DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Van hef Westelijk Oorlogsterreln. ttsM WsrÉÉiwg, No. 158 Honderd en achttiende jaargang. 1916 VMIJ1) AO 7 JULI Alkmaarschö Courant. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 1,franco door het geheele Rijk fl,25. Afzonderlijke nummers 3 Cents. Telefoonnummer 3. Prijs der gewone Advertentiën Per regel f 0.12i Bij groote contracten rabat. Oroote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij* v/h. HERMs. COSTER ZOON, Vpordam C 9. TEE. ZEE. VARIA NEDERLAND. Met 20 ct. oorlogstoeslag op den abonnementsprijs per 3 maanden. ALKMAAR, 7 Juli. De dag van gisteren heeft geen wijziging in den toestand op het Westelijk oorlogstoo- neel gebracht. De Engelschen, hun onvol doende artillerie-voorbereiding inziende, meldt Havas, zijn opnieuw tot een stelselma tige beschieting overgegaan. De groote slag zal weken en maanden duren, verzekert het Fransche nieuwsagentschap voorts. De heer Loyd George werd, zooals te ver wachten viel, minister van .oorlog in Enge land. Het groote offensief op het Oostelijk oor- logstooneei duurt voort. De Duitschers en Oostenrijkers trokken aan Djnester en Proeth terug, de mogelijkheid is niet gering, dat ze weldra zeer veel terrein zullen moeten prijs geven, terwijl aan de Styr de linkervleugel der Duitschers met omsingeling wordt be dreigd. Een Russisch-Japansch verdrag van twee artikelen is geteekend door den Russischen minister Sasonöf en den Japanschen gezant, hetwelk ten doel heeft samen te werken tot het bewaren van een blijvenden vrede in het uiterste Oosten. Artikel 1 loopt over een overeenkomst in geval van bedreiging of po litiek verbond tegen een der beide partijen. Artikel 2 bepaalt^ dat Rusland en Japan, warmneer de territoriale rechten of bijzonde re belangen van een der beide partijen in het ui te de Oosten worden bedreigd, Rusland en Japan zich zullen verstaan over den steun, dien zij elkaar zullen verleen en om elkanders rechten en belangen te waarborgen en te ver dedigen. Zoo zijn de tegenstandèrs van weleer het roerend eens geworden. Wanneer zullen de tegenstanders van thans een verdrag van den vrede teekenen? De wederzrjdscha legerberichten over het Oostelijk oorlogstooneel geven den indruk, dat daar veeleer van een groot offensief moet worden gesproken dan in het Westen. Meet men het terrein af, waar het „groote" offen sief der Franschen en Engelschen wordt gele verd, dan is,dat och zoo'n klein stukje maar van het geheele front, terwijl er aan andere gedeelten wel eenige actie is, doch niet zoo, dat van een algemeenen aanval mag worden gesproken. Anders daarentegen staat het in het Oosten. Daar strekt het Russische offen sief zich thans vrijwel over het geheele front van Riga tot de Roemeensche grens uit, ter wijl op verschillende punten belangrijke suc cessen worden behaald. Ten noorden van de Pripet-moerassen bij Baranowitsj, een zeer belangrijk spoörwegknooppunt aan den vier sprong van de spoorwegen WilnaRowno en BestLitowskMinsk, blijven aanvallen en tegenaanvallen elkaar afwisselen, zoodat de Russen nog niet de overhand hebben op het gemengde Duitsche en Oostenrijksche le ger van prins Leopold van Beieren. En zui delijker en wel ten zuiden van die moe rassen, schijnen de Russen ook nog niet veel sterker dan hun tegenstanders. Men weet, dat zij daar het oog hebben geslagen op Ko- wel, eveneens een belangrijk punt van sa menkomst van vyegen en lijnen. Daar blijft het Duitsche leger van von Linsingen vrijwel stand houden, al schijnt het, dat de linker vleugel hier gevaar loopt omsingeld te wor den. Toch moesten beide legeraanvoerders volgens het laatste Russische legerbericht hier resp. 40|0 en 7700 gevangenen afstaan, terwijl blijkens andere Russische berichten de aanval bij Loetsk zijn invloed op Kowel reeds gevoelen doet Meer succes nog werd verworven in Galicië. Daar giiigen de Russische troepen na een krachtige artilleris- tische voorbereiding tot den aanval over ten westen van de beneden-Strypa en aan den rechter-oever van den Djnestr. De Oostenrij kers werden bier verslagen en trokken terug, 5000 gevangenen in Russische handen- achte^ latend. Het leger van den Duitschen generaal von Bothmer moest hier ongeveer 16 kilome ter terug, zoodat de Russen hier geen 30 K. M. meer van Stanislau, welke stad zij 8 Juni 1915 moesten prijsgeven, verwijderd staan Aan de Pruth (bij Sadzawka, ongeveer 15 K. M. ten westen van Kolomea) verklaren de Oostenrijkers over een breedte van K.M. „een 3000 pas" meer westwaarts een linie te hebben bezet Weliswaar is nog niet het Reuter-bericht bevestigd, dat de geheele spoorweg dwars door de Karpathen door de Russen werd genomen, maar wel wordt in het .Russische legerbericht medegedeeld, dat Mikolitsjin veroverd is. In elk geval hebben de Oostenrijkers hier een belangrijken steun in den rug verloren. Het zenden van troepen versterkingen en de aanvoer van benoodigd- heden aan de legers in Galicië, kan van Hongarije uit voortaan slechts langs een om weg geschieden. De toestand lijkt hier thans zoo, dat, komt er niet spoedig een verandering ten gunste voor de Oostenrijkers en de kans daarop is zeer gering zij hun front in geheel Ga licië over een aanzienlijken afstand moeten terugtrekken. Niet onwaarschijnlijk leest men weldra weer de namen der Lipa-iiviertjes in de communiques en Lembergl En men kan er staat op maken, dat de Oostenrijkers een bangen tijd tegemoet gaan. De legerberichten over den strijd in het Westen maken slechts melding van kleine, plaatselijke gebeurtenissen. In de omgeving van Thiepval maakten de Engelschen een kleine vordering,' de Franschen verloren twee boschjes ten noorden van het dorp Hem en namen er een ten noord-oosten van deze plaats. Dit weinige geschiedde ten noorden van de Somme. Ten zuiden der rivier werden Duitsche aanvallen afgeslagen. De verovering van Hem door de Franschen ten noorden der rivier, sluit zich mooi aan bij de vooruitgeschoven Fransche positie ten zuiden daarvan en steunt den rechtervleugel der Engelschen. Fransche bladen' vestigen er de aandacht op, dat de Engelschen nu ook moeten zien vooruit te komen. „Het is noo- dig, dat de Engelschen met ons gelijken tred houden", zegt de Echo de Paris. „Deaan sluiting aan de Engelschen is noodzakelijk", betoogt de Matin, „daar onze aanvalsrichting loodrecht op de Engelsche is komen te staan, moet onze beweging aan den noordelijken oever der Somme zich regelen naar de Engel sche corpsen, die links van ons opereeren". Ook de Engelsche bladen schrijven hierover. De Duitschers, verklaart de Daily Chronicle, hebben een soort van tegenoSensief op touw gezet en de Engelschen hebben voorshands genoeg te stellen met hun nieuwe en zekere punten van hun oude stellingen te verdedi gen. De Times waarschuwt, dat nu de eerste phaze van het offensief is afgeloopen, dat men niet moet denken, dat de lijst van de vermeesterde dorpen eiken dag zal toene men, en dat winsten, die mogelijk waren bij den stormloop in het begin, nu vermoedelijk uitgesloten zijn, zoodat men de verdere pha- zen met de geduldige kalmte en het vertrou wen dient af te wachten, welke de Franschen bij Verdun hebben getoond. De Engelsche generaal Maurice heeft aan een vertegenwoordiger van een Ameri- kaansch nieuwsagentschap medegedeeld, dat het om tactische en moreele redenen noodig was geweest, dat de Franschen den Oostelij ken Maasoever voor Verdun niet zouden ver liezen. Nu hebben de Engelschen hun voor raden opgehoopt en hun troepen gespaard, konden ze tot het offensief overgaan, dè zwa re verliezen dragen, welke zij vooral bij Fri- court hebben geleden en zullen ze den wan- hopigen tegenstand der Duitschers ook el ders kunnen breken. Terwijl de Franschen zulke ware verliezen hebben geleden tijdens de weken van voorbereiding van het offen sief, zullen de Engelschen deze thans hebben te aanvaarden. Soortgelijke verklaringen vindt men in al lerlei Engelsche berichten terug. Reuter meldt b.v., dat de Duitschers thans reserves van alle punten van 't front tusschen Verdun en Lens in hun tweede linie inzetten, dat van één Engelsch regiment slechts één officier en 6 ordonnansen ongekwetst bleven en dat de geallieerden zich gereed makèn voor de vol gende krachtsinspanning. Of het er dus span nen gaat! Het Fransche legerbericht van gisteren meldde: Ten noorden van de Sonuue eenige plaat selijke gevechten in den loop van den nacht. Bij een tegenaanval van de Duitschers verlo- ien de Franschen twee kleine boschjes op een K M. ten noorden van Hem; daarentegen maakten de Franschen zich meesier van een ander bosch, gelegen aan den.noord-oostelij- ken rand van hetzelfde dorp. Ten zuiden van de Somme was de nacht pp het grootste gedeelte van het front ka km Een Duitsche tegenaanval op Belloy werd gemakkelijk afgeslagen. Tot dusverre wer den, voor zoover is na te gaan, 76 kanonnen dóór de Franschen veroverd. Het aantal ver overde mitrailleurs beloopt eenigehonder den; het juiste is nog niet bekend. Op beide oevers van de Maas geen infante- rie-actie. Bombardement van de tweede Fransche li nie bij Ghattancouit Vrij hevig artillerie- duel in den Fleury-sector en het i uminbosch. De Duitschers trachtten vannacht stelselma tig de kathedraal van Verdun te treffen. Een Fransche batterij vèrdragende kanon nen verstrooide Duitsche convooien op weg naar Hondicourt ten noord-Oosten van St. Mihiel. In den Elzas drong een Fransche af- deeling in een Duitsche loopgraaf bij Bam- haupt en vond deze vol lijken. Het Duitsche legerbericht luidde: Van de kust tot de Ancre-beek nam de ar tillerie-actie nu en dan toe. Overigens geen verandering. Tusschen de Ancrebeek en de Somme, evenals ten zuiden daarvan, werd de strijd voortgezet. Een geringe terreinwinst van de Engelschen bij Thifepval werd door een/te genaanval teiuggewonnèn, In het vooruitge schoven loopgravennet verder naar het zui den wisten zij zich vast te zetten. Hem in het Sommedal is door ons ontruimd. De Fran schen veroverden Belloy-en-Santerre. Om Estrees is de strijd tot staan gekomen Fran sche gasaanvallen verliepen zonder gevolg. In het Aisne-gebied trachtte de'vijand tever geefs een aanval op een smal front te. dóen ten zuiden van Ville-au-Bois, waarbij hij ern stige verliezen leed. Links van de Maas hadden kleine voor ons gunstig verloopende infanterie-gevechteu plaats. Rechts van de rivier werden vijande lijke aanvallen in het bosch ten zuid-westen van het fort Vaux afgeslagen, evenals een gisteren in alle vroegte ondernomen poging tof herovering van de hooge batterij van Damloup. In de gevechten in de nabijheid van het Thiaumontwerk maakten wij eergisteren 274 gevangenen. Bij Chazelles (ten oosten van Lunéville) keerde een Duitsche verkenningsafdeeling terug met 31 gevangenen en een grooten buit. Ten z. w. van Kamerrijk viel hedenmorgen een vijandelijke vlieger op geringe hoogte een hospitaaltrein aan, die stopte wegens de geworpen bommen. Zes gewonden werden ge dood. Uit het Engelsche groote hoofdkwartier werd officieel gemeld: Bij Thiepval wonen wij opnieuw eeaig ter rein en maakten wij eenige krijgsgevangene!. Ten zuiden van het La Bassée kanaal deden wij, na uitzending van gas en rook, succesvol le overvallen in 'svijands frontlijn. Op een puntmaakten wij 40 krijgsgevangenen en veroverden een loopgraafmortier en een mi trailleur. Ook deden wij succesvolle invallen in 's vijands loopgraven ten westen van Hul- luch, waarbij wij een mitrailleurstand ver nielden, vele Duitschers doodden en krijgs gevangenen maakten. SCHIPBREUKELINGEN UIT DEN ZEESLAG.* Een Nederlander, aan boord van het stoomschip „Kangean", der Maatschappij „Nederland", van Amsterdam naar Java, schreef den 3en Juni op 59" N.B. aan. zijn fa milie hier te lande, naar de N. Rott Crt meldt: Woensdag 31 Mei 1.1. stoomden wij op in gezelschap van de „Zeildijk" (H. A.-L.), de „Texel" en de sleepboot „Thames", en had den vrij goed weer, al was het wat koud. Den volgenden dag heb ik echter wat me degemaakt wat ik niet licht vergeten zal. Ik zou juist op dek gaan toen er gestopt werd Op een paar stukken drijfhout zaten, eenige menschen, die door zwaaien met hun petten d'e aandacht poogden te trekken. Van de „Kangean" werd er onmiddellijk een sloep gestreken, eveneens van de „Texel" en „Zeil dijk". Onze sloep pikte een than op, welke bleek een Duitsch zee-officier te zijn. Aan boord gekomen vertelde hij van de plaats ge had hebbende zeeslag. De „Zeildijk", „Texel" en „Thames" hadden te zamen zeven schip breukelingen opgenomen. Rakelings ging er een eskader Engelsche oorlogsschepen voorbij ons. Nadat de sloep weder binnen boord was, stoomden wij verder. Massa's zwemgordels, plunjezakken en kisten dreven op de zee, en verscheidene leege marinesloepen dobbêrden op de oppervlakte. Vervolgens voeren wij bijna drie mijlen door olie, zeer zeker van een onderzeeër, welke in de golven verdwenen was. (De N. Rott. Crt teekent hierbij aan: Niet alleen on derzeeërs maar tot de grootste oorlogssche pen toe, gebruiken tegenwoordig olie als brandstof). De zee was bedekt met doode schelvisch, kabeljauw en haring, veroorzaakt door ontploffingen. Wij passeerden nog een wrak met dê kiel naar boven. Wij schijnen net door het oog van een naald gekropen te zijn, want op de plek, waar d'e olie dreef, was juist gevochten, en toen het gevecht zich verplaatst had, kwamen wij er door. Vervol gens werd zonder verdere lotgevallen Kirk wall bereikt. DOOR EEN GRANAAT GERED. De Tagliche Rundschau vertelt een merk waardig voorbeeld, hoe een soldaat door een ontploffende granaat niet het leven verloren, maar behouden heeft. Deze soldaat kwam bij den strijd om Vaux in een moeras terecht. Ondanks alle inspanning zonk hij steeds die per weg en na twee uur had hn alle hoog opgegeven. Toen sloeg in zijn buurt een vij andelijke granaat in, die hem met de modder wegslingerde. Hij verloor het bewustzijn, werd echter spoedig gevonden en naar de ambulance gebracht. Hij had slechts een lich te wond aan de hand opgeloopen. HOE OORLOGSNIEUWS WORDT VERSPREID! De Nieuwe Rotterd. Crt. meldt een staaltje een uit vele hoe oorlogs nieuws wordt verspreid: Het blad herinnert aan de behandeling van de zaak van de „Rijndijk" voor den Raad voor de Scheep vaart te Amsterdam. Het schip, op weg van Amerika naar Rotterdam, werd op^J April niet ver van de Scilly-eilanden door een mijn of een torpedo- getroffen, werd 'aan den grond gezet en kwam na herstel te Rotter dam aan. De voorzitter van den Raad deelde mede, dat bij het onderzoek door de marine was gebleken, „dat de stukken metaal, afkom stig zijn van een whitehead-toipedo, welke torpedo's vervaardigd zijn te Fiume (in Oos tenrijk) en voor den oorlog geleverd werden aan alle natiën, behalve aan Engeland". In Tidens Tegn, van Kristiania, vindt men nu een telegram van den eigen correspon dent van het blad te Amsterdam, meldende, dat uit het onderzoek van de Nederlandsche marine-autoriteiten is gebleken, dat de „Rijn dam", die in deh Atlantischen Oceaan is „ge zonken", is getorpedeerd „waarschijnlijk door een Oostenrijkschen onderzeeër". Zou er wel ooit een Oostenrijksch onder zeeër Gibraltar gepasseerd zijn? KORTE BERICHTEN. De heer Uoyd Oeorge is tot minister van oorlog benoemd. De Schotse mijnwerkers en industrie- arbeiders hebben besloten, hun gebruikelijke Jali-vacantie dit jaar niet te nemen. In Duiischland vreest men, volgens de Voss. Ztg. dat het regenweer mogelijk het rijp worden van het graan nog meer zal vertragen. Ook koestert men bezorgheid over den voorraad graan. De Times keurt de ruwe behandeling vdn menschen, die om gewetenesbezwaren niet willen vechten' af. 't Blad stelt nu voor: men gevè een duidelijke omschrijving van het gewetensbezwaar; men drage de bezwaarden zwaren, onbezoldigden, niet militairen ar beid voor 's land zaak op en ontneme hun het kiesrecht en de benoembaarheid in 's lands dienst. Op 't oogeriblik zijn er in België -in 't geheel 1.360.349 mannen, vrouwen en kin deren, die onderstand ontvangen. Sedert het begin vand en oorlog is in 't land voor be deeling uitgegeven ruim 73 millioen gulden. 1 Aan soldaten-vrouwen wérd 60 millioen gul den uitbetaald. Nu Engeland verklaard heeft, zich niet aan de verklaring van Londen te zullen hou den, dringt de conservatieve pers in Duitsch- land weer aan op verscherping van den on derzeebootoorlog. De zoon van den Duitschen kroonprins is bij gelegenheid van z'n tienden verjaardag tot tweede luitenant benoemd. De Karpathen-spoorweg Delatyn Korosmezo is in Russische handen. Volgens de Times is in Montenegro een Heden begint het nieuwe kwartaal van PBBMUHIITOAVfl van de Geïllustreerd Wereldnieuws bevat wekelijks een groot aantal aetueele en an dere afbeeldingen in koperdiepdruk uit Binnen- en Buitenland. Voorts boeiende verhalen, Anecdoten, Prijsraadsels, waaraan mooie prijzen verbonden zijn, enz. enz. Elk nummer bestaat uit 10 bladzijden. Ieder die zich vanaf 1 Juli abonneert, ontvangt zoolang de voorraad strekt, gratis da reeds verschonen gedeelten van de boeiende vervolg-verhalen HfiBBBSD EN IBTBISSKiBI. „Geïllustreerd Wereldnieuws" is de goed koopste en mooiste geïllustreerde; premie. Het kost 49 ets. per 3 maanden dat ie slechts S ets. per week. Pr. p. post met verhooging der portokosten. „Geïllustreerd Wereldnieuws" is de eenige geïllustreerde premie die JflET ln prfja Is verhoogd. Abonnementen worden aangenomen aan het bureau van ons blad en door de agenten. Proefnummers gratis verkrijgbaar. opstand uitgebroken onder leiding van een oud-minister van oorlog op wiens hoofd de Oostenrijkers een zwaren prijs hebben ge steld. Iemand verklaart zich in de Times be reid Engelsche officieren van leger of vloot, die met verlof zijn, in de gelegenheid te s|el- ten te visschen in Noorwegen in een rivier, op ongeveer 8 uur van Bergen. Daar zit neerlijke forel en zalm. De liefhebbers kunnen zich tot de redactie van de Times wenden. De Ehiitsche rijkskanselier heeft een be zoek aan de openzee-vloot gebracht. Er dreigt tegen 11 dezer bij de Spaan- sche spoorwegen een algemeene staking ter verkrijging van loonsverhooglng. Te Castel Termini, bij Palermo is een zwavelgroeve ingestort. Meer dan 100 werk lieden zijn bedolven. Tot dusver zijn 18 ge kwetsten te voorschijn gebracht. De Fransche ruiterij, die sedert het be gin van den oorlog geen gelegenheid heeft gehad om op te treden, wordt de laatste da gen langs de heele linie, die de Franschen ten westen van Péronne bezetten, voor pa- troeliewerk gebruikt. De cavaleriepaitroeljes moeten nuttige verkenningen gedaan hebben. VERBOD TÖT VERWERKING VAN INLANDSCH GRAAN. De branderijen en distilleerderijen te Rot terdam en te Schiedam hebben, naar de TeL mededeelt, van de regeering een verbod ont vangen om voortaan inlandsch graan te ver werken. Bij overtreding van het verbod heb ben de bufgemeesters het recht de aanwezige voorraden inlandsch graan in beslag te ne men. Het personeel zal geen nadeelige gevolgen ondervinden van dat verbod, daar slechts weinig arbeiders voor het verwerken der spiritus noodig waren en deze wel op andere wijze in het bedrijf te werk gesteld zullen worden. AARDAPPELEN. Bepaald is dat aan soorten vroege aard appelen, waarvoor voorwaardelijk uitvoer- consent worden verleend, wordt toegevoegd de soort „Schoolmeesters", en wel uitsluitend voor aardappelen boven een zelfmaat van 40 m. M. Het percentage der dagelijksche aanvoe ren ter veiling dier aardappelen wordt voor de week, eindigende 9 Juli. vastgesteld op 50 pet. Het percentage voor dagelijksche aanvoe ren van vroege aardappelen van de soorten Schotse muizen, Friesche Eerstelingen en an dere muizen boven de vastgestelde zelfmaat, dat op 7 8 Jiuli voor het binnenland moet worden geveild, wordt vastgesteld op 30%. Aan de stations voor inlading van vroege aardappelen worden toegevoegdHoogezand Sappemeer, Castricum, Piet Gijzenbrug en Vlijmen. Door het bestuur van den Bond van Aardappel-, Groenten- en Fruithandelaren is een telegram aan den minister van Land bouw, Nijverheid en Handel gezonden waar de minister gevraagdw ordt om de grenzen voor uitvoer van winteraardappelen b. v. Ei genheimers. Verder werd verzocht dat voor distributie uitsluitend eerste kwalitieten wor den bestemd. ALKMAARSCHE COURANT.

Alkmaarsche Courant | 1916 | | pagina 1