DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Van hat Westelijk "florlogsterreln. No. 164 Honderd en achttiende jaargang. 1916 VRIJDAG 14 JULI ENGELAND. NEDERLAND. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar fl,franco door het geheeie Rip; f 1,25. Afzonderlijke nummers 3 Cents. Telefoonnummer 3. Prijs der gewone Advertentiën Pér regel f 0.12£ Bij groote contracten rabat letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handels v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Oroote Openstelling- gemeentelijke groentenwinkels. Schouwen en stempelen Tan regeeringseieren. Met 20 ct crorlogstoeslag op den abonnementsprijs per 3 maanden. ALKMAAR, 14 Juli. Nadat de Engelsche legerberichtschrijver de vermeestering van de eerste Duitsdie li nie tusschen de Ancre ai de Somme Woens dag had vastgesteld, meldt hij thans, dat de aanval op de tweede Duitsche verdedigings linie vanmorgen een aanvang heeft genomen. Met succes, immers de Engelsche troepen braken over een front van 4 mijlen in de vij andelijke stellingen door en veroverden sterk verdedigde plaatsen, zegt het laatste Engel sche oorlogsbericht en het voegt er aan toe, dat de hevige strijd voortduurt. Waar niet in bijzonderheden wordt getreden is het niet mogelijk dit succes nader te bepalen. Eerst morgen zal dat kunnen geschieden, wanneer er in de Engelsche en Duitsche legerberich- ten meerdere gegevens worden medegedeeld. Een beetje voorzichtigheid is echter wei ge raden, want de Engelsche communiquéschrij ver betracht de soberheid in niet al te groote mate. Aan het Fransche front gebeurde niets bij zonders, alleen hadden er plaatselijke Fran sche aanvallen in de Champagne en Duitsche dito in de Argonnen plaats, welke eenige kleinere voordeelen opleverden. In het Oosten bleef de zaak zooals zij was. Aanvallen en tegenaanvallen wisselden elkaar af, maar de legerberichten zijn niet van veel belang. Het Italiaansche communiqué be richt, dat de Oostenrijkers in de Etsch-vallei na krachtige artilleristischex voorbereiding zijn overgegaan tot een aanval op de nieuwe Italiaansche stellingen, welke echter afge slagen werd. Van Engelsche zijde blijft men doorgaan met een langen duur van den strijd ia het uitzicht te stellen. Wij moeten verwachten, dat er langzaam en moeielijk werk is te doen, voordat de Somme op eenig punt benéden Biaches is gepasseerd, zegt de Times en dit blad schrijft verder, dat de slag aan de Somme in de tweede phaze vermoedelijk nog heviger zal zijn dan in de eerste; wel zijn de voorteekenen goed, doch de resultaten wor den wellicht langzamer behaald De Daily Chronicle verklaart, dat het eerste hoofdstuk van den oorlog nu geëindigd is. Het handelt over Duitsche offensieven en gaat over een periode van 22 maanden. Het tweede en volgens dit blad tevens het laatste is be gonnen met de offensieven der geallieerden. Het zal waarschijnlijk lang zijü, ofschoon niet zoo lang als het eerste. Er zullen ook wel tegenslagen in voorkomen, maar wan neer men maar volhoudt en zich niet laat ontmoedigen door de tegenslagen, kan er ten slotte maar één einde zijn. Minister Asquith heeft in het Lagerhuis ook gezegd: het offensief was mooi, doch het was maar een begin. Er moet echter voortdu rend aan de vervaardiging van de munitie worden gewerkt om het gestelde doel,te be reiken. Daarom moest de regeering besluiten om voorloopig geen vacantie aan de werklie den te geven men weet dat de vrije Pink sterdagen niet werden gegeven, doch, naar het toen heette, werden uitgesteld tot de maand Juli. Minister Liod -George onder wiens lei ding te Londen een conferentie heeft plaats gehad ter bespreking van de bewapening der geallieerde troepen heeft den vooruit gang, waardoor het initiatie! uit de vijande lijke handen is ontrukt, om naar hij ver trouwde, daar niet weer te keeren, toege schreven aan de groote verbetering in de uit rusting der legers. De capaciteit der fabrie ken stijgt voortdurend en de productie van munitie is bijna tweemaal zoo groot (die van zware granaten driemaal) als afgevuurd1 wer den gedurende het groote offensief in Sep tember. De hoofdbezwaren van de organisa tie, opbouw, uitrusting enz. zijn uit den weg geruimd. Frankrijk heeft, na maanden van buitengewoon groot munitie-verbruik, nog voldoende reserve om zelfstandig het offen sief te handhaven, de verbetering van dén Russischen munitie-voorraad is ongetwijfeld een alleronaangenaamste verrassing voor de Duitschers, terwijl thans ook de voortduren de inspanning van de Italianen en de goede resultaten daarvan bekend zijn. „Wij moeten, aldus eindigde deze spreker, elkaar steunen. Nauwgezet moeten wij de behoeften van de verschillende legers nagaan om daarin te kunnen voorzien. Een overwin ning op een der oorlogstooneelen mist zijn uitwerking niet op de andere fronten". De Outlook schetst treffend de beteebenis van het gemeenschappelijk offensief aldus: „Er zijn millioenen menschen, miilioenen verschillende onderdeden van munitie en uit rustingen, tonnen en tonnen ordonnance-ma- teriaal, duizenden en duizenden vrachtauto's en paarden, honderden treinen, tallooze maatregelen moeten getroffen en tallooze combinaties moeten uitgewerkt worden, de stelsels en schema's moeten zoodanig gere geld worden, dat allea gelijktijdig gaat, er moeten bevelen gegeven en overgebracht worden naar honderden mijlen gecompliceer de en verwikkelde verdediging»- en aanvals- linies. „Het is een overweldigende hoeveelhdd werk, bijna zoo onmogelijk te begrijpen als de alouide vraagstukken van ruimte en tijd. De mensdhelijke geest kan nauwelijks de be- teekenia van een millioen vatten. Wanneer iemand dag en nacht doortelt, twee getallen per seconde, dan heeft hij een week noodig om tot een millioen te komen. En dan te den ken aan al die verschillende millioenen van allerlei soort, die deze oorlog te verwerken geeft." Het Fransche legerbericht meldde gisteren: Aan het Somme-front worden onophoude lijk kanonschoten gewisseld. In Champagne drongen de Franschen in de omstreken van Promea tot een saillant op de Duitsche linie door en maakten er eenige ge vangenen. In de Argonnen mislukten twee aanvallen die de Duitschers op het noordelijk en ooste lijk gedeelte van de Bolante-saillant onder namen, dank zij het Fransche vuur. Bij de Fille Morte lieten de Franschen een mijn springen en bezetten den zuidelijken rand van den trechter. Aan den rechter-Maas-oever geen infante- rie-actie. Gedurende den loop van den nacht werden de sectoren Souville, Chenois en Laufec heftig gebombardeerd. In de Vogezen werd een aanval van de Duitschers op de Fransche loopgraaf ten zui den van Carsbach na een levendig granaat- vuur afgeslagen. Het Duitsche legerbericht (reeds in een deel onzer vorige oplaag vermeld) luidde: Ten noorden van de Somme s laagden de Engelsdhen er in zich vast te zetten in Con- talmaison. Het artillerievuur wordt met groo te bedrijvigheid voortgezet Ten zuiden van de Somme hadden ook gisteren de Franschen met hun aanvallen, die herhaaldelijk ter weerszijden van Barleux en bij en westelijk van Estrees werden ingzet, geen succes. Zij moesten meest reeds in ons krachtig versper- ringsvuur onder zeer zware bloedige offers terugkeeren. Ten oosten van de Maas was de artilleriestrijd nog levendig. De veroverde infanteriestellingen werden verbeterd. Het aantal gevangenen steeg met 17 officieren en 243 man tat 56 officieren en 2349 man. Bij Frelinghien aan bet La Bassée-kanaal, aan de Fille Morte, ten oosten van Badonviller en bij Hirzbach slaagden Duitsche patroul- leondemem ingen. Ten noorden van Soissons werd een Fran sche tweedekker tot landing binnen onze li nies gedwongen. Het Britsche legerbericht meldde: Het Britsche hoofdkwartier meldt: Er heb- beni hevige artillerieduels plaats gehad in ze kere sectoren van het gevechtsgebied, sedert het laatste bericht en de strijd werd op ver schillende piinten voortgezet, doch er kwam geen wijziging in den toestand op eenig deel van onze linie. Duitsche pogingen om onze loopgraven bij Wytschaete en La Bassée bin nen te dringen* werden afgeslagen. Vliegersactie aan weerszijden. Het weder is ongunstig. HET „VERGETEN LEGER". „Zullen het Lagerhuis en het volk dan nooit eenig bericht krijgen van wat er in Me- eopotanië omgaat?" heeft Sir Edward Car son Woensdag op den man af aan minister Asquith gevraagd. Worden de berichten op zettelijk achtegehouden Niemand wenscht iets achter te houden, antwoordde minister Asquith. De regeering wilde niets liever dan dat de heele zaak in débat kwam. Maar dit is daartoe niet het oogenblik. „Waarom?" vroegm en. „Om redenen, die ik niet kan mededeelen", antwoordde de mi nister. De toestand ónzer troepen in Mesopo- tanië heeft dag aan dag de aandacht onzer regeering en er zijn maatregelen getroffen om in de gebleken leemten te voorzien. Sir Edward Carson was hiennede niet te vreden. Hij kondigde aan, in ,'t begin der vol gende week op zijn vraag te zullen terugko men. Krijgt hij dan geen bevredigend ant woord, dan zal hqi verdaging van het Huis voorstellen. KORTE BERICHTEN. Minister Asquith deelde in het Lager huis mede, dat de regeering besloot speciaal wegens het enorme dagelijksche verbruik van munitie betreffende bij het offensief, dat zoo schitterend werd geopend, maar nog slechts aan zijn begin was, geen algemeene of plaat selijke vacanties geven. De Fransche Kamer heeft met 250 tegen 207 stemmen een voorstel om voor den duur van den oorlog de geheels handelsvloot voor den staatsdienst op te vorderen, aangenomen. Oud-minister Salandra heeft zijn hoog leraarsambt weder opgevat. Hij is tot voor zitter der juridische faculteit te Rome be noemd. Dezer dagen schijnt te Muggiano (in Italië) een kruitfabriek in de lucht te zijn ge-j vlogen. Van de 480 arbeiders zou geen en kele het leven er hebben afgebracht en boven dien moeten in den omtrek nog een 300 men schen zijn gedood. Dinsdag hielden Russische torpedoboo ten in de Zwarte Zee een Turksch schip, met petroleum en gerst geladen aan, en brachten het op. Een ander schip en twee sleephooten werden vernietigd. Het Belgische kabinet heeft het wets ontwerp tot het onder de wapenen roepen van Belgen van 18 tot 40 jaar aangenomen, er zal aan ongehuwden van 18—30 jaar geen uitstel worden toegestaan. In de Duitsche stad Hagen zijn wegens .voldoenden voorraad de vleeschlooze dagen opgeheven, met dien verstande, dat in win kels en openbare verkooplokalen ook Dins dags en Vrijdags vleesdi verkocht mag wor den. Voor hotels, restauraties enz. blijven ze echter gehandhaafd. Als gevolg van de algemeene spoor wegstaking in Spanje heeft de regeering in de stad en in de prvincie Madrid de krijgs wet afgekondigd. Er moeten botsingen tus schen de stakers en de burgerlijke garde plaats gehad hebben. Op heden 14 Juli, een Fransche natio- nalen feestdag, wordt te Parijs een troepen revue gehouden. Daarvoor zijn Fransche, En gelsche en Russische troepen in de stad aan gekomen, die geestdriftig werden toege juicht. Ter gelegenheid van het Fransdie nati onale feest zal er te Londen eene openbare ipzameling worden gehouden ten bate van het Roode Kruis. Deze dag zal geheel het karakter dragen van een hulde aan den Franschen bondgenoot. De heer Liafsjieff, leider der demo cratische partij in Bulgarije, die in de oppo sitie is en> crifiek op de begrooting uitoefende, werd op last der regeering den dag vóór de stemming over de begrooting gearresteerd. Vier Engelsche visschersbooten zijn door onderzeeërs tot zinken gebracht. De Bank van Engeland heeft haar dis conto met 1 pCt. verhoogd. De Paus heeft aan de oorlogvoerende mogendheden voorgesteld dat alle familie vaders, die langer dan 10 maanden gevangen en vader van drié of meer kinderen zijn, in Zwitserland tot het einde van den oorlog ge ïnterneerd zullen worden. De Zwitsersdie Regeering heeft reeds hierin toegestemd. Van de oorlogvoerende Staten heeft Duitschland terstond en onvoorwaardelijk zijne toestem- ming gegeven, terwijl van de andere staten nog gèen antwoord is ingekomen. DE VERNIELING VAN DE „GEERTRUÏDA". Het N. v. d. D. deelt mede: Bij navraag bij het ministerie van buiten- landsche zaken is gebleken, dat de Neder landsche regeering aan haren gezant te Ber lijn telegrafisch instructies heeft gezonden, om bij de Duitsche regeering de verelsdite stappen te doen, naar aanleiding van de ver nieling van het vischvaartuig „Geertruida", gemerkt „Sch. 103", door een Duitsche on derzeeër. De gezant heeft reeds aan die in structies gevolg gegeven. UITVOER VAN MANUFACTUREN. Reuter seint uit Londen: Reuter's bureau verneemt uit gezaghebben de bron, dat het bericht, als zou Engeland de Nederlandsche regeering verzocht hebben den uitvoer te verbieden van manufacturen naar onzijdige landen, onjuist is. De Britsche regeering heeft alleen, aan de Nederlandsche Overzee-Trust, in den loop der nu aanhangi ge besprekingen, gevraagd den uitvoer naar eenig onzijdig land te verhinderen van katoe nen goederen, gemaakt van katoen door be middeling van de N. O. T. Hoewel de uitvoer van katoen uit Neder land sedert eenigen tijd verboden is, was de N. O. T. in staat katoenen manufacturen on der consent naar enkele onzijdige landen te zenden. De wensch van de Britsche regee ring is, dat deze uitvoeren in het vervolg zullen ophouden, zelfs onder consent voor alle katoenen goederen, gecontroleerd door de N. O. T. BEZOEK AAN HET MILITAIR HOSPITAAL. Generaal-Majoor A. A. J. Quanjer, Inspec teur van den militairen geneeskundigen dienst, heeft hedenmorgen het militair hospi taal alhier geïnspecteerd. HOLLANDSCHE BOTER IN ENGE LAND. Reuter seint uit Londen: In het Lagerhuis heeft Cecil in antwoord op een hem gestelde vraag geantwoord, dat het niet waar is, dat de Britsche regeering.de Nederlandsche boterhandelaren onrechtmatig bevoordeelt Er is met de vereeniging der Nederlandsche boterfabrikanten een overeen komst getroffen, waarin bepaald is, dat voor taan aanvullende hoeveelheden boter aan En geland zullen worden geleverd. De boter wordt op de gewone en wettige wijze ter markt gebracht. De belangen der Engelsche en Iersche producenten zullen in het minst niet worden geschaad. GROENTEN IN LIMBURQ. De rijkscommissie van toezicht op de groenten-centrale meldt aan de N. Rott. Ct.: Terwijl in Zuid-Holland de kropsalade nu en dan zulke hooge prijzen ,opbrengt, dat er klachten inkomen over de gebrekkige hand having van de minimum prijzen, wordt ons herhaaldelijk van Venlosche veilingen be richt, dat deze groente, wegens dé lage prij zen, schier onverkoopbaar is. Het wil der commissie voorkomen, dat het ligt op den weg van den handel om ziéh deze laatste omstandigheid ten nutte te maken eh de daar beschikbare groente voor de andere deelen van Nederland te betrekken. Wellicht geldt dit ook voor andere soorten van groehten. BINNENLAND. TWEEDE KAMER. De griffier deed voorlezing van het schrij ven, houdende mededeel ing van het overlijden van den heer Talma. De "Voorzitter, de heer Goeman Borgesius wilde alvorens de werkzaamheden aan te van gen een woord van eerbiedige hulde bren gen aan de nagedachtenis van den man, die eerst als Kamerlid en later als minister al les deed wat in zijn vermogen was en wat hij achtte te zijn in 's lands belang. Hoe vaak hebben we ons verbaasd over zijü slagvaardigheid, zijn werkkracht, zijn veel omvattende kennis, zijn volhardingsvermogen zonder weerga. We meenden in hem te zien, den xnan wiens physiek tegen zijn velen arbeid was opgewassen. Door alles wat hij als mi nister deed, werd zijn physiek. geschokt. Maar zijn geest bleef sterk. Terstond aanvaardde hij weer zijn vroegeren werkkring als voor ganger in het kerkgebouw en aanvaardde hij het ambt van veldprediker in algemeenen dienst. Als prediker predikte hij liefde eti vre de; als Kamerlid zoch hij meer naar punten van verschil dan van overeenstemming. Maar toch vergat hij daarbij de grondslagen van zijn geloof niet. Als minister was hij loyaalzoowel bij het doen van voordrachten als bij het zoeken van technische voorlichting ging hij zijn te genstanders niet voorbij. Dat heeft spreker zelf wel ondervonden. Talma was een krachtige politieke figuur, die onder de staatslieden van deze dagen,een eereplaats innam, al had 'hij zijn fouten. Zijn nagedachtenis zal in sympathieke herinnering blijven, niet alleen bij zijn medestanders. De Minister van Binnenlandsche Zaken, tijdelijlf voorzitter van den Ministerraad, de heer Cort van der Linden, sprak daarop on geveer als volgt: De regeering is zeer onder den indruk door het verlies van den staats man, die in de kracht van zijn leven is wegge nomen. Het vaderland kan mannen van zijn kracht en bekwaamheden noode missen. Daar om sluit de regeering zich gaarne aan bij de woorden door den voorzitter gesproken. Vervolgens was aan de orde het wetsont werp tot aanvulling van het Vide hoofdstuk der staatsbegrooting voor 1916 (aspiranten- school voor de mArine) aan de orde. De WETHOUDER, Voorzitter der Raads commissie van advies inzake de LEVENS MIDDELENVOORZIENING te ALKMAAR, brengt hiennede ter kennis van de ingezete nen, dat de GEMEENTELIJKE GROEN TENWINKELS, gevestigd in het brandspuit huis aan de MIDDENSTRAAT en in het perceel der voormalige touwbaan aan den BAANSINGEL, GEOPEND ZULLEN ZIJN op ZATERDAG 15 JULI e.k., van des voor middags 7 y3 tot des namiddags 1 uur, en des namiddags van 4 tot 9 uur, en vervolgens el- ken WERKDAG van des voormiddag 1% tot des namiddags 1 uur en des namiddags van 4 tot 5 uur. Alkmaar, den; 14en Juli 1916. De Wethouder voornoemd, J. F. LUBBE. Zij, die in aanmerking wenschen te komen om te worden belast met het schouwen en stempelen der door deze gemeente te ont vangen REGEERINGSEIEREN, en voor het schouwen de noodige bekwaamheid be zitten, worden uitgenoodigd zich schriftelijk, onder opgave van conditiën, te wenden tot ondergeteekende, vóór of op Maandag 17 Ju li as. ALKMAAR. 14 Juli 1916. De Wethouder, Voorzitter der Raads commissie Iny-akp de levensmiddelen- voorziening, J. F. LUBBE. De heer v. d. Voort v. Zijp (ar., Tietjerk- steradeel) vroeg of de zeeofficieren wel van een voldoende toekomst verzekerd kunnen zijn. Het wetsontwerp achtte spreker weer een proefneming, en proefnemingen achtte hij noodlottig voor de vloot. De heer Bichon van IJsselmonde (e. h., Ommen) was eveneens tegenstander van het ontweip. De opleiding achtte spreker ver keerd. Het Engelsche systeem verdiende de voorkeur. De heer Days (s. d. a.p., Zaandam) zou te gen het ontwerp stemmen, als er stemmii werd gevraagd. Spreker achtte het verke dat jongelui dé loopbaan van de marine zou den1 kiezen op een tijdstip, waarop rij tot een keuze niet in staat rijn. Ook de heer Duymaer van Twist (a.r, Steemwijk) achtte het ontwerp een stap in de verkeerde richting. Noodig was het z. i. een radicale verbetering in de positie van den zeeofficier. De minister van marine verdedigde het ontwerp; hij had de overtuiging, dat de op leiding zeer goed is. Spreker behandelde daarna de voor-opleiding en verwachtte suc ces ook van de aspirantenscfaool. Na repliek van den heer v. d. Voort van Zijp gaf de heer Jansen (u.l. den Haag III) in overweging, de tractementen te verbeteren en dep romotie te bespoedigen1. De proef met de voor-opleiding te Dordrecht achtte spreker niet geslaagd. Als hij rich zou moeten ver binden aan de vestiging van een internaat te Dordrecht, zou hij rijn stem aan het ontwerp niet kunen geven. Regeling van werkzaamheden. Besloten werd, Dinsdag om half twee de eindstemming over de Successiewet te doen plaats hebben. De voorzitter zou de levensmid delenwet niet aan de orde stellar, omdat het verband houdt met het Distributieontwerp da( vandaag in de aifdeelingen wordt onder zocht. Spreker hoopte dat beide als noodont- werp, b. v. over een week, zullen kunnen wor den afgedaan. Op voorstel van de commissie van rappor teurs werd zonder stemming besloten, ae di vidend- en tantième-belasting voorloopig van de agenda af te voeren, terwijl een voorstel- Tydeman, om ook het ontwerp, betreffende de uitbreiding van de oeconomische voorlich ting in het buitenland heden in de afdeelin- gen te behandelen, werd aangenomen met 48 tegen 18 stemmen. Het wetsontwerp in zake de aspirantschool voor de marine te Dordrecht, werd daarna, bij gemengde stemming, verworpen met 32 tegen 24 stemmen. Aan de orde kwam daarna het wetsontwerp op de Wet Brievenposierij. De heer Boissevain (v. 1. Afsterdam VII) had niets tegen de voorgestelde tariefverhoo- gingen, do<± wilde ook bezuiniging op den dienst, spoed met de inrichting van de draad- looze telegrafie en verbetering van den on- houdbaren toestand ten aanzien van de tele fonische verbinding AmsterdamDen Haag —Rotterdam. De heer van Doorn (u.L, Gouda) wilde meer reclame gemaakt zien voor de gemakkei van den postdienst. Minister Lely deelde mede, dat men bezig ALRMAARSCH COURANT. SaliJWM

Alkmaarsche Courant | 1916 | | pagina 1