DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Van het Westelijk OoilogstenelD. TweeMttlng fan den misraad. No. 166 Hond«rd|en achttiende jaargang. 1916 MAANDAG 17 JULI GRIEKENLAND VARIA Maandag SI Juli, NEDERLAND. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abojmsmmfeprfs per 3 maanden voor Alkmaar fly—5 frameo door hst gatafe RP f1,25. Afzonderlijke nummers 3 Cents. Telefoonnummer 3. PrijS der gewone Advertentiën Per regel S 0.12$ Bij" groote contracten rabat Oroote letters naar plaatsruimte. Brieven frameo aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Militie, Mat 20 ci oorlogstoeslag op den abonnementsprijs per 43 maanden. ALKMAAR, 17 Juli. Het Engelsch offensief heeft verderen voort gang gemaakt. Zelfs zijn de Engeischen doorgedrongen tot de derde Duitsche verde digingslinie. De Franschen hebben ia de buurt van Peronne tijdelijk stellingen moeten prijsgeven, doch de Duitschers daar spoedig weer uit verdreven, daarentegen op den oosr telijken Maas-oever voor Verdun ten westen vaa Fleury vorderingen gemaakt, terwijl in Champagne Russisch-Fransche patrouilles in actie zijn. Aan het Oostelijk front begonnen de Duit schers een ernstigen afleidiügsaauval in de buurt van Baranowitz. De Russen maakten vorderingen iu den Kaukasus, waar o. a, de stad Barboert werd bezet Amerika heeft de „Deutschland" als koop vaardijschip erkend. Men spreekt in Duitsch- land van meerdere onderzeeërs, die kleur stoffen en papieren van waarde zullen over brengen. Lord Derby heeft onlangs gezegd, dat de Duitsche legers niet plotseling zouden ineen storten, maar moesten worden uitgesleten. Met die uitslijting is men thans bezig. Men tracht op de Duitsche verbindingen te ko men, om de Duitsche legers daardoor tot te ruggaan te nopen. Vandaar de aanvallen op de spoorwegverbindingen, welke achter het Duitsche front in de richting noordwest- zuid-oost loopen. Péronne is het knooppunt, dat de Franschen pogen te nemen, de En- gelsche aanval kan men voorloopig op Ba- paume gericht achten. In de eerste faze van het offensief schoten de Franschen goed op, de Engeischen echter minder. De Franschen kwamen reeds dicht bij Péronne te staan, de Engeischen bleven achter. Deze toestand was voor de Franschen geenszins ongevaar lijk. Zij namen een vooruitstekende positie, een z. g. n. saillant in en stonden dus bloot aan de mogelijkheid, dat de Duitschers een der zijden daarvan zouden indrukken en daar door de Franschen aldaar zouden afsnijden. Hoe langer de Engeischen bleven staan, waar ze stonden, hoe grooter dit gevaar voor de Franschen was. Men kan ook zeggen, hoe beter" de Duitschers in staat waren de En geischen tegen te houden, des te ernstiger be letten ze ook de Franschen verderen voort gang te maken. Thans zijn de Engeischen opnieuw in be weging gekomen en hebben door krachtige stooten de Duitschers achteruit gedrongen. Zij hebben de Duitsche tweede linie geno men en zijn zelfs in de derde verdedigingsli nie doorgedrongen, n.L in het bosch van Foureaux, waarin ze vasten voet kregen, doch waaruit ze zich daarna weer moesten terugtrekken. De Engeischen hebben door den strijd over te brengen op de tweede Duitsche linie Pozières-Guillemont een ter rein-winst van pl. m. 9 K.M. gemaakt. Maar één ding moet hierbij in aanmerking geno men worden, n.L de geringe lengte van het front, waarover aangevallen wordt. De aan val toch werd ingezet over een breed front, maar het noordelijk gedeelte blijft thans ge heel buiten beschouwing. Thiepval bijv. waarom zoo hardnekkig is gevochten, wordt thans niet meer genoemd. De Engeischen hebben in de tweede faze van den strijd al leen het centrum aangevallen, waarschijnlijk in de verwachting, dat waaneer dit maar vol doende tot wijken kon worden gebracht, de vleugels vanzelf wel zouden meegaan, zoo dat bijv. Thiepval aldus veel gemakkelijker zou kunnen worden verkregen dan door een verovering, welke, gegeven de sterkte der Duitsche stellingen hier, zooveel bloedige offers zou moeten kosten. In de allereerste plaats zal de aanval gericht zijn op Combles. Op dien naam lette men is deze plaats En gelsch bezit, dan kunnen de Franschen zon der gevaar vooruit en dan zullen ze ongetwij feld hooge oogen gooien naar Péronne. In dit veiband meenen we ook de beteekenis te kunnen verklaren van de Duitsche aanvallen op de Fransche stellingen bij die stad (Biadisa en La Maisonnette). Vermoedelijk heeft de Duitsche generale staf het gevaar voor Péronne, zooveel dreigender geworden door den Engeischen vooruitgang, door een contra-offensief willen afwenden. Aanvanke lijk is dit gelukt, de Fransche stellingen wer den heroverd, doch zij bleven slechts korten tijd in Duitsch bezit, immers het Fransche le- gerbericht meldt, dat de Duitschers er weer uitgeworpen werden. Ook aan den Duit- schen aanval bij Chaulnes (zuidelijker) kan hetzelfde streven ten grondslag liggen. In elk geyal het is op het oogenblik voor de Duitschers hier een kwade tijd. De afbrokkeling van het front kan bij verdere voortzetting noodlottig worden. Het alge- meene offensief doet nu zijn werking gevoe len. De Engelsche bevelhebber heeft vlug en raak geslagen. Hij wil blijkbaar voorkomen, dat de Duitschers zich in hun nieuwe stellin gen nestelen. Hij zit er geducht op. Strak jes komen ook de Franschen onder generaal Foch weer opzetten. De Duitsche generale staf komt daardoor in moeielijkheden. Des te ernstiger zullen deze worden, wanneer plotseling ook elders een offensief wordt be gonnen. Reeds nu valt het op, dat de Fran schen bij Verdun op den rechter-oever bij Fleury, bij het bekende Thiaumontwerk, voor uit zijn gekomen. Het is mogelijk, dat zij hier een uiterste poging doen om de vesting voor den val te behoeden, ofschoon het be richt van den Tijd, waarvan wij Zaterdag melding maakten, niet is bevestigd en uit niets blijkt, dat de crisis hier acuut gewor den is. Het wordt voor de Duitsche staf in elk geval lastig om de juiste punten te vin den, waarheen reserves moeten worden ge zonden. Wordt dun het Fransch- Engelsche offen sief voortgezet, ontwikkelt deze samenwer king zich verder, dan khn dat Voor de Duit sche linies in Frankrijk en tenslotte ook in België zeer gevaarlijk worden. Daar staat echter tegenover, dat wanneer de Duitschers enkel tactische verliezen lijden, maar strate gisch den toestand blijven beheerschen, zij een stoot hebben verdragen, welke waar schijnlijk de laatste zou zijn, omdat een her haling daarvan zulk een geweldige krachtsin spanning zou eischen. Wie der beide partijen het succes zal beha len, zal de naast etoekomst leeren. Dat het een succes van groote beteekenis zal zijn, mag gerust worden aangenomen. Tenslotte zij er op gewezen, dat de Engel sche cavalerie, welke sedert 1914 niet in actie is geweest al zal de afgezeten ruiterij wel een taak hebben verricht 1 opnieuw gele genheid heeft gevonden om op te treden. En al zijn de terrein-omstandigheden voor 't rui tervolk ongetwijfeld verre van gunstig, in het bestoken van den vijand, in bet verwarring brengen in zijn gelederen, in 't uitelkaarslaan van troepen-deelen en het nemen van gevan genen, dus ook in moreel opzicht, kunnen de Engelsche dragonders nog belangrijke diensten verrichten. Het Engelsche legerbericht meldde: De hevige strijd den geheeien dag in den sector PozieresGuillemont, de tweede Duitsche linie, had verdere belangrijke Brit- sche successen tot resultaat Wij vermees terden twee bosschen, drongen ten noorden van Bazentin le Grand de derde Duitsche li nie binnen en bereikten de buitenwijken van Pozieres. Wij vermeesterden het heele Delvillebosch ten oosten van Longueval, ondanks den wan- hopigen egenstand met zware verliezen voor den vijand af. Wij kregen voet in het Fau- reux-bosch, waar we doordrongen in de der de Duitsche linie. Een eskadrong van de dragoon-guards leverde niet succes een ge vecht met een vijandelijk detachement. Dit is de eerste gelegenheid waarbij de cavallerie weer in actie is sedert 1914. Wij vermeesterden het geheele bosch van Bazentin le Petiti ten westen van het dorp van dien naam en sloegen twee tegenaanval len af. Tot de hier gemaakte gevangenen be- hooren de commandant van een Beiersch re giment en zijn geheele stel. Oprukkend ten oosten van Orvillers baan den we ons vechtend een weg tot de buiten wijken van Pozières. De vliegtuigen werden in de afgeloopen 48 uren zeer belemmerd door het ongunstig weer. Op 14 dezer kwamen de wolken zei dén hooger dan 500 voeï; niettemin werd zeer belangrijk werk gedaan. Een vijande lijke trein ontspoorde tengevolge van het hommenwerpen van een onzer vliegerafdee- lingen. Wij vernielden in de afgeloopen 24 uur drie Fokkers, drie tweedekkers en een vliegtuig met dubbele machine, en dwongen een anderen Fokker beschadigd te landen. Al onze vliegtuigen keerden veilig terug. Het Duitsche legerbericht luidde: Ter weerszijden van de Somme krachtige artillerie-actie. In den loop van den namid dag mislukten vier sterke Engelsche aanval len in den sector Ovillers-Bazentin le Petit voor onze lihiëa, evenals des morgens een ten oosten van Bazentia ingezette aanval. Ten Zuiden van de Somme ontwikkelde zich des avonds een hevig gevecht bij en ten zuiden van Biaches. Een deel van het dorp is weder door ons bezet.. Er werden meer d; h 100 ge- vangenenem gemaakt. Fransche aanvallen werden bij Barleux, en in de streek van Es- trées en ten westen daarvan deze reeds in ons versperringsvuur onder groote vijan delijke verliezen afgeslagen. Ten oosten van de Maas brachten de Franschen desm iddags sterke strijdkrachten tegen de hoogte Ffóide Terre en tegen Fleury naar voren. Zij hadden geen succes.. Bij hun des avonds herhaalden aanval drongen zij ten zuid westen van het werk Thiamont in een klein gdeelte van onze voorste linie, waar om nog gestreden wordt. Aan het overige front werden' vijandelijke patrouilleonderne- m in gen, ten noord envan Oulches en Cranelle ook een aanval van grootere af deelingen, af geslagen. Ten noorden van Chillyy maakte een Duitsche patroille 24 Franschen gevan gen en vermeesterde zij een mitrailleur. Ten westen van Loos werd een vijandelijk vliegtuig door de infanterie neergeschoten.. Het viel in onze hindemissen. Een door het afweervuur beschadigde tweedekker viel bij Nessle in onze handen. Het Fransche legerbericht luidde: Ten- Zuiden van de Somme dedeen gister avond de Duitschers gebruikmakend van den mist en zidh voortscbuivend langs het kanaal heftige aanvallen op de La Maisonnette en Biaches, die ze bij verrassing vermeesterden. Maar de Fransdie troepen, die met kracht een tegenaanval deden maakten zich opnieuw meester van Biaches en La Maisonette en ook van het kleine bosch ten noorden, waar eenige Duitschers nog weerstand bieden. In de streek van Chaulnes slaagde na een heftig bombardement een Duitsche afdeeling er in een Fransche loopgraaf van cje eerste linie binnen te dringen ten noorden van Chilly. Zij werden kort 'daarop door een Franschen loop- schen tegenaanval weder verdreven. Ten Noorden van de Aisne bh Oulches de den de Franschen een aanval bij verrassing op een vijandelijke loopgraaf, die gezuiverd werd. Aan den rechteroever van de Maas werden sterke Duitsche verkenningsafdeelingen, die de Fransche loopgraven in het bosch tusschen de rivier en de Cote de Poivre trachtten bin nen ted ringen door het Fransche versper ringsvuur afgeslagen. In den sector Fleury maakte de Fransche infanterie merkbaar vorderingen ten westen en zuiden van het dorp. In deze streek was aan weerszijden de artillerie-actie zeer hevig, evenals in de streek van Chenois en La Laufée. In het Somme-gëbied waren de Fransche scfae vliegers zeer actief. Vier Duitsche vlieg tuigen werden neergeschoten boven de Duit- schè liniën, twee andere die zwaar waren ge troffen werden tot dalen gedwongen. In de streek van Verdun stak een Fransch vliegtuig twee ballons captif der Duitschers in brand. In den nacht vand en 15den bombardeerde een Fransch escadrille de statinos Homble- na en Roisel. In den zelfden nacht heeft een andere escadrille tal van bommen geworpen op het station Abbecourt en de stations Terg- nier en Ghanny DE BRAND VAN HET' KONINKLIJK BUITENVERBLIJF Behalve het zomerpaleis van den koning van Griekenland in het Tatoi-bosch zijn daar !c de onmiddellijke nabijheid ook nog eenige villa's o.a. het verblijf van den kroonprins, een kazerne en een kapel afgebrand. Volgens den Atheenschen correspondent van dc Daily Telegraph is de koning ongedeerd gebleven. De koningin verliet het paleis met prinses Katherine op den arm. Het meeste huisraad is gered en naar Athene overgebracht. De reusachtige -boschbrand heeft ook ver scheidene dorpen in den asch gelegd en be dreigt nu de villa-voorstad Kephisia. Een aantal soldaten moet verbrand zijn. Een vijf tiental menschen bekwamen brandwonden. De brand moet zijn ontstaan door het weg werpen van een sigaret door een bedelaar. DE OPSTAND IN ARABIê. Reuter meldt uit Cairo: De forten die na de vermeestering van Mek ka nog weerstand boden, hebebn zich nu overgegeven met 28 Turksche officieren. 1100 man, vier kanonnen, groote hoeveelheden munitie en materieel. Sedert de proclamatie van de onafhankelijkheid nam de grootsjerif 100 oHicieren, 2500 soldaten en 150 burger lijke ambtenaren gevangen. Hij maakte tien veldkanonnen, tien bergkanonnea en vijftien mitrailleurs buit. Er is nu geen spoor van Turken meer in Mekka. KORTE BERICHTEN. Dr. Ballisti, voormalig lid van den Oostenrijkschen Rijksraad, voor Trente, die bij het uitbreken van den oorlog naar Italië was uitgeweken en onlangs als officier in Itaiiaanschen dienst door de Oostenrijkers was gevangen genomen, is volgens een blad uit Innsbrück dood veroordeeld en te rechtgesteld. -—Te Londen zullen van 1 Augustus af benzine-kaarten worden uitgegeven. De Daily Mail meldt dat Vrijdag an. in het Savoy-hotel te Londen een feest-maal tijd wordt gegeven naar aanleiding van de opzegging van de Verklaring van Londen. Tijdens den laatsten kruistocht heeft een van de Russische torpedobooten in de Zwarte Zee, 26 zeilschepen vernield. Aan de Fransche officieren der onbe reden wapens is het houden van oppassers verboden voor den duur van den oorlog. Engeland's uitvoer van steenkool be droeg in 1915 43,534,560 ton, dat is 15,505,320 minder aan 1914. Minister Asquith heeft geweigerd een afvaardiging, die wilde komen pleiten voor interneering van alle vijandelijke vreemde lingen in Engeland Heden wordt de hoogverraadzaak van Roger Casement in hooger beroep behan deld. Hij zou er hij tegenwoordig zijn. Lord mayor van Londen heeft het ini- tiaftief genomen voor het verzamelen van gelden ter oprichting van een gedenkteeken voor Lord Kitchener. Fransche bladen maken melding van onlusten in Marokko. Er zouden 8000 Ma rokkanen loopgraven hebben aangelegd. Fransche politietroepen hebben hen aange vallen en zware verliezen toegebracht. Ook elders moet het onrustig zijn. Op het eiland Sardinië woeden besch- branden, die reeds reusachtige schade heb ben aangericht. Het vuur nadert snel de be woonde streken aan de kust. In Ierland zal een troepenmmacht van 40.000 man worden gehandhaafd. Keizer Wilhelm bezocht het front in Noord-Frankrijk. De Italianen maakten vorderingen bij den Borcola-pas en in het pritlardal. De Russen bezetten Bayboert in Arme nië en zetten hun offensief tegen de Turken met succes voort. Vier Engelsche stoomschepen werden tot zinken gebracht. Het Oostenrijksche oorlogsperskwar- tier spreekt de mededeelingen tegen, als zou de een opstand in Montenegro zijn uitgebro ken. Integendeel heersch't in dit land de meest volkomen rust. Ook is geen man uit Montenegro naar het Oostelijke front ge transporteerd. In verband met het Duitsche bericht waarin werd medegedeeld dat een Engelsche hulpkruiser op de Noordzee werd vernield, deelt de Engelsche admiraliteit mede, dat deze mededeeling absoluut valsch is. Waarschijnlijk zal een opneming der voorraden van alle levensmiddelen in Duitschland, zoowel in den handel als in de particuliere huishoudings den 15en Sep tember an. plaats vinden. Prins Andreas van Griekenlandde tweede broeder van den koning, is op feis van Athene naar Darmstadt, te Muchen aan gekomen. De prins reist van Darmstadt ver der naar St. Petersburg naar zijn moeder, de koningin-weduwe Olga. Naar de Karlsruher Zeitung meldt, heeft een weldadige, die niet genoemd wil zijn, 30.000 gulden ter beschikking gesteld voor het ministerie van binnealandsche za ken voor de slachtoffers van den vliegeraan val op Karlsruhe. Te Ountersdorf, in Duitschland, zijn voor ongeveer 100 huishoudingen' de vleesch- kaartcn voor drie maanden ingetrokken, om dat de eigenaars hun voorraad aan rook- vleeach bij de inventaris niet opgegeven had- EUurplaatsing. De BURGEMEESTER van ALKM3ÖEI brengt ter kennis van belanghebbenden, dat i' tweedy zitting van den Militieraad in hot district van Noordholland zal worden ga- houden ten Raadhuize te Alkmaar en wel voor zooveel deze gemeente betreft op dra voonniddagB te 10 ure. Volgens art. 45, 4e zinsnede der Militie- wet, wordt in deze zitting uitspraak gedaan omtrent: lo. geschiktheid voor den dienst van hen, te wier aanzien het gevoelen der geneeskun digen van den keuringsraad niet van ge lijke strekking is. 2o. geschiktheid voor den dienst van hes, voor wie een nieuw geneeskundig onder zoek is aangevraagd; 3o. vrijstelling van in hetzelfde jaar gebo ren broedera; 4o. vrijstelling, waaromtrent buiten de Schuld van hen, wie zij geldt, in de eer ste zitting geen uitspraak kon worden gedaan; 5o. uitsluiting van hen, te wier aanzien se dert de eerste ziting eeene reden tot uit sluiting bekend geworden is, voor zoo ver zij niet reeds bij onherroepelijk ge worden uitspraak vrijgesteld of onge schikt bevonden zijn. Alkmaar, 14 Juli 1916. De Burgemeester voornoemd, G. RIPPING. den. Het lersche parlementslid, de heer Gin- vell is gevangen genomen wegens overtre ding van den Rijksverdedigingswet. Hij is te Londen voor den politierechter verschenen en vervolgens onder borgtocht op vrije voeten gesteld. DE VERGOEDINGEN VOOR INKWAR TIERING. Door den Minister van Oorlog is in af wijking van artikel 8 van het Koninklijk Be sluit van 10 Nov. 1892, bepaajd, dat in de gemeenten Spaarndam en Beverwijk de ver goeding voor inkwartiering met voeding van een soldaat of onderofficier in plaats van 80 cents, voortaan 90 cents per dag zal be dragen, terwijl tevens de vergoeding zonder inkwartiering met tien cents per dag wordt verhoogd. De Tel; teekent hierbij aan: Deze maatregel is een gevolg van herhaal de klachten, door de betrokken' gemeentebe sturen bij het Departement van Oorlog inge diend. Dank zij deze verhoogingen in sommige gemeenten krijgt nu een deel der Nederland- sche bevolking 80 cents per man en per dag voor inkwartiering, en een ander deel £0 cents Een juiste argumenteering van ait verschil is niet wel te vinden. Waarom, indien de vergoeding te laag is, (wat ongetwijfeld het geval is) niet voor het geheele land dit bedrag verhoogd. Nu schijnt dit grootendeels af te hangen van de actie, door het bestuur der betrokken gemeente ontwikkeld. Nader bericht men ons nog, dat ook in de gemeente Edam, na herhaalde klachten, d« vergoedingen met tien cents per man en per zijn verhoogd, ngezetenen van andere gemeenten, waar nog de oude vergoeding wordt uitbetaald, ra den wij aan, bij het bestuur huneer gèmeente ook met aandrang op verhooging aan te dringen. VOEDEREN VAN VEE MET ROGGE De commandant in de Stelling Den Helder, belast met de uitoefening van het militair ge zag, heeft vérboden het vee te voederen met rogge of roggebrood. Overtreding wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste een maand of geldboete van ten hoogste 300. BINNENLAND. Gemengd nieuws. EEN TEKORT AAN WINTERAARDAP PELEN. Het N. v. d. D. verneemt uit Zeeland, dat zeer vele landbouwers hun aardappelteelt be langrijk hebben ingekrompen, zoodat in 't voorjaar veel minder winteraardappelen zijn uitgepoot dan anders. De vele onaangenaam, heden, die de bouwboeren door de militaire en regeeringsmaatregelen hebben ondervou- ALKMAARSCHE COURANT.

Alkmaarsche Courant | 1916 | | pagina 1