schT a ssssasfi1- ~saS^Ssai NEDERLAND. plaats na een rit van drie dagen opkameeten Konfoeda' en wisten verder naar Djedda te komen, waar zij den 16en Mei aankwamen. Hier maakte de bevelhebber der Turksche troepen hen opmerkzaam op de gevaren van den verderen tocht, doch Möller en de zijnen zetten door en vertrokken weer. Het eenige wat men sedert dien van hen heeft gehoord is het volgende telegram, op den 3en Juni door het Syristhe legercorps verzonden„Tot ons leedwezen vernemen wij, dat kapitein-lui tenant Von Möller en zijn tocht genooten ne gen uur van Djedda door Arabieren ver moord zijn." KORTE BERICHTEN. De Adams, het Engelsche schip, door de Duitschera opgebracht, is weer vrijgelaten, nadat was gebleken, dat de aanhouding ge schiedde in Zweedsche wateren. In een gevecht bij Baranowitsje, in het Russische centrum, riep een afdeeling van 150 Bulgaren die aan Duitschen kant voch ten, dat zij zich wilden overgeven. De Russen „spaarden hen niet", daar zij hen als verra ders beschouwden. Een hevige orkaan woedde gisteren op de hoogte van Ceylon. Men vreest, dat hon derden visschers, die onverwachts door den storm zijn overvallen, zijn verdronken. De regeeringsschepen zoeken de schipbreu kelingen velen zijn feeds gered. Een Russische onderzeeëer schoot een torpedo af op het Duitsche schip Elbe, binnen Zweedsche terrtoritale wateren. Volgens de Beurscourant te St. Peters- burg zou de kwestie van de Deutschland aan leiding geven tot een diplomatiek conflict tusscben de Ver. Staten en de geallieerden. Een particulier telegram aan de N. R. Crt. meldt dat in Amerika een omvangrijke beweging gevoerd wordt tegen Engeland's streven om den handel met den vijand te be letten. De geheele Amerikaansche pers pro testeert en dringt er bij president Wilson op aan de meest krasse nota naar Londen te zen den, die hij ooit ter verdediging van de aan getaste bèlangen heeft gescïireven. De Duit sche-Amerikanen steunen de beweging. Naar men aan de Belgische Iegerbode schrijft slaat de fam. Moeversoms-De Meyer uit Beerndonck (Antwerpen) een record. Van die familie zijn n. 1. zeven zonen en een schoonzoon te velde. In Oriekenland is de verkiezingstrijd begonnen, het land is zoo treurig verpolitiekt dat de brand van Tatoi nu ook tegen de We- nizelisten wordt uitgespeeld. De pers van Ooenaris beweert, dat de brand het werk is van Wenezelistische elementen. De liberale pers dringt nu op een onverwijld gerechtelijk onderzoek aan genoemde soort vleesch werkelijk verdient veel meer gegeten te worden dan tot nu toe het geval is. „Naar onze overtuiging zoo wordt in het voorwoord gezegd, is het volkomen ten on rechte, dat schapenvleesch in ons land slechts door weinigen gegeten wordt. Dat het wel op de menu's van eerste klas hotels en restau rants voorkomt, doch in het huisgezin van den flinken werkman en de kleine burgerij bijna nooit, in de kringen der gezeten burgerij ook slechts zelden, op tafei koiht, is een verschijn sel, dan hoe eerder hoe liever tot het verleden moet behooren. Wegens zijn voortreffelijken smaak, zijn groote vofedzaameid en lagen prijs, verdient het schapenvleesch niet langer bij de andere vleeschsoorten te worden ach tergesteld. Wij meenen, dat de Minister een nuttig werk heeft gedaan door de aandacht van het Nederlandsche publiek op het schapenvleesch te vestigen, dat, zooals Zijne Excellentie het uitdrukt, hier te lande in overvloedige hoe veelheid verkrijgbaar zou kunnen worden ge steld, doch ten onrechte niet gewild is. Dat er in ons land wel belangstelling voor het gebruik van schapenvleesch te vinden is bleek ons reeds direct na de aans.chrijving van den Minister, toen wij van enkele burge meesters en plaatselijke commissies voor lc- vensmiddelenvoorziening het verzoek ontvin gen, door onze koks .het doelmatig gebruik van schapenvleesch op aanschouwelijke wijze aan het publiek kenbaar te maken. Slechts enkele dagen' nadat de ministrieele aanschrijving gepubliceerd ,werd, waren onze onze vertegenwoordigers en kos aay het werk om door middel van voor dit doel speciaal ingerichte bak- en brandproeven aan de huis moeders van Delft en de aangrenzende ge meenten te toonen in welke verschillende vor men men schapenvleesch kan gereedmaken en hoe. heerlijk dit vleesch smaakt, wanneer het slechts op de juiste wijze bereid wordt. Wie wel eens in het buitenland heeft ge reisd, weet, dat het gebruik van schapen vleesch daar in hooge eere staat. In verschil lende landen, waar men volstrekt niet beter dan in ons land de kookkunst verstaat wordt schapenvleesch als delicatesse beschouwd. Waarom zouden wij, Nederlanders, nu rundvleesch, varkensvleesch, wild' en gevo gelte schaarsch en' duur zijn geworden, geen schapenvleesch gaan eten, waar dit inden geschikt is de andere vleeschsoorten op waar dige wijze vervangen? „Hoe snel het schapenvleesch in Delft en Hof van Delft, waar het eerst de bak- en braadproeven gehouden zijn, terrein veroverd heeft moge blijken uit de mededeeling van den schapenslager S., die, terwijl de demonstra nt». «ui. ties °P Maandag 10 Juli aanvingen, reeds De "Engelsche totale uitgaven bedragen I des Zaterdags 15 Juli veertien scliapoi extra pe dag 72 millioen gulden, de schatting was geslacht had. Gewoonlijk slachtte hij 6 a 8 slechts 60 millioen. schapen per week; deze week bracht hij het bij dezen slager binnen. Wanneer bij een 6r Deutschland in de haven van Baltimore aansche te hebben vernield. verkeerde stelsel van heffing, maar kwam be slist op tegen het tarief van ae heffing. Hij becijferde, dat de consument 21/* cent per liter meer zal moeten betalen voor zwaar bier en 1 J4 cent meer voor licht bier, en dit laatste acht hij veel te hoog. De heer Janssen (r.k., Maastricht) sloot zich bij dit betoog aan. Hij achtte de verhoo- gjng van de belasting te zwaar, vooral voor de kleineb rouwerijen, aan welke de verhoo ging van het invoerrecht voor buitenlaridscne bieren niet ten goede zal komen. Ook had hij bedenkingen tegen het stelsel van accijnsheffing. De heer Ter Laan (s. d. a. p.,) Rotterdam V) was tegen deze accijnsverhooging, die z. Ook moet er naar zijn meening nipt zooveel i. het jeneververbruik in de hand zal werken', uit de accijns worden gehaald. Maar het stel sel van het ontwerp achtte hij veel beter dan het bestaande. De heer van Raalte (u.l., Middelburg) was geen bewonderaar van het voorstel, doch wil de het aanvaarden, omdat er geld noodig is. De minister van financiën betoogde, dat het bier slechts 1 cent per liter duurder zal worden; de vrees van vermindering van biergebruik en' toeneming van jenevergebruik achtte hij ongegrond. De kleine industrie zal niet worden belet. Er is thans slechts één brouwerij in ons land, die te klein zal zijn. De heffing naar het eindproduct zou theore tisch ideaal, ftractisch evenwel onuitvoerbaar zijn. Het amendement Bongaerts: om door de progressieve heffing de kleine brouwerijen te ontlasten' zonder de totale opbrengst te ver minderen, en het amendement De Wijker- sloothom lichte bieren mindér zwaar te be lasten dan zware bieren, werden door den mi nister teil sterkste ontraden; zij zouden onbil lijk werken door bevoorrechting van de lichte biersoorten. De heer Ter Laan (s. d. a. p., Rotterd V) bestreed het' amendement-Bogaerts. Hij zal voor het amendement-De Wijkerslooth stem men. Het amendement-Bongaerts werd verwor pen met 36 tegen 16 stemmen. Het amende ment-de Wijkerslooth werd verworpen met 40 tegen 12 stemmen. De minister neemt een ander amendement- de Wijkerslooth over, om den eisch van goed' keuring van de plaats der op te richten bier brouwerij- te doen vervallen. Het ontwerp werd aangenomen met 33 te gen 19 stemmen. De heer Knobel <v. 1., Zwolle) stelde voor vóór het reces ook nog de instelling van een Kolosialen Raad voor Indië te behandelen. De Voorzitter, de heeren Nolens en Heeres raadden tot voorloopige intrekking van het voorstel. De heer Knobel handhaafde echter zijn voorstel. Met 43 tegen 6 stemmen wordt het voor stel verworpen. De kamer werd verdaagd tot nadere bijeen- roepingT De distributiewet zal niet voor Don- streden werd, daar dan de visschers tot on dergang gedoemd waren, doordat ze de nest (kleine visch) niet gieer zouden, kunnen, leve ren, waarop de heer Molenaar antwoordde, dat de visschers zich zelf maar moesten zien te redden. Ten slotte werd op voorstel van den heer de Beaufort, rijkspluimveeconsulent, besloten van het beste soort der eenden naar Wa- terlandt erug te sturen' en voor den uit voer naar Duitschland te bestemmen, waar dóór dus weder vele duizenden eenden, wel ks^ anders tot volksvoeding zouden kunnen strekken, de grenzen over zullen gaan voor goede prijzen en tot groot genoegen der han delaars. HET VERDWIJNEND UITDAM. Voor eenige dagen deelden wij mede, dat het dorp Uitdam verdwwijnen zal, doordat de zeedijk verbreed en verzwaard zal worden. Eenige bijzonderheden omtrent dit dorpje is niet ondienstig mede te deelen: Uitdam is vermoedelijk ontstaan uit IJdam, en wel om dat de Binnen-IJ, vroegerh ier in de Zuider zee viel, en later toe of dicht gedamd werd. Hertog Albrecht liet in 1395 een sluis leg gen. In 1400 werd het dorp, evenals de ge hele „Watrelandsche Dijck" versterkt en mét dammen belegd. Uitdam was in 1415, als uit erste Ham en een betrekkelijk goede haven een zeer welvarend dorp. In 1508 werd Uit dam door Reekalf versterkt tegen de Friezen. In 1625 vielen nabij het dorp twee gaten in den' Zuiderzeedijk, waardoor geheel Water land overstroomde. Het paal en houtwerk in de haven wei;d door de paalworm verwoest en na verzwaring van den zeedijk in het mid den der 18e eeuw werd de haven geheel aan haar bestemming onttrokken en zoo langza merhand verviel het eersttijds zoo bloeiende dorp in verval. En thans bij de nieuwe ver zwaring van don dijk en de verbreeding zal het geheel en al verdwijnen, en is het ook met dit dorp: Sis transit gloria mundi. WATERSNOOD. De commissie voord en watersnood te Mon nikendam kon worden ontbonden, deelt het Handelsblad mede,, daar haar arbeid groo- tendeels-ten einde is. Honderduizend gulden was tot haar beschikking gesteld om in den eersten nood en schade te voorzien. AARDAPPELZIEKTE. Onder de aardappelen van een landbouwer te Metslawier (Fr.) is een eigenaardige ziek te geconstateerd, deelt het Handelsblad mede, niet de gewone ziekte, die eerst de bladeren aantast. Nu worden eerst de stengels aange tast en sterven af. Eenige planten zijn voor onderzoek opgezonden aan net laboratorium te Wageningen. ATHLETIEK1 WEDSTRIJDEN. Naar wij vernemen bestaat bij Edam's Sportcomité te Edam het plan, om op 20 Au gustus a. s., evenals verleden jaar wedstrij den in de lichte atbletiek te doen houden. In de daarvoor bestaande bepalingen van de N. ;eschiedde door een Amerikaansche marine pitem, een luitenant van het onderzeeers- flottille en een scheepsbouwmeester. Daar echter een Duitsch-Amerikaansch verdfag slechts aan ambtenaren van de douane en de justitie veroorloofde zich aan boord van Duit sche schepen te begeven, zijn de drie leden der commissie van onderzoek voor den tijd van één dag tot douaneambtenaren benoemd. VERGOEDING WEGENS KOSTWINNERSCHAP. De Minister van Oorlog heeft, naar de Nieuwe Courant mededeelt, aan de burgc meesters bericht, dat in verband met de prij zen van de eerste levensbehoeften aan de ver goedingsgerechtigden een bijslag kan wor den verstrekt. Tot nader bericht mag de bijslag bedragen ten hoogste 15 procent van het bedrag, dat als vergoeding volgens de bestaande beslui ten en aanschrijvingen kan worden toege kend. Met inbegrip van den bijslag mag de vergoeding uiteraard nimmer hooger zijn dan" het wettelijk maximum van 2 per dag. Het uitgekeerde bedrag" van den bijslag moet afzonderlijk worden vermeld. Verder is bepaald, dat het maximum van 1 dezer af geldt voor alle landstormplichtigen. SCHAPENVLEESCH. Het rondschrijven van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, in het laatst der maand Juni door tusschenkomst van de"commissarissen der Koningin tot de burgemeesters gericht, met het doel het ge bruik van schapenvleesch in ons land te doen toenemen, heeft (ie oliefabrieken Calvé te Delft het plan doen opvatten door middel van een geschriftje een en ander onder de oogen van net publiek te brengen, dat kan medewer ken de gedachte ingang te doen vinden, dat rechtn de andere links en Belhamel vooruit. De eersten waren geplaatst in den besten confectiewinkel van de stad, waar Grootma ma zeer bemind was. Dat was zij overal en daarom werden haar Reebachertjes ook overal welkom geheeten en men maakte geen onderscheid tusschen de toekomstige naaistertjes en dé toekomstige actrice. Deze trad echter langzamerhand meer en meer op den voorgrond. Want de Georgien- tjes ach! waar men ze neerzette daar ble ven ze staan. 'Zij waren-flink voor haar werk daar ging niets boven in haar oogen. Belhamel in haar hartstochtelijken ijver, Belhamel in haar hooge vlucht kwam steeds in botsing met de geestestraagheid van haar zusters. Zij schaamde zich voor haar en wilde ze met alle geweld ontrukken aan haar bekrompenheid. Zij moesten zich drama's laten voorlezen als zij 's avonds van het ate lier thuis kwamen, voor het tooneel moesten zij in geestdrift komen. De Georgientjes sliepen onder het voorle zen in en hielden dé ooren toe bij de harts tochtelijke vermaningen van Belhamel. Het kwam eindelijk tot scènes en Grootmama maakte een einde aan de zaak en bracht de Georgientjes naar Frankfort. Ook daar had zij vrienden, die zich het lot van haar klein dochters aantrokken en zorgden dat zij in vleesch in alle gemeenten van ons land even rthandeling komen. snel ingang vindt als te Delft en Hof van van Delft, dan zal het niet lang meer duren of het is een der meest gebruikte vleeschsoor ten in Nederland." In de overtuiging hiermede een goed werk te verrichten, verklaren wij ons bereid op ver zoek van H. H. Burgemeesters en commissies voor levensmiddelenvoorziening in verschil lende gemeenten van ons land, het gebruik van schapenvleesch verder door het houden van bak- en braadproeven te bevorderen. On getwijfeld bevorderen wij daarmede ook ons eigen belang, doch de wetenschap dat wij te vens in liet algemeen belang werkzaam zijn, doet ons heenstappen over den schroom om in dit opzicht bnze ervaring en de hulpmid delen, waarover wij beschikken, in dienst van anderen te stellen BINNENLAND. TWEEDE KAMER. Er werd begonnen met de stemming over art. 3 van het wetsontwerp tot wijziging van de wet tot regeling van de brievenposterij (verhoogd tarief voor postkwitanties). Het artikel werd aangenomen met 38 tegen 17 stemmen, waarna het wetsontwerp zonder hoofdelijke stemming werd aangenomen. Daarna waren aan de orde het wetsont werp tot verhooging van het invoerrecht op bieraccijns, ai tot afschaffing van het invoer recht op azijn. De heer De Wljkersloot (r. k., Wijk bij Ehiurstede) betoogde, dat bij de samenstel ling van het wetsontwerp een fiscale geest naar voren1 is gekomen. De fiscus heeft zich te richten naar de industrie, en niet de indus trie heeft zich naar den fiscus te richten. Be langhebbenden zijn bii de samenstelling van het ontwerp niet gehoord, en de gegevens, welke den minister ten dienste stonden, wa ren hoogst gebrekkig en onvoldoende. Spreker zal zich neerleggen bij het z. i. een eerste klasse confectiezaak geplaatst wer den. Nu was er rust in de kleine woning der actrice. Dat wil zeggen rust ging niet samen met een schepseltje als Belhamel. Zij was mooi door de uitdrukking van haar gezicht, door haar levendige gelaatstrekken, door haar prachtige teint Groot, slank en krach tig, prachtig haar als een donker bosch waar de zon doorspeelt. Vol vurigen ijver trok zij liet leven tot zich, ze wilde alles weten, alles ervaren, al les begrijpen, en legde aan menschen en za ken onherroepe!ijk den maatstaf aan van haar volstrekten waarheidszin. Bij het studeerea met Grootmama strijd „ïder einde. „Waarom moet ik deze passage zoo doen, Grootmama, om welke reden?" „Wel dóórom zal je het zoo doen waarom zou daar een rede voor noodig zijn?" „Maar Grootmama, hoe kan men een- groote actrice.zijn en niet weten waarom meü iets zoo of zoo doet dan kon men immers een onware opvatting geven?" „God beware", -zei Grootmama, „as ik geen raad weet met een rol, dan ga ik naar collega Heins. Die weet het altied." zone (Wordt vervolgd) BEZUINIGING OP PAPIER. Door den Minister van Binnenlandsche Zaken is, haar het „Vad." meldt, de volgende circulaire verspreid: „Ingevolge art. 17 van het Reglement wordt wordt een groot aantal exemplaren van de „Nederlandsche Staatscourant" tneerendeels met alle daarbij behoorende bijvoegsels en Handelingen met de bijlagen, kosteloos afge geven aan verschillende personen en instel lingen. Nu, in verband met de buitengewoon ster ke stijging der papierprijzen door mij is aangedrongen op het, betrachten van spaar zaamheid bij het gebruik van papier, is de vraag gerezen, in hoever de toezending der bij de courant behoorende bijvoegsels in oc tavo en der Handelingen met de bijlagen be paald wordt gewenscht. De mogelijkheid is n.l. niet uitgesloten dat een aanmerkelijk aantal personen en instel lingen, althans in dfe tegenwoordige omstan digheden, bereid zijn af te zien van de ont vangst van sommige stukken, meer in het bij zonder van de bijvoegsels in octavo. Aangenaam zal het mij zijn te vernemen, of naar aanleiding van het bovenstaande, kostclooze toezending van een en ander niet strikt noodzakelijk is te achten," Gemengd nieuws. B. DE WAAL. Onze landgenoot, de bekende vlieger Ber nard de Waal, die, zooals men zich herinnert in 1913 van Johannissthal naar Soestcrberg vloog, is bedrijfschef bij de Fokkervlieg jenfabriek te Oorries bij Schwerin. Als zu- arig jonkman behoort hij tot de landstorra- ,aarklasse 1912. HIJ had 9 Maart j l. reeds in dienst moeten komen, doch kon van de Duitsche autoriteiten geen pas bekomen om Duitschland te verlaten, daar zij de me dewerking van den heer De Waal in de Fok ker-fabriek op buitengewoon hoogen prijs stel den f De Duitsche autoriteiten hebben vervol gens aan de Nederlandsche regeering voor den duur van den oorlog uitstel van dienst voor den heer De Waal aangevraagd 1 Op dit verzoek is afwijzend beschikt en tegelijk kreeg de heer De Waal een nieuwen oproep om 10 Juli onder de wapenen te komen. De heer De Waal arriveerde echter niet. Aan zijn familie te Arnhem deed hij een te legram toekomen, meldende: „Mijn over komst nog niet in orde" (U (H. Cl DE WATERLANDSCHE EENDEN NAAR DUITSCHLAND. In Krasnapoisky te Amsterdam is opnieuw eene vergadering gehouden door de Centrale Commissie voor de eendenhouders, onder voorzitterschap van den heer Eeltink van Edam, met resultaat, dat eenige duizenden eendvogels weder de Duitsche grenzen zullen overtrekken, zegt de Tel. Alleen reeds uit de omstreken van Volen- dam zijn meer dan 60.000 eenden, die voor de eierpnproductie niet meer deugen en thans nog te Amersfoort zijn ondergebracht. Van daar dan ook, dat de heer Molenaar, handelaar te Volendam, voorstelde, alle een den te verkoopen en voor den uitvoer gereed te maken, wat echter door den voorzitter be- A, V. DE HERBOUW OP MARKEN. Uit Marken wordt naar aanleiding van het adres van „Heemschut" aan den gemeente raad aan het Handelsblad medegedeeld, dat alle eigenaars van verwoeste huizen, die nieuw zullen gaan bouwen, zich verbonden hebben de plannen voor de nieuwe huizen te onderwerpen aan h'et oordeel van de „Com missie van Advies", en dat dus het adres van „Heemschut" eigenlijk alleen doel heeft ten aanzien van het in dat adres genoemde huis je op de begraafplaats, dat door de gemeente herbouwd tof hersteld) wordt in gewapend beton. UIT HEILOO. Op Zondag den 27sten Augustus zal in den tuin van het hotel „de la Promenade", alhier, het muziekfeest worden gehouden door den Provincialen Noord-Hollandschen Bond van Harmonie- en Fanfarecorpsen. Het belooft voor ons dorp een prachtigen, druk ken dag te worden. Immers 18 d'illettanten- korpsen en een militair korps uit Rilland Batn zullen hun medewerking verleenen, d. w. z. dat er ongeveer 500 personen aan dit festival meedoen. Behoudens -de vereischte goedkeuring zul len deze korpsen zich omstreeks elf uur bij de muziektent in den Alkmaarschen hout op stellen. Om hajf twaalf gaat men van hier met ontplooide banieren en onder .vroolijke marschen naar het feestterrein. Om beurten wordt door de korpsen gespeeld, hiermee wordt begonnen door de corpsen em en ne gen, vervolgens doen twee en tien zulks, enz. In plaats van den' dikwijls gebruikelijken vaandelwedstrijd, waarbij men meestal al bij voorbaat kan zeggen, aan welke banieren de te winnen medailles zullen worden gehecht, is er thans een anderen wedstrijd. Reeds toe gezegde en nog beschikbaar tc stellen medail les zullen worden uitgereikt aan die vereeni- gingen, die in den optocht het beste figuur maken, waarbij o. a. zal worden gelet op or delijk marcheeren, het tempo, de houding van de executanten, de wijze, waarop het vaandel is versierd en wordt gedragen. Men hoopt bii uitstek deskundigen bereid te vin den als juryleden op te treden. Zij zullen zich op verschillende, niet te-voren bekend gemaakte punten van den weg opstellen. Omstreeks één uur heeft de officieele be groeting plaats in de zaal van „de Rustende Jager", alwaar namens het gemeentebestuur aan directeur en president van elke vereem- ging den eerewijn zal worden aangeboden. Daarna wordt gezamenlijk, waarschijnlijk onder leiding van twee zeer bekende musici, drie nummers uitgevoerd, n.l. twee marsdien en een fantasie. Vervolgens speek ieder korps afzonderlijk in de muziektent. Vooraf een marsch, doch deze zal eventueel kunnen ver vallen, vervolgens een nummer naar keuze, waarbij evenwel gezorgd is, dat er niet in herhaling*wordt vervallen. De volgende korpsen zullen zich doen hoorende militaire kapel van Rilland Bath (ter opluisfbring), „Kunst na Arbeid" (Wijde Wormer), „Onderlinge Oefening" (Uitgeest), „Door wilskracht verkregen" (Slooten), .Winnubst" (den Helder), „Eensgezindheid" (Heiloo), „Duin en Bosch" (Castricum), „Lettergieterij Tetterode" (Amsterdam), „Kunst oa Arbeid" (conducteurs en wagen bestuurders der gem. Amsterdiamsche tfam), „Ons Genoegen" (Wijdenes), „Ons Genoe gen" (Wormerveer), „Ons Genoegen" (Schel- ungwoude), Stedelijk Muziekkorps (Puriner end), „Veni Vnii Vici" (Oostzaan), „Excel sior" (Oostzaan), „Crescendo" (Middelie), „Eensgezindheid" (Houtrijk en Polanen), „Soli Deo Gloria" v,Driehuis) en „Water land* Fanfarecorps" (Buiksloot-N icuwea- dam). Omstreeks-zes uur, rekent men, dat het muziekfeest zal zijn geëindigd. Eventueele baten (de toegangsprijs tot den tuin van het hotel „de la Promenade" be draagt 25 cents per persoon) zullen strekkeu ten voordeele van de slachtoffers van den watersnood in Noord-Holland. Ongetwijfeld zullen er van heinde en verre bezoekers den 27sten Augustus komen opda gen om in ons vriendelijk dorpje een recht gezelligen dag door te brengen. Voortaan zullen de winkeliers alhier de aardappelen niet meer per maat, doch per gewicht verkoopen. Opdat aan dezen maatre gel streng de hand kan gehouden worden, besloten, dat bij winkeliers die voortgaan per maat ie verkoopen, dé maten in beslag zullen worden genomen. De commissie voor de levensmiddelen- voorziening (bestaande uit de heeren jhr N. van Forcest, J. Kuiper, H. Suk en W. Ver meer) heeft o. m. er voor gezorgd, dat er ook regeeringsgroenten in deze gemeente aanwezig zullen zijn. UIT RUSTENBURG. De heer Kuiper uit Amsterdam had lirt geluk een edelkaiper te vangen van 12 K.G. Hij was bij toeval hier eens te visschen, ter wijl hij anders zelden of nooit een hengel ter hand neemt. Men kan zich zijn verbazing voorstellen toen hij bijna in de ringvaart ge trokken werd. Op zijn hulpgeroep schoten hulpvaardige lieden toe, en met vereende krachten werd het zeldzame dier op he* dro ge gebracht UIT SCHERMERHORN. De kermisdrukte is weer voorbij en daarmee de kalme rust in ons dorp teruggekeerd. Was de Zondag bepaald druk te noemen, ook de andere drie dagen heeft men op veel bezoek kunnen bogen, zoodat de caféhouders, de ne ringdoenden en de eigenaars van kramen, spellen enz. ruim tevreden kunnen zijn. UIT CALLANTSOOG. De Diaconie der Ned. Herv. Gem. alhier heeft 100 gulden beschikbaar gesteld, voor de noodlijdende diaconiën, als gevolg van de overstrooming in NoordrHoliand. SMOKKELAAR AANGEHOUDEN. Hedenmorgen ongeveer acht uur is de au to van den heer K. te Bergen op Zoom door een soldaat-commissies bij de Oude Tol aan gehouden. Bij onderzoek bleek in het reser voir aan dé onderzijde van de auto een hoe veelheid B. U. K. verborgen te zijn. Onmid-, dellijk werd omgekeerd en behalve de chaffeur werd een zekere A. uit Belgisch Putte mede gevoerd, die de vermoedelijk vervoerder was van de B. U. K. en werd stadwaarts gereden. Nabij de stad verzocht de soldaat-commies de wagen in de richting van de douane te doen rijden; de chaffeur gaf hier echter geen gevolg aan en reed naar de garage waar zijn patroon hem wachtte. Deze gafb lijkbaar een toeken de wagen in de garage te doen rijden,, waar op een der soldaten een schot loste om te beletten dat de chaffeur aan dat verzoek mlg gevolg gaf. Toen de wagen zich reeds met het achterwiel op het trottoir bevond, richtte de soldaat die naast den chaffeur zat zijn revolver op deze en gelastte hem den wa gen te doen vooruitgaan, waaraan de chaffeur nu eindelijk gevolg gaf. De wagen reed nu naar het douane kantoor en werd daar in be slag genomen. De chaffeur en A. werden ge arresteerd. Tegelijkertijd werd nog een zekere M. die met een paard en wagen 300 K. O. B. U. K. vervoerde bij de grens aangehouden. KORTE BERICHTEN. Te Nispen zijn 30 smokkelaars aange houden door de douanen. De smokkelwaar 750 K. G. vet werd in beslag genomen. Wegens onecnigheid met den aannemer is het werk aan de nieuwe tunnel aan het sta tion Lusteren (L.) stopgezet. Ten einde herhaling van ontvluchting „n soldaten door middel van een boom te voorkomen, hebben de Duitschers te Koewacht zooals verwacht in der haast de weinige hoo rnen1 welke zich nog naast de draadversper ring bevonden, eenvoudig afgezaagd. Te Veelervcen, bij Vriescheloo, hebben een 100 gravers, bezig met -het aan leggen van een kanaal voor de aardappelfa briek aldaar het werk gestaakt. Zij eischen hooger loon. Te Hengelo is met geai mogelijkheid aan groenten te komen, daar de conserveaia- brieken alles opkoopen. Te Gouda zal, ter verkrijging van werk krachten, eveneens een interaeenngskamr) ge vestigd worden. De geïnterneerden zullen bij verschillende werkgevers in dienst treden. Gisteren heeft de laatste schilderspa troon te Barneveld aan den eisch voor het personeel toegegeven, zoö ook de staking ie Barneveld tot liet verleden behoort. De Provinciale Groninger Bakkers- bond heeft een adres aan den; Minister van Landbouw, Handel en Nijverheid gericht, om voor hen de benoodigde brandstof voor het seizoen 1916-1917 beschikbaar te stellen, daar turf in het veen niet meer is te - verkrij gen. De heer H. A. Sann, lid van den ge meenteraad van Breda, heeft ontslag als raadslid genomen. In dien gemeenteraad zijn nu dus 6 vacatures. De 34e jaarvergadering van den Ncder- landschen Brood-, Koek- en Banketbakkers- bond had te Middelburg plaats. Op voorstel van den secretaris werd besloten bij den Mi nister van Landbouw, Handel en Nijverheid aan te dringen op het nemen van maatrege len tegen liet gebrek van tarwebloem De 71-jarige werkman aan de werf „Conrad", L W uit Haarlem, geraakte op het terrein van het vrachtgocd^renstation al-

Alkmaarsche Courant | 1916 | | pagina 2