f RUSLAND. VARIA NEDERLAND. Het Engelsche legerbericht meldde: Het gevecht werd heden hemt op tiet ge- heele Duitsche front van Pozières tot Guille- mont en nam een uiterst hevig karakter aan. Zeer verwoed werd gestreden in het dorp Po zières, waar de Duitschers met een groote me nigte mitrailleurs wanhopigen tegenstand boden. Op andere gedeelten van het front werd eveneens hevig gevochten. Van een be slisten vooruitgang is echter nog niets ge meld. Dezen1 ochtend heroverden de Engelschen geheel' LonguevaL de vijand herwon echter op nieuw het noordelijk einde van het dorp en de buitenwijken van Guillemont, gingen even eens twee maal van de eene baad in de ande re over. Het Fransche legerbericht meldde gisteren: Aan het Somme-front artillerie-gevecht. Ten zuiden van Soyecourt liep een nachte lijke aanval op de nieuwe Fransche stellingen dood in het vuur der Franschen. Aan den rechteroever van de Maas be schieting van den Fleury-sector, gevechten met handgranaten in de buurt van Chapelle St. Sieri. Bij Les Eparges werd een aanval der Duit schers op ae f ransche loopgraven door mj- trailleurvuur afgeslagen. In dejegerberichten van 21 en 22 Juli trachten de Duitschers de resultaten van hel offensief der Franschen op 20 dezer ten noor den en ten1 zuiden van de Maas te verklei nen. Met den aanval van 20 Juli bereikten de Franschen, evenals met de vorige, het doel, door den opperbevelhebber beoogd, n.l. de overmeestering in het noorden van alle vijandelijke loopgraven tusschen den heuvel van Hardecourt en de rivier en deze stelling uit te breiden tot aan den spoorweg van Combles naar Fleury. Dit is geschied. Met den aanval in het zuiden, die over het reeds vroeger aangevallen Duitsche front heenging, beoogde men het saillant te ver kleinen, dat de Duitsche linie ten westen van Vermandovillers vormde. Het krachtig ver sterkte Etóile-bosch en de géheele Duitsche stelling van Vermandovillers af tot Estrée werden genomen en zoodoende was met den aanval ten zuiden van de Somme eveneens het doel bereikt. In deze gevechten van enkele uren werden bijna 3000 ongewonde krijgsge vangenen gemaakt. Zonder te willen preciseeren kan toch ge zegd worden, dat de troepen, die tegen de Duitschers in het veld zijn gevoerd, veel ge ringer in aantal waren, dap de Duitschers opgeven. Men behoeft slechts het Engelsche legerbericht van 20 dezer te lezen, om te be merken, dat de Duitschers de grootste verlie zen hebben geleden. Wat het cijfer der krijgsgevangenen betreft, die de Duitschers beweren te hebben ge maakt, dit is verkregen door de Engelsche en Fransche bij elkander op te tellen. En dan kunnen de Duitschers dit totaal nog sleqjits bereiken door, volgens hun gewoonte, de ge sneuvelden en gewonden bij de valide krijgs gevangenen te rekenen. KABINETSWIJZ10INOEN. In het Russische kabinet hebben eenlge wij zigingen plaats gehad. De president van den ministerraad, tevens minister van Binnenlandsche Zaken, de heer Stürmer, werd tot minister van Buitenland sche Zaken benpemd, doch blijft de leider van het kabinet. De minister van Justitie Khvostoff komt aan het hoofd van het ministerie van Binnen landsche Zaken. De oud-minister van Binnen^ landsche Zaken Makaroff werd tot minister van Justitie benoemd. De minister van Buitenlandache Zaken Sazonoff werd op zijn verzoek van het ambt ontheven. NEDERLAND EN DE ENGELSCHE GEWONDEN. De „Daily Telegraph" drukt den volgen den brief aï van Miss Vulliamy, waarin zij wijst op de groote vriendelijkheid van het NederlandscJ e volk jegens de Engelsche ge wonden, die van tijd tot tijd op hun weg van Duitschland naar huis over Neder- laudsch gebied reizen. Miss Vulliamy heeft hier te lande maandenlang hard gewerkt voor de War Victims Relief Committee (com missie voor steun aan oorlogsslachtoffers) en vooral ook in liet bijzonder haren zorg ge wijd aan d'e burgergevatjgencn, dit. uit Ruhle- ben ontslagen waren en voor de Engelsche vrouwen en kinderen, die van tijd tot tijd verlof kregen om uit Duitschland naar En geland te vertrekken. Zij schrijft o. a.: „Het zal u waarschijnlijk belang inboeze men te vernemen, dat ik op 24 Mei met onze gewonden van Rosendaal naar Vlissingen reisde in den hospitaaltrein waarmede zij door Nederland vervoerd werden; liet Hol- landsche Roode Kruis had de echtgenoote zien hoe dat toeging. Daar heeft een ieder zijn gezicht precies zoo als hij is maar hier waren de menschen, behalve Grootma ma, allemaal hetzelfde. Als de visite weg was, sloeg Onnut haar armen om Grootmama's hals; „Ik hoü toch zoo vreeselijk veel van u maar zeg, morgen mag ik toch weer naar mijn dorpje, hè Grootmama?" „Goed," kreeg zij ten antwoord, „ga naar je bed kind, morge breng ik je weer naar huus." „En is u niet boos?" „Waarom zou ik boos zijn jou bent nu eenmaal mijn butenmeiske Dan bleven ze nog lang bij elkaar zitten, Grootmama, Collega Heim en mevrouw Von Reut. Johan, de oude knecht, zette heel rustig een klein soupetje klaar, en Grootmama be kommerde zich in de verste verte niet waar dat. vandaan kwam. Collega Heim was altijd heel spraakzaam als Onnutje in de stad was. „Frissche lucht van het veld," zei hij al kau wende, een „voorjaarsdropm zoo veel te denken en te raden en toch reeds zoo haar fijn geteekend." „Ze heeft feel fan mij, niet waar, collega Heim?" bracht mama Grossie tusschenbei- de. „Ja en neen jij was den indruk, dien je van den Engelschen consul-generaal en mij verlof gegeven om dadeijjk aan de grens in dezen trein plaats te nemen. Ik. was zeer ge- trollen door de wijze, waarop het Nederland- sche Roode Kruis hun deel van het transport georganiseerd hadden en door hunne groote vriendelijkheid jegens onze mannen. Alle toebereidselen waren' volmaakt in or de, Niets was vergeten en- de vlugge, rustige, ordelijke wijze, waarop alles gedaan werd liet niets te wenschen over. Onze gewonden zijn voor alle deze voorzorgen en toewijding bij de organisatie van den dienst, den heer van Loon, het hoofd van het Roode Kruis, die alles persoonlijk naging, dank verschul digd. Onze gewonden- stonden natuurlijk tot Vlis singen onder toezicht van de Duitschere, maar de heer van Loon kwam te Rosendaal in dien trein met dén Nederlandschen dokter en hier vonden wij ook het plaatselijke Roode Kruis, dat ververschingen voor de mannen had gereed gemaakt - wittebrood inbegre pen. Het wittebrood moest des temeer als een weeldeartikel wordten beschouwd, omdat de Nederlanders het toen zelf niet zonder attest van den dokter konden krijgen. Er werden ook sigaren en sigaretten uitgedeeld. De Duitsche dokters in den trein waren zeer beleefd en zij lieten ons vrij met de ge wonden spreken. Te Vlissingen, waai- het Nederlandsche Roode Kruis de Engelschen onder zijne zorg nam, vonden wij een groot aantal helpers met draagbaren ons opwachten. De boot was nog niet ingekomen, maar het Roode Kruis had een groote douaneloods ingericht met bedden en tafels, waar de gewonden onmid dellijk heen werden gebracht en dokters en verpleegsters behandelden intusschen de ge wonden, die dadelijke zorg noodig hadden. Hier waren weder ververschingen gereed gezet en de loods was met groote vazen met bloemen versierd, zoodat iedere soldaat met bloemen op jas en pet aai^ boord ging. De boot kwam omstreeks vier uur 's namiddags binnen en het transport onzer mannen van de loodsen naar het hospitaalschip werd zeer vlug en met de grootste zorg uitgevoerd, om zoo weinig mogelijk onnoodig ongemak te veroorzaken. Onze mannen spraken met groote ingeno menheid ov<?r de vriendelijkheid der Hollan ders en waardeerden zeer net welkom, dat zij hun bij hun zeer kort verblijf in Nederland bereid hadden". KORTE BERICHTEN. In San Fransisco had bij een troepen revue een bommenaanslag plaats, een huis werd vernield, 6 menschen werden gedood en 29 gekwetst. De man die voor 72000 gulden den ten bate van het Engelsche Roode Kruis ge veilde, eigenhandig door wijlen Lord Kitche ner geschreven brief kocht, waarin deze re kruten opriep, heeft nu den secretaris van het Kitchener fonds 600.000 gulden ter hand gesteld. In Engeland werken thans 55000 vrouwelijke vrijwilligers op het land. Over 't algemeen is men over hen tevreden. Ze helpen het hooi binnen halen of zorgen voor deni fruitpluk. De Fransche Senaat heeft een wet aan genomen omtrent de militaire oefening van Èransche jongelingen. Deze maatregel geeft een groote uitbreiding aan het begin sel van militaire vooroefening op de Fran sche scholen. De gezant van Roemenië te St.-Peters- burg heeft voor zijn vertrek uit Rusland naar Roemenië een belangrijk onderhoud gehad met den tsaar, den Russischen mi- niSfër van buitenl^ndSche zaken en den chef van den Russischen generalcn staf. Bij aan komst te Boekarest werd hij terstond door den koning en door minister-president Bria- tauu ontvangen. Hij overhandigde den ko ning een eigenhandigen brief van den tsaar. De Tsaritsa is met haar dochters in het Russische hoofdkwartier aangekomen. Op de Spree bij Berlijn kwam een pas sagiersboot in aanvaring met een motor boot. Er moeten twintig Zondags-uilgan- gers aan boord van de motorboot zijn ver dronken. Eiken' dag ontvangt het gemeentebe stuur van Berlijn duizenden aanvragen voor inmaaksuiker, maar de voorraad is sinds lang uitgeput. Huisvrouwen die zich voor 25 Mei j.l. hadden aangemeld, hebben haar deel van den aanwezigen voorraad ontvan gen. De rest kan niet bevredigd worden. In Berlijn schijnt verschil van mee ning te zijn geweest of bij den verkoop van boter het papier meegewogen mocht worden of niet. Officiéél is nu bekend gemaakt dat bij de 60 gram boter en 30 gram margarine, waarop de Berlijner per week recht heeft, het papier niet meegewogen mag worden. liet Deensche motorschip „Samsoe," dat door eenDuitschen onderzeeër was be schoten, werd de Tyne opgesleept doch zonk. tnaakte, altijd bewust, lieve Grossie, je hebt om zoo te zeggen zelf mee genoten, terwijl je anderen amuseerde. Tegenwoordig nog „Paar heb je geliek an," gaf Mama Grossi hem - toe, „dat ligt in mij ik mag mezelf graag lieden Gpllega Heim lachte en klopte de oude vriendin op den schouder. „Onnutje zou als actrice nooit gelukkig zijn," ging hij 'voort. „Zij is een wezentje geheel voor zichzelve alleen. Zulke men schen maken in de wereld weinig opgang. Maar zij zal zich alüjd gelukkiger voelen dan Belhamel." „Och kom!" zuchtte Mama Grossi, „als het meiske maar aan ons tooneel verbonden werd, zou „Ja, dat zou haar geluk zijn," knikte col lega Heim, het zou haar vreeselijk veel moei te kosten niet veel te beteekenca op de we- En toen Mama Grossi een treurig gezicht zette, voegde hij er bij„Maar je kunt er gerust op zijn, je Reebachertjes gaan niet ver foren. De eene heeft een vasten wil de an dere niets wat laag is waagt liet zulk een «menschenkind aan te raken „Jou bent een beste," zei mevrouw Grossi verheugd en zij wierp haar collega een kus hand toe. (Wordt vervolgd.) De bemanning werd gered, Het Noorse he stoomschip Jiamse" en de Zweedscht zeilschepen „Juno" en ,,lda'- werden in brand geschoten en verkeeren in zinkenden toestand. SCHOTEN OP EEN TRAWLER GELOST. Uit Hoek van Holland worüt ineüegeüeeld De stoomtrawler „V laarduigen 100 ten- dracht Vijf," schipper J. de Jong, rappor teerde dat zijn schip in de Noorozee is aan gevallen door een ciuikboot, die, na een 6-tal schoten op hem gelost te hebben, zonder te treffen, daarna koers zette naai i_en Noorsche bark, waarna de duiküoot wederom terug keerde. De schipper van de trawler, liet het schip stil liggen. De officieren der duikboot, die Duifsch spraken, zoodat vermopd wordt/ dat men met een Duitsche duikboot te doen heeft gehad, keken de scheepspapieren der „106" met eens in en gaven den trawler daarna vergunning te vertrekken. HET NIEUWE ORANJEBOEK. Het bij de Staten-Generaal ingediende Oranjeboek bevat een overzicht van eenige in het tijdvak October 1915 tot Juli 1916 door het ministerie van buitenlandsche zaken behandelde aangelegenheden. Het bevat no ta's van de Britsche en Fransche regeering met een protest tegen den Order in Council van 20 October 1915 en het Fransch decreet van 23 October 1915, waarbij werd afgeweken van de Londensche zeerechtdeclaratie en een tnededeeling van het vertoog tot de Britsche regeering gericht naar aanleiding van de oj>- brenging van de Hamborn op 30 October 1915. Tegen den nieuwen Order in Council van 30 Maart 1916 en het decreet V'an 12 April 1916 heeft onze regeering niet opnieuw geprotesteerd daar zij, dit onnodig achtte. Verderm aakt het Oranjeboek melding van onze vertogen tegen de inbeslagneming van pakketen door de Britsche regeering en tegen de torpedeering van de Berkelstroom door een Duitschen duikbootcommandant, waarbij onze regeering ook na het antwoord der Duit sche regeering haar standpunt handhaafde, dat deze daad volkomen onrechtmatig en het optreden van den duikbootcommandant onverdedigbaar was. inzake de torpedeering van de Tubantia handhaaft de regeering baar standpunt en heeft in verband daarmede op verschillende punten nadere inlichtingen aan de Duitsche regeering gevraagd, welke ge- dachtenwisseling nog niet is afgeloopen. Het Oranjeboek bevat voorts: Nota's .o. a. eischende schadeloosstelling en verloochening van de Duitsdie duikbootkapiteins, die resp. de Berkelstroom torpedeerden en de Ban doeng lieten beschieten; een uitvoerig verweer tegen de meening van de Duitsche regeering dat de interneering van de U C 8 een ernstige inbreuk op de neutraliteit was en hun verzoek de bemanning van de duikboot vrij te laten; verdediging marine-autoriteiten, die bij for maliteiten van de interneering gehandeld zouden1 hebben in strijd met het volkenrecht en het internationaal gebruik; protest tegen de redding van een deel der bemanning dooi de Britsche motorsloep van de geïnterneerde Britsche onderzeeboot H 6, nietegenstaande de Nederlandche reddingsboot aanwezig was; uitvoerig verweer tegen de meening der Duitsche regeering dat de overlevenden van de Britsche kruisers Aboukir, Cressy, Hoque zonder hare toestemming niet hadden mogen vrijgelaten, maai vastgehouden worden om de vrijlating te verkrijgen van aan boord van Nederlandsche schepen door de Engelschen gear res tceerdc Duitsche dienstplichtigen: tne dedeeling dat de Britsche onderzeeboot E 17 verloren ging, door dat de commandant niet tegenstaande averij de onderzeeboot deed dui ken, omdat Mj de Noordbrabant, die aan haar boord de bemanning redde, voor een Duit sdien kruiser hiel den dat onze regecring juist vrijlating als in strijd met een strikte neutra liteit weigerde. In Portugeesche havens gere- quireerde Duitsche schepen zullen in onze havens niet toegelaten worden, omdat die re- quireering oorzaak werd van een internatio naal geschil en van oorlog tusschen Duitsch land en Engeland. De regeering weigert de als „act of grace" aangeboden schadeloosstel ling voor de vernieling van Nederlandsche gebouwen te Durban, daar de Zuid-Afrikaan- sche Unie verplicht is tot schadevergoeding. DE V1SSCHERIJ-KWESTIE. Aan den Engelschen gezant te 's-Graven- hage is het volgende telegram verzonden, 'meldt het correspondentie-bureau: De Nederlandsche Zeemansvereeniging „Volharding" tc Rotterdam, nam kennis van den eisch der Engelsche regeering om de Nederlandsche visschcrsvloot op te leggen, welke eisch krachtig werd bijgezet door het opbrengen der vreedzame visschersvaartui- gen. Zij brengt onder uw aandacht, dat deze willekeurige maatregel voert tot werkloos- aeid van ruim 10.000 Nederlandsche arbei ders, die bij het visschersbedrijf betrokken, of er afhankelijk van zijn en die bij doorvoering van den Engelschen eisch aan bitteren nood en diepe armoede worden overgegeven. Zij protesteert energiek tegen deze poging tot grove rechtsschennis, gepleegd door een re geering, die zich voordraagt als de bescherm ster der belangen van de kleine naties. UITVOER VAN AARDAPPELEN. Dq minister van L„ N. en H. heeft bepaald, dat het percentage van de dagelijksche aan voeren van vroege aardappelen boven de vastgestelde zeefmaat, dat volgens de bepa ling op de ingeschreven veilingen voor het binnenland moet wordfen geveild, voor de week van 22—29 Juli 1916 vastgesteld wordit als volgt: Koksianen en Duke of York boven een zeefmaat van 40 m.M. niets; andere muizen en schoolmeesters boven' een zeefmaat van 40 m.M. 40 pCt. INVOER VAN ORIGINEELE PETKüSER ROGGE. Het Nederlandsche Land bouw-Weekblad méldt Door de Nederlandsche Regeering worden pogingen aangewend, teneinde van de Duit sche Regeering vergunning te verkrijgen tot den invoer van origineele Petküser rogge. De ze pogingen zullen waarschijnlijk met gunsti- gen uitslag bekroond worden. De Koninklij ke Nederlandsche Laadbouwveremgmg is aangewezen ais centraal tichaam voor den invoer en de distributie. Alle bestellingen moeten ten spoedigste, doch uiterlijk 5 Augustus 1916 schriftelijk ge- ricjit worden tot de Koninklijke Nederland sche Lanubouwvereeniging, Prins Hendrik plein 11, Den Haag. De leveringsvoorwaarden zijn: De levering geschiedt uitsluitend aan han delaren en mkoopvereenigingen. Ieder land bouwer moet zijn bestelling dus bij zijn ge wonen leverancier doen. De prijzen zijn: voor partijen van 5000 K.G. of minder 19.50 mark per 50 K.G., voor partijen van meer dan 5000 K.G. 19 mark per 50 K.G., alles exclusief zak en franco kweekplaats. De levering geschiedt in geplombeerde zak ken van 100 KG., voor de zakken wordt 2.30 mark berekend, ledige zakken worden niet teruggenomen. De prijs van de rogge (met inbegrip van het zakkengeld en de vracht) moet vooruit betaald worden aan de Koninklijke Neder landsche Landbouwvereeniging, waarbij de mark berekend wordt op 0.59. Hetgeen van de vooruitbetaalde bedragen na aftrek van de aigemeene onkosten, overblijft, wordt aan de bestellers (handelaren en vereenigingea) uitgekeerd, evenals eventueele provisie voor den tusschenhandel. De gebruikelijke, door den heer Van Lochem vastgestelde voorwaarden betreffende kwali teit, onderwicht, enz. blijven van kracht Alvorens de aflevering geschiedt, zal een garantie gevraagd worden, dat geen uitvoer piaats vindt. Voorts moet voor iedere hoeveelheid Pet küser rogge een gelijke hoeveelheid prima oroodrogge geleverd wonden, waarvoor de tijdens de levering geldende hoogste Berlijn- sche marktnoteering, na aftrek van eventueele vrachten, vergoed wordt. De leveringsplaats in Nederland wordt nader bekend gemaakt. GROENTEN. De heer Ed. Polak ontving, naar Het Volk meldt, op zijn jongste telegram aan den mi nister van landbouw van dezen het volgend telegrafisch antwoord: Ik bericht u in antwoord op uw telegram van 19 dezer, dat de veilings-vereenigingen door de rijkscommissie van toezicht op de vereeniging Groetencentrale reeds d.d. 18 dezer verplicht zijn geworden de voor het binnenland geveilde vroege aardappelen en groenten van gemelden datum af in te zetten op de daarvoor geldende maximum-grossiers prijzen. De 'grossiers kunnen dus verzekerd zijn niet boven de maximumprijzen te behoe ven in tè koopen, zoodat de kleinhandelsprij zen overal kunnen worden gehandhaafd, on der beding, dat de burgemeesters hun voile medewerking verleenen en onverbiddelijk bij overschrijding tot inbezitneming ingevolge de onteigeningswet overgaan, waartoe mij nerzijds stepds machtiging wordt verleend. Voorzoover groenten nog worden aange voerd op markten, waaraan geen veiling is verbonden, ben ik eveneens bereid den burge meesters machtiging te verleenen tot inbezit neming dier groenten over te gaan en ze tegen maximum-grossiersprijzen verkrijgbaar te stellen. Ik merk echter op, dat de nale ving der maalregelen, mijnerzijds getroffen, in enkele gevallen zeer wordt bemoeilijkt, doordien blijkens mij verstrekte mededeelin- gen op veilingen voor rekening van gemeen ten boven de maximum-grossiersprijzen weid ingekocht, zoodat de overheidsorganen, die geroepen zijn de maximumprijzen tc hand haven, zelf tot overschrijding het hunne heb ben bijgedragen. Het vraagstuk van het inmaken van groen ten door conservenfabrieken heeft mijn volle aandacht. Zaterdagavond werd aan het station Gennep een extratrein met circa 130 paarden voor Duitschland uitgeklaard. De douane ambtenaren vonden aan de staarten van ver schillende paarden, dié alle met den kop naar de deuren gekeerd stonden, kleine pak jes smokkelwaar vastgebonden. Er liggen in de Drentsche venen tal van schepen stil, omdat de schippers niet te gen de door de règeering vastgestelde tnaxi- mum-turfprijzen wenschen te koopen. Dr. KUYPER OVER NEDERLAND. Wolff's Bureau seint uit Berlijn Eén medewerker van de Leipziger Abend- zeitung heeft een onderhoud gehad met den oud-minister-president in Nederland, dr. Kuyper, die daarbij inzonderheid zijn mee ning gaf over de tegenwoordige levensmidde len-crisis in Nederland. De oud-minister-president zeide o.m., dat de economische druk uitgeoefend op Neder land verschrikkelijk is. Men tracht daar zelfs te verhinderen dat de inheemsche pro ducten des lands aan Duitschland verkocht worden. Engeland koopt echter van onze boeren: aardappelen, tarwe, groenten, vruch ten enz. tot letteren mogelijken prijs en levert daarvoor minderwaardig meel. Dr. Kuyper zeide dat tegenwoordig 300.000 man onder de wapens zijn, dat leger kost verbazend veel, de bevolking wordt daardoor op groote las ten gejaagd en die lasten- drukken weer de menschen met vaste bezoldiging en de kleine ambtenaren. De oorzaak der duurteonlusten is dan ook daaraan hoofdzakelijk te wijten. Omtrent het vestigen van een gezantschap bij den Heiligen Stoel deelde Dr. Kuyper me de, dat hoewel Nederland Kalvinistisch ge zind is, en er geen meerderheid voor een der gelijk gezantschap te vinden was, toch alle verschillende partijen het besluit der regec ring hebben goedgekeurd, en dat noemde hij een zeer opmerkelijk verschijnsel. BINNENLAND. Gemengd nieuws. AARDAPPELZIEKTE. De ziekte onder de aardappelen te Witmar- sum breidt zich snel uit, schrijft de Tel De verbouwers wenden druk maatregelen aan de ziekte te beperken door bespuiting met Bor- deausche pap. Sommige akkers zijn reeds tweemaal besproeid en nog is de ziekte niet bedwongen. WEER EEN MELKKWESTIE. Er dreigt weer een nieuwe melkkwestie te Amsterdam, die haar oorzaak vindt in het volgende: ia verband met de grootere wins ten, die de kaasboeren ten opzichte van de zoetboeren maakten, werd er door eerstge- noemden aan de zoetboeren één cent per li ter toeslag afgestaan. De Kaasvereeniging gaf dezen toeslag aan de gemeente, die op haar beurt aan de slijters, en dezen aan de zoetboeren. Deze vereeniging kan thans niet meer den toeslag geven, daar de kaasprijzen in den laatsten tijd zeer gedaald zijn. UIT OBDAM. Ten behoeve van het Electrisch bedrijf zal door de gemeente een geldleening worden aangegaan van 14000 tegen' een rente van 4 procent, af te lossen in dertig jaar. Inschrij- vingsbiljettien op obligaties van 500 kunnen thans worden aangevraagd, de stortingeu moeten' plaats hebben voor 1 November. UIT BROEK OP LANGENDIJK.. In de weeke van 1722 Juli werd aan de veiling aangevoerd 78950 bos wortelen, 63520 zak aardappelen, 24954 bloemkool ea 61835 roode kooien. St. PANCRAS. Ter vervulling van de vacature in den raad dezer gemeente door 't bedanken vau den heer M. Kalis is de stemming bepaald op a. s. Vrijdag 28 Juli. UIT TEXEL. De zangvereeniging „Jacob Kwast" van Wogmim heeft Zaterdag met groot succes een middag- en avondconcert gegeven in de Ned. Herv. Kerk te Den Burg. Vooral des avonds was geen plaats onbezet. De nummers van het programma, waarin de sopraan-soliste optrad, o. a. Panis Angelicas van César Franck, maakten vooral diepen' indruk door het schoone pianissimo van het koor, en de volkomen zuiverheid der soliste. UIT OUDKARSPEL. De bond van Gymnastiek-vereenigingen Hollands Noorderkwartier, hield gisteren ter gelegenheid van het 15-jarig bestaan van de vereeniging „Hercules" haar 11e jaarlijksche uitvoering op een terrein daartoe welwillend afgestaan door den- WelEd. Heer M. Eecen. Des morgens van half tien tot half twaalf werden gehouden aigemeene vrije oefeningen door jongens, aigemeene stokoefeningen door meisjes en wedstrijden door meisjes en jon gens. Van deze laatste was de uitslag als volgt: Vèrspringen door jongens: le prijs G. Delver te Schagen met 355 pun ten. 2e prijs A. Dekker te Uudkargpel met 335 p. 3e pr. H. Bakker te Helder met 330 p. 3e prijs S. Zeilemaker te N.-Niedorp met 330 p. 3e prijs H. Reek te Wieringerwaard met 325 p. Hoogspringen voor jongens: le pr. J. Duinker te Helder met 150 pun ten. 2e pr. C. Molenaar te Schagen met 145 p. 3e prijs W. Watertor te Schagen met 135 p. 3e pr. J. R. Wit te Schagen met 135 p. 3e pr. Govers te Helder met 135 p. Blokjesrapen voor meisjes: le pr. F. Arts te N.-Niedorp. 2e pr. A. Brants te N.-Nieaorp. 3e pr, M. Moorman te Helder. 4e pr. F. Veeter te Dirkshorn. 4e prijs A. Kostelijk te Oudkarspel. Te twaalf uur had de offciëele ontvangst der feestcommissie plaats. De heer J. H. Keizer, die zich met de ont vangst belaste, wees cr op in hoe geheel an dere omstandigheden dan voor twee jaar hier een gymnastiekfeest werd gehóuden. Met een enkel woord gaf spr. een overzicht van den wereldbrand en herdacht de vele turners, die daarin reeds gevallen waren. Mocht deze inleiding als feestrede somber zijn, het diende alleen om onze turnmakkers met een vriendelijk woord te herdenken, waardoor wij als het ware een krans op hun graf leggen, Spreker wenschte allen hartelijk welkom en bracht een woord van damk aan den bond, die bereid was hier haar 11e jaarlijksche uit voering te vieren. Verder werd een woord van hulde ge bracht aan de dames-gymnastik-vereenigiug „Hygica". die door haar 10-jarig bestaan getoond heeft het nog steeds heerschende vooroordeel het hoofd te bieden. Hierna werd aan „Hercules" namens de f eest-commissie een eerekruis uitgereikt, in de hoop dat dit kruis nog menigmaal tot over winning mag leiden. De eere-voorzitter, de heer A. C. Kroon, (burgemeester van Óudkarspel) dankte de vereeniging voor het bewijs van erkentelijk heid hem door de aanbieding van het eere voorzitterschap geschonken. Hierna werd den feestgenooteu de eere wijn aangeboden. Mej. Gr.- Maasen, voorzitster van "Hygiëa, sprak een woord van hulde tot de vereeni- ging Hercules, en tot den heer Schrieken, die zoo lange jaren de leiding der vereenigingea had. Namens Hy giëa werd door haar aan Hercules een medaille aangeboden. Tot slot deed de voorzitter, de heer A. Ootjens, door allen de bondsklap uitvoeren. In optocht ging men nu een marsch door de beide dorpen maken en daarna naar bet feestterrein, waar verschillende oefeningen werden uitgevoerd en wedstrijden gehouden. Van de wedstrijd was de uitslag als volgt: Van de 2 kamp voor mannen le prijs Pro Patria van den Helder. 2e pr. Lycurgus van Schagen. 3e pr. O. K. K. van Oudkarspel. Tremplin hoogspringen voor dames: le prijs Mej. C. v. Leeuwen van den Hel der met 187 punten. 2e pr. Mèj. O. Kuiper van den Helder met 185 p. 2e pr. Mej. N. Butter van N.-Ni'edorp met 185 p. 3e pr. Mej. W. v. Pelt van den Helder met 180 p. 4e pr. Mej. G. Wuiveling van den Heider. 4e prijs Mej. Kalpa van den Helder. 4e pr. Mej. G. Maasen van Oudkarspel. '8 Avonds werden de prijzen, die beston den uit medailles, uitgereikt door den heer J. H. Keizer, die bij elke uitreiking een ge past woord wist te vinden De heer de Vries sJoot de bijeenkomst, het bestuur zijn gelukwenschen brengend voor deze welgeslaagde dag, vertrouwende, dat dezen dag voor Hercules en Hygiëa een dag van propaganda mocht zijp; en bracht den heer Keizer dank voor de kranige wijze waar- N

Alkmaarsche Courant | 1916 | | pagina 2