand blijft bevredigend. Het Fransche communiqué luidt: Ten noorden en ten zuiden van de Somme is de nacht kalm verloopen. De Duitschers deden geen enkelen aanval op de Fransche troepen. Deze versterken de stellingen die zij gisteren hebben genomen. Bevestigd is, dat de Franschen een buiten gewoon groote hoeveelheid materieel hebben ^uitgemaakt. Behalve de reeds vermelde bat terijen zijn nog drie andere veroverd, waar van twee zware. Steeds duidelijker blijkt, hoe vernielend de beschieting is geweest In een ravijn ten noorden van Assevillers en vooral op ae hel lingen ten noorden van Herbeeourt leden de Duitschers ontzaglijke verliezen. Ten noorden van Frise schoot een Fransch vliegtuig een nieuwen Duitschen kabelbal lon in brand. Tusschen de Avre en de Aisne traden Fransche verkenningsafdeelingen zeer actief op. Zij drongen door tot in de eerste Duit sche loopgraven en zelfs tot in de steunloop- graven ten noordwesten van Beuvraigne en tegenover Vingre, van waar zij gevangenen mede terugbrachten. Aan den linkeroever van de Maas mislukte een aanval op een Fransche loopgraaf op de zuidelijke hellingen van den Dooden Man. Aan den rechteroever van de Maas is den geheelen nacht levendig gevochten in het ge bied ten noord-westen van het Thiaumont- werk. Zes achtereenvolgende aanvallen, bij welke ten laatste gebruik werd gemaakt van brandende vloeistoffen, bleven zonder succes. De Duitschers, die als weggemaaid werden door het sper- en het infanterievuur, leden zware verliezen, zonder dat zij bij machte waren de Franschen uit hunne stellingen te verdrijven. Deze bleven totaal in handen1 der "ranschen. Op den zuid-oostelijken zoom van het Fu- min-bosch maakten de Franschen in den lcop van den nacht eenige vorderingen, zij wier pen de Duitschers uit een klein gedeelte loopgraaf ten noords-westen van de batterij van Damloup, Het Duitsche legerbericht deelt mede: Terwijl dè vijand ten noorden van de An- crebeek rijn aanvallen niet herhaalde, rukte hij met sterke strijdkrachten op Tusschen de Ancre en Somme tegen het front Thiepval (La Boisselle) en het boschje van Mametz en zuidelijk van de Somme tegen de linie Bar- leux-Belloy. Zijn groote verliézen in ons artillerie- en infanterievuur waren het gevolg van den inzet van veel menhdienmateriaal. De aanvallen werden overal afgeslagen. Om het bezit van het Hardecourt noorde lijk van de Somme werd verbitterd gestreden; de binnengedrongen Franschen werden er uit geworpen. Ten noordoosten van Yperen, westelijk van La Bassée en ten zuidwesten van Lens werden plaatselijke vijandelijke aanvallen, oostelijk van de Maas krachtige aanvallen te gen de „hooge batterij van Damloup" volko men afgeslagen. De herhaalde Fransche officieele berichten over de herovering van het Thiaumontwerk en de bezetting van Damloup rijn evenzeer fabelen als de opgaven over het aantal ge vangenen bij de Somme. Duitsche patrouilles drongen ten oosten en zuid-oosten van Ar mentières in de Engelsche stellingen door, verkenningsafdeelingen bij Exbröcke (weste lijk van Mülhausen) in de Fransche stellin gen. Hier werden een officier en 60 jagers krijgsgevangen gemaakt. Negen vijandelijke vliegers werden naar beneden geschoten, Van wie vijf in een luchtgevecht, zonder ei gen verliezen, vier door alvuurgeschut. Zes buiten gevecht gestelde vliegtuigen zijn in onze handen gevallen. KORTE BERICHTEN. Een anfwoord-nota van Mexiko aan Amerika biedt een grondslag voor een vriendschappelijke regeling van het geschil, Bordeaux wil in navolging van Lyon een jaarmarkt inrichten, naar het voorbeeld der bekende Leipziger Messe. In Beieren zullen de wekeUjksche por ties vleesch, van 700 tot 650 gram vermin derd worden. 1500 A 2000 Duitschers, die in de laatste dagen gevangen werden genomen, rijn te Southampton aangekomen. De Russische Doema nam een wet aan tot bestrijding van den Duitschen invloed. De Duitsche koleninvoer in Zwitser land duurt voort Men weet dat er een ver schil is over compensaties hiervoor, (Duitschland eischt katoen en levensmidde len). De Russische minister van binnenlaud- sche zaken heeft de laatste twee couranten, die in Rusland nog in het Duitsch versche nen, verboden. De Russische minister van financiën en de chef van den staf van het Keizerlijke leger hebben, vergezeld van de afgevaardig den1 van de verbonden naties, de Fransche munitiefabrieken bezocht. Ruim 150 slachtoffers van den zee slag in hei Skagerak rijn aan de Zweedsche kust aangespoeld, terwijl elders ook vele dooden gevonden rijn, die op plechtige wij ze ter aarde besteld werden. Het Noorsche scheidsgerecht, voor het eerst uitspraak doende in een geval van ver dichte arbitrage, heeft den arbeiders in de :jzerindustrie hooger loon toegewezen, dan zij eischfcen; deze loonsverhooging kost den werkgevers per jaar 7 millioen kronen meer. Aan de Yzer is een hevige kanonnade i begonnen, hetgeen er op wijst dat ook daar een hardnekkige strijd zal losbreken. Het verkeer tusschen Engeland en het vasteland zal aan een strengere controle worden onderworpen, in het belang, heet iet, van de algemeene veiligheid. Noodeloo- ze reizen worden daarom ontraden. Wederom rijn in Duitschland alle ze ventienjarigen opgeroepen. Alle mannelijke personen, die voor het einde van Juni den 17-jarigen leeftijd hebben bereikt, moeten zich binnen drie dagen voor den landstorm aanmelden. Door den stoomtreiIer Thor IJM 164 s op 55° 55' Noord en 6° 10' Oost met het net gevischt op een op den bodem liggend oorlogsschip. In het net rijn opgevischt een deine installatie voor draadlooze telegrafie. Conservatieve leiders, door den koning in audiëntie ontvangen, verklaarden daarna dat Roemenië besloten blijft zich onzijdig te houden, maar geen schending der grenzen meer te dulden. De nieuwe president van China, Li Joean foeng heeft de voorloopige grondwet van iet eerste jaar der Chineesche republiek we der in eere hersteld. Het parlement komt Augustus bijeen. De Orieksche minister-president Zai- mis heeft verklaard, dat hij, na aan de hem door de Entente gestelde eischen te hebben voldaan, zal aftreden en het be wind, aan een ander afstaan. Wegens het gebrék aan bureauperso neel worden in vele plaatsen van Rijn-Prui sen de bureau's der gemeentehuizen voor het publiek alleen in de morgenuren opengesteld. Met het oog op velerlei drukken land arbeid rijn in Oostfriesland op tal van scho len de vacanties reeds begonnen, die niet vóór 1 Augustus zullen geëindigd rijn. De oudste schoolkinderen moeten hulp bieden of thuis bezigheid verrichten. MAXIMUMPRIJZEN EN DE PRACTIJK. In verband met de levensmiddelenvoorzie ning te Vlissingen en het niet handhaven der gestelde maximumprijzen, deelt de Tel. mede, is door 5 raadsleden van verschillen de politieke richting een spoedvergadering aangevraagd, teneinde maatregelen te tref fen, om dei minister duidelijk te maken dat de maximumprijzen in praktijk niet kunnen worden gehandhaafd. Bij genoegzame deelname aanvang van den cursus Sept. e.k. voor het examen Juni 1918, schoolgeld f 40,per jaar, leeftijd van toelating 17 jaar. f 40,per jaar, aanvang Sept. ede., aan vangsleeftijd minstens 15 jaar. Aangifte voor belde opleidingen Dins dags en Trydags Si uur tot niter- 14 Jnll ln het Burgerweeshuis. Inlich tingen verstrekt de Directrice, J. F. BEUMER. BINNENLAND. TWEEDE KAMER. Aan de orde was gisteren het wetsontwerp tot heffing van een statistiekrecht. De heer Kooien (R.-K., Grave) meent, dat door de indiening van dit ontwerp met een anderen maat gemeten wordt dan tijdens de verkiezingsagitatie van de linkerzijde, in 1913. Spr. betwistte het onderscheid, dat door de regeering is gemaakt tusschen een invoerrecht en een statistiekrecht. De minister van financiën, de heer Van Gijn, verdedigde het ontwerp en handhaafde daarbij rijn opvatting omtrent het verschi van karakter tusschen een invoerrecht en een statistiekrecht. Deze belasting zal z. i. niet door den verbruiker gedragen worden. Na repliek van' den heer Kooien werden de algemeene beraadslagingen gesloten. Bij art. 3 bepleitte* de heer Knobel (v. 1. Zwolle) ook vrijstelling te verleenen voor goederen, bestemd voor consulaire ambtena ren. De minister zegde toe, deze zaak onder de aandacht van rijn ambtgenoot van buiten- landsche zaken te brengen. Het geheele wetsontwerp werd vetvolgens zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Daarna was aan de orde het wetsontwerp tot wijziging van de Successiewet. De heer v. Nispen t. Sevenaer (R.-K., Rhe- den) zeide, dat zijn bezwaren tegen verdere progressie, vooral ten aanzien van de hef fing in de rechte lijn, onverkort zijn geble ven. Ook heeft spr. enkele bezwaren tegen de bepalingen betreffende levensverzekerin gen en' schenkingen. De heffingen voor ver zekeringen bij buiten landsche maatschap pijen zou hij uitgesteld willen zien tot na herziening van de desbetreffende wetgeving, Voorts zou spr. een bepaling wenschen, om herstel van de vergissingen in de memo ries van aangifte mogelijk te maken. De be lasting in de rechte lijn en ook de kwestie van den eed zullen spr. tegen het wetsoni werp doen stemmen. De heer Ty demon (v. 1., Tiel) was bereic den minister te geven wat in het ontwerp De BURGEMEESTER der gemeente ALKMAAR brengt hierbij ter algemeene tennis, dat zoo mogelijk met ingang van 10 Juli a.s. voor de ingezetenen dezer ge meente bij den heer A. C. MEIJER, visch- ïandelaar, wonende Langestraat No. 50 al- lier, bij wien van de door de Regeering als voLksvoedsel beschikbaar te stel len vlsehsoorten geen andere dan uit sluitend BEGIEUUGNVIHOH ver krijgbaar zal worden gesteld, tegen onder staande maximumprijzen verkrijgbaar zul len zijn: versch. gebakken, kleine schdvlsch p. j Kg. I 0.13 f 0.40 wijting f O.taj f 0.40 kleine schol f 0.15 I 0.40 kleine poon en pieterman I 0.12 f 0.89 kleine gul (kabeljauw) f 0.15 f 0.40 horsmakreel 1 0,10 makreel f 0.15 f 0.48 De bovenstaande maximumprijzen zullen gelden gedurende de maand Jnll. Onder den verkoopsprijs is begrepen het zooge naamde „gallen" (raw schoonmaken) der viseh.veor het pan-schoonmaken en thuis bezorgen der viseh zal per K-G. in re kening mogen worden gebraeht 21/« cent. Het verkrijgbaar zijn der genoemde viseh- soorten zal afhankelijk zijn van de beschik baarstelling van Regeeringswege, die weder afhangt van den aanvoer te IJmniden. Alkmaar, 5 Juli 1916. De Burgemeester voornoemd, Q. RIPPING. wordt gevraagd. Spr. drong evenwel aan op een meer vrijgevige regeling van de vrij stellingen van schenkingen. De heer Drion (v. 1., Ridderkerk) bepleitte een afzonderlijke regeling voor de heffing van levensverzekeringuitkeeringen, welke met het oog op allerlei practische moeilijkheden niet in de successie thuis behoort, terwijl de ze zaak ook moet wachten op de regeling van het bedrijf der buitenlandsche levens verzekeringmaatschappijen. De heer J. ter Laan (Rotterdam V) be toogde, dat uit de successie belasting veel meer moet worden gehaald, omdat de druk op de arbeidersklasse niet kan worden ver zwaard. De heer De Moniè Verloren (a. r. Breuke- len) wenschte te weten of nog de belastin gen tot 20 millioen noodig rijn, tot dekking van het tekort op den gewonen dienst, nu de opbrengst der belastingen meevalt en of niet iets meer te krijgen is door beperking der uitgaven en betoogt voorts, dat de bepalin gen omtrent de scaenkmgen te veel ingrijpen in de vrijheid van den beschikker over het vermogen. Hierna werd de vergadering verdaagd tot hedenmorgen. PROVINCIALE STATEN. NOO RD-HOLL AND. Gistermorgen werd de zomerzitting van de Provinciale Staten van Noord-Holland ge opend. De heer Thomassen vroeg, hoe het stond met het onderzoek naar de bebossching en exploitatie van het landgoed Castricum, als ook hoe het stond met de toezegging der Ged. Staten in zake den keuringsdienst van levensmiddelen in de provincie. De voorzitter antwoordde, dat de com missie, die een onderzoek inzake het land goed Castricum instelt, nog niet met haar arbeid gereed is. Dr. Coebergh heeft aan de Ged. Staten een rapport over de keuring van levensmiddelen uitgebracht. Ged. Staten vleien zich met de hoop, dat zij in de win- terzitting met voorstellen zullen kunnen ko men. Heden is de verkiezing van leden van Ged. Staten aan de orde. ALKMAARSCHE COURANT.

Alkmaarsche Courant | 1916 | | pagina 1