DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. DE OORLOG. Landweer. Ons slot Reebach. 1 Stedeljjk Museum. No. 162 Honderd en achttiende jaargang. 1916 WOENSDAG 12 JÜLI EE UIL LET ON. Deze Courant wordt eiken avond f behalve op Zon- en Feestdagen} uitgegeven. AbounenxentgprijB per 3 maanden voor Alkmaar fl,—franco door het geheele Rijk fl,2S. Afzonderlijke nummers 3 Cents. Telefoonnummer 3. Prijs der gewone Advertentiën Per regel S 0.121 Bij groote contracten rabat, letters naar plaatsruimte. Brieven franco am de V. Boek- en v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C Qroote NEDERLAND. i K0STEL00ZE bozicbtiiring Met 20 ©t. oorlogstoeslag op den abonnementsprijs per 3 maanden. ALKMAAR, 12 Juli. Er is geen nieuws van beteekenis heden. De Engelschen zijn er in geslaagd het dorp Contalmaison opnieuw te veroveren, dat zij ook reeds den 2den Juli in bezit hadden, maar sedert weer moesten prijsgeven. Men moet bij het lezen van de namen van zulke dorpen meer denken aan de militaire betee kenis, dan aan de grootte Contalmaison bijv. telde in vredestijd slechts 172 zielen. Een noordelijker gedane aanval mislukte, daarentegen werd het „bois der troncs" t^n tweeden male heroverd, met uiizondéring dan van het meest noordelijke gedeelte, dat nog in Duitsche handen is. De Engelschen geven van deze herovering hoog op. Zij> zeg gen, dat zij een groot aantal achtereenvolgen de loopgraven over een oppervlakte van 2000 tot 4000 M. hebben genomen en dat de ver overing van elk dezer loopgraven een belang rijk werk op zich zelf was. Er werden meer dan 7000 gevangenen gemaakt. De Franschen melden niets nieuws van de Somrne en een kleine Duitsche vordering bij Verdun, waar de Duitschers aan den rechter oever van de Maas vasten voet kregen in de batterij van Damloup (in de Duitsche voor stelling is deze batterij rèeds eenigen tijd Duitsch bezit) en op enkele punten in het Fuminbosch. De hevige beschieting aan den rechter Maas-oever duurt voort. In Lotharin gen behaalden de Duitschers een klein suc cesje. Ook in het Oosten hadden er geen bijzondere veranderingen,plaats. De Oosten rijkers verklaren, dat zij aan de beneden-Sto- chod de Russen na verbitterde gevechten met wisselende krijgskans eindelijk hebben versla gen, de Duitschers, dat de Russen op verschil lende plaatsen aan de Stochod-linie vruchte- looze aanvallen deden, terwijl de Russen zel ve eenige malen achtereen mededeelen, dat de gevechten voortduren, dat de tegenstanders versterkingen kregen en dat de strijd buiten gewoon .hardnekkig is. Het Fransche middag-communiqué luidde gisteren: Aan de Somme is de nacht over en weer kalm voorbij gegaan. Het totale' aantal krijgsgevangenen, ten' zui den van de Somme door de Franschen ge maakt in de gevechten der laatste twee da gen, overschrijdt thans de 1300. Op den linker Maasoever vrij groote be drijvigheid der artillerie in de vakken van Roman naar 1 Duitsch, ctooi frlüRMESJ.1? VlLUNGSEt 4) „O, Madame, die verrukkelijke broche ik een juweelem broche dragen, een bril lont mag" ik dat is dat mogelijk „Que! pays!" mompelde zij heengaande, „quel pays, heitaaide zij de heele gang door. II. Zooals gewoonlijk had Grootmama te lang geslapen om dien Zondag naar de kerk te aan en ze zat alleen aan het ontbijt. Van uit .et raam zag zij de kleindochters met haar loshangende haren op de dorpstraat aanko- .ank mem Belhamel vooruit en achteraan het droo- merige Onnut ie. Mademoiselle zag er keurig en elegant uit, ofschoon Zij nog altijd dezelfde mantille droeg, die zij indertijd, uit Parijs had meege bracht. Vandaag was het bepaald of er van de schitterende broche-van Grootmama een wanne gloed uitstraalde over het geelachtige gezicht der Fran^aise. In langen tijd had er niét zulk een vroolijken glans gestraald uit de donkere, zachte oogen. Zij kwam haast al tijd in een verheven stemming uit de kerk, want, want de gebeden in het gebedenboekje, in blauw fluweel gebonden en met het op schrift „Fiat", verhieven haar ziel hoog bo ven alle bezwaren des levens. Maar dezen morgen wash et toch misschien hoofdzakelijk des chuld van de broche, dat imaf vlucht boven al wat van deze aaide Avocourt en Chattancourt Op den rechter Maasoever is de beschie ting, die de Duitschers gisteren zijn begonnen op de Fransche stellingen van Fleury tot be oosten Chenois, vannacht in hevigheid ver dubbeld. Tegen 4 uur in den ochtend deden de Duitschers een aanval op het geheele be schoten front. Ten' Oosten van het Fumin bosch en in het Chenois-bosch hebbende Duitschers vasten voet gekregen in de voorste loopgraven, waar Fransche tegenaanvallen hen terstond overal weer uit hebben gewor pen. Elders hebben het Fransche sper- en machinegeweervuur dé Duitsche aanvallen gebroken. De beschieting in deze streek duurt voort Ten Westen van Pont-k-Mousson is een Duitsche poging tot overrompeling van een Fransche loopgraaf in het Montmare-bosch volkomen mislukt In Lotharigen hebben de Duitschers, na een hevige voorbereiding door de artillerie, een vooruitstekend gedeelte van de Fransche linie ten Oosten van Rei 1 Ion aangevallen en zijn zij er in geslaagd in gedeelten der voors te linie over een front van ongeveer 200 me ter door te dringen. Ten Noordoosten van Veho hebben de Duitschers onder begunstiging van vier mijn- ontploffingen, een Fransche loopgraaf trach ten te vermeesteren. Door Fransch vuur werden zij gestuit en moesten terugtrekken, met achterlating van doodén en gewonden op het terrein. De Franschen hebben de trechters der Duitsche mijnen bezet. In de Vogezen is een Duitsche aanval ten Zuiden wan Lusse met handgranaten afgesla gen. Ten Noorden van Fontenelle zijn de Fran- scheen er door een overrompeling in ge slaagd, in een loopgraaf der voorste linie en in een verbindingsloopgraaf van de Duitsche stellingen door te dringen, welke beide zijn schoongeveegd. De Franschen brachten eenige gevangenen mee terug. Het Engelsche legerbericht, reeds in een deel onzer vorige oplaag vermeld, luidde: Vannacht heeft, na een felle beschieting, onze infanterie opnieuw Contalmaison storm enderhand genomen en 189 ongewonde krijgsgevangenen gemaakt, o.w. een batal jons-commandant en 4 andere officieren. Een hevige nachtelijke tegenaanval der Ehiit- schers is afgeslagen met zware verliezen voor den vijand. Het geheele dorp is nu in onze handen. Verder naai- het Oosten hebben wij verscheidene vijandelijke loopgraaflinies in het bosch van Mametz bestormd. Het groots te deel van het bosch is nu in ons bezit. Wij hebben er een zware houwitser en drie stuk ken veldgeschut genomen en 298 ongewonde gevangenen gemaakt, o. w. 3 officieren. In het Bois,des Troncs duurt het verwoede vechten voort. Nader wordt uit Londen officieel bericht: Na tien dagen onafgebroken vechten hebben onze troepen de stelselmatige vermeestering van het geheele voorste vijandelijk verdedi gingsstelsel, over een front van 14.000 M., voltooid. was, zoo bijzonder goed was gelukt* „O Madame!" zei ze, bij mevrouw Grossi binnentredende, „ik heb maar één verdriet, maar „Ja, ik weet het wel, ik weet het wel", viel de actrice haar in de rede, „dat ik niet naar de kerk ga. Nou ziet m'n arme Cassaletje mij al beneden in de hel." „O, Madame, neen, neen," riep de Fran cais? vol vuur, „iemand met zulk een goed hart nooit nooit misschien alleen niet zoo hoog in den hemel als „Laat dat maar aan mij over" stelde Grootmama gerust, „ik zal wel een plaatsje kriegen, ik heb mien heele leven de kunst wel verstaan er mij door heen te slaan". De jdeindochters popelden van ongeduld en lieten Grootmama niet uitspreken. Goedschiks kwaadschiks moest zij zich naar den tuin la ten sleepen en bonne mine mauvais jeu ma ken, want nu moest zij allerlei dingen bewon deren waar zij geen de minste belangstel ling voor had. Er werd haar niet gespaard. Over de plaats ging het naar den stal Groot mama moest Poppinante een stukje suiker ge ven en koe-Mimi een bosje hooi. Zij moest Daggi en haar zes jongen bewonderen en zij werd er bijna draaierig van toen de kinderen nadat zij de weeke, kleine hondjes geliefkoosd en gekust hadden, dadelijk daarna aanvielen op Grootmama's even zachte wangen. Zi moest naast het verlaten kraambed van de arme Bimbelina gaan zitten, van wie Ernes tine, de hartvochtige keukenmeid, al de jonge katjes verdronken had. Toen' ging het óver de mest heen naar hei andere gedeelte van den stal, waar de oude stalknecht, met deh and an zijn bezem, grijnsde over zijn geheele gezicht. „Zoo, hoe gaat het, mijnheer de hoflakei", zei Grootmama enz ij reikte hem haar ge- De Britsche troepen hebben bijna het ge heele Bois des Troncs heroverd Het Duitsche legerbericht meldde gister- ren: Tusschen Ancre en Somme brachten' de En gelschen' deé namiddags en 's nachts sterke wrachten naar voren, ter aanval op een breed ront ter weerszijden van den weg Bapaume- Albert. Ten noord-westen van dezen weg werden ze door ons vuur verspreid eer het tot een gevecht op korten afstand kwam. Ten O. van den weg ontstonden heftige gevechten aan den zuidrand van het dorp Contalmai son en het bosch van Mametz. Herhaald po gingen1 van den vijand om het Troncs-bosch te hernemen', mislukten onder groote verliezen voor hem, en het verlies van ongeveer 100 ge vangenen. Ten zuiden van de Somme werd een be storming door Fransche negersoldaten van de hoogte La Maisonnette met overweldigend vuur ontvangen. Enkele negers, die rot onze liniën doordrongen vielen gnder de Duitsche bajonetten of werden gevangen genomen. Bij den gisteren vermelden tegenaanval op Barleux bleven 5 officieren en 147 soldaten gevangen in onze handen. De artillerie-actie was in den geheelen ge vechtssector belangrijk. Ans versperringsvuur maakte alle aanvalspogingen van den vijand tusschen Barleux en Soyecourt onmogelijk.. In hét Maasgebied hadden zeer levendige artilleriegevechten plaats. Aan het overige frot plaatselijk verhoogd vuur en verschillen de resultaatlooze vijandelijke gasaanvallen. Patrouilles en verkenningsafdeelingen van de vijanden toonden groote activiteit, werden echter overal afgeslagen. Bij Leintry (Lotharingen) drong een Duitsche afdeeling na een omvangrijke mijn- ontploffing een sterk bezette Fransche stel ling binnen en nam 60 man gevangen. Ook ten zuiden van Luse werden door een pa trouille gevangenen aangebracht. Bij de zeer levendige Vliégersactie kwam het tot talrijke luchtgevechten, waarin de vijand respectievelijk aan de Somme en ten westen van Vouziers twee vliegtuigen ver loor. Bovendien werd een Engelsche Tweedek ker bij Courcelette aan den wég Bapaume Albert door ons afweervuur neergeschoten. KORTE BERICHTEN. Het leger van generaal Broessilo} heeft naar officieel gemeld wordt uit St. Petersburg tusschen 4 Juni en 10 Juli naar schatting 5620 officieren en 266.000 soldaten krijgs gevangen gemaakt en 312 kanonnen en 866 mitrailleurs veroverd. In de Zwarte Zee bij de Kaukasdsche kust boorde een Turkscne onderzeeër een Russisch ongeladen transportschip in den grond. In eep vorstad van Weerun heeft Maan dag een windhoos groote schade aangericht, er werden 31 menschen gedood en ruim 100 gekwetst. Er blijven geruchten gaan over een Montenegrijnsche opstand tegen Oostenri ic. De Oostenrijkers moeten de Montenegriju- handscboende hand toe. „Dank u wel foor de friendelijke fraag, mefrouw Grootmama," gaf iiij ten antwoord, „het dóet me heel veel plezier dat oe nie fer- geet dat ik an 't hof weest ben. In den stal, met het rooie buusan. Anders gaat et mij best as Emestien niet zoo'n ruwe klant was. Poppinante zude groote oogeu opzette as ik em z'n ete zoog rof foorzette wou". „Lieve mijnheer de hoflakei," viel Groot mama hem in de rede „as men bie 't hof weest is, fait alles af. Wat kan men dan van een twistzieke frouw verlangen, die der neus nooit buuten het dorp stoken het?" „Jöa, da's waor," knikte de hoflakei, „joa, daim otm en bedenke." Grootmama wendde haars chreden naar de keuken, „want", zei ze, „een boozen hond moet men twee -stukjes tegeliek toewerpe. Goeden dag bestel" riep ze de brompot toe, „boe gaat hét Emestien, hoe gaat het?" „Hoe zou het gaan?" bromde de keuken meid die een kip uithaalde en niet opkeek. „Neem mij niet kwalijk, beste," zei Groot mama, „men ziet toch geeme een friendelijk gezicht." „As men niks dan kapotte vaten het" stoof Ernestine op, „dan ferleert men 't lachen wel „Daar heb je geliek an, Ernestine," zei Grootmama, „verlies desri oed maar niet, je zal nieuwe kriege." „Hm." bromde Ernestine, „ik heb de gla ze nog niet eens die je me beloofd heb." „Och heer!" riep mevrouw Grossi uit, „ik zal dadelijk twee knoopen in mien zakdoek doen bij je nou tevrede, Ernestine?" „Wez ulle het afwachten," antwoordde de ze. „Wat een verrukkelijk mensch," zei me vrouw Grossi bijz ichzelf lachend, terwijl zi; met baar kleindochters naar den tuin ging, sche dorpen hebben ontruimd en op Cettinje zijn teruggetrokken. Men zegt dat de/Oosten rijkers troepen uit Montenegro ter verster king naar het oostelijk front hebben gezon den. De kanaal-tunnel is weer aan de orde! Maandag vergaderde de Kanaaltunnel- Vlaatschappij, het tunnelplan werd door I ïooggeep laatste Engelschen ten zeerste aan bevolen. Morgen zal de kanaal-tunnel-com- missie uit het Lagerhuis (uit 135 personen van alle richtingen bestaande) vergaderen'. Een dergelijke commissie zal in het Hooger- fiuis gevormd worden. Er moet Zaterdag een aanslag op den president van Argentinië zijn gepleegd. Een anarchist loste op den president, die na een wapenschouwing op het balcon van zijn pa leis stond, een revolverschot en verwondde hem. Zondag heeft te Colon, de Atlantische ïaven van het Panamakanaal, een brand twee blokken in de zakenwijk vernield. In het Zuidwesten van Quitschland reeft voortdurende regenval den Rijn en zijn zijrivieren sterk doem stijgen', zoodat om vangrijke overstroomingen worden geducht. Bij Breisach is de Rijn reeds buiten zijn oe vers getreden. f Wegens het vervalschen van schilderij en van bekende meesters, door ze na te schil deren en van hunne handteékening te voor zien, veroordeelde de strafkamer te Munchen den kunstschilder W. L. tot 4 jaren en zijne vrouw, die schilderen als. echte verkocht had, tot 3 jaren gevangenisstraf, met 5 jaren ver lies van burgerschapsrechten voor beiden. De oorlogskosten van Italië hebben tot Juni LI 4441 millioen gulden bedragen. Zondagochtend is een Italiaansch vlieg tuig boven Zwitsersch gebied verschenen en na hevige beschieting teruggekeerd. Gisteren, op 't middaguur, werd te Bel- fest alle handel en straatverkeer vijf minuten achtereen stopgezet bij wijze van hulde aan de Ulstermannen, die hij het Jongste offensief aan het westelijk front zijn gesneuveld. DE OORLOG TEGEN ONZE VISSCHERS- VLOOT. Het Correspondentiebureau deelt mede: 7 owel in zake het werpen van een bom op den Neder landschen schoener „Weldaad" als betreffende de vernieling van den Schevening- scheu drifter „Sch. 103," is door de marine autoriteiten onmiddellijk een ambtelijk on derzoek ingesteld bij de bemanningen dier schepen. De rapporten zullen eerlang in handen worden gesteld van het departement van bui- tenlandsche zaken. IJMUIDER TRAWLER NAAR LERWICK OPGEBRACHT. Het Handelsblad deelt mede dat bij de be trokken {eederij te IJmuiden gisteren telegra fisch bericht is ingekomen dat .de stoomtraw ler Balder Y.M. 143 op de reis van IJsland 'i ar IJmuiden door een Engelsche oorlogs vaartuig is aangehouden en om onbekendé De BURGEMEESTER der gemeente ALKMAAR herinnert de groot-vorlof- gangers der militie van de lichtingen loos en 1909, die bestemd zijn om op 1* Augustus a.s. naar de landstorm over te gaan, aan hunne verplichting om zich in de maand Augustus, vóór of op den BOsten dier maand, ter gemeente-secretarie aan te meiden, onder overlegging van hun mili tair zakboekje. De Burgemeester voornoemd, 0 RIPPIN®. Alkmaar, Juli 1916 „echt eennj, ensch uit één stuk bepaald ver rukkelijk." „Maar Grootmama," merkte Belhamel ver baasd op, u had toch eigenlijk op haar moe ten knorren voor haar onvriendelijkheid." „Daarvoor behoede mij God!" riep mevrouw Grossi riit. „Vergeet niet, kind, de eene heeft zijn friendehjkheid op zijn tong, de andere in de hande wees maar tevreden dat Emes tien zich'voor Jirnme half dood werkt." In den tuin ging alles preceis langs de rij af, want Beihamel handelde volgens sy steem. „Stil!" riep zij haar zusjes toe, toen ieder Grootmama iets anders wou laten zien. Eerst komt de moestuin heeft u wel meer zulke wortelen gezien? Leivruchtboomen telen wij ook. Vroeger hadden wij ze in het geheel niet en nu overal. Alles door Hesperus." Van de groentebedden gingen zij naar de bijenkorven, en ofschoon Grootmama vreese- lijk bang-was gestoken te worden het hielp niets, zem oest vlak bij komen en Belhamers verklaringen omtrent bijenteelt aanhooren. Maar de kleine Onnut kon het niet langer uithouden. „Grootmama, grootmama!" riep ze met haar vingertje op den dicht met bijen bezet ten ingang van de bijenkorf wijzende, „denk eens aan, daar woont een Koningin en zi legt maar aldoor eieren en krijgt veel, faee' veel prinsesjes. Ze slapen in witte bedjes van was, en de gordijnen zijn van was en alle ta fels en stoelen. En de beeldig lieve popetjes van dep irinsesjes zijn ook van was." „Hou op," viel Belhamel haar in de rede, „bijen spelen nietm et poppen". „Ach, Iaat haar toch," zoo nam mevrouw Grossi haar lieveling in bescherming. Belhamel zette groote oogen op. „Grootmama, verdedigt u iets, dat niet Aao de Ingezetenen wordt bekend gemaakt, dat de Noordzeeharing Is aange komen en tegen betaling van 5 cents per stuk in de daarvoor aan gekondigde winkels verkrijgbaar is. Alkmaar, 13 Juli 1016. De Wethouder, Voorzitter der Raads commissie van advies inzake de le- vensmiddelenvoorzieniug. J. F. LUBBE. op ZONDAG 16 JULI, 's middags van 1 tot 3 uur. Er mogen zich niet meer das 60 bezoe- cers tegelijk in het Museum bevinden. Rooken in de localen is verbode». Kindere», beneden de 12 jare» worden niet toegelaten, van 12 tot 16 jaar slechts onder geleide. INGANG BREEDSTRAAT. redenen naar de haven van Lerwick is opge bracht DE ZACHTE GRANATEN. De N. Rt Crt. deelt mede: De minister van oorlog is na ingesteld' on derzoek tot de conclusie gekomen, dat de firma Nering Bögel in zake de zachte grana ten niet de blaam van met opzet te hebben gehandeld kan treffen. DE GRAANPRIJZEN. Naar aanleiding van de berichten in de nieuwsbladen betreffende het verwerken van binnenlandsche granen in branderijen en dis tilleerderijen deelt het Corr. bureau mede, dat ten gevolge van de vraag naar deze ar tikelen voor de bedoelde industrieën de prij zen tot abnormale hoogte stegen. Zoo wer den voor tarwe prijzen besteed tot 564 per last. Daar dit ten nadeele komt van de volksvoeding hier te landé, heeft de regee ring zich genoodzaakt gezien daaraan een einde te maken. waar is?" Maar reeds het volgend oogenblik wékten Grootmama's ongelooflijke vergissingen met betrekking tot de namen der bloemen de groot ste vroolijkiieid op. Zij kende alleen stads- bloemen. Van de mooie veldbloemen met haar heldere kleuren wist zij nieis. „Houd op met je gebabbel 1" riep zij en ze hield haar ooren dicht, „het gonst me in m'n hoofd van al die groenten en rapen en boere- bloemen en bijpngegons. Late we de straat op gaan, waar men misschien een paar men schen ziet." In de breede, netjes schoongeveegde dorps straat, stonden de vrouwen en maakten een diepe nijging toen de Reébachertjes met haar mooi gékleede Grootmama voorbij kwamen. Rechts en links kwamen de hoofden te voor schijn uit de lage eenvoudige huisjes. Dan knikte Grootmama en lachte en was in haar schik. Zij bleef voor een der huisjes staan en sprak met een man die .een smal, zwaarmoe dig gezicht had en uit een klien raampje keek als een vogel uit zijn nest „Mijnheer de Burgemeester" had Grootma ma hem aangesproken. Hij schudde net hoofd: „Burgemeester ben ik niet. Daarvan zou ik' een lange geschiedenis kunne fertelle. De geschiedenis van Item. Maar ik ben oud en inspanning van de hersens kost moeite. Mien geest is de ploeg en de grond is hard. De grond is mien eige lichaam." De kinderen lachten. Grootmama knikte den ouden man toe en wildé juist naar de beteekenis van Item vragen toen in de verte luid geschreeuw werd gehoord. Het kwam van achter een handkarretje vandaan. Het was Meile, een vrouwtje van over de zeven tig jaar. Zij haalde 's morgens wittebrood uit het stadje. Nu had zij het afgeleverd bij den bakker en wilde met den leegen wagen naar huis gaan. Daar bespeurde zij de fa milie uit het slot fKfafld* vesvolgd). ALKMAARSCHE COURANT.

Alkmaarsche Courant | 1916 | | pagina 1