DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. DE OORLOG. Van So! Westelijk Oorlogsterreln. No. 165 Honderd en achttiende jaargang. 1916 ZATERDAG 15 JULI Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar flf— f franco door hst geheels Rflk f1,25. Afzonderlijke nummers 3 Cents. Telefoonnummer 3. Prijs der gewone Advertentiën Per regel S 0.12j Bij groote contracten rabat Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco asm de N. V. Boek- m Handetedrskkerf v/h. HERMs. COSTER ZQON, Voordam C 9. NEDERLAND. DM n«mm*r b««toafJwPt n bladen. Met 20 ei oorlogstoeslag op den abonnementsprijs per 3 maanden. ALKMAAR, 15 Juli. Nu de gisteren aangeduide vooruitgang der Engelschen nader omschreven is, weten we, dat bij het hernieuwde offensief de dor pen Bazentin en Longuevai zijn veroverd, benevens het bosch van Thrones. Hierdoor is ten Oosten van Contalmaison weer een ter rein van een diepte van hier en daar 3 K.M en een lengte van 6,5 K.M. gewonnen. De Duitschers zeggen hierover niet veel blijkbaar hebben ze hoop het verloren gega- na te herwinnen. Zij deden reeds krachtige te genaanvallen, hernamen een oogenblik Ba- zentin-Petit (er zijn twee plaatsen Bazentin, het kleine ligt het noordelijkst, het groote het dichtst bij Longuevai), maar werden er volgens het Fransche legertiericht dadelijk weer uit verdreven. In elk geval is de tweede phaze van het Engelsche offensief lang niet slecht ingezet Van Verdun niets nieuws. Alleen meldt de Parijsche correspondent van „de Tijd", dat men zich in Fransche militaire kringen ern stig ongerust maakt over de naaste toekomst der vesting, daar de noord-oostelijke Maas oever thans tot bijna vlak onder dé muren der stad ernstig bedreigd worden. De Italianen vielen scherp aan tusschen Brenta en Etsj, maar behaalden geen vorde ringen Op het Oostelijk oorlogstooneel wordt aan den beneden-loop der Strypa ten westen en ten noordwesten van Buczac fel gevochten De Russen zijn er de aanvallers, de Duitsche generaal v. Bothmer is er de verdediger. Bij een derden stormloop drongen de aanvallers de verdedigingslinie binnen, in den nacht werden ze echter weer verdreven. De Russen melden hieromtrent alleen, dat ze 3200 ge vangenen hebben gemaakt en twee kanonnen hebben veroverd. Volgens het laatste Russische legerbericht is echter de hevigheid der gevechten hier be langrijk afgenomen. De Russische afdeelingen, welke over de Stochod waren gekomen, werden daar even eens teruggedreven. Het laatste Russische le gerbericht meldtj dat de Duitschers hier te vergeefs poogden offensief op te treden. Het gisteren in de stads-éditie opgenomen telegram over een afzonderlijken vrede zal wel een Engelsch dagbladverzinsel zijn, zoo als ook reeds tijdens de Kerstdagen van 1914 werd verspreid. Ditmaal ia de „Morning Post de verspreidster. In den Levant, ten wester van Erzeroem, treden do Russen ook offensief op. Zij slaagden er in een reeks Turksche stellinr gen te bezetten. In de Noordzee werden een Engelsche hulpkruiser en 3 bewakingsvaartuigen tot zinken gebracht, de Oostenrijkere deden in de straat van Otranto een Italiaansch torpedojar ger zinken en bombardeerdén uit de lucht de stad Padua. De Turken boorden In de Zwarte Zee drie Russische transportschepen in den grond en joegen er een op het strand. Tenslotte zij vermeld, dat de Franschen „Quatorze Juillet", den 14den Juli, met zeer veel geestdrift hebben gevierd. Er werd een groote troepen-revue gehouden, waarbij ook Russische, Engelsche en Belgische troepen defileerden en waarbij andermaal het vaste vertrouwen in de eind-overwinning tot ui ting werd gebracht. Het Fransdie legerbericht meldde gisteren Ten noorden van de Aisne, in het gebied ten zuiden van Ville-au-Bois en op het pla teau *-an Vauclerc deden de Ehiitschm twee aanvallen, die dadéliwc door ons mitrailleur- vuur werden verijdeld. Rechtsv an cie Maas zeer levendige artille- riestrijd in de Souviliesector. Enkele patrouil le gevechten in het Ghenodsboadi, Verder niets bijzondere. Het Duitedie legerbericht luidde. Aan heide zijden van de Soinme is opnieuw een heftige strjjjd ontbrand. De Engelséhen begifcöi better in der roegte den aanval in den sector tusschen het bosch van Mametz en Longuevai, en herhaalden hunne pogin gen in het Troncs-boschje, waar zij reeds gis teravond door den snellen aanval onzer re serves ernstig waren getroffen. De Franschen haalden zich door hun gis teren ondernomen vergeefschen aanval in de streek van Barleur en ten W. van Estrés tal rijke tegenslagen op den hals. Noch zij zélf noch hunne zwartetrêepen konden ook maar een kleine strook bezetten. Ten O. van de Maas mislukten Fransche heroveringspogingen. Zij werden in de street van het fort Souville door ons vuur achteruit gedreven, bij het fort La Laufée afgeslagen. Talrijke vijandelijke patrouilles of sterke verirenningsafdeelingen weiden op andere plaatsen aan hetf rent afgeslagen. Duitsche patrouilles brachten Hj Aulches, Beaulne en ten W. van Markirch gevangenen binnen. KORTE BERICHTEN. De Duitsche verklaren dat een hunner onderzeeërs in de Noordzee een Engelsche hulpkruiser van 7000 ton in den grond heeft geboord Het Oostenrifksche officieele marinebe- richt meldt het torpilleeren van een Italiaan- schen torpedojager en het werpen, door mar rine vliegtuigen^ van bommen op Padua. De Russen zetten hun offensief ten wes ten van Erzeroem voort, ze veroverden een reeks Turksche stellingen. Uit het officieele onderzoek moet zijn ge bleken dat de Duitsche schepen Lissabon en Worms in Zweedsche territoriale wateren zijn prifsgemaakt. De Zweedsche regeering gaf haar gezant te St. Petereburg opdracht tot vertoogen. Het Russische Roode Kruis protesteer de bij de andere afdeelingen van net Roode Kruis tegen de torpedeering van het hospi taalschip Periode door dé Turken. Het zomerverblijf van den Oriekschen Koning is door brand vernield. De Konink- lijike familiem oest zich door den vlucht red- lijke familiem oest zich door den vlucht red den. De staking in Spanje neemt volgens de Temps groote afmetingen' aan en is aller minst beperki tot het spoorwegpersoneel. De garnizoenen van verscheidene steden zijn versterkt. Honderdén spoorwegbeambten zijn in hechtenis genomen. Naar het heet on dervindt de dienst op de spoorwegen wel vertraging, doch is de overheid er in ge slaagd hem gaande ie houden, UITLEVERING VAN EEN DESERTEUR. In het begin van het jaar verzocht de Duit- sche regeering de uitlevering van den gevan gengenomen Duitsche deserteur, Carl Haus- knecht, wegens het plegen van strafbare fel ten1: diefstal met braak en valschheid in ge schrifte. Natuurlijk achtte men dit slechts een middel, waarmede de Duitsche regeering zich meester kon maken van een deserteur, die dank zij zijn bevoorrechte positie in het leger vand en Keizer, vele geheimen kent De Neder landsche regeering besloot, in strijd met het advies van de rechtbank te Rot terdam, den deserteur uit te leveren. Deze heeft zich, volgens de Tel., verbonden hem niet te vervolgen wegens desertie, doch al leen wegens de ten laste gelegde misdrijven: diefstal met braak en valschheid in geschrifte. Daarna zal hem een pas verstrekt worden, die een maand geldig blijft, waardoor Haua- mecht de gelegenheid zal hebben, zich uit iet Duitsche rijk te verwijderen. Vermcede- ijk 24 Juli zal Hausknecht over de grens ge bracht worden. HET ONTWERP-DISTRIBUTIEWET. Door de Vereenigingen van Nederland- sdhe Gemeentel is aan de Minister van Bin- nenlandsche Zakact, van Landbouw, enz. en van JuBtitie een adres gericht waarin herin nerd wordt dat op 20 Juni j. I. door de Ver- eendging van Nederlandsche Gemeenten naar aanleiding van de indiening van het 20-rail- lioen-ontwerp in een adres aan den minister van landbouw eenige bezwaren tegen de voor gestelde organisatie van de levensmiddelen- voorziening werden ingebracht Na kennisneming van het thans Ingedien de ontwerp Distributiewet, acht adressant zidh verplicht deze bezwaren nogmaals onder de aandacht te brengen en nader toe te lich ten. Tot heden aldus wordt In het adres aan gevoerd heeft het gemeentebestuur zich in ïoofdzaak belast met de distributie, het Rijks Centraal Bureau met den inkoop der levens middelen. Het wil adr. voorkomen dat dit systeem in beginsel gehandhaafd moet blij ven terwijl het wetsontwerp moet strekken tot uit den weg ruimen der fouten, die aan de te genwoordige organisatie kleven. In stede aarvan merkt adr. op schijnt de zorg voor de leveoamiddelmvooradening afgewen teld tew orden op de gemeentebesturen, die naast ded istributie ook voor de aanschaffing zullen moeten zorgen. Naar het oordeel van adr. dient, om het zoo eens uit te drukken, het grossierebedrijf voor rekening van de regee ring te blijven, en moet het winkelieiSbedrijf de taak der gemeente zijn, d. w. z. dat de ge meente al of niet met behulp van den winkel stand vor de distributie moet zorgen. In het adres worden voorts breedvoerig be handeld de bezwaren tegen de tegenwoordi ge regeling, die blijkbaar van tweeërlei aart zijn: gebrek aan medewerking en geldver spilling. DE REGEERING EN DE SCHAPEN. In zake dem inisterieele beschikking tot uitvoer van schapenvleesch, weid aan het de partement van landbouw, nijverheid en han del, het volgende telegram verzonden door het levensmiddelen-comité der christelijke vak- en werkliédenlbonden. „Gelezen uiw beschikking uitvoer schapen vleesch, „Betreuren dat een zoo klien gedeelte be schikbaar wordt gesteld voor binnen landsch consumptie en dat nog wel tegen een prijs van 0.80 per K. G., waardoor de verbruikers nog meer zullen moeten betalen dan tot heden het geval was. „Uw beschikking is te meer vreemd, waar de houders van schapen zich bereid hadden verklaard, voor het binnenland te leveren te gen den prijs van 0.45 per K. O., mitB 40 a 50 pet. mocht worden uitgevoerd. „Wij dringen ernstig aan op wijziging uwer beschikking in dezen zin, dat genoemd aanbod der houdere van schapen wordt toe gepast, opdat het schapenvleesch onder bereik van minvermogenden kan komen." MAXIMUM IN DE PRACTIJK. De Vereenigimg vin Aardappelen- en Groentenhandelaren „Ons Belang" te Zaan dam heeft besloten deelt de Tel. mede, zich tot den burgemeester tew enden met het verzoek, dat deze zich in verbinding zal stellen met zijn ambtegenooten te Amsterdam, Beverwijk, Loosduinen, Broek op Langendijk, Voorburg en Leidschendam, alle plaatsen, waar be langrijke veilingen/W orden gehouden, om te verkrijgen, dat alle aardappelen en groenten welke aldaar boven de marinium-prijzen worden gekocht, in beslag zuilen worden ge nomen en om te waken dat de conservefabrie- ken hun goederen niet zullen betrekken- van de 50%, welke voor het binnenland zijn be stemd, doch zooals de minister van land bouw wenschtvan dat deel, hetwelk voor het buitenland is bestemd, TABAK. De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Amsterdam brengt ter kennis van belangheb benden, dat zij van de uitvoerende commissie der N. O. T. bericht heeft ontvangen, dat de Britsche legatie haar heeft medegedeeld, dat alle tabak voortaan weder aan de N. O. T. moet worden geconsigneerd, met uitzonde ring echter van de NecL-Indische tabakken, welke vrij blijven. De uitvoerende commissie der N. O. T. overweegt thans, welke stappen in het belang van den tabakshandel kunnen worden1 gedaan en welke maatregelen zullen moeten worden genomen. ACTIE VAN VEEHANDELAREN. Een 70-tal handelaren in varkens hebben gisteren te Wolvega vergaderd, meldt de Tel., naar aanleiding van de plannen der regeering om de varkens aan de exportslachterijen te la ten slachten door tusschenkomst van de landbouworganisaties. Ten sterkste werd te gen de uitvoering van dit plan, waardoor de ïandelaren geheel broodeloos komen, gepro- esteerd. Een commissie, bestaande uit de heeren J. Baron te Makkinga, B. S. v. d. Raan te Heereveen, J. Douma te Nieuweschoot, P. de Vries te Scherpenzeel en T. v. d. Sloot te Noordwolde, werd benoemd om alle pogin gen in het werk te stellen om dien tegenslag e voorkomen. VISCHW AGENS. De Duitsche staatsspoor heeft 40 particu- iere vischwagen in dienst gesteld voor het vervoer van levende visch van Nederland naar Duitschland. In deze wagens bevindt zich eene door een benzinemotor gedreven1 nrichfcig om het water stroomend te houden 3oor de beladers mogen voor de kunstver- ichting slechts veiligheids- of electriséhe ampen worden1 gebezigd. In de wagens mag niet gerookt worden en mogen daarin ook feene brandende stoffen aanwezig zijn. De rediening der motoren moet door de zorgen der afzenders geschieden. BINNENLAND. MINISTER POSTHUMA. Minister Posthuma is gistermiddag te 's-Gravenhage teruggekeerd en zal heden, zijn ambsbezigheden weder hervatten. DE EERSTE KAMERVERKIEZINGEN IN FRIESLAND Mén meldt uit Schoterland: In sommige kringen der S. D. A. P. in di' kiesdistrict begrijpt men niet de houding der S. D. A. P.-fractie in de Provinciale Staten, nu deze heeft medegewerkt tot de verkiezing van tnr. H. Binneris tot lad van de Eerste Ka mer te*wijl deze bij de jongste Statenverkie zing door de S. D. A. P. zoo fel bestreden werd en zijn zetel aan een candidaat der S. D. A. P. moest afstaan. D e Haagsche Nieuwe Courant verneemt dienaangaande, dat er in 1913 een compromis is aangegaan tusschen de Concentratie- en S. D. A. P. -fracties, waarbij werd vastgesteld, dat bij de verkie zing van een lid der Eerste Kamer in 1916, een Concentratie-candidaat zou worden ge kozen. De S. D. A. P. was dus aan die afspraak gebonden en heeft zich er aan gehouden Gemengd nieuws. KERKELIJKE GOEDEREN. Het Provinciaal College van Toezicht op het beheer der Kerkelijke goederen in Noorcf- Holland heeft den Kerkvoogden in zijn res sort een schrijven gezonden, en' daarbij de vraag gedaan, of in het buitenland gevestig de assurantie-maatschappijen wel altijd aan hare verplichtingen zullen kunnen voldoen in geval van schade; het meent, dat in he algemeen een Nederlandsche Brand- waarborgmaatschappijen de voorkeur ver dient. Het College gaf daarom in overweging; of voor het verzekerde bedrag een herassurantie te sluiten, óf het, zoo mogelijk, bij een binnen- landsche maatschappij onder te brengen. WATERSNOOD-COMITé'S. Het Handelsblad deelt mede: Daar de Purmer tijdens de overstroomin- gen onmiddellijk grensde aan 't overstroom de gebied, zoo heeft men aldaar niet direct eene collecte gehouden ten behoeve der wa tersnoodlijdenden doch de inzameling uitge steld tot het omringende gevaar geweken was. Toen in Mei de Purmer in haar jong-groe- ne voorjaarstinten zoo'n gelukkigen indruk maakte naast het dorre overstroomingsge- bied, achtte ds. Korevaar en de heer G. J. de Goede den tijd gekomen om het watersnood comité „De Purmer" bijeen te roepen. 26 Mei ving de collecte aan. Dit was een omvangrijk werk, wat echter vergemakkelijkt werd door dat eenige comité-leden hun rijtuigen dispo nibel stelden. Hoewel de bewoners van de Purmer onmiddellijk tijdens de overstroo- mrng veel vee stalden en vluchtelingen in hun gezinnen opnamen, dus direct steun ver leenden, kan het comité het niet geringe be drag van 1761,65 afdragen, opgebracht door 830 inwoners. DE BEGRAFENIS VAN Ds. TALMA. Gisteravond is het stoffelijk overschot van ds. Talma van Haarlem naar Bennebroek overgebracht, waar het in de pastorie zou worden afgezet De stoet arriveerde aldaar om 81/» uur. Terwijl de stoet door het dorp trok, werd de klok geluid. De kist, waar op een bloemstuk van Prins Hendrik lag, werd in de pastorie binnengebracht. Er was zeer veel belangstelling bij deze plechtigheid Familieleden begeleidden de takkoets van Haarlem af. De Minister van Oorlog zal zich heden bij de begrafenis van ds. Talma door den gewe zen veldprediker dr. J. Th de Visser in al- genieenen dienst, laten vertegenwoordigen De kamerheer van H. M. de Koningin, J W. J baron Taets van Amerongen, begaf zich gistermiddag naar Bennebroek, om na mens H M. een bezoek van rouwbeklag ai te léggen bij mevr. de wed. ds. Talma. Het lijk zal bij de teraardebestelling door .broeders van Meer en Bosch grafwaarts ge dragen worden. NA DEN WATERSNOOD. Het dorpje Uitdam (gemeente Broek in Waterland), gelegen aan den Waterlandschen zeedijk, zal geheel of gedeeltelijk van den aardbodem verdwijnen. Voor het verzwaren van den zeedijk zal de rijweg aan het binnen- talud van dén dijk worden aangelegen. Ten gevolge daarvan zal het grootste gedeelte van het aantal huizen, welke tegen den dijk geplaatst zijn, moeten verdwijnen. Ook het kerkje komt in gedrang en zal wellicht in sloopershanden vervallen. DE EENDEN UIT WATERLAND. De eenden uit het overstroomde gebied worden nog steeds te Amersfoort onderge bracht en met goed resultaat. De eenden, wei- re niet meer voor de leggerij geschikt zijn, zal men nu trachten uit te voeren naar Duitschland. Met 10.000 stuks zal een proef worden genomen. Een aantal vaklieden uit Oostzaan zijn deze week naar Amersfoort vertrokken om de vo gels te slachten en te plukken. DE ZELFMOORD VAN EEN SMOKKELAAR, OF... Te Gennep trok een smokkelaar met een vet varken naar de grens. Een rijksambtenaar stond er echter op post en riep hem „halt" toe. Onze smokkelaar gaf gewillig gehoor aan dit bevel. „Ik moet en zal er door. andera vallen er dooden en dan toun je mij en het varken naar Gennep vervoeren", riep de smokkelaar, en de daad. bij het woord voegen de, trok hij een vlijmscnerp mes, stiet zich dat in de borat en viel achterover, terwijl het bloed met een straal naar buiten spoot De onthutste ambtenaar haalde hulp, doch toen hij daarmee op de bewuste plek verscheen was meneer al lang met zijn varken de grenB over. Wat was er gebeurd? De kerel had on der zijn vest een met bloed gevulde blaas doorstoken. (A»p-) UIT HEILOO. Men schrijft ons: Zal onze Land- en Tuinbouwtentoonstel ling „Lett" op 6 September a. s. naar wensch slagen, dan dienen wij Heilooëra als één man mede te werken, zooveel in ons ver mogen is, en dat kunnen' wij doen door on zen financieelen steun, waarin „Heiloo Vooruit" ons zoo goed voorgaat, door in zendingen, kortom door ons geheel te geven om de tentoonstelling te doen zijn, wat zij kan worden. Van het nut der tentoonstelling is overtuigd en van hoeveel belang ze zijn tot bevordering van het „Vreemdelingenverkeer" voor pension-houders en neringdoenden en voor den ijverheid in 't algemeen, behoeft geen nader betoog. Programma's met vermelding van voor waarden, prijzen, inschrijvingsbiljet zijn gratis verkrijgbaar bij den secretaris, den heer G. Vrijburg Pzn. UIT EGMOND AAN ZEE. Gisteren werd door de gasten van pension „Gruno" een sjoelbakavond georganiseerd. De opbrengst van de zitplaatsen, welke bij opbod werden verkocht, van de inzetten vóór iederen worp, alsmede van de gewonnen prij zen, welke na afloop en verkoop werden aan geboden, kwam ten bate van de stichting „Kinderkolonies". Het bedrag van 19 werd door den heer Bos dankbaar van een deputatie der gasten in 'ontvangst genomen. Egmond kan1 ook dit jaar zich wederom in een zeer groot aantal vreemdelingen verheu gen- Alle hotels, pensions en huurwoningen zijn bijna geheel gevuld met gasten, en iede ren dag komen nieuwe logee's. Mocht het weer n.u maar wat gunstiger worden 1 UIT BERGEN. Naar wij vernemen zal dé heer Albert Vogel, thans gemobiliseerd, Donderdag den 3den Augustus in het open-lucht-théater al hier voordragen „Coriolanus", het drama van Shakespeare, hetwelk hij eenige jaren ge itden met zooveel succes o. a. voor t Nut te Alkmaar heeft vertolkt KORTE BERICHTEN. Te Delft is in een gezin, bestaande uit 9 personen, bij allen vergiftigingsverschijnse len waargenomen, waarvan de oorzaak on bekend is. Het 20ste Provinciaal Noord-Hol- landsch Zendingsfeest wordt Donderdag 17 Augustus gehouden, op het landgoed „Vel- serbeek" van W. baron Van Tuijl van Seroos- kerke, te Velsen. B. en W. van Gouda hebben aan het >estuur der afd. Gouda van den Ned. Anti- Oorlog-Raad geweigerd toestemming te ver kenen voor den verkopp van vredesspelden. Te Rossum is gisteren het 2-jarig doch tertje van den schipper Wè vè H. in een sloot verdronken. Verschenen is het voorloopig verslag nopens het voorstel tot wijziging van art 192 der Grondwet (het Onderwijs-artikel). De heer J. Blommert, secretaris der afd. Jitgeest der S.D.A.P., heeft geweigerd ge- ïoor te geven aan den oproep om als land- stonner in dienst te treden. Gisterenavond heeft ten stadhuize te Amsterdam een conferentie plaats gehad tus schen de gemeentebesturen van Zaandam en Amsterdam, ten einde de mogelijkheid te overwegen, tot eenheid te komen in de ha ventarieven, enz. Voor de op morgen te houden duurte- demonstraties te Amsterdam hebben zich reeds 696 organisaties met 1316 afgevaardig den aangemeld. De voorzitter van de Fed. Amsterdam der S. D. A. P. heeft den Minister Cort van der Linden telegrafisch bericht verzocht, in zake maatregelen beraming der maximum prijzen. ALKMAARSCHE COURANT.

Alkmaarsche Courant | 1916 | | pagina 1