DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 161 Honderd en achttiende jaargang. 1916 DINSDAG 11 JULI VARIA NEDERLAND. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar ft,—; franco door het geheele Rijk 11,2§. Afzonderlijke nummers 3 Cents. Telefoonnummer 3. Prijs der gewone Advertentiën Per regel 10.12è Bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Wenschen met betrekking tot do mLyviiig. Met SO Gt. oorlogstoeslag op den abonnementsprijs per 3 maanden. ALKMAAR, 11 Juli. Toen de aanval aan weerszijden van de Somrne begon schreef de Matin: „Het offen sief van onze bondgenooten trekt thans het Voordeel uit een1 ervaring van drie en twintig oorlogsmaanden. Het wordt door geen ver ouderde traditie, door geen leerstellige voor- oordeelen, waaraan het zoo moeielijk valt zich te onttrekken, ook al hebben de feiten bewezen, dat ze onjuist zijn, geremd. Het zijn nieitwe mannen, die met onaangesproken krachten een nieuwen oorlog maken." Tot dusverre is deze nieuwe oorlog nog niet zeer voorspoedig gebleken en het En- geisch-Frqnscbe offensief is weer een Fransch-Engelseh offensief geworden. De aanval werd ingezet óver een afstand van 40 K.M., maar het noordelijk deel, van Gom- mecourt tot Th iep val, 14 K.M. lang, wordt thans ai niet meer genoemd. Tusschen Thiepval en la Boiselle, een afstand van 6 K.M., zijn de Engelschen ook niet noemens waard vooruitgekomen. Op de overige 20 K.M. zijn de voordeelen behaald, niet echter door de Engelschen, maar door de Fran- schen, die tot de onmiddellijke nabijheid van Péronne zijn doorgedrongen, hun terrein winsten weten te behouden en telken» op nieuw uitbreiden nu weer melden zij sen linie loopgraven bij Barleus te hebben geno men, benevens in het bezit te zijn gekomen van een sterk verdedigden heuvel en de boer derij La Maisonnette op den top van dien heuvel, die waarschijnlijk een toegangsweg tot de stad beheerscht. De Franschea kun nen trotsch zijn op hun vorderingen, maar de Engelschen? Ook de Russen hebben reden tot groote te vredenheid. Het heeft er veel van, dat het lot van het spoorwegknooppunt Kowel be slist is en dat het zeer spoedig in Russische handen zal vallen. De verdedigingslijn is de Stochod-linie en de Russen deelen mede, dat zij zich al vechtend op verschillende plaatsen een overtocht over de Stochod banen. „De vijand heeft bij zijn terugtocht het meerendeel dei' bruggen laten springen,' voegen ze er bij, maar tegelijkertijd melden ze, dat reeds op den linker Stochod-oever een hardnekkig ge vecht wordt geleverd. Hieruit valt af te leiden, dat Kowel onmiddellijk wordt be dreigd Er het laatste Russische communiqué wordt imtusschen verklaard, dat de Duit- schers alle middelen in het werk stellen om het Russische offensief te belemmereq. De Duitsche pers verzwijgt niet, dat de fronten in het Oosten en in het Westen deu ken krijgen. Zij spreekt zelfs van de „zeer aanzienlijke vorderingeq" der Russen. Maar de strategische toestand wordt zeer gunstig beoordeeld en, zoo wordt opgemerkt, al moe ten verdere plaatsen of stellingen worden ontruimd, uan behoeft men niet dadelijk be zorgd te zijn.- Aan den anderen kant wordt er echter op gezinspeeld, dat er zoo spoedig mogelijk aan den oorlog een eind moet wor den gemaakt en dat men als oorlogsdoel niet te veel moet eischen. Het zijn bijna alleen nog de conservatieve en al-Duitsche bladen, die aandringen op annexaties. Volgens de Voss. Ztg. Zijn er in Duitschland velen, die het kunnen weten, die gelooven, dat de vrede dichter bij is dan men gewoonlijk meent en daarom wenscht het blad opheldering over den algemeenen koers, waarin de regeering denkt te sturen. Eigenaardig is ook een be richt uit Boedapest. Graaf Mirbach Karoly is uit de onafhankelijkheidspartij getreden, <iaar in den eerstvolgenden tijd de kwestie van het sluiten van den vrede evenals de inte griteit van het land en verder nationale en democratische wijzigingen aan de orde zul len komen en zijn geweten hem niet toestaat, dat hij zich bij de oplossing van deze vragen zal laten verlammen door eventueel tegen overgestelde opvattingen. Herhaaldelijk leest men voorts uitlatingen, dat het niet tot een derden winterveldtocht zal komen. Evenwel die vraag zal wel voornamelijk afhangen van hetgeen het inge zette offensief verder oplevert Verkeert Duitschlandte land thans overal ra een verdedigende positie onder onaange name omstandigheden, onder de zee heeft het een belangrijke verovering gemaakt Het heeft n.l. den eersten onderzeeër als koop vaardijschip naar Amerika gezonden. On langs reeds heeft iets dergelijks plaats gehad naar Spanje, maar nu is deze geslaagde proef in het groot herhaald. De „Deutsch land," zoo heet de onderzeeër, verliet Bre men met ongeveer 750 ton kostbare verfstof fen, bleef negen dagen bij Helgoland liggen en stak toen in een rechte lijn den oceaan over. Dreigde er gevaar, dan dook hg on der en onder water heeft hij 90 mijlen afge legd (de geheele reis is 4000 mijl). Na bin nen gesleept te zijn, voer dé „Deuischland" ondier de Duitsche handelsvlag de baai op. Kapitein König heeft verklaard, dat de voor de lading betaalde transportkosten meer dan voldoende waren om de kosten van het schip te dekken en dat de „Deutschland" de eerste ling is van een vloot van dusdanige vaartui gen, welke gebouwd wordt met de bedoeling deel te nemen aan een géregelden handel met de overzeesche landen. De Voss. Zig. meldt, dat ook reeds een tweede- onderzeeër de „Bremen" in de vaart is en dat deze booten ongeveer 2000 ton meten tér vergelijking zij medegedeeld, dat de raderbooten der maatschappij Zeeland een zelfden tonnen-in- houd hebben. Stellig zal deze nieuwe verrassing overal, maar ia het bijzonder natuurlijk in Duitsch land en Amerika druk worden besproken. Aan een van de weinige zegenrijke gevolgen van den oorlog zal ongetwijfeld de naam van den „Deutschland" verbondenblijven.Het is niet te voorzien, waartoe deze geslaagde proeftocht leiden zal, maar dat zij Engeland niets zal hebben te zeggen ia moeielijk aan te nemen. Trouwens op hetzelfde oogen- blik, waarop de Engelsche bladen v?n deze gebeurtenis melding maken, moeten ze ook berichten dat in de Noordzee een Enr gelsch schip door de Duitschers is opge bracht, twee feiten, welke voor de beheer- schers der zee verre van prettig zijn. DUITSCHE HANDEL MET AMERIKA MET ONDERZEEëRS. Nu 't boven water niet gaat, sturen de Duitschers hun handelsschepen onder-water naar Amerika. Zondagmorgen vroeg, meldt Reuter uit Baltimore, sloop een onderzeeër, de „Deutschland" ónder bescherming van de duisternis, tusschen de Kapen Charles en Henry door en begon met de sirene te wer ken, om een loods seinende, en de aandacht trekkende van de sleepboot „Timmeus", die de laatste twee weken onafgebroken de wacht heeft gehouden om de -duikboot tegemoet te gaan en haar naar de haven te brengen. De „Deutschland" voerde geen vlag, toen het vaartuig zich voor het eerst vertoonde ter hoogte van de kapen, maar heerscb de Duit sche handelsvlag toen het met eigen krach ten de baai invoer. Volgens den loods, die het schip binnen bracht, heet de commandant Othe; officieren en bemanning zijn dertig man sterk. De of ficieren en matrozen droegen de gewone uni form der Duitsche koopvaardij-marine. De équipage zal aan boord blijven, totdat dé havenautoriteiten het schip bezocht hebben. Volgens den loods verklaarde de comman dant, dat het doel van dé missie van de „Deutschland" is handels-connecties voor uit en invoer tusschen Duitschland en Amerika aan te kooopen. Zoodra de lading genees middelen: en verfstoffen zal zijn ontscheept, zal hij een gelijke hoeveelheid nikkel en ruwe rubber aan boord nonen, waaraan het Duit sche léger groote behoefte heeft Terwijl de onderzeeër ais bestemming heeft de plaatse lijke agenten van dén Nordd. Lloyd, de firma Schumaehen en Co. is dé lading geconsig neerd aan de „Eastern Forwarding Compag- ny", welke onlangs hier is opgericht, naar hefc»heet opzettelijk voor den handel met on derzeebooten. De heer Hiliken, het oudste dér firma Schumacher en Co. verklaart, dat het vaartuig uitsluitend voor handelsdoeleinden is uitgezonden, toebehoort aan de reederij de „Ocean" te Bremen en LL Maart te Kiel van stapel is geloopen. Het plan is negen- maan den geleden opgevat door dén heer Lohman, den zoon van den vroegeren directeur van dien Nordd. Lloyd, die de maatschappij-Hilken stichtte. De „Deuischland" is 215 voet lang, 30 voet breed en wordt gedreven door twee Die selmotoren. - Hij ankerde Zondagavond b mee en Balti more, na een reis van 4000 mijlen dwars door den Atlantischen Oceaan. Men zegt dat het schip twee kanonnen van 7.5 c. M. in diem commandotoren voert Lanceerhui- zen zijn niet te zien. BOOKMAKER AAN HET FRONT. De Fransdie weten te vertellen van een vindingrijk bookmaker, die sinds opgeroe pen is, zijn ambt geheel op den oorlog heeft ingericht. Hij opende een bureau, waar wed dingschappen: werden aangenomen- op het sluiten vand en vrede en den duur van dén oorlog. De cijfers zijn aan een voortdurende verandering onderhevig. In Maart 1915 schatte hij de kans op vrede voor Juli nog 1:4, voor October als 3:1,voor Kerstmis als 1:2 Thans zijn de desbetreffende cijfers voor 31 October 1.6, voor 31 December 2:5, voor Paschen 1917 pari. De zaak gaat prachtig. Van alle kanten komen opdrachten, die echter niet geprolongeerd worden. - KORTE BERICHTEN. De Roemeensche regeering heeft er bij de Fransche op aangedrongen, schepen met munitie uit Amerika voor Roemenië bestemd, die in Saloniki Vastgehouden worden, door te laten. Dit verzoek is nog niet ingewilligd. Fransche vliegtuigen hebben, een aanval gedaan op Monastir en het fort Rupel op dien Balkan. De Russen melden, dat de Turken het hospitaalschip Periode hebben vernield. De zaak van Sir Roger Casement zal 17 Juli in hooger broep worden behandeld. -Binnenkort zou een Russisch regerings besluit worden uitgevaardigd, waarbij de toe zeggingen omtrent de autonomie van Polen worden bevestigd. De Fransche namen een linie loopgra ven bij Barleux en 500 M. loopgraaf'bij Mes- nil in Champagne. Volgens het Oostenrijbsche legerbertcht werden bij de Cima Died en ten O. van bet Brandklal groote Italiaanschc aanvallen af geslagen. 1De Russen trokken op talrijk: plaatsen over de Stochod. De Oostenrijksche kruiser Novara ver aiellde in de straat Van Otranito vier of vijf Engelsche bewakingsstoomschepen. Minister Asquith gaf de hoofdlijnen aan van de Iersche régeling; volgens deze worden de zes Ulster-graafschappen daar van uitgesloten. -— Officieel wordt uit Loader medege deeld dat generaal Smuts op 7 Juli de stad Tanga in Oost-Afrika heeft ingenomen, De commandant der Engelsche schepen in de Sudabaai heeft, naar het in overleg met dè Grieksche regeering, den Duitschen con sul te Kreta gelast het eiland op Maandag met zijn personeel te verlaten. Zaterdag heeft de Fransche Senaat zijn vijfde geheime zitting gehouden. De bladien bevatten geen- berichten over het verhandelde. De Secoio meldt de aankomst van Rus sische troepen te Saloniki, Te Kopenhagen zal h lijk een groot -kamp voor zieke krqgsgevange- nen worden ingericht Het Roock- Kruis laat er zich veel aan gelegen liggen. Te Cettinje zijn door de Oostenrijkksche autoriteiten zestien MorUertegrijnen die ge tracht hadden een convooi levensmiddelen en oorlogsmateriaal te overvallen, ter dood ver oordeeld en vervolgens gefuseleerd wordt uit Rome gemeld. Gedurende de laatste dagen door trans port-moeilijkheden een tijdelijke stagnatie in den aanvoer van aardappelen naar Weenen is ontstaan. Van gemeentewege zijn maatre gelen getroffen om deze stilstand in dien aardappelenaanvoer <te doen eindigen. BELEMMERDE HANDELSVRIJHEID. Zeer verontrustend ziet een bericht in de N. Rott Ct. van gisterochtend er uit, volgens hetwelk het Engelsche gezantschap te 's-Gra- venhage thans den efsch gesteld zou hebben, dat onze geheele uitvoer van manufacturen naar neutrale landen zal worden stop gezet geland aan onze handelsvrijheid in dén weg gelegd, n.l. te verzekeren dat geen Nederland- sche export-artikelen, ten aanzien waarvan het in staat is den toevoer van grond- of hulpstoffen te beletten, aan Duitschland of Duitschers verstrekt worden. In dien ge- dachtengang zou de maatregel alleen kunnen gelden voor den uitvoer van manufacturen naar die neutrale landen, van welke weder uitvoer naar Duitschland mogelijk wordt ge acht of waar die goederen op andere wijze aan Duitsche belangen ten goede zouden ko men. Hoewel deze nieuwe aantasting van onze handelsvrijheid zeker erg genoeg is, zou dat de eisch niet betreffen onzen uitvoer van manufacturen naar Britsch-Indië, Oost-Azië (onze eigen koloniën uiteraard inbegrepen) en wellicht, hoewel daar Duitsche belangen bij menigte vertegenwoordigd fijn, ook niet Zuid-Amèrika. Het Correspondentiebureau deelde mede, dat inderdaad ëen beperking van den uitvoer van manufactiuren thans een punt van onder handeling tusschen de Engelsche regeering en de N. O. T. uitmaakte. Deze onderhan delingen, welke nog niet beëindigd zijn, ge ven de N. O. T. echter aanleiding te verwach ten, dat bedoelde uitvoer slechts voor een zeer klein, gedeelte zal behoeven te worden stopgezet. DE DISTRIBUTIEWET. De „Tel." déelt mede-dat er bij verschillen de leden van de Tweede Kamer bezwaar moet lebben bestaan, om het ontwerp-Distributie- Wet nog vóór het reces in bet openbaar te be- ïandeten omdat er belangrijke kwesties van verschillenden aard mede gemoeid zijn. Er is zelfs over gesproken, om het, heele levensmid- deleudebat te houden niet bij het 20-millioen- ontwerp, maar bij de distributie-wet ér; deze dan in September te behandelen, dadelijk na de opening der nieuwe zitting. Zoodoende zou een overijlde behandeling op dit oogen- ïlik worden voorkomen. Intusschen is men onderling niet tot over eenstemming gekomen en zal de Kamer dus nader moeten beslissen. DE MAXIMUMPRIJZEN IN DE PRAC- TIJK. Door het bestuur van dé Vereentging van Groenten-, Fruit- en Aardappelenhandelaren te Amsterdam, is, gisteren weder een uitvoe rig telegram aan dén Minister van Land bouw, Handel en Nijverheid gezonden, waar in wordt gewezen op den wantoestand, welke momenteel in den groentenhandel heerscht en waarin de minister opmerkzaam wordt ge maakt op het'feit.'dat dé winkeliers vele groen ten tegen hoogeien prijs moeten imkoopen dan waartege» zij ze mogen verkoopen, volgens dé door den Minister vastgestelde maximum- ijzen houden, waardoor zoowel zij, als de burgemeesters van verschillende gemeenten in de grootste moeilijkheden- worden ge bracht. >p Werd aan dien eisch niet voldaan, dan zou er geen katoen meer naar ons land worden doorgelaten. De Haagsche Nieuwe Crt voegt hierbij Wij meenen te weten, dat de zeer categori sche vorm van dit bericht geen juisten in druk geeft van den nieuwen eisch, die door de Engelsche regeering (natuurlijk niet aan onze regeering) inderdaad gesteld moet zijn, De bedoeling daarvan is geen andere dan die van de overige belemmeringen, door En- ONDERZOEK VAN KOOPVAAR DIJSCHEPEN. Volgens mededeeling van het ministerie van Büitenlandlsche Zaken, heeft de Japan- sche admiraliteit gelijkluidende orders om trenf k ai' iden en onderzoeken van koop vaardïjschepen uitgevaardigd als die, welke door de Britsche regeering werden aangekon digd. BINNENLAND. DE VACATURE-Mr. AALBERSE. In de door de R. K. kiesvereeniging „Ons Recht" te Almelo gehouden vergadering, werd gestemd over de op, de groslijst ge- laatste voorloopige cana/idaten voor de 2e amer. De heer A H. Engels verkreeg 182, de heer J. Pas 7 en de heer L. baron van Voorst tót Voorst 6 stemmen. OUD-MINISTER TALMA. Ds. A. S. Talma heeft de laatste nachten wel betrekkelijk rustig doorgebracht, doch zijn toestand is van dien aard, dat het ergste wprd't gevreesd. Behalve zijh vrouw, wordt ook zijn jongste zoon in het Diaconessenhuis te Haarlem verpleegd. Gemengd nieuws. GOED POLITIEBELEID. Men schrijft ons uit Amsterdam deelt de Haagsche Nw. Crt. mede: Nu Amsterdam zijn levensmiddelencrisis zonder ongelukken gepasseerd en de rust te ruggekeerd is in de gemoederen van den ar beidersstand, mag met een enkel woord een daad von loffelijk beleid belicht worden. De toestand in de dagen der hongeroptochten in 's rijks hoofdstad was een buitengewoon ernstige er; veel critieker, dan „men" heeft vermoed. Een bevolking, die een tijd van spanning en ernstige moeilijkheden achter tien rug heeft gelijk in' het algemeen ge sproken met den Amsterdamschen arbeiders stand het geval is geraakt in een gemoeds- Aan de lijst dergenen, bij wien het door de Regeering ter beschikking gestelde RUND- VET wordt verkrijgbaar gesteld, behoort als nog te worden toegevoegd: J. Z. BIERMAN, wonende Lindenlaan no. 1. 1 De Wethouder, Voorzitter der Raads commissie in zake de levensmiddelen- voorziening, J. F. LUBBE. ALKMAAR, 11 Juli 1916. De BURGEMEESTER der gemeente ALK MAAR brengt ter kennis van de ingeschre venen der MILITIE voor de LICHTING 1917 dezer gemeente, die niet bij den Keu- ringsraad of ter gelegenheid van het in art. 76 van het Militiebesluit bedoelde onderzoek ïunne wenschen met betrekking tot de inlij ving hebben kenbaar gemaakt, dat zij alsnog ter Gemeente-Secretarie alhier, vóór 1 AU GUSTUS a.s. van bedoelde wenschen kun nen doen blijken. Alkmaar, 10 Juli 1916. De Burgemeester voornoemd, G. RIPPING. toestand, die bij de minste of geringste aan leiding gevaar voor troebelen moet doen vreezen. Te wijzen op het voorrecht, dat ons land heeft om niet in oorlog te zijn, is inte ressant en heeft zijn waarde, maar kalmeert geen menschen met hongerige kinderen. En dan er is niet zooveel wijsgeerige aanleg noodig om te beseffen dat een pak ransel pas gevoeld wordt als het wordt toegebracht M. a. w. de beteekenis van een oorlogstoestand dringt tot het volk door niet eerder dan bij het ontstaan van den feitelijke situatie. Moet een volk, dat „in afwachting" daarvan uaar mij ook vooral bij gesprekken met me dici bleek reeds heel wat te ontberen had, gaan hongeren, dan valt de laatste rem ter verrekening van den ordelijken en rustigen gang spoedig weg. Er zou dus maar weinig noodig zijn ge weest om in de troebele Juni-dagen die ach ter ons liggen 't opgehoopte buskruit in de volksgempederen der hoofdstad te doen ont branden. Een ruw politie-optreden, een en kele sabelhouw misschien had de inleiding tot een bloedbad kunnen vormen. Doch het beleid van de politie is voortreffelijk geweest. En het is daarop waar deze ondankbare tak van dienst zoo dikwerf en zoo gemak kelijk aan critiek wordt blootgesteld dat wij mét nadruk willen wijzen. Met geduld en bijzondere tact hebben de inspecteurs en de agenten de optochten van de vrouwen met kinderen in de goede bedding weten te lei den, het is vooral de hoofdcommissaris, de heer Roest van Limburg, die door zijn diplo matiek beleid getoond heeft een menschen- kenner en een bekwaam politiechef te zijn. Immers, het gevaarvolste moment in de situ atie was het voornemen der massa om, on danks het verbod van den burgemeester, toch door de stad te trekken. Toen heeft de heer Roest nipt een groote macht op de been ge bracht, gereed om bij de eerste verschijning der ontevredenen op straat er op los te slaan neen, hij liet de leiders bij zich komen, praatte met hen een lang en gemoedelijk woordje, wist hun vertrouwen te winnen, hun verantwoordelijkheidsgevoel te scherpen ende menschen bleven van de straat. De heer Roest van Limburg heeft met be leid en tact op het juiste moment 's rijks hoofdstad en het land zeer gediend ONTVOERING? Op de mailboot is te Vlissingen aangehou den een Amerikaan, die met een 22-jarig Am- sterdiamschm eisje tegen haar wil naar Enge land wilde vertrekken, deelt het N. V. d. D. mede. Reeds te Rotterdam had het meisje zich verzet tegen het medenemen, maai toen had de Amerikaan haar door het toedienen van bedwelmende dranken weer onder zijn macht gekregen. Een onderzoek zal meer licht in deze raak moeten brengen. DE TURNKRING PURMEREND. De Bond van Gymnastiekvereenigingen „de Turnkring," gevestigd te Purmerend hield Zondag zijn zestienden tumdag te Avenhom. Iü den voormiddag gingen daaraan wed strijden in volksoefen ingen vooraf, waaraan deelnamen de vereenigingenVoorwaarts te Avenhom, Bato te De Rijp, Olympia te Oost huizen, Hollandia te Purmerend, F. L Jahn te Edam, Hercules te Beemster, Sparta te AARSC COURANT.

Alkmaarsche Courant | 1916 | | pagina 1