weder de wenachelijkheid betoogd, dftt de Provincie daar grondgezrt geleidelijk zou uit breiden, niet alleen in de duinstreek, maaf ook in anderere deeien van daar gebied. In menig opzicht zouden zulke provinciale be zittingen van groot nut kunnen zijn. Niet alleen dat zij ais proef- en model-inricdtingen ook m verband met bet land- en tuinbouw- vakonderwijs uitnemende diensten zouden kunnen bewijzen, de voortbrengselen van der gelijke provinciale boerderijen of tuinderijen zouden de approviandeering der Provinciale Gestichten grootendeels onafhankelijk ma ken van de vrije markt, wat vooral in min of meer abnormale tijden van groote beteeken is mag worden geacht. Nu de overstrooming in een aanmerkelijk deel van ons gewest den .vischstand ernstig heeft geschaad of misschien zelfs geheel heeft vernietigd, ligt het zeker ook op den weg van het provinciaal bestuur om te pogen dit euvel zoo spoedig mogelijk te herstellen. De vraag wordt gesteld, of Gedeputeerde Staten daartoe hun medewerking willen ver- leenen. De opcenten. Het ontwerp-besluit tot het heffen van op centen op een drietal directe belastingen gaf enkele leden in de commissie aanleiding* om een verhooging van de opcenten op de hoofd som der personeelebelasting ernstig te ont raden. Zulk een verhooging zou het zwaarst druk ken op de bevolking der groote gemeenten, welke juist het meest van de abnormale tij den heeft te lijden. Beter zouden deze leden het daarom vinden, als de noodzakelijke meerdere inkomsten uitsluitend werden ver kregen uit opcenten op de grondbelasting. /nn^*r aan de waarheid te kort te doen kan men immers veilig constateer en. dat de bevolking op het platteland goede tijden be leeft en van duurte noch schaarschte in die mate heeft te lijden als de stedelijke bevol king. De leden, hier aan het woord, spreken daarom den wensch uit, dat Gedeputeerde Staten alsnog bereid gevonden zullen wor den, hun voorstel in den aangegeven zin te wijzigen. Steun voor W atersnoodslacktoffers. De grondgedachte van de voordracht van Ged. Staten in zake voorziening in de cre- dietbehoefte van door overstrooming getrof fenen, vond in de commissie aigemeene in stemming. Met nadruk werd er echter op gewezen, dat het voor de Staten van het hoogste ge wicht zou zijn, een volledig inzicht te ver krijgen in het systeem van ae gansche hulp- verleening aan de slachtoffers van den water snood. De commissie begrijpt volkomen, dat zulk een volledig inzicht niet gemakkelijk zal zijn te geven, omdat bijv., gelijk het lid van Ged. Staten opmerkte, het watersnogdcomité een geheel zelfstandig lichaam is, niet verplicht om gevraagde inlichtingen te verschaffen. Hetze.tde geldt voor het landbouw-comité. Beaoeld lid verklaarde zich echter bereid, den wensch der commissie om de Staten zoo mogelijk een volledig overzicht te geven van wat voor de getroffenen gedaan zal worden, aan het college van Ged. Staten over te bren gen. Terwijl de commissie dus eenstemmig was in hare waardeering van het beginsel, waar op deze voordracht rust, omdat liet anti- maatschappelijk zou zijn, ais men de slacht offers vau de overstroomuig aan hun lot zou overlaten, zij was dat niet ten aanzien Vau de uitwerking. Eenerzijds werd betoogd, dat het verleenen van crediet in geen geval zotl mogen af springen, indien iemand er niet in zou kun nen slagen out personen of instellingen te vinden, welke het risico voor 1U pCt. van een eventueel verlies zouden willen dragen. Deze leden meenden, dat in zulke gevallen de provincie met 35, doch 45 pCt. in moge- lijke verliezen op zich dient te nemen. Anderzijds werd dit bestreden. Van hen die in hun omgeving zoo slecht staan aange schreven, dat naast net rijk en de provincie niemand zich aansprakelijk durft stellen voor 10 pCL in het eventueeie verlies op een te verlecuen crediet, is de credietwaardtgheid zeker van zóó twijfelaclitigen aard, dat de overheid in zulke gevallen stellig niet, hel pend moet optreden. Het lid van Ged. Staten wees er bovendien op, dat het rijk zijn hulp afhankelijk maakt van den gesteldeu eisch. Alleen reeds om deze reden, kan men hem met laten vallen. Enkele leden bepleitte de noodzakelijkheid om naast het verleenen van crediet de moge lijkheid te opema tot het verleenen vau di- recten geldeujken steun, desnoods fonds perdu. Zulke hulp zal huns inziens voor sommigen noodig zijn, alvorens een vredlet- verleemng de mogelijkheid kan scheppen., dat zij hun vroegere positie herwinnen. De K. E. M. De voordracht, tot goedkeuring van de door Ged. Staten aan de Ken nemer Ëieetrici- teit-Maatschappij gegeven machtiging om eene nieuwe turbine met capaciteit van 6000 K.W. ten behoeve der centrale te IJmuidea te bestellen, lokte in den boezem der commissie eenige gedachtenwisseling uit. Afgescheiden toch van de wenschelijldieid dezer bestelling, werd gewezen op de in de vergadering van 22 Dec. 1914 aangenomen motie in het licht van de daarbij gegeven toe lichting en de daarover gevoerde beraadsla gingen. Ging toch bedoelde motie uit van de over weging der wenschelijkheid eener zoo econo misch mogelijke distributie van den electri- schen stroom in de provincie, en had zij aller eerst ten doel, het inwinnen van een adv-es van deskundigen te dier zake, blijkens de daaraan voorafgaande toelichting werd zij bij de Prov. Staten ingediend ter beantwoor ding tevens van de volgende vraag: „moet de exploitatie van de Kennemer worden ge leid in dien zin, dat de capaciteit moet wor den verhoogd, of moet zij zich in hoofdzaak bepalen tot het distribueeren van den stroom, dien zij zou kunnen betrekken van andere centralen, welke dien stroom opwekken?" Bij de discussie hierover op bedoelden datum werd namens Ged. Staten verklaard, dat bij dit college geen plannen bestonden tot uit breiding der turbine» van de K. E. M., welker capaciteit op dat oogenblik 6000 K.W. was. In dit licht beschouwd werd' de thans ge nomen maatregel inconsequent geacht en de meening uitgesproken, dat, wanneer Ged. Staten tot ander inzicht gekomen waren, de Statenvergadering vooraf hierin had moeten worden gekend. Van andere zijde werd on. opgemerkt: De nieuwe turbine ten behoeve van de cen trale te IJmuiden, maakt van de geheele elec- triciteitsvoorziening toch slechts een klein onderdeel uit Om, alvorens tot de bestelling der turbine over te gaan, de Prov. Staten daarin nog in het afgeloopen voorjaarssei zoen te kennen zou onmogelijk zijn geweest, daar het antwoord van deskundigen op de laatst gevraagde adviezen ter zake van hun rapport, eerst op 30 Mei 1.1. is ingekomen. Bovendien werd nog opgemerkt, dat Ged. Staten den bedoelden maatregel niet slechts gemotiveerd hebben door de conclusies, waartoe de heer Lohr bij zijn advies geko men is, en de vermeerdering van kosten, welk verder uitstel zou hebben medegebracht, maar ook door het feit, dat de door de nieu we turbine te verkrijgen vermeerdering van stroomopwekkend Vermogen rechtstreeks door de voorwaarden der rijksconcessie ver- eischt wordt, van welk laatste argument de juistheid door het lid van Ged. Staten werd bevestigd. In het oog dient dus te worden gehouden, dat de nakoming van bedoelde voorwaarden eene verplichting is, waaraan de K. E. M. zich geheel onafhankelijk van eenig votum der Prpv. Staten heeft te onder werpen. Op grotid van een en ander meent de com missie dan. ook te mogen adviseeren de door Ged. Staten aan de K. E. M. verleende mach tiging alsnog goed te keuren. Oeldleening. Ten aanzien van het voorstel van Oed. St. om hen te machtigen een leening aan te gaan van 341.300 netto tegen een rente van ten hoogste 5 pCt. 'sjaars, stelde een der leden in de commissie de vraag, of het met het oog op den huidigen stand van de geldmarkt geen aanbeveling verdiende de rente te bepalen Op ten hoogste 454 pCt SUBSIDIES. In de heden gehouden vergadering der Prov. Staten van Noord-Holland werden o. m. behandeld en goedgekeurd te verleenen: een subsidie van 7000 voor de vereeniging „Amsterdamsch Kindersanatorium" ten be hoeve van het sanatorium te Blaricum; een subsidie van ƒ2000 voor het gemeentebe stuur van Enkhuizen, tot bijdrage in de kosi- ten van de herstelling van den DrommedariSr toren. Gemengd nieuws. DRINKWATERVOORZIENING VOOR ZIENING VOOR MIDDEN NOORD HOLLAND De gemeenteraden van Broek in Water land, Heemskerk, Jisp, Purmerend, Schermer hom, Wormer, Wijde-Wormer en Zuid- en Noord-Schenner, besloten in beginsel hun me dewerking te verleenen aan de tot standko- ming dezer waterleiding, deelt het Handels blad^ mede. PAPIERNOOD. Vanwege de Roflerdamsche Spekslagers- vereeniging, deelt de Maasbode mede, zijn in de spekslagerswinkels kaarten opgehangen met het vriendelijk verzoek aan het publiek om, met het oog op de steeds stijgende pa- pierprijzen zoo mogelijk schaaltjes of bordjes bij het doen van inkoopen mede te brengen. DE GROENTEÜPRIJZEN. De N. Rott. Crt. deelt mede: De voorzitter van de Federatie Amsterdam der S. D. A. P. ontving Zaterdag op zijn te legram van Vrijdag het volgend telegrafisch antwoord van minister Posthuma: Uw telegram aan minister van binnenland- sche zaken* is mij ter afdoening gegeven. Door de heden vastgestelde maximum-prijzen grossiers is, naar ik meen aan uw verzoek voldaan. Zoo niet, dan onjvang ik gaarne be richt terug. De kantonrechter te Leeuwarden veroor deelde gisteren den koopman J. Z. aldaar we gens het onbesuisd rijden met een motorrij tuig. Op 30 Mei kwa mhij in botsing met den auto van Prins Hendrik tot een boete van 74 gulden of 15 dagen hechtenis en ontzegging om een motorrijtuig te besturen gedurende 8 maanden. SORTEERINO VAN AARDAPPELEN. Het N. v. d. D. bericht Aan den Minister van Landbouw, Nijver heid en Handel is het volgende telegram ver zonden: „De Amsterdamsche Aardappelwinkeliers- Vereeniging verzoekt uwe Excellentie drin gend een .andere sorteering van aardappelen in te voeren, daar de tegenwoordige sortee ring niet voldoet aan de eischen, welke men er van verwachtte" ALLES IS TE GEBRUIKEN. Het N. v. d. D. deelt mede. Afgevallen koolbladeren, die vroeger als geheel waardeloos werden weggeworpen, wor den nu opgekocht voor Duitschland tegen 1 cent per K. G. De schors van bandhout, vroeger waarde loos afval in de mandenmakerijen, wordt nu naar Duitschland verzonden. Naar verluidt, wordt er weefsel uit bereid. UIT EGMOND AAN ZEE. De Zeereerwaarde heer H. T. J. van Vlij men, pastoor der Oud-Katholieke gemeente te Egmond aan Zee, heeft heden zijn benoe ming tot Bisschop van Haarlem aangeno men. De officiëëele bekendmaking zal Zondag a.s. in de kerken van het Bisdom plaats heb ben. De Zondagmorgen alhier tegenover het badhotel „Zeezucht" aangespoelde Engelsche- mijn is gistermiddag kwart voor één, door 'uaqdjnz jin jooAistq aj&mo waar hij met vacantia vertoefde, was overge komen, mot behulp van de kustwacht in te genwoordigheid van den burgemeester, tot springen gebracht. Met het oog op de gevaarlijke ligging had men dem iin, die van zeer grootea omvang was en1 stellig een 3000 waard was, met be hulp van 'n bok eerst op de wagen van de red dingsboot geladen en hem een 1200 M. ver der'het strand op in de richting van Castri- cum vervoerd. De- ontploffing gelukte voikomen en was zeer sterk. De stukken mijn werden later op groote afstand weergevonden. Na de ontploffing nam men boven het ter rein als het ware een donderkopwolk waar. Des morgens had overste Kanters nog te Castricum bij paal 7 eveneens een mijn laten springen. Alles liep zonder ongelukken af. KORTE BERICHTEN. De openbare school te Osdorp is we gens het heerschen van roodvonk voor onbe- gezin van het hoofd der school vcor on be paalden tijd gesloten. Een 2-jarig zoontje van den heer B., onder Ilpendam, is in een sloot bij dc woning verdronken. De klompenindustrie in N.-Brabant bloeit buitengewoon. Voor Duitschland ai Oostenrijksche rekening komen geweldig groote orders in. Hitten, welke in normale omstandigheden voor een paar honderd gulden duur b.-'.-tala zijn, worden thans volop voor 500 tol 600 verkocht te Zevenaar. Zeven smokkelaars werden te Sinard gearresteerddoor mil. douanen, terwijl de waar in beslag genomen werd. Deze bestond uit 50 kilo zeep in tuben 200 kilo tarwemeel voorts een partij harde zeep, spek rijst en mar garine. De Nederlandsche ambulance is den 3en dezer 's avonds 11 uur in St. Petersburg aangekomen. Zondagavond is een meisje uit Belgisch Putte, dat over de grens was gekomen om een boodschap te doen, toen zij Wilde terugkeeren na door de kommiezen te zijn gesommeerd, halt te houden, door een schot in den rug. ge troffen. Te E>ordrecht heeft zekere A. bijge naamd Pauske, bij een vechtpartij zekere M. uit den Bosch, met een mes een diepen steek in den rug toegebracht. De vrouw van M. had A. bij de keel vast toen hij M. door stak. Gistermiddag kwam een tweedekker boven Zandvoort. Het vliegtuig maakte eeni- ge zwenkingen en verdween daarna in ooste lijke richting. STADSNIEUWS. VERGADERING VAN GROEN FENW1N- KELIERS EN VENTERS. GtsteraVond vergaderden' ia de Graan- beurs vaa de Wed. Wagenaar ingevolge een uitaoodiging van de koopiiedenvereeniging van gröenten- en aardappelenhandelaren, dié winkeliers en venters in groenten en aarappe- len hier ter plaatse. De vergauering werd geleid door den heer A. Boersen. De heeren Trijbetz en Velthuys woonden als vertegenwoordigers van de Handeldrij vende ei Inüustrieeie Middenstandsvereem- ging de vergadering, die goed bezocht was, bij. Dc heer Kijsper, voorzitter van de R. K. Middeastandsvereeniging „de Hanze" was eveneens tegenwoordig. De heer Boersen zeide den tijd gekomen te achten om een nauwer verband te brengen in deze organisatie, zoowel van kooplieden als van tuinders. Om deze reden had spre ker ook de bestuursleden van de beide winke- liersvereenigingen uitgenoodigd. Midden- staudsbelangen stonden op het spel. Door samenwerking moeten wij, zeide spr, de ver plettering waarmede de gemeente ons be dreigt Krachtig bestrijden. Hij oordeelde het zeer onbillijk om de verkoopers de gelegen heid te geven, de groenten, die den geheelea dag voor de verbruikers beschikbaar waren geweest, tusschen 5 en 7 uur te betrekken te gen dezehde prijzen die de consumenten be talen. Spreker vroeg of het niet dringend noodig was, dat de gemeente groenièkaarten verstrekte aan hen die het noodig hadden. Treurig noemde hij het, dat vaklieden zich voor de distributie van gemeentewege be schikbaar hadden gesteld. Hij stelde de vraag oi niet eenparig besloten moest wor den onder deze condities geen groenten van de gemeente te kbopen. Met de hoop dat de vergadering tot het benoemen van een commissie mocht besluiten, stelde de voorzitter de aanwezigen in de ge legenheid om hun zienswijze naar voren te brengen. De heer Velthuys oordeelde de regeling te genover de verkoopers ongehoord, z. i. jton men in de vergadering niet beslissen hoe" er gehandeld moest worden. Het beste was het benoemen van een commissie die met de le vensmiddelen-commissie in overleg trad en de feiten voor haar blootlegde. De heer Versteeg wees er op dat de aard appelen ingekocht waren voor 5 ct per K.G. en verkocht werden voor 6 ct. Die eene cent is voor het vervoer, het verkoopen in de ge- meentewiokds en de bezoldiging van 4 be ambten en een controleur. Spreker betwijfelde of dit alles voor die eene cent kon en vroeg wie het te kort zal moeten betalen. De gemeentelijke concurren tie noemde hij geen eerlijke concurrentie. De heer de Wever verklaarde er niet aan te denken om zich voor een loontje voor de gemeente beschikbaar te stellen. Met de aardappelen was het nog wel mogelijk' tegen de gemeente te concurreeren. Er waren ge legenheden te over om goekooper in te koo- pen dan de tnkooper voor de gemeeot dit kan. Met de groente was dit moeielijker. Spreker en zijn collega hadden met de aardappelen reeds de concurrentie aangebon den. Gezamenlijk moest men evenwei mid delen zoeken om de gemeenteregeling recht vaardiger te maken. De heer Versteeg betoogde, dat een gelijke inkoopsprijs voor de venters en de consumen ten, ook al wordt aan de eersten toegestaan een zekere winst bij het verkoopen te maken, onhoudbaar is. Een mevrouw aan den straatweg zal tegen die 3 cent geen bezwaar maktn. In de volksbuurten zal men de kin deren toch naar dc gemeentelijke verkoops gelegenheden sturen en zij die in de volks- buurten venten, lijden daardoor de grootste schade. De heer Keijsper had geen gelegenheid ge had om met zijn medebestuursleden inzake deze vergadering overleg te plegen. Waar het hier het belang van den middenstand gold, daar was hij evenwel toch verschenen. Ons geheele volk, zoowel middenstander als consument mocht z. i. onze regeering voor de prijsvaststelling wel dankbaar zijn. Spreker noemde dit geen geringe wéldaad voor de middenstanders. Ware dit niet ge schied, dan hadden zeer zeker velen hun be drijven eenvoudig kunnen sluiten. Alles zou dan over de grenzen gejaagd zijn. De zaak moet evenwei practisch uitgevoerd women ai dit kan. Dat bewijst de regeling met meerdere artikelen. De kaasregehng noemde spr. b.v. prachtig. Ieder kan fat soenlijk krijgen wsl hem toekomt en de mid denstander kan behoorlijk wat verdienen. Spreker verbaasde zich er over, dat men in Alkmaar plotseling een categorie mensdien uit hun bedrijf wilde stooten. In het belang van de groentehandelaren (ook gemeentena- ren) is dit zeker niet. Dat de vereeniging van groentehandelaren niet actiever geweest was, betreurde spreker. Men kan een kwaad immers gemakkelijker voorkomen als genezen. Van wethouder Lubbe vernam spreker, dat de handelaren hun groente ook van de ge meentelijke winkels konden betfekken. Dat zij dit later kunnen doen is verkeerd en zeker is het niet goed te keuren, dat zij dezelfden prijs moeten betalen als de gewone burgers. Met den heer Velthuys oordeelde ook spre ker een commissie het meest gewensebt De handeldrijvende middenstand was ge noodzaakt zich te rorganiseeren en wel zoo sterk mogelijk. Laat men thans deze kwestie gaan, dan zal met meerdere artikelen de middenstanders een stuk brood uit den mond genomen worden De heer Bek constateerde, dat het nemen van voormaatregelen onmogelijk was ge weest. De levensmiddelen-commissie had dc venters met haar maatregel overvallen. De heer Jonker vond het niet in den haak dat de gemeente de bloemkool voor 14 ct. per stuk verkocht, terwijl de maximum regee- ringsverkoopsprijs 12 ct. was. Wanneer de gemente zich niet aan de maximumprijzen houdt, wie zal zich daar dan wel aan hou den? Bovendien was het niet in den haak dat d'e controleur Maandagmiddag naar Heiloo was gegaan om de overgebleven bloemkool voor 5 cent per stuk kwijt te geraken. De in woners die 14 ct moeten betaljen, kunnen hierdoor bovendien het ontbrekende bij die 5 ct. bijleggen. Tegen den heer Al heeft wethouder Lubbe verklaard, de volle verantwoordelijkheid op zich te nemen. Wanneer de groentehandela- laren daardoor in het gedrang komen, dan moeten zij maar naar dén Langendijk gaan, waar zij een goed weekgeld kunnen verdie nen met aardappelenrooien (rumoer in de vergadering). De heer Trijbetz had van den heer Lubbe vernomen, dat er in Alkmaar te weinig groenten1 kwam en' die er was, veel te duur verkocht werd. Spreker vond het beschikbaar hebben van goedkoope groenten noodzake lijk. Volgens den heer Lubbe konden de groen tehandelaren de aardappelen en groenten zelfs aan den wagon in ontvangst nemen. Spreker kon zich voorstellen, dat de levens middelen commissie, zooals ze is samenge steld, wel eens dingen kon uithalen, die later verkeerd bleken. Daarom was het ook z. i. noodig een commissie te benoemen die met de levensmiddelencommissie in overleg kon treden. De heer Boos had niets tegen de gemeente- winkels. Verkeerd was het, dat ze slechts te gen één categorie in het leven werden geroe pen. Op elk gebied moesten ze maar komen. De handelaren moesken evenwel nimmer van de gemeente betrekken, dan geraakten zij in banden. Zij moesten vrij blijven. Wanneer de gemeente de kosten van dergelijke bedrijven moest dekken, dan was concurrentie voor den handel best mogelijk, aangezien stellig met de knapste kooplieden zich als inkoopers voor de gemeente beschikbaar stellen. De voorzitter oordeelde concurrentie met de aardappelen wèl, doch mot de groente niet mogelijk. Te Alkmaar is de groente op de veiling door de koopers van Bergen en Eg- mond, die voor de patsions groenten moeten hebben, veel te duur. Wij moeten trachten groaite te krijgen van de exportveilingen. De heer Keijsper merkte op, dat het advies van den heer Boos niet van egoïsme ontbloot was. Het was z. i. evenwel nret in het belang van den middenstand. Deze was slechts met' één prijs gebaat. De voorzitter oordeelde een regeling zoo als destijds met de regeeringsaardappelen wenschelijker. De héér Jonker gaf als zijn meening te kennen, dat het te kort aan groente in Neder land niet een gevolg was van den oorlog, doch van het slechte weer. Andere jaren plukte men om dezen tijd reeds boonen. Nu kan men er nog niet aan denken. Ook wordt er niet meer zoo intensief geteeld als vroeger. Meer en meer moet men zich met één teelt tevreden stellen, aangezien anders de prduc- tiekösten niet meer gedekt worden. Iemand te Beverwijk, die andere steeds 5 a 6 bunders land betuind, sloot dit jaar met een suikerfa briek een contract, hoewel hij begonnen was ook dit jaar te tuinen. Hij deed dit omdat de arbeiders, die hij voor 3 per dag had aan genomen, na een week verklaarden 4 te moeten hebben. Dit 6cheelt een enorme hoe veelheid groente. De heer Winder oordeelde, dat het beste was, indien de gemeentewinkels maar een goede strop haalden. Met warm weer krijgt men de groente uit het Westland bijna verrot aan. Men zal dan het verschil met de Alk- maarsche groenten wel merken. De heer Buisman maakte zich sterk, dat men van de groente geen last zou krijgen en met de aardappelen zal men wel kunnen, blij ven concurreeren. De heer Keijsper bleef het aandringen op eenheid van prijs wenschelijk achten. De ge meente kan beter iets op hetgeen de klein handelaren bijleggen, dan den boel laten ver rotten. De heer Bek verklaarde zich voor den ver koop in de gemeentewiniels beschikbaar te hebben gesteld, omdat hij zich voor de scha de eenigszins wilde dekken. De heer de Wever bleef dit in vaklieden veroordeelen. Tenslotte werden de heeren W. v. d. Pol. J. dé Wever. E. Mak, J. Klevelaan en D Win der tot leden eener commissie gekozen, om met de levensmiddelencommissie in overleg te treden. Deze commissie kreeg vrij mandaat. Met aigemeene stemmen werd nog besloten om tegen de bestaande condities van de ge meente geen groente te koopen. Nadat de heer Mak nog van uit het stand punt der loeiers had aangetoond, dat ut groente op de Alkmaareche veiling geenszr duurder is, dan op de exportveilingen, sloot de voorzitter met een woord van dank en het uiten van de beste wenschen voor het slag. j van het werk der commissie, na eenige cussie met den heer Mak, de vergadering. DE AMBTENAREN EN DE DUUR1E. Gisteravond, half negen, vergaderden in de bovenzaal van de Unie de genieente-amo- tenaren en werklieden die gehoor hadden gegeven aan den oproep van den Algemeeiiai Nederlandschen Auibtenaarsbond. De vergadering was matig bezocht Daar de voorzitter, die de vergadering moest ope nen, door een bestuursvergadering verhin derd was, opende de heer Noordhou, de spre ker van dezen avond, zelf de vergadering en begon daarna zijn rede met te verklaren dat de vraag of de ambtenaren vereenigd moes ten zijn geen vrdag meer was. Ze hebben ai op verschillende plaatsen zich georganiseerd, er zijn 250 ambteüaars-vereenigingen in om land opgericht, waarvan bij enkele de volle lüü pGt. van de betrokken ambtenaren aan gesloten zijn, maar veel succes hebben ze met hun streven naar positieverbetering nog met gehad, ai over '1 algemeen, het belastmgvai uitgezonderd, loopai tal van ambtenaren on georganiseerd rond. Vooral met rijksambte naren is dit het gevaL Het gevolg van deze geweldige versnippe ring, waartoe de ambtenaren zich vrijwillig doemen, is dat er zeer slechte loonen in rijks en gemeentedienst worden uitbetaald, de rechtspositie zeer slecht is gerégeld en de pensioenoi eveneens ongunstig zijn. Wie er naar zou willen streven om bij mogelijk de bat dezen ayond te zeggen dat de positie der ambtenaren niet zoo slecht was, zou daar mee in strijd komen met alles wat zich om ons heen voor doet, zeide spreker. De gemeente-werklieden hebben zich over alle vooroordeelen en verdeeling in kringen heengezet en zij hebben nu een boud van 7000 leden, die een eigai weekblad heeft en veel doet in 't belang der gemeentewerklie den. Spreker zou willen dat ook de ambte naren alle organisatie-muurtjes afbraken es te samen een actie op touw zetten voor Ver betering hunner positie. 'Hij deelde een staaltje uit zijn eigen leven mee van de wille-1 keur waarmede de autoriteiten hun onderge schikte ambtenaren behandelen, voóral hen, die met een zekere vrijmoedigheid tegenover hun meerderen optreden. Hierna werd stil gestaan bij de kwestie hoe het kwam dat de verschillende ambte naars-organisaties geen bezoldigd bestuurder kunnoi vrijhouden, en slechts in zeer enkele gevallen een weekblad, in de andere gevallen hoogstens een maandblad, kunnoi uitgeven. De oorzaak hiervan was de te geringe con tributie. Sprekers opvatting was, dat de con tributie een soort verzekeringspremie was, die niet dadelijk salarisverhooging en reeft ts- verbetering bracht, maai- eerder een verzeke ringspremie voor de positie der kinderen vormde. Heftig bestreed de heer Noordhoff de mee ning, dat ambtenaren verschillende belangen hadden. De auibtenaarsbond organiseert dan ook niet aüieen rijkspersoneel doch ook provinci aal en gemeentelijk personeel. En terwijl de organisaties van groepspersoneel altijd voor onderhandelingen met hun eigen chefs aan gewezen zijn, waartegenover men steeds minder vrijmoedig staat, heeft de ambtenaars- bond éen veel ruimer veld waarin men de belangen der georganiseerden kan bespreken. Spreker wees er op dat de ambtenaren niet zijn opgenomen in ae wet op het arbeidscon tract en drong aan op volledige erkenning van d'e vakvereenigingen, zooals tot nu toe hier en daar, o.a. te Zaandam te doen ge bruikelijk is. Bij de regeling van den duurtetoeslag door het Rijk had op deze wijze veel ellende voor-' komen kunnen worden. Het is per slot van rekening slechts een kwestie van macht, al dus spreker, en hebben de organisaties die, dan eerst zijn de autoriteiten te bewegen be tere regelingen toe te staan en met de wen schen der ambtenaren rekening te houdén. Spreker drong er op aan, dat de Tweede Kamer zeggingschap zou krijgen bij de sala risregeling, op vereenvoudiging in het ran genstelsel, het wegruimen van bepalingen die positieverbetering belemmeren, op een 8-uri- gen arbeidsdag, een arbeidsverbod op Zon en feestdagen, of waar deze arbeid mot ver meden kan worden, een vrijen dag in de week en 100 pCL. boven het gewone loon voor Zohdagsarbeid. Verder wilde luj invoering, van dot vrijen Zaterdagmiddag of waar dit niet gaat, een anderen middag in de week, voorts afschaf fing van overwerk of betaling hiervan met 50 pCt. bovai het gewone loon, terwijl 3-weken vacantie per jaar moeten worden gewaar borgd evenals tea vacantietoeslag. lévens moeten de ambtenaren extra verlof hebben, o.a. tot het deelnemen aan vergade ringen en demonstraties, waardoor hun be jaag en behartigd worden. Ook is betere re geling der pensioenen noodig, bij ziekte doorbetaling van het loon, afschaffing van het internaat voor gevangenbewaarders e. d., dat immers voor hen beteekent, dat ze 24 uur van den dag in dienst zijn. Spreker veronderstelde dat de aanwezige ambtenaren zich gelukkig zoudai achten als de eischen, in dit matige program gesteld, vervuld waren. Hij waarschuwde tegen twee verschijnselen die zich tegenwoordig voordoen, ten eerste de pogingen der regeering om de post' voor salarieering der ambtenaren, die nu reeds 40 millioen gulden is, neer te drukken, en ten tweede het teit, dat de promotiekansen voor de lagere ambtenaren worden afgesneden door de vele meesters-in-de-rechten, inge nieurs e. d. die met protectie de beter be taalde baantjes kunnen bemachtigen. In ieder geval moest volgens spreker gezorgd worden dat de ambtenaren, die zich door eigen ener gie vroeger tot een goede positie konden op werken, nu althans een1 behoorlijk salaris konden krijgen. Spreker eindigde zijn betoog met aan le»

Alkmaarsche Courant | 1916 | | pagina 2