DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. ïaa tot West# Oorlogsterreln. No. m Honderd en achttiende jaargang. 1916 ManiifiBiêBSpriis per 3 maande# f 1—, fr. p. post f 1.25. Ad?ertentiepriisl2iet p. regel, groote letters naar plaatsruimte. Brieven fr. N. Boek- en Handelsdrukkerij Y.b. HERffls. COSTER ZOON, Voordam C 9. Telelnr. 1 ©OIÖEBDAG 6 JULI TEE, ZEE, EN©ELAND. TAEIA NEDERLAND. Met 20 ct. oorlogstoedag op de abonnementsprijs për 3 maanden. ALKMAAR, 6 Juli. i De Franschen hebben het oSensief hervat en Duitsdje loopgraven-linies genomen, zoo dat zij gestadig Péronne naderen, de Engel- schen daarentegen hebben geen vorderingen gemaald en hebben moeite om het Zaterdag en Zondag veroverde terrein te behouden. In den stand van zaken bij Verdun kwam geen verandering. De Russen behaalden een voor deel aan de Styr en eveneens aan den Djnestr, terwijl ze reeds in Boekowint schermutselin gen aan de Hongaarsche grens levert Het lialiaansche offensief leidde tot eenige kleine, plaatselijke successen en de Turken verover den in Zuid-Perzië de stad Kermansjah, 'waardoor het gevaar voor Bagdad voorloo pig weer is afgewend. Dit is, kort samengevat, het nieuws van he den. De Franschen staan nog maar 4 K. M. van Péronne af, de in militair opzicht zoO be langrijke stad met haar spoorwegen en haar bruggen over dé Somme, gelegen op 20 K.M. van het hoofdkwartier van het tweede Duit- sche legef, St Quentin. Er zal waar schijnlijk nog heel wat moeten worden ge vochten, voordat zij die stad hebben, maar de kans der verovering is zeker niet gering. De Duitscliers beproefden tevergeefs het dorp Belloy-en-Santerre te heroveren. Ten noorden van de Somme veroverden de Fran schen de zuidelijke stellingen van den heuvel ien noorden van Curlu en de tweede stelling der Duitschers over een front van 2 K.M. breedte. Ten zuiden der rivier veroverden de Franschen het dorp Estrees en bezetten dé tweede Duitsche stelling in 'deze streek over een breedte van 10 K.M. Het zijn aanmerke- lijkevorderingen. Het aantal Duitsche gevan genen der Franschen steeg tot 9000, het to taal wordt door de geallieerden opgegeven op 15.500. Van Engelschen kant blijft men maar om standigheden opsommen, welke het niet- opschieten verklaarbaar moeten maken. De Duitschers wisten, dat de Engelschen zouden aanvallen, doch waren niet zoo goed voorbe reid op het offensief der Franschen, de Duit sche verbindingen ten hoorden van de Som me zijn beter dan ten zuiden der rivier, het terrein is daar ook moeielijker dan hier, te gen de sterk verdedigde dorpén in de Duit sche linie was de voorbereiding der Engel sche artillerie minder .afdoende, dan men ge hoopt had, de Duitschers konden te vroeg te gen-aanvallen uitvoeren ziedaar enkele argumenten, die van Engelsche zijde worden aangevoerd en die volgens een Reuter-bericht 'ook Jn de Fransche pers worden gemo veerd. Majoor Moraht betoogt in het Tage- blat échter, dat de operatieve waarde van het Engelscbe leger opnieuw gering is gebleken en hij raadt den Franschen aan eens te over wegen, of het voor hen niet onzinnig is den oorlog voort te zetten. Zou van dit denkbeeld de wenscb'niet. de vader zijn? Immers men heeft te Berlijn het Fransche leger al zoo vaak „uitgeput? geschreven, dat het voor de Duitschers wel een ontgoocheling moet we zen, in dat Fransche leger zoo'n krachtigen tegenstander te ontmoeten, bij wien men een dergelijk offensieve kracht, als thans ge toond wordt, geenszins had verwacht I Met groote belangstelling dient de verdere gang van zaken op dit oorlogstooneel te worden afgewacht De Russen hebben den spoorweg Keres- mezDtiatyne bezet, de spoorlijn die Oost- üalicië me! Hongarije verbindt Ook hebben zij hun tegenstanders over den Djnester ge jaagd, zoodat de stoot van het leger van von Bothmer den voortgang van den Rus niet heeft kunnen verhinderen. Ten Westen van Kolki slaagden de Russen er in het leger van generaal von Linsingen aan de Styr een ge- voeligen slag toe te brengen, de Russen trok ken over de rivier en namen 8000 gevange nen. Prins Leopold van Beieren daarentegen meldt de Russen, die doorgebroken waren, te hebben teruggeworpen. Ook elders wordt aan dit front gevochten hieruit blijkt, dat de Russen het offensief in het Westen terdege steunen. In de Zwarte Zee hebben Turksche sche pen eenige steden (Tolapso en Sotsji) ge bombardeerd en het stoomschip Kniaz Oblensky tot zinken gebracht De Duitschers melden, dat een Engelsche „onderzeeërs-jager" getorpilleerd ia, terwijl het Engelsche stoomschip Queen Bec en het Fransche stoomschip Herault in den grond geboord zijn. In hét Engelsche Lagerhuis men zie daarover een bericht elders in dit nummer is gesproken over de verscherpte blokkade. Men wordt hierdoor er aan herinnerd, dat met den militairen krijg ook de economische oorlog met verdubbelde woede wordt ge voerd hetgeen wil zeggen, dat de moei lijkheden der onzijdigen nog yerdubbelen. Het economisch oSensief bestaat evenwel niet alleen in het verscherpen van dé blokkade, maar ook in het oefenen' van een economi- schen en politieken druk op de aan de mid den-rijken grenzende neutrale landen. Het heet zélfs, dat Engeland onderhandelingen met die landen heeft aangeknoopt, teneinde alle uitvoeren naar Duitschland te doen op houden, en de levensmiddelen en goederen, die in normale tijden daarheen worden uitge voerd, voor rekening van de geallieerden op te koopen. Maar Duitschland' laat het er niet bij zitten, doch dreigt met een uitvoerverbod op steenkool, ijzer of andere grondstoffen en goederen, waaraan de onzijdigen behoefte hebben. Zoo zitten de onzijdigen dus onder dubbelen druk. En hun regeeringen hebben er wel voor te waken, dat zij zich enkel rich ten naar de belangen van het eigen land. Gaan ze immers even over de schreef, dade lijk zal de tegenpartij eischen, dat men haar ook verder tegemoet zal komen. En wan neer het er spannen gaat, is het zeer de vraag, of het bij economische dreigementen blijft Het Fransche communiqué luidt: De Franschen hernamen het offensief en wisten in den loop van den nacht de Duitsche loop graven ten oosten van Curlu te veroveren. In het zuiden, waar met succes opgetrokken wordt in de richting van de Somme, nam. de Fransche infanterie de hoeve Sormont aan den linkeroever van de rivier, tegenover Clery gelegen De geheele zuideifke stieek, gelegen tus- schen deze boerderij ep heuvel 63 aan den weg Maucourt Barieux, is in de macht der Franschen. Na een geweldig corabaxdement vielen de Duitschers in den afgfloopen na at Belioy Santerre aan; gedurende korten tijd konaen zii het oostelijk gedeelte bezet houdm, maai een offensief van Fransche zijde hergai den Franschen Het béde derp. De Duitschers weten zich nog steids in het gedeeite bij Esirées te handhaven, waar het gevecht zeer hevig is. Alle tegenaajvaP.en welke op de Fransdie stellingen gericht wer den, stuitten af op het Fransche vuur. Het totale aantal der door de Franschen gemaak te weerbare Duitsche gevangenen bedraagt thans 9000. Het juiste aantal der veroverde kanonnen is nog niet bekend; alleen die wel ke Let Fransche legercorps, hetwelk ten zui den van de Somme opereert, buit maakte, wordt op zestig geschat. Een poging van de Duitschers gisteren te gen het vallen van dén nacht aan den linker- Maasoever gedaan om de verschansing bij Avocourt te veroveren, mislukte geheel. In de streek tusschen Avocourt en heuvel 304 gin gen de Duitschers tot een hevigen aanval over. Ondanks het intensief gebruik, dat zij daarbij van ontvlambare vloeistoffen' maak ten; mislukte de aanval en brachten wij den vijand hevige verliezen toe. Aan den rechter oever wordt het bombardement in de streek tusschen het Thiamont-werk en den sector Chenois met kracht voortgezet. De Engelsche generaal Haig meldt: Gedu rende den nacht duurde het zware gevecht in de buurt van dé Ancre en de Somme voort. Op enkele belangrijke punten maakten wij verdere vorderingen. In bepaalde sectoren was het Duitsche artillerievuur bijzonder he vig. In de buurt van Thiepval werden twee krachtige aanvallen op onze nieuwe loopgra ven met verliezen voor den vijand afgesla gen. Van de rest van het front valt niets van belang te melden. Sedert heti laatste bericht rijn nog 500 man krijgsgevangenen gemaakt. Het Duitsche legerbericht zegt: Van de kust tot aan dé Ancre is, afgezien van kleine verkennings-gevecb ten, slechts le vendige artillerie- en mijnwerpersstrijd te melden. Het aantal, in de laatste dagen op den rpchter-oever der Ancre gevangen genomen ongewonde Engelschen bedraagt 48 officie ren en 867 man. Aan het front aan beide oevers van de Somme zijn sedert gisteravond weder hevige gevechten aan den gang. De vijand kon tot nog toe nergens ernstige voordeelen behalen. Op den linker-oever der Maas verliep de dag zondér belangrijke gebeurtenissen. Op den rechter-oever poogden de Franschen op nieuw met sterke krachten tegen onze stel lingen ten N.-W. van het Thiaumont-werk op te rukken, maar tevergeefs. Officieel wordt uit Berlijn gemeld: Op 4 Juli heeft een onzer onderzeeërs in het Zui delijk deel der Noordzee een vijandelijken onderzeeër in den grond geboord De Duitsche onderzeeër U 35, die den ei- genhandigen brief vand en keizer aan den koning van Spanje en geneesmiddelen voor de in Spanje geïnterneerde Duitschersi naar Cartagena bracht, is na met goed gevolg rijn taak te hebben vervuld; teruggekeerd. De onderzeeër heeft op dezen tocht o. m, het wapende Fransche stoomschip „Herault" in den grond geboord en een kanon buitge maakt. (De Herault, in 1906 gebouwd, mat 2300 ton.) DE BLOKKADE. In het Lagerhuis vroeg een afgevaardigde of de verscherpte blokkade, die nu gold, be- teekent, dat alle schepen, die de vloot aan houdt onder verdenking van goederen met vijandelijke bestemming te vervoeren, doof de Engelsche prijshoven worden berecht zonder inmenging van het ministerie van buitenlandsche zaken of eenig ander gezag, dan wel of een dergelijke inmenging in som mige of vele gevallen nog voorkomt. Lord Robert Cecil antwoordde: Ondér de nieuwe omstandigheden van den oorlog kan het recht van doorzoeking onmogelijk naar behooren op zee geschieden. Derhalve is het noodig gewprden, ten onderzoek naar een Engelsche haven op te brengen alle of bijna alle schepen, die op weg rijn naar onzijdige landen, die aan Duitschland grenzen, indien ze ml. niet vrijwillig de havens aandoen Daar heeft het onderzoek plaats. Voor de rechtspraak wordt rekening gehouden met den aard van de lading, van de -verzenders en de goederen, die den laatsten tijd het on zijdige land van bestemming rijn binnenge voerd en misschien nog andere inlichtingen van geheimen aard, die de Engelsche regee ring heeft gekregen. Al die inlichtingen wor den te Londen verzameld, dat i» het te Lon den en wordt beslist of het schip, dé lading of een deel van de lading voor het prijzenhof zal worden gebracht. Alle schepen met hun lading voor den prijsrcchter te brengen zou billijk noch verstandig zijn. GEEN ANNEXATIE-PLANNEN. Reuter seint uit Londen d.d. 5 Juli: Het Alg. Handelsblad maakt in rijn avond blad van 27 Juni melding van het bestaan van een propaganda, welke zou worden je- gunstigd, zoo niet feitelijk aangemoedigd door de Belgische regeering te Le Havre, ten gunste eener annexatie van Nederlandsch grondgebied ten behoeve van België. Reuteris agentschap is officieel gemachtigd te verklaren, dat bovengenoemde mededee ling ongegrond is. Noch de Belgische regee ring, noch de Britsche of de Fransche regee ring van hun kant, hebben ooit een propa ganda of plannen begunstigd of aangemoe digd, om eenig afstaan van grondgebied van Nederland te vragen of af te dwingen. Ook bleef hij aandringen op bepalingen voor buitenlandsche maatschappijen en zal zoo noodig een amendement indienen om de bepalingen dezer zake in de wet te bevriezen tot er zulk een regeling is. EEN VERRASSING VAN DEN ENGELSCHE CENSOR. Een Nederlander in Ned. Indië had 'n doch ter gekregen en seinde dat aan rijn vader in ons land. Hij seinde: „Julia Charlotta bom all doing well'" (Julia Charlotta geboren allen n.l. moeder en dochter welvaren de). Het telegram, dat de vader kreeg luidde echter. „Twingirls mother children splen did" tweelingdochters moeder en kinderen uitstekend). De vader maakte dan ook in een advertentie bekend, dat rijn zoon en dochter een tweeling hadden gekregen. De Engelsche censor, vreezende dat er ach ter de opgegeven woorden een of andere ge heime bedoeling zat, verving ze. zegt de N. R. Ct. door woordlén van gelijke beteekenis en maakte van Julia Charlotta een tweeling. DE WOLKWESTIE IN ENGELAND. De Engelsche regeering heeft haar voorne men aangekondigd om de geheele wolop brengst van het Vereenigde Koninkrijk ten bate van het leger te naasten. Daar hebben de wolboeren niet tegen. Wel echter tegen den prijs, dien de regeering wil betalen n.l. den prijs van 1914 verhoogd met 30 pet. Daar mee blijft rij nog 3V, stuiver onder den marktprijs van tegenwoordig. Er rijn in dien lande protestvergaderingen gehouden en er is van dé rijdé der wolboeren al met sabotage gedreigd. Een man van het vak, zoo lezen wij in de Times; heeft gezegd, dat de regeering er belang bi] heeft, zich de medewerking van de wolboeren te verzekeren want anders zou het wel tien jaar duren voor de wol van 1916 gesorteerd was. De boeren zeggen, dat rij jaren lang op de wol 'verloren hebben. Nu het him goed gaat, hun om hun winst te brengen, vinden ze onbe hoorlijk. De wolopbrengst wordt geschat op onge veer 90 millioen Eng. ponden van 0.40 K.G. 22 millioen pond wolvellen niet meegere kend. KORTE BERICHTEN. Op Stromboli had een vulkanische uit barsting plaats. De Daily Telegraph heeft de Engelsche verliezen over de maand Juli saamgesteld, en komt tot 1740 officieren (385f en 29,760 min deren (6298 "f), In Aprilw aren de opgege ven verliezen 121) officieren en 17,840 tom- denen, in Mei 1623 en 27,403. Dit alles geldt het leger. Aan de vloot bedroegen de verlie zen in Jluni 440 officieren (403 f) en 7376 minderen (6591 f). Dinsdag heeft minister Tennant in het Lagerhuis gezégd, dat er bevélen waren ge geven om voortaan niet meer te trachten, sol daten door lichamelijk geweld te dwingen een bevel op te volgen. Bij insubordinatie zullen rij aanstonds voor den krijgsraad worden, gébracht. De Parijsche corr, van de Times meldt, dat generaal Foch de aanvoerder is van de Fransche troepen, die aan het offen sief in het westen deelnemen. Aan de werf van Vickers te Barrow-in Fumess rijn ongeveer 5500 werklieden, die sedert Maandag van de vorige week gestaakt hadden, Zaterdag weer aan het werk gegaan De staking was een protest geweest tegen het aannemen van ongeschoolde werkkrachten. De mannen gaven toe, toen rij bedreigd wer den met toepassing van de rijksvesrdedigings- wet. De Russische Doema heeft een wets ontwerp aangenomen, dat aan de Russische boeren dezelfde rechten verleent die de ande re standen hebben. Het Belgische schoolse/tip blijft over de zeeën varen. De Regeering wou niet, dat de studie der toekomstige officieren der koop- vaardijmarine van België zou onderbroken worden door den oorlog. L'Avenir vertrok in Mei 1915 uit Havre, was sindsdien te Nieuw York en Melbourne, en vertrok onlangs uit Durban naar Europa. DURE GROENTEN Het Haagsche Correspondentiebureau meldt r Naaf aanleiding van tal van klachten van huisvrouwen in den lande, dat er niettegen staande de door den Minister van Land bouw, Nijverheid en Handel vastgestelde maximumprijzen voor jonge groenten, waar van de uitvoer nu immers verboden is, n.l. bloemkool, bosjes peen, peulen, doperwten en vroege aardappelen, veel te hooge prijzen gevraagd worde n doorgroentehandelaren, houders van groentenwinkels, die echter te vens per groentenwagen I de waar aan huis bezorgen, merkt men ons van alleszins be voegde rijde op, dat aan die klachten zeer spoedig een einde zou komen, indien de koopsters flinkweg weigerden aan die exor- bitahte eischen van de bovenbedoelde cate gorie van groentenhandelaren te voldoen. Te veel toch blijkt uit het oog te worden verloren dat de vastgestelde maximumprij zen wel is waar gelden voor de groenten- venters langs de straat, die er geen winkel op na houden, doch dat evenzeer aan die prijzen gehouden zijn de winkeliers in groenten, in wier winkels de groenten worden afgehaald, dus wat men noemt over de toonbank ver kocht worden. Nu wordt van regeeringswege wel de bil lijkheid erkend dat door de houders van win kets, die de groenten bij de klanten aan huis bezorgen, een zeer matigé verhooging van den prijs voor die moeite wordt in rekening gebracht, b.v. 1 1^4 ct. hooger dan d'e maximumprijzen, doch nooit mag daarvan 't misbruik gemaakt worden waarover, naar wij vernamen, ontelbare klachten het Depar tement van Landbouw bereiken, n.l. dat men b.v. voor de blomkool 20 cent en meer vraagt, terwijl de maximumprijs vóor\ le soort 12 cent bedraagt. Meestal krijgen de huismoeders, die bij hun winkelhoudenden leverancier, als rij van rijn wagen koopen, tegen die prijzen begrijpelijkerwijze opko men, dan te hooren: dat de maximumprijzen, waarop de dames wijzen, niet gelden voor hèm, leverancier, doch slechts voor de straat- iters; dit zij t -trekking Rebben >p feri- eure waar. doch niet op ae eerste Kwaliteiten groenten die mevrouw van hèm koopt en dergelijkè onjuiste beweringen meer. Daarom worde er nog eens met nadruk de aandacht op gevestigd', dat men beter doet zich de moeite te getroosten zelf dé groenten in te slaan of dit door de dienstbode te laten doen indenwinkelvan zijn gewonen le verancier, dan zich het benoodigde aan te schaffen aan diens groentekar, waarmede hij, aan huis komt en dan voor de keuze te wor den gesteld om óf dé bovenbedoelde veel te hooge prijzen te betalen óf aan een weige ring om te verkoopen bloot te staan. Ten overvloede wordé nogmaals in herin nering gebracht dat men voor de vastgestel de maximumprijzen allereerste soort groen ten kan krijgen, en dat de maximumprijzen zijp: voor bloemkool le soort 12 ct.2e soort 8 ct, uitschot 4 ct.; voor bosjes peen le soort 6 cent (per bos van 25 wortelen), 2e soort (eveneens per bos van 25 wortelen) 4 cent; peulen le soort 18 cent, 2e soort 14 cent; doperwten le soort 19 cent, 2e soort 15 cent; vroege aardappelen, ronde 10 cent per K.G., muizen 9 cent HINDERWET. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene ken nis, dat heden op de Gemeente-Secretarie ter visie is gelegd het aan hen ingediende ver zoek met bijlagen van de firma A. KUSTERS aldaar, om vergunning tot het uitbreiden van een drukkerij, door het bijplaatsen van ,een electro-motor van 4 P.K., dienende tot het drijven van drukpersen, in het perceel RA MEN, Wijk B No. 1. Bezwaren tegen deze uitbreiding kunnen worden ingediend ten Raadhuize dezer Ge meente, mondeling op Dinsdag 18 Juli e.k.,, 's voormiddags te elf uur, en schriftelijk vóór of op dien tijd. Gedurende drie dagen vóór gemelden dag kan de verzoeker en hij die bezwaren heeft ingebracht, op de Secretarie dézer Gemeente van de terzake ingekomen schrifturen kennis nemen. Burgemeester'en Wethouders voornoemd, G. RIPPING, Voorzitter. DONATH, Secretaris. Alkmaar, 4 Juli 1916. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene ken nis, dat in het Gemeenteblad van Alkmaar zijn opgenomen de Besluiten van den Raad dier Gemeente van 28 Juni LI., waarbij rijn vastgesteld lo. Eeene wijziging der Verordening rege lende het gebruik van gas door particu lieren (Gemeenteblad No. 497): 2o. Eene wijziging van het tarief en de voorwaarden-voor, de levering van elec- trischen stroom, door het gemeentelijk electrisch bedrijf (Gemeenteblad No 498); 3o. Eene verordening, houdende Bepalingen waarop kunnen worden aangegaan ge meenschappelijke regelingen met naburi ge gemeenten, omtrent dfe toelating van kinderen uit die gemeenten tot openbare lagere scholen te Alkmaar (Gemeente blad No. 496); welke verordeningen, heden afgekondigd, gedurende drie maanden ter Gemeente-Secre tarie ter lezing zijn nedergelegd en aldaar tegen betaling van resp. 0 05, 0.05 en 0.15 algemeen verkrijgbaar rijn gesteld. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. RIPPINO, Voorzitter. DONATH, Secretaris. Alkmaar, 4 Juli 1916. UITVOER VAN AARDAPPELEN. Door de Reichs-Kartoffel-Stelle te Berlijn is aan enkele belanghebbenden medegedeeld, dat rij geen toestemming kan geven, tot vrij en inkoop van' aardappelen in Nederland op grond van de omstandigheid, dat met de Ne derlandsdie regeering overeengekomen zou zijn, dat slechts de inkoop-organisaties van de Reichs- Kartoffel-Stelle te 's-Gravenhage aardappelen zou mogen inkoopen. Uit goede bron verneemt het Correspon dentiebureau dat bovenbedoelde mededeeling te eencnmale onwaar is en dat er van eenige overeenkomst te dezer zake geen sprake is. Uit Leiden wordt aan de Haagsche Courant bericht: Ook gisteren rijn weer belangrijke hoeveèl- heden aardappelen op het ladingsemplace ment der Hollandsche Spoor ingeladen om naar Duitschland te worden gezonden. Voor de verzending van de aardappelen, die heden zullen aankomen, rijn 7 wagons 1 aangevraagd, die ieder 10.000 K. O. kunnen bergen. Het blijkt, dat het met het Verbod van uit> voer van gonjezakken niet nauw genomen wordt, want met de aardappelen mogen ook de zakken de grens passeeren. Worden er, zoo als nu het geval is, iedere dag 70.000 K. G. aardappelen verzonden, dan bedraagt de uitvoer van gonje-zakken alleen van Leiden uit ongeveer I.0Ö0 per week. BINNENLAND. TWEEDE KAMER. De algemee beschouwingen over het wets ontwerp tot wijziging van Successiewet wer den voortgezet. De heer de Savomin Lohman (c. h. Goes) bestreed eenige gemaakte opmerkingen en be sprak den rechtsgrond! der successiebelasting en het staatserfrecht. Schenkingen behooren z. i. niet in een Successiewet. Ook had spre ker ernstige bezwaren tegen heffingen van schenkingen en legaten aan stichtingen. Even eens hoopte hij, dat de minister zou terugko men op hetgeen hij vorstelde ten aanzien van de levensverzekerings-belasting. De heer Kooien, (r. k., Grave) vroeg naar aanleiding van de uitkomsten van de rijks middelen aan deq minister, om de Kamer voor te rekenen, dat hij de 18 millioen noo dig, heeft. Van een verhooging der successie belasting in de rechte lijn wilde de rechter zijde niet weten. Spreker sloot zich te dien aanzien' bij den heer de Monté Ver Lonen aan. Hij herinnerde aan het argument van den heer Tydeman omtrent het euvel der kin derbeperking, en behandelde daarna het recht op schenkingen en legatenverzekerin- gen. Alle schenkingen behoorden niet getroffen te worden. Mets chenkingen uit ideeële be weegredenen behoorden de staat zich niet te bemoeien. Met betrekking tot de lvensverze- keringen vroeg spreker een noodwetje voor de ook aan de buitenlandsche maatsck j pij en op te leggen verplichtingen krachtens dit ontwerp. ALKMAARSCH i

Alkmaarsche Courant | 1916 | | pagina 1