B^j die regeling vajp werkzaamheden ant' woorcfde de voorzitter op een vraag van den heer Schaper, dat binnen enkele dagen nog een ontwerp in verband met die levensmidde- lenvoorzien ing de Kamer zal bereiken. De re geering zou het als een noodwet behandeld willen zien, ook in verband met het 20-milli- oen-ontwerp. De heer Fock (u.l., Haarlem) betoogde dat de successiebelasting door verhooging in de eerste plaats is aangewezen voor nieuwe heffingen. De commissie van rapporteurs zal een amendement indienen, om schenkingen aan liefdadige instellingen vrij te stellen. De minister van financiën zeide, dat het tekort op den gewonen dienst over 1916 ver moedelijk 16 millioen zal bedragen, waarbij 3 millioen voor rente en aflossing voor de leening 1916. Daarvoor moeten ongeveer 20 millioen bomen uit nieuwe belastingen, n. 1. statistiekrecht 3 millioen, dividend1- en tan tième-belasting 1.1 millioen zegel- en re gistratierecht, 3.2 millioen schatting van on roerende goederen na verkoop 1.4 millioen.. Van bezuiniging is niets meer te verwachten. De hoogere opbrengst van de belastingen is niet zoo hoog als het wel lijkt; dus van dat bedrag is niets te missen. Tot verhooging van het tarief wilde de mi nister niet overgaan. Hij erkende het bezwaar tegen zwaarder treffen in de rechte lijn niet. hij is bereid eenigszins tegemoet te komen aan het verlangen om vrijstelling van ge- schenkingen aanl iefcfcadige instellingen en zal overigens de betreffende bepalingen loy aal toepassen. Tot uitlidhting van de bepalingen betref fende de levensverzekeringsuitkeeringen uit dit ontwerp was spreker niet bereid. Hij wilde echter wel eenlge bepalingen opnemèn om trent buitenlandsche maatschappijen. Nog enkele speciale gevallen behandelde spreker en zeide dat bij vergissing dn iemands nadeel teruggave mogelijk is door een soort elastieke bepaling in de wet; hier op kan in het bijzonder gewezen worden. De heer Drion (vr. 1. Ridderkerk) repli ceerde en sprak nog eens over de kwestie der levensverzekeringenhij meende dat de mi nister zich schamper heeft uitgelaten over de Maatschappijen. Spreker verdedigde vervolgens nog eens de door hem voorgestane uniforme regeling ee- ner heffing op de Levensverzekeringsmaat schappijen, welke deze zullen verhalen op de uitkeeringen. De heer De Savornin Lohman sloot zidi aan bij hetgeen de heer Drion gezegd heeft over den toon, waarop de minister over de levensverzekeringmaatschappijen sprak. Spreker herhaalde zijn verschillende be zwaren tegen het ontwerp Ook de heer Ter Laan^ (Rotterdam) repli ceerde. De minister van financiën, de heer Van Gijn, antwoordde nog kort de sprekers. De toon van adviezen van levensverzekering maatschappijen en den inhoud ervan, deze en andere belastingen betreffende, heeft spreker inderdaad onaangenaam getroffen; hij meen de dat o. a. dividend en tantièmesbelasting, kleinigheden, overdreven werden voorgesteld. De vergadering werd verdaagd tot heden ochtend' elf uur. PROVINCIALE STATEN GRONINGEN. Herkozen zijn tot leden van Gedeputeerde Staten van Groningen de heeren mr. van der Tuuk, Schilthuis en Sijpkens, allen liberaal. Gekozen in de vacature-Westerddjk (lib.) de heer G. de Vries, (lib.) burgemeester te Oldehove met 25-/stemmen. In de vacature Jansen (lib.) werd gekozen de Soc. Dem. L. H. Mansholt te Westpolder, met 22 stemmen. De sociaal-democraten hadden op grond van den uitslag der verkiezingen, waardoor hun fractie thans 12 leden telt, een zete' van het college opgeëiscbt hebben al bij voorbaat den beer E. Rugge, voorzitter van het partij gewest, lid van den gemeenteraad en redac teur van het gewestelijk partijorgaan, het Volksweekblad aangewezen. De vrijzinnigen hebben de gegrondheid van het verlangen erkend wijst de stemming uit, dat zij den Ménsholt preferecren boven den heer Rugge. nomen. Van de caféhouders Oudhuis en Nap was het verzoek ingekomen, met hetcentrura van de gemeente kennis te mogen houden. De heer Hansen zegt het zou beter zijn als er 1 kennis was. De voorzitter juicht dit voorstel toe, doch de burgers? De heer Bouwens wil den ouden toestand terugroepen. De heer Goet is voor afschaffing van de Gemengd nieuws. HISTORISCHE TENTOONSTELLING IN DEN DROMMEDAR1S TE ENK HUIZEN. Voor de op 15 Juli a.s. te openen Histoii sche Tentoonstelling in den Drommedaris is ceeds eengroote partij goederen ingekomen. De inzendingen overtreffen de verwachtin gen, wijl velen aan de door hen aanvankelijk gedane opgave nog belangrijke artikelen toe voegden, en nog dagelijks nieuwe inzeadiü gen kunnen worden genoteerd. Er is heel wat interessant en waardevol materiaal bijeen: oude stadsgezichten, waar bij ook komen schilderijen van moderae meesters o. a. Tholen, lèastert, De /rics Lam), een groote serte plattegronden (inge zonden door de gemeente), kronieken en or donnantieboeken, afbeeldingen van allerlei aard, scheepsmodellen (een prachtig exem plaar o. a. van den heer Croup ie Amster dam), een molen (ingezonden door den heer Gerrits te- Grootebroek), voorwerpen voor huishoudelijk gebruik en voor het bedrijf goud- en zilverwerk, speelgoed, maar vooral ook kleedingstukken. kortom een zoo groot mogelijke verscheidenheid. UIT OUDKARSPEL. De Raad dezer gemeente vergaderde Duis- dagmutgen 10 uur voltallig. De keurmeester, de heer G. Bcüners, is door B. en W. op verzoek eervol ontslag ver leend met ingang van 15 Juli. De nieuwbenoemde keurmeester, de heer W. de Groot, van Gorredijk, zal met ingang Van diep datum in functie treden. Bij gedane kasopname bij den gemeente ontvanger bleek overeenkomstig de boeken in kas té zijn 1140,78y2. Ged. Staten zonden bericht, dat de goed keuring op het besluit tot het aangaan van een geldleening ten behoeve van de gasfa briek is verdaagd. Goedgekeurd terug ontvangen de besluiten af- en overschrijving, en dë onderhandsclie aanbesteding ten behoeve der gasfabriek Van eenige caféhouders was hetverzoek in gekomen om dit jaar de kermis te laten door gaan. Dit adres werd voor kennisgeving aange kennis, doch vindt het beter nu nog geen ver andering te brengen. Van het bestuur van dén Bond van Begra fenisondernemingen was het verzoek ingeko men voor aanschaffing van een automatisch toestel bij de graven. De Raad bleek hiervoor veel te gevoelen, doch besloot het voorloópig in handen te stellen van B. en W. De permanente schoolfeestcommissie vroeg subsidie voor het te houden schoolfeest Werd besloten 50 te geven. Verzoeken van den heer G. Beimers om 5 maanden en van den heer Janknegt om 8 maanden afschrijving op den H. O., werden toegestaan. De heer G. Hoogeboom, omnibusonderne mer, vroeg een verhooging van de subsidie. De Raad bleek hiervoor veel te gevoelen. Besloten werd de subsidie voor dit jaar te brengen van 40 op 65. In de vorige zitting is ingetrokken de ver bodsbepaling betreflende liet gebruiken van rogge als veevoeder. üed. Staten konden zich hiermede niet ver eenigen en stelden voor dit besluit in te trek ken. Aldus werd besloten. Mej. B. Zaagman-Schuitemaker, verloskun dige, vroeg een verhooging van salaris en dit te brengen op 400. B. en W. vonden dit gewenscht en stelden voor dit met ingang van 1 Januari 1917 te verkenen. De heer Goet wilde het op 1 Juli laten in gaan. De voorzitter zeide: We moeten echter re kening houden met de begrooting van dit jaar. Na eenige bespreking werd besloten de verhooging met i Juli te 'doen ingaan. In bespreking kwam hierna het geven van een duurtetoeslag aan sommige ambtenaren., 3. en W. vroegen de vrije beschikking hier voor over 150. Een ingekomen adres van den Ned. Bond van Gemeen te-Ambtenaren stelde de voorzit ter in verband hierover voor, voor kennisge ving aan te nemen. De heer Goet was hier niet voor en zou al- geheele verhooging noodzakelijk achten. De heer Bouwens voelde meer voor duur tetoeslag. De Raad besloot in comité te gaan om deze zaak nader te bespreken. Na heropening stelde de heer Goet voor, B. ,en W. op te dragen een algeheele verhoo ging te doen geven. De heer Bouwens stelde voor, waar noo- dig of gewenscht, een duurtetoeslag te geven. liet voorstel van den heer Goet werd ver worpen met 5 tegen 2 stemmen; het voorstel- Bouwens werd met algemeene stemmen aan genomen. In verband hiermede vroeg de voorzitter een crediet van 500, waar allen voor zijn. Als zétters werden herbenoemd' de heeren A. Kroon Pz. en F. Bouwens. De gemeente-rekening over 1915 werd De heer Goet informeerde hoe met de maximumprijzen. De voorzitter deelde mede voor suiker eu groenten prijs te hebben gevraagd en voor verdere artikelen bij de winkeliers te hebben geïnformeerd. Aan den Minister is geschreven, dat de ge meente gaarne -voor beschikbaarstelling wilde zorgen, doch dat geen opgave van kwantum kon worden gegeven. Bruine boo- nen zijn beschikbaar, doch tegen rijst maken de verschillende winkeliers bezwaar, daar ze dan geen andere rijst mogen verkoopen. De heer Goet én ook de voorzitter zijn het er over eens, dat van samenwerking in het geheel geen sprake is, waarom de heer Goet er voor zou zijn, een en ander dan maar van gemeentewege beschikbaar te stellen. De voorzitter deelde nog medé, dat het Steuncomité is opgeroepen om ook deze zaak te bespreken. tlieraa sluiting. Het café met vergunning van den heer Koppen, aan de Spoorstraat, is door verkoop overgegaan in handen van den heer H. Hart Mz.,. die dit zal inrichtén als geheel-onthou- dcrsiokaal. UIT PURMEREND. De heer S. J. Smit, ontvanger der regis tratie en domeinen te Purmerend is met in gang van 15 Juli benoemd tot kantonrechter plaatsvervanger in het kanton Purmerend UIT HARENCARSPEL. De raad der gemeente vergaderde gister avond voltallig. De notulen werden goedgekeurd. Van Ged. Staten waren goedgekeurd terug ontvangen het besluit tot verkoop van grond aan j. Spaansen en overdracht van wegen aan de respect, ban- en polderbesturen Medegedeeld werd dat gedurende de maand Juni 5293 kub. M. gas verbruikt is. Verder waren ingekomen de volgende stuk ken: le. adressen van verschillende gemeente ambtenaren om verhooging van salaris. 2. adlres van de verloskundige om verhooging van salaris met 100. 3. adres van het hoofd dér school, de heer Blad, die medeelde dat hij 15 Mei j. 1.. zijn 40ste dienstjaar volbracht heeft, waarvan 37 jaar in de gemeente. Volgens de salarisverordening wordt zijn- salaris met 100 verhoogd, wanneer hij 40 dienstjaren in de gemeente heeft doorge bracht om vtrschilende redenen zou hij ech ter gaarne willen ,dat de verordening zooda nig gewijzigd werd, dat heden zijn verhoo ging kon ingaan. 4. Van de afdeeling N. H. van den bond van gemeenteambtenaren om algeheele her ziening der salarisregeling. 5. adres van de afdeeling Harencarspel van Volksonderwijs met verzoek tot instelling van etn 7e leerjaar en daarvoor benoeming yan een 4e leerkracht. De heer Doekes wees er op, dat een laatste verhooging voor gemeente-ambtenaren niet in 1912 doch in 1913 was. De heer Hooglgand vroeg of ook het adres van Volksondrwijs nog niet door B. en W. .behandeld was. 't Zou verband) kunnen houden met de veranderingen aan de school en daardoor noodig kunnen zijn er niet te lang mede te wachten. t De voorzitter antwoordde dat bij aanne ming van het verzoek van Volksonderwijs zeer zeker de bijbouwing van een lokaal ge wenscht is. Als zetters zijn aftredend de heeren Borst en Doekes. Voor diubbeltalLen werden bijgeplaatst de heeren de Groot en Hoogland. Als booisteker werd tijdelijk benoemd de heer C. Bakker. Hierna volgde aanbieding van de gemeen terekening. Deze geeft aan een ontvangst van ƒ24616,44 een uitgaaf van 22988,09)4, alzoo een sal do van 1628.34 H. De rekening zal worden nagezien door de heeren Hoogland, Groot,, Doekes en Bakker. Ter tafel kwam hierna het plan voor de schoolbouw. In de vorige vergadering is aan B. en W. opgedragen, de besluiten voor de gemeente opzichter te latejr uitwerken, waarom een en ander nu ter tafel is. Voor verdere besprekingen ging de raad in comité. Na heropening werd besloten de aanbeste ding volgens ingediend plan in bestek te doen komen op Zaterdag a. s. Moch de iaagste inschrijver boven de be grooting zijn, dam wordt aan B. en W. mach- tigipg verleend evengoed door te gaan. Goedgevonden werd uit de post voor on voorziene uitgaven te betalen een bedrag van 30.94. Bij de rondvraag deelde de heer Zut mede, dat een bruggtje bij de kaasfabriek te Waar land noodig gerepareerd moet worden. Ook de heer de Groot wees op enkele kleine reparatiën. Een en ander zal naderw orden onderzocht en uitgevoerd. Hierna sluiting. EEN VREEMD GEVAL. Men seint ons: Gisterenavond omstreeks 10 uur werden fe Rilland Bath dood' op hun post gevonden twee landstormers, beiden B. ge naamd en ongeveer 22 jaar oud. Een was af komstig uit Streefkerk bij Alblasserdam en één uit Leiden. Beiden waren door een kogel getroffen. Een onderzoek naar het gebeurde wordt nog ingesteld. AMSTERDAM, 6 Juli. Bij nader on derzoek zijn twee patronen uit de patroon- tassdien der overlevenden vermist Men vermoedt dat de een den ander per ongeluk heeft gedood, waarop de laatste zidi toen uit wanhoop eveneens van het le ven berooofde. KORTE BERICHTEN. In de vac.. Feissen heeft de afdeeling van de S. D. A. P. tot een candidaat voor de gemeenteraad te Zaandam gesteld den heer J. Melk. Te Aalst (N. Br.) heeft een zekere Krijgsman zijn huis dat in nog goeden staat verkeerde, verkocht voor slechts A 00, De re den hiervan was alleen dat hij eens wilde fuiven. - Te Kaatsheuvel dreigt een staking in de schoenenindustrie. De werklieden hadden 1 duurtetoeslag gevraagd, de patroons die onlangs 10 procent duurtetoeslag hebben ge geven. wenschen nu slechts 5 procent te ge ven. De staking zal ongeveer 600 personen omvatten. Te Oss had de werkman H. W. het on geluk met de rechterhand' dicht bij de inwer king zijnde lintzaag te komen, al de toppen van zijn hand werden afgezaagd. De vereenigde commissie ter leeniging van rampen door watersnood 'heeft thans in totaal ontvangen ƒ2.512.982.05 Er ia thans een bedrag vastgesteld door den Comm. der Kon. voor den herbouw van Marken. De totale schade wordt geraamd op 60 a 70 duizend gulden. Bij den door den fabrikantenbond ge stelden termijn hebben de draadmakers bij E Zn. en Fr. M. Zn. te Tilburg het werk niet hervat. Beide firma's hebben nu hun per soneel, onderscheidenlijk 400 en 300 perso nen ontslagen. Te Oostzaan is een vereeniging van ei erenventers opgericht, onder voorzitterschap van den burgemeester. Voorzitter en twee be stuursleden hebben een audiëntie bij ren mi nister aangevraagd om over den onhoudba- t opa tand te klagen in den eierhandel. ren Heeft de audiëntie geen resultaat dan zeggen de eierenventers hun bedrijf vaarwel. De toestand van den oud-minister s.s. Talma sedert eenige weken in het Diacones- seinhuis te Haarlem is zeer zorgelijk. COMMISSIE VAN OORLOGSWINST BELASTING ONTBONDEN. Bij Kon. Besluit van 5 Oct. 1915 ingestel de Staatscommissie, aan welke werd opgedra gen te onderzoeken op welke wijze eene tijde lijke belasting kan worden ingericht, welke ten doel heeft buitengewone vermeerdering van inkomen of van vermogen als direct of indirect gevolg van den oorlogstoestand te treffen ontbonden met dankzegging voor de door haar verrichtten arbeid. In de Commis sie had mede zitting: Jhr. Mr. P. van Foreest lid der Tweede Kamer. VEREEN. VAN VISCHHANDELAREN. Gisterenavond werd in het lokaal van den heer Mooij alhier een bijeenkomst gehouden van exploitanten van vischwinkels in de ge meente, om tot oprichting te komen van een afdeeling van den bond van vischhandela- ren. Men was algemeen ontevreden over den re geeringsmaatregel inzake den vischverkoop, aangezien hierdoor alle vischwinkeliers en vischventers uit hun bedrijf worden'gestoten. Een voorloc pig bestuur bestaande^uit dt. heeren A. C. Meijer, voorzitter, B. Smit, se cretaris en Kloppenburg, penningmeester werd gekozen. -DE HANZE. In de Dinsdagavond gehouden algemeene vergadering der R. K. Middenstandsveree- niging „de Hanze" werd besloten medewer king te verleenen tot de oprichting van een bureau van advies voor den middenstand. Het bestuursvoorstel tot aansluiting van de Hanze bij genoemd bureau ad 50 ci per lid en per jaar werd mede aangenomen. Tot afgevaardigde naar een te houden vergadering, waarin de oprichting van dat burau nader besproken zou worden werd benoemd de heer C. W. Keijsper. Door het bestuur was in verband met de op richting van het bureau van advies en de hooge bijdragen, die voortaan door het bondsbestuur gevorderd zullen worden een verhooging der jaarlijksche contributie voor gesteld. Met algemeene stemmen werd het bestuurs voorstel mn ingaande 1 Aug. a. s. de contri butie te bepalen op 10 cent per week aange nomen. Ter verkiezing van leden voor de commis sie van advies van de Cop. Centr. Midden- stands-credlatbank alhier moesten twee vijf tallen worden opgemaakt, waaruit het Bank- bestuur te Delft nader een keuze doet. Hiertoe werden gekozen de heeren D. Geels, C. W. Keijsper, J. F. M. Endel, A. J> van Benthem, J. H. Jacobse, H. J. B. Peet. J. J. Hofstee, A. A. Kuhne, JL G. Engeln en G. W. de Munk. In de bestaande vacatures werden tot be stuursleden gekozen de heeren J. Hua*ens en G. W. de Munk. Bij de rondvraag betoogde de heer J C. L. Wijdeman de wenschelijkheid om tftins stappen te doen tot de invoering van de ne gen uur sluitimgvan winkelss en magazijnen. Wanneerd de verschillende winkeliers-ca tegorisch daartoe werden aangezocht meen de hij, dat de pogingen tot een vervroegde winkelsluiting, waartoe het toch eenmaal zou moeten komen goede resultaten zouden ople veren. De voorzitter deed toezeggingd1 at het be stuur deze aangelegenheid ernstig zou over wegen. MEETING TEGEN DE DUURTE. Het Permanent-Comité tegen de duurte hield gisteravond op het Doelenveld een meeting tegen de prijsstijging van de levens middelen. Te acht uur opende de voorzitter, de heer van Cleef, de tegen half acht aangekondigde meeting. Het aantal bezoekers was inmiddels ge groeid tot een 500-tal. De voorzitter sprak zijn vreugde over dc groote belangstelling uit, daarin ziende het feit, dat men het moede was te berusten en thans gekomen was om te handelen, met de gebalde vuist dreigend opgeheven tot hen, die de oorzaak zijn van de heerschende el- lende. Spreker wees er op, dat ingevolge een on derhoud van het Comité met den burgemees ter, ook reeds regeeringsvet beschikbaar was gesteld. De stappen, in de door ons ge- wenschte richting gaan hier evenwel wat langzaam, waarom wij deze meeting organi seerden, om kracht aan onze eischen bij te zetten. De heer Westerhof meende, dat naast de blijdschap over de opkomst, een smartkreet over den toestand geuit moest worden. Vol gens de indrukken uit de bourgeoispers zou. de toestand in Alkmaar, ja. in geheel Hol land, nog niet zoo slecht zijn. Bezoekt men de huizen van de arbeiders, dan ziet men, dat men daar dag aan dag en week aan week de slechte gevolgen van den toestand onder vindt. Maandenlang kan aan het koopen van schoenen en kleeren niet gedacht worden. Het proletariaat wordt geteisterd, zooals het nooit geteisterd werd.' Gaat men dit na, dan voelt men de wrok opkomen. Het Alkmaar sche volk is kalm, op zich zelf is dat een deugd, maar te ver doorgedreven is dat een ondeugd. Thans is het arbeidersvolk bijeen gekomen om te demonstreeren tegen de duur te en ook tegen de oorzaken, die de omstan digheden dezer crisis hebben verwekt. Spreker hield hierna een uitvoerige be schouwing over den oorlog, waarin duizen- de jopge mannen dagelijks van het leven worden beroofd; en dit alles' ten bate van de bezittende klasse. Deze gruwelen in een tijdperk, waarin men zich vo noemt van den grooten Nazarener, man des vredes was. Niemand had denken, dat dit nu nog had kunnen Maar al weten wij, hoe STADSNIEUWS. EIND-EXAMEN GYMNASIUM TE ALKMAAR. Geëxamineerd 7 caudidaten. Geslaagd voor diploma A en B: H. C. v. d. Heijdc te Alk maar; voor A: Constantia J. van den Bergh fe Schagen J. Nicoline Henket te Alkmaar P. N. Roggeveen te Schag<3i. Voor B: G. ter Laan te Zaandam en F. van Pelt te Bergen Met één candidaat wordt het examen voort gezet. (Reeds in een gedeelte van de vorige op laag vermeld). Gisteren slaagde voor het eind-examen Gymnasium te Amersfoort onze stadgenoot, dé heer P. J. Conijn. ren Eie een kunnen gebeu- verechrikkelijk ren. Maar ai weten wij, noe verscnnxiceiijK aeisprijs voor ue mgcztiuueu -.mhucui de toestand in de meeste Europeesche landen stellen. Voorts werd er in dat adres op gi is, dan geeft dit een braaf Christelijk blad,, zen, dat de arbeiders-coöperatie ,,V' standbeeld 1 krijgen, maar ook de grheele regeering aansprakelijk. In haar adres van 1 Juni, van de S. D. A P. en de N. V. V., wordt er op gewezen, dat, hoewel een groot deel van ons vee de gren zen overgaat, het vleesch voor os arbeiders niet is te krijgen. Consenten voor duizenden en nog eens duizenden wagons aan aardap pelen werden gegeven en de arbeidersbevol king kon üO cent per 5 kop betalen. Zoo ging heit ook met de groente. De arbeiders zien die nu maar alleen achter de ramen van de verkoopers. Hun voeding is oorlogsbrood met klappa en 's middags aardappelen met margarine, voor zoover men nog aardappe len had. Velen moesten het ook 's middags met oorlogsbrood doen. Zoo is de toestand bij hen, die de meerwaarde produceeren. Daar tégenover staat de groote oorlogswinst van de kapitalisten. In een adres van de Bra- bantsche industrieelen wordt deze winst reeds geschat op 1000 millioen. De S. D. A. P. wilde hiervan 50 pet. als oorlogsb^lasting nemen. 100 pet. was nog niet erg genoeg ge weest, want oorlogswinst is extra winst bo ven den gewonen winst. De bezitters wensch- ten de oorlogswinstbelasting evenwel niet hooger te stellen dan 30 pet. 700 millioen blijft in de zakken van de oorlogswinstma kers, ongeacht, wat er in blijft, door te lage aangifte. Het deel van het proletariaat, dat thans onder de gunstigste omstandigheden verkeert, door het maken van hooge lctonen, zooals aan de Langedijk, houdt na afloop van den oorlog daarvan 0,0 over. De statis tiek bewijst, dat het gemiddelde loon van den Hollandschen arbeider thans is 12, ver hoogd met 10 pet. duurtetoeslag. Spr. wees er op, welk een groot leed het vertegenwbor- digt, (nn met zoo'n kleine som rond te ko men. De doktoren stellen dan ook een groo- tere kindersterfte vast. De toestand wreekt zich reeds op onze kinderen, waarvoor wij ailes willen doen. Alles, wat in ons leeft van heilig verzet, moet tot uitbarsting komen. Wij zouden wel een volk van slaven moeten zijn, als wij nu nog bleven de kalme Hol- landsche arbeiders en vrouwen. Het eenige wat gedaan kan worden, zeide spr., is onze Partij en onze Vakvereenigingen te verster ken. Wat de Hollandsche bourgeoisie aan Christelijke weldadigheid weet te geven, is niet veel. Voor den Watersnood bracht men 2yó millioen bijeen. Door vragen kan dus niets bereikt worden. De demonstraties tegen de 'duurte maken dat er wat bereikt wordt. Het bereikte is weinig, doch een gevolg van het feit, dat onze invloed niet verder gaat dan onze macht. Versterkt daarom onze macht! Spreker vroeg, om het adres aan den bur gemeester en de motie-aan de regeering te bekrachtigen en wekte de aanwezigen op, om toe te treden tot de strijders onder de roode vaan. Wanneer men, in plaats van 130.000 geor- ganiseerden, een 500.000 arbeiders achter zich had, dan zou er wel heel wat meer be reikt zijn. Wanneer de arbeidersklasse niet achter ons staat in grooten getale, dan zal steeds het te bereiken resultaat zeer betrekke lijk zijn. De S. D. A. P. strijdt slechts voor economische doeleinden. Wij vragen van u dan ook allen, om daarvoor onze arbeiders organisaties en onze politieke Partij te ver sterken. Nog besprak spr. de 5 pet. oorlogsleenin- gen, daarbij uit latende komen, dat de Rijks- postspaarbankhouders nooit meer dan 2.64 pet. kregen. Uitvoerig behandelde spr. de maximum prijzen, die in vele gevallen nooit zijn ge handhaafd. Spr. betoogde, dat hieruit bleek, dat het vaststellen van maximumprijzen voor den groothandel zeer noodig was. De bevolking mag niet overgeleverd blijven aan ecu troejj) gewetenlooze speculanten aan den een en en de boeren, die maar zien te krijgen, wat ze maar kunnen, aan den anderen kant. Wij moeten den burgemeester van Alkmaar ook zeggen, dat hij meer moet doen in de toekomst. Verkerk drong er in de levensmid delen-commissie reeds herhaaldelijk op aan; om regeeringsaardappelen aan te koopen. De burgemeester vertraagde het en eindelijk kwam er een wagon voor geheel Alkmaar. Met de beschikbaarstelling van de regee- ringsvisch moest een vrouw al zoo glacials een aal zijn, om er wat van te pakken te krij- ;en. Zoo gebeurde het met allerlei difigen )aarom ons adres aan den burgemeester. Voor de ellende, die ons in den komenden winter wacht, dient tijdig gewaakt. Wij wil len, dat de burgemeester meer zal aanpakken en desnoods gebruik zal maken van de ontei geningswet van 3 Augustus 1914. Spr. verzocht hierop de instemming op hot adres aan den burgemeester,waarin werd verzocht, om er voor te zorgen, dat alle ar tikelen, die dc rcgcering beschikbaar stelt, ook in Alkmaar verkrijgbaar worden gesteld, desnoods door-toepassing van de levensmid delenwet. Ten tweede werd daarin verzocht, om de distributie van deze levensmiddelen voor re kening van de gemeente te nemen en deze le vensmiddelen dus voor den regeeringshan- delsprijs voor de ingezetenen beschikbaar te ewe- waarvan de schrijver de toestanden in de oorlogvoerende landen aanschouwde, nog niet het recht, om te schrijven, dat tegenover het gruwelijk leed dat dè oorlog in die lan den bracht, de ontevredenheid der Holland sche arbeiders zoo onbegrepen klein is, dat hij zich niet kon voorstellen dat men hier nu nog ontevreden was. De bourgoisie vindt al tijd spitsvondigheden, om de arbeiders af te houden van hun belangen. Moet een volk maar hongerlijden, omdat het Blij dat er nog geen oorlog is? Spreker betoogde verder, hetgeen wij i van zijn rede, gedurende de Statenverkie vermeldden. Opgesomd werd, dat de S. D. A. P. de oorlogscredieten slechts had toegestaan, om den oorlog buiten de grenzen te houden, hoe de S. D. A P. steeds de noodzakelijkheid naar voren had gebracht dat ook de honger buiten de landpalen diende te blijven. Het Ministerieel woord: „Er zal geen honger worden geleden", was niet ingelost gewor den Het volk lijdt honger. Spr. stelde hiervoor niet alleen Minister Posthuma, die van de landbouwers wel een lij mag zijn, reeds (iezing waarts' zich geheel beschikbaar stelt voor de distributie daarvan naar verhouding of getal, zoodat de distributie mogelijk wordt. Inzake het inwinnen van adviezen werd aan den burgemeester verzocht, om deze niet alleen in te winnen bij de direct belanghebbenden, maar ook bij de mannen uit de arbeidersbe weging. In de motie aan de regeering werd er op gewezen, dat ondanks de toezeggingen van ingrijpende regeeringsmaatregelen, voor de prijsdaling en het beschikbaar stellen van le vensmiddelen, de navolgende artikelen, als: vleesch, vet, Visch, eieren, aardappelen, groente, veel onmisbare kruidenierswaren, waschmiddelen, schoenen en kleeren zeer duur zijn gebleven, waarom ten sterkste op hot vaststellen van prijzen voor den groot handel werd aangedrongen. Inzake het in winnen van adviezen werd er ook in deze motie op aangedrongen, om die niet in te winnen bij de direct belanghebbenden maar opk zoo noodig bi) de bekwame mannén uit de arbeidersbeweging, coöperaties, enz. 'Ten slotte wekte spr. de aanwezigen oo, om de lakschheid van zich z' te schudden én

Alkmaarsche Courant | 1916 | | pagina 2