NEDERLAND. de bioscope en doet alles evenals vroeger. Wij geven dit jaar geen droppel bloed van een Engelschïnan cadeau. Het wordt tegen goe den prijs, zelfs tegen een uitmuntenden prijs verkocht zooals aan zakenmenschen betaamt. De prijs is zelfs hooger dan het rijk ooit te voren 'heeft gemaakt. Maakt u om ons dus niet bezorgd. „Onze bevelhebbers weten wat zij doen en de Duitschers zullen verslagen worden en dat weten zij en wij allen evengoed. „En wij- doen allen ons best". „Naar de hoeveelheden kanonnen en muni tie, die gij uitzendt, kunt gij de hoeveelheid bloed berekenen, die vloeien zal Hoe meer ge zendt, hoem inder wij zullen moeten betalen Stuurt dus in overvloed. KORTE BERICHTEN. De spoorwegarbeiders in Spanje heb ben het werk weer opgevat: de treinen rijden weer geregeld. Alleen in Asturië is het nog eenigszins woelig. Volgens het Oostenrijksche legerbericht dreven de Oostenrijkers Russiche troepen die bij Delatyn de Proeth overstaken, weer terug, In Griekenland zijn weer nieuwe bosch- branden uitgebroken. De brand in het 1 atoi- bosch heeft 200 gewonden veroorzaakt, eeni- ge verkeeren in levensgevaar. Nadere berichten uit Stockholm over de torpilleering in Zweedsche wateren van het Duitsche stoomschip Cyria behelzen dat ze zonder waarschuwing is geschied en dat de torpedo slechts 3 M. achter de Zweedsche torpedoboot Capella, die de Cyria begeleidde is langsgeloopen. De torpedoboot kon alle schipbreukelingen redden. Duitsche vliegtuigen hebben een aanval op de Russiche haven Reval gedaan. Ze ver oorzaakten brand op de werfinrichtingen en bombardeerden onderzeeërs en andere oor logsschepen. De Pruisische regeering is voornemens te onderzoeken of het niet wenschelijk is den zomertijd voor goed in te voeren en wel van 1 April tot 30 September. Oraaf Zeppelin, die als vertegenwoordi- er van den adel in de Eerste Kamer van den ürttembergschen Landdag is gekozen, is daar Dinsdag plechtig beëdigd. De regeeringen van Engeland en Fran- rijk hebben goedgevonden, dat Amerika Lux emburg van levensmiddelen voorziet. Het Duitsche opvoedingsbureau heeft het gebruik van suiker voor den aanmaak van pralines, Kerst- en Paaschlekkemijen, gecon- fijte vruchten, amandelen met suiker er om heen enz. verboden. De dynamietfabriek van Albert Nobel te Hamburg heeft een millioen mark geschon ken voor het nationale fonds voor de achter gelaten betrekkingen van de gesneuvelde sol daten. OVERGANG NAAR DE LANDWEER. Het Correspondentiebureau deelt mede: Indien niet nader het tegendeel wordt be paald, gaan op 1 Augustus a. s. naar de landweer over de dienstplichtigen der militie, behoorende tot de infanterie dew ielrijders VERBOD VAN UITVOER VAN TAMME KONIJNEN. Het Staatsblad no. 327 beval een Kon. be sluit van den I8den dezer, waarbij de uitvoer van alle konijnen, zoowel levens als geslacht, met uitzondering van wilde konijnen in het vel, is verboden van den dag der afkondiging van dit besluit. De Kroon behoudt zich voor, dit verbod tijdelijk op te heffen of in bijzondere gevallen daarvan ontheffing te doen verleenen. UITVOER VAN GEZOUTEN SPINAZIE. De Minister van landbouw, nijverheid en handel heeft het navolgende bepaald: aan erkende exporteurs van gezouten, ge droogde of op andere wijze verduurzaamde groenten zal van heden af de gelegenheid worden gegeven voor bepaalde partijen ge zouten' spinazie consent tot uitvoer te verkrij onder voorwaarde, dat voor elk vat \i hieronder de pontonniers, de vesintg-artillerie,, [e genietroepen, dé hospitaal soldaten en dé administratietroepen: le van de lichting 1908, wier diensttijd bij dem ilitie laatstelijk werd verlengd tot 31 Ju li 1916;en 2e. van de lichting 1909 en oudere lichtin gen, die ook in normale tijdsomstandigheden eerst op 1 Augustus 1916 naar de landweer zouden overgaan. De onder le bedoelden komen dan te be- hooren tot de landweerlichting 1916 c: de on der 2e bedoelden tot de landweerlichting 1916 d. De militieplichtigen, werkzaam bij den mo- tordienst, moeten, voor wat de onderwerpe- lijke aangelegenheid betreft, worden be schouwd als bij den motorendienst gedéta- cheerd. Indien er zich onder hen personen bevinden, die vóór of op 31 Juli 1916 den voor lien in normale tijdsomstandigheden geldende militiediensittijd zouden hebben vol bracht, gaan dezen derhalve naar de land weer over, zoo de overige militieplichtigen hunner lichting en van het wapen, waartoe zij in verband met het vorenstaande geacht worden te behooren, naar de landweer over gaan. gen, 200 K. G. netto of minder, waarvoor con sent wordt aangevraagd, van 1 October 191C af twintig drieliter blikken ingemaakte spi nazie van eerste qualiteit ter beschikking van de Vereeniging Groenten centrale gehouden worden. Als waarborg, dat de exporteurs bedoelde verplichting zullen nakomen, zi/llen zij voor elk vat waarvoor zij consent aanvragen, bij de Vereeniging Groentencentrale een cautie hebben te stellen van 15. (St. st.) UITVOER VAN VERDUURZAAMDE GROENTEN. De Minister van landbouw, nijverheid en handel heeft het volgende bepaald. 1aan exporteurs van gezouten, gedroogde of op andere wijze verduurzaamde groenten, ingeschreven bij de vereeniging Groentencen trale, zal gelegenheid worden gegeven van heden af voor bepaalde partijen groenten, waarvan de uitvoer in verschen staat verbo den is, uitvoerconsenten te verkrijgen; 2. zoodanig consent zal uitsluitend worden afgegeven voor partijen groenten, bereid van partijen versche groenten, welke overeenkom stig een beschikking van 28 Jiuni, houdende bepalingen betreffende den uitvoer van diver se soorten groenten, op een groentenveiling eener bij de vereeniging Groentencentrale in geschreven vei 1 ingsvereeniging voor het bui tenland eveild 3. exporteurs van gezouten, gedroogde of op andere wijze verduurzaamde groenten, die als zoodanig bij de vereeniging Groentencen trale wenschen te worden ingeschreven, moe ten daartoe vóór 1 Augustus het verzoek rich ten tot de Rijkscommissie van toezicht op die vereeniging. De aan de inschrijving te ver binden' voorwaarden worden, onder goedkeu ring van den minister van landbouw, nijver heid en handel, vastgesteld door genoemde Rijkscommissie; 4. tie afgifte van consenten geschiedt alleen ten aanzien van groente, .die onder ambtelijk toezicht wordt geladen op de plaatsen, waar zoodanige inlading van versche groenten kan geschieden, alsmede op nog nader door den minister van landbouw, nijverheid en han del aan te wijzen plaatsen. (St. ct.) BINNENLAND. TWEEDE KAMER. Appel nominaal. Aangezien bij de opening der bijeenkomst het vereischt aantal leden niet aanwezig is werd de vergadering tot 12.5 geschorst. Daar te 12.5 het vereischte aantal leden nog niet aanwezig was, werd door den Voorzitter de vergadering tot hedenochtend half twaalf verdaagd. POVINCIALE STATEN VAN NOORD-HOLLAND. De zitting van de Provinciale Staten van Noord-Holland werd gisteren voortgezet. Aan de orde was het voorstel tot voorzie ning in geval van overstrooming of dijk breuk. De heer Donia klaagde over het handhaven der kistdammen. Het veroorzaakt veel last De middenstanders, winkeliers, lijden schade, doordat hun étalages achter de kistdammen niet tot hun recht komen. Er zijn nu, met toestemming van Gedeputeerde Staten, eenige gaten in dc kistdammen gemaakt, die aan de gemeente Zaandam veel geld kosten voor rei niging, maar nog niet alle overlast opheffen Verhuizingen moeten langs de woningen ge- ter worde bij de folgende ferkiezing. Ook met ons op de schoolbanke zete. Een brave man. Jawel, jawel. Extra braaf. Nu heeft hij looid hola, heeft hij dacht, het geld in de gemeentekas is een heel vermoge. En de bouwduvel is in hem vare. Boeml daar zate we dadelijk tot over de oore in de schuld. En ik heb weer dacht: „Dat zou ik anders daan hebben, heb ik dacht. Dan zou ik toch ferstandiger zijn." De burgemeester verviel in gepeins. Onnut wachtte en wachtte. Hij sprak geen woord meer. Den volgenden dag bracht zij hem een nieuwe portie tabak. De burgemeester stopte zijn pijpje en zweeg. Onnut bracht hoe langer hoe meer. Einde lijk kwam zij aan met een pijp van haar va der. Toen kereg de burgemeester de spraak te- rug. „Item. Ik was een brave man. Jean. Bap tist Risterer mocht er wezen en kon zich late kijke. Menigmaal te diep in 't glaasje keke, dat was zijn eenige zonde. Item. Zie mij aan- Jean Baptist Risterer is de macht naar z'n hoofd stege. Hij heeft niet zeid: „jo, jo, ik begriep." Hij heeft zeid: „Zoo moet jul lie doen. En niet anders. Precies zoo, als je burgemeester wil." Toen zeiden ze: „Risterer wil de wereld ver beteren. Maar wij wille bie 't oude blieve. De burgemeester laat je niet frij. Jullie mot niet alleen de katholieke, jem oet ook de protes- tantsche kalender leze, dan leer je de wereld van beide kanten kenne. Je moet niet alleen bij elkaar zitte drinke, je mot an de politiek doen Over politiek prate dat is vooruitgang. Maar ze hebbe nie wild van die vooruitgang. Ze hebbe me afzet en hun eerste burgemeester terug haald. Item ga ik nooit hier van 't venster weg. En ik kiek er iedere man op an: „Al ben je nog zoo flink zeg ik, al bij je nog soo knap, ouje, je weet nog lang niet wie je bent voor je een maal burgemeester weest ben As ik nou een handje vol tabak krieg' voegde hij er na een pauze bij» „dan komt de wijsheid van Salomo nog De geschiedenis had een naspel. Er heerschte groote opgewondenheid in het hee renhuis. De baron deed nauwkeurig onder zoek. Wie haalde de tabak uit zijn tabakszak? Wie had de pijp waar hij het meest van hield gestolen? Het was op de plaats, dat 'hij Er- een of andere kerel rookt mijn tabak op nestine toevoegde: „Jij moet het toch weten wie komt er anders in mijn kamer de wie is die kerel?" „Heere-God-in-den-hemel sacrament," vloog het als hagel van Ernestine's lippeh, en de be zem en de emmer en de heele waschboel vloeg in een grooten boog voor den baron uit. Onnut kwam juist met een handvol tabak voor de Salomo's wijsheid, uit haar vaders kamer. Zij hoorde Ernestine's stem, merkte dadelijk dat er wat aan de hand was en het was of de schellen haar van de oogen vielen. voor de prachtig meester, Papa De dragen worden, terwijl de motorbrandspuu Dij brand met overal kan komen. Spreker vroeg aan Ged. Staten om in het vervolg voor zaandam vrijgeviger te willen zijn in het verieeneu van vergunningen voor het ma- Ktn van doorgangen in de kistdammen. Zoo üed. staten dit met kunnen toezeggen, dan zou spreker voorstellen deze verordening met op ftandam van toepassing te verklaren. Jhr. mr. J. W. G. Boreel van Hogeianden (üeu. Staten) deelde mede, dat Ged. Staten rekening zuilen houden met de bijzondere toestanden in Zaandam. Voor zoover het al gemeen belang het gedoogt, zullen de even tueel gevraagde vergunning en Lot het maken van doorgangen in de kistdammen gegeven worden. Hierop werd de geheele verorde ning aangenomen. Daarna was aan de orde het voorstel van Ged. Staten tot het beschikbaarstellen van gelden voor de verhooging en verzwaring van den provincialen dijk tusschen Muider- berg en Naarden en voor den aanleg van een dijk aan de Oostzijde der hooge gronden te Muiderberg. De voordracht werd goedgekeurd. Bij de behandeling der begrooting wees de heer Thomassen er op, dat de provinciale bemoeiingen zich voortdurend moeten uit hielden in net neiang der gemeenschap. Een uier beiangen is de gelegenheid om uitstapjes te kunnen maken in de vrije natuur. De ge meente Amsterdam met haar duinbezit zou Kiinnen medewerken. Spreker bepleitte in dit opzicht samenwerking tusschen provincie en gemeente. Weliswaar behandelt een commis sie deze zaak in het algemeen, maar zij zal net met kwalijk nemen, wanneer men alvast over uit gedeeite met Amsterdam overieg pleegt. Voorts drong spr. aan op uitbrei- uing van provmciaal duinbezit en uitbreiding van het grondbezit in het Gooi en bate der Amsterdammers. De heer Thomassen klaagde er over, dat thans nog bij provinciale aanbe stedingen genoegen worden genomen met minimum-loonen van 20 cent en maximum- werktijden van 11 uur. Hij drong voorts aan op advies-inwinning van de Heide-Maat- schappij in zake herstel van den vernietigden vischstand in de door den watersnood geteis terde streken. Ook klaagde hij er over, dat de stukken voor deze zitting zoo laat werden rondgezonden. De heer Slingenberg (Gedep. Staten) zeide, dat de loonen doof den Thomassen bedoeld, omschreven zijn als „het loon mag niet min der bedragen dan 20 cent". Het is dus nog de vraag, hoeveel werkelijk uitgekeerd is. De arbeiders zorgen in het algemeen wel, •'dat zij niet het minimum loon krijgen. Wat het duinbezit van Amsterdam betreft, laten de heeren van Amsterdam hun invloed in den gemeenteraad daar aanwenden om gratis toegang tot dit terrein te verleenen. Aankoop van terreinen door de, provincie moet geschieden met goedkeuring van de Provinciale Staten. Het is moeilijk om dit ge daan te krijgen omdat dan telkens een bui tengewone zitting moet belegd worden. De uitzending der stukken is dit jaar ge deeltelijk zelfs zeer vroeg geschied, maar an dere moesten wachten op het inkomen J" compnssie-rapporten. De opmerking- omtrent den vischstand zal ter harte worden genomen. De heer Thomassen merkte op, dat hij hier staat als Statenlid, niet als raadslid van Am sterdam. Daarom drong hij er hier op aan dat de Staten het initiatief nemen voor het openstellen van duinterreinen. Hij zeide voorts, dat het zijn bedoeling geweest was te vragen of Ged. Staten aan drang willen oefenen op het gemeentebestuur van Amsterdam om een deel der duinen open te zetten voor vrije wandeling. De heep Van Benthem gaf in overweging voortaan niet meer te trachten de agenda der Staten in één dag af te 'jakkeren, want dan kunnen de zaken niet met voldoende aan dacht behandeld worden! 't Heeft spreker verwonderd, dat er Dinsdag te 51/» uur nog een meerderheid in de vergadering was om de agenda te trachten af te handelen, hoewel er nog vijf punten aan de orde waren, waar onder ook de begrooting. Soms hoort spre ker Statenleden zeggen: „Gelukkig, we- ko men er vandaag door". (Geroep: Wie heeft dit gezegd? Namen noemen De heer Van Benthem vervolgdeIk heb le den zoo meermalen hooren spreken. De voorzitter: Deze zaak is thans niet' aan de orde, u hebt 't woord gevraagd over den post „wegen". De heer Van Benthem vervolgde: Ik wilde tevens vragen, hoe het staat met den Zaan- schen communicatieweg. De voorzitter deelde mede, dat door Ged. Staten overleg gepleegd wordt met de eige naars van den weg, namelijk een ndaml. ven nootschap. Ook is door Ged. Staten een on derhandeling geopend met den Minister van Waterstaat. De zaak is evenwel nog niet zoo ver gevorderd, dat Ged. Staten fiiet een vöor- stel kunnen komen. De. tol is evenwel door het Ministerie van Waterskaat slechts g voor een jaar, namelijk tot 1 Mei 1911Bo vendien zijn er reeds eenige aan den weg aangebracht. .Bij de inkomsten bracht de heer Vliegen de opcenten-kwestie ter sprake. Spreker had het voornemen een voorstel te doen, maar de tijd heeft hem ontbroken en bovendien is hem bij nader inzien gebleken, dat zoo'n ingrijpend voorstel niet zoo weinig voorbereid in een vergadering besproken kan worden. Voor spreker staat evenwel vast, zooals hij ook reeds in de commissievergadering betoogd heeft en in het verslag is opgenomen, dat het tegenwoordige systeem van opcentenheffing niet gehandhaafd kan worden. De opcenten op de personeele belasting drukken de min- dergegoeden onevenredig zwaar. De opcen ten op de gebouwde eigendommen d zelfde, vooral daar in de groote stedi ningnood -heerscht en de uit de verhoogde opcenten gezamenlijk wil len halen. Daarom gaf spreker in overwe ging, om tegen de volgende begrooting alle aandacht te Wijden aan de geldmiddelen der provincie, te meer, omdat de provincie ook opcenten kan heffen van de nieuwe rijksin komstenbelasting. De heer Slingenberg (Ged. Staten) zette uiteen, dat de opcentenverhooging voorname lijk noodig is door de hooge uitgaven voor de verpleging der armlastige krankzinnigen, n.l. J 104.000 van de J 161.000 die uit de op centenverhooging wordt verkregen. Amster dam nu draagt in verhouding ten opzichte van de belangen bij die krankzinnigenverple ging, niet onevenredig bij in de verhoogde opcenten, want Amsterdam omvat de helft van de bevolking der provincie en zal van deze opcentenverhooging 55 pet. betalen. Gaarne zullen Ged. Staten voldoen aan het verzoek van den heer Vliegen, om andere be lastingen aan te spreken voor het leggen van opcenten. Daarvoor is bij de volgende be grooting gelegenheid, wanneer gelden moe ten gevonden, worden ter dekking van de kosten voor den watersnood, hoogere sala rissen, hoogere kosten voor verpleging van krankzinnigen enz. Ged. Staten zullen dan niet aarzelen om té overwegen om opcenten ie itggen op oe rijksinkomstenbelasting en op ae vermogensbelasting, zooals in andere provincies reeds is geschied.* Hierna werd-de begrooting goedgekeurd en de zitting gesloten. „DE HANZE". In de te Delft gehouden vergadering van den Gentr. Raad van „De Hanze' bracht de heer J. C. L. Wijdeman te Alkmaar, penning meester zijn financieel verslag uit. De ont vangsten bedroegen 3675.29. De bond heeft echter nog verschillende credieten te betalen. De penningmgeester werd gedechargeerd. •Hij verdedigde daarna de bondsbegrooting sluitende met een bedrag van 11.285. De contributie werd van 0.60 op 1.85 per lid gebracht. Van verschillende zijden werd tegen deze verhooging bezwaar gemaakt. Namens dep rovincie Zeeland werd verklaard, dat wanneer deze verhooging tot stand kwam, al le Zeeuwsche afdeelingen „De Hanze" zou- log wordt de schade uitgekeerd. Wat hebben we aldus die sprekêr aan een zoodanige verzekering? De Voorzitter vond mie molestverzekering zonder twijfel noodig. Met onderlinge verze keringen sympathiseerde spreker niet bijzon der. De rapporteur, de heer J. H. Japikse, ver dedigde de bonscommissie tegen de aanvallen der vorige sprekers. Na eene uitvoerige discussie werd ten slot te besloten aan de afdeelingen over te laten zich met de bondscommissie in verbinding te steil». Gemengd nieuws. DE TWEEDE KAMER-VACANTIE. De Haagsche medewerker van het Han delsblad schrijft: Geen overzicht. Want geen Tweede Kamer. „De Tweede Kamer, als collectiviteit, is zoek" kon men minister Cort van der Linden nazeg gen. Om kwart voor twaalven, dus een kwar tier na het officieele openingsuur, ging het electrische belletje. Geen griffier om no tulen te lezen, aangezien het geen „vergade ring" blijkt die wordt 'gehouden doch slechts een „bijeenkomst" (gezellig woord). Er wordt eenigerlei gemompeld. De commies-griffier staat'w as te mompelen, de Voorzitter zit wat te mompelen, de bravelingen, die overigens aanwezig zijn, zorgen, mompelend, voor wat traditioneel Kamer-,geroes", de presidale hamer mompelt zachtjes op het groene laken van de tafel neer en de Voorzitter staat op en daalt van zijn Olympus af. Daaruit blijkt dat „ze er niet zijn". Niemand heeft jets van het gemompel verstaan. Bij navraag verneemt men echter dat het over een kwartier nog eens zal worden beproefd. 't Kwartier verstrijkt. Precies op de minuut gaat het schelletje weer. Kwaad teeken, zóó precies. Dan zullen „ze" er wel weer niet zijn. Er waren straks trouwens al leden die, somber, profeteerden dat zoo'n kwartier toch niets gaf. Heropening. Onmiskenbare teekenen dat men nog steeds „onder Jan" is (zooals een andere minister, n.l. die van Financiën, zou zeggen). Want er stijgt hier en daar een rookwolkje op achter den rug van enkele le den die hun sigaren maar hebben meege bracht. Niet de moeite waard om ze weg te leggen. Een bode wenkt naar de publieke tri bune Niet de deuren openengaat maar weg, veldwachter. Nu hoort men den Voorzitter duidelijk zeg gen dat „het vereischte aantal leden wederom niet aanwezig is". En hij verzoekt den com mies-griffier de lijst der aanwezigen voor te lezen. Als dat afgeloopen is, kondigt de Voorzitter met hoogst misnoegd stemgeluid en dito gezicht, aan dat de vergadering op nieuw zal worden bijeengeroepen tegen 's namiddags half twee? Neen, tot aller ver bazing hoort men: Tot morgenochtend half twaali Zóó boos schijnt de Voorzitter, dat hij de onverlaten nu ook den heelen dag niet meer wil zien. Maar nu kijkt er nog een ander boos: de minister van Financiën, die al in de zaal aanwezig was om terstond na de laatste lood den verlaten. Ook andere afdeelingen waren tegen de verhooging. Alkmaar verklaarde er voor te stemmen. Het voorstel werd aange nomen met 148 tegen 53 stemmen. De post 5000 ten- behoeve van het orgaan werd aan genomen' met 151 tegen 63 stemmen. Medegedeeld werd o. m., dat de opbrengst der advertenties in anderhalf jaar van 40 op 145 per week was gebracht. Alkmaar betoogde, dat men voor een goed orgaan geld over moest hebben. Baron van Wijnbergen hield een rede, waarin hij de R. K. Middenstandsorganisa tie behandelde en de aanwezigen opwekte principieele Katholieken te zijn en te blijven en daarnaast hun stoffelijke belangen te be hartigen. Na afloop van de eerste vergadering had een gemeenschappelijke maaltijd plaats. De heer Jos. J. F. Mölmann, die periodiek als bestuurslid aftrad, werd, zoo meldt de Maasbode verder, den volgenden met. overgroote meerderheid van stemmen herko- jes van het postwetje met het bierpraatje te j beginnen. En die er op gerekend had, dat hij morgen ander werk kon doen. 't Is om ture- luursch te worden. Hij praat en sputtert en gesticuleert Houd u kalm, Excellentie. Niets aan te doen. Locuta est. De hamer is gevallen. De President schuift al weg, boos en kraakstem- mig knetterend tegen de leden waartusschen door hij verdwijnt. Mann tragt was man nicht ündern kann. Maar is dat nu een Kamer, die zichzelve nog bijeen meent te kunnen houden in Augustus! Gaat maar naar huis, Hoog Edelgestren- gen't Wordt hoog tijd. verbeteringen De oen het en wo- uiseigenaars elke baron kon zijn ooren niet gelooven. I hj riep om Mademoiselle. En hij sleepte Onnut mee voor mademoiselle en voor haar zusjes. „Dat dat is nu uw heele opvoeding een Reebach die steelt een Reebach die steelt Geen mensch die den moed had dezen luid 'schreeuwenden man, die zich als een waan zinnige aanstelde, tegemoet te treden. (Wordt vervolgd.) gelegenheid aangrijpen om argumenten te vinden tot opdrijving der huren. De opcen ten die op de ongebouwde eigendommen in deze provincie gelieven worden, zijn in ver gelijking met andere provincies met hoog. Daarbij komt nog, dat het platteland in deze tijden gunstiger tijden doormaakt, dan de be volking in de steden. Alleen een verhooging der opcenten op de ongebouwde eigendom men kan evenwel niet helpen, want daaruit is geen 216.000 te halen, die Ged. Staten zen. In plaats van den heer J. O. A. Verbeek werd' als bestuurslid gekozen de heer F. Buys te Rotterdam. Als. plaats voor de volgende jaarvergade ring werd Haarlem aangewezen. Het altaar-kapitaal bedraagt op dit oogen- blik 6282.75. Het volgende jaar zal het altaar worden aangeboden. Door de Commissie voor propaganda en organisatie werd verslag uitgebracht. Als werkprogram stelde de Commissie vast: Het stichten van nieuwe afdeelingen. Het instand houden van bestaande afdee lingen. Het oprichten van vakafdeelingen met coö peratieve inkoop-vereenigingen. Het samenstellen van model statuten en het voorbereiden van een Cèntraal-Bureau. Het beschikbaar stellen van sprekers. Het is de overtuiging der Commissie, dat iemand met de propaganda moet worden be last, die daarvan een levenstaak maakt en op weg gaat, gewapend met gegevens uit binnen- en buitenlandsdie vakbladen. Aan de orde was vervolgens het voorstel der afdeel ing Hoorn: „Oprichting Nering verzekering". De af deeling Hoorn wil verze kering van schade voortvloeiende uit stopzet ting in het bedrijf of belemmering van zaken door „besmettelijke ziekten". Zij vraagt daarom het hoofdbestuur der Haarlemsclie Hanze, indien het zulks tijdig acht, desgewenscht in samenwerking met de federatie der Hanzebonden stappen te doen, die het tot stand komen eener dergelijke ver zekering kunnen bevorderen. Het hoofdbestuur stelde voor, bovenge noemd onderwerp in studie te nemen en des kundige voorlichting te vragen. Aldus werd besloten. j Hierna werd behandeld een voorstel van de afdeelina Hoorn met betrekking tot de jeugdorganisatie. Nadat het woord der af- deeling Hoorn door den heer Stumpel werd toegelicht, vertelde de voorzitter der Haag sche jeugdorganisatie een en ander over d< wijze en het doel der organisatie. Rector Stroomer onderstreepte dit nog eens uitdrukkelijk en zette uiteen, hoe hij zich eene jeugdorganisatie denkt. Het slot eener uitgebreide discussie was, dat de bondsadviseur eene vergadering zal bijeenroepen van geestelijke adviseurs dier afdeelingen om dit vraagstuk te bespreken. Ingeleid werd vervolgens het voorstel-Be- verwijk: „Instelling van een Hanze-diploma", Dit zal in studie worden genomen. De heer J. H. Jacobse uit Alkmaar leidde vervolgens het onderwerp fn: „Onderlinge Oorlogsmolestverzekering". De commissie adviseerde den Hanzeleden zich. gezamenlijk bij eene Zutphensche maat schappij aan te sluiten. De heeren Donker (Gouda) en Peters (Am sterdam) ontraden dit ten sterkste. De heer De Wolff (Purmerend) sloot zich daarbij aan. Zekerheid biedt de maatschappij met. De Hanze-leden betalen bovendien die salarissen van het personeel. Zes maanden na den oor UIT SCHOORL. ScHoorl met zijn heerlijke natuur mag zich de taaiste jaren in een steeds stijgende be langstelling van de zijde der vreemdelingen verheugen. Dat onder deze de kunstenaars niet onibreken, is te begrijpen en daarvan ge tuigt o. a. de tentoonstelling van moderne kunst, die in het oude raadhuis alhier wordt gehouden. Een flinke collectie, schilderijen, aquarellen, enz. van de heeren Tjerk Botte- ma, D. H W. Tilarski en W. Schuhmacher is in dit merkwaardige gebouwtje, dat geduren de drie eeuwen de vergaderplaats van Schoorl's vroedschap is geweestj bijeen 'ge bracht. Van de zijde van het publiek onder vindt deze expositie veel belangstelling en geen wonder: er is veel moois te zien. In de eerste plaats keurige landschappen, rivierge zichten etc. en verder „kop- en figuurstudies" (deze van den heer Bottema), waarvan er reeds eenige zijn verkocht. Afzonderlijk die nen genoemd te worden de linolsneden van den heer Tilarski. KORTE BERICHTEN. Uit Rotterdam wordt bericht, dat bij de reederij bericht is ontvangen, dat de Maas sluis I „Burgemeester Ripping" door het En- gelsche Prijzenhof is prijsverklaard. Gisteren in den namiddag is een 20-ja- rig Duitsch soldaat bij het herstellen van den eiectrischen draad de grens overgekomen. Volgens te Rotterdam ontvangen be richt zijn ongeveer 150 Nederlandsdie vis- schersschepeu naar Engeland opgebracht. fe Raamsdonkveer sloeg een' schipper zijn knecht met een stok op hef hoofd, waar door zulk «en ernstige verwonding ontstond, dat voor het behoud van het leven wordt ge vreesd. De schipper is gearresteerd. Dinsdagavond hebben rijksambtenaren te Well (L.) een zending vleeschwaren in be slag genomen, welke slechts door een con sent voor 5000 K.G. was gedekt Het 10-jarig zoontje van V. te Koude kerk (Z.-H is aan den Hoogen Rijndijk ou der een auto geraakt, tengevolge waarvan hij spoedig daarna overleed. Gisteren passeerde een Zeppelin het ei land Ameland in westelijke richting. Te Heerlen wilde j.l. Dinsdag dc 21-ja- |«rige milicien-infanterist, Hubert Heynen, die van verlof uit zijn woonplaats Scliaesberg naar zijn garnizpen terugkeerde, op het bal-, kon van den reeds vertrekkenden trein sprin gen. Hij sprong mis en kwam onder den wa-

Alkmaarsche Courant | 1916 | | pagina 2