DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN t Van hat Westelijk Oorloisterreln. Genentelie Croentenwlnkels. Ons slot Reebach. Regoeringszeeyisch. No. 169 Honderd en achttiende jaargang. 1916 DONDERDAG 20 JULI FEUILLETON. ENGELAND. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar fly—; foaneo door het gehaele Rijk 11,25. Afzonderlijke nummers 3 Cents. Telefoonnummer 3. Prijs der gewone Advertentiën Per regel f 0,12j. Bij groote eontraeten rabat öroote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Met 20 et. ooriogstoeslag op den abonnementsprijs per 3 maanden. Bfcpanms b Albert I I Martinpuich I Pozières Delvllletmeh I OvIUers Bazentln le Petit Contalmalsom Longueval Moutaabm I Frkoart Mameta ALKMAAR, 20 JulL Het bovenstaande lijnenschetsje kan wel licht strekken ter verduidelijking van den toestand. Men ziet daarop door een zwarte lijn aangegeven het oude front De plaatsen, welker namen cursief gedrukt zijn, bevinden zich thans in Engelsche handen. Ook Ovil- lers is vrijwel door de Engelschen veroverd, maar Longueville ai het Delviile-bosch zijn niet meer geheel in hun bezit Het voorloopige Engelsche doel is de ver overing van Bapaume ett Combles, het Fran- sche Péronne, zooals we reeds herhaaldelijk hebben betoogd. Alvorens na te gaan, hoe men die doelpunten tracht te bereiken, wil len we nog even vaststellen wat reeds be reikt is. Het Engelsch-Fransche front, waarover de oorspronkelijke aanval werd uitgevoerd, be droeg, alle bochten medegerekend, circa 46 K.M., een afstand dus van den Helder naar Alkmaar. De oude frontlijn had ongeveer het beloop van het Noord-Hollandsch Kanaal. Over een groot gedeelte, immers van Qom- mecourt tot Ovillers zijn de Engelschen niet meer dan 2 K.M. oostwaarts gekomen. Men zou vergelijkenderwijs kunnen zeggen dat de stellingen langs het Noord-HoilandSch Ka naal tusschen den Helder en tax westen van Schagen 'ongeveer 25 minuten loopens oost waarts werden verplaatst. Maar 2 K.M. zui delijker werd terrein gewonnen tot Longoval over een breedte van 8 K.M., zoodat de stel- Roman naar 't Duitsch, door HERMINE VILLINGER. 11) Krab had den heelen dag vuile handen vol aarde en bleef den onderwijzer steeds een antwoord schuldig. Onnut liet haar andere werk loopea en muntte alleen uit in haar op stellen. „Zij maakt uitstekende opstellen," zei Hesr perus tot Grootmama, „maar helaas vol taal fouten." „Dat doet er niks toe," verklaarde Groot moeder Grossi, „dat het ze van mij. Toch is er wat van mij terecht kome." De meester zuchtte: „Ach, Belhamel, Bel hamel, geen van de zusters evenaart: haar." Zoolang Belhamel echter op de schoolban ken zat en dweepte met haar Hésperus, had deze slechts oogen gehad voor de schoone Grootmama. Naar de stad reizen, bij de ge vierde actrice koffie drinken en haar 's avonds zien spelen dat was het doelwit van zijn verlangens. Nu was plotseling Belhamel rijn afgod en Onrust, die uit haar korte rokjes groeide, dweepte met den welgedaan geworden Hes perus, die van rijn kant alle feedere bedoe lingen in de opstellen van rijn leerling onbe grepen aan zich voorbij liet gaan. Daar treurde zij echter niet om. Iemand moest bemind worden en daar er niemand anders was trof het den meester. Overigens leidde Onnut sedert het vertrek van haar zus ter een echt zwerversleven, 's Avonds als ze soms boven in den burcht, in het zwaluwnest Rivier de Senate Pdronne Biaches lingen hier anderhalf uur gaans naar het oosten zijn opgeschoven. Hadden bijv. de Duitschers eerst in Alkmaar gelegen, dan zouden ze thans tot Ursem rijn achteruitge dreven. De Franschen wonnen nog wat meer terrein, de grootste diepte van hun gebieda- vermeerdering bedraagt 11 K.M. Nu poogt men door het uitoefenen van verderen druk de Duitschers nog meer achteruil te dringen De Engelschen doen dat door in noordelijke richting de Duitsche linie terug te drukken eerst naar Martinpuich, vervolgens op Bapaume. Zij genieten hier een eigenaardig voordeel. Uit den loop der oude frontlinie is duidelijk op te maken, dat de verdediging van Martinpuich en dergelijke plaatsen ge richt is op het westen, en dit wil dus zeggen, dat een aanval uit het zuiden gemakkelijker zal vallen. Een ander voordeel der Engel schen is, dat rij hun linkervleugel aldus aar dig kunnen dekken. En dat is noodig, want zoowel de Engelsche als de Fransche uiterste vleugel heeft een minder gewenschten loop zij puilen te veel uit, hetgeen gevaar voor indrukking kan opleveren. Zooals uit het kaartje blijkt, staan het Engelsche aanvals front en het Fransche loodrecht op elkaar, de Engelschen vallen in noordelijke^ de Fran schen in oostelijke richting aan. En van bei den is de bedoeling om hun front in oostelij ke richting uit te breiden, ten einde de strak jes genoemde drie plaatsen en daardoor eeni- ge belangrijke spoorwegen in hun bezit te zat te droomen, of ginds in den'stal bij haar kist vol geheimen, kwam Krab plotseling aanstampen en haalde de droomster naar huis. Overdag echter, na schooltijd, kon niemand haar van haar zwerftochten terug houden. Zij kende plaatsen in het bosch, vanwaar zij vlugge reeën met haar jongen in de verte op een open plek zag opduiken en behagelijk grazen. Herten met machtige ge weien kwamen rustig te voorschijn uit een pad door het avondrood overgoten, keken een oogenblik in de verte en verdwenen. Rosr sige eekhoorntjes liepen tegen de boomstam men op en in de jonge twijgen zongen de vo gels hun voorjaarslied!. Onnut zag het bosch in weelderigheid toe nemen, zoodat de zon nauwelijks door de dichte bladeren kon dringen. Zij zag het zich tooien in herfstdos, zoodat het er uitzag als in een sprookje. Haar weg was bezaaid met avonturen. Wanneer de bijen en hommels in het voorjaar rondom de bloemen en bloe sems zwermden, dan zag ze in haar ver beelding gevleugelde koningszoons naderen tot de liefelijk nijgende bloemenprinsessen. Dan kon zij bevangen wordai door een roes van geluk en rij lachte en schreide en liep met uitgestrekte armen zoo vlug als een jon ge ree op goed geluk voort Of rij slenterde Meile tegemoet, als die met haar wagen vol brood langs dén stoffigen straatweg ging. Steeds weder moest Meile haar levensgeschiedenis vertellen. „Hoe was het?" vroeg Onnut, „hoe was het ook weer?" „Heidegalei, zoo was het," kreeg rij ten antwoord, „nooit niks had en toch vroolijk." Zij was nu tachtig jaar, en het ging wel wat moeilijker met den wagen voor zich uit „Lieve tijd!" zoo verstoorde zij haar ge- dachtengang, „het gkot nie zoo best met het krijgen. Maar de Duitschers doen him uiter ste best om die spoorwegen te behouden en dus te voorkomen, dat hun tegenstanders verdere vorderingen maken. Ze pogen ha verdere offensief der entente zooveel mogelijk te belemmeren door een tegenoffensief te ontwikkelen. De Franschen trachten ze van Péronne af te houden door bij Biaches in westelijke richting aan fe vallen, de Engel schen van Combles en Bapaume door bij Longueval en in het bosch van Delville ter rein te herwinnen. Ha gevolg van deze aan vallen en tegenaanvallen is, dat groepen boomen en huizen van bezitters wisselen, dat de legerberichten soms nauwelijks de wereld ingezonden rijn, of de toestand, zooals zij die mededeelen, is alweer vexandérd. Nu eens wint de een wat, dan krijgt de ander ha grootste gedeelte van ha even te voren ver loren gegane weer in rijn bezit Het eenige nieuws van heden is dan ook, dat de Duitschers gedeelten van ha Delviile- bosch hebben heroverd en opnieuw zich in Longueval genesteld hebben. Op ha oogenblik kan men dus zeggen, dat ha offensief der entente in ha westen weer tot stilstand is gekomen. Maar ha zal slechts een stilstand van korten duur zijn, een even staan blijven om wat op adem te komen. Strakjes komen er weer krachtige aanvallen- en die zullen weer krachtigen tegenstand ontmoeten en leiden tot nieuwe krachtige te genaanvallen. Almaar door krijgt de strijd daardoor grooter beteekenis. Want dé be slissing zal komen aan die partij, welke bij de uiterste krachtsinspanning ha sterkst blijkt Er zal zoo lang gevochten moeten worden, totdat óf de aanvaller óf de verdedi ger uitgeput rijn, of wel totdat baden inzien dat rij aan elkaar zóó gewaagd rijn, dat een beslissing door de wapenen tot de onmoge lijkheden behoort Van de geweldigheid van dezen uitputtingsstrijd krijgt men eenig denk beeld, wanneer men weet, dat op een stel ling bij Thiepval door de Engelschen wa den verschoten 16 granaten pa' seconde; dat is 960 knallen pa minuut, om een gehuchtje te krijgen en dat de Engelsche valieslijsten ova drie dagen een totaal van 1286 officie ren vermelden, dat is, naar we lazen, twee honderd mea dan ha heele Nederlandsche Lega aan beroeps-officiaen telt 1 Nieuws is a vada niet, dan dat de span ning tusschen Italië en Duitschland schijnt toe te nemen en dat een nieuwe oorlogsva- klaring is het niet de 27ste? spoedig uit dé lucht kan komen vallen. hijge ik mod gauw een Vaderonsje bidde, dat 'et wea gaot Toen hielp Onnut een handje en hielp haar den wagen voorttrekken. „Heb ik 't nie zeit," juichte Meile, „as je maa goed bidt, dan komt a dadelijk hulp." „Heb je ook zoo veel gebeden toen je nog jong was, Meile?" vroeg Onnut De oude schudde lachend het hoofd. „Heidegalei, toen was ik froolijk wjlor ik maor ging of stond, dhor hoorde je: „Mei le, je bent een mooi meiske Maar goed heb ik 't nie had, ik ben bij slechte mensche 'weest ik kreeg mea slaog as brood en moest tot in de nacht ma kienders slepe. Moeke diende in de stad. Maar toen ik vijf tien was het ze me late komme. Heidegalei daor ware soldate die stil" viel rij zich zelf in de rede, „ik moa m'n mond hou- de en ze gaf zich een klap op den mond. Maar daarmee lia Onnut zich nia afsche pen. „Zeg Meile, beken ha maar ik zal ha aan geen mensch vertellen, heb je veel van iemand gehouden?" Toen lachte de oude vrouw, zoodat rij een heele poos moest stilstaan van ha hoesten en snuiven. „En ben je getrouwd geweest?" vroeg On nut verda. „Jaa, jho," knikte Meile en nam haar wa gentje wea op, het is een fiene bruloft 'weest meriek hebbe ze maakt en moeke heeft a de maat bie slage „En toen heb je Kaatje gekregen?" vroeg Onnut vroolijk. De oude vrouw keek plotseling ernstig. „Ja, ja, ik weet ha nog of het vandAög Txeurd is van de school is ze F huur kom me -en de karna in rend. „Moeke, jou ben geen goeje vrouw." In die zelfde nacht Ha Britsche legabericht van Woensdag middag luidde: De Duitschers deden zeer hevige aanvallen in dichte geledaen van half zes gistermiddag af op de Engelsche stellingen ten oosten van Bazentin. De strijd duurde den heelen nacht voort. Na zeer zware valiezen te hebben ge leden, slaagden de Duitschers, die groote verstakingen hadden gekregen, a in de stel lingen in het bosch van Delville te herovaen. Ook kregen rij voa aan de noordelijke ran den van Longueval. De strijd in deze streken is nog altijd hevig. Elders 'werd een Duitsche aanval, waaron- da drie afzondalijke aanvallen op de hoeve van Watalot, geheel gebroken In ha Engelr sche vuur. Ha Fransche legabericht van Woensdag middag luidde: De nacht was kalm op ha grootste gedeel te van ha front. Twee Duitsdie overvallin- lingen op kleine Fransche posten, een bij Passchendaele (België) en een andae ten noorden van de Aisne, bij Paissy, mislukten onda ha vuur da Franschen. Op den rechta Maas-oeva blijft de artille- riestrijd zeer levendig bij Flèuiy. De Franschen behaalden eenige vorderin gen met behulp van handgranaten bij de Chapelle Ste Fine. Het Engelsche legabaicht van Woensdag avond luidde: Generaal Haig seint. Ten N. van de Som- me wordt de hevige strijd nog steeds voortge- zet in het dorp Longueval en het bosch van Delville. Op beide plaatsen hebben de En gelschen reeds ha meeste van ha gisternacht valoren terrein haovad. Dezen middag joegen de Engelschen door hun vuur een- groote troep Duitschers uiteen, die zich verzamelden voor een aanval op de Wataloo-hoeve. uit de richting Guillemont Het Fransche Legabericht van Woensdag avond meldde: Ten Z. van de Somme lukte een kleine ope ratie ten Z. van Estrées, waardoor de Fran schen eenige loopgraven namen en gevange nen maakten.. Geschutvuur bij Vadun. Het Duitsche legabaicht meldde giste ren: In ha Sommegebied zijn gistaavond het dorp Longueval en ha oostelijk van dit dorp zich daarbij aansluitende gehucht Delville, door het Maagdenburger infanterie-regi- ment No. 26 en het Altenburger regiment in een hevig gevecht aan de Engelschen weder ontrukt, die, behalve bloedige valiezen, daarbij 8 officieren en 280 man aan gevan genen en een groot aantal mitrailleurs m on ze handen lieten. De vijandelijke aanvallen op onze stellin gen ten N. van Qvillers, en op den zuidrand van Pozières waden reeds in ons spervuur afgeslagen en hadden nergens succes. heb ik bidde Lead. Jèo, jho, in dié zelfde nacht" v „Meile," vroeg Onnut, „wat heb je dan voor kwaad gedaan?" De oude vrouw hoestte even, toen zei ze en haar stem klonk een weinig onvast: „Ik heb nia fan wake houde. Maar in dien zelfden tied is 't een goed j&or weest, toen heb ik wak krege zooveel is ik hfebbe wou. En de en looit wakt en intusschen bede en op eens was miend kiend twintig en een brave man heeft haar nome om dat ik soofeel bede heb. Goddank 1" vZij schepte adem: „Nou ia Kaatje ai lang dood, haar oudste jongen heeft z'n huuske en z'n karna fol kiendas. Ha is geen goed wake met de jonge en 't is geen goed ae met hem ook nie, as je geen goeje tande mea heb. In wintertied hange de ieskegels soo maar aan 't fensta fan m'n dakkamertje. Maar Heidegalei! 't is toch wea Voorjaar worde en de Maartsche fioolkes hebbe bloeid de lieve God is toch soo goed." Als Onnut' een cape om had, dan gaf rij hem aan Meile, maar ook een zakdoek of haar schort Menigmaal liep zij naar huis en nam ha eerste het beste wat rij pakken kon van de tafel of uit de kast om het aan Meile ten geschenke te geven. Zij sloop ook naar den overkant, naar de eetkama en haalde uit haars vaders tabaks zak een handvol tabak. Dat was voor Men gewezen burgemeesta. Bijna dagelijks stond Onnut voor ha lage hekje, dat ha smalle tuintje omgaf, voor ha huis van den burgemeesta. Zonnebloemen en violiaen groeiden hia wild door elkaar en rozemarijn en nagelbloetqgn. Tusschen de zonnebloemen, die hoog tegen het huisje opgroeiden, zag men dien eenen dag voor en den anderen na, 's zomers en 's winters, ha De Wethouder, Voorzitter der Raadscommissie van advies inzake de levensmiddelenvoorziening te Alkmaar, brengt hiermede ter alae- meene kennis, dat de gemeentelijke Sroentenwinkels van VRIJDAG 31 ULI e.k. af, zullen worden geopend in plaats van om 7ll. uur, OM 8 UH3R 's MORGENS. Alkmaar, 20 Juli 1916. De Wethonder voornoemd, J. F. LUBBE. De Wethouder, Voorzitter der Raadscom missie van advies inzake de levensmiddelen voorziening te Alkmaar, brengt hlamede ter algemeene kennis, dat de vasche en gebakken Regeeringszeevisch, tegen betaling der daarvoor vast te stellen maximum-prijzen, behalve bij den heer A. C. MEIJER, Lange- straat 50, ook zal worden verkrijgbaar ge steld bij de navolgende winkeliers in vlscn van Dinsdag 25 Juli a.k, af bij J. v. d. 7WAN Lant 183 Woensdag 26 Juli e.k. af bljJ.HOOO- LAND, Laat 171, en Vrijdag 28 Juli e.k. af bij Mej de Wed. S. P. KNUIST, Magd. str. 10. In de publicatie dd. 18 dezer staat ver meld: „Onder den verkoopprijs is begrepen het zoogenaamde „gallen" (ruw schoonma ken) der visch voor het pan-schoonmaken en thuisbezorgen der visch zal per Vt K G. In rekening mogen worden gebracht 7tyj cent"; dit moet echter zijn 2Vi cent,terwijl voor het warm thuisbezorgen der visch 7ifc cent per K.G. berekend mag worden. ALKMAAR, den 20 Juli 1016. De Wethouder voornoemd, J. F. LUBBE. Ten Z. van de Somme mislukten Fransche aanvallen ten N. van Barleux en bij Belloy- en-Santerre; op andae plaatsen kwam het nia vada dan tot een eerste poging. Rechts van dé Maas zette de vijand dé va- geefsche actie voort tegen onze linies op de Froide Terre. Ten N. van Ban-de-Sapt slaagde een Duit sche patrouille-onderneming. WAT DE ^VERWINNING KOST. Een gewonde Engelsche soldaat schrijft aan de Manchesta Guardian": „Ik heb den landgenooten in Engeland al leen dit te zeggen: „telkens als gij uw maal tijd eet, of een pijq rookt, of een courant leest, of naar een bioscope gaat, sterven a een aan tal van uwe landgenooten door de Duitsche kogels of granaten. Er is voor u nia de min ste reden om u daardoor te laten neerdruk ken. „Gaat gerust eten, rookt uw pijp, bezoekt spitse gezicht van den burgemeesta. Hij droeg een grijze wollen muts ma een pluim, rookte rijn pijpje, spuwde en zat peinzend de ledige dorpsstraat op te kijken. Onnut ging a nooit voorbij zonda den burgemeesta toe te roepen: „Wat is dat voor een geschiedenis, die o weet?'' Waarop hij ha hoofd schudde en steeds hetzelfde antwoord gaf, dat de vraagster zoo geheimzinnig toescheen: „Spreke is hersenarbeid. En hersenarbeid is moeilijk. Want mijn geest is de ploeg en de grond is hard. De grond is mijn eige Li chaam." Ten einde raad was Onnut naar Meile ge- loopen, om te vragen wat rij toch doen moest om den burgemefesta aan 't praten te krijgen. En Meile gaf haar tot raad: „Breng hem gauw een handje tabak, dan sal hij wel pra te." En toen de burgemeesta rijn tabak had, kuchte hij en begon: „Item. Ik was een flinke man. Toen ben ik burgemeesta warde en de macht is mij naar 't hoofd stege en mijn dade ware uit den booze. Nu ben ik zoo wies als koning Salomo. Maar ha is beta als men onwetend is: denke is ha eige lichaam beploege. De burgemeesta spuwde, deed een trek uit rijn pijp en zette rijn toespraak voort: „Item. Alexi Wehrle was de eerste van onze schoolbank, die burgemeesta worde is. Heeft zijn eige zaak bedorve. Jo, jo, ik be- griep was z'n antwoord jo, jo, ik be- griep. Als de burgemeesta de straat door gaat, geve hond en kat mekaar een poot," zoo praatten ze. Toen wou ik anders doen, heb ik dacht, dat ging m vlotta van de hand. Alexi is een Blaapkop ma z'n „jo, jo, ik begriep." Item is Huba Louis burganees- ALKMA ARS G ai ai XI a> a I Thiepval <3omt»l@s O e a. a q* o Q 1

Alkmaarsche Courant | 1916 | | pagina 1