DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. t Van het Westelijk Oorlogsterreln. Tabak J. R. Keuss. Ons Slot Reebach. KUS VOOR HOOFDAKTE. Wo. 170 Honderd en acMMend© jaargang. 1916 VRIJDAG 21 JULI FEUILLETON. DUITSCHLAND. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f LtKmno door hst gebaste Rp 1,2§. Afzonderlijke nummers 3 Cents. Telefoonnummer 3. Prijs der gewone Adverteniiën Per regel f 0,12Bij groote «ontmeten rabat ©Foote tetters naar pteafesimfe. Bcieiv®! franco aara de M. V. Bosb- en Ftad^sdrcÉlfcffl^ v/h. HERMs. COSTER ft'ZOON, Voordam C 9. 5 Met 20 et. oorlogstoeslag op den abonnementsprijs per 3 maanden. Bapanmo Albert! I Thlepval MartinpmlGh Pozières DelvUïehosch I Ovfllers Batentin Ie Petit CmMnmisod Longueval Montav&am Fricoart Mametr öwnbltw 3 ALKMAAR,, 21 Juli. Aan beide zijden van de So mme zijn weer ernstige gevechten geleverd, waarbij de En- gelschen en Franschen eenige voordeden hebben behaald. Ten noorden van die ri vier hebben de Franschen de Duitsche loop graven tusschen den heuvel van Hardecourt (gelegen ten zuiden van de lijn Montauban— Comb les jN-en de rivier bezet en ook hun linie ten oosten van die plaats naar voren gebracht en ten zuiden is de geheele Duitsche linie tus schen Bailleux en Soyecourt genomen, bene vens de eerste linie van Estrees tot Vennand- Ovillers( aan het oude front, zuidelijker dan de lijnenscheis reikt). In het geheel maak ten die Franschen daarbij 2900 gevange nen; terwijl 3 kanonnen en veel materiaal buitgemaakt werden. De Engelschen gin gen in de linie BazentinLongueval on geveer 1000 Meter vooruit. Zij. spreken •/au den hardnekkigen tegenstand en van het hevige gevecht, dat in de buitenwijken van Longueval en in hei Delville-bosch maar blijft voortduren. De strijd, dien de Engelschen hier hebben te voeren, herinnert aan dien, welke' voor veer tien dagen geleverd werd om 't doxp Conital- maison, dat driemaal van bezitter wisselde. Het Duitsche legerbericht verschilt ten op zichte van den toestand in deze streek niet veel van het Engelsche. Voorts zegt het, dat tusschen het bosch1 van Foureaux (waar zoo als men zich herinnert de Engelschen den lóden in de derde Duitsche linie doordron- Roman naar 't thiitsch, door HERMINE VILUNöER. 11) Hfl greep naar de'zweep, die aan den muur van aen koestal hing. Maar toen keerde Ernestine, die het huis uit wou Ioopen, terug. Met krachtige hand ontrukte zij den baron de zweep. „Die is roor de koeien bestemd", zei de dienstmeid. „U moet niet zoo razen, mijnheer de baron, daar kan u niet tegen Zij alleen1 wist van de aanvallen van zwak heid waaraan de baron den laatsten tijd steeds meer onderhevig was. Ook na deze opwinding moest hij gaan liggen. De Frau^aise schreef aan Grootmama, zij kwam met Belhamel over. Bij den baron werd Mama Orossi zooals gewoonlijk niet toegelaten, maar rif zocht Onnut op, die niet aan den trein was geko men en zich als een ziek dier altijd verstopte als zij verdriet had. Zij lag geknield in den stal voor de - ha verkist; een onder tranen aangevangen ge dicht lag voor haar: „Wenn ein edler Vater schwingt die Peitscbe „Ob des Schuld belad'nen Kinnes Haupt Snikkend- zocht rij een rijmwoord op Peit- ache. Daar kwam Grootmama da» stal binnen. Zij c m zonder een woord te spreken, op de haverkist plaats en trok het schreiende meisje Péronne Biaches gen, maar daaruit weer verdreven werden; het bosch ligt halverwege Martinpuich en Longueval) en de Somme Engelsch-Fran- sche aanvallen ingezet werden, waarbij de eerste krachtige stormloop is ge broken en dat tusschen Estréea en Soye court aanvallen tot driemaal toe wer den afgeslagen en die Franschen ook in de vooruitspringende linie bij Soyecourt na een bajonetgevecht teruggeworpen wer den. Zooals we zagen, schrijven de Fran schen zich hier eenige vorderingen toe in de eerste Duitsche linie. Elke vordering is hier van belang. Immers, wanneer men bedenkt, dat in het centrum reeds de tweede Duitsche linie is bezet en dat hier nog om de eerste wordt gevochten, dan ziet men reeds, hoezeer de Fransche zuidvleugel hier terug gebleven is en hoe gewenscht het is dezen vooruit te brengen. En ook de Engelschen zullen bij Bazentin en Longueval hun linkervleugel omhoog moeten drijven. Zonder dergelijke vorderingen is het voor de Engelschen en Franschen onmogelijk de linie Bapaume— Combles—Péroime te bezetten. Maar zulke vorderingen worden slechts behaald ten kos te van onnoemelijk veel menschenlevens. Men hoopt echter, dat wanneer men maar eenmaal de derde Duitsche linie heeft bereikt, ook de Duitsche weerstand grootendeels gebroken zal rijn. En de Engelsche officieel uitgegeven kaarten over het Duitsche loopgravenstelsel doen wel ib deze opvatting versterken, daar het gewirwar van lijnen, die.sterke loopgra- op haar knie. Nadat rij haar hartelijk ge kust hadPj zei ze heel opgewekt hoewel het niets minder dan een misdaad betrof: „Zeg, Onnutje, wat heb je eigenlijk met die tabak en die pijp uutvoerd?" En Onnut vertelde: „Ik heb het aan den burgemeester gebracht, alles heb ik naar hem toegebracht Hij heeft mij daarvoor dat prachtige verhaal van Item verteld. Andiers zou hij het niet gedaan hebben." Grootmama verborg een oogenblik haar gezicht in het weelderige haar van haar lie veling. Toen zei ze: „Maar zeg, je weet nu toch wei, meen neemt zoo maar niet dinge weg van jou of van mij. Je bent al zoo'n lange boonenstaak, 't wordt tied dat je nu eens begin na te denke „O ik denk na. Grootmama, ik denk veel na," verzekerde Onnut, „sta maar eens op, ik zal het u laten zien." Grootmama stond op en Onnut opendie de haverkist. „Alles verzen van mij, Grootmama Haperend, met gloeiende wangen, open baarde Onnut haar geheim. „Maar als jé blieft niet lezen, Grootma ma „Daar behoede de hemel mij voor", zei deze, „een heele kist vol verze. Daar kan je gerust op rijn meiske." En On Onnut vertrouwde haar toe: „Lr wou een lang gedicht maken om Papa om vergif fenis te vragen ach Grootmama, Grootma ma, denkt u dat hij 't mij vergeven zal?" „Och natuurlijk, hij is alles al lang ver- gete, je kunt» weer vroolijk rijn, Otfhutje In den loop van dien winter werd de baron ziek, een nieuwe verkoudheid, waartegen rijn krachten niet meer bestand waren. In zwaren rouw brachten de zes Ree- bachertjes huh vader naar rijn laatste rust- ven, prikkeldxaadlinies, enz. voorstellen, aanzienlijk groöter in de eerste dan in de tweede is. Het zal echter voor (ka komen den strijd van het grootste belang rijd, wel ke partij zijn reserves het meest heeft aange sproken. Vermoed wordt, dat de Duitschers nu hun troepen uit de Duitsche kazernes ha len, daar zij wel nergens hun frontzullen durven verzwakken en ze nooit weten, waar ze plotseling aangevallen zullen worden. Zoo hebben de Engelschen thans ook plotse ling in de streek ten zuiden van Armentières (bij Fromelles) aanvallen gedaan, die wel geen resultaat opleverden, maar die opnieuw er op wijzen, hoe gevaarlijk elke frontver- zwakjring voor Duitschlandi kan rijn. Verder is er geen nieuws. Alleen rij ge meld, dat de Vereenigde Staten in het belang hunner onzijdigheid maatregelen willen tref fen om het bericht van het vertrek v^n dien onderzeeër „Deutschland geheim te houden. Het Fransche legerbericht luidde: Aan beide rijden van de Somme valt de Fransche infanterie de Duitsche stellingen aan en behaalde duidelijke voordeden. Ten N. van de Somme namen de Franschen de Duitsche loopgraven van de hoogte van Hardecourt tot aan de rivier, waardoor de linie werd vooruitgebracht tot ten O.' van Hardecourt, langs den spoorweg tot den nauwen weg van Combres naar Clery. Op dit deel van het slagveld namen de Franschen tot nog toe 400 gevangenen. Ten Z. van de Somme, tusschen Barleux en Sovecourt viel de geheele eerste linie der Duitsche stelling in handen der Franschen. In Champagne drongen de Franschen in een Duitsche loopgraaf ten N.-O. van Aube- rive en brachten gevangenen mede. In de Argonne poogden de Duitschers gis teren een overval te doen op een kleinen Franschen post in den saillant van Bolante. Na een levendig gevecht met handgranaten werden rij teruggedreven. Op den rechter Maas-oever gingen dé Franschen in den loop van den nacht vooruit ten westen van een sterk bevestigd Duitsch werk. dat werd aangevallen en genomen. Vele officieren en 150 man werden gevangen genomen. Op den linker Maas-oever wordt de be schieting voortgezet van Avocurt en Chat- tancourt. Handgranaat-gevechten op de noordelijke en noord-oostelijke helling van de hoogte 304. In de streek van de Somme werd gistema- middag een Duitsch vliegtuig neergeschoten door een Franschen vlieger, ten oosten van Péronne. Een ander Duitsch vliegtoestel, aangeval len door een Franschen' aviateur, viel te plet- laats. Zij betreurden hem oprecht Vlak ij elkaar gedrongen zaten rij ha de begrafe nis in de kinderkamer en spraken van hem alsof hij de beste yan alle vaders geweest was, ofschoon rij nu wisten, dat hij niet al leen al het boschland verkocht had, maar ook nog vijfduizend mark had opgenomen op het heerenhuis. Alleen Krab, die alle dingen van de practi- sche rijde bekeek, merkte plotseling op te midden van al de droefheid: „Waar heeft men toch eigenlijk ouders voor?" Belhamel was vol eigengerechtigheid. Zij verklaarde aan de zusjes overtuigd te wezen dat het haar gelukken zou Reebach geheel alleen vrij te koopen. Wanneer haar opvoe ding voltooid was zou Grootmama gastvoor- stellihgen met haar geven. Dan zou het geld haar toevloeien met duizenden tegelijk. De Georgientjes, voi afgunst, verklaarden, dat rij maar eerst in een groote confectiezaak behoefden te komen, dan zouden zij -ook hun penningske bijdragen tot het behoud van het ouderlijk huis. Krab, die nog geen twaalf jaar oud was, merkte heel wijsneuzig op: „Ik verdien nu al geld, want de meester- verkoopt mijn vruchten en groenten in de stad. Hij zegt, dat ik later honderden verdienen kan." Onnut alleen zat ia gedachten verzonken, terwijl haar zusters zich bezorgd 'maakten over hun ouderlijk huis. Niet alleen dat zij er niets voor deed, rij bezorgde haar nog een nieuwen last, daar rij er zich niet van wou laten afbrengen Meile bij zich aan huis te nemen Onnut had de meer dan tachtigjarige vrouw aangetroffen, toen rij door de zwaarte van haar wagen raidden op den straatweg in elkaar was gezakt. Zij1 hielp de oude vrouw overeind, en ofschoon deze zich weer inspan' ALKMAARSBHE VOOR OOM EN NEEF. ter bij Orenully, in den-omtrek van Verdun. Het Duitsche legerbericht meldde giste ren: Tusschen1 de zee en Ancre op verschillende iilaatsen levendige artillerie-actie en patroulr e-ondememingen. Met sterke strijdkrachten vielen de Engel schen onze stellingen aan ten noorden en ten westen van Fromelles; rij werden afgeslagen en waar rij er in slaagden in onze linie bin nen te dringen door een tegenaanval weder er uit geworpen. Meer dan 300 gevangenen, on- derw ie een aantal officieren, vielen ons in handen! Aan beide rijden van de Somme rijn op nieuw ernstige gevechten aan den gang. Ten noorden van de rivier drongen de Engelschen weder, na krachtige aanvallen Longueval en het gehucht Delvifie binnen. Zij moesten echt- ter voor onze tegenaanvallen wijken, doch houden nog deeleo van het dorp en het go hucht bezet. Hedenmorgen in de vroegte begon van het Foureaux-bosch tot aan de Somme een Engelsch-Fransche aanval. De eerste kracht er van is ech ter gebroken. Ten zuiden van den stroom deden de Fran schen in den namiddag een aanval in de streek van Belloye-en-Santerrerij werden hier tweemaal, in des treek Estréea-Soyecourt reeds driemaal bloedig afgeslagen. Ook in een vooruitspringende loopgraaf bij Soye court werden zij in eèn bajonetgevecht ver dreven. De artillerie ontwikkelde aan de beide Somme-oevers haar grootste kracht. Op enkele deelen van het front in Cham pagne intend tteerde levendige artillerieactle. In de Argonnen mijnwerpers gevechten. In het Maasgebied geen bijzondere gebeur tenissen. Op de hoogte van Combres een met succes bekroonde Duitsche patrouille-onder neming. Bij Atrechi Péronne, Biaches en Vermand werden vijandelijke vliegtuigen neergeschoten waarvan twee door de luitenant Wintgens en Höhndorfi Aan luit. Höhndorif, die op 15 Juli ten z. o. van Pérohne een' Franschen tweedekker neerschoot, werd de Orde pour ie Mérite verleend. Het Britscbe legerbericht luidde: -Veldmaarschalk Haig bericht: Wij herwon nen een weinig meer terrein in het Delville- bosch en bij Longueval. De strijd duurt hier voort. Wij rukten vooruit in de linie Longue- val-Bazentin, maakten daarbij gevangenen en veroverden een kanon. Onze bommenwerpers kwamen flink vooruit ten oosten van de Lei; zig-redoute. Elders hoofdzakelijk art: vuur. de, den wagen kon zij niet meer vooruit krij gen. Onnut reed hem tot voor het huis van den bakker. Toen Meile jammerde: „Ze zulle t'huus boos kijke, als ik gien werk meer doen kan zei Onnut: „Nu kom je bij ons aan huis, Meile, en je kunt uitrusten van 't werken." Daar zat Meile nu in een kamertje boven den stal en rij bad den heelen dag. Voor haar op tafel stond een crucifix met een brandend eindje kaars. Voortdurend telde rij al de voorrechten op, die haar gedurende haar langdurig leven waren ten deel gevallen. Slechts één enkele wensch lag haar nog op het hart: de norsdie Ernestine zacht te bid den. Want daar Meile tengevolge van de jicht in haar voeten de kamer niet meer verlaten kon, was Ernestine genoodzaakt de oude vrouw haar eten boven te brengen. Dat was de dienstbode haar eer te na. Want bij haar alleen hadden de vermaningen van den ba ron aan rijn dochters, haar naam hoog te houden, vrucht gedragen. Ernestine sprak nooit een woord met de boeren in het dorp. Ze verzorgde iederen Zondag het graf van den baron en ze zei voortdurend „Ik en mijnheer de baron zaliger, hebben elkaar altijd begrepe Onnut echter zat bij Meile en keek met verwonderde oogen naar het kleine, ineenge schrompelde, overal met rimpels .bedekte ge zichtje. Zagen kleine kindertjes als rij pas op de wereld gekomen waren er ook niet zoo uit? Ja, ook de jonge berken in het bosch maakte: in hun laatsten herfsttooi denaelfden indruk als in bun voorjaarskleed. Al deze opmerkingen, die Onnut bezig hielden en waarover rij zat na te denken, kwamen in haar opstellen voor, die de mees- BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente ALKMAAR brengen ter kennis van belanghebbenden, dat het NIEUWE CURSUSJAAR van den GEMEENTELIJ KEN CURSUS TEE OPLEIDING VOOR HOOFDAKTE WOENSDAG 6 SEPTEM BER a.s. beginnen zal. Onderwijzers-essen), die rich voor het nieuwe schooljaar willen doen inschrijven^ gelieven zich daartoe, liefst vóór 1 Augustus a.s., schriftelijk te wenden tot den Directeur, den Heer J. MEDEMBUK te URSEM. oi mondeling tot den Heer 8. ELTE te ALK- "'Égm betref- rijn. EEN „VIKING-TOCHT". Uit Dultschland komt het verhaal van een koenen vikingstocht van kapiteinrluitenant Von Möller, die bij 't uitbreken van den oor log het bevel voerde over de kanonneerboot Tschingtan, welke in de haven van Kanton buiten dienst werd gesteld Möller begaf zich daarop naar Java, waar hij door de Neder- landsche regeering werd' geïnterneerd; Soe- rabaja werd hem als verblijfplaats aangewe zen. Met behulp van daar wonende Duit schers gelukte het hem een heel ouden schoe ner, die „Weddigen" werd gedoopt, uit te rusten. Vijf Duitsche reservisten, n. 1. Grün- deler. Von Armin, Deike, Schwarting en Nam die ooor den oorlog op Java waren verrast, verklaarden zich bereid met Möller een po ging te wagen om aan boord van dit schip Het vaderland te bereiken. Ondanks groote moeilijkheden slaagden zij er in den llen December ,1915 de open zee te bereiken en koers te zetten naar Arabiö. Den 5den Jan. 1.1. werd het scheepje door de be ruchte Mauri tius-orkanen overvallen en kreeg zware averij. Toch slaagde men er in, na een tocht van 82 dagen, den 3en Maart op de Arabische kust bij Lahatsj, ten zuiden van Aden te landen'. Daar werden de mannen door de Turken vriendelijk ontvangen. Den 18en Maart werd de reis, thans over land op muildieren, voortgezet en na een tocht van 17 dagen door het gebergte, werd Sana, de hoofdstad van Jemen, bereikt Vandaar wend de reis te water vervolgd. Om de Engelsche wachtschepen te vermij den, besloten de mannen ten zuiden van Kon- foeda, een havenplaats aan de Roode Zee, am land te gaan. Zij bereikten van de lam ter met steeds grootere verbazing las. Dit jonge meisje sprak vaak dingen uit die baar leeftijd ver en ver te boven .Angen. Maar even vaak kwam het voor dat rij minder verstan dig was dan het kleinste dorpsmeisje. Onnut ging niet meer school; rij nam nu les in het Duitsch. En zoo geschiedde het dat Belhamel zich ai verder en verder van den onderwijzer ver wijderde, terwijl de tengere Onnut met haar sprookjesoogen het hem aangedaan had. Deze richtte haar gedichten nu echter tot een wonderbare, onbekende ziel, die ergens in de wereld ronddoolde en naar de hare zocht, en Hesperus, die vroeger zoo vaak en zoo gloeiend door haar werd bezongen, was afgedaald tot gewoon sterveling. Maar daar voor in de plaats was Krab, de onbegaafde, op een leeftijd gekomen, wanneer een jong meisje omziet naar een held. En al maakte de kleine dikke met haar bemodderde handjes ook geen verzen, haar liefde en. bewondering voor den meester was en misschien des te IV. Grootmama woonde in het drukste ge deelte van de Keizerstraat Zij had een klein balkon en twee aardige kamers, die op straat uitzagen. Een donkere eetkamer en rwee slaapkamers achter. In de ,eene sliep Groot mama en Belhamel in de andere. Maar de Georgientjes sliepen ook nog erger». „Het gaat alles", zei Grootmama met haar zorgeloos schouderophalen, „men zou haast niet geloove hoe allés gaat daarom maar nooit wanhope „Daar komt Mama Grossi toet de jneisjes Reebach aan", zei men in de reddende, a» de geliefde actrice met haar kleindochter# uit wandelen ging; do Georgientjea, de eene ALRMAARSCHE COURANT. m <D CU •jG O) 1 Rivier de Sonne O a B -

Alkmaarsche Courant | 1916 | | pagina 1