Ons slot Reebacli. FEUILLETON. Telegrammen vau heden. den, hebben de boeren gebracht tot deze in krimping aer aamappeiteeit. Houdt men nu nog in 't oog. dat ten gevolge van het gure weer, gebrek aan kunstmest, het gewas over al slecht staat, dan ziet de toekomst van den aardappeloogst er niet gunstig uit, noch wat de hoeveelheid, noch wat de kwaliteit betreft Het geval is niet ondenkbaar, dat reeds met Nieuwjaar gebrek aan winteraardappe len in Zeeland zal zijn, en dat is de provin cie, die Holland van aardappelen voorziet. Het is dus ten zeerste gewenscht, dat tij dig een inventarisatie van de aardappelen over het geheele land gedaan worde. We zul len anders voor een zeer moeilijken tijd ko men te staan. In plaats van aardappelen hebben de boe ren nu verbouwd veel suikerbieten, vooral vlas, koolzaad, mosterd en maanzaad. BETOOGING TEGEN DE DUURTE. De hoofdbesturen van de Sociaal-democra tische Arbeiderspartij, het Nederlandsche Verbond van Vakvereenigmgen en den' Bond van Arbeidersi-Coöperaties hielden gisteren tegen de duurte en voor goedkoope levens- delen Deze betooging jvas een voortzetting van de actie, door de moderne arbeiders ge voerd tegen de opdrijving van de prijzen van de levensmiddelen. Ais sprekers traaen op de heeren: W. Vlie gen, voorzitter van de S. D. A. P., F. W. Wi- baut, J. Oudegeest, voorzitter van het N. V. V., J. Ji. v. d. Velde, 2de voorzitter van den bond van Arbeiders-Cooperaties, mr. G. W. hannes, lid van de tweede Kamer. De vergadering nam een zeer lange motie aan, waara de beschikbaarstelling en distri butie worden genoemd de plicht der regee ring, welke zij niet mag afschuiven op de ge meentebesturen, als zijnde deze daartoe met machte, zonder een nieuwe prijsopjaging te veroorzaken. Voorts staat in die motie, dat de prijzenvoor de verbruikers niet hooger mogen zijn dan vóór den oorlog, dat nóch de reeds getroffen maatregelen, nóch de thans inge diende wetsontwerpen afdoend in den nood voorziendat tegen de opdrijving van de wo- ninghuren nog mets gedaan is, dat de regee ring naast de thans door haar beschikbaar gestelde levensmiddelen in het eerstvolgend jaar ook vokioende andere levensmiddelen ter beschikkng van de bevolking zal moeten stellen tegen geen hoogen prijs dan in 1914.. HOGG WA1EK. In geen menscnenheugenis is het gebeurd, dat het water in sommige streken van Noord- Brabant m juli zóó hoog heeft gestaan en zooveel schade heeft berokkend als dit jaar, deelt „de lijd'' mede. in ut omstreken van Uaen is de uaver zóó door het water bedol ven, dat slechts de aren boven de oppervlakte zientbaar zijn. Heeie zwermen wilde eenden zwemmen er rono, waar armere jaren welige weilanden hun malscn gras aan het oog ver- toonen. De hooioogst heeft een droeven tijd be leefd, en wat er op hoogere weilanden nog droog siaai, Kan vanwege hei hooge water niet worden binnengehaald. NA DEN WATERSNOOD; Overeenkomstig 'den wensch der Waters- noodcomm. uit Prov. Staten hebben Oed. St. een overzicht gegeven van hetgeen ten aan zien van het herstel en Je verbetering van de Zuiderzeedijkeu m de provincie tot dusver is geschied en van den stand uer werkzaamhe den op dit oogenblik Naaat de verschillende polders de revue zijn gepasseerd wordt over ue droogmaking het volgende gezegd; in het begin van Mei werden zoowel in den Oostpolder van den Anna Paulownapolder als in het overstroom de gebied bezumen Edam de normale stan den weder bereikt; aiieen de meren stonden toen nog onder water. De meren waren op onderstaande data van het overstroomings- water bevrijd: Volendaninrtrmeertje op 22 Mei. Durgerdammerdie 5 Juni. Wilmkebreek ..14 Burckmeu 10 Blijkmaai Monniken ittr Bmksloteiueer Broekermte. Noordmcer Behnenneer >u In de Bmmwmeer staat thans nog een ge deelte ter oppen- lakte van ruim 4 H.A., onder water. Voor de drooglegging van dat ge deelte wordt gezorgd. De wah.keeringen van de meren blijken op verschillende plaatsen ernstig te hebben gele den. De kade van de Broekenneer was door- Ronam naar 't Duitseh, door fiflüRMÏNE VILLIN0ER. Nu kwam er leven in zijn vrouw. Zij vloog van haar stoel op, zond de meid naar bed en deed de deur achter haar dicht. „Mademoiselle zal wel water voor je war men", stelde zij haar echtgenoot gerust „ik zal het aan Mademoiselle vragen." Ook in de kinderkamer was nog geen rust; Belhamel was te opgewonden om te kunnen slapen en wilde ook de Georgientjes uit den slaap houden. Toen zij zilh voorover boog naar ae zusjes, deed zij een ontdekking. In twee sprongen viel zij op het trommeltje aan, waarin Grootmama gewoonlijk een ze keren voorraad chocolade achterliet. De trommel was leeg. „Dat ben jullie", riep Belhamel, op de zus jes toesnellende, „dat kan niemand anders zijn dari jullie je hebt je mond nog vol ik heb het geroken groote hemel", riep zij ontsteld, „dat is een diefstal Een aer Georgientjes beweerde: „Onnut heeft het gedaan wij niet Belhamel liep naar het bed van het zusje. Het bed was leeg. „Zij heeft zich verstopt, ze heeft zich ver stopt", riepen de Georgientjes triomfeerend. De meisjes zochter de kamer door, zij lichtten bij op de donkere gang geen On nut te bespeuren. Belhamel liep in haar nachtjapon met bloote voeten de plaats op, den tuin iu. Zij maakte zich ongerust, zoodat zij maar steeds gebroken. Het gat is met een kistdam ge- uicnt, aie later aoor net aanstorten van zaua en grind is versterkt. De kade van de Bel- menneer vertoonde nabij het gemaal een be langrijke at zakking van het binnen-talud. NOODWATERKEERINGEN. De Rijkswaterstaat heeft ter hand genomen den aanleg van een tweeüe waterkeering langs liet Noord-Holianüscn Kanaal tussciien Buiksloot en llpendam, ten einde de gevol gen van een doornraak in den Wateriand- scnen Zeedijk te beperken, en van het pand van het Noord-Hollandsch Kanaal tussciien Purmerend en Amsterdam (Willemsluizen) te brengen op het peil van Schermerboezem. De Minister van Waterstaat is bereid, de totstandkoming van het plan te bevorderen en den aanleg, hetzij geheel, hetzij gedeelte lijk van Rijkswege te doen geschieden. De aanlegkostenalleen voor de tweede waterkeering tusschen Buiksloot en den Pur- merdijk te llpendam worden zonder die van den straatweg geraamd op 1.240.0UU, die voor het geheele werk op 2.900.000. Als hoofd-beianghebbenden in deze kun nen worden aangemerkt: het Hoogheemraad schap Waterland, het Hoogheemraad van de uitwaterende sluizen in Kennemerland en West-Friesland, de gemeente Amsterdam en Gecommitteerden tot de directie van de we gen en vaarten tusschen de zes Noord-Hoi- iandsche steden. Het ligt in het voornemen van Gedeputeerde Staten, om mettertijd met deze belanghebbenden in overleg te treden. Met de uitvoering van dit plan, dat o. m. het bouwen van een zevental schutsluizen omvat, zal geruimen tijd gemoeid zijn. Het maken van twee waterkeeringen jn zeer korten tijd is thans, nu de herstelling van de zeedijken zooveel krachten vordert, niet uit voerbaar; door het ontbreken van die water keeringen wordt uiteraard wel eenig risico geloopen, doch dit is in de eerste lijden on vermijdelijk. Het komt Gedeputeerde Staten noodzakelijk voor, dat in de eerste plaats aan de herstelling en verbetering van de zeedij ken alle aandacht wordt gewijd. Het laat zich trouwens aanzien, dat reeds bij het be gin van het komedne stormseizoen de Zui derzeedijken in Noord-Holland niet zwakker, op vele plaatsen zelfs sterker zullen zijn dan ze vóór de ramp van 13/14 Januari j.l. wa ren. DE LEVENSMIDDELEN- VOORZIENING. Zaterdagmiddag werd, naar de Haagsdhe Nieuwe Crt. meldt, de deputatie uit het Re- vol. Socialistisch Comité, mevrouw Kooxnans en de heeren Wijnkoop en Meisnen door den minister van Binnenlandsche Zaken op zijn departement ontvangen ter toelichting van het adres Inzake de levenamiddelenpolitiak der Regeering, door het Comité den minister j.l. Dinsdag aangeboden. Naar de delegatie omtrent de conferentie, welke ongeveer een uur duurde, mededeelde, is de Regeering niet voornemens op den eisch van 't comité tot het treffen van een absoluut uitvoerverbod in te gaan.. De minister is van meening dat de Distributiewet voor een vol doende levensmiddelenvoorziening van de Nederlandsche bevolking, voorloopig vol doende is. Toegezegd werd dat scherpe maatregelen zouden worden genomen bi] niet-naleving van de maximumprijzen. Het door het Comité in het adre3 aange voerde, dat de levensmiddelen-politiek der Regeering het oorlogsgevaar vermeerderde, werd ten stelligste door den minister ont kend. Eenige honderden personen vertoefden tij dens den duur der conferentie op het Binnen hof. WATERSNOODSCHADE. Voor de gemeente llpendam heeft het Wa tersnood-Comité 122,466 beschikbaar ge steld ter tegemoetkoming in de overstroo- mingsschade, deelt het N. v. d. D. mede. Een belangrijke soin, die evenwel in 't algemeen minder de bedrijfsschade althans niet van de landerijen oinvat, dan wel die aan ver dronken vee, woning, hooi, meubilair, een den- en kippenhokken, enz. Dit bedrag wordt over ongeveer 400 gezinnen verdeeld. PROEFBALLON. De Midd. Ct. meldt, dat boven Nieuwland een balonnetje dreef van twee meter hoogte en een meter doorsnede. Onder aan dien ballon hing een ijzerdraad en daaraan hin gen bij wijze van staart een aantal boekjes onderling verbonden door een lont, die langzaam afbrendde. Telkens als de Jont was afgebrand tot een dér touwtjes, waarmee riep: „Onnut, kom toch we zullen je niets doen kom toch binnen Mademoiselle zat bij de wieg van het kleintje en hield nog steeds de flcsch in de hand, die het kind leeggedronken had. Het lawaai in de kamer daarnaast .hinderde haar niet. De gave, onder de bezwarende omstan digheden te droomen, was al lang haar deel geworden. Nadat zij zich den lieelen dag verheugd had over het bezit .van de broche, bezwaarde haar nu tegen den avond de gedachte, dat Madame de brocee, waaraan zij zoo lang ge woon was geweest, zou missen. Vroeger was zij vaak na zulk een overdreven milde bui den volgenden morgen bij Mademoiselle op de kamer gekomen met de woorden„Zeg Cas- saletje, zou ik die pels niet terug kunne krie- ge ik heb het zoo koud." Daar stond Belhamel op den drempel. De haren stonden woest om haar gezicht en haar stem beefde toen zij vroeg: „Is Onnut bij u, Mademoiselle?" „Onnut?" De Framjaise stond haastig op. „Ligt ze dan niet in haar bed „Gauw, gauw", riep Belhamel haar zusjes toe. kleed je aan Mademoiselle, u moet net huis doorzoeken ik neem de lantaarn wij gaan het dorp in „Maar Papa en Mama", zei een der Geor gientjes. Tot eenig antwoord' wees Belhamel met de hand naar haar voorhoofd. „Neemt den hoflakei en de trompet mee", riep Mademoiselle den wegsnellenden meis jes toe. Zij waren reeds op straat. De maan scheen. Een heerlijke zomernacht. Uit het bosch, links van den weg, klonken eenige nare ge luiden. De "Georgientjes drongen dichter te gen Belhamel aan. de boekjes waren opgehangen, viel zoo'n Ooexje naar beneden. Die boekjes bleken te zijn een zakformaat van het werk: Gerade weil ich Deutscher bui, van Hermann Feman. Dat die boekjes niet bestemd waren voor Walcheren ligt voor de hand. De ballon is vermoedelijk in N.-Frankrijk opgelaten om üe boekjes in Beigié te laten neervallen. Maar de wind blies den ballon te ver. „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS'. De Vereeniging van uitgevers van dagbla den „De Nederlandsche Dagbladpers" heeit Donderdag j.l. haar dagelijiu>uie aigemeene vergadering gehouden in hotel „Wittebrug" te 's-Gravenhage. Nadat de jaarverslagen van secretaris en penningmtester waren goed gekeurd werden in het bestuur gekozen de heeren W. J. Schillemans („Zutphensche Crt.") en A. W. Sijthof,( Haagsche Courant" in de plaats van de heeren J. J. Tijl („Zwol- sche Courant"), die niet terstond herkiesbaar waren. De secretaris kwam na aandrang der vergadering terug op zijn voornemen, zijn functie neer te leggen1, nadat hem een bezol digde helper was toegevoegd. Betreffende het verzoek aan den Minister van justitie om betaling van pro-Deo-adver- tiên te willen bevorderen door een post daar voor te willen brengen op de Begrooting, op welk verzoek afwijzend was beschikt, is besloten, nog niet algemeen opneming van die annonces te weigeren, doch de beslissing hieromtrent over te laten aan de groepen van plaatselijke bladen. Wel werd bepaald, dat dergelijke gerechtelijke advertentiën, als zij door éen of meer bladen geweigerd zijn, niet in andere bladen zullen worden opgenomen. Aan den Minister van Justitie zal worden gevraagd, zoo groot mogelijke beperking dier kostelooze advertentiën betreffende fail lissementen eerst als vermoedelijk kosteloos opgegeven, steeds toch betaling zal geschie den indien later uitdeelingslijsten voor cre diteuren worden vastgesteld en wel preferent als schuld aangegaan na de afkondiging van het faillissement. De in een der vorige vergaderingen inge stelde commissie voor het onderzoek van het vraagstuk der onbehoorlijke advertentiën" heeft een waardevol rapport uitgebracht. )De vergadering vereenigde zich met de conclusiën ervan, die om het belang der 7aak hier worden vermeld. De vergadering is van oordeel, dat de ad vertentiën, die abortus bedoelen, nagenoeg al gemeen door de Nederlandsche pers worden afgewezen, zoodat deze aangelegenheid met het volste vertrouwen aan de uitgevers der couranten zelf kan worden overgelaten. Wettelijke bepalingen zouden niets méér kunnen bereiken, daar zij immers nooit meer dan aigemeene voorschriften kunnen behel zen en de toepassing in elk speciaal geval toch aan dë uitgevers zou moeten worden overgelaten. Nu dezen, gelijk uit de enquête gebleken is, in de laatste jaren reeds met groote zorg ongewensehte annonces weren, zouden wettelijke bepalingen geen practisch nut hebben en alleen een vexatoir karakter dragen. De vraag, hoe de „onbehoorlijke adverten tiën" kunnen worden herkend en afgewezen, wordt in verband' met de opgedane ervaring aldus beantwoord: le. Advertentiën, aangeboden door deskun digen en handelaars in zekere artikelen wor den altijd geweigerd. 2e. Advertentiën van masseuses en vroed vrouwen worden alleen dan aangenomen, wanneer die vergezeld gaan van een uitdruk kelijke verklariug, geteekend door een bij de administratie bekend medicus, dat de inzend ster iu alle opzichten betrouwbaar is, of wanneer haar naam voorkomt op een door de plaatselijke afdeeliug van de Maatschappij t. bev. der Geneeskunst verstrekte lijst. 3e. Advertentiën van vagen inhoud wor den niet geplaatst, vóórdat van de politie ter plaatse bevredigende inlichtingen ontvangen zijn. 4e. Advertentiën van twijfelachtigen in houd' en afkomstig van personen, omtrent wie geen informaties zijn te verkrijgen, wor den aigewezen. De vergadering was zich ervan bewust, dat ook, wie uaar deze vier bepalingen han delt, nog niet in ieder geval verzekerd is te gen ontsiering van zijn courant door onge wensehte advertentiën, maar die zullen todi tót de groote uitzonderingen behooren. Te gen het groote kwaad van den abortus cri- minaiis, die niet alleen leidt tot moedwillige „Wat schreeuwt er toch zoo?" vroeg een van de meisjes. „Dat zijn uiltjes in 't bosch, jou sneeuw- gans." „En daar, wat schittert er zoo?" „De beek, domoor." „O, Belhamel, het is Onnut niet geweest, wij hebben de chocola opgegeten", bekende een schreierige stem. Belhamel snikte het luid uit: „Als wij Onnut niet terugvinden ach hemel 1 dan ben ik heel alleen laat ons Onnut weervin den, o lieve Heer in den hemel onze Vader onze Vader", begon zij hardop te bidden en de zusjes baden uit alle macht mee. In het dorp was alles doodstil. Geen lichtje brandde, waar men ook heen keek. E>e kinde ren kwamen op de markt, steeds hardop bid dende en nu en dan riepen zij daartusschën door: „Onnut! Onnut!" Goddank, bij den meester was nog licht. Hij hoorde de stemmen op straat en deed het raam open. „Wie is daar? Wat gebeurt er?" „O, mijnheer, mijnheer, Onnut is weg!" luidde hetm et snikkende stem gegeven ant woord. Het volgend oogenblikw as hij beneden. De kinderen drongen zich tegen hem aan. Bel hamel greep zijn arm. „O mijnheer, wij zullen haar toch wel weer vinden Zij vouwde de handen: „O, mijnheer,, help ons, help ons Hoe mooi wash et kind in haar smart. „Wees maar gerust troostte," hij, „Onnut heeft zeker gedroomd bedenk eens Hij luisterde eensklaps. Zij stonden voor het huisje van den bakker. Daar achter ruisdhte de rivier en op de weide, door de maan verlicht, dwaalde een klein eendje rond en piepte of het mes hem op de keel wem afbreking van de zwangerschap, maar ook tot ernstige versiappiqg van net zeüeujimeiasge- voel, zullen de couranten in Nederland dan het hunne gedaan hebben. De aanwezigen waren het er over eens, dat de uitgevers onmogelijk de juistheid van alle advertentiën kunnen beoordeelen. Maar waar zij zeker wetén, dat kwaad geschiedt, mogen zij toch met dulden, dat het door hunne cou- Tanten zou worden verbreid. Een ontwerp-regiement van een scheidsge recht voor geschillen onder de leden werd goedgekeurd. Eveneens, een bestuursvoorstel om met deu „Ned. Journalistenkring" weder onderhandelingen te voeren over de stich ting van een gemeenschappelijken Bemidde- lingsraadi Voor eenige der besluiten zal samenwer king worden gezocht met de vereeniging „De Ned. Periodieke Pers". Bij de rondvraag werd door vele aanwezi gen ernstig geklaagd over den oahoudbaren toestand bij telegraaf en interc. telefoon dienst. Bepaaldelijk tusschen Den Haag RotterdamAmsterdam moet op gesprekken dikwijls uren lang gewacht worden, soms ook lang zelfs op aansluiting voor gesprek ken, die „dringend" aangevraagd zijn. Ook mengt het Rijn op vele plaatsen, door den üiensi der BelPtelefoon Mij. over te nemen, geen verbetering; integendeel gaan de aan geslotenen er op achteruit. Aan het bestuur werd opgedragen, met allen ijver naar verbé tering van deze speciaal voor dagbladen zoo Hinderlijke euvelen te streven. Bepaald werd, dat het boekjaar der veree niging voortaan zal loopen van de eene tot ,de andere jaarvergadering, en dat deze in 1917 te Amsterdam zal worden gehouden. GEEN VRIJSTELLING VAN D-TREIN TOESLAG MEER. De directie der H. IJ. S. M. heeft bepaald, dat personen, die ingevolge art. 46 der wet van 9 April 1875, „Staatsblad No. 67, vrij vervoerd worden, zooals beambten der poli tie, onderofficieren en manschappen der ma- rechausees en personen onder geleide van het openbaar gezag reizende, voortaan bij het ge bruik maken van D-treinen de vastgestelde suppletievracht moeten bijbetalen. KAAS EN MELK.' De rijkscommissie van toezicht op de be schikbaarstelling en den uitvoer van kaas heeft, daartoe gemachtigd door den minister van landbouw, den burgemeesters bericht, dat, tengevolge van de daling van de Kaas- prijzen de toeslag voor consumentmelk, welke tot dusver een cent per liter bedroeg niet on gewijzigd kan blijven. Hieraan voegt zij toe: Dank zij de breede opvatting, welke de kaasvereeniging van haar taak heeft ge toond te bezitten, is het ons mogelijk, de ver mindering geleidelijk te doen plaats hebben. Tenzij een aanmerkelijke verhooging van de kaasprijzenmocht intreden, zal de toeslag van 1 cent voor het laatst worden uitgekeerd over de week eindigende' met Zaterdag 22 Juli. Zij wordt dan op een halven cent ge bracht, en de halve cent wordt voor het laatst uitgekeerd over de week eindigende met Za terdag 5 Augustus. Met ingang van laatst- gemelden datum wordt slechte een kwart cent vergoed, en de uitkeering eindigt geheel op 29 Augustus. De heer A. V., drogist op het Burge meester Hoffmanplein te Rotterdam, 'had van zekeren van der P. ongeveer 900 K. G. bleek- poeder gekocht, voor ongeveer 550. Na ont vangst van de koopwaar bleek hem dat de helft er van uit pijpaarde bestond. KORTE BERICHTEN. De zooveel besproken staking bij de Gebr. M. te Leeuwen, welke ongeveer 17 we ken heeft geduurd is geëindigd. De firma heeft den strijd gewonnen. Door het uitschampen van een mes sneed de mil. kok uit Zwagerveen (Fr.), ge detacheerd te Waspik, de polsslagader door. E>e jongeman bloedde in korten tijd dood. Zaterdag werden te Sittard een groot aantal zware slagen gehoord, afkomstig van ontploffingen of zwaar geschut. Het geluid was te Sittard nog duidelijker hoorbaar dan tijdens het bombardement van Luik. Het aantal Duitsche soldaten, dat naar Nederland tracht uit te wijken, neemt met den dag toe. Meest zijn het soldaten die reeds aan 't front geweest zijn en er weer naar toe moeten. Zij komen in 't burger, half in mili taire kleeding of geheel in militaire kleeding doch zonder wapens de grens over. Te Hengelo (O.) werd Zaterdag door den burgemeester op de groentemarkt een partij bloemkool, aardappelen, wortelen enz. gezet. „Wat doet dat diertje hier nog zoo alleen" zeide de meester en nam het op. „Daar. daar piept er nog oen riep .omel. Zij gingen op het geluid af. Midden op de dorpstraat dwaalde een tweede eendje rond. „Mijnheer 1" zei Belhamel op eens, „ik heb Grootmama verteld van de zeven eendjes, die geen moeder meer hebben en toen heeft Onnut mij met groote oogen aangekeken „Ik hoor het derde," zei de meester. Dit vonden zij voor de deur van het heeren huis. Toen zij met het piepende diertje op het slotplein kwamen, kwam hun een luid gesnater uit den stal tegemoet. Belhamel iichtte bij. Daar lagen de vier overige eend jes bij de kinderlooza kat in de mand en daar naast op een hoopje sfcroo, de kleine Onnut in diepen slaap. Belhamel juichte luidde: „Dat heeft zij gedaan zij heeft de moe- derlooze eendjes bij de arme Bimbelina ge bracht." En zij nam de kleine slapende Onnut in haar krachtige kinderannen en droeg haar met hoog opgeheven hoofd in huis. De onderwijzer zag haar verbaasd aan. Hoe móói was dat kind in haar vreugde I III. „Als je niet huilt, zal ik je een gdieim ver tellen," zei Belhamel, nu e enlang opgescho ten meisje, met bewegingen als een jongen. Zij liet haarb likkeng aan over de luiste rende zusjes die vragend van de groote la kens, waar zij stukken in moesten zetten. „Is het wat gceds, Belhamel?" klonk de stem van Onnut. in beslag genomen, waarvoor de groenten- handelaars te hooge prijzen werden bedon gen. Te Delft zal het percentage van deu hoofdelijken omslag dit jaar 4 pet. bedra gen het vorige jaar was het 6.4 pet. De smokkelaar K., die door de ambtena ren in den rug was geschoten en naar het ziekenhuis te Zeddam overgebracht is, is dam aan de gevolgen, overleden. In Friesland wordt het te velde staan de vlas, dat een matigen oogst belooft, nu reeds opgekocht voor ÏÖÖO per H.A. De risico en de kosten van den oogst zijn daarenboven voor rekening van den 'koopei. Zaterdagmiddag tegen het gevallen van den avond kwamen 9 man van het^ stoom schip „Lestris" te IJzendijke aan.-'' Kaprteu' Roberts en de Belgische martoos Ackermuu, worden als krijgsgevangenen naar Ruhlebci. gevoerd. De stoomschepen „Rijndam" en „Am steldijk," onderscheidenlijk 27 Mei en 9 Juli van Rotterdam naar New-York vertrokken, hebben de post te Kirkwall moeten lossen. Aan de cartonfabriek „Union" alhier, is 'n loongeschil ontstaan, dat misschien een staking ten gevolge zal hebben. Te Zetten is het gebouw „Steenbeek,' een der Heldring-gestichten, afgebrand. Een 60-tal verpleegden werden gered en opgeno men in de vluchtheuvelkerk. Oorzaak ver moedelijk schoorsteenbrand. DE GEÏNTERNEERDE DUITSCHE DESERTEURS. Heden werden, ingevolge het bekende re- geeringsbesluit, waarbij bepaald werd, dat deserteurs van de oorlogvoerende legers, die ongewapend ons gebied betreden niet geïn terneerd worden, wederom een 5-tal geïn terneerde deserteurs uit het intemeerings- kamp te Bergen in vrijheid gesteld. Onder hen bevonden zich ook een tweetal onderofficierren. Beiden hadden reeds het IJzereü Kruis. Een van hen was al 19 maanden aan het front geweest. Zijn moeder kreeg 10 markt per maand ondersteuning. Toen hij met ver lof was verzocht hij den burgemeester dit be drag te verhoogen. Deze zegde dit toe.Later vernam hij dat dit met 60 ets. per maand was geschied. Waar reeds zijn beide gehuwde broe voor him leven lang verminkt waren (en een miste een been, de ander een arm), daar besloot hij naar Holland te deserteeren. Voor een viertal wek engelukte hem dit. 'Hoewel het regeeringshesluit in den lande algemeen bekend is, werd hij toch door den betreffende grenscommandant naar het kamp te Bergen' gezonden. Meerdere commandanten doen alzoo. De meesten geven evenwel blijk goed met het regeeringshesluit bekend te zijn. Voor de commissie te Bergen dietot nogtoe alle vrijgelatenen van kleeren en geld voor zag, ware het wenschelijk, dat alle comman danten zich van het interseeren van deser teurs onthielden. De geldmiddelen van de commissie zijn van dien aard, dat zij zich genoodzaaakt ziet om haar tot dusver verrichtte werkzaamheden te staken. Aan den minister van Oorlog stuurde de. commissie dan ook heden het verzoek om de commandanten op te dragen, met het inter neeren van deserteurs niet voort te gaan. N ederlaud. DE AANRIJDING DER PRINSELIJKE AUTO. LEEUWARDEN, 17 Juli. De koopman J. Z., is veroordeeld tot 75 boete of 15 dagen hechtenis met onthouding van het recht gedurende 8 maanden een auto of mo torrijwiel te besturen wegens het aanrijden van de auto van Prins Hendrik. HET CONFLICT TE BREDA BREDA, I Juli. Heden heeft ook de heer L. J. Staal zijn ontslag bij den Ge meenteraad ingediend, zoodat thans reeds 5 leden uaar aanleiding van het conflict hun ontslag hebben1 ingediend. DE RIJNDIJK GETORPILLEERD. AMSTERDAM, 17 Juli. De Raad, van Scheepvaart deed heden uitspraak betref fende het door een ontploffing getroffen worden van het stoomschip Rijndijk. De Raad is van oordeel dat de scheepsramp, aan de Rijndijk overkomen, veroorzaakt is door de ontploffing eener torpedo in de zijde van het schip ter hoogte van ruim IV. Aan dek zijn na de ontploffing stukken metaal gevonden, welke daar te voren niet „Neen, wat akeligs." De mondhoek van de oudste trilde. Zij gaf zich alle moeite zich flink te houden. „Het laatste stuk bosch is verkocht," sprak zij met op elkaar geklemde tanden. Nu uitten ze toch allen een kreet van ver driet. Onnut, zooals gewoonlijk bij een gemoeds beweging, wilde wegloopen. Zij kou echter niet weg, daar zij haar schort met het laken had vatstgenaaid. Als een wanhopige trachtte zij zich los te rukken. Het wou niet gelukken. Toen begon zij te lachen, zij lachte als een bezetene, terwijl Krab haar beur schort af deed en voorzichtig van het linnen los maakte. „Stil I" beet Belhamel het jongere zusje toe, „hoe kan je nu zoo lachen misschien wordt het slot Reebach op een goeden dag ook nog verkocht." „O, neen, neen!" riep Onnut, „Grootmama zal ons helpen „Grootmama kan zich toch niet doodspc- ien", zei Belhamel berispend. „Het is zeker zoo treurig niet", verzette zich Onnut, „ik zal het aan Mademoiselle vragen Belhamel hield haar zusje vast. „Je weet toch, dat ze Papa oppast hij heeft weer een jachtverkouaheia." Zij lachte bitter. Toen ontstond stilte. Onbeschrijfelijk zwaar voelden deze jonge hoofden over haar werk gebogen, zich gedrukt. Plotseling kraaide een lief kinderstemmetje vroolijk en wel de stem van het jongste zusje, dat midden op tafel op een kussen lag. „Maan kalfje" had Grootmama het gedoopt, omdat het kind geheel het platte, lage voor hoofd bad van haar vader. ff ft 17 21 27 1 Juii. l V 9)

Alkmaarsche Courant | 1916 | | pagina 2