nSifllTw jeugd? en ZfiYgüfiende Jaargang, Zaterdag 22 Jwli. HANDEL&DAGSCH00L HANDELSSCHOOL Wo. 171. ï»l«. STADSNIEUWS. ALKMAARSCHE VEREENIOINO VOOR DEN HANDELDRIJVENDEN- EN INDUSTRIEELEN MIDDENSTAND. Gisteravond ten half negen vergaderde in hotel „de Nachtegaal" de Alkxnaarsche Ver- eeniging voor den Handeldrijvenden- en In- dustrieelen Middenstand. De voorzitter, de heer J. Cloeck, bracht de te Utrecht gehouden vergadering in herinne ring, alwaar aan het adres van de regeering en aan dat van minister Posthuma bittere woorden waren geuit. Erkend is geworden, dat de middenstand daartoe gerechtigd is. De middenstand is door den drang der tij den in moeielijkheden geraakt. Deze moeie- lijkheden zijn er ook voor de regeering, die zich steeds voor meer overheidsbemoeiingen geplaatst' ziet. Door het praktische staatssocialisme komt de middenstand in het gedrang. Op de vergadering te Utrecht is een motie aangenomen waarin aan de regeering en de overheid gevraagd wordt met de midden- standsvereenigingen iri overleg te treden; te vens wordt er om de benoeming van een commissie gevraagd, om de kwesties die zich bij de distributie of de prijsstelling kunnen voordoen, zoo mogelijk op te heffen. Sterk werd er geklaagd over somiriïge burgemees ters, die de distributie op zoodanige wijze opvatten, dat zij voor zich, de wethouders m de gemeente-ambtenaren in de eerste plaats, de levensmiddelen beschikbaar stelden. Spreker herinnerde hierna aan de gehou den vergadering van groen ten handelaren -ter plaatse. Spreker en de voorzitter van de Han ze waren door den leider van die vergade ring uitgenoodigd tegenwoordig te zijn Waar spreker verhinderd was, vond hij t\vee bestuursleden bereid om er heen te gaan en de vereeniging te vertegenwoordigen. Deze vergadering is een aanklacht geweest tegen de groentehandelaren zdf. Van 1903 af hebben wij steeds gezegd: maak je sterk, kom op voor je belangen. Men heeft in het algemeen vergeten naar ons te luisteren. Nu in de benauwdheid komen zij bij elkander en klagen, natuurlijk te laai. Hadden zij een vereeniging met een bestuur gehad, dan hadden zij, geweten, dat regeeren vooruit zien is en waren zij zeker voor het zoover gekomen was als nu in overleg getre den met ons gemeentebestuur. Bij het distri» bueeren van levensmiddelen heeft de burge meester getoond van goeden wil te zijn. Steeds heeft hij getracht met menschen in aanraking te komen die de zaak konden lei den. Van de levensmiddelen-commissie maak te hij een handelsman voorzitter. Daarin heb ben ook zitting de middenstander Luiting, de klein-winkelier Verkerk en de gewezen landman Stoel. Hieruit gevoelt men, dat bij de benoeming de wil heeft voorgezeten om zooveel mogelijk de belangen te behartigen van Alkmaar's burgerij en niet speciaal één kant uit te lonken. De motie van het permanent comité tegen de duurte oordeelde spreker reden voor de middenstanders om te veronderstellen, dat het inzake de aardappelen en groenten ge volgde systeem niet in het belang is van den middenstand. Wat dit wel het geval, dan zouden zij hun voldoening daarover niet uit spreken. Zij vragen zelfs de kosten van distri butie voor rekening van de gemeente te ne men en controle van een vertrouwingsman uit de arbeidersbeweging. Spreker zou zich ongerust kunnen maken, indien hij niet overtuigd was, dat het met den besten wil, voor menschen buiten dén handel, niet mogelijk is, om daarin de be langen van het algemeen behoorlijk te behar tigen. Spreker vreest dan ook niet, dat die vraag van die menschen veel zal uitwerken, omdat wethouder Lubbe aan het hoofd van de commissie staat. Zijn doel is het niet, om de handelaren uit te schakelen. Het bewijs le vert hij hedenavond in de Alkmaarsche Cou rant. Hij is er niet voor om de distributie- kosten voor rekening van de gemeente te ne men, en dat is goed. Welk bedrijf er ook aan vaard wordt, het moet zich zelf kunnen fee- druipen. Dadelijk tcfont hij zich de groot-koopmaan, waar hij verklaart te wenschen dat de ge meente inkoopt voor de handelaren en voor de consumenten. Is dit niet altijd goed, in de tijden waarin wij nu leven is dit wel ge» wenscht. Aan de opheffing van de gemeentelijke winkels denkt wethouder Lubbe nog niet, omdat het een groote fout van de handelaren in groenten is geweest, dat zij geen enkele maal over hun belangen met hem hebben ge sproken. Men kan er niet aan twijfelen, dat wethouder Lubbe niet liever den gewonen handelaar voor de distributie had gebruikt. Ten slotte verzocht spreker om te denken aan het spreekwoord: „Heden hij, morgen gij". De groentehandelaren zijn in het ge drang gekomen. Zij komro in opstand, con- fereeren en trachten voor hun positie betere voorwaarden te bedingen. Morgen is er een andere categorie aan de beurt en daarom zeg gen wij, wat wij steeds gezegd' hebben: „Ver- eenigt u'-', opdat gij klaar zijt als het noodig is klaar te zijn. Dë secretaris, de heer L. Trijbetz, las hier op de notulen van de vorige en van de ge houden buitengewone vergadering, welke on veranderd werden goedgekeurd. De secretaris deelde hierop mede, dat het hoofdbestuur candidaten vroeg voor leden van het hoofdbestuur. Besloten werd met de candidatuur van de aftredenden genoegen te nemen. Hierna kwam de benoeming van een stem gerechtigd lid voor het bureau van advies- voor den middenstand. De voorzitter lichtte, een en ander toe en verklaarde er op tegen te hebben, hoewel hij voorzitter was van het bureau, waardoor zijn benoeming tot stemgerechtigd lid voor de hand lag, als zoodanig fatsoenshalve geko zen te worden. Spreker zette uiteen waarom hij meende, dat de te benoemen directeur van het bureau van advies moet zijn een administrateur. Wordt «preker du* stemgerechtigd lid, dan zal hij alle moeite doen om een administra teur als zoodanig benoemd te krijgen. Heeft de vereeniging niet dezelfde meaning, er zijn er die meenen, dat de directeur een jurist, an deren die oordeelen dat het een ingenieur moet zijn, dan kiest men een ander. De heer Englander oordeelde, dat men daarvoor iemand moest hebben die met dén handel op de hoogte was. Op verzoek van den heer Fortuin les de voorzitter hetgeen de heer Fortuin in deze op de oprichtingsvergadering gezegd had. Hieruit bleek, dat de heer Fortuin toen de voorkeur gaf voor het directeurschap am een jurist, die zich in het zakenleven luid inge werkt. De heer Fenijp meende, dat men zich niet dood moest staren op die administratieve be kwaamheid. Spreker gaf de voorkeur aan ie mand met administratieve kennis en prakti sche ervaring. Spr. oordeelde dat een derge lijk iemand wel onder de middenstanders zelve was te vinden. De voorzitter kon zich indenken, dat er kooplieden zijn, bekwaam genoeg om aan het hoofd van een bureau van advies te staan. Zoon koopman zal men voor 1000 moeie- lijk vinden, tenzij men iemand had, die rijk genoeg was en zich nu voor dien midden stand wilde geven. Een ander koopman kan het niet doen, aangezien het geen bijbaantje was. De heer v. d. Sleesen gaf aan een jurist voor het directeurschap de voorkeur. De heer Pels merkte op, dat de kwaliteiten van den te benoemen directeur niet zoo be sproken behoefden te worden. Wi* benoemd zou worden, hing te veel van de candidaten af. De voorzitter zeide zijn zienswijze naai voren gebracht te hebben, omdat hij waar hii de voorkeur aan een administratief onderlegd persoon gaf, wilde voorkomen dat men later zou zeggen hadden wij geweten dat hij zoo gestemd had, dan hadden wij hem zeker niet gekozen. Bij de stemming werden 22 stemmen uitge bracht, de heer J. Cloeck verkreeg hiervan 10, de heer W. van Vuure eveneens 10 en de heeren Pels en Lewijt ieder één stem. Bij de hierop volgende herstemming ver kreeg de heer W. van Vuure 12 stemmen en de heer J. Cloeck 9 stemmen, zoodat de heer W. van Vuure als stemgerechtigd lid voor het bureau van advies werd gekozen. De voorzitter bracht hierop het in vorige vergadering aangehouden voorstel, om do nateur te worden van de vereen igingen tot het bevorderen van het vreemdelingenverkeer te Alkmaar, Heiloo, Egmond aan Zee, Ber gen en Schoorl en wel van Alkmaar voor 10 en van de andere plaatsen ieder voor 5 per jaar in bespreking. De heer van der Sleesen wees er op, «kt men er nooit toe was gekomen om lid te worden van „Alcmaria", een vereeniging die ter plaatse zeer veel doet. Spreker was van meening, dat men eerst contribuant van „Alcmaria" moest worden. Is men zoover, dat men da&r dé resultaten van ziet, dan kan men spreken over de con tribueering aan de andere vereenigingen. Wij hebben er in de eerste plaats voor te zorgen, dat de trek naar Alkmaar komt, waar het natuurschoon zoo mooi is, dat Bergen, Heiloo, Egmond en Schoorl er niet naar kunnen ruiken. De meeste Alkmaarders bren gen de vreemdelingen het eerst naar Bergen. Spreker vraagt of Bergen schooner is dan Alkmaar. Spreker oordeelde, dat de Alkmaar sche Hout en de wallen best met Bergen kun nen wedijveren. Laten wij ons geld brengen in dé stad en niet naar buiten. Laten wij de menschen laten zien wat Alkmaar voor schoons biedt. Van de 1000 gaan er nu 800 menschen naar Ber gen, die niets van Alkmaar zien. De heer Trijbetz oordeelde het een fout om Alkmaar als concurrent met de omgeving te vergelijken. Alkmaar moet voor de omgeving worden het controlepunt en beeft veel belang bij het vreemdelingenverkeer van zijn omge ving. Spreker verklaarde zich* voor het dona- ieursschap van de vereenigingm uit de om geving. De heer Fenijii was van meening, dat de vereeniging ter bevordering van het vreem delingenverkeer te Bergen actiever was dan die te Allernaar. In de schouwburgzaak toon de „Alcmaria" activiteit, anders hóórt men weinig van haar. Spreker was ook van mee ning, dat Alkmaar mooi was. Men kan Alk maar z. i. evenwel moeidijk met de omgeving vergelijken. Spreker was er voor om ook donateur te worden van de vereenigingen uit de omgeving. De heer Pels wees dm heer Fenijn op de gedurende 3 maanden vertoonde lichtreclame, die „Alcmaria" het vorig jaar op het Leid!- sche Plein plaatste. „Alcmaria" werkt harder dan de meesten weten. Waar de bevordering van het vreemdelingenverkeer ten nauwste verband houdt met dm bloei van de winkel zaken, daar km «preker geen ander advies geven dan: steunt „Alcmaria", desnoods met 50, het komt in de zakken terug. Met den heer van der Sleesen was spreker bet eens, dat men zich voor Alkmaar moest interessee ren. De heer Fortuin was van meaning, dat men de omgeving niet sterker moest maken dan ze reeds was. Spr. vroeg of het bestuur met Alcmaria voor een te organiseeren feest niet ia contact kon treden. Dit achtte spreker zeer in het belang van den middenstand. De heer Wentink verwonderde zich er over dat onze vereeniging Alcmaria nog niet steunde. Spreker wees er op, dat Alcmaria in zake het vreemdelingenverkeer voor de om geving een breeder standpunt imiam dan de vorige sprekers. Alcmaria wijst in haar bro chures terecht op het natuurschoon in de om geving. Ook op de door haar uitgegeven steendrukkaart komt de omgeving wel voor. Door volgens een flinke breede opvatting te werken voor het geheele rayon, dient men de belangen van Alkmaar. De heer Burger oordeelde het verkeerd om de vereenigingen uit de omgeving te steunen. Toen de tram naar Bergen er niet was, was het vreemdelingverkeer in Alkmaar grooter dan tegenwoordig. De heer v. d. Sleesen vond het een schande voor de aanwezigen, dat zij allen nog geen lid warns van Alcmaria. De heer Pel* betoogde, dat aieuwe voorzit ter van Alcmaria een buitengewoon actief maa biedt te zij». Hij werkt en vecht voor Alk maar. Alcmaria mag geen springlevend geboren kindje geweest zijn, op het oogenblik is het een kind dat leeft vol activiteit. Vele dingen zijn in voorbereiding. Ook oen mooi buitenge- woong root feest. Gisteren is daarvoor een commissie benoemd. Als het kan. wordt dit feest op 13 Augustus gehouden. Zelfs is ge tracht het artisten-zomerfeest alhier te hou den, op de hooge kosten, 16000, is dit afge stuit. Nu zal een feest als in den geest van het door den heer Fortuin bedoelde gehouden worden. Alcmaria, dat vroeger wel wat te veel een plaatselijke fuifveireemiging was heeft dit karakter vei laten. Wij hebben gemeend', het geld meer te moeten besteden voor de al- gemeene verbetering van Alkmaar's mooi. De heer Fenijn vond het Standpunt van den heer Burger te kortzichtig. De heer Trijbetz verdedigdte nogmaals het bestuursvoorstel. De heer Fortuin dankte den heer Pels voor de gedane mededeeling en verzocht het be stuur, om een buitengewone vergadering uit te schrijven, om het houden van etelage-wed- strijden gedurende die feestdagen te bespre ken. De heer Pels zegde daarvoor reeds een medaille toe. De voorzitter weigerde zich voor het orga niseeren van feesten warm te maken. Spreker stelt veel belang in Alcmaria, doch hij kan geen vergaderingen meer bijwo nen. Aan den heer van der Slpesen vroeg spre ker, of deze al gehoord had, dat een groep van 200 personen in Alkmaar vergeefs naar een gelegenheid gezocht hadden, om daar te diaeeren. Waar is een van der Veen, die zegt. „Al zijn het er desnoods duizend, onder de hooge booihen te Bergen zal ik ze wel spij zigen". Spreker vroeg, of men nu werkelijk dacht, dat men, van betgeen die ondernemen de groep in Bergen doet, geen voordeel trekt. Spr, kent verschillende Alkmaarsche midden standers, die aldaar een extra stuk brood ver dienen. S. v. p. een beetje ruimte van blik. Wanneer het inderdaad mocht gelukken, om in Schoorl, Heiloo, Bergen en Egmond het vreemdelingenverkeer te bevorderen, dan vaart ook Alkmaar er wel bij. De vreemdelin gen kunnen niet alles meenemen en wat zij te kort komen, halen zij uit Alkmaar. Spreker stelde voor om over het bestuursvoorstel te stemmen. De heer van der Sleesen betoogde in hefti ge bewoordingen, dat men in Alkmaar onder de hoornen ook wel duizend menschen kon spijzigen. De voorzitter z.eide nog, dat het gezel schap van 200, personen thans in Edam di neert, Hierop staakten over het bestuursvoorstel, de stemmen. Men ontdekte, dat de heer Doggenaar nog niet gestemd had. Deze stemde hierop tegen, waardoor het bestuursvoorstel met 10 tegen 9 stemmen was verworpen. De voorzitter stelde hierop voor, om aan Alcmaria te berichten, dat men voor 10 per jaar donateur wenschte te worden. De heer Fortuin stelde voor, om nu men besloten had, om de vereenigingen uit de omgeving niet te subsidieeren, van Alcmaria voor 25 donateur te worden. De voorzitter was van meening, dat een dergelijk voorstel behoorlijk ter kennis van de teden gebracht behoorde te worden. De heer Fortuin meelde, dat dit 'voorstel niet op de lange ba^n geschoven mocht wor den. Aan Alcmaria meest alle eer gegeven worden die het toekwam. In het belang van den Alkmaarschen Middenstand, stelde spre ker voor, hedenavond te besluiten. Het is een deel van het slagen van het groote feest, in dien wij daaraan een élalage-wedstrijd ver binden, (Applaus). De voorzitter: „Ik breng het niet in stem ming; wil men ia beginsel uitmaken, dat men van Alcmaria lid wordt en later het bedrag bepalen, zoodat ook de afwezige leden weten wat er gebeuren gaat, dan is het mij goed". Na benige bespreking werd hiertoe beslo ten, De heer Wentink verklaarde voor een sub sidie aan de buitengemeenten te zijn. Spreker had tégen gestemd, omdat de verhouding in de door het bestuur voorgestelde bedragen hem niet juist voorkwam. De voorzitter: „Het kan nog gebeuren, dat er op een volgende 'vergadering een 50 le den komen, die wel voor een subsidie aan dé buitengemeeatea zijn." Spreker deelde hierop medé, dat het Maan dag a.s. vergadering was van het Bureau van Advies. Het voorloopig bestuur zal alsdan ontslag nemen <m het definitieve zal dan ge kozen worden. Nog deelde spreker mede, dat het Borg- fonds was opgericht en reeda voor eenige middenstanders had gewerkt. De heer Lewijt merkte op, dat deze instel ling zonder voorkennis van de vereeniging was opgericht. De voorzitter bestreed deze meening, doch de heer Lewijt bleef ze handhaven. De heer Fenijn zeide aan wethoudér Lubbe de vraag te hebben gedaan, of de tijd om de gemeentewinkels op te heffen nog niet geko men was. Het motief van oprichting was, dat de groentenhandelaren niet konden verkoo- pen tegen de maximumprijzen, omdat zij duurder moesten in koopen zoolang de regee ring geen maximumprijzen voor de grossiers had gesteld. Dit is nu wel het geval. Er is nu een onbillijkheid geschapen tegen de groentenhandelaren. De burgemeester publi ceert in de pers de maximumprijzen en de gemeente, die de distributie ter hand heeft ge nomen, verkoopt zelf boven de kleinhandel- prijzen. Spreker is van meening, dat het nu op den weg van het gemeentebestuur ligt om niet meer als concurrent van de groentenhan delaren op te treden. Ook de handel van deze menschen moet ïn contact blijven. De voorzitter: „In deze dagen van ver drukking hebben de groentehandelaren el kander gevonden. Zij hebben een commissie benoemd. Wij wenschen deze commissie offi cieel te erkennen. Wanneer die commissie na besprekingen tot bepaalde plannen is geko De heer Fenijn deelde nog mede, dat de heer Lubbe op zijn vraag of hij bereid was om dë groenten op dé veiling, indien ze bo ven de maximumprijs ging, in beslag te ne men, had geantwoord, dat alleen de burge meester dit kon doen. De heer Wentink oordeelde, dat het stre ven om de minder bedeelden goedkoop te helpen, prijzenswaardig was. De wijze, waar op het geschiedde, was evenwel verkeerd. Doen alle plaatsen dit, dan krijgt men met die gemeentelijke koopers dezelfde concurren tie weer onder hen. Slechts wanneer de re geering opkoopt en distribueert kan de war boel voorkomen worden. De voorzitter zeide, dat zijn invloed zich niet tot regeeringskringm uitstrekte. De heer Wolzak wees er op, dat de direc teur van de gasfabriek een maand geleden aan 4 personen prijsopgave gevraagd had voor een ijzeren hek met voorbijgaan van 20 anderen. Spreker vroeg of B. en W. hierop niet gewezen kon worden. De voorzitter zegde toe, dit geval in de eerstvolgende vergadering van de gascommis- sie ter sprake te brengen. Spreker gaf de vrezekering, dat de burgemeester er een groo te voorstander van was zooveel mogelijk in de stad te koopen. De heer Burgerv roeg of het bestuur niet genegen was om haar aandtaht nog eens te schenken1 aan de Zondagssluiting. De voorzitter verklaarde van plan te zijn om het moment "Van het ophouden van den zomertijd aaut e pakken om tot 9 uur sluiting te komen. Inzake de Zondagsrust geeft de R. K. So ciale Actie reeds biljetten rond, waarop staat koopt niet op Zondag. Ook in sprekers zaiak hangt zoo'n biljet. Spreker zegde toe om dit punt tegelijkertijd met dat van de 9-uur sluiting op de convo catie te plaatsen. De heer v. d. Veen had met opzet niet aan deb esprekingen deelgenomen. De vorige maal verzocht hij, de pers om het verslag zoo te makeii, dat niet ieder lid met name werd ge noemd. De Nieuwe Courant gaf een resume zonder namen, de redactie van de Alkmaarsche Cou rant, verklaarde dit niet te kunnen beloven, het kon al gezet zijn en zij volgde de oude me thode. Naar aanleiding van die vrachtrijders geschiedenis had spreker schade gehad in zijn zaak. Spreker oordeelde het een belang voor de winkeliersvereeniging, dat de leden zich op de vergaderingen vrij konden uitspreken. De voorzitter was, van meening, dat de ver slaggever zoo moeten kunnen maken als zij dat willen. Ieder winkelier kon vrij uitspreken en dan altijd zijn naam onder zetten. Wij leveren waar voor het geld en behoeven ons nooit wijs te maken, dat dem enschen ons beguns tigen omdat zij het zoo goed met ons voor hebben. Geen denken aan. Wij verkoopen iets, dat een ander wil koopen en zij komen bij ons, om dat zij meenen, dat dit voor hun het voordee- ligst is. De heer van der Veen oordeelde, dat de vrijheid van discussie daardoor belemmerd wordt. Blijft de toestand bestendigd, dan zal spreker niet meer aan de discussie deelnemen. De voorzitter drukte hierover zijn spijt uit Sprekerb leef er bij dat wat er in de vergade ringen gezegd werd, gehoord mocht worden. De heer v. d„ Veen was hefn iermede eens, doch merkte op dat er nietst egeri was om de namen van de spreker» die dit wenschten, weg te laten. De heer Fortuin ondersteunde de zienswijze van den heer v. d. Veen. Spreker oordeelde dat men in Alkmaar nog niet in een wereld stad leefde; in meenig opzicht was men be krompen. Uitvoerigw erd dit punt besproken. De voorzitter en de heeren Fenijn, Teerink, Joh. Appel, Fortuin en v. d. Sleesen voerden hierover nog het woord, tenslotte werd met drie stemmen tegen, die van den voorzitter en de heeren Appel en v. d. Sleesen besloten om dep ers te verzoeken in de verslagen de namen van de sprekers, die dat wenschen, weg te la ten. De heer van Vuure zeide nog, inzake het directeurschap voor het bureau van advies, de omlijning van den voorzitter te onder schrijven. Spreker zal zijn stem niet ondoor dacht geven. Bovenal zal staan het belang van den Middenstand. De voorzitter sloot aan het einde van de omdvraag om half twaalf de vergadering, met den wensch, dat de genomen besluiten geen afbreuk zouden doen aan een opgewekt middens tandsleven. TIJDELIJKE ARBEIDSBEURS. Stadhuis. Correspondentschap der Intercommunale Arbeidsbemiddeling. Telefoon 158. Spreekuur ie de ren werkdag b.h. Zaterdag van 10 —12 uur v. m. 21 Juli. Gevraagd worden 2 Kelners (18 j.), 1 Loopjongen, 1 Stof feerder, Bieden zich aan: 1 Gasfitter, 1 Huishoudster, 1 Kleerma ker, 1 Reiziger, 1 Reizigster (cacao), 2 Tim merlieden, 1 Werkmeisje, 2 Werkvrouwen. De Correspondente, A. AUKES—-T1MMERS. EEN MOTIE. De afdeeling Alkmaar der Int. Anti-Mil. Vereeniging heeft de volgende motie aange nomen: „De afd. Alkmaar der I. A. M. V., ter huis houdelijke vergadering bijeen in gebouw „Voorwaarts', spreekt haar diepgevoelde ver ontwaardiging uit, over den beulsdienst, door de Ned. regeering aan de Duitsche be wezen, en protesteert met allen ernst tegen de uitlevering van den Duitsclien deserteur Karl Hausknecht, welke uitlevering op den 26en dezer maand zal geschieden. Bij het handelsonderwU» te ALKMAAR zal met den aan vang van den cursus 1916/17 te voorzien zijn in onderwijzend personeel, tot het geven van onderwijs in de volgende vakken Boekhouden (8 uur)Handelsrekenen (8 uur), Staatsinrichting (2 uur), Handelsrecht (2 uurb Duitsch (16 uur) en Aardrijkskunde (4 uur); Staatsinrichting (1 uur) en Handelsrecht (2 uur), alles per week. De bezoldiging bedraagt f 100 per we- kèlijksch lesuur, met 3 periodieke verboo gingen van f lO om de 3 jaar. Combinatie van vakken ia mogelijk. Lesuren boven de 20 per week worden betaald met t 50. Bollicitatiën bij gezegeld adres worden, onder overlegging van stukken ingewacht bij het Gemeentebestuur van Alkmaar vóór 6 Augustus a.s. De heer A. VERSfËÊGE, Directeur van beide 6cholen zal voor be langhebbenden te spreken zijn op DON DERDAG 27 JULI, MAANDAG 31 JULI en DONDERDAG 3 AUGUSTUS a.s., 's voorm, van 10 tot 12 uur in het gebouw „ConcordU", dten Haag. Bezoeken van sollicitanten kunnen door Burg, en Weth. niet worden afgewacht. De ervaring heeft ons in dezen barbaar- schen tijd geleerd, dat overeenkomsten en vedragen tusschen. verschillende regeeringen door dezelfde regeeringen als scheurpapier worden beschouwd, indien dit door hen noodig wordt geacht. Daarom zijn wij er van overtuigd, dat Hausknecht, ondanks den pas, dien de Duit sche regeering hem zal verstrekken, geen' kans zal krijgen Duitsch land te kunnen verlaten en dus toch in handen zijner beulen zal val len, die er geen bezwaar in zullen, zie» hem te fusilleeren. Voor dezen moord stellen wij de Neder- landsche regeering mede aansprakelijk". INGEZONDEN MEDEDEELINGEr"' Gij werd nooit vermoeid, afg oed m sliept goed. Waarom nu niet? Herinnert gij u welk een eetlust gij hadt in uw jeugd, hoe gij dem geheeten (lag bezig kondt zijn? Hoe gij 's avonds met tegenzin naar bed gingt? Is het doordat gij ouder wordt, dat nu een maaltijd geen genot meer voor u is; dat gij u altijd vermoeid en zenuwachtig gevoelt? Neen, want de krachtigste menschen zijn volwassenen, die veel sterker zijn dan jeug dige personen. Het is, omdat gij van gewoonten veranderd zijt. Want als kind liept gij den heelen dag en waart gij voortdurend bezig. Neemi nu meer lichaamsoefening, als. die alleen in loo- pen bestaat. Misschien overwerkt gij u, eet gij te veel vleesch, slaapt gij te weinig. Slechte gewoonten zijn oorzaak dat urine zuur in het bloed achterblijft, verzwakken de nieren en veroorzaken rugpijn, rheumatische pijnen, waterstoomissen en een dof, slaperig gevoel. Wekt de nieren op door het gebruik van Foster's Rugpijn Nieren Pillen, laat de slech te gewoonten een tijd na en gij zult onder vinden hoe gij vooruitgaat. Personen op meer gevorderden leeftijd die nen nauwkeurig te letten op verschijnselen van nier- en b laaszwakte, want door het spoedig behandelen der eerste verschijnselen van nieraandoening worden vele kwalen van den ouden dag voorkomen. Voor oudere menschen zullen Foster's Rugpijn Nieren Pil len een waardevol geneesmiddel blijken. Te Alkmaar verkrijgb. bij Nierop en Ski4- houber, Langesir. 83- Toezending geschiedt franco na ontv. v. postwis sels f 1.75 voor één, of f 10.voor zes doozen. Eischt de echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen weigert elke doos, die niet voorzien is vaH neven- staand handelsmerk. INGEZONDEN STUKKEN. M. de R. Zou U s. v. .p. naar aanleiding van de open vraag aan den heer Lubbe, in uwe cou rant van gisteravond, in uw blad van heden willen opnemen, dat bedoelde vraag niet gesteld is door de Alkmaarsche Groenten- handelaren, maar door iemand, die bij ons onbekend is en dus ten onrechte namens de Alkmaarsche Groentenhandelarea ondertee- kende? U bij voorbaat dankende, DE ALKMAARSCHE GROENTENHANDELAREN. EEN VISCHWEDSTRIJD. Mijnheer de Redacteur. Vergun mij, naar aanleiding van de In uw blad gehouden gedaehtenwisseling aangaan de den hengelaarswecistrijd, een enkel woord in het midden te brengen; bij voorbaat zeg ik u dank voor de mij te verleenen gelegen heid tot uiting mijner meening. Met bijzondere waardeering heb ik kennis fenomen van het "krachtig protest dat de eer H. H. in uw avondblad van 18 dezer heeft geuit tegen den op Zondag a. s. te hou den hengelwedstrijd voor kinderen en ik sluit mij vólkomen aan bij betgeen die geachte in zender m zijn stuk betoogd Echter zou ik, mede in verband met hetgeen de heer D. M. inuw avondblad van 19 juli omtrent deze kwestie schreef, mijne meening, omtrent deze wedstrijd in verband mei die over het henge len in 't algemeen, iets nader uiteen te zetten. De mensch heeft, als elk dier (en wij men schen behoo reu toch krachtens onze natuur lijke gesteldheid voorzeker tot het dierenrijk, nietwaar, zij 't dan ook, dat wij de geestelijk hét meest hoog ontwikkelde soort daarvan vormen), de mensch heeft als elk dier hei on betwistbaar recht zich te voeden met dat voedsel, tot welks gebruik de natuur hem door de inrichting zijner organen in 't bijzonder door die zijner spyijserteering,. heeft aange wezen. De mensch is op grond van de inrich ting dier genoemde organen (het zou te veel plaatsruimte vergen dit hier nader uiteen te zetten) een alleseter (omnivoor), d. w. z. hij heeft tot zijne voeding zoowel dieren al* plan- I7I2T1, dan kan die commissie een bestuursver gadering aanvragen es indien zij een voor stel heeft, dat in den raad zal moeten wor den verdedigd, dan z,al spreker dat doen. Wij kunnen de besprekingen evenwel niet om draaien en ons ongevraagd tot hen richten. Komen zij tot ons, dan zijn wij er voor klaar. De besturen van de beide Middenstandsorga nisaties zijn bereid voor hen te werken.

Alkmaarsche Courant | 1916 | | pagina 9