DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. DE OORLOG. te liet Westell Oorlopteneln. No. 171 Houderd en a«Jiftfc!ei*d© jaargang. ftftnnnRfflp.Tiftprfo per 3 mwim f 1.—. fr. p. post f US. AdTertonMsl2iil p. regel, greote letters near plaatsruimte. Brre?en ft. N. T. Boek- en Handelsdrukkerij v.h. HCRItls. COSH A ZOON, Vooflhm C 8. Telefar. 3. 1918 ZATERDAG 82JÜLL DÜITSCHLAND. VAR JA NEDERLAND. Met SO et. oorlogstoeslag op deo abonnementsprijs per 3 rpaanden. ALKMAAR, 22 Juli. Op het westelijk front woedt de strijd met Troote verbittering voort. De Duitschers doen tegenaanvallen op het terrein, hun door de Fransclien ontnomen en de Engelschen pogen hun terreinwinsten nog te vermeerde ren. De Engelsche communiqué-schrijver meldt, dat de Duitschers uit het bekende Foureaux-bosch werdén verdreven, maar er daarna in slaagden het "noordelijk deel van heit bosch weer binnen te dringen, terwijl de Engelschen het zuidelijk deel wisten te oehouden. Zooals men weet ligt het bbsch, waarom zoo verwoed gestreden wordt, even ten noorden van de linie Bazentin-Longueval. Iets westelijker, in het saillant van Leipzig, drongen de Duitschers de Engelsche loop graven binnen, doch zij werden, er onmiddel lijk weer uitgeworpen. Het laatste Engelsche legerbericht meldt, dat er kalmte is ingetre den op het hoofdtooneel van den strijd en dat de algemeene toestand onveranderd is. Een bericht uit Parijs zegt, dat er een com pagnie gevangen genomen is, welke van Ver dun was overgebracht. Indien dit juist is, is het van belang. Dan is immers ver klaard, waarom de Duitsche actie bij Verdun de laatste dagen tot stilstand is gekomen doordat de Duitschers het noodig haddien van daar versterkingen ite halen, om aan de Somme tegenstand te kunnen bieden. Dan zou het offensief dér entente niet alleen reeds het resultaat hebben, dat de Franschen bij Verdun wat lucht kregen, maar dan zou ook zijn aangetoond, dat de Duitsche reserves zoover zijn geslonken, dat de troepen van het front moeten worden gehaald, ten koste van den nu al maanden durenden aanval natuur lijk. Het zou voorbarig zijn, reeds nu zulk ven belangrijk feit te willen constateerenj maar in de toekomst kan het noodig zijn een dergelijke slotsom uit de gegevens te teek- ten, Ook op andere punten van het front in het Westen is actie: bedrijvigheid van artilleris ten en mijnwerpers ten Zuiden van het ka naal van La Bassée, tusschen Soissons en Reims, in de Argonnen, in de Vogezen. Zou den dat de voorboden zijn van het groote of fensief, dat over het geheele westelijke front zal worden ingezet en dat volgens de Fran- fiche pers aan de Somme slechts is ingeleid? Op het Oostelijk oorlogstooneel hebben de Russen weer enkele voordeelen behaald. Zij zijn op een plaats over de Dwina getrokken, zij hebben zuidelijker (bij Smorgon) veld maarschalk von Hindenburg genoopt zijn vooruitgeschoven posten terug te trekken en wat van meer belang is, zij hebben' het leger van generaal von Linsingen gedwongen ten zuidwesten van Doebno (bij Werben en Be- restetsjko) terug te. gaan, ten einde een drei gende omsingeling te ontkomen. De plaats, waar dit geschiedde is gelegen in den hoek tusschen Lipa en Styr. De Russen namen hierbij 2817 manschappen en 75 officieren gevangen en veroverden een rijken buit Ook in Armenië zetten de Russen hun opmarsch van Erzeroem uit voort en zij naderen den verkeersweg tusschen die stad1 en Trebizon- de, welken zij meester zullen zijn, wanneer zij de belangrijke plaats Erzingzan bezitten. Naar verluidt overweegt de regeering van Amerika het verzoek van Nederland om ge zamenlijk op te treden tegen bepaalde maatre gelen van de blokkade der geallieerden in het bijzonder tegen de aanhouding der brieven malen. Naar vernomen wordt kan de Ameri- kaansche tegeering zich met het Nederland- ache standpunt vereenigen. Het Duitsche legerbericht luidde: De gisteren gemeldde Engelsche aanval te- Am Fromelles werd, naar gebleken is, uitge voerd door twee sterke divisies. De dappere Beiersche divisie, voor wier front de aanval werd tot staan gebracht, telde meer dan 2000 lijken in het voorterrein. Tot nog toe werden 481 gevangenen gemaakt, onder wie 10 officieren, en 16 miartilleurs veroverd A;.n beide oevers van de Somme leverde de vijand gisteren, naar verwacht werd, een grooten slag. Deze is mislukt. De aanvallen werden, na een krachtige voorbereiding, over een front van ongeveer 40 K. M., ten zuiden van Posières tot westelijk van Vermand-Ovil- lers, begonnen. Meer dan 17 divis'ea, met meer d a 200.000 man namen er aan deel. Het resultaat voord en vijand is, dat de eerste linie easier Duitsdie divisie, over ongeveer 3 K. M. bredete, ten zuid envan Hardecourt, uit de voorste naar een 800 meter daar ach ter liggende tweede rij loopgraven werd ge dreven, en dat de vijandelijke afdeelingen in het vooruitspringende boschje van Vermand- Ovillera binnendrongen. Op geheel het overige front mislukten de krachtige aanvallen, met buitengewone ver liezen voor den vijand. Tot nog toe-zijn 17 officieren en 1200 man gevangen genomen. Aan het overigs front geen bijzondere ge beurtenissen. De artillerie- en mijnwerpersstrijd ten zui den van het kanaal van La Bassée» en ten m w. van Lens, benevens in de Argonnen en aan beide oevers der Maas is nog wat toege nomen. Ten noorden van Vertdoesse (Aisne) gin gen kleine Fransche stellingen, na een vruch- telooze mijüontploffing, tot den aanval over; zij werden echter afgeslagen ea de ntijnkrater door ons bezet Een in een luchtgevecht neergeschoten vijandelijk vliegtuig viel te pletter ten zuiden van Fozièrea; een ander viel ten noord-oosten van Bapaume in onze handen. Van Engelsch-Fransche zqde wordt ge tracht, uit gemakkelijk te doorgronden bedoe ling, de merkwaardigste fabels over I duitsche ver Liezen''in het Somme-gebied te verspreiden. Zoo wordt van Poldhu naar alle winstreken ;eseind, dat uit gevonden geschriften zou tijken, dat oen bataljon van het 119e regi ment, op een steikte van 1100 man, 960 man verloor en dat de verliezen' van twee andere bataljons van hetzelfde regiment meer dan de helft van de sterkte bedroegen. Ter kenschet sing van zulke mededeelingen en tot gerust stelling van de bevolking der streek, waaruit het regiment afkomstig is, wordt opgemerkt, dat zijn totale verliezen in de laatste weken weinig meer dan 500 man bedroegen, d. i. het vierde deel van heigeen van Engelsche zijde werd aangegeven, hoe betreurenswaardig dit Verlies op zich zelf ook reeds is. Het Fransche legerbericht meldde gisteren middag: Ten zuiden van de Somme gingen de Duit schers gisteren tegen het vallen van den avond tot een tegenaanval op de nieuwe Fransche stelling ten zuiden van Socourt over. Het bataljon, dat dm aanval leidde, kwam onder het spervuur dier Fransche mi trailleuses en trok zich in groote wanorde en met zware verliezen terug. Op het overige gedeelte langs de Somme verliep de nacht kalm. In de streek van Chaulnes trachtte een sterke Duitsche afdeeting de Fransche linies ten zuiden van Maucourt ie naderen'; de vij and werd echter met behulp van de bajonet teruggeslagen. Tusschen Soissons en Retina drongen Fransche verkenners, begunstigd door een mijnontploffing, een loopgraaf van den te genstander ten noord-oosten van Vaurette bmnen. Zij ontruimden die door miHAfi van handgranaten. Op het front bij Verdun ontwikkelt zich een groote activiteit in de beide artilierie- seotoreu Chatttancoart en Fleury. In de Vogezen bleef een poging om een aanval te ondernemen, nadat daaraan een he vig bombardement op de Fransche Btellingen ten noorden van Wissenbach aan' voorafge gaan was, zonder succes. Op den dag van den 20sten en gedurende den nacht van 20 op 21 Juli bombardeerden Fransche escadrilles verschillende belangrij ke punten van het Duitsche front Op Gaves de Conflens, Mars la Tours, Brieul, Lon- gueijon en de versterking bij Haun weiden projectielen van zwaar kaliber geworpen. Van het feit, dat de open Bteden Baccarat en Luniville opnieuw gebombardeerd wer den, ia in verband met toekomstige reprea- saillemaatregetea zeer speciaal nota geno men. V; Het Engelsche legerbericht ldiudè: De slag duurt onafgebroken voort tusschen het réduit Leipzig en het westen van het bosch van Delville. Ten noorden van de linie Bazentin-Lon- gueval naderden de Engelschen tot aan het Fopreaux-bosch, waaruit de vijand werd ver dreven. Gedurende dien nacht deed de vijand een tegenaanval na een krachtige beschieting met gasbommen, en drong door in het noor detijk gedeelte van het bosch. Het mocht hem echter niet gelukken de Engelsche troepen uit het zuidelijk gedeelte te verdrijven. DE VIKING-TOCHT. Omtrent het verhaal van den Viking-tocht van luitenant Von Möller, gisteren ook in ons blad opgenomen, heeft het Haagsche corres pondentiebureau zich tot den, Minister van Koloniën om inlichtingen gewend. Medegedeeld werd, dat de kapitein ter zee Von Möller inderdaad geïnterneerd was, op grond van het verrichten van handelingen waardoor de neutraliteit kon worden in ge vaar gebracht, maar dat hij niet, zooals in het bericht staat, in.de havenplaats Soeraba- ja was geïnterneerd, maar te Bandoeng, dus in 't binnenland van Java. Aan die intemee- ring heeft hij zich echter door de vlucht we- ittrekken ten te om en ondanks uitgebreide na- is 't niet mogen gelukken zijn ver- op te tp laats op te sporen. et groote beslistheid werd tegengesproken, dat hij een schip zou hebben uitgerust; maar dat hij op één of andere manier zich vermoe delijk aan boord van een inlandsch kustvaar tuigje heeft weten te begeven, blijft tot de mo gelijkheden behooren. Overigens is ook de da tum waarop bij volgens het bericht zou heb ben zee gekozen, beslist onjuist, aangezien hij op 1 April 1915 pas uit zijn intemee- ringsplaats verdwenen was. DÜITSCHLAND EN HET IN BESLAÖ- NEM.EN VAN SCHEPEN. Hei Engelsche atoomschip Adams", dat door de Dmtschers vrijgelaten is, omdat het op Zweedsch gebied in beslag is genomen, Is Donderdag waar door Dui tijk weder naar de intematiönle wateren te rugkeerden. Op de rede van Ahuus zijn nog dris Engel sche stoomschepen aangekomen met uitslui tend Zweedsehe bemannig aan boord; Zij blijven voortdurend binen de Zweedsehe grens en gaan 'snaehts voor anker. De Duitsche gezant te Stockholm deelde den Zweedsdien minister van buitenlandsche zaken mede» dat de inbeslagneming van het Engelsche stoomschip „Aaams" binnen de Zweedsehe territoriale wateren niet op bevel van de Duitsche marine-autoriteiten was ge schied en dat het opgebrachte schip onmid dellijk weder teruggeven was. De Zweedsehe bladen met deze verklaring. „Aftonbladet" wijst op het groote contrast tusschen' de handelwijze van Duitschland en van Rusland. De Duitsche regeering handel de snel en correct, terwijl men nog steeds wacht op een antwoord uit Petersburg. Door de verklaring van den Duitschen gezant valt de onverschilligheid van Rusland nog ster ker in het oog. Het „Oberprisengericht" te Berlijn heeft in zijn zitting van II Jhili uitgemaakt, dat het Belgische stoomschip ,,Ambiorix", dat in de Sont door een Duitsche torpedoboot was op gebracht, vrijgelaten zal worden. De kapitein had tegen dq inbeslagneming ingebracht, dat het schip binnen de Zweed sehe neutraliteitszone in beslag was genomen en de inbeslagneming derhalve onrechtmatig was geweest Volgens dem eeuing van het Prijzengerecht te Kiel was deze bewering ongegrond en het had derhalve hef schip prijs verklaard. Het „Oberprisengericht" echter ging uit van de meening, dat niet met zekerheid uit te maken zajn zeer ingenomen was of het schip in of buiten de Zweedsehe territoriale wateren in beslag was genomen en dat het derhalve moest worden vrijgelaten. KORTE BERICHTEN. De U. C 5, een door d< Engelschen veroverden Duitschen onderzeesche mijnen- legger, zal van Woensdag af op de Theem ie beziehtigen zijn. De toegangsprijs is 's mor gens 3ü cents, smiddags 15.ets., gezelschap pen schoolkinderen betalen een stuiver per hoofd. De steenkoolproductie in Engeland is met 35 millioen ton verminderd, de behoefte er aanm et 20 millioen ton gestegen, mede omdat het zoo veel aan Frankrijk levert. Rusland levert munitie aan Roemenië. De eerste 30 wagons zijn aangekomen, twee treinen van 30 wagons elk zijn onderweg. Volgens de Daily Express zijn in de 20 dagen dat het offensief aan het Westelijk front thans duurt, 10 millioen granaten ai- leen door de Engelschen afgevuurd. De Handelsonderzeeër Deutschland zal op zijn terugreis eeni groot bedrag aan goud meevoeren. Het goud is tegen oorlogsgevaar voor 6 tot 10 percent van de waarde verze kerd' De procureur-generaal heeft Casements verzoek om bij het Hoogerhuis appèl aan te teekenen tegen zijn ter dood veroordeeling geweigerd en hem in overweging geg iweu, den' koningg gratie te vragen. Te Birminghgam en Wolverhampton moeten de halve-stuivers-bladen hun prijs verdubbelen wegens de duurte van het papier. In zes dagen is voor het fonds, waaruit een gedenkteeken voor Kitchener zal worden opgericht, 60.000 gulden ingeschreven. In een krankzinnigengesticht te Dublin is jen man gestorven, die daar 62 jaar van zijn leven heeft doorgebracht. IJMUIDER TRAWLERS IN ENGELAND. Omtrent het vasthouden van IJmuider trawlers in Engeland vernemen wij; dat gis teravond drie IJmuider reedera samen met mr. D. H. Andreae, uit Haarlem, naqr Lon den zijn vertrokken om te trachten' de zaken daar te regelen. Het voornaamste doel is na tuurlijk de trawlers weer los te krijgen om ze opnieuw in de vaart te kunnen brengen UITVOERVERBOD. Binnenkort zal de uitvoer van levende jonge hanen in beperkte mate worden toege staan; de uitvoer van geslacht pluimvee, mis ook van die partijen, welke in de koelhuizen zijn opgeslagen, zal verboden blijven. ZILVERUIEN EN SJALOTTEN. De minister van landbouw, nijverheid en handel heeft het volgende bepaald; De exporteurs van ziilveruien en sjalotten zijn verplicht voor elka 90 K.G. dezer artike len, waarvoor zij van heden af consent aan vragen, in de maand October voor binnen- landsch verbruik, tien kotigram uien van pri ma bewaarbare kwaliteit, op nader aan te ge ven wijze, ten genoegen der Groentencentrale iraco af te leveren aan een nader aan te wijzen opslagplaats, tegen den prijs van 334 cent per K.G. Zij zullen tot meerdere zeker heid, dat zij aan hunne verplichtingen zullen voldoen, alvorens consent te kunnen verkrij gen, voor ieder duizend kilogram of gedeelte daarvan, waarvoor zij consent aanvragen, een cautie stellen van 15 in contanten, ten na me der Groentencentrale, te storten bii het Agentschap der Nederlandsche Handelmaat schappij te 's-Gravenhage (St-GL). UITVOER VAN KAAS. De Coöperatieve Kaasproducenten-Vereeni- ging te Gouda heeft Donderdagavond beslo ten, het contract door de Kaashandel-Maat schappij Gouda, aan alle kaas-exporteurs ter teekening aangeboden eti waarbij dezen zich moesten verbinden, geen kaas te verkoopen of aan te bieden naar Duitschland, Oostenrijk en het bezette gedeelte van België buiten de Zentral Einkaufstelle om, niet te fapi"»npn MELKVOORZIENINQ. De coöperatieve boterfabrieken in Gelder land en Overijsel hebben van overheidswege baric!ontvangen dat zij zich gereed dienen te houden voor de dagelijksche levering van een hoeveelheid melk, naar gelang van dén omvang der fabriek, tin dienste dier melk- voorziening in de groote steden. KRUISBLSSENMEELDAUW. Donderdagmiddag zijn een partij kruisbes sen, afkomstig van j, K. te Beemster, door de politie te Purmerend in beslag genomen, als zijnde aangetast door Ammkaansche kruis- bessenmeeldauw. De geheele hoeveelheid is vernietigd. Dit is het eerste geval sedert het in wer king treden van de Meeldauwwet, dat hier werd geconstateerd. OVER DE GRENS GEKOMEN. Van de Zeeuwsch-V laamsche grens deelt de Haagsche Nieuwe Courant mede: Vrijdag ochtend vroeg kwam bij Overslag een' Duit sche wachtpost, bestaande uit elf man, over de grens. AANGEHOUDEN De „Nieuwe Crt." meldt: Onze regeering poogt vrijlating van de aangehouden schepen te krijgen, maar voor alsnog zonder resultaat Inmiddels zitten ook de belanghebbenden niet stil. Er wordt beraadslaagt, zoo kwam onst er oora over de mogelijkheid van een mo dus vivenai en wil in dien zin, dat Duitsch land toch een zeker percentage van de door Nederlandsche schepen gevangen haring krijgt en er dus belang bij heeft de Nflder- landscho visacheraschep'en te sparen, en an derzijds een vast te stellen percentage dier vangsten Verkocht wordt naar Engeland. Want ook dit land treedt thans als kooper op.De visschersvloot is blijkbaar voor een deel voor andere doeleinden noodig. Een deputatie uit belanghebbende kringen is naar Engeland vertrokken om met de re geering daar de zaak te behandelen. BINNENLAND. Gemengd nieuws. STAND VAN WARMOEZERIJ-GEWAS SEN IN NOORD-HOLLAND OP 15 JULI 1916. Blijkens het overzicht betreffende de stand van de warmoezerij-gewassen is, onder mede werking der Rijkstuinbouwleeraren, samen gesteld naar gegeven, verstrekt door de cor- responten van de directie van den Landbouw voor Pootuieu aan den Langedijk en Bever wijk zeer goed Doperwten en peulen eveneens zeer goed te Beverwijk en in ac Beemster. De stok- en stamboonen staan goed te Beverwijk en omgeving. DE MELKKWESTÏE. Hét „Ned. Tijdschrift voor Melkhygiëne" bespreekt het intrekken van den toeslag der Kaasvereeniging aan de leveranciers van consumptiemeik. De schrijver verklaart, dat hem niets be kend is var een verlaging van den kaasprijs, waardoor de intrekking gemotiveerd wordt. Hij berekent, dat wanneer de tóeslag inge trokken wordt, de zoetboer 834 cent en de kaasmaker 13 cent voor do melk ontvangt en vervolgt: „Daarbij komt, dat deze intrekking al op een zeer ongewenscht tijdstip valt De maan- ilen dér hooge melkproductie zijn voorbij, en in Augustus en September zal menige in richting zeer moeten scharrelen om voldoen de melk te ontvangen. Voor den zoetboer, zoowel als voor de inrichting, komt dé in trekking op een zoo ongunstig mogelfiken tijd. De eerste zag reeds zijn ontvangst door de daling dei melkproductie zeer verminde ren en voelt dit nu dubbel zwaar, terwijl de tweede vermoedelijk op tal van plaatsen aan gesproken zal worden om uit eigen zak den toeslag te geven. In enekle gemeenten we denken b.v. aan Amsterdam en Utrecht heeft bij het begin dier zomerperiode de melkhandel voor een groot deel zich reedB verbonden den toeslag te blijven uitkeeren, ongeacht of de Kaasvereeniging voortging met den toeslag te verstrekken, De handel dieed dit om eeq melkoorlog te voorkomen en tevens in het vertrouwen, dat de minister wel middelen zou weten te vinden da Kaasveree niging te nopen tot het blijven geven van den De BURSIMEESTBR mm ALKMAAR brengt ter kennis vak belanghebbenden, dat, ingevolge b@- sehikking van dan Minister van Oorlog, d.d, 13 Juli J.L, no. 137 L., afd. Dienstplicht, aan da vergoedingsgareehtigden wegend kostwinnerschap, voor zoover rul ka noodig is, ia verband met de prijzen der eerste levensbehoeften, een bijslag kan worden verstrekt tot ten hoogste U% van hot vergoedingsbedrag, dat volgens de bestaande besluiiten en aanschrijvingen kan worden toegekend. Verder is bepaald, dat de vergoeding, waaronder eventueel de bijslag is te be grepen, zoowel /oor de lanastormpliahtigen als voor de militie- en landweerplichtigen nimmer hooger mag zijn dan hei wettelijk maximum van i 1,» per dag. Alkmaar, 20 Juli 1916. ©e Burgemeester v-oornoetnd, O. RIPPING. toeslag. Te eer ging de handel over tot het geven van den cent toeslag, omdat volgens de bewoordingen van den minister zelf de pro ductiekosten der melk ten gevolge van bet dure veevoeder met-méér dan 1% h 2 cent per liter gestegen waren, zoodat het billijk was den consmnptiemelker tegemoet te kó men." i De schrijver voorspelt, dat we öf een nieu wen melkoorlog zullen krijgen, dat de melkprijzei andermaal zullen opslaan. Om de Kaasvereeniging tot rede te bren gen, stelt hij voor de pens voor den uitvoer van kaas te sluiten. ONVRIENDELIJKHEDEN. De Haagsche Nieuwe Courant schrijft: Een van de Duitsche bladen, die de za ken wat nuchterder placht te bekijken dan de meeste andere en welks woord dan ook vrij wat meer gewicht heeft dan dat der schette- raars, de Frankf. Zfg. heeft het in den laat- sten op Nederland voorzien. Moesten wij dezer dagen de aandacht ves tigen op een artikeltje, waarin aan onze re geering drijfveeren voor een bepaalden maat regel werden toegeschreven, die naar het blad weten kon ,mef de zaak niets te maken hadden, thans worden door den Bcrlijnsche Correspondent van het blad bij onze justitie overwegingen veronderstelt, die onze justitie stellig tot schande zouden strekken, als er voor de veronderstelling eenige grond be stond. Het blad stelt tegenover elkaar een vonnis in Indië geveld over officieren der Duitsche handelsmarinc, die onze neutraliteit in ge vaar hadden gébracht, door op hun schip in de haven van Sahang een draadloos station op te richten en daarmee de Einden Beinen te geven en het vonnis uitgesproken over drie geïnterneerde Duitsche officieren, die wegens ondisciplinair optreden tegen den korpscomr mandant tot gevangenisstraffen van 2 en 3 weken zijg veroordeeld en de vrijspraak van een Nederlandsche reserve-officier, ale was beschuldigd van verduistering van inkwartie- 'oor deze vonnissen wordt, meent het blad, de indrukgewekt, dat met tweeërlei maat wordt gemeten, naar gelang van de nationa liteit van den beklaagde. Wij gevoelen niet de minste behoefte In ona blad onze justitie tegen een dergelijk verwijt te verdedigen. Aan een dergelijke verdediging heeft die geen behoefte, maar willen alleen even de aandacht vestigen op deze nieuwe onvriendelijkheid, omdat daarvoor de indruk wordt gewekt, dat men te doen heeft met een stelsel. De straf voor het in gevaar brengen onzer neutraliteit door dé officieren van het schip in de haven van Sabang, acht het blad bui tengewoon hard „als men het motief in aan merking neemt" Het vergeet, dat art 3 van de vijfde Haag sche conventie van 1907 aan de oorlogvoeren den nadrukkelijk verbiedt op onzijdig gebied radiografische toestellen op te stellen, of te gebruiken „bestemd om als middel van ge meenschap met de oorlogvoerende atrijdkrachr ten te land of ter zee te dienen." iHet feit, dat dit artikel is opgenomen In de conventie die de rechter en plichten der on- zijdigen regelt, is bewijs genoeg, dat op hem de verplichting rust er voor te waken, dat deze bepaling niet wordt overtreden. Ook op het schip waar de gestrafte officie ren dienden, was het gewone radiografische toestel onbruikbaar gemaakt. Zij hadden voor hun handeling de gevolgen te dragen. Wat de bestraffing der officieren uit het kamp te Bergen betreft, is hetb lad evenzeer van oordeel, dat men met den gemoedstoe stand der betrokkenea niet voldoende rekening is gehouden. Wijz ouden allen willen vragen: hoe weet het blad dat. De zaak is met geslo ten deuren behandeld, het geheim van de raadkamer wordt in den regel in Nederland zeer goed bewaard. Hier wodt dus op grond van een bloote veronderstelling een braam ge worpen op onze justitie. JAARBEURS TE UTRECHT. Van belanghebbende zijde zijn stemmen opgegaan tegen heth ouden van eene jaar beurs in September. Tijdelijk gebrek of schaarschte aan grondstoffen, te weinig tijld van voorbereiding voor het gereedmaken van monsters, het overladen zijn met orders voor dew intermaanden maakten deelname be zwaarlijk, terwijl in handelskringen de mee ning werd uitgesproken, dat voor het fconie»- de seizoen de meeste grossiers en winkeliers DU nwmflMir b*»Uat «H 3 biecJep ALKMAARSCHE

Alkmaarsche Courant | 1916 | | pagina 1