DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Van het Westelijk Oorlogsterreln. CBE9K00PE LEYENSniDBELEN. No. 167 Honderd en achttiende jaargang. 1916 AhonnemoDtgpilis per 3 maaste f 1 fr. p. post f 1.25. AdYertentteprftotf. p. regel, groote letten naar pteatemiate. Brieven k H. 1 Beek- en HaftdelsdrekkerU ?Ji HERSU. COSTER ZOOR. hmóm C d Tetete. 1 DINSDAG 18 JLI ENGELAND. SPANJE. Nederland: MAXIMUMPRIJZEN Yan eenige GBOEHTERSOORTEIÏ an VRfiECE AARDAPPELEN. PeenWefrS,rt'pi2i" arscho n pbikksi Rugseriufx-ZiiTlicii. Met 20 ci oorlogstoeslag op den abonnementsprijs per 3 maanden. ALKMAAR, 18 Juli. Het nieuws yan heden: Op het westelijk oor logs tooneel hadden geen belangrijke ge beurtenissen plaats; op het oostelijk oorlogs- tooneel behaalden de Russen een nieuw suc ces in Wolhynië; bet Russisch offensief in den Kaukasus duurt voort en de Tsaar heeft daarover aan den bevelhebber der troepen te legrafisch zijn vreugde te kennen gegeven; in verband met den terugtocht van den on derzeeër „Deutschland," die in de handels vaart is, worden er allerlei onderstellingen gemaakt De Engelsche veldmaarschalk Sir Douglas Haig meldt in zijn laatste legerbericht dat zware regens en aanhoudende mist gisteren de operaties hebben belemmerd. Den dag te voren werd ten noord-westen van het bosch van Klein Bazentin stormenderhand de tweede Duitsche linie over een front van 1500 M. genomen, ten oosten van Longueval werd de bres in de tweede Duitsche linie ver groot door de verovering van de krachtig verdedigde stelling der Waterloohoeve, in de dorpen Ovilliers en La Boisselle werden de laatste Duitsche steunpunten veroverd. Hieruit blijkt dus dat enkele tactische voor deden werden behaald. In het geheel zijn er 189 officieren en 10799 man gevangen genomen, terwijl er tot dus verre bij den bult 7 zware kanonnen en 37 veldkanonnen geteld zijn. De beide laatste Fransche leger berichten zwijgen geheel over den strijd aan de Somme. Zij maken enkel melding van afgeslagen Duit sche aanvallen in Champagne (op een loop graaf der Russen) en Lotharingen, welke in het Duitsche legerbericht ais patrouille-ge vechten worden bestempeld. Het Fransche avond-communiqué noemt het weer buitengewoon Biecht, zegt dat aan den rechteroever der Maas het artillerieduel voortduurt, dat op den linkeroever bij Fleury eenig terrein werd gewonnen en 200 man gevangen werden genomen en dat op het overige front betrekkelijke rust heeft ge- heerscht Het belangrijkste nieuws komt vandaag uit het Oosten. Men weet, dat het gebied ten westen van Loetsk sinds geruimen tijd een der meest kritieke punten van Wolhynië is Daar zijn al heel wat aanvallen en tegenaan vallen uitgevoerd'1 De Russen traden bier krachtig op, maar de Duitschexs boden er hardnekkigen tegenstand, zoodat de frontli nie hier heen en weer schommelde en nu eens de aanvaller dan weer de verdediger er in slaagde de tegenpartij wat achteruit te drijven. Thans schijnen de Russen een suc ces van meerdere beteekenis te hebben ver worven. Reeds in het Oostenrijksche leger bericht van Zondag werd gezegd, dat ten Zuid-Westen van Loetsk hevige gevechten aan den gang waren en in het Duitsche werd verklaard, dat een tegenaanval gedaan werd op de aanvallende Russen. De voortgezette gevechten hebben voor de Russen een gunstig verloop genomen en het leger van. generaal v. Linsingen, welks achterhoede bedreigd Werd, is moeten terugtrekken. „Detrocpen zijn ter versterking van de verdedigingslinie zonder door den vijand gehinderd te worden, achter de Lipa («>n zijrivier van de Styr, stroomen- de op 10 K.M. afstand van de Oalicische grens) teruggetrokken" deelt het nieuwe Duitsche legerbericht mede en het Oostenrijk sche komt met de gebruikelijke verklaring, dat de Russen een in aantal sterkere strijd macht hadden, waarvoor de troepen terug moesten, hetgeen kon geschieden, doordat Duitsche bataljons door een tegenaanval de Wesdlank dekten. Uit het Russische legerbe richt vernemen we, dat de troepen van gene raal Saharof 40 K. M. ten westen van Loetsk den vijandelijken tegenstand hebben gebro ken, dat er 317 officieren cn 12637 soldaten gevangen genomen en 30 kanonnen en ander materiaal buitgemaakt zijn, terwijl er voort durend meer gevangenen in Russische han den vallen. Ook melden de Russen, dat ze aan de Beneden-Strypa hun optnarsch voort zetten en ze geven ook vaa hier een grooten buit op, zeggen, er echter niet bij, dat deze de laatste dagen is behaald. De hier gevoerde strijd is echter niet alleen van tactische en misschien strategische, maar pok van politieke beteekenis. Een correspon dent van het 1 ageblatt te Boekarest meldt, dat het voornaamste streven van Roemenië is tijd te winnen en de verdere ontwikkeling van de militaire gebeurtenissen af te wachten, alvo rens zij haar laatste beslissing neemt. En de hoofdredacteur van genoemd blad schrijft in gelijken geest. Roemenië, zegt hij, helt ten gevolge van' gevoel en berekening over naar de zijde der entente, voor de rest komt alles op de gelegenheid aan en een der belangrijk ste taken van de Duitschera zal zijn tot het einde van den oorlog toe zulk een gelegenr heid te voorkómen. Ten aanzien van Grie kenland is de heer Wolff geruster, omdat naar zijn meening de gedemobiliseerde Grie ken weinig lust zullen gevoelen bij de ver kiezingen een politiek te steunen, welke hen opnieuw in de kazernes en daarna In den oorlof hoopt te brengen. - Deze meening klopt met hetgeen de speciale correspondent van de Italiaansche Corriere del la Sera, seint: „Mei transporteert thans de soldaten langs den zeeweg tot Catarini, vanwaar zij na eene lange reis, in ongemakkelijke treinen Athene bereiken. Toen in een station mijn trein, die geheel gevuld was met gedemobiliseerde soldaten, een anderen trein met gedemobili- seerden voorbijreed, groetten allen elkander met de kreet van „Mavrol" het Grieksche woord voor „zwart." Op deze wijze geven zij elkander het wachtwoord uit voor de as. verkiezingen, om dan n.L den heer Venizeloe te blackbouleeren, 19. a. w. eruit te werpen, omdat zij meenen, dat hij hen weer onder de wapenen zal roepen om in den oorlog tus- schenbeiden te komen." Teekenen we tenslotte met betrekking tot het Oostelijk oorlogstooneel aan, dat in Duitschland een sterke strooming moet be staan voor het denkbeeld om veldmaarschalk von Hindenburg het opperbevel over het ge- heele Oostelijke front, dus ook over de Oos- tenrijksch-Hongaareche legers op te dragen. De Daily Chronicle verneemt uit Nieuw- York, dat Britsche sportsmen zich bereid hebben verklaard tot een bedrag van 60.000 gulden 50 tegen 1 te wedden dat het den onderzeeër „Deutschland" niet zal ge lukken te Bremen aan te komen. Volgens een ander Londensch blad, de Daily Mail, zou de gezagvoerder van het onderzeesche koopvaardijschip pogen een Amerikaansch passagier aan boord te krij gen. Dit laatste blad meldt verder dat er een boodschap is gepubliceerd van den Duit- schen minister van buiten landsche zaken, Von Jagow, waarin deze zegt: „Indien de Britten léf genoeg zijn om de „Deutschland" in den grond te boren, zijn de Vereenigde Staten verplicht te protesteeren in naam van beschaving en menschelijkheid." In elk1 geval de „Deutschland" kan nog tot heel wat geschrijf en gewrijf aanleiding geven en stellig zal het verloop van den te rugtocht overal met groote spanning worden afgewacht. Het Fransche legerbericht luidde. Ttisschen Aisne en Oise werl een sterke verkenningsafdeeling der Duitschers door Fransch vuur uiteengedreven. In den omtrek van "Moulin-sous-tout-Vent in Champagne werd een Duitsche aanval op de Russische loopgraaf door een tegenaanval met verlie zen voor den vijand afgeslagen. Aan het front voor Verdun was de nacht betrekkelijk kalm, behalve bij hoogte 304, waar het vuur zeer levendig was. Ten W. van Fleury gingen de Franschen iets vooruit en maakten drie mitrailleurs buit. In Lotharingen gingen de Duitschers, na een levendig artillerievuur, twee malen tot den aanval óver op de Fransche stellingen in den omtrek van Hau, ten z.. van Nomeney. Twee aanvallen werden afgeslagen, waarbij gevangenen in Fransche handen hieven. Het Duitsche legerbericht meldde giste ren: Tusschen de zee en de Ancre voerden de Engelschen op verschillende plaatsen hun vuur tot grootere hevigheid op. In het Som- megebied bleef de artilleriestrijd aan weers zijden zeer belangrijk. Er werden vijandelijke aanvallen ondernomen, waarbij de Engelschen verder in Ovillers doordrongen, en die ten Z. van de rivier, bij Biaches, tot levendige ge vechten met de Franschen voerden, doch die overigens reeds in ons spervuur mislukten of niet tot volle ontwikkeling kwamen. Het aantal in den strijd! bij Biaches ge maakte gevangenen steeg tot 4 officieren, 366 man. De Zaterdag ingezette groote Fransche aanvallen ten O. van de Maas werden tot hedenmorgen voortgezet. Resultaten verkreeg de vijand in den Moedigen strijd niet; inte- geuucci verloor hg op eenige giaaisoi ge bied. - Overigens aan het westelijk front geen be langrijke gebeurtenissen, ten Fran»'_ne aan val, zich aansluitend aan net doen springen eener mijn ten h. van Ouichea, werd afgesla gen. Wij neten met succes een mijn springen op ne ooipures-noogte. neu ounsure pauoine bracht brj Lantror court in Lotharingen eeuige gevangenen bin nen. üp 15 juli werden, behalve de gisteren reeoa gemelde nog twee Fransche vliegtuigen buiten geveent gesteld, een in een mange vecht achter de vijandelijke linie ten Z. van de Soxrune, het andere door het vuur van onze atweerkanonnen brj Drealincourt (Oise) bin nen onze linies. Het Engelsche legerbericht luidde: Onze troepen hebben wederom belangrijke successen behaald. Ten noordwesten van het bosch van bazentin le Petit bestormden en veroverden' wij de Duitsce stellingen van de tweede linie over een front van 15U0 yards. Uit het groote aantal van gesneuvelde Duit schers in dezen'sector valt op te maken, dat de vijand sedert onze opmarsch begon zeer zware verliezen moet hebben geleden. Ten O. van Longueval verbreedden wij nog de opening in de tweede Duitsche linie door verovering van de krachtig verdedigde Wa- terloo-hoeve. Op ouze linkerflank en Ovillera la Boissel le, waar sedert 7 Juli voortdurend gevechten van man tegen man hebben plaats gehad, veroverden wij de laastte versterkingen van den vijand en namen wij twee officieren en 124 gardesoldaten gevangen, die het over schot vormden van de dappere bezetting. Het geheeie dorp is thans in onze handen. De volgende in beslag genomen documen ten zijn van belang, wijl eruit blijkt welke zware verliezen de vijand in de jongste ge vechten heeft geleden. Een compagnie van het 16de Beiersche in- fanterie-regiment bericht aan het 3de batail- ion van het regiment: Zwaar vuur van kanon nen van alle kaliber tot 28 c. M. toe op den compagnie-sector. De sterkte van de compag nie is één officier en 12 man. Wij verzoeken dringend om spoedige hulp, want wat van de compagnie is overgebleven is zoo uitgeput, dat in geval van een vijandelijken aanval op de enkele uitgeputte manschappen niet te re kenen valt Van een andere compagnie van hetzelfde regiment aan het derde bataillon: Buitenge woon hevig vuur op aen compagniesector. De compagnie heeft alle gevechtswaarde verlo ren. De overgebleven manschappen zijn zoo uitgeput, dat zij voor het gevecht niet langer bruikbaar zijn. Wanneer het zware artillerie vuur aanhoudt, zal de compagnie weldra uit geroeid zijn. Dringend wordt om hulp voor de compagnie gevraagd Het tweede bataillon 16e Beiersche infante- rie-regiment bericht het derde dat het eerst van kolonel.Kiunrne bericht kreeg, dat het on der bevel van het 3e bataillon lóe Beiersche regiment geplaatst werd, „daar het reser- ve-bataillon in dien sector op het oogenblik uit drie officieren, twee onderofficieren en 19 man bestaat" EEN OORLOGSSPAARWEEK. In geheel Engeland hebben gisteren de predikanten in de kerken van alle geloofsbe lijdenissen, ten getale van meer dan 30 000 in hun preeken de dwingende noodzakelijk heid van zuinigheid bepleit Op deze wijze werd de oorlogsspaarweek geopend, ui tg? schreven door het nationale oorlogsspaarco- mité, ten einde het publiek de noodzakelijk heid onder het oog te brengen, op de staats leningen te teekeningen. De heer Mc. Kenna de kanselier van de schatkist, wenschte in een brfef aan den voorzitter van het comité, dezen geluk met de keus van den datum. De ge dachten van de heele natie, zoo schrijft hij, verwijlen aan de overzijde van het Kanaal, waar de grootete militaire inspanning uit de geschiedenis van Engeland wordt verricht Dit is geen slag van een dag of twee, maar het begin van een lang? geduldig en moeilijk offensief, die heldhaftige overgave en onbe grijpelijke opofferingen van onze soldaten vergt. De heer Mc. Kenna spoort de burger lijke bevolking aan, om nu ook de grootste fi nancieel e inspanning van de Engelsche ge schiedenis tot stand te brengen, zich zelfver loochening op te leggen en ieaer persoonlijk zijn best te doen. DE NEDEKL ANDSOHE SMOKKEL HANDEL IN HET LAGERHUIS. Reuter seint uit Londen d. d. 17 Juli: In het lagerhuis heeft minister Hunt ge vraagd of minister Grey's aandacht geves tigd was op den smokkelhandel in vet en an dere contrabanden van Nederland op Duitschland, een handel, die gedreven wordt door met dit doel georganiseerde smokke laarsbenden; hij vroeg verder of er aan de Nederlandsche regeering voorstellen waren gedaan tot het nemen van maatregelen, ten einde een voortzetten van dergelijke praktij- keil te verhinderen. Minister Cecil heeft geantwoord, dat de re geering er zich bewust van was, dat, de scher pere maatregelen, ten spijt, er toch nog eenige smokkelhandel van Nederland en Duitschland blijft bestaan. „Wij gelooven aldus den heer Cecil dat de Nederlandsche autoriteiten krachtige pogingen doen om het uitvoeren van genoem de praktijken te beletten". DE SPOORWEGSrAKING. Volgens berichten in de Zwitserache bla den; is de toestand in Spanje zeer ernstig.. Tal van treinen zijn te Madrid niet aangeko men, Uit verscheiden provincies wordt ge meld, dat de opstand om zich heen grijpt. In Australië ia de toestand wanhopig. De voo."zitter van de vakbonden der spoor wegmannen heeft verklaard, dat het in mili tairen dienst roepen van de spoorwegmannen dezen niet toegeven zal brengen, omdat zij in dit gevai tot lijdelijk verzet hun toevluent zou den nemen. KORTE BERICHTEN. In Nieuw Zeeland, is ƒ529.224 opge bracht bij openbare inschrijving, voor de na gelaten betrekkingen van de gesneuvelden in den zeeslag bü Jutland. De Russische troepen aan het Fransche front hebben in de jongste gevechten den vuurdoop ontvangen. Blijkens het Fransche middagcommuniqué van gisteren vechten ex Russische troepen in Champagne. Ook in Denemarken worden tegen I Augustus omvangrijke vredesbetoogingen op touw gezet. De onzijdige vredesconferentie te Stockholm heeft er den stoot toe gegeven. In het geheeie land zullen vergaderingen worden gehouden, waar snar vredesmoties hoopt aan te nemen. De overwinningen van de Russen in den Kaukasus schijnen vooral te danken te zijn aan hun overmachtige artillerie en aan de kozakken. Een eskader Oostenrijksche vliegtuigen wierp 90 bommen op Treviao in Italië, een vliegtuig keerde niet terug. In het geheel zijn op 16 Juli bh de ge vechten in Wolhynië ongeveer 317 officieren en 12.637 man gevangen genomen, 30 vuur monden, waaronder 17 zware (10.9 c. M.) een groot aantal machinegeweren en veel an dere buit veroverd rqeldt het Russische leger bericht. De Duitschers en Oostenrijkers erkennen hun legerberichten, aan de Lipa te zijn te ruggetrokken. Volgens een bericht uit Bremen is de koopman Alfred Lohman, voorzitter van de Reederii, welke de onderzeeboot ,fieutsch- lartd," heeft uitgerust, door de fuculiteit der Rechts- en Staatswetenschappen van de uni versiteit te Kiel tot doctor honoris causa in die staatswetenschappen) benoemd. Volgens berichten uit Fiume, heeft al daar Vrijdag een sterke aardbeving ge- heerscht dieg roote schade in het geheéle ge bied van de Adriatische kust heeft aangericht Onder de bevolking brak een groote paniek uti; nadere bijzonderheden ontbreken nog. DE CONSIGNATIE VAN TABAK AAN DE N. O. T. De Tel. deelt mede, dat naar aanleiding van den door de Nederlandsche Overeze- Trust Maatschappij genomen maatregelen ten aanzien van den aanvoer van tabak, ia Hotel Krasnapolsky een vergadering van belang hebbenden bij den Nederlandschen Tabaks- handel heeft plaats gehad werd gepresideerd door den; heer H. P. Man us, voorzitter van de Vereeniging voor den Tabakshamdel. Aanwezig waren het overgroote gedeelte bij den handel in andere dan in Neder landsch Indische tabak betrokken inporteurs, hande laars en makelaars. De volgende motie werd aangenomen „De vergadering, ten zeerste betreurende, dat de N. O. T. verplicht is geworden te be palen, dat andere dan Neder landsch* Indische Overzee Trust Maatschappij te wenden, met het verzoek alles in het werk te stellen, dat de thaits genomen maatregel voorloopig zoo danig worde toegepast, dat rekening wordt gehouden met vóór heden plaats gehad heb bende bonafide transacties". DESERTEERENDE SCHILDWACHTEN. Nu in de laatste dagen zoovele Duitsche schildwachten deserteenen, zegt de Tel. ia be paald, dat langs de grens op de gevaarlijk ste plaatsen twee schildwachten op post ge zet worden, zoodat de een den ander kan be waken. Zoodra één der schildwachten bemerkt dat de ander wil deserteeren, moet hij alarm maken en op den deserteur schieten. In alle geval is hij verantwoordelijk voor het ont vluchten van zijn'kameraad. BINNENLAND. TWEEDE KAMERVERKIEZING. De Centrale R. K. Kiesvereeniging in het district Almelo stelde gisteren inhaar te Al- meló gehouden vergadering definitief candi- daat voor de Tweede Kamer den heer A. H. J. Engels, ambtenaar aan het bureau der K. S. A. ie Leiden. PRINS HENDRIK IN ZWITESERLAND. Volgens berichten uit Zematt heeft Prins Hendrik der Nederlanden Vrijdag 1.1. den Breihom beklommen, vergezeld van twee gid sen. De excursie werd begunstigd door prach tig weer. Zooals men weef is de Breithom 4171 meter gelegen boven den Zeespiegel. PROV. STATEN VAN NOORD-HOLLAND. In druk zijn verschenen de rapporten der De Wethouder, Voorzitter der Raadscom missie van advies inzake de levensmiddelen voorziening, te Alkmaar, brengt hierbij ter algemeene kennis onderstaande lijst van eenige groentesoorten en vroege aard appelen, met de daarvoor aangenomen maximum-prijzen, vastgesteld bij beschikking van Z.Exc. den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel dd. 15 Juli I.I., No. 54663, tengevolge waarvan de roeger voor deze artikelen vastgestelde maximum-prijzen vervallen zijn. Klachten over nlet-lnachtnemlng der maxima, alsmede wenschen om voor be paalde op de lijst niet vermelde artikelen maxima vast te stellen, of wel om met het oog op plaatselijke omstandigheden voor eene bepaalde gemeente wijziging In de maxima te brengen, behooren gericht te worden tot den Burgemeester. Alle prijzen gelden voor versche waar van gewone hoedanigheid; die voor aard appelen hebben betrekking op de gewone soorten vroege aardappelen, das niet op de fijne zahdaardappelen. GROSSIERSPRIJZEN. Bloemkool, Ie soort. 0 ets. per stuk. wortelen per bos). 4 bos. Peen (jonge) 2e soort (23 wortelen per bos). 3 Peen (zware) Ie soort (18 wortelen per bos). 4 Peen (zware) 2e soort (18 wortelen per bos). 3 Doperwten, Ie soort 14 K.O. Tninboonen4 Kropsla, le soort. fj.—100 krop. n 2e 0.75,, n Vroege aardappelen (ronde) 6J K.O. (muizen) 5} KLEINHANDELPRIJZEN. (Afgehaald aan den winkel of bij straatver koop door venters, die geen winkel hebben.) Bloemkool, Ie soort. ,12 ets. per stuk. 2e soort. 8 (uitschot) 4 Peen (jonge) le soort 6 bos. (zware) le 6 Doperwten, le 19 Tulnboonen7 Kropsla, le soort2 krop. n 2e 1 Vroege aardappelen (ronde) 9 K.fo. 0 (muizen) 8 Alkmaar, den 18 Juli 1916. De Wethouder voornoemd, J. F. LUBBE. De Wethondsr, Voorzitter der Raads commissie van Advies inzake de levens- raiddelenvoorzienlng, te Alkmaar, brengt hierbij ter algemeene kennis, dat met In gang van Donderdag 30 Jnll o.k. de maximumprijzen van verscbo en gebakken Uegcerlngs-ZeevlBoli zijn vastgesteld sis volgt Kleine schelviseh per K.O. ƒ0.13 ƒ0.49 WPag i w Q.12J n 0.45 Kleine schol „0.18 „0.45 Kleine poon en pieterman ,0.12 ,0.44 Kleine gul (kabel- lauw) J „0.13 .6.4» Horsmakreel .0.10 Makreel „0.19 .0.90 Onder den verkoopprijs is begrepen het zoogenaamde .gallen" (ruw schoonmaken) der visehvoor het pan-schoonmaken en thuisbezorgen der visch zal per K.O. in rekening mogen worden gebracht 7J eent. Zt), die genegen Kffn van bovenge noemde vlsohseorten uitsluitend Be- geerlngsvlseli tegen de daarvoor vast te stellen maximumprijzen te ver- koopen, kannen zleli daartoe aan melden ter taemeento. Secretarie op morgen* Woensdag IQ Juli o.k. ALKMAAR, den 18 Juli 1916. Dé Wethouder voornoemd, J. F. LUBBE. verschillende commissies in wier handen de voorstellen van Gedeputeerde Staten zijn ge steld. De meeste conclusies zijn om óe voor stellen ongewijzigd aan te nemen. De Provinciale begrooting. De commissie die de begrooting onderzocht schrijft in haar rapport o.a.: Gevraagd werd, of Gedeputeerde Staten inmiddels met het Gemeentebestuur van Am sterdam in overleg willen treden, ten einde het duinbezit dezer Gemeente gedeeltelijk tot publieke wandelplaats in te riditen. Evenals bij een vorige begrooting, werd LKMAARSCH COURANT. i 2e 5 2e 10 a .2e 4 W 2e 4 n T 2e 15 vench gebakken

Alkmaarsche Courant | 1916 | | pagina 1