DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Van het West Landweer. No. 163 Honderd en achttiende jaargang. 1916 DONDERDAG 13 JULI ENOTLAN1. VARIA NEDERLAND. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon» en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementeprije per 3 maanden voor Alkmaar fl,franco door het geheele Rijk 11,21*. Afzonderlijke nummers 3 Cents. Telefoonnummer 3. Prijs der gewone Advertentiën Per regel 10.12A Bij groote contracten rabat lettere naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en v/fa. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 0. Qroote Met 20 et. oorlogsioestag op den abonnementsprijs per 3 maanden. ALKMAAR, 13 Juli. Er wordt aan de Somme gestreden, de En- gelschen verklaren het bosch van Mametz gehtel te hebben heroverd, er wordt aan de Stochod gestreden, waar de Duitschera thans weer sterker schijnen dan de Russen, daar deze teruggeslagen zijn en 2000 man moesten achterlaten, er wordt bij Verdun gestreden, waar de Duitschers een hevigen aanval heb ben gedaan op het fort Souville en éenig ter rein wonnen, zoodat men kan zeggen, dat ze nu dicht bij den laatsten hinderpaal staan, welke zich op den weg naar de begeerde ves ting voordoet, terwijl het bombardement daar heftig voortduurt. Verder valt er heden niets bijzonders te melden. Men leide uit het ontbreken van nieuws niet af, dat zoowel in het Oosten als in het Westen het offensief der geallieerden alweer doodgeloopen is. Dit offensief is immers geen zaak van dagen, maar van weken en van maanden. Het Fransche blad „le Temps" schreef en kele dagen geleden: „Men begrijpt, dat een krijgsplan geen starren, onveranderlijken vorm kan hebben. Napoleon zelf veranderde zijn plannen naar de bewegingen van den vij and. Onze krijgsverrichtingen zijn goed be gonnen. Laat ons niet trachten haar voortzet ting te voorspellen. Aan het ontzaglijk groo te gevechtsfront kunnen de gebeurtenissen onverwachte wendingen nemen, en dien overeenkomstig zal ons opperbevel, zonder van één alles overheerschend denkbeeld uit te gaan, zijn eerste plannen wijzigen." Het is inderdaad best mogelijk, dat de Franschen en Engelschen, nu zij Duitsch ma teriaal en Duitsche reserves gelokt hebben naar de Somme, thans op een geheel andere plaats aanvallen gaan doen, en dan weer op een andere enzoovoorts, totdat het den Duit schers onmogelijk is geworden hun krachten ergens op een bepaald punt samen te trekken en zij verslagen zouden kunnen worden. Zulk een plaats zou de Champagne kun nen zijn, waar de Franschen thans plaatselij ke aanvallen doen. Ook is een offensief uit de richting Belfort, dus aan het zuidelijk deel van het Westerfront, geenszins onwaarschijn lijk. Reeds wordt uit Zwitserland gemeld, dat men daar een dergelijk offensief verwacht, wijl reeds de bewoners der door Fransche troepen bezette dorpen bevel kregen hun haardsteden te verlaten en den Zwitsers aan gezegd is, hun oogst aan de grens, rijp of groen, binnen te halen, terwijl,van Duitschen kant reeds maatregelen moeten zijn genomen, o. a. moet hard gewerkt worden aan nood^ bruggen over den Rijn, dien de Duitschers hier bij eenig terugtrekken weldra zullen hebben bereikt En ook op andere punten is een aanval niet buitengesloten. Al is er dan ook even geen nieuws, dan wil dit niet zeg gen, dat het strijcfvuur gedoofd is. Terecht wordt in het „Tageblatt" betoogd, dat het beslissende dagen zijn, welke wij thans bele ven. Toch waarschuwt dé schrijver zijn land- genooten tegen de meening, dat deze krachts inspanning der entente de laatste zal zijn we gens het wegsmelten der strijdkrachten in het verschrikkelijk oorlogsvuur. Wat Frankrijk betreft deelt hij deze meening, van Rusland verwacht hij, dat dit wel weer een nieuw le ger zal krijgen, het wegsmelten der Engel- sche strijdkrachten acht hij: wel denkbaar, maar voorloopig, zegt hij, ontbreekt het den Engelschen aan den wil om alles er op te zet ten en met eigen kracht te overwinnen en daarom gelooft hij eerder, dat Engeland, evenals op Gallipoli, te juister tijd een aan zienlijk deel zijner krachten uit den grooten brand in het Westen zal redden, terwijl hij tenslotte het niet onmogelijk vindt dat bij een hernieuwd Oostenrijksch offensief de tegen stand van Italië gebroken kan worden. Der gelijke gevolgtrekkingen mag men, zegt hij, uit den tegenwoordigen stand van de groote worsteling maken, verder mag men niet gaan. Een beslissende overwinning ontbreekt aan een der beide oorlogvoerende groepen. Nu moeten de wapens spreken en uit het gedon der der kanonnen zal veel sneller en juister het antwoord op alle oor logs- en vredesvra- gen worden vernomen, dan uit breedvoerige besprekingen op een basis, welke in de lucht zweeft. Onze dagen, aldus tenslotte de schrijver, moeten thans de beslissende wor den. De regeeringen van dé geallieerden en met name van Engeland en Frankrijk, moeten wei geren den onderzeeër als koopvaarder te er kennen, Als de ondérzeeër, zeggen zij, op de een of andere manier gewapend is, heeft hij een voordeel, dat een gewone koopvaarder niet bezit, daar hij kan onderduiken en bo venkomen naast een vijandelijk schip en dan zoo'n schip zonder waarschuwing in den grond kan boren. Dat is inderdaad zeer juist en Duitsch land heeft zelf de juistheid daarvan onlangs aangetoond. Immers de Duitsche onderzeeër die naar Spanje voer (de U 35) en daar niet als oorlogsbodem werd behandeld, heeft vol gens het Duitsche getuigenis een Fransch handelsschip tot zinken gebracht. -Nu is het waar, dat de „Deutschland", die in Amerika aankwam, niet een U-boot schijnt te zijn, d. w. z. geen bewapend oorlogsschip, doch het blijft voor onzijdigen, die plotseling in hun territoriale wateren bezoek krijgen van zulk een onderzeeër, moeielijk dadelijk het karak ter van dat vaartuig vast te stellen. Aan den anderen kant, wanóeer zulk een onderzeeër wordt erkend als handelsvaartuig, zal Ame rika dan dulden, dat het in den grond ge boord wordt? Zullen Amerikaansche firma's, welke ladingen verzenden met onderzeeërs, geplaatst worden op de z.g.n. zwarte lijsten, welke Engeland uitgeeft van de firma's, die met den vijand handelen, zoodat Engelsche onderdanen daarmee geen handelsbetrekkin gen mogen aanknoopen of onderhouden? En wat zal de Amerikaansche regeering daar van zeggen? Wanneer het nu inderdaad eens mogelijk blijkt, dat de Duitschers regelmatig kunnen verkeeren onder de zee, ondanks de blokkade, zal dan die blokkade nog als effec tief kunnen worden beschouwd? Ziedaar enkele der interessante vragen, welke de gelukte tocht der „Deutschland" aan de orde heeft gesteld en welke doen zien van welk belang deze kwestie is, indien inderdaad Duitschland er in slaagt handelsverkeer op deze nieuwe wijze te doen plaats vinden. Het Fransche legerbericht luidde gisteren: Aan weerszijden van de Somme verliep de nacht kalm. Tusschen Soissons en Reims maakten de Franschen eenige gevangenen gedurende een kleine operatie bij Emay. In Champagne on dernamen de Franschen eenige aanvallen op de Duitsche loopgraven tusschen de landhui zen van Calvere ten noorden van Valle sur Tourbe. Deze aanvallen hadden succes. Aan den linker Maasoever mislukten twee Duitsche aanvallen die op de Fransche loopgraaf bij Mort Homme gericht waren, totaal, dank zij het Fransche vuur. Aan den rechteroever stelde een Fransche tegenaanval ten oosten van het Fumin-bosch de troepen in staat een gedeelte van het ter rein dat gisteren door de Duitschers bezet werd, te herwinnen. Tijdens deze operaties maakten de Franschen 80 gevangenen, waar onder eenige officieren. In Lotharingen wisten de Franschen in den sector Beillon de Duitschers uit eenige loop graaf-elementen, waarin zij gisteren vasten voet hadden gekregen, te verdrijven. Het officieele bericht van generaal Haig meldde: Sinds het begin van den slag heeft de vij and zware versterkingen ontvangen. Gisteren en in den afgeloopen nacht werden op ver schillende punten aanvallen op onze nieuwe stellingen ondernomen. Behalve in het Mametz-bosch en het Tro- nes-bosch, waar de Duitschers eenigen grónc herwonnen, werden al deze aanvallen met verliezen aan den kant van den vijand terug geslagen. Tusschen het hoofd-slagveld en de zee hebben wij de vijandelijke stellingen gebom bardeerd en op hunne frontlinies een raid on dernomen. Tijdens deze raids werden eenige onderstanden, waarin zich tal van soldaten bevonden, met succes gebombardeerd. Tal van Duitschers werden gedood en gewond. Ook maakten wij eenige gevangenen. Het Duitsdie legerbericht meldde giste ren: De op 10 Juli 's namiddags begonnen ge vechten ter weerszijden van den weg Bapau- meAlbert, ia Contalmaison en in het Ma- metzbosdh, en eveneenes de nieuwe gevechten aan het Troncsbosch en zuidelijk daarvan, worden met verbitterde hevigheid voortgezet. Ten zuilden van de Somme leden de Fran schen bij een groot ontworpen aanval op het front Bel toySoyecourt een gevoelige tegen slag. De aanval is in ons vuur volkomen mis lukt. Eveneens keerden zwakkere tegen La- maisonnette en Barleux naar voren gebrachte strijdkrachten onder zware verliezen naar de uitgangspunten terug. Op verschillendep laatsen aan het front in Champagne, bijv. ten oosten en zuidoosten van Rheims, ten noordwesten van Flirey, zijn partieele aanvallen der Franschen afgesla gen. In het Maasgebied hadden ter linkerzijde van de rivier slechts kleinere gevechten plaats. Rechts van der ivier brachten wij on ze stellingen nader bij; de werken Souville en Laufee, en maakten daarbij 39 officieren en 2106 man gevangen. Krachtige tegen aanvallen werden volkomen afgeslagen. Duitsche patrouilles-acties ten zuidwesten van Dixmuiden, ten zuidwesten van Gemy (Aisnegebied) en ten oosten van Pfettershau- sen hadden succes. Een vijandelijke tweedek ker is bij Athies, ten zuiden van Peronne, binnen onze linies tot landing genoodzaakt. Bij Soyecourt viel een vijandelijk vliegtuig, bij Chattencourt werd een vijandelijk vlieg tuig getroffen en omlaag geschoten. Bij Dom basle ten' westen van de Maas is een ballon captif door onze vliegers neergeschoten. EEN VERGETEN STRIJDMACHT. Uit Londen wordt aan de N. R. Crt. ge meld, dat het unionistische oorlogscomité Dinsdag beraadslaagt heeft over de omstan- heden, waaronder de soldaten, die in Mesp- potanië hebben gestreden, hadden moeten vechten. Het comité was zeei onder den in druk van wat was meegedeeld en besloot bij de regeering aan te dringen op het houden van een onderzoek of om toestemming tot een openbaar débat. De Times ondersteunt dat voornemen in een hoofdartikel, getiteld „Een vergeten strijd macht", waarin worat geprotesteerd tegen het feit, dat het lot en het lijden van die strij ders in het vergeetboek zijn geraakt. Het stroomt klachten over hetgeen die lie den hebben doorgestaan. Die klachten zijn afkomstig van die solda ten zelf en van hun bloedverwanten in Enge land, alsmede van correspondenten in Indië en van lieden die van de streek van de Tigris naar Engeland zijn teruggekeerd. Zij raken den toestand, waarin het leger zich bevindt en over het voortgezette gebruik van dat le ger. Het schijnt dat de regeering zich niet voor oogen heeft gesteld op welk resultaat in Mesopotanië te hopen was, evenmin als zij zu'lks ten opzichte van de Dardanellen had gedaan. DE „DEUTSCHLAND". Uit Washington meldt Reuter, dat de En gelsche en Fransche ambassadeurs opnieuw vertoogen hielden op het Amerikaansche Staatsdepartement, nadrukkelijk er op wij zende, dat de onderzeeër, zelfs al is het vaar tuig gebouwd en gebezigd als koopvaarder, toch in wezen een oorlogsschip is. De Engelsche zaakgelastigde had reeds het Engelsche standpunt in zake h^ndelsonder- zeeër3 uiteengezet, vóórdat de „Deutsch land" aankwam. Óp 3 Juli bracht hij de kwestie ter sprake in een onderhoud op het Staatsdepartement, waarbij hij voor zijn op merkingen verwees naar de courantenberich ten, volgens welke zulk een schip naar Ame rika op weg zou zijn. Gisteren vestigde hij wederom de aandacht van de betrokken auto riteiten op de kwestie. De Fransche gezant is eveneens in gedach- tenwisseling getreden met het Staatsdeparte ment over dit onderwerp. Het standpunt van de geallieerde regeerin gen is, dat juist de wijze van'bouw van zulke schepen, welke hen in staat stelt het onder zoek, waaraan gewone koopvaarders zich moeten onderwerpen, te vermijden, hen bui ten de categorie van handelsschepen plaatst en dat onderzeeërs, welke gebouwd zijn met de blijkbare bedoeling om aan de eischen van het volkenrecht te ontkomen, beschouwt moeten worden als buiten de wet te staan en als vijandelijke oorlogsschepen, en onderhe vig aan vernieling zoodra zij zich vertoonen Kapitein König heeft in een bericht aan de Amerikaansche pers verklaard: „Wij hopen, dat de oude vriendschappelij ke betrekkingen met uw schoon en machtig land weer opnieuw zullen worden aange knoopt. De deur diew ij met dezen sleutel heb >en geopend, zal niet weer worden gesloten. 3e open deur voor den wereldhandel, de vrijh ield ter zee en gelijke rechten voor alle voir ken worden gewaarborgd door een overwin ning van Duitschland in zijn strijd om het lestaan." De aankomst van de vraéhtonderzeeboot te Baltimore wordt volgens een telegram uit Mew-York aan de Frankfurter Zeitung door de pers als een baanbrekend feit begroet, doch de bladen zijn het er over eens, dat er geen afbreuk mee is gedaan aan Engeland's ïeerschappij ter zee. De New-York Times meikt op, dat al zul- en, theoretisch gesproken, zulke vrachtonder- zeebooten vóór vernietiging moeten worden onderzocht, een dergelijke eisch feitelijk on uitvoerbaar is. Misverstanden van de zijde van commandanten van oorlogsschepen acht iet blad dan ook licht te verontschuldigen. De Weensche Zeit heeft een onderhoud ge had met dr. Wélti, lid van de directie dier reederij Ozean, waaraan de handelsonder zeeër „Deutschland" behoort. Deze bevestig de dat de „Deutschland" ongewapend is en verzekerde dat zij de reis naar Amerika in acht tot tien dagen kan doen. De waarde van de lading verfstoffen die de onderzeeër naar Amerika heeft gebracht, is 36 millioen gul den. Bovendien had zij de diplomatieke- en bank-post van Duitschland naar Amerika aan boord. Jhr. J. Sandberg, gepens. officier van het O.-I. leger te Rotterdam, deelt aan de N, R. Crt. mede, dat het denkbeeld, om Duit sche handelsomderzeeëra naar Amerika te zenden, ten einde de Engelsche blokkade te breken, van hem en niet van iemand in Duitschland is uitgegaan. Om de verwezen lijking van het bij hem opgekomen denkbeeld te bevorderen, richtte hij zich, voor ruim een jaar geleden, door tusschenkomst van den toemaligen. Ehiitschen consul-generaal hier ter stede, Gneist, tot admiraal von Tirplitz, met een brief, waarin hij zijn denkbeeld, uit eenzette en ter uitvoering aanbeval. Sedert heeft jhr. Sandberg niet vernomen, hoe zijn plan in toongevende kringen in Duitschland ontvangen was. Alleen vernam hij zijdelings, dat Ballin, de directeur-gene raal van de Hamburg- Asnerika-Lijn met zijn plan zeer ingenomen was, maar eveneens dén raad gaf, zich tot het rijks-departement van marine te wenden, wat echter toen reeds was geschied. Nu de eerste handelsonderzeeër tot groote voldoening van het Duitsche volk, in Ameri ka is binnengeloopen, eischt jhr. Sandberg in elk geval voor zich de eer op, het denk beeld het eerst te hebben geopperd. KORTE BERICHTEN. Dinsdagavond bombardeerde een Duit sche onderzeeër de Engelsche haven Seaham Harbour en schoot 30 granaatkartetsen af. Een vrouw werd gedood. Uit Berlijn wordt officieel gemeld: In de maand Juni zijn door onderzeeërs van de centralen 61 vijandelijke handelsvaartuigen met ruim 101.000 tons in dén grond geboord of door mijnen vertoren gegaan. In de Oostzee hebben de Rassen twee groote Duiische schepen, waarvan één gela den met ijzererts, opgebracht Wolff zegt, dat de schepen in Zweedsche wateren weiden aangehouden. De Orieksche prinsen zouden met een diplomatieke zending zijn vertrokken naar de hoofdsteden der Entente-mogendheden. 50,000 personen hebben het adres der Zwitsersdie sociaal-democraten tot afschaf fing der militaire rechtspraak geteekend. Generaal Serrail is Zondagmorgen in een vliegtuig te Saloniki opgestegen en heeft het geheele Fransche Balkan front geïnspec teerd. Het dralen van generaal Sarrail om het offensief te beginnen, moet worden gewe ten aan den' Servischen kroonprins, die afge raden heeft om tot dén aanval over te gaan zoolang men niet over een groote ovennacht beschikt. Grieksche bladen melden, dat oud-mi nister Skoedoelis zich bij de aanstaande Orieksche verkiezingen in Attika candidaat zal laten stellen. De liberale partij organi seert een levendigen verkiezingsveldtocht. Een 18-jarige slotenmaker die aan le vensmiddelrelletje te Miinchen had deelge nomen, is wegens verzet, het dragen van wa pens en het ingooien van een winkelruit tot y% jaar gevangenisstraf veroordeeld. De rechtbank overwoog in het vonnis dat zijn gedrag aan landverraad grensde. Op 30 Juni heeft een Engetsch vliegtuig aan het Westelijk front een hermetisch geslo ten blikken doos laten vallen. Er was een krans van versdie bloemen in met een zwart lint en een in 't Engelsche gestelde brief, van dezen inhoud: „Neergeworpen op 30 Juni De BURGEMEESTER der gemeente ALKMAAR herinnert de groot-verlof gangers der militie van de lichtingen 1008 en 1000, die bestemd zijn om op 1 Augustus a.s. naar de 1AMDWKEB over te gaan, aan hunne verplichting om zich in de maand Augustus, vóór of op den 30sten dier maand, ter gemeente-secretarie aan te melden, onder overlegging van hun mili tair zakboekje. De Burgemeester voornoemd, RIPPIN®. Alkmaar, Juli 1916 HIIÏDEBWBT. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene cennis, dat heden op de gemeente-secre tarie ter visie zijn gelegd de aan hen in gediende verzoeken met bijlagen van: io. P. M E U R S Pz., graanhandelaar, wo nende ts Schagen, om vergunning tot het uitbreiden van zijne graanschoon- derij, door het opbouwen van twee ver- dispingen op een pakhuis, en het bij plaatsen van een tneelmalerij, benevens van drie electro-motoren, resp. van 60, 30 en 18 P.K., in het perseel Luttik- Ondorp, Wijk G, No. 69 2o. D. FUNKE, kaashandelaar, wonende al hier, om vergunning tot bet oprichten van een fabriek tot bereiding van cham pagnekaas, waarin een electro-motor van 2 P.K., voor het drijven van een deeg- kneed- en een amandelpersmachine, in het perceel Varnebroek, Wijk E, No. 15a. Bezwaren tegen deze nitbrelding, resp. oprichting, kunnen worden ingediend ten raadhuize dezer gemeente, mondeling op Woensdag 20 J u 11 e.k., 's voormiddags te eif uur en sehriftelijk vóór of op dien tijd. Gedurende drie dagen vóór gemelden dag kunnen de verzoekers en zij, die be zwaren hebben ingebracht, op de secretarie dezer gemeente van de terzake ingekomen schriftaren kennis nemen. Alkmaar, den 12 Juli 1916. Burgemees en Wethouders voornoemd, O. RIPPING, Voorzitter. DONATH, Secretaris. 1916, boven het kasteel F. Voor eerste luite nant Immelman, gestorven in het gevecht van 18 Juni. Tot aandenken aan een dapper en ridderlijk tegenstander van het vechteska- der". Te Landshut, Silezië, is een vrouwelijke leidekker opgetreden. Zij doet het werk van haar man, die aan hetf ront is, en draagt ér zijn kleeren bij. VASTHOUDEN VAN VISSCHE RSV A ARTU10 EN. Het Handelsblad meld. Naar aanleiding van het vasthouden van Nederlandsche visschersvaartuigen door de Engelschen werd gisteren in Den Haag een conferentie gehouden van eenige belangheb bende 1 reedera teneinde te beraadslagen welke stappen kunnen gedaan worden om aan dezen toestand een einde te maken. Vol gens vast «taan Hp gegevens worden op het oogenblik ongeveer 50 visschersvaartuigen in Engelsche havens vastgehouden. Het zijn voor Eet meerendeel haringvisschers, doch ook verschillende trawlers, waaronder er zijn, die van IJsland met een volle lading op weg waren naar huis. Enkele dier trawlers liggen nu reeds meer 'dan een week in Kirkwall en Lerwick met groote kans, dat de visch spoe dig tot bederf overgaat UITVOER VAN SCHAPENVLEESCH. De minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft ingetrokken zijn beschikking van 4 Maart 1916, voor zooveel betreft dei uitvoer van schapenvleesch, en bepaald: Artikel 1. Uitvoer van schapenvleesch mag alleen geschieden op vertoon van consenten, afgegeven door de Rijkscommissie van Toe zicht op de Varicensvleeschvereeniging. Artikel 2. Consenten worden, door bemid deling van het Nederlandsche Landbouwco- mité, afgegeven aan de op grond van de mi- nistrieele beschikking, d. d. 20 Mei 1916, no. 1152, Uitvoercertificatenbureau, gevormde provinciale combinaties van vereenigingen ter bevordering van den aanfok en de mesterij van varkens. Artikel 3. Bedoelde combinaties behooren den uitvoer te doen geschieden door tusschen komst van de bij de Rijkscommissie van Toe zicht op de Varkensvleeschvereeniging inge schreven exporteurs van schapenvleesch. Artikel 4. Gedurende de periode van heden tot en met 31 Juli 1916 zullen consenten kun nen worden afgegeven tot een hoeveelheid van 1.500,000 K. G. schapenvleesch. Artikel 5. De provinciale combinaties moe ten zich verbinden binnen vijf dagen na op- f ALKHAARSCHE COURANT. I

Alkmaarsche Courant | 1916 | | pagina 1