DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. DE OORLOG. Van het Westelijk Oorlogsteireln. Uitering firgooÈpn. Meer, landstorm es illtli. Ho. 173 Honderd en aeMMende jaargang. 1916 ftbonofimentsorlts per 3 nnetóen (1.— ft. p. pt f1.E p. regfll, groote lettera nam ptatofink Brteïn ft. 8. V. Bdé- m Mebdniduri il HERffls. COSTER 4 ZOON, fooröam C ft. Telgfnr. I DINSDAG 25 JULI ENGELAND. NEDERLAND. Regeerings-Eieren. Met 20 et. oorlogstoeslag op den Qbonnamentsprfjè per maande^. ALKMAAR, 25 JuIL Geen enkele leger berichtschrijver heeft he den iets bijzonders te melden zelfs de Russische volstaat met de bloote mededeelnig, dat er niets bijzonders ia. Aan de Somme duurt de heen-en-weer-strijd voort. De Franschen namen ten zuiden van Estrées een batterij, de Engelschen deelen en kel mede, dat in het dorp Pozièrea de strijd wordt voortgezet en dat de Australische troe pen daar 6 officieren en 145 man gevangen namen. Het is ontzettend zooals er om het bezit van dit dorp en van het Fourreaux- bosch gestreden wordt en hoe beide partijen elkaar eiken voet grond betwisten. Naar het Daily News verneemt, waren in de buurt van Pozières de prikkeldraadversperringen door het Engelsche geschutvuur niet voldoendé vernield en dientengevolge kon de Engelsche voortgang door het Duitsche zware machine geweervuur worden, gestuit. Eigenaardig is, dat van beide kanten wordt beweerd, dat de tegenstanders er alles op zet ten om den strijd tot een goed einde te bren gen. De Times zegt, dat de Duitschers, in dien zij in de eerstvolgende dagen geen stand kunnen houden, in groot gevaar raken en dat zij daarom in dit vak alle beschikbare re serves samentrekken en met een verwoedheid vechten, \velke verraadt, dat zij ten volle be seffen,, hoeveel er op het spel staat. In het Duitsche legerbericht wordt verklaard, dat de Engelsche aanvallen worden uitgevoerd door 11 Engelsche legerdivisies, welke voor het meerendeél overhaast van de andere frontdeelen waren weggehaald. De tweede Engelsche aanval wordt van Duitsche zijde de grootste slagv genoemd), welke tot nu in het Westen werd geleverd en waarbij aan de bèidé zijden twee millioen soldaten waren betrokken of gereed stonden in te grijpen. Twee millioen soldaten dat is zooveel mannen als er zich in 400 steden ter grootte van Alkmaar bevinden! Hoe lang deze geweldige slachting zal voortduren? De nieuwe Engelsche minister van Oorlog, de heer Lloyd George heeft verklaard, dat Engeland in weinige maanden de overwin ning zal behalen, mits wordt voortgegaan met alle middelen en materiaal, krachtig te blijven aanvoeren. Men weet echter dat de ze minister eerst zoovegl heil verwachtte van „de zilveren kogels," welke Engeland le verde, toten, de oorlog met geld niet was te winnen, k\Vam hij met den regen van ijze ren kogels en gxootere projectielen die 40 da gen en 40 nachten achtereen op de Duitsche stellingen (d. w. z. op Fransche en Belgische steden en dorpen) zou vallen, en eindelijk met het groote millioenen-leger, dat al of niet vrijwillig zou worden gevormd. En hij moge thans overtuigd zijn van de overwin ning, wat er ook gebeure in dezen of den volgenden slag, er zal stellig nog heel Iets anders moeten geschieden, zullen de Duit schers bezwijken onder den op hen uitgeoe- fenden druk. De Iersche kwestie loopt nog niet heel glad van stapeL In het Lagerhuis zeide de heer Redmond, dat indien d)e wet, waarin de regeling voor Ierland is vastgesteld, mocht afwijken van den tekst, overeengekomen met mii ster Lloyd George, de nationalisten het geheele wetsvoorstel zouden bestrijden. De betrokken minister antwoordde, dat de unio nisten hadden aangedrongen op een wijzi ging inzake deelneming der nationalisten aan de rijksregeling na de instelling van zelf-re- geering en dat de regeering het ontwerp pleclits kon indienen, wanneer de nationalis ten die wijziging aanvaardden. De nationa le 1 verklaarden, met nadruk hiertegen be* zwaren te hebben, waarop de heer Lloyd George zijn diep leedwezen erover betuigde, dat de pogingen tot een schikking mislukten. Zoowel de heet Carson als de heer Asquith drong er op aan, dat de nationalisten op hun weigering (welke Is gegrond op het aantal Ier he leden dat in het Engelsche parlement zitting zal houden) zouden terugkom». Het Duitsche legerbericht luidde gisteren: Naar gebleken is werden de gisteren ver melde Engelsche aanvallen op het front Thiep valRougemont door deelen van elf Engel- echa divisies uitgevoerd, waarvan verschillen de in allerijl van andere fronten waren weg gehaald. Het eenige voordeel dat de vijand over de geheele linie kon behalen en dat we nog niet weer konden teniet doen, was het binnendringen van eenige huizen van Poziè res, een voordeel, dat hij met buitengewoon zware, bloedige verliezen moest betalten. In Longueval werd de vijand teruggeslagen in een met kracht uitgvoerden tegenaanval van de Brandenburgsche grenadiers, vaïi roem rijke gedachtenis van Douaumant Uit een steengroeve, ten zuidwesten van Rougemont, waarin de vijand zich tijdelijk had genesteld, haalden we 3 officier» en 141 man, opge wond. Ten west» van de Somme mislukten kleine Fransche ondernemingen bij Soyecourt en ten westen van Vennanddovillers in ons vuur. De artilleriestrijid verflauwde slechts tijdelijk. Onze buit uit de gevechten sedert 15 Juli bedraagt naar tot dusver kon worden vast gesteld' 68 mitrailleurs. Aan den rechteroever van de Maas nam die wederzijdsche artillerie- strijd tot groote hevigheid toe. Hier was geen actie der infanterie. Het Fransche legerbericht meldde gisteren: Aan het front van de Somme is de nacht kalm gewast. Het weer blijft slecht. Ten Z. van Aisne drongen de Fransche verkenningstroepen tn de vijandelijke loop graven bij Vailiy en brachten gevangenen mede. Op dien rechter Maasoever, in den loop van een kleine actie, in den omtrek der Cha- pelle Ste Fine, werden 30 gevangenen ge maakt. Volgens de laatste berichten is het geheele getal gevangenen, door de Franschen ge maakt, in de jongste 10 dagen meer dan 800 in dezen sector. Hedennacht wierp een Duitsch vliegtuig bommen op Lunéville; een man werd gewond De luitenant Chaput schoot gisteren zijn acht ste Duitsche vliegtuig nor; het viel bij Tres nes in Woevre. Een tweede Duitsche vliegtuig werd door een Franschen vlieger aangevallen en viel tep letter bij het fort vaux. In den nacht van 22 op 23 Juli en gisteren wierpen de Franschen bombardementvliegtui gen acht bommen op het station Conflans, 40 op de barakken bij Vigneulles en 25 op de kazerne en het vliegterrein van Dteuze. Het Engelsche Iegerberichtt meldde: Afgezien van die voortdurende hevige artil leriebeschieting aan beide zijden, was de nacht betrekkelijk kalm, na den strijd van gisteren. De vijand deed gisteren herhaalde tegenaanvallen, die hem geen voordeel, doch slechts ernstige verliezen brachten, door het optreden van onze artillerie en mitrailleurs. Wij wonnen wat grond bij het Foureaux- bosch en in de richting van Ouilliemont. In de nabijheid van Pozières wonnen onze krachtige verdediging van den vijand. Een groot deel van het dorp is thans in onze han den. In deze streek maakten wij twee kanon nen buit en namen 60 man gevhng». DE OORLOGSUITOAVEN. Minister Asquith verzocht een krediet van 5.400 millioen gulen wat het totaal krediet toegestaan sedert het begin van dien oorlog op 33.984 millioen gulden brengt. De dagelijk- eche uitgaven stegeni tot 60.600.000 gedu rende de periode van 21 Mei tot 22 Juli, wat het gevolg is van de uitgaven voor leger- en vlootmunitie. De vlootuitgavm bleven op de gewone hoogte en men verwacht niet dat die voor den oorlog in de naaste toekomst bijzonder zullen toenemen. De uitgaven .voor het leger bereikten het hoogste gunt in November 1915 maar zullen waarschijnlijk nog horiger zijn in Jluli 1916 en tenzij eenige wijziging in de politiek zou komen zal dit peil worden gehandhaafd in de naaste toekomst. De munitieuitgaven bereiken het hoogste peil dat nog ooit werd bereikt en zou zelfs de utigaven' voor leeningen aan de geallieerd» de Dominions kunn» overtreffen, welke gemiddeld dage! ks 384.000 bedroegen steg» tot 1884 millio» gulden' in het tijd perk van 1 April tot 22 Juli. De heer Churchill kleegdtey dat minister Asquith in zajn rede geen overzicht had gege ven van den militair» toestand. Minister Lloyd George zeide in zijn eerste redte als minister van van Oorlog, dat het on mogelijk was een overzicht te gev» van de militaire vooruitzicht» te midden van dm strijd, maar de vooruitzicht» waren goed, de Britsche generaals war» meer dan tevre den met de vordering» welke de nieuwe bur- gerlegers maakten, die een zeer sterk» vij and terugdrong», die zijn geestvermogen gedurende twee geslacht»' had gewijd aan de voortdurende 'bestudeering van de oorlogswe tenschap. KORTE BERICHTEN. De Keizer begaf zich gisteren van het westelijk naar het oostelijk oorlogstooneel. Hij werd vergezeld door den chef van dm general» staf van het veldleger. —De Koning van Beieren is in gezelschap van dra Beiersch» minister van oorlog naar het front vertrokk». De kroonprins van Beieren is door dm koning tot generaal-veldmaarschalk benoemd. Italiaansche bladten schrijven over een aanstaande gemeenschapeplijke leening der geallieerden van 10.000 milliard gulden. De lemiog zal in Amerika geplaatst word». Zweden en Rusland hebben e» over eenkomst geteekend, strekkende om de spoor wegnetten! van beide landen door e» brug over Toroea te verbinden. In Zwed» is e» algeme» bevel uitge vaardigd. om vreemde onderzeeërs, die zich in Zweedsche wateren bevinden, onmiddellijk dan te vallentenzij zij aan neutrale stat» behoor» of vrachtvaarders zijn. Het Engelsche ministerie van oorlog heeft hulp gevraagd van vrouwelijke doctoren voor dra dienst in de legerhospitalen. Er zijn reeds veertig vrouwelijke arte» voor dezen dienst aangewez». De procureur-gmeraal weigerde Roger Casement bij het Hoogerhuis in hooger be roep te laten1 gaan. DE BESCHIETING VAN DE STOOM- LOGGER VL. 106. Het Handelsblad deelt omtrent de beschie ting van de stoomlogger VL 106 het volgen de mede: De beschieting van de VL 106 is e» toe passing bov» water van de oude duikboo- t»-politiek: aanval!» op schepen, die de Nederlandsche vlag voeren, op vermoed» dat hef Engelsche schep» zijn. Op vertoog van' de Amerikaansche regee ring is de oude duikbooten-politiek verlaten. Waaraan is het toe te schrijven, vraagt ge noemd blad, dat in deze geval 1» dezelfde politiek weer wordt toegepast? Toch niet aan het feit, dat deze visscher- schep» zeker ge» Amerikaansche schep» zijn? Toch niet aan het feit dat onze regee ring, zooals hef Oranjeboek aantoont, met elke ontkenning van Duitsche zijde genoeg» neemt De Duitsche onderzeeboot voerde geen nummer. Is nu e» verklaring van de Duit sche regeering, dat er ge» onderzeeboot in de buurt van de VL 106 was voldoende? Of, indi» de Duitsche regeering krachtens bij haar ingedimde rappori» niet tot die con clusie komt, is dan weer met e» betuiging van leedwez» van de zijde der Duitsche re geering de geheele zaak uit de «wereld? En h recommmcer? HET OPBRENGEN VAN VISSCHERSSCHEPENi In verband met het opbreng» van Neder- landsche visschexschepen naar Engeland werd gisteravond in Eten Haag e» spoediei- schmde vergadering gehoudten van alle be sturen van de afdeeling» van de Vereeniging tot Bevordering van de Nederlandsche Ha- ringvisscherij.s In zAke de moeiMjkhed» in het visseherebe- drijf door het vastnoud» van de vloot door Engeland, hebb» de Ned. Zeemansveremi- ging Volhard'ng de Ctenfrale Bond van Transport* Hav»arbeidere alhier ver schillende stapp» gedaan. Waar stopzetting van die visscherij recht streeks zeker 10000 tot 12000 arbeiders werkloos zal mak», is dit optreden, zoo wordt medegedeeld, zeker gerechtvaardigd. De besturen van bovengenoemde vakbond» hadden reeds bespreking» met de reedens- veremigingm te Vlaardingen IJmuidten audiënties met de ministers van landbouw handel nijverheid buitenlandsche za ken. Bov»g»oemde organisaties plegen over leg met het NecL Verbond van Vakveremigin- g» dte Kamerfractie van dte S. D. A. P. Openbare vergadering» in de visschers- plaatsen rijn in voorbereiding. De toestand ziet er volgens de laatste be richt» vrij donker uit er heerscht in de vissehersplaats» e» sterke, to»em»de ont stemming teg» Engeland's plann». E» reederij te IJmuid» heeft bericht ont vang» dat ae opgebrachte schep» voorloo- pig in de Schotsche havens zuil» word» vastgehoud» totdat e» definitieve regeling zal rijn getroff». Reuter verneemt, dat de uitgebreide mate, waarin de Nederlandsche visscherijvloot er toe heeft bijgedrag» Duitschland van voor rad» te voorzien, sinds eenig» tijd ernstig de aandacht van de Britsche regéering heeft getrokk». Het is bekend, dat ongeveer 90 pCt. van de haring» e» aanzimlijk deel van de andere visch, welke door Hollandsche visschersvaartuig» gevang» is, rechtstreeks aan Duitsche handelaren is verkocht De Britsche regeering heeft het derhalve noodzakelijk gevond» e» aantal Holland sche visschersvaartuig» voor het Prijzenhof fe breng» heeft ook e» aantal aangehou- d», wegens het vissch» in verbod» wate ren, e» practijk welke door Hollandsche vis- schers voortdurend toegepast werd, niette genstaande door de eig» regeering gegev» waarschuwing». Het wordt door de Britsche regeering er- k» dat door deze handelwijze eenig ongerief wordt veroorzaakt rij heeft-haar bereid willigheid te kennen gegev», om met verte- g»woordigers van belanghebbmdm bij dè Nederlandsche visscherij te confereer» ten einde middel» te beratn», om wijziging te breng», in dm toestand. ONZE VISSCHERSSCHEPEN. E» reederij te IJmuid» heeft, volgens de Scheepvaart, bericht ontvang» dat dë opge brachte schep» voorloopig in de Schotsche havens zuil» word» vastgehoud» totdat e» definitieve regeling zal rijn getroffen. DE TUBANTIA. Er is in het Oranjeboek veel dat ons geheel onbevredigd laat dus aantoont, dat de regeering op e» zwakke weinig eervolle wijze slechts in schijn voor de belang» van onze veevarende is opgekomen, slechts in schijn iets gedaan heeft om op te komen te- g» roekelooze willekeurige aanslag» op hun feven hun schepen, zegt het Handfcls- blad. Vast staat, dat de Tubantia; op 16 Maart door de Duitsche torpedo No. 2033 e»ige second» nadat deze het afvuurkanon verla ten had, getroff» is. Vast staat, dat het volkom» onmogelijk is e» op 6 Maart afgeschoten torpedo op 16 "Maart in e». oorlogsschip van andere na tionaliteit opnieuw af te schiet». En toch zeggm de Duitsche marine-autori teiten: die Duitsche torpedo No. 2033, die op 16 Maart op de Tubantia is afgeschoten Waarvan de beilenbaan reeds vóór de ont ploffing werd geconstateert, is reeds op 6 Maart afgeschoten. Ieder begrijpt dat zulk e» Duitsch rapport op onjuiste inlichting» moet berusten. Het blad zegt verder, wat vind» wij nu dienaangaande in bet Oranjeboek? Niets! Heeft overste Canters dan in Berlijn ge» po ging» gedaan om de Duitsche regeering op de klaarblijkelijke onjuistheid1 van de resulta ten van het onderzoek harer marine-autoritei ten te wijz»? Heeft overste Canters niet op de mogelijkheid gewezen, dlat hier niet 6 maar 16 Maart in het journaal heeft gestaan dat eenige ondergeschikte marine-geëm ployeerde, mede verantwoordelijk voor d» fout nem misdaad van het torpedeer» van de Tubantia. om zichzelf te dekkm era onjuistheid heeft gerapporteerd? Is er niet op gewezm, dat de mogelijkheid zich bij het onderzoek heeft kunn» voordben, dat zij die onderzocht» e» onderzoek naar eig» fout, naar eig» misdrijf insteld»? Heeft overste Canters gevraagd om in zulk e» merkwaar dig geval, waarbij de resultaten van het on derzoek, zoo rij juist war», zoudra wijz» op meineedige verklaring» van commandant officier» van de Tubantia, eenige aanwij zing te gev» dat het onderzoek door die Duitsche marine-autoriteit» degelijk, gron; dig onpartijdig gevoerd was. Te meer daar die onderzoekende marine-officier», wetende dat één bepaald resultaat van het onderzoek In hooge mate de financieels moreele belang» van hun vaderland zou dienen, wellicht niet ongmeigd war» met verklaringen, die tot dat ééne resultaat voer- d», wat al te spoedig gmoegra te nem». Na al wat wij over overste Canters ge hoord hebb», kunn» wij niet aannemen, dat deze zeeofficier niet krachtig op meer overtui- g»d bewijsmateriaal, dan hem werd voorge legd, heeft aangedrong». Maar waarom vind» wij, zegt het blad, hierover dan niets in het Oranjeboek. Be wijst dan de pertin»te onwil om voor onz» marine-deskundige zulk e» »otiniteit als de conclusie van hun rapport aannemelijk te maken niets? Zou niet ieder aannem» dat, als de Duitsche regeering werkelijk deugde lijke goede aanwijzing» of bewijz» had, dat de torpedo 2033 niet door e» Duitsch» onderzeeër op de „Tubantia" was afgescho ten, rij over elk formeel bezwaar/zou hera- stappra onz» marine-officier die bewijr z» zou gev»? Wel leest men, de regeering zal nadere inlichting»" aau de Duitsche regeering vra- g». Deze gedachtenwisseling, die nu reeds twee e» halve maand aan d» gang is, heeft ge» gevolg» gehad waarvan in het openbaar geblek» is. Het is te hop» dat de regeering bij die gedachtenwisseling meer vertrouw» in ae resultaten van eig» onder zoek zal toon» ra eisch» dan uit de in het Oranjeboek verzamelde gegevens blijkt. Op die schriftelijke vrag» van het lid van de Tweede Kamer, d» heer Nierstrasz, be treffende de onderhandeling» met de Duit sche regeering ter zake van* d» ondergang van de Tubantia (ingezond» 21 dezer) luidt het antwoord van d» heer Loudon, minister van buitenlandsche zak» (ingezond.» 22 dle- zer): Gelijk uit de mededeeling in het hed» overgelegd Oranjeboek blijkt, is de regeering van oordeel, dat met de laatste nota der Duitsche regeering de gedachtenwisseling over d» ondergang der Tubantia geenszins afgesloten is. De regeering handhaaft haar meening, dat dë Tubantia door e» afgescho- t» tprpedo is vernield. Nadere inlichting» zijn te Berlijn gevraagd ten* deele reeds verkreg», doch het vertrouwelijk karakter der gedachtenwisseling het feit, dat rij nog niet is afgesloten, beletten vooralsnog eenige openbaarmaking daarvan. Bij d» stand dier gedachtenwisseling zou het voor barig rijn, zich bereids uit te spreken over de nader te volg» gedragslijn. GEÉREK AAN BLOEM. De Rotterdamsche Bakkerspatroonsveremi- ging, deelt de N. R. Crt mede, heeft gisteren avond het volg»de telegram verzond» aan d» minister van landbouw: Het bestuur der Rotterdamsche Bakkerspa- troonsvereraiging maakt Uwe Exc. bekend, dat de bakkers hier tor stede ge» inlandache Do Burgemeester van A1 b*m aar brengt ter kennis van belangheb benden, dat de uitkeering der ve» goedingen, loopende over het tQd> vak van 16 tot en met SS Juliral plaats hebben ten Stndhnlce op Woensdag 20 Jnll a.su, voor zooveel de t ANDWEEB en den LAN DSTOBH betreft van 1011 aur en voor zooveel de mrr.r. TIE aangaat van 11ia uur. Alkmaar, 21 Juli 1916. De Burgemeester voornoemd, G. RIPPING. De Wethouder, Voorzitter der Raads commissie van advies inzake de levens- raiddelenvoorzienlng, te Alkmaar, brengt hiermede ter kennis van de ingezetenen, dat van morgen, Woensdag 26 juli a.s., af, bij onderstaande winkeliers en handelaren re- geerlngs-eleren verkrijgbaar zijn, tegen betaling van 6ys cent per stuk; de eieren mogen bij geen grootere hoeveelheid dan 10 stuks tegelijk worden verkocht. Alkmaar, den 25 Juli 1916. De Weihouder voornoemd, J. F. LUBBE. A. SCHELLINGER, Magdalenenstraat 48. J. Z. BIERMAN, Lindeniaan 1. Th. SCHOUTEN, Vooraleer 3. L. ELZAS, Achterstraat 51. K. VAN MAARLEVELD Lombardsteeg 9. J. G. KNAAP, Verdronkenoord 34. H. PASTOOR, Doelenstraat 14. C. W. KEIJSPER, Laat 197. P. VENNIK, Nieuwesloot 127. Wed. M. F. BEUDEKER, Nieuwesloot 47. PASTOOR, Oudegracht 241. BOS, Lindeniaan 80. KIEFT, Klein Nieuwland 9. M. RENTENAAR, Snaarmanslaan 71. A. RENTENAAR, Scharloo 25. N. OUDEMAN, Varnebroek 41. Wed. D. VERDUIN, Laat 182. A. DE GRAAF, Boterstraat 14. H. HAIJTEMA, Hoogstraat J. HOOGLAND, Laat 171. 10 en bloem meer kunn» bekom», zoodat met ze kerheid kan word» verwacht, dat binn» m- fcele dag» bij verschillende bakkerij» ge» witbrood te verkrijg» zal zijn. Wij dring» er bij Uwe Exc. met klem op aan hiertegen maatregel» te will» nem», opdat in deze nijp»de behoefte worde voor zien. KAMERLEDEN, DIE KOPER OF KOEIEN SMOKKELEN. De heer de Sayornjn Lohman heeft aan de Regeering dë volg»de schriftelijke vrag» gesteld deelt de Haagsche Nieuwe Courant mede: In dë Telegraaf van 10 Jluni j.L is opge- nomen e» Op» Brief aan de led» der Twee de Kamer, onderteekmd G. P., waarin onder meer staat: „heeft, gelijk mij van andere zij de 'is medègedeeld, e» of moer led» der Re geering deze heer» vaderlijk de hand bov» het hoofd gehoud»; aanklagers meedëetende dat er juridische bewijz» warm de deug nieten weliwiltend' in overweging werd gege ven ontslag uit de commissie te nem», waar in rij, laat mij maar hoffelijk rijn, minder ge lukkig gewerkt haddra". Met „dëze heer»" wordt, blfjifcens hét on middellijk daaraan voorafgaande, bedoeld „peraonra die met koper gesmokkeld hebben, koeien gesmokkeld hebb» met consent» geknoeid hebben". Ndar aanleiding van deze woord» wenscht ondergeteekmde de volgrade vrag» aan dë Regeering te stelten lo. Zijn er bij, de Regeering klacht» Inge- kom» omtrent led» der Kamer, die zich schuldig zoudra hebb» gemaakt aan hande ling»' als in het hierboven vermelde uittrek sel wordën genoemd? 2o. Zoo ja, is door de regeering naar die klachten e» onderzoek ingesteld, isjdte re geering bereid de Kamer in dte gelegenheid te stellen van dat ondersoek k»nis te nem» Hierop is door dra minister van Landbouw, Nijverheid Handel, de heer Posthuma, het vgolrade gantwoord lo. Klachten, dht er Kamerled» zoudra zijn die met koper of koel» gesmokkeld heb- bh»j of met consent» zoudra hebb» ge knoeid, hebb» dm ondergeteekmde niet be reikt, noch rijn ambtgenoot»; die daarvoor in aanmerking zouden hebb» kunn» kom» 2o. Deze vraag kadi bijgevolg ontkeanmd beantwoord! word» ZENDINGEN NAAR DUITSCHLAND. Het Handelsblad' schrijft: Alle goederen- m levensmiddeteo-zradini- gen uit ons land naar Duitschland, nief bestemd voor de Centrale ïnikoopscomjnissie (Z. E. G.) te Berlijn, word» tegenwoordig ALKMAARSCHE 0ÜRANT

Alkmaarsche Courant | 1916 | | pagina 1